L Nederlandse binnenschippers hinderen Belgen Namen CIA-agenten onthuld Mao waarschuwde Kissinger G( sa av G vc Voorbereiding van Marokkaanse vredesmars nu in volle gang I De Amro deelt momenteel veiligheidsstickers uit. 7/ oooEndteffl '1 t .1 Brand in oude RAI Rel rond ambassade VS in Stockholm Russische sondes arriveren bij Venus G Gastarbeiders in Nederland kunnen zich laten inschrijven O p d [g] amro bank Mijnwerkersvakbond Japan veroordeeld tot schadevergoeding „Ze wilden ’n aardig gratis weggevertje voor de kinderen hebben, vanwege Wereld- spaarweek. En toen heb ik als commissaris van x politie te Rommeldam gezegd: ,neem dan lichtgevende stickers. Da’s nog nuttig ook, want in de mist of bij avond bevorderen ze de verkeersveiligheid’. De Amro vond dat ’n drommels goed idee.Prima ^^^suggestie, Bulle Bas’, sprak men. En zo is ’t gekomen dat er nu in elke Amro Bank voor iedereen een gratis sticker klaar ligt.* Trouwens, ik ontmoette de heer O. B. Bommel en die schijnt binnenkort ook iets te gaan doen met de Amro. Maar dat moest nog strikt geheim blijven. Toch interessant, nietwaar?” jh 2 1975 2 2 OKTOBER WOENSDAG BINNEN- EN BUITENLAND WC Door staking gedupeerd Honden Maagkanker Vrachtwagen Hikken Wapens VN Concorde Cement Overleden T I o o r zek sen ber. het sa c I a I Onderhandelingen over vrijlating van dr. Herrema verliepen stroef (Vervolg van pagina 1) te (Van onze redacteur in Stockholm) door (ADVERTENTIE) WEERRAPPORTEN d E2 0 22 23 zolang de voorraad strekt r 1? MOSKOU (Reuter). De twee Russi sche sondes, die half juni werden gelan ceerd, arriveren deze week bij de pla neet Venus. De Venus-9 zou er vandaag aankomen, drie dagen later gevolgd door Venus-10. Officieel is nog niets meege deeld over het doel van de onderneming, maar Russische geleerden hebben gezegd dat de beide sondes een zachte landing moeten maken door de dikke atmosfeer van de planeet. OVERWEGEND DROOG EN MIDDAGTEMPERATUREN ONGEVEER 12 GRADEN. onder 17.31 uur onder 10.39 uur 10 9 9 9 9 11 10 8 10 9 12 9 23 23 23 18 10 13 18 19 9 10 20 18 7 7 7 7 8 8 6 6 6 7 1 0 0 7 0 0 0 0 o o van gisteren ter plaatse wilde zijn. Van Akzo bevond zich al sinds zondag drs. W. K. N. Schmelzer in Ierland. De heer Schmelzer is adviseur van de raad van bestuur van Akzo. Agee was zelf ruim 15 jaar werkzaam voor de CIA, waarvan 12 jaar in Latijns- Amerika en drie andere jaren in ver- Het gebouw bevond zich in staat van afbraak. Het ligt in de bedoeling van de gemeente om alleen de kleine hal van de oude Rai te behouden. Het gebouw heeft jarenlang de sport gediend en is tevens gebruikt voor tentoonstellingen. Japan heeft traditioneel een hoog per centage gevallen van maagkanker, hoger althans dan de andere Aziatische lan den; dat heeft de Japanse arts Takeshi er toe gezet te speuren naar de oorzaak. Hij is tot de conclusie gekomen dat de Japanners van oudsher veel gedroogde en ingemaakte vis eten en gek zijn op augurken. Om deze goed houdbaar te maken voegen ze er veel zout aan toe en dat is waarschijnlijk de oorzaak van maagkanker. Dankzij de betere diëten, westerse maaltijden en het toenemende gebruik van zuivelprodukten in Japan wordt de maagkanker in Japan nu weer iets teruggedrongen, aldus de arts. Een 56-jarige loodgieter in Hannovei heeft zelfmoord gepleegd nadat hij al 22 maanden de hikziekte had. Het hikken van de man was begonnen in 1973, na een operatie. Vanaf dat ogenblik hikte hij ongeveer 40 keer per minuut. Dat Het Brits-Franse supersonische vlieg tuig Concorde maakt de kans niet te mogen landen in Engeland en de VS, nu gebleken is dat het vliegtuig bij het opstijgen aanzienlijk meer lawaai maakt dan de oudste viermotorige straalver- keersvliegtuigen. In vergelijking met de nieuwste vliegtuigen zou de Concorde zelfs zes maal zoveel motorlawaai pro duceren. Dit blijkt in een rapport van het Britse ministerie van Handel. H( nam rege tot i bo z zulle naar kelij men: heffi wore Vooruitzichten voor vrijdag, opgesteld het KNMI: Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg zo w.stil w.stil no ozo o no w.stil w.stil w ono zzo o ozo ono w.stil nw w.stil nnw w.stil o w.stil n nno o ono o ozo ono zzo o o o zo 12 24 19 10 17 11 11 13 -2 15 8 15 14 9 9 5 8 5 -6 5 9 15 1 5 4 6 10 10 10 2 2 7 9 1 6 2 13 11 17 20 8 1 0,6 9 0,3 0 0 o 0,3 0 o o o o o o o 0,2 0 o o o o o o o Tijdei over t met i leden WA Statei taire Washi enkeh Veren in de verda «mart De leense selijk Comrr in sta onderz „A wij senre de V defir hank de r« De woor zich de S kelij: dat Hij makt gekoi verv; Tei van ling” cente me, i de Si „onto een i roept oppo: van Frt geh. bew. z. bew. z. bew. mist z. bew. geh. bew. mist mist onbew. z. bew. DEI •aging voor Wel i centst augus Die tc lijk oi ren. 5 wijs schrif de Ka Afs< bij dra het a rechtv bare regel positit het at derwi' schillende andere landen. Desgevraagd bevestigde hij dat het inderdaad vroege re collega’s van hem betrof, maar hij ver klaarde niet op de hoogte te zijn van hun mogelijke acties binnen Zweden. Op het ministerie van binnenlandse zaken in Stockholm wenst men zich verder over dezë CIA-onthullingen niet uit te laten. Men wilde slechts bevesti gen dat de zes genoemde Amerikaanse diplomaten officieel in Zweden werden geaccrediteerd in de jaren tussen 1972 en 1975.1 Agee verklaarde in het radioprogram ma, dat het nodige opzien baarde, dat het noodzakelijk is voor Zweden om te we ten wie er voor inlichtingen verantwoor delijk is. De laatste maal dat Ameri kaans ambassadepersoneel met naam als CIA-agent werd bestempeld was in 1972. Kort daarop vertrok de een na de ander naar het buitenland. Franse geleerden hebben een manier ontdekt om cement aan te maken met zeewater hetgeen voor sommige landen van groot belang kan zijn. Tot nog toe wordt cement gemaakt met zoet water Er zijn echter landen die hierover niet of onvoldoende kunnen beschikken en genoodzaakt zijn dure zuiveringsinstalla ties te bouwen. Eerdere pogingen om cement met zeewater aan te maken liepen op niets uit. Het cement ging barsten en scheuren. De Fransen hebben het probleem opgelost door maar liefst 18 chemicaliën aan het zeewater toe te voegen. RABAT (AFP, DPA, UPI, ANP) - Een eerste contingent van 20.000 Marokkanen, waarvan ca. één tien de vrouwen, dat gaat deelnemen aan de „vredesmars” naar de westelijke Sahara, is gisteren vanuit de stad Sar-Es-Souk ten zuidoosten van Ma rakesj vertrokken naar Tarfaya. De ze laatste etappe voor de grens overschrijding zal ongeveer drie da gen duren. Claire Egtvedt, de ontwerper van het beroemde „vliegende fort” uit de tweede wereldoorlog, de bommenwerper B-17, is na een lange ziekte op 83-j. leeftijd over leden in de Amerikaanse plaats Seattle. Hij was in 1917 in dienst getreden bij de vliegtuigfabriek Boeing, een jaar na de oprichting van deze onderneming- In 1939 werd