Fusie tussen 3 opbouworganen in IJmond ziet Stisa niet zitten Volgend jaar: werkgroep open school Centrum had moeite met slotscènes „De Container Muziek en dans NVSH-avond in Velsen in De Mei Zesde caravan verdwenen Vissen met De IJmuider Courant Al jaren mijn trouwe huisgenoot HSV „Velsen” 1 i laag ONTWERP-BELEIDSPLAN VOOR 1976 Toneelgroep wist spanning niet tot einde toe vol te houden 8 7 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DINSDAG 2 1 OKTOBER 1975 Projecten Training Administratie ;en. Taalgebruik O A 5? Paques w z met Gerard i. J I i t 6 een (Van een onzer verslaggeefsters) en (Van een onzer verslaggevers) JOKE DIEBEN - FRERICHS. (Van een onzer verslaggeefsters) ■4' (Van een onzer verslaggevers) Naam Adres Woonplaats: (aankruisen wat u wenst) f I t VELSEN In een ontwerp-beleidsplan voor 1975 heeft de „Stisa”, de Stichting voor Samenlevingsopbouw een aantal Ijjnen vastgelegd volgens welke men wil gaan werken. De vjjf beleidslenen, die centraal staan in het beleid van de Stisa zyn: Samenwerking aangaan met andere dienstverlenende organisaties; Bevorderen van een administratief apparaat, dat tegen kostprijs diensten levert aan organisaties en groepen op welzjjnsgebied; Versterken van de verwijsfunctie door het uit laten groeien van de Algemene Hulpdienst tot een sociale ANWB; Het versterken van de positie van de klant door het geven van informatie en als vijfde beleidslijn: Het ver breken van de kaders, die betrokken kunnen worden bij de voorbereiding van be sluiten. Bent U nog niet geabonneerd op de IJmuider Courant? Dan mist U een heel trouwe huisvriend! Die vergissing kunt U snel goedmaken. Vul nü even deze bon in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! Herman Lutgerink heeft in „De Con tainer” gekozen voor een afgebeten taal gebruik. Zijn creaties praten niet echt met elkaar, maar laten wat kreten los, die zij in een snelle opeenvolging herha len, afzwakken en weer versterken. Zij lijken meer zichzelf, dan hun lotgenoten te willen overtuigen. Ze luisteren ook nauwelijks naar elkaar, maar pikken uit de gesprekken op wat in hun kraam te pas komt en praten voor de rest maai’ wat voor zich uit. Zo blijft ieder in zijn eigen wereld rondzwermen en komt men aan een werkelijk contact met de ander niet toe. VELSEN. Een zinvolle fusie tussen de drie opbouworganen in de IJmond Ijjkt de Stichting Samenleveingsopbouw van Velsen niet haalbar, gezien het verschil lende takenpakket van de drie organen en de bestuurlijke gescheidenheid van de drie gemeenten. Afstoting van regionale taken aan een nieuw regionaal orgaan naast de drie opbouworganen vindt de Stisa een te ingewikkelde procedure en zal volgens haar een orgaan tot stand brengen, waar niemand raad mee weet. Er is een film met t oppen over hen gemaakt, die de TROS in afleveringen uitzendt. Gisteren was deel twee te zien, en net als de eerste keer spraken jeugdi ge kijkers in mijn gezelschap er hun diepe tevredenheid over uit. En wie ben ik, dat ik ze zal tegenspreken? Er valt trouwens best te lachen om sportmensen die buiten hun specialiteit sport bedrijven. Dat geldt vooral voor sporten zoals tennis en gymnastiek. Amateurs zetten hun beste beentje voor, dat is best leuk, al ben ik bang dat het bij de volgende uitzendingen al een stuk minder leuk zal zijn. Volledigheidshalve volgt hier de uitslag. Na Kruize kwa men :2. de Engelse atleet David Hemery; 3. voetballer Colin Bell (Engeland); 4. autocoureur Jacky Ickx (België); 5. de Zweedse voetballer Nordquist (ex-PSV); 6. de Italiaanse tennisser Pietrangeli; 7. de voetballer Rexach (Barcelona) en 8. de Franse bokser Bouttier. Heel wat minder ergerniswekkend was het daarop volgende „Superstars 1975”. U kent de formule wellicht: topsporters komen tegen