Twaalf finalisten in Stijgende arbeidsreserve - minder aanvragen werkgevers Velsense arbeidsmarkt is sinds voorleeswedstrijd juni ongunstiger geworden Secretarie niet ’s avonds open Boekenweekfeest de jeugd voor PvdA Velsen wil „alles” weten gemeente over vuurwapens in t Haven 1 w De IJmuider Courant Een uitmuntende kwaliteitskrant stand w M BI t Jgg 5 WOENSDAG 2 2 OKTOBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 4 VELSEN t l t wl ••Elke avond meteen die TV aan? Voor mij hoeft het niet! Ik vind dat je moet kiezenX waarnaar je al of niet wilt kijken. Da s trouwens net zo met kranten-lezen... Daarom stem ik altijd eerst af op de IJmuider Courant. Ten eerste natuurlijk omdat ik graag weet hoe alles hier reilt en zeilt, daarom lees ik niet alleen het wereldnieuws, maar ook al het nieuws uit stad en streek. Ik ben bijvoorbeeld sterk geïnteresseerd in de gemeentepolitiek en verder in het financiële- en zakennieuws. Waarom ik de ERBI J-pagina's elke week lees? Nou, met twee studerende kinderen moet je er écht wel bij blijven! Als u 't mij vraagt, is de IJmuider Courant een uitmunten-AA de kwaliteitskrant. Energie L 7. Ml; i B I I tók (Van een onzer verslaggevers) 1975 arb.reserve oor van en Woonplaats (ADVERTENTIE) (aankruisen wat u wenst) 1 per no- dt”. ard ist- aan t is aad zal lan, ima Marktplein galerij Uw sleutel klaar ter wijl u wacht. pens. Ze wil weten of particulieren ge bruik maken van de schietkelder onder bet politiebureau, op welke voorwaarden en met wiens toestemming en ze wil we ten hoeveel handwapenen met vergun ning in particuliere handen zjjn in de gemeente. BEVALLEN: M. P. Maasland-Reiling. z.. IJmuiden. C. E. Winter-Scherpenisse, d., Driehuis. OVERLEDEN: A. de Waard. 73 jr., weduwnaar van: C. M. M. Jasperse, IJmuiden, A. Rolloos, 80 jr., weduwnaar van J. Koning, Drie huis. G. Mulder, 64 jr., echtgenote van J. Steen, Santpoort, P. J. Udo, 82 jr., we- Als het aan het college ligt, blijft de sprookjesachtige aanblik van de galerij - woningen bestaan bij avond. Van een drukknop, die het licht na enige tijd weer uitschakelt, willen B. en W. niets weten. kader van de Kinderboekenweek geko men. Zij konden drie leuke verhalen in dia-beelden zien, er werd een leuk kin derverhaal voorgelezen en de kinderen bo- ge- rer- ren np- tun en aan ta- ho- ge- dat van iter in rell tan, >m- den van ge en ben pen en ïth- nen >ver zen 'ers als SWIER Sleutelbar m 193 186 208 v 76 74 97 tot. 855 859 606 tot. 269 260 305 v 86 137 118 [ar ch- ens van uit en* svi- In 5 in het wil dse Het was dinsdagmiddag in de bibliotheek aan de Wijkerstraatweg in Velsen-Noord een gezellige drukte op het Boeken weekfeest. Meer aan 60 kinderen, groot en klein waren naar het feest in het januari april juli Ik wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen. Daarna kunt u mi| noteren als maandabonnee a 12,35 als kwartaalabonnee a ƒ35,45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel sturen naar Damiate Pers’Ê V. Antwoordnummer 416. Haarlem De geregistreerde vraag- en aanbodzij de van de arbeidsmarkt in Velsen geeft de volgende ontwikkeling te zien. geregistreerde overgebleven aanvragen v. werkgev. m 769 722 488 Nadat op 15 oktober de halve finales werden gehouden hebben de volgende deelnemers zich geplaatst voor de finale: Saskia Beumer van de Wilhelmina- school; Annemieke Brantjes van de H. Hartschool, Galgen weg; Monique van Bugnum van de Apostel Paulusschool; Marielle Duin van de St. Petrusschool; Jolanda Duin van de Vondelschool; Pau- lien