hij president-commissaris, waarna hij zich voornamelijk wijdde aan de ontwikkeling van de B-17. Egt vedt had zich in 1966 uit de vliegtuigwe- reld teruggetrokken. De Israëlische politie maakt bij ,het opsporen van bombrieven gebruik van speciale, in Amerika getrainde honden. Professor Robert Lubow, verbonden aan een Amerikaanse universiteit, heeft een kleine honderd honden opgeleid voor het opsporen van landmijnen. De honden werden tijdens de oorlog in Vietnam veel gebruikt door het Amerikaanse le ger. Volgens de professor zijn de honden in staat om een bombrief te ontdekken uit een postzak met duizend brieven. Ze zijn getraind op de reuk van de vier meest gebruikte chemische substanties bij het vervaardigen van explosieven. In de ogen van de gouverneur van de Amerikaanse staat New Hampshire, Meldrin Thomson, zijn de Verenigde Na ties slechts „een bolwerk van buiten landse spionage op Amerikaans grondge bied”. Hij voegde er aan toe dat de Sovjet-Unie meer spionnen heeft in de Verenigde Staten dan het totale aantal personeelsleden van de Amerikaanse fe derale recherche (FBI). regenbui sneeuw z. bew. regen 1. bew. 1. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. z. bew. onbew. onbew. onbew. z. bew. onbew. 1. bew. 1. bew. z. bew. onbew. h. bew. onbew. sneeuw z. bew. verand. z. bew. h. bew. mist onbew. 1. bew. 1. bew. ono z nnw w.stil ono z PEKING (UPI). Partijvoorzitter Mao Tse Toeng heeft gsteren de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger ontvangen en, volgens diplomatieke kringen, de Verenigde Sta ten gewaarschuwd tegen de gevaren van hun ontspanningspolitiek met de Sovjet- Unie. Politiemannen houden hun revolver ge richt op het raam van het huis in het Ierse Monasterevan, waar de Nederland se industrieel dr. Tiede Herrema gevan gen gehouden wordt. Een met hout geladen vrachtwagen is gisteren in het centrum van de Turkse stad Corum, ten noordoosten van Anka ra, op een groep wandelaars ingereden. Hierbij kwamen zeven mensen om het leven en werden er 28 gewond. Volgens een Turks persbureau is de bestuurder na het ongeluk gevlucht. houdt in, als men dit getal aanhoudt, dat de man tot zijn dood toe 36 miljoen maal heeft gehikt. Verleden jaar schreef een Westduits dagblad over hem. Hierop kreeg de man vanuit de hele wereld vele brieven, waarin allerlei oplossingen werden gesuggereerd maar geen enkele had succes. Weer in binnen- en buitenland In een periode van 12 maanden zijn in de Bondsrepubliek 4490 wapens gestolen, waaronder 90 anti-tankraketten, aldus het dagblad Bild gisteren. Uit een ge heim document was deze krant te weten gekomen dat uit niet met name genoem de opslagplaatsen 426.230 stuks munitie, 26 handgranaten en 167,9 kilo ontplofba re middelen waren verdwenen. Volgens genoemde kringen had Mao gezegd dat de Sovjet-Unie agressief is in West-Europa en Azië en dat ontspanning de Verenigde Staten geen goed zou doen. Mao ontbood Kissinger onverwacht De ontvoerders, twee afgescheiden fa natici van het Ierse republikeinse leger (IRA) hielden hun gijzelaar gisteren voortdurend onder schot en dreigden hem dood te schieten als de politie zou trachten naar de tweede verdieping te komen waar zij waren heengevlucht. „Ik schiet hem dood als jullie één beweging maken”, zo riep de 27-jarige Eddie Callagher die, samen met zijn 19- jarige vriendin Marian Coyle dr. Herre ma op 3 oktober bij zijn woning in Limerick