Staatssecretaris moet politieke knoop doorhakken PvdA samenwerken Wanhopig protest van Gevraagd invalide Oegandees Meer tegen dan vóór Noordzee- kunsteiland Parlementsdelegatie terug uit Bulgarije Bank Mees Hope nv De Surplus Spaarrekening i Leraressen Rechtstreeks van importeur F „Zoveel mogelijk met Uw geld bij de hand en toch een hoge rente? Dat kan nu. Backto school? The original College Coat now available at de Bonneterie. From Dfl. 180, Mens staat centraal bij Europees monumentencongres S.2345." desgewenst zonder aanbetaling voor 60.- per maand p.l. 3695- uk. Wiegel in debat met Van Thijn: Justitie weigert familie verblijfsvergunning •ijks HAARLEM Souwens Autoverhuur Kampervest 23 - Haarlem Tel. 312638 Vergelijkt ueens. Met onze andere spaarvormen. Of misschien zejfs met soortgelijke spaarsystemen. Dan ligt dé conclusie voor de hand. Ook wanneer u elders uw salarisrekening heeft, kunt u bij ons sparen. Automatische overboekingen maken dat wel heel gemakkelijk. De Surplus Spaarreken ing Hoe werkt dat? Er geldt dus geen enkele opzegtermijn. Maar u moet wel met éen ding rekening houden: over ieder opgenomen bedrag wordt 1% retourrente in rekening gebracht. WOENSDAG 2 2 OKTOBER 1975 VARIA 11 (Van onze parlements-redactie) VOLGENS STUDIE: BMH L Haarlem. Houtplein 8. tel. 023 - 31 59 50. 1, voor de Margriet - Knip cursus EEN VW 1200 HUREN? Leus CHERNY-pianos TCHAIKA-Pl AN OS IRMBACH piano S Prins Claus (ADVERTENTIE) Onderzoek baarmoederkanker vertraagd door geldgebrek (ADVERTENTIE) 7 (Van onze redactie binnenland) De Geïllustreerde Pers b.v., afd. Margriet-Knip cursus, Postbus 497, AMSTERDAM (ADVERTENTIE) Tijdens de gesprekken met lands-, (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ARNHEM „Ik wil m’n zuster terug. Drie jaar lang is het mislukt, maar nu zal ze komen. Mijn honger staking moet haar helpen. En wat mijzelf betreft: ik blijf hier zitten, desnoods tot de dood er op volgt. Amsterdam: Kalverstraat/Rokin. The Hague: Gravenstraat/Buitenhof W'-' DEN HAAG (ANP) Gebrek aan begrotingsgelden is de voornaamste! reden waarom het bevolkingsonderzoek op baarmoederhalskanker niet op korte termijn van start kan gaan. als Margriet-Knip lerares aan de slag te gaan. Sollicitaties te richten aan: En politievoorlichter Müller zegt: ”We kunnen de man er niet weghalen. Hij overtreedt geen enkel wetsartikel”. veel belang aan het betrekken van de burger in de bescherming van het cultu rele erfgoed”, aldus de Poolse vertegen woordiger. De HAL-schepen zijn over het alge meen goed bezet. Of er in tegenstelling Cals en Drees. De algemene beschouwin gen hebben aangetoond dat de regerings partijen van elkaar zijn weggegroeid. Op fundamentele punten staan zij ver van elkaar”, aldus Wiegel. Bent U lerares in Knippen en naaien? Heeft U een lesruimte voor 4 tot 6 dames? Kunt U minimaal per week 6 uren vrijmaken om lessen te geven? Dan bent U de vrouw die wij zoeken om in f 20,— per dag incl. 100 km en verzekering excl. btw en benzine Langere huurt’ijd op aanvrage. Deze overtuiging van de Partij van de Arbeid is min of meer bevestigd door staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid. Een en ander blijkt uit het gisteren gepubliceerde verslag van een besloten zitting van de Kamercommissie Volksgezondheid die op 2 oktober over dit bevolkings onderzoek heeft gesproken. De studie van de twee studenten is als „thema” afgedrukt in „plan”, maandblad voor ontwerp en omgeving. Uit de studie blijkt, dat ook de initiatiefnemers, die verenigd zijn in de Noordzee-eiland- groep, niet direct behoefte hebben aan een dergelijk eiland. Dit geldt met name voor een bedrijf als Hoogovens, aldus de auteurs. Vele bedrijven doen slechts mee om eventueel in een later stadium de boot niet te missen. Dit zeggen twee Delftse studenten, B. van Baarse en R. Klem, die als afstu deerproject een studie hebben gemaakt van de „planning van de Noordzee”, waarbij de nadruk ligt op de plannen en mogelijkheden voor een dergelijk eiland in de Noordzee. Verbijsterende woorden, die komen uit de mond van de 26-jarige