Denen begrepen bedoeling van hearing niet Ook ratten raken aan hard-drugs verslaafd EN L Grote Vrijheid Hoge Rente iet Het oog wil ook wat 1000.- vrij opneembaar. w. „Vreemdelingen d i enst I gaat onfris te werk 5 tot ziens bij 92.50 Mn paarlaarsteeg-Haarlem 29.50 ftH 110.- 7 MN o ifcgy., ktie Rotterdams „Aktiekomitee pro gastarbeiders”: BankMees Hope nv ite 'A. w - DINSDAG 2 1 OKTOBER 1975 VARIA 11 'ilt r f PHILI PHILIPS' aam valitei zo Haarlem, Houtplein 8. tel. 023 - 31 59 50. lp". Heel veel mensen weten het al, Philips batterijen gaan heel lang mee. (Door Nico Scheepmaker) KOPENHAGEN „Idioten!” Dit commentaar van Simon Wiesenthal gisterochtend na het driedaagse Sacharov-tribunaal in Kopenhagen sloeg minder op de Oostenrijkse kranten die zich op nogal laatkunkende wijze over dit tribunaal hadden uitgelaten, dan op die deelnemers die de Oos tenrijkse kranten, en trouwens ook enkele Scandinavische kranten, de stok hadden aangereikt waarmee de toch al zo geslagen hond nog een extra aframmeling kon krijgen. Met de „idioten” bedoelde Wiesenthal al diege nen die de oorzaak waren geweest van een relletje of van de chaos aan het slot. Voor wie ’t nog niet weet, Philips batterijen gaan heel lang mee. gaan samen in de Obligatierente-rekening van Bank Mees Hope mje Parkas met uitknoop- bare voering .gevoerd, met Loden dames- en herenjassen Zeeduffel Monty coats en joppers. waterafstotend- winddicht Shetlandtruien 34,50 Coll-pullies 17,50 ,95, Natojacks afrits bare capuchon ZET U SCHRAP DAMES! Een paar weken geleden heb ik u al voorbereid op een vervolg van het uitgebreide aanbod dat aller lei bekende cosmeticahuizen voor het herfst- en winterseizoen weer voor u hebben aangedragen. Van daag is het dan zover; een stroom van veelkleurig nieuws. V" V z 1’^ "’1 1 - ■^Corduroy soul W pantalons I Spijkerhemden 1 Rib-cord colberts 19.50 „Lee" Mustang 85,-95,— t Bijpassende pantalons X 61,50 62,50 v- .ft- - "W Denim spijker- broeken Vanaf HOb/D rC Denim damesrokken Vliegeniersjacks^ ft ft- J Beeld tribunaal vertekend (V ^nering, 1. te tijd (ADVERTENTIE) ;r 94000, met u IF 705 (ADVERTENTIE) loesch’ (ADVERTENTIE) per maand J BMH dat ar en telend de ik- oede ratis eving. en Opzegtermijn 3 maanden. Voor aankoop van effekten en onroerend goed totale saldo vrij beschikbaar. Zonder retourrente. blijft tn ROTTERDAM (ANP). Het Aktieco- mité Pro Gastarbeiders beschuldigt de Rotterdamse vreemdelingenpolitie ervan ongeoorloofde middelen te gebruiken om legaal in Nederland verblijvende buiten landers te kunnen uitwijzen. Volgens het actiecomité komt het veelvuldig voor dat reeds „gewitte” buitenlanders voor een derde controle naar het bureau worden geroepen, waarbij de vreemde lingendienst probeert hen erin te laten lopen, door het stellen van suggestieve vragen. fout, want hij zei dat homoseksualiteit helemaal niets met dit tribunaal te ma ken had, want hier werd alleen gesprot ken over vervolging van onschuldige mensen! Donderend applaus van de an dere Russische getuigen en Ionesco trok z’c’-. l vaar geschokt terug Ik heb na afloop met verschillende van die applaudisserende Russen gesproken, en ja, wat waar is, is waar: tientallen jaren Russische-opvoeding gaan aan nie mand ongemerkt voorbij, ook niet aan dissidenten en zeker niet aan een 34- jarige Russische evangelische christen uit de binnenlanden van de Sovjet-Unie, die geen weet heeft van een „permissive society”. Homoseksualiteit, zei een van de andere Russen mij, dat heeft er toch niets mee te maken? Dat is toch meer een ziekte? Ik zei dat wij daar in het Westen iets anders over dachten en dat, als het een ziekte was, er nog minder reden zou zijn voor vervolging. Ja, daar zat wat in, maar toch, homoseksuali teit Zo’n Ionesco had wijzer moeten zijn. En Bresenden kan misschien wat wijzer worden als hij wat langer dan drie weken in het Westen is, maar al die kranten die na zo’n incidentje moord en brand roepen en ondertussen vergeten te vermelden dat Bresenden vertelde over vele geloofsgenoten die in de kampen omkwamen nadat ze straffen van 10 tot 25 jaar hadden gekregen (in 1949) die kranten geven een zeer scheef beeld van de werkelijkheid. (Van- onze redactie binnenland) UTRECHT. Ratten reageren op de zelfde manier op drugs als mensen. Aan sommige middelen raken zij wel ver slaafd, aan andere niet. Tot die conclusie kwam na een uitgebreide reeks proefne mingen de arts en farmacoloog J. M. van Ree. Vandaag promoveerde hij op een proefschrift over dit onderzoek tot dr. in de geneeskunde. Van Ree en zijn promotoren, prof. dr. D. de Wied en dr. J. L. Slangen vinden de uitkomst zo „hard” dat, „de rollen nu omgedraaid kunnen worden”. Dat wil zeggen dat ratten thans gebruikt worden Het zou wel handig zijn als al die vogels van diverse pluimage tijdens het tribunaal één front zouden vormen tegen over de buitenwacht, maar tegelijk heel onnatuurlijk. Die verschillen zijn niet terug te voeren op het onverstand van die mensen, maar op het feit dat er zoveel verschillende nationaliteiten, reli gies en minderheden zijn die reden heb ben zich door de Sovjet-Unie geschof feerd te voelen. Punt 4 ten slotte is zowel het onbe langrijkste als het interessantste. Getui ge Bresenden bleek van alle aanwezigen de meest verse. Hij had de USSR pas drie weken geleden verlaten, als lid van de evangelisch-christelijke Pentacostal- beweging. Een enigszins teruggetrokken, boers uitziende jongeman. Hij is nu 34 jaar. Zijn vader werd als zogenaamde spion gearresteerd toen hij nog ’n klein kind was. Hij werd om die reden aan de zorg van zijn moeder onttrokken en in een kindertehuis geplaatst tot zijn veer tiende. Zijn vader kwam om. Hij wei gerde in dienst te gaan, omdat zijn geloof het verbiedt mensen te doden. Gevangenschap volgde. Daarna trouwde hij, kreeg drie kinderen, maar omdat hij weigerde zijn geloof af te zweren, dreig de men hem zijn kinderen af tememen (dus eerst hij van zijn moeder af geno men en nu zijn kinderen van hem). In 1973 deed hij publiekelijk afstand van zijn staatsburgerschap, onderging vervolgens alle vernederingen die het regime voor zulke landverraders in petto heeft, maar op 1 Iseptember mochten hij en zijn gezin dan toch naar Israel. Op 18 oktober legde hij getuigenis af over het zware lot van de 200.000 Pentacostal- gelovigen en wachtte op de vragen van het panel. De beroemde schrijver Iones co stond op een vroeg waarom er eigen lijk helemaal niet over de discriminatie van de homoseksuelen werd gesproken. Eerst begreep Bresenden niet wat hij bedoelde, en daarna ging hij lelijk in de Een woordvoerder van de Rotterdamse politie ontkende alle beschuldigingen van het actiecomité. De vreemdelingen dienst doet niets anders dan het opvol gen van de richtlijnen van het ministe rie van justitie. De woordvoerder erken de dat er regelmatig „stempels” worden Vf/O voor november 1975'. Het rentepercentage is gekoppeld aan het rendement.van de laatste uitgegeven drie staatsleningen en is dus variabel. De rente wordt elke maand van te voren vastgesteld. ingetrokken, maar dit zou het gevolg zijn van het ontdekken van de valsheid van regularisatieverklaringen. de huid opgenomen en derhalve hoeft u voor vetspoortjes niet bang te