overmeesterde en ontvoerde. Volgens IRA-kringen waren beiden fa natiek genoeg om tot de dood te vechten als niet aan hun eis, de vrijlating van drie gevangenen, onder wie Callaghers vaste vriendin Bridget Rose Dugdale, zou worden voldaan. Op de benedenverdieping waren giste ren onder meer inspecteur John Fleming van de speciale recherche, de capucij- ner-monnik Donal O’Mahony en vak bondsleider Philip Flynn. Zij voerden de onderhandelingen om het leven van Herrema te sparen. Daarmee ging het gisteren echter stroef. Het belegerde huis bood gisteravond een spookachtig beeld. Het werd van alle zijden belicht door schijnwerpers. Nieuwe eenheden militairen en politie mannen werden aangevoerd voor aflos sing van degenen die de hele dag het huis hadden belegerd. Gistermiddag was mevrouw Herrema met een chartervliegtuig van AKZO naar de Ierse hoofdstad Dublin gevlogen. Zij werd vergezeld door jhr. G. Krayen- hof, voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, die gezien de ontwikkelingen men een vreedzame oplossing voor bet geschil, bereikt via onderhandelingen, nog steeds niet uitgesloten. Volgens de daar algemeen gehoorde lezing wensen Marokko noch Spanje een gewapend treffen en zal deze gemeenschappelijke houding het voor de Verenigde Naties makkelijker maken een regeling te tref fen zonder dat de vrede in de Sahara gevaar, loopt. STOCKHOLM. Zes met naam en toenaam genoemde Amerikaanse diplo maten en drie andere personen die werkzaam zijn op de Amerikaanse am bassade in de Zweedse hoofdstad, zijn in een radioprogramma onthuld als CIA- medewerkers. Een Zweedse studiegroep heeft zowel 'uit Oost als West informa ties verzameld over deze negen perso nen. Deze studie werd voorgelegd aan de ex-CIA-agent Philip Agee, die maandag morgen in Stockholm arriveerde. Agee is in Stockholm om een door hem geschre ven boek „Binnen de CIA”, dat juist in Zweedse vertaling verschijnt, te pre senteren. TOKIO (Reuter). Een rechtbank in Tokio heeft gisteren geoordeeld dat soli- dariteitsstakingen illegaal zijn. Als ge volg daarvan moet de Japanse mijnwer kersvakbond een aantal mijnbouwmaat schappijen een schadevergoeding betalen van ruim 220.000 gulden. Dertien grote kolenmijnen hadden de vakbond voor de rechter gedaagd van wege een solidariteitsstaking die hij had uitgeroepen in 1957 in verband met de staking van werknemers van de Kinesji- mamijn die het werk hadden neergelegd omdat een aantal collega’s waren ontsla gen. De rechtbank motiveerde haar uit spraak met het standpunt dat een sta king op een fabriek waar geen conflict heerst in strijd met het stakingsrecht is. denten zal aeelnemen aan de Marox- kaanse mars. Deze deputatie vertrekt maandag vanuit Amman naar het verza melpunt in Marokko. In diplomatieke kring te Rabat acht TERNEUZEN (ANP). Honderden Nederlandse binnenschippers die al we ken in Zeeuws-Vlaanderen vast liggen door de stakingen van hun Belgische collega’s z(jn gisteren weer massaal tot actie overgegaan. Dat deden ze nadat ze in Terneuzen aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland dr. C. Boertien een petitie overhandigd hadden waarin ze nogmaals de aandacht vestigden op de grote moeilijkheden waarin de Ne derlandse binnenschippers zich in Zeeuws-Vlaanderen en België bevinden. Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen motregen Lissabon - v'“" Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Avlv Tunis Beeld van de aankomst van mevr. Her rema op het vliegveld van Dublin, op weg naar Monasterevan, waar het huis ontdekt is waar haar man gevangen ge houden wordt. DONDERDAG 23 OKTOBER Zon op 7.17 uur Maan op 19.15 uur IJMUIDEN Hoogwater 5.10 uur en 17.25 uur Laagwater LOB uur en 13.15 uur In Tarfaya zal dit eerste contingent wachten op groepen die vanuit andere Marokkaanse streken op weg zijn, waar na het de bedoeling is dat de dan gevormde tros op 28 oktober zijn eigen lijke „groene mars” naar de onder Spaans bestuur staande Sahara begint. Volgens waarnemers zullen de Marok kaanse vrijwilligers niet verder dan vijf endertig a veertig kilometer in de Sa hara doorstoten, niet verder dan een soort niemandsland waar zich geen Spaanse troepen bevinden. Een directe confrontatie tussen deze troepen en de vredeswandelaars zou daarmee worden vermeden. Marokkaanse gastarbeiders, die deel willen nemen aan de vredesmars, kon den zich vanaf gisteren iedere avond inschrijven in de moskee aan de Mar- njxstraat in Amsterdam. Het initiatief hiertoe is genomen door de voorzitter van de moskee, de heer Stitou en de stichting Amicale. Volgens de voorzitter van de moskee wordt het vervoer naar Marokko gefinancierd uit fondsen van de moskee. Inmiddels meldde het Spaanse persbu reau Cifra gisteren vanuit de Saharaanse hoofdstad Al Aaiun dat de wandelaars aar. weerszijden van de grens door mij nenvelden zulten moeten heentrekken. Deze mijnen zouden door de Marok kaanse en Spaanse troepen op hun eigen gebied zijn gelegd. Daarnaast bestaan er volgens Cifra aan Spaanse zijde op en kele plaatsen prikkeldraadversperringen. Vanuit de Jordaanse hoofdstad Am man werd gemeld dat Jordanië met een deputatie senatoren, journalisten en stu- AMSTERDAM. Gisteravond is in het oude RAI-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat in Amsterdam brand uitgebro ken. Het vuur sloeg al spoedig door de rechterzijde van het dak heen, maar werd na een uur door de brandweer bedwongen. terwijl deze besprekingen voerde met vice-premier Teng Hsiao Pjpg ten minis ter van Buitenlandse Zaken Tsjiao Koean Hoea. De Amerikaanse minister was niet in staat een receptie bij te wonen die. hij aanbood voor 2.000 gasten. Volgens diplomaten zou Mao door Kissinger plotseling te ontbieden niet alleen de nadruk hebben willen leggen op het belang van de Amerikaans-Chi- nese betrekkingen maar ook zijn onge noegen hebben willen benadrukken over de Amerikaanse ontspanningspolitiek met betrekking tot Moskou. Na de overhandiging van de petitie verdeelden de schippers zich in groepen, en probeerden op diverse plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen het lossen van Bel gische binnenschepen in Belgische vrachtwagens te verhinderen. Bij deze geweldloze acties hoefde de mobiele een heid van de politie niet in actie komen. DUBLIN. De onderhandelingen over de vrijlating van de 19 dagen geleden ontvoerde dr. Herrema vlotten gisteren niet erg. Onmiddellijk na de ontdekking van de schuilplaats van de ontvoerders in een huis in Monasterevin werd de twee verdiepingen tellende wo ning omsingeld door ongeveer 200 solda ten en politiemannen, waaronder scherp schutters. Aantal uren zon 2 tot 8, minimum tempera turen omstreeks 6 graden, maximum tem peraturen omstreeks 13 graden, kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. w

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2