invalide Oe gandees H. Soni, die sinds maandagmid dag, gekluisterd aan zijn rolstoel, staat geposteerd voor het Arnhemse paleis van justitie. Na 24 uur staking maakt de AMSTERDAM (ANP). Er is thans meer tegen dan voor een kunstmatig industrie-eiland in de Noordzee. Dit ei land lost de milieuproblemen van het vasteland niet op, maar verplaatst ze naar de Noordzee, terwijl op het vaste land vele nieuwe problemen worden ge creëerd. De heer Kahn Ackermann noemde de directe invloed die de mens heeft gekre gen op de beslissingen omtrent zijn leef milieu een van de belangrijkste resulta ten van de Europese campagne voor bouwkundig erfgoed die in 1973 is be gonnen. Soni, moeilijk pratend, zegt: „Niemand krijgt me hier weg. En eten wil ik evenmin. Ik wil slechts één ding: de autoriteiten wijzen op de vreselijke situ atie waarin mijn zus, mijn zwager en hun kind verkeren. Zonder paspoort en zonder geldelijke middelen worden ze in Kenia van het kastje naar de muur gestuurd. Te eten hebben ze bijna niets. Laat de mensen helpen”. AMSTERDAM. Er moet een Euro pese „ombudsman” voor monumenten zorg worden benoemd bij wie zowel de burger als regeringen en gemeentebestu- In dat overleg erkende de heer Hen driks dat op de begroting 1975 voor dit onderzoek een bedrag van 1,8 miljoen gulden beschikbaar is en in 1976 2.8 miljoen, beperkte bedragen, vond ook hij. De kosten voor volledig onderzoek van alle vrouwen in de leeftijd van 35 tot 55 jaar om de drie jaar zou 15 miljoen vergen. man, nauwelijks gewend aan ons kli maat, een dodelijk vermoeide indruk. Voedsel, hem aangeboden door omstan ders, slaat hij af. Slechts een klein beetje vocht heeft hij vanmorgen tot zich willen nemen. Mevrouw Swager- man, bestuurslid van het Rode Kruis afdeling Ede: „Dit houdt hij geen dag langer vol. Morgen (woensdag) zal hij stellig zijn ingestort”. De kans daarop is klein, want na drie jaar praten over en weer kreeg Soni dezer dagen een brief van het Ministerie van Justitie waarin stond dat zijn familie leden geen verblijfsvergunning kan wor den verstrekt. „We kunnen voor de Oe- gandezen geen uitzondering maken; er zijn zoveel buitenlanders in Nederland die hun familieleden willen laten over komen”, zegt Justitie. Zo staan thans de zaken. provinciale- en gemeentelijke bestuur- provinciale- en gemeentelijke bestuur ders, is het volgens het AR-Tweede Kamerlid Schakel, die als voorzitter van de delegatie optrad, duidelijk geworden, dat dit land de betrekkingen met Neder land duidelijk wil uitbreiden. Dit zou tot uiting kunnen komen in een uitbreiding van handelsbetrekkingen, met name in de landbouwsector en op het gebied van research. Volgense de heer Schakel was de tech nische en industriële vooruitgang die Bulgarije de laatste jaren had doorge maakt de Nederlanders erg meegevallen. Bovendien heeft de Nederlandse delega tie in Bulgarije kunnen constateren, hoe dit land werkt aan de bevordering van het toerisme. Dit jaar hebben tot nu toe 16.000 Nederlanders dit land bezocht. Nederland heeft mij het leven gege ven, maar als ze willen mogen ze het nu weer nemen”. En mevrouw Swagerman (Rode Kruis) zegt: „Ook wij kunnen weinig doen. Onze stichting heeft pogingen om te bemiddelen zien stranden. De gezond heidstoestand van de invalide man lijkt nu het belangrijkst. De man gaat er hard op achteruit. En daar moeten we ietse aan doen. Maar wat, ook wij weten het nog niet”. Gezien de naar zijn mening beperkte mogelijkheden, wordt dit onderzoek voorlopig alleen in Utrecht, Rotterdam en Nijmegen uitgevoerd. De trage gang van zaken bij de invoering van het onderzoek op landelijke schaal heeft, zo blijkt uit het verslag, bij alle politieke partijen ongerustheid gewekt. „Dit bete kent”, aldus het verslag, „dat de staats secretaris een politieke keuze moet ma ken en geen verdere vertraging mag toelaten. De staatssecretaris vindt zelf, zo blijkt verder uit het verslag, dat juist de financiële aspecten aanleiding zijn om te pleiten voor een landelijk preventief be volkingsonderzoek. Dit omdat bij een dergelijk onderzoek de kosten