elkaar uit op verschillende sportonderdelen. Samen met een aantal Europese omroeporganisaties betaalt de AVRO zes uitzendingen, waarvan giste ren de eerste werd uitgezonden. Neder land werd vertegenwoordigd door de hockeyspeler Ties Kruize. die maar me teen beslag legde op de eerste plaats (15.000 gulden). Maar aan de finale zou hij niet kunnen meedoen, want kort geleden was hij bij een ernstig auto- ongeluk betrokken. Presentator Ruud ter Weijden (die ook nu weer praatte alsof hijzelf en niemand anders de allergroot ste superster is) riep op een kaartje of een bos bloemen naar het ziekenhuis te sturen. Daar zullen de verpleegsters wel niet zo blij mee zijn geweest. IJMUIDEN. Opnieuw is vannacht een caravan gestolen. Het is de zesde die in de loop van een maand van de parkeerplaats verdwijnt. Vooral in het gedeelte voor de pauze werkte deze spreektrant sterk sfeerver- hogend. Na de pauze, toen Marie als trait d’union van het toneel was ver dwenen, viel die bijna tastbare spanning ineens weg. De zoekende dialogen tussen de drie achtergebleven mannen misten hun uitwerking en het spel verzandde naar mijn smaak in een spitsvondige woordenbrij, waarmee de acteurs niet goed raad leken te weten. In de regie van Peter Oosthoek neigde men af en toe zelfs naar een wat komische benade ring. Voor mij eindigde „De Container” dan ook in een fikse anticlimax. lijkse vraag en antwoordspel rond de begroting. De tweede beleidslijn; het bevorderen, dat er een administratief apparaat aan wezig is, dat tegen kostprijs diensten verleent kan een aanzet zijn om tot verdere samenwerking te komen. Expe rimenteel is deze samenwerking op ad ministratief gebied al uitgeprobeerd door de Stisa en de Stichting Dienstverlening aan Bejaarden door inschakeling van Sociaal Werkvoorzieningschap De Tun nel. Een belangrijk voordeel daarvan is, dat het administratief apparaat op deze wijze niet gebonden is aan één of meer organisaties. Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen Daarna kunt u mij noteren O als maandabonnee a 12,35 als kwartaalabonnee a ƒ35.45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers BV.. Antwoordnummer 416, Haarlem „Wij willen u aan het denken zetten over manieren om uw woongenot te vergroten. Door bijvoorbeeld veranderin gen in uw huis aan te brengen, die echt niet zoveel hoeven te kosten”. Dat zei de dame, die maandagavond het nieuwe AVRO-programma „Drie maal twintig” presenteerde. Heel wat mensen zullen op dat moment op zoek zijn gegaan naar papier en balpen. Maar ze moeten zich wezenloos zijn geschrokken van wat ze te zien kregen. Een meneer onder ande re, die 2000 gulden beschikbaar bleek te hebben voor het opknappen van zijn voortuintje. Echt bont maakte hét een echtpaar, dat binnenshuis aan het ver bouwen sloeg: kosten 40.000 gulden, ex clusief het honorarium van de architect. Ingeborg Elsevier en Ben Hulskamp in „De Container” van Herman Lutgerink. Toch blijkt de verhouding tussen het kwartet op den duur niet te handhaven. Marie gaat er vandoor en wanneer zij plotseling weer opduikt, ontlaadt de lang opgekropte spanning zich in een regel rechte slachtpartij, waaruit de onderda nige Alfons als herboren te voorschijn komt. Ingeborg Elsevier, in eerste instantie teruggekeerd als de vertrouwde volkse Marie, ontpopte zich plots tot een be kakte dame en ook Jacques Comman deur wist door zijn spel de transforma tie van de sullige Alfons tot een zelf standig functionerend mens niet aanne melijk te maken. Door het veelkoppige publiek werden deze gevoelens waar schijnlijk echter niet gedeeld, want zij beloonden de spelers met een staande ovatie. menlijke regionale projecten tot stand komen. kkelijk.! heemse ekruidel eten of kou op| Jtseling edorven i nare is heeft ;m dan te