Jansen van de Jan Lighthartschool; Caroliene Klous van de Don Bosco- school; Simone Kuijl van de Hendrik Mandeschool; Leida Out van de St. Cas- sianusschool; Nelleke Roos van de Von delschool; Lindy Schotman van de Be thelschool en Bart Slager van de Wil- helminaschool. Tijdens de finale zullen de kinderen beoordeeld worden door twee jury’s, namelijk een jury van vol wassenen en een kinderjury. Onder de finalisten bevinden zich twee deelneem sters, die ook vorig jaar de finale be reikten, te weten Leida Out en Monique van Bugnum. Monique is de winnares van de voorleeswedsetrijd 1974. konden eikaars werkstukken zien, die ze maandag in het buurthuis De Mei ge maakt hadden voor het Boekenweek feest. De geregistreerde arbeidsreserve ver toont namelijk in de beschouwde perio de een stijgende tendens, waar tegenover een daling staat van het aantal overge bleven aanvragen van werkgevers. Voor wat betreft de vraag naar het aantal werknemers, dat door werktijdverkor ting wordt getroffen kan worden opge merkt dat blijkens ingewonnen infor matie bij de arbeidsinspectie te Haarlem behoudens de aanvraag van Hoogovens (10.000 werknemers) er op dit moment slechts één bedrijf in Velsen werktijd verkorting bij de arbeidsinspectie heeft aangevraagd en wel voor 6 personeelsle den. In de. overige IJmondgemeenten heeft geen enkel bedrijf hjj de arbeids inspectie te Haarlem een aanvraag om werktijdverkorting ingediend. Wat betreft de voorschriften voor de politie is het college van Velsen kort. Die zijn neergelegd in gemeenteblad no. A. 15 d.d. 14 juli 1961 en met ingang van 1 juli 1966 zijn de artikelen 24 tot en met 28 gewijzigd, ingevolge een beschikking van de minister van binnenlandse zaken d.d. 10 februari 1966, ingevolge artikel 38 van de politiewet. Op de beide andere vragen gaan B. en W. wat uitvoeriger in. Er zijn inderdaad particulieren, die van de schietkelder van de politie gebruik maken, waarvooi' de commissaris toestemming heeft ver leend. Het gaat hierbij om personeel van de bewakingsdienst van Hoogovens, van Scheveningen Radio, van de PTT en van het Staatsvissershavenbedrijf en om de reservepolitie. Uit een overzicht van het college blijkt dat er 161 particulieren met vergunning voor het bezit van vuurwapens of muni tie zijn. Vijf daarvan behoren tot de be wakingsdienst van Hoogovens, 47 men sen met een jachtakte, twaalf onbezol digd politieambtenaren, 26 leden van de schietvereniging. Zestien wapens zijn in particuliere handen voor afschot van schadelijk wild, terwijl er verder 33 ver gunningen zijn gegeven voor schietha- mermunitie, 13 voor noodseinmiddelen en 9 voor bijzondere doeleinden, zoals alarmpistolen ten behoeve van de hon- dendressuur. In het kader van de openbare veilig heid wilde Progressief Velsen weten of er bij de straatverlichting nog aan ener giebesparing wordt gedaan en hoe men toch de veiligheid kan garanderen. Het college antwoordt hierop, dat in de loop der jaren een groot aantal 75 Watt gloeilampen zijn vervangen door 2 x 20 Watt TL-buizen, waarvan ’s nachts een buis uitgedaan kan worden. Dat geeft een flinke besparing van energie zonder dat de veiligheid in gevaar komt. Bo vendien hanteert de gemeente nog steeds de nachtvertichtingsregeling, die men bij de oliecrisis heeft ingesteld, waarbij de VELSEN De Velsense PvdA is ver ontrust door het toenemend aantal dode lijke ongelukken als gevolg van het schieten door dc politie bij arrestaties in andere gemeenten. Die ongerustheid heeft geleid tot een drietal