per geval lager zijn dan wanneer een vrouw op eigen verzoek het onderzoek door of via de huisarts laat uitvoeren, iets wat al op grote schaal gebeurt. De schattingen over deze vrijwillige aanvragen variëren van 400.000 tot 600.000 per jaar. Bij bevolkingsonderzoek zouden de kosten ongeveer 35 gld per geval bedragen, bij vrijwillig onderzoek minimaal 46 gld. Baarmoederhalskanker is een vorm van kanker die in een zeer vroeg stadi- WASSENAAR VVD-fractieleider Wiegel heeft gisteravond in Was senaar in een politiek debat met zijn grootste opponent, fractieleider Van Thijn van de PvdA, met klem gezegd dat liberalen, daar waar mogelijk, zoveel mogelijk naar samenwerking moeten streven met socialisten. „Alle verstandige partijen moeten proberen elkaar te vinden”, zei hij, „niet al leen bij gemeentelijke en provinciale besturen, maar ook in de kamer bij de wetgeving”. Hij plaatste bij die opmerking een sombere noot, want volgens hem lenen sommige gemeentelijke en povinciale besturen met een socialistische meerderheid zich niet voor de depolarisatiegedachte. Van Thijn ging niet in op de uitnodi ging. Hij verweet Wiegel het verwerpen van de solidariteitsgedachte tussen hoge en lage inkomens. De socialistische frac tieleider vroeg Zich af waarom de VVD bij de loonmatiging het niet bestrijdt dat alleen de lagere inkomens soberheid moeten betrachten. „De werkgevers zet ten voor de derde maal het ontstaan van het centraal akkoord op het spel door zich te verzetten tegen de solidariteitsge dachte tussen hoge en lage inkomens. Van Thijn gaf toe dat PvdA ook voor, een aanpassing is of een herziening van het uitgavenniveau van de collectieve sector. „Die sector is niet een doel op zichzelf. Waar nodig zullen we dor hout moeten wegkappen. Maar we zullen dan overal nagaan wat de effecten van die besnoeiingen zullen zijn op de werkgele genheid. Dat moet geen werk zijn van de botte bijl, zoals de VVD dat wil, met een twee-percents bezuiniging”, aldus Van Thijn. Wiegel bepleitte een verruiming van het begrip passende arbeid. „Het moet zo zijn dat werknemers opgeroepen kunnen worden als de vrijgekomen baan niet exact hetzelfde is als de vorige betrek king. Daarnaast moet de bij- her- en omscholing duidelijker worden aange- moedigd. Van Thijn wees erop dat ook de PvdA tegen oneigenlijk gebruik van de sociale wetten is. Maar hij was er bang voor dat bij een discussie hierover te snel de suggestie wordt gewekt dat het gaat om een oneigenlijk gebruik op grote schaal. Wiegel noemde de coalitie tussen christen-democraten en progressieven in het kabinet-Den Uyl een schoolvoor beeld van oneigenlijke samenwerking. „De confessionelen zijn niet bereid op bepaalde punten mee te werken aan veranderingen die de socialisten wilen zien aangebracht. Die situatie doet den ken aan de perioden van kabinetten urn kan worden ontdekt en dan via medisch ingrijpen „in de kiem kan wor den gesmoord”, terwijl de ziekte veel moeilijker en ten koste' van veel meer ellende aan te pakken is als ziektever schijnselen aanleiding zijn naar de dok ter te gaan. In veel gevallen is het dan ook al te laat, vooral als de ziekte zich al in het lichaam heeft verspreid. Volgens staatssecretaris Hendriks zijn er vier redenen waarom niet onmiddel lijk kan worden voldaan aan het bij de Kamerleden levende verlangen, het on derzoek zo snel mogelijk op landelijke schaal in te voeren. Behalve de financie ringsproblemen zijn dat een tekort aan laboratoriumcapaciteit, een tekort aan deskundig laboratoriumpersoneel dat het vereiste onderzoek kan doen en proble men rond de organisatie. ren kunnen aankloppen. Deze ombuds man moet toegang hebben tot het parle ment en de ministerraad van de Raad van Europa. Dit heeft Georg Kahn Ac kermann, secretaris-generaal van de Raad van Europa, gezegd tijdense de openingsdag van het congres van het Europees monumentenjaar 1975 dat in Amsterdam wordt gehouden. ^^^j^s^bouwjaar 1975 ROTTERDAM (ANP). Het cruise- bedrijf van de Holland Amerika Lijn heeft voor 1976 goede verwachtingen. De Amerikaanse cruisemarkt trekt aan