aan- t 6 snel-1 Brengt ivert de diarree. H pret- :t. Zorg in huis hebt. „Als presentator kun je daar nog iets van leren”, zei Wibo van de Linde na een reportage over standwerkers in Am sterdam. Dat is natuurlijk onterechte bescheidenheid van Wibo, want als pre sentator van Tros aktua hoeft niemand hem meer iets te vertellen. Wanneer hij, zoals gisteren, de behandeling aankon- digt van „schrikbarend misbruik van onze sociale voorzieningen” dan lopen mij meteen al de koude rillingen over de rug. En dan behoor ik, geloof ik, nog niet eens tot „de vele goedwillende Ne derlanders, die er moedeloos van wor den”. In dit geval moedeloos van de werklozen, die illegaal in België en Duitsland hun werkloosheidsuitkering plegen op te krikken. Tot slot nog een paar woorden over Suske en Wiske. het beroemde strip-duo. WW?*.-)»'#* Stisa dat de buurthuizen daarvoor de eerst aangewezen organisatie vormen. Om met de beschikbare informatie te kunnen werken wil de Stisa samen met de werkgroep Vorming en Ontwikkeling van de Velser Gemeenschap tl ainingsbij- eenkomsten mogelijk maken, waar ge leerd kan worden, hoe informatie ge- hoofdfunctie. Een wisselwerking tussen bibliotheek en andere punten van pu blieksinformatie, zoals gemeentevoor- lichting, VV, Velser Gemeenschap, Stisa, maar ook buurthuizen en wereldwinkel zal het klantenbereik kunnen vergroten. De mogelijkheid is dan ook geopend om tot een gezamenlijke voorlichting, gericht op de hele bevolking te komen. ’I In „De Container” stelt Lutgerink het wereldje van twee handelaren in onge regeld goed centrgal. In het leven van de realistische, dominerende Bobbie (Frans Vorstman) en zijn dromerige compagnon Alfons (Jacques Comman deur) speelt de door Ingeborg Elsevier ten tonele gevoerde Marie een grote rol. Als ex-vriendin van. Alfons en levens partner van Bobbie bindt zij beide mannen als het ware aan elkaar. VELSEN. In het kader van de derde wedstrijd voor de huidige winter competitie hebben zaterdag negenen twintig leden van de hengelsportvereni- ging „Velsen” in de Leidsevaart 286 bovenmaatste vissen gevangen, met een gezamenlijke lengte van 5232 cm. Win naar werd de heer I. de Vries met 432 cm. De uitslag was als volgt: 1. I. de Vries, 432 cm; 2. C. Koelewijn, 358 cm; 3. A. Kouwenhoven jr., 355 cm; 4. A. de Raad, 317 cm; 5. P. van der Wal, 316 cm; 6. W. Koelewijn, 299 cm.; 7. A. E. Jensen, 294 cm; 8. J. Smeets sr., 284 cm; 9. R. Bosma, 283 cm; 10. J. Wobbe, 268 cm. Bij het verstrekken van informatie hoort volgens het beleidsplan van de Stisa ook de begeleiding van activiteiten. Wat wijkactiviteiten bereft vind de Negatief reageert het college op een suggestie in Velsen een avond l.e.a.o. in te stellen. Het college zegt dat nergens elders in Nederland een dergelijke oplei ding bestaat. Over de oprichting van een avond l.e.a.o. is destijds al gesproken toen de reorganisatie van het Velsense avondonderwijs werd doorgesproken. Hoewel het college zegt zich te realise ren dat de wens voor aanvullend onder wijs groot js, gelooft hij toch niet dat de instelling van een dergelijke opleiding een oplossing kan bieden. Opnieuw wordt in dit vraag en ant- woordenspel aan de orde gesteld de waarborg voor de voortzetting van de activiteiten van het Onderwijs Begelei- dings en Advies Team nu dit team is ondergebracht in de regionale dienst Midden-Kennemerland. Het college geeft inderdaad deze waarborg en stelt verder dat momenteel vertraging in de uitvoering van het werk is ontstaan omdat er momenteel binnen het team vakatures zijn. De redenen voor samenwerking zijn, dat de klant meer van dienstverlening kan overhouden dan een gevoel van afhan kelijkheid. dat de waardering voor de vrijwilligers als schakel toeneemt, dat het bestuurlijk kader efficiënter kan werken en dat de deskundigheid van de verschillende beroepskrachten op een breder terrein dan de eigen groepering kan worden ingezet. De wat gespannen rust rond de afval container, waaruit de scharrelaars hun inkomsten putten, wordt verstoord door de komst van de patserige Sam (Ben Hulsman). Hij kiest zich Marie tot min nares en tracht de aandacht van zich af te leiden door de werkelijkheid handig te manipuleren. In zijn visioenen van rijkdom en aanzien kunnen beide man nen zich, wanneer de situatie hun teveel dreigt te worden, verliezen. Hun restje agressie reageren zij af op de op onre gelmatige tijden langskomende kooolie- den Tim (Elias van Zanden) en Koos (Theo de Groot). (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN-NOORD. In het kader van de vrijdagavondactiviteiten voor tie ners en jeugd heeft De Mei in Velsen- Noord een informatie- en gespreksavond met de NVSH georganiseerd. Het is de bedoeling dat vrijdag 24 oktober NVSH- vormingswerker Theo Waterman en zijn vrouw in De Mei een inleiding houden, waarna twee films- „Variaties” en „Ge- slachtgemeenschap”- worden vertoond onder het motto „Lief zijn voor elkaar”. Na de films zal het echtpaar Water man ingaan op vragen uit het publiek en eventueel persoonlijke gesprekken voeren. Het gebeuren heeft plaats op de bovenste verdieping van het buurthuis. In verband met de herfstvakantie zijn voor een aantal woensdagavonden specia le activiteiten georganiseerd. Naast de vaste clubs zal twee keer aan sport en twee aan handenarbeid worden gedaan. De woensdagavondprogramma’s begin nen om half acht. De NVSH-bijeenkomst vrijdag begint om half negen. Het programma voor deze kamermu- ziekavond bestaat voor de pauze uit enige trio’s van W. A. Mozart en L. van Beethoven, terwijl na de pauze het trio van Maurice Ravel zal worden uitge voerd. Vervolgens is er maandag 27 oktober in de Velsense Stadsschouwburg een op treden van het Roemeens folkloristisch ensemble „Ciocirlia”, met een program ma van dansen uit de streken van de Karpaten, de Donaumonding, Transsyl- vanië en Wallachia. Het dertig leden tellend ensemble be vat ook een aantal bekwame musici, dat de echte aBlkansfeer weet op te roepen met instrumenten als de lange schaaps- fluit. dë taragot, cymbalen en uiteraard de vermaarde .,Pan”-fluit. Het gezel schap onderneemt thans voor de tweede maal een toernee door Nederland. De Stisa is wel voorstander van jaar lijkse bezinningsdagen van de stafmede werkers van de BSCR de Beverwijk- se Sociaal- Culturele Raad met stafleden en bestuur van de Gemeenschapsraad Heemskerk en de Stichting Samenle vingsopbouw Velsen. Wat betreft de verdere regionale sa menwerking kiest de Stisa voor een jaarlijkse programvergelijking op grond van de beleidslijnen van de drie opbouw organen. Op basis van die programver gelijking kunnen dan eventueel geza- Bij de samenwerking met andere dienstverlenende organisaties wil de Sti sa zich zowel op professionele organisa ties als op vrijwilligersgroepen richten. Dit maal werd de caravan meegeno men van de IJmuiderstraatweg, waar meerdere caravans staan geparkeerd. De politie heeft niet het idee dat eigenaren van caravans voorzorgsmaat regelen nemen of als ze het al doen gebeurt dit niet erg zorgvuldig. VELSEN. Volgend jaar zal in de gemeente een werkgroep worden inge steld waarin gecombineerd het onderwijs en het vormingswerk zitting hebben om mogelijkheden te onderzoeken voor de instelling van een open school in de gemeente. Aldus is beloofd door het college van burgemeester en wethouders in ant woord op een vraag gesteld in het jaar- VELSEN. Onder auspiciën van de „Kunstkring voor Allen” gaf Toneel groep Centrum gisteravond in de Velser Schouwburg een voorstelling van het oorspronkelijk Nederlandse stuk „De Container”. Dit door de acteur Herman Lutgerink geschreven spel, die na het vorig jaar van zijn hand verschenen kassucces „De Babyfoon” ook als toneel schrijver algemene erkenning ontving, ging afgelopen september in Amsterdam in première. Bij die gelegenheid is „De Container” in deze krant uitvoerig be sproken. Nauwelijks twee maanden later lijkt het mij daarom niet opportuun opnieuw tot een uitgebreide beschou wing over te gaan en zal ik mij tot enkele kanttekeningen beperken. VELSEN. Het eerste concert in de kamermuziekserie van de kunstkring „Voor Allen” wordt vrijdag 24 oktober in het noordelijk koetshuis van „Beec- kestijn” in Velsen-Zuid verzorgd door het „Philidor trio”. Dit bestaat uit de pianiste Jet Röling, de violis Joan Berk- hemer en de violoncellist Christiaan Norde. Het versterken van de verwijsfunctie van de AHD kan tot resultaat hebben, dat allerlei welzijnsgroeperingen beter bereikbaar worden. Een werkgroep van Stisa, Dienstverlening aan Bejaarden en AHD wil een model ontwikkelen, dat men volgend jaar in de praktijk wil toetsen. Ook wil men bekijken of een belangrijk deel van de functie van het Jeugdbureau, dat door de Velser Jeugd Centrale bepleit wordt, in deze verwijs functie kan worden opgenomen. Nauw overleg met het Sociaal Advies Bureau van de gemeente lijkt de Stisa bij dit experiment van “root belang. Maar de Stisa ziet ook buiten de IJmond mogelijkheden voor samenwer king op basis van projecten. Met name denkt men daarbij aan de inspraak rond het streekplan Noordzeekanaalgebied en aan de contacten tussen Haarlem en de IJmondgemeenten als de Algemene Hulpdienst uitgroeit tot een sociale ••Ach. U weet hoe het gaat, als je wat ouder wordt’t Wordt toch stiller om je heen. Je komt niet zo vaak meer de deur uit en je krijgt wat minder bezoek. Maar één trouwe huisgenoot komt hier nu al jaren over de vloer: de IJmuider Courant! Wat ik het liefst lees in de IJmuider Courant? Ik lees eigenlijk alles! Alleen in de sport ben ik niet zo geïnteresseerd. Maar verderwereldnieuws, stadsnieuws, streeknieuws, noemt U maar op! Ik spel het allemaal. Maar éérst kijk ik wel altijd even naar de Burgerlijke Stand en de Familieberichten. Déérom alleen al zou ik de IJmuider Courant geen^A dag willen missen! hanteerd moet worden en hoe naast of via bestaande kaders inspraak tot stand kan komen. Deze trainingsbijeenkomsten wil men in 1976 als experiment begin nen in het kader van de inspraakproce dure in verband met de voorbereiding van een nieuw streekplan voor het N oordzeekanaalgebied. Het versterken van de positie van de klant door informatieversterking ook door begeleiding van activiteiten acht de Sitsa ook van groot belang. Volgens haar heeft de Openbare biblio theek bij de informatieverzorging een „Drie maal twintig” (minuten) is be doeld als een soort consumentenrubriek. Drie categorieën zullen elke keer aan bod komen: auto’s en verkeer, reizen en vakantie, en wonen en huizen. Dat klinkt niet slecht, maar er is weinig nieuws bij. Fred van der Vlugt (bekend van de TROS) deed zijn bekende auto test, en de rubriek reizen bleek te be staan uit opwekking om Zeeland en midden-Engeland eens te bezoeken. En dat op een manier waarover de Zeeuwse en Engelse VVV-organisaties alleen maar zeer tevreden kunnen zijn. In feite kwam het neer op het kritiekloos napra ten van de toeristenfolders, waarin alles mooi en prachtig wordt gevonden, inclu sief de zelfgenoegzame jubeltoon, die dit soort geschriften vaak eigen is. En wie een „pub” omschrijft als „de gezellige Engelse kroeg” is waarschijnlijk nog nooit in Groot-Britannië beweest. „Stisa” wil welzijnswerk bundelen tot één gecoördineerd geheel ■z?1 r W ‘M ÈKh.- <- ii

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5