vragen over wapens in het kader van de begrotings behandeling. Dc partjj wil weten welke instructies dc Velsense gemeentepolitie heeft omtrent het gebruik van vuurwa- Voor wat de beroepsbevolking betreft kan een onderscheid worden gemaakt tussen de afhankelijke en de niet afhan kelijke beroepsbevolking. De afhankelij ke beroepsbevolking omvat al die perso nen met een beroep, die in loondienst zijn- Zowel wat de geregistreerde ar beidsreserve als de beroepsbevolking be treft kunnen cijfers betrekking hebben op het mannelijke deel, vrouwelijke deel en op het totaal. VELSEN. De PvdA Velsen had graag gezien, dat de gemeentesecretarie één avond in de week geopend is voor het persoonlijk afhalen van bescheiden. Het Velsens college voelt daar niet veel voor, omdat het aantal personen, dat werke lijk niet in staat is op de normale openingstijden paspoorten of toeristen kaarten af te halen, zeer gering is. BEVERWIJK. De finale van dc jaarlijkse voorleeswedsetrijd voor leerlin gen van het basisonderwijs wordt woensdagmiddag 29 oktober in de biblio theek aan de Kerkstraat gehouden. Wanneer dan ook niet expliciet wordt vermeld op welke grootheden de gehan teerde cijfers betrekking hebben, maakt dit een interpretatie en een vergelijking uiterst dubieus. Gebruikelijk is om de geregistreerde arbeidsreserve in een be paald gebied te relateren aan de daarin woonachtige afhankelijke beroepsbevol king. Voor het verkrijgen van een in zicht in de vraagzijde van de arbeids markt kan niet worden volstaan met het verwijzen naar het aantal overgebleven aanvragen van werkgevers. Uit een in Gelderland gehouden provinciale werk- gelegenheidsenquête bleek immers dat het werkelijk aantal geconstateerde aan vragen een veelvoud (ongeveer 6x) be droeg van het aantal bij de gewestelijke arbeidsbureaus geregistreerde aanvragen om personeel nachtverlichting al om half tien ingaat in plaats van elf uur. De nachtverlich ting geeft een besparing van 43 procent ten opzichte van de avondverlidhting. U nog geen abonnee op de IJmuider Courant? Dat spijt ons oprecht voor u! Maar er is wel iets aan te doen Vul nü deze bon even in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! I F Progressief Velsen zag nog meer mo gelijkheden voor energiebesparing, om dat in veel flats de hal- en trapverlich- ting de hele nacht blijft branden. Zij vroeg of bet niet mogelijk is hier druk- knopinstallaties aan te leggen, waarbij het licht na enige tijd weer uitgaat. Het college antwoordt, dat deze installaties bij alle zogenaamde portiekwoningen zijn aangebracht. Alleen bij de galerij- woningen gaat het licht in het trappen huis gelijk aan en uit met de straatver lichting. Het college is van mening, dat het niet doenlijk is om hier drukknop- schakelaars te installeren in verband met het intensieve gebruik. En terugko mend op de veiligheid, die Progressief Velsen bij het vorige punt bepleitte, merken B. en W. op, dat het bewoners en bezoekers van de galerijwoningen een persoonlijk gevoel van onveiligheid geeft, als daar bij duisterpis geen voort durende verlichting is. rVELSEN. De situatie op de Velsen se arbeidsmarkt is sinds eind juni van dit jaar ongunstiger geworden. De geri- gistreerde arbeidsreserve vertoont een stijgende tendens, waar tegenover een daling staat van het aantal overgebleven aanvragen van werkgevers. Dit in antwoord op vragen van de CDA-raadsleden, die menen, dat het beeld van eind juni van dit jaar een wat optimistisch beeld geeft. Toen namelijk werd gesteld dat