zijn. HET PARIJSE HUIS HARRIET HUBBARD AYER laat ons fijn va riëren met drie verschillende typen oogschaduw. Allereerst is er de Om- Cs V -ft henserf ALS EERSTE IN DE RIJ VAN dit mooi-maak-festijn komt JUVENA voor het voetlicht met een gekleurde dagcrème in de zogenoemde Juvenan- ce-serie, bestemd voor de rijpere huid. Deze Juvenance Day Treatment bevat als hoofdbestanddelen Panthe- nol (vitamine B3) en Univital, dat vroegtijdige veroudering van de huid zo lang mogelijk tegenhoudt. De crème beschermt de huid tegen aller- le' weersinvloeden en de lichte tint zorgt ervoor dat de toet er lekker gezond uitziet. Armeen en een Krim-Tartaarse, maar geen enkele Est (terwijl het toch een van de bekendste drie-letterige Europea nen is), dan moet je wel over een geweldige zelfbeheersing beschikken om ook niet een paar minuten iets over Estland te willen zeggen Verstandig, in organisatorisch opzicht, is dat natuurjjjk niet, maar als iedereen zo’n man nu ev<*i laat uitspreken, is er géén chaos en duurt de driedaagse al leen maar vijf minuten langer. Punt 3, de onenigheid. Inderdaad, An drei Grigorenko c.s. waren het niet eens met de toon en (een deel van) de inhoud van de getuigenissen van enkele oudere getuigen, en nadat ze dat op schrift hadden gesteld, waren Fainberg en Kvatchefsky het ook daar weer niet mee eens, maar zo hoort het toch ook. Ze zijn de Sovjet-Unie ontvlucht omdat ie dereen het daar met elkaar eens moet zijn. De luttele Deense parlementsleden die in het panel zaten, bleken het na afloop al niet met elkaar eens te zijn over de aard van dit tribunaal, laat staan dat mensen van verschillende leef tijd, verschil in geloof, verschillende na tionaliteit en een verschillende back ground (Panine zat 16 jaar gevangen, Kvatchefsky vier jaar) het opeens roe rend eens zullen zijn over de manier waarop de Sovjet-Unie tegemoet moet worden getreden. W bre Satinée, een fluwelige en matglan zende compactpoeder in een beeldig spiegeldoosje. Voorts is ei de Ombre Soyeuse, een losse poeder verpakt in een kleine flacon waarbij in de dop een applicator is bevestigd. De poeder heeft een milde satjjngloed en een verfijnd parelmoereffect. Ten slotte komt de Nacré Fluide aan bod, een vloeibare oogschaduw met een helde re parelmoerglans. De drie soorten oogschaduw zijn er in echt fraaie tinten, zodat u naar hartelust kunt kleuren, het zij alles in één tint houden of eens wat experimenteren met con trastkleuren. Voor de lippen heeft Harriet nog een paar fraaie rose tin ten in petto, te weten Rose Rose 5, een lichtrose en Rose Rose 6. een wat intenser rose. Ook sommige Deense kranten stelden zich kritischer op tegen het tribunaal dan tegen de Sovjet-Unie, die het tribu- I naai noodzakelijk maakte. Mijn Deens laat veel te wensen over, maar als ik prof. Bjoi in de ene krant zie zeggen: „Hele boringen var dilettantisk arrange- ret” en in de andere krant dat de „horingen mislykket” is, dan weet ik al wel uit welke hoek de wind waait. Als ik verder in de verslagen Ionesco steeds zie opduiken en de woorden „uenigïied” en „kaos”, dan begin ik een beetje mee te leven met minister Gruijters over de kwaliteit van de kranten, in dit geval de Deense. Want wat zien we? Een 24-tal getui gen zijn alles bij elkaar minstens twaalf uur in de weer om met details, data en cijfers de meest verwerpelijke schendin gen van de rechten van de mens te staven en wait er van in de kranten komst is: 1, het dilettantisme; 2, de chaos; 3, de onenigheid en 4, Ionesco. Dat over die dingen geschreven wordt, is tot daar aan toe, al gaat het ten koste van de zoveel belangrijker dingen