V eiligheidsr aad Ziekenfondspremie 1976 in vraagt matiging omhoog van 9,2 naar 9,6 pct FELLE CASBRAND IN AMSTERDAM Ajax pover Britse consul in Asmara ontvoerd Mogelijk doorbraak in zaak-Herrema Madrid: „Franco is aan vaRIJPMA FRANK toentmede beterende hand” ff ADVIES ZIEKENFONDSRAAD: DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN i 1- Het woord is aan Aan alle partijen in Sahara-kwestie DUITSE PERS: ontwerp-grondwet in De veiligheid Een van de ontvoerders doet voorstel AGENDA pagina 6 hazenberg Surinaamse regering dient officieel STROET-VIVO EXTRA Zuidelijke wind Betrouwbaar, beter en om zijn prijs. (Van onze redactie economie) ge 2 4 25, 27, r 1 AMSTELVEEN De premie voor de verplichte ziekenfonds verzekering moet in 1976 van 9,2 naar 9,6 percent, zo adviseert de Ziekenfondsraad de staatssecre tarissen van Volksgezondheid en Sociale Zaken. Ook moeten de premies voor de vrijwillige ver zekeringen omhoog, gemiddeld met 23 percent. Radio en tv Muziek Uitwijzer Amsterdam Economie Beurs Sport ijk >r- DONDERDAG 23 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 298 2.55 1.30 ge 1, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, o- 11 13 14 17 19 21 23 2!) Het is een genot om met de allerbeste grondstoffen te kunnen werken. Wij hopen dat u ook zo geniet bij het eten van on ze produkten. 5 IRISH COFFEE SLAGROOM CARRé'S van 4.50 voor 4.00 2.25 Adviseurs in verzekeringen en financieringen. Lid N. V.A. HYPOTHEKEN tot 125% executiewaarde Neem eens kontakt met ons op. Het maakt u altijd wijzer. Waarom Idi Amin Pensioen Kanaal J. B. Charles: én >n (Van onze sportredactie) ADVERTENTIES I 30- .59 ct. .69 ct. 79 ct. L. Nieuwstraat 9 - Pegasusstraat 56 ir- jr. Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina’s MONASTEREVIN (UPI) Eddie Gallagher, de leider van de bende die twintig dagen geleden de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Tiede Herrema ontvoerde, heeft vanmorgen aangeboden zijn slachtoffer vrij te laten in ruil voor vrije aftocht voor z<jn vrouwelijke medeplichtige, zo deelden politiekringen in Monasterevin. het nieuwe toneel van de ontvoering, mee. Tel. (02550) 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. i het lam LONDEN (Reuter). De Britse con sul in de Eritrese hoofdstad Asmara is vanochtend ontvoerd, aldus een bericht van Radio Addis Abeba dat in Londen werd beluisterd. Maar de vrouw, naar alle waarschijn lijkheid de 19-jarige Marion Coyle, zou zich ten zeerste verzetten tegen enige concessie van de kant van Gallagher. De klaarblijkelijke „doorbraak” in het drie dagen oude beleