SPAANS STAATSHOOFD VOLGENS COMMUNIQUE WEER AAN HET WERK werktijd- verkorting Hoogovens Ontvoerders vastbesloten Brand op Esso- raffinaderij 5 Minister kreeg geheim advies over Schiphollijn iets Belasting AOW-pIus omlaag Opnieuw H M4ZD4 f Cftartendorp DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN in de arteljorisstraat vindt u 5 etages] klassieke en eigentijdse meubelen „Niets de hand” Het woord is aan BLOKKADE OP BRENNERPAS Kamercommissie wil openheid ZEM’ ij a w ii ei e m \y Vanaf volgende week GERDA Bont-Mode schl O sau KOOIJMAN SANITAIR B.V. ‘te Zelfde weertype WETSONTWERP INGEDIEND ■v s hun eigen ontwerpstudie voor nijman haarlem houtmarkt 21 023-319309 2 9304 AGENDA pagina 6 4 Vlak bij de Grote Markt perspex lichtbakken neon lichtreklames 9 Gun u de tijd want u eet van ons brood van topkwaliteit Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 31 73 94 f SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. Heeremans van Leuven BJ/. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 3 uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 liga In de bek Uit elkaar W////////////////////////////////////ZA Rudolf Hess rmr K'L. Wh/ 'HIAND'; vf;st! 4 V f niuider Courant 1 Socrates: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Gezondheid Franco zorgwekkend (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 4) ion groot 038335 ADVERTENTIES 038335 I 018195 met 018195 (Van een onzer verslaggevers) i ir ‘1 Plaatselijk nieuws 5, 6, Radio en tv Strips Economie Sport Beurs i lage r recht- sons j worden begint op •rv/ce- atiekosteit 11Haar* 023-3111' Spock, kinderarts Elektrische installaties in woonhuizen fabrieken, scholen en winkels Kruisberglaan 2 - Tel. 12232 Ampèrestraat 7 - Tel. 21660 300 Met lo rem- chter- ager. kinder- rekend, antie ice. iet hand- Archer emskerk- m. >ok zater- t 5 uur par- 014106 011294 021273 057266 049912 075507 096369 7810 584 596 587 439 42 80 8 WOENSDAG 22 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 297 iet >leem. tfiets zvaliteit waarbij service ake is. vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,-), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,-). Losse nummers 60 Ct- De brand onstond toen een pomp bij een installatie voor het distilleren van aardolie het begaf. Hierdoor ontsnapte gasolie, die door verhitting in brand vloog. Met de hulp van de brandweer in Rozenburg wist de bedrijfsbrandweer het vuur in ruim een uur te bedwingen. BOLZANO (Reuter). Vrachtwagen chauffeurs hebben gisteren uit protest tegen de trage afwikkeling door de dou ane van hun vrachtauto’s de autoweg van Italië naar Oostenrijk door de Bren- nerpas geblokkeerd. De vertraging zou ontstaan zijn door een nieuw douane kantoor te Vipiteno aan de Italiaanse kant van de grens. Zenuwenoorlog rond Herrema van derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij Dat is minder dan gedurende de perio de van werktijdverkorting di edeze week afloopt: tienduizend man personeel en een werktijdverkorting van 20 percent. De laatste tijd is een lichte verbete ring ingetreden voor wat betreft de verkochte hoeveelheden, maar de prijzen zijn nog altijd slecht. Dit geldt met name de koudbandwalserij, de staaf- en draadwalserij en de walserij voor dikke 'plaat. Vanmorgen zijn bij Hoogovens de in terne overlegorganen en de vertegen woordigers van de industriebonden inge licht over de verlenging van de werk tijdverkorting en de situatie waarin het bedrijf verkeert. Een fotocombinatie van Eddie Gallagher en Marion Coyle, die dr. Herrema vast houden. ..Maar het is de laatste tijd juist de gewoonte geworden om zoveel van tevo ren te bespreken. Dat doen we zowat met elk klein stukje weg”, aldus de heer Knot, die stelde het vermoeden te heb ben, dat de inhoud van het rapport best tot discussie aanleiding zal geven. Deze krant bestaat uit twintig pagina’s Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 11 7 9 9 13 15. 