op dat moment voor de gehele IJmond een arbeidsreserve gold van 1 procent ofwel 446 personen, tegen een landelijk gemiddelde van 4.8 pro cent Het CDA wilde weten hoeveel werknemers in de IJmond worden ge troffen door werktijdverkorting, met daarbij afzonderlijke cijfers voor Velsen. Bovendien zegt het college, dat paspoor ten en toeristenkaarten de enige beschei den zij, die persoonlijk afgehaald moeten worden en voor het verlengen van het paspoort hoeft dat nog niet eens. Overi gens stelt het college, dat sinds 14 april de openingstijden van de afdeling bur gerzaken niet alleen meer van ’s mor gens 8.15 tot 12.30 uur zijn, maar ook ’s middags van 13.45 tot 15 uur. Geen van de omringende gemeenten heeft een avondopenstelling. Alleen de afdeling bevolking van Haarlem is in de periode van half mei tot en met half juli twee avonden in de week open. Burgemeester en wethouders stellen, dat bij het hanteren van cijfers als indicatie voor de werkgelegenheidssitua tie in een bepaald gebied de nodige voorzichtigheid geboden is. Voor wat de aanbodzijde van de arbeidsmarkt betreft, kan een relatie worden gelegd tussen de geregistreerde arbeidsreserve en de be roepsbevolking. De gerigistreerde ar beidsreserve omvat het aantal personen werkzaam op aanvullende werken, op GSW-SWH objecten en dat deel van de beroepsbevolking, dat in het geheel niet werkt, de z.g. werklozen. Telt men bij deze geregistreerde ar- roepsbevolking. De geregistreerde ar beidsreserve dat aantal personen op, dat werkzaam is in het vrije bedrijf, ander werk zoekt en zich als zodanig laat inschrijven dan verkrijgt men het totaal aantal bij het gewestelijk arbeidsbureau ingeschreven werkzoekenden. IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Singoe. Immingham; Birkenstein, Ant werpen; Oliver, Swinemunde; Bogota, Bremen; Glacier Eerde, Antwerpen, Be verwijk; Brinda, Rochester, IJmuiden; Cap Saray, Antwerpen; Westhinder en Titan 7, Vlissingen; Christel. Leningrad, IJmuiden; Lachs Hamburg; Ocean En deavour, Buenos Aires; Benvracki, Lon den; Union Critol, Dundee; Bristol Tra der, Ipswich; Jenrix, Whitby. IJmuiden; Tor Anglia, Immingham; Stoer, Bremen; Seaflyer en Intermac 504; Cont- Plat; Ditte holmoe, Gent, IJmuiden; Diorit, Rotterdam. IJmuiden; Multitank Rhena- nia, Rovenna: Baldur, Lulea, IJmuiden; Arcturus, Hamina, Velsen; Dinsdag vertrokken: Wills, Bremen. Daranga, Hamburg; Anchises, Emden; British Tamar, Londen; British Swift, Londen; Plancius, IJmuiden, Y-stad; Lu- he, Beverwijk, Bremen; Vista Fjord, Southampton; Hebe, Antwerpen; Teuto nia, Felixtowe; Torsten, Zaandam, Sou thampton; North Shore. Cont. Plat; Pri mas, Rotterdam; Canopus, Rotterdam; Koathe, Evenmouth; Kiption, Colchester; Finnanger, Rotterdam; Markborg, Delft- aijl; Nellie-M. Terneuzen; Leise Nova, Gr. Yarmouth, Hendrik Sff, La Ghoulet- te, Beverwijk, Enrico Berlingerie, Livor no; Impala, Ipswich; Lachs. Woensdag gearriveerd: Farmsen. Duinkerken; Shabonee, Wilhelmshaven; Gitta, Tema; Vartry. Brussel; Neptunes, Antwerpen; M. H. Thamrin, Bremerha ven; Codtruck, Cont. Plat, IJmuiden; Coronado, Noordzee; Autoroute, Kopen hagen; Bolder, Noordzee; Woensdag vertrokken: Brida, Poole. IJmuiden; Saint Dominique, Le Havre; Mercur, Bergen; Singoe. Norrkoping; Armadale, Bilbao. Naam Adres Uit dit overzicht blijkt, dat de vraag of de situatie op de Velser arbeids markt ongunstiger is geworden zich mo menteel bevestigend laat beantwoorden. s'-s- Sj u a a a

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5