waar voor dit tribunaal georganiseerd werd, maar het is voornamelijk „de manier waarop” die bepaald onverdedigbaar is. Neem punt 1, het dilettantisme. Het is waar, de organisatie was geen geoliede machine, de sprekers waren onvoldoende geïnstrueerd over de lengte van hun getuigenissen en de mogelijkheden van de tolken. Maar wat wil men? Eindelijk komt er, na ruim een halve eeuw, eens een mogelijkheid voor het forum van de wereld te getuigen over discriminatie, onderdrukking, concentratiekampen, vermoorde familieleden en vrienden, het verwijderen van hele volkeren, en dan zit er een keurige, maar wat slappe Deense meneer die een belletje laat rinkelen en de spreker eraan herinnert, dat hij maar een kwartier mag praten. De man gaat zijn tekst nu sneller spre ken, de tolk kan het niet bijhouden en inderdaad, dat is dan dilettantistisch. Je kan ook zeggen dat eruit blijkt, dat het een zuiver tribunaal was, omdat de ge tuigenissen onvoorbereid, ongeorgani seerd en ongecontroleerd werden over gebracht, waardoor het in ieder gevai geen show-proces was, maar een verza meling ongecoördineerde hartekreten en kreten om hulp. Punt 2, de chaos na afloop. Inderdaad, als de hearing met strakkere hand geor ganiseerd was en als iedereen tevoren goed geïnstrueerd was, dan zou het niet voorgekomen zijn dat die oude meneer uit Estland nog even een speechje had afgestoken over het lot van de Esten. Maar stel, je bent een Est van origine en je hoort eerst de Litauer Jurashas een betoog afsteken en daarna nog eens de Litauer Kudirka en ook nog een Ook maakt de vreemdelingendienst, zich schuldig, zo zegt het actiecomité, aan het „bewerken” van werkgevers, die een regularisatieverklaring hebben afge geven. De werkgevers zouden, door hen te dreigen met de belasting, er toe gebracht worden om op hun verklaring terug te komen. Het actiecomité geeft een hele serie voorbeelden van de „onfrisse” werkwijze van de vreemdelingendienst. Zo zouden twee ambtenaren van de dienst onlangs in een pension, waar zij toevallig aan wezig waren voor het ophalen van de bagage van een uitgewezen Turk, de papieren van tien andere Turken ter controle hebben meegenomen. Van de mannen, die hun papieren gingen opha len, werd er, aldus het actiecomité, één vastgezet en werd van een tweede om onbekende reden de verblijfsvergunning voor een jaar ingetrokken. ONZE MARGARET LAAT HET daarbij echter niet zitten. Om onze oogjes nog meer te laten fonkelen heeft zij haar assortiment Eye Shadow Cream Powder met drie nieuwe fraaie tinten aangevuld en de Creamy Eye Gloss kreeg er twee nuances groen bij. Naast de reeds uitgebrachte kleuren in de mascara „Longlife” heeft deze waterbestendige mascara er nu ook een groen familielid bij Omdat handen veelal een eigen taal spreken is het zaak deze extra goed te verzorgen en daar heeft Margaret Astor een voedende en vocht regule rende handcrème voor op de markt gebracht. De crème wordt snel door V groen, grijs, EN V bruin, zwart w! om te voorspellen of nieuwe verdovende en opwekkende middelen een verslaven de werking hebben voor de mens. Bovendien hopen zij dank zij proeven met ratten stoffen te vinden die bij verslaafden de behoefte aan verdovende middelen doen afnemen en de ontwen ningsverschijnselen verminderen. Bij de ratten waren deze verschijnselen zeer heftig. Zij verloren de eerste dag onge veer een zesde deel van hun lichaamsge wicht. Van Ree, De Wied en Slangen werken in Utrecht op het Rudolf Magnusinsti- tuut voor farmacologie. Zij zijn daar reeds begonnen met een nieuwe reeks proeven met als „model” de stof heroïne. Er zijn reeds