en in Europa is een groeiende belangstelling voor vooral de goedkopere reizen. De gang van zaken is dit jaar volgens de verwachtingen. De bezetting is bevredi gend, aldus de heer H. Woltermann. hoofd van het cruisebedrijf. Onder de leus „een toekomst voor ons verleden” hebben de 18 lidstaten van de Raad van Europa zowel internationaal als nationaal en regionaal de belangstel ling voor het gemeenschappelijk archi tectonisch bezit vergroot. Er is gezocht naar maatregelen om de monumenten en bouwkundige complexen van histo risch of esthetisch belang te beschermen en daarvoor in de huidige maatschappij een nuttig gebruik te vinden. Daarnaast tracht men het karakter van oude ste den en dorpen te bewaren en opnieuw hun waarde te geven. Volgense Stanislas Lorentz, voorzitter van het Poolse comité monumentenjaar 191?5, is door de verwoestende uitwerking van de Tweede Wereldoorlog een apart probleem ontstaan voor monumenten zorg. Speciaal in de gevallen waar histo rische gebouwen of wijken met opzet werden vernietigd juist om hun beteke nis voor de nationale cultuur. Veel Eu ropese landen hebben op grote schaal reconstructies uitgevoerd. Zo is bijvoor beeld het oude Warschau opnieuw opge bouwd, inclusief de reconstructie van het koninklijk paleis. De heer Lorentz zei dat tussen verschillende politieke systemen natuurlijk onderscheid kan zijn in wetgeving, in de wijze van finan ciering van de noodzakelijke restauratie- alleen bij vanURK L-Rotterdam sinds 1898 VVestersingel 42, tel.(010)363500 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Ook importeur van Estonia. Steinwav, Bechner. Rich. Weber. Dus als u dikwijls geld van deze rekening afhaalt, profiteert u in mindere mate van de hoge rente van 6*/2%. Dan hebben wij overigens wel andere, voor u voordeliger spaarvormen. SCHIPHOL. (ANP) Een uit zeven leden bestaande delegatie van leden van de Eerste en Tweede Kamer is gister middag van een bezoek van één week aan Bulgarije uit Sofia op Schiphol teruggekeerd. Het was de eerste maal in de Nederlandse parlementaire geschiede nis, dat een delegatie van Eerste en Tweede Kamerleden een officieel bezoek aan dit Oostblok-land heeft gebracht. De reis werd gemaakt op uitnodiging van de volksvergadering, het Bulgaarse parle ment. Een nieuwe spaarvorm van onze^^" 1O/ bank. Omdat iedereen graag een Ztk hoge rente wil hebben. Maar VFZ U omdat niet iedereen graag zijn geld voor langere tijd vastzet. Hoe dikwijls komt het niet voor dat u onverwachts geld nodig heeft. Daarom is er nu de Surplus Spaarrekening: 'n 6’/z% hoge rente - zonder opzegtermijn. WAARDE 3600.- WAARDE 6500.- voor4695." Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. WAARDE 5100. Prins Claus, die de officiële opening van het congres verrichtte, luidde de alarmbel naar hij zei voor de mensen die door autoriteiten en bouwerse te vaak wordt vergeten. De monotonie van de moderne huizenbouw en het gebrek aan proportionele verhoudingen maken het de mens onmogelijk zich gelukkig en evenwichtig te voelen. „Welk gevoel van teritorium mogen we verwachten van een flat tussen honderden meters iden tieke flats waar het huisnummer het enige aanknopingspunt vormt?”, aldus prins Claus, die de nadruk legde op het belang van de kennis van onderlinge betrekkingen in de oude steden. „Wanneer de architecten van onze toekomstige steden serieus over dit pro bleem gaan nadenken, zal het woord mens vaker in hun geschriften voorko men en er zullen minder stereotype huizenblokken worden opgericht met hun nadelige effecten op de mensen die erin moeten leven”. Prins Claus wilde het motto van het Europees monumen tenjaar 1975 liever veranderen in „een toekomst voor ons verleden en voor ons heden waaraan we nu bouwen”. werkzaamheden en in de verantwoorde lijkheid van de betrokken autoriteiten. „Maar in alle landen hechten we even Europa's grootste import-en exportspecialist in vleugels en piano's. tot het recente verleden thans winst wordt gemaakt wilde de heer Wolter mann niet meedelen. 4113

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11