17 19 Van onze redacteur in Barcelona, Robbert Bosschart) MADRID Gisteravond maakte een officiële woordvoerder van Franco’s hofhouding in het Pardo- paleis op de rand van Madrid de volgende nota bekend: „Ten gevol ge van een griepaandoening heeft Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. zijne excellentie het staatshoofd een crisis van ernstig hartaderfalen doorgemaakt, waarvan hij zich nu naar volle tevredenheid herstelt. Hij is met zijn genezingsbehande- ling begonnen en heeft gedeeltelijk zijn normale werk reeds hervat”. DUBLIN (DBA, AP). De zenuwen - oorlog tussen de ontvoerders en de politie om de op 3 oktober ontvoerde Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema. is ook vanmorgen doorgegaan. De ontvoerders en hun slachtoffer wa ren ongeveer 24 uur eerder opgespoord in een leegstaand huis in het dorp Mo- nasterevin op 60 kilometer van Dublin. los uit de u van de De vaste Tweede Kamercommissie voor verkeer en waterstaat wil de mi nister schriftelijk vragen meer openheid te betrachten over de stand van zaken rondom de Schipholspoorlijn. Er zijn zoals bekend zeven mogelijkheden voor het verloop van de lijn. De trace’s varië ren tussen de ligging langs de Kager- tocht, al of niet met een lus rondom Sassenheim, en de ligging evenwijdig ’st 10" [ezellige, De ontvoerders, waarschijnlijk de ex- IRA-leden Eddie Gallagher en de 19- jarige Marian Coyle, hebben gedreigd dat zij hun slachtoffer bij een bestor- Wat wel vaststaat Is dat premier Arias Navarro gisterochtend eerst in het Par- dopaleis een bespreking met Franco had; vervolgens een onaangekondigd bezoek aflegde aan prins Juan Carlos in diens nabijgelegen Zarzuela-paleis; daarna voor het middageten bijeen kwam met de voorzitter van de kroonraad; en na een kort verblijf op zijn ministerie op nieuw naar het Pardopaleis ontboden werd voor het gesprek van drie kwartier met Franco dat de officiële nota ver meldt. Tienduizenden mensen zoch ten gisteren een weg naar Zuid- laren, waar de jaarlijkse grootste paardemarkt van Europa werd gehouden. Paarden worden op de markt niet weggegeven, reden waarom je ze wel in de bek mag kijken. Dr. Benjamin Spock, de Amerikaanse kinderarts en schrijver van boeken over kin derverzorging, en zijn echtgenote zijn na een huwelijk van 48 jaar uit elkaar gegaan. Hij is 72 en zij is 69. Het kaptoor van Spock liet weten dat er geen plannen voor een wettelijke scheiding zijn. (n een gesprek met de politie deelde dr. Herrema mee dat zijn ontvoerders hém springstof om het lichaam gebon den hadden, waardoor hij een menselij ke bom geworden was. Herrema vroeg om een arts en de Nederlandse ambassa deur in Ierland. Intussen werden ook de eerste levensmiddelen het huis binnen gebracht. :sten vat genoeg rk je wel De bijna jolige manier waarop in „de kringen van zijn naaste omgeving” over de gezondheidstoestand van de Spaanse caudillo Franco wordt gesproken, doet het vermoeden rijzen dat die naaste omgeving méér doodsangsten uitstaat dan Franco zelf. Het is de geforceerde jolijt van de wanhoop. Franco zelf, 83 jaar, verzwakt door aftakeling, lijdende aan een wankel hart, een zware griep en wie weet wat voor aandoeningen meer, is een man