enige resultaten maar daarover bewaren zij nog het zwijgen. BESTE VRIENDINNEN, was het dan weer voor vandaag. Een niet geringe zwerftocht door het veelkleurige make-up wereldje en ga straks maar eens op uw gemak wat experimenteren. Heel veel sterkte! j o.a. „Levi’s - Lee - Lois - Mustang" - rechte en uitlopen de pijpen. y|Q -JJ- en broekrokken Vanaf BINELLA COSMETICS LAAT u kennismaken met een oogschaduw onder de naam Shadow Flash, een crème-achtige poeder met een hoog parelmoergehalte. Er zijn acht bij zonder fraaie tinten, elk verpakt in een transparante flacon met in de schroefdop een applicator, die hei aanbrengen van deze poederschaduw aanzienlijk vergemakkelijkt. DE ZWEEDSE PIERRE ROBERT komt eveneens met twee fraaie nieu we kleuren oogschaduw op de prop pen die hij als Kohl Green en Kohl Grey bij ons introduceert. Zijn twee nieuwe tinten lipstick Bordeaux en Golden Grape zijn evenmin te ver smaden al was het alleen maar door de gezellige appelgroene hulzen. ELISABETH ARDEN CREËERDE voor ons de Refining Moisture Crème Complex, die zowel weefselvemieu- wende als vochtinbrengende elemen ten in zich verenigt. „Dit produkt”, zo zegt Arden „dringt maar liefst door in alle twintig lagen van de celweef sels. Dit heeft dan tot resultaat dat de huid na twee a drie weken fijner, helderder en gladder is”. Hooggeleer de heren hebben mij daarentegen al tijd verzekerd dat al dat soort slo gans wel leuk klinken, maar dat de werkelijkheid iets anders ligt. De huid kan namelijk van buitenaf maar zo weinig opnemen, dat de door Eli zabeth opgevoerde twintig cellagen wel een tikkeltje overdreven zijn. Maar ja, als u niettemin denkt een opfrissertje nodig te hebben, dan is het zeker het proberen waard. Ten slotte weet u al na drie weken of er ja of nee een wonder is geschied. gevoerd met borg en bontkraag OE maten 46 t/m 54 WWi“ ELLEN BETRIX, EEN DUITS cos- meticaconcern, geeft ons wat goud glanzend plezier met haar lipstick Golden Red, overigens de 85-ste lip stick in successie tijdens het bestaan van dit huis. Een mooi waasje wordt verkregen door de make-up Liquid no.6, die door een spateltje in de schroefdop op eenvoudige wijze is aan te brengen. Oneffenheidjes van de huid kunnen worden weggewerkt door de Pastell Compact V ter hand te nemen, terw.jl u een aardig blosje kunt versieren met de Creamy Rouge Soft Fraise. Een nieuwe kleur nagel lak met bijpasende lipstick gaat on der de naam Soft Rose door het modieuze make-up leven. Voor dit seizoen heeft Ellen Betrix ook nog diverse ;-\uwe make-up preparaten in grijs- en pasteltinten. Daar zijn dan om te beginnen de handige doos jes met de Creamy Eye Shadow C ompact en de Twin-sets oogschaduw en zoals u al zult begrijpen, dat zijn dan twee oogschaduwtjes met nuance verschil in één doosje verpakt. Voorts mogen we van Ellen eveneens de lijn trekken, maar wat haar betreft houdt ze het op een grijs ooglijntje. Om tenslotte mooie volle wimpers te ver krijgen geeft u ze wat zijdeglans met de Super Lash Mascara. MARGARET ASTOR VERFRAAIT vervolgens onze ogen met de Eye Shadow Sticks in maar liefst tien glanzende kleuren en de sticks wer den in practische draaihulzen gevat. De crème-achtige schaduw is met deze stiften zeer eenvoudig op de oogleden aan te brengen. Nog een nieuwtje voor de ogen zijn de potlo den om langs de wimperrand een dun lijntje te trekken of om de plooi in het ooglid extra te accentueren. Deze Eye Shadow Pencils zijn er in zilver- bruin, -blauw en -groen. De punt kan met een normale puntenslijper wor den bijgeslepen. oYf

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9