van één dag. Aannemende dat hij inderdaad nog leeft, behoeft men geen medisch deskundigen te raadplegen om te weten dat er rondom zijn legerstede een maca ber spelletje wordt gespeeld. „De dokters zijn niet bezorgd”, aldus een communi qué. Wat zijn dat voor onverantwoorde lijke, onaandoenlijke en ondeskundige dokters die niet bezorgd zijn om een zieke man van 83? „Hij heeft weer een deel van zijn dagelijkse werkzaamheden hervat”, aldus een andere zinsnede in het communiqué. Die „werkzaamheden” bestaan waarschijnlijk uit het nuttigen van een zacht gekookt eitje, het strom pelen naar een indrukwekkende zetel, het kijken naar een foto op zijn bureau uit het jaar 1939, waarop hij als stralen de overwinnaar in generaalsuniform de Spaanse toekomst uitdaagt, en het met kleine pasjes weer naar bed schuifelen. Wat is de macht van een staatshoofd nog in deze omstandigheden? Of hij op deze manier nog leeft, danwel al dood is. doet niets ter zake. De verwikkelingen rondom zijn opvol ging zijn al begonnen. „De naaste omge ving” tracht koortsachtig tijd te winnen om het systeem-Franco te redden. Als Franco stervende is, blijft het systeem springlevend. Franco is al jaren niet meer de spil waar dit systeem om draait. Maar zolang hij de grootste en mooiste pet van allen op had, bleven de rivaliteiten sluimeren. Als die pet een maal op de houten kist ligt, breken de zelfbeschermingsmaatregelen van alle grote figuren om Franco’s troon los. Op dit ogenblik zijn de intriges in volle gang. „De dokters zijn niet bezorgd”, maar de kleine dictatoren des te meer. Juan Carlos, Franco’s kroonprins, vormt reeds het hoofdgerecht op de feesttafel, waar iedereen zoveel mogelijk van wil binnenslikken. Er zijn in Spanje veel mensen die hongeren naar de macht. Als Franco dood is, komen de doodsangst der hoge individuen en de koorts der politieke stromingen los. De dokters zijn niet bezorgd, want dood gaat hij toch. Maar wat zal er van Spanje worden? Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Overwegend droog weer met wol kenvelden, afgewisseld door op klaringen en plaatselijk mist. Zwake tot matige zuidoostelijke wind. Minimumtemperaturen rond 5 graden en maxima om streeks 12 graden. ROTTERDAM (ANP). Bij een brand vanmorgen op de raffinaderij van Esso in het Rotterdamse havengebied is een schade van enkele honderdduizenden guldens ontstaan. De produktie van de betrokken installatie is voor een week stilgelegd. Er hebben zich geen persoon lijke ongelukken voorgedaan. DEN HAAG (ANP). Mensen een AOW- of AWW-uitkering, die een bescheiden neveninkomen genieten, zul len een belastingvermindering krijgen tot één derde van die extra inkomsten. Dat is de strekking van een wetsontwerp dat minister Duisenberg en staatssecre taris Van Rooijen (Financiën) bij de Tweede Kamer hebben ingediend. Bovendien krijgen enkele groepen ge huwde bejaarden nog een extra belas tingverlaging om de sprong in de premie van de bejaardenziekenfondsverzekering op te vangen. De bedoeling hiervan is het „AOW- plusprobleem” (mensen met een klein neveninkomen betalen meer belasting dan dat bedrag aan extra inkomsten, waardoor zij er soms slechter aan toe zijn dan AÓW-ers zonder neveninkom sten) op te lossen. In afwachting van de behandeling van het wetsvoorstel in het parlement zullen de betrokken bejaarden niet worden aangeslagen voor de inkomstenbelasting over 1974. De bewindslieden verwachten dat door deze fiscale verlichting de be lastinginkomsten over 1974 20 miljoen kleiner zullen zijn en over 1975 f 30 miljoen. De Britse regering zal op nieuw de Sovjet-Unie verzoeken erin toe te stemmen dat Rudolf Hess uit zijn Berlijnse gevangenis wordt ontslagen. De vroegere plaatsvervanger van Hitler is thans 82 jaar oud. Hij vertoeft in de 600 cellen tellende Spandau- gevangenis, die verder leeg is. Groot-Brittannië, de VS en Frankrijk trachten de Russen er al 10 jaar toe over te halen Hess te laten gaan, op humanitaire gronden, maar Moskou was tot nu toe onvermurwbaar. DEN HAAG Minister Westerterp heeft advies gekregen over het uiteindelyk te kiezen tracé voor de Schipholspoorlijn. Twee weken geleden bracht de speciaal door de minister van Verkeer en Waterstaat ingestelde commissie een rapport uit. waarin de verschilende trace’s worden aangegeven en een advies wordt gedaan over de mo gelijkheid die naar de mening van de commissie de beste is. Het rapport wordt door de bewindsman geheim gehouden. aan rijksweg 4 44 op een afstand van driehonderd meter daarvan. De zevende mogelijkheid wordt bepleit door de mi lieu aktiegroepen. Dit tracé loopt gebun deld met de rijksweg 4 (Amsterdam- Rotterdam) en passeert Leiden oostelijk. De andere tracé's takken noordelijk van Leiden aan op de „oude lijn” (Amster- dam-Haarlem-Leiden-Den Haag. Op initiatief van de heer Knot (PvdA) besloot de commissie voor verkeer en waterstaat dinsdag om de bewindsman te vragen de Kamer over het rapport te informeren. Formeel hoeft de minister daar niet aan te voldoen. Hij kan een beslissing over een tracé nemen zonder de Kamer te horen. De Kamer kan dan achteraf het beleid van de bewindsman goed- of afkeuren. De Amerikaanse televisiemaatschappij AC onderbrak gisteren zelfs de nor male tv-uitzending om te melden dat Franco was gestorven. „Om zeven uur ’s avonds heeft zijne excellentie het staatshoofd in zijn bu reau de minister-president ontvangen, met wie hij zich gedurende 45 minuten onderhield”. Dit is de eerste maal sinds Franco begin verleden week grieperig werd, dat men officieel bevestigde dat de bijna 83- jarige Generalisimo ziek was en zelfs dat hij een ernstige inzinking had gehad. Dit betekent ongetwijfeld dat men zijn gezondheidstoestand zeer zorgwekkend vindt. Gedurende de hele dag deden in Ma drid en de rest van Spanje de meest wilde geruchten de ronde, niet alleen over Franco’s gezondheidstoestand maar ook over de politieke gevolgen daarvan (sommigen spraken al van een „bliksem- kroning van prins Juan Carlos rond middernacht”). MOSASTER'E'VIW ming van het pand zullen doodschieten. Zij eisen de vrijlating uit gevangenschap van de IRA-militanten dr. Rose Dugdale, Kevin Mallon en Eddie Hyland. Uit bezorgdheid over Herrema’s leven neemt de Ierse politie een uitermate voorzichtige en afwachtende houding aan. Op zeker ogenblik in hun discussie met de politie toonde Gallagher zich met dr. Herrema aan een venster. Hij hield tegen de slaap van de directeur een revolver gedrukt. Volgens ooggetuigen zag Herrema er gezond en ongedeerd uit. Mevrouw Herrema is in Dublin. Een woordvoerder van de Nederlandse am bassade zei dat zij vooralsnog niet van plan was naar Monasterevin te gaan. (Zie verder pagina 2) IJMUIDEN. De slechte ordersitua- tie bij Hoogovens heeft ertoe geleid, dat opnieuw werktijdverkorting voor de duur van zes weken, vanaf volgende week woensdag moet worden aange vraagd. Ditmaal gaat het om achtdui zend van de 24.000 personeelsleden, waarvoor naar wordt verwacht de werktijdverkorting tiep tot twaalf per cent zal bedragen. 4p t SSSKwr- - NORTHERN •firJsffiL Ken uzelf, maak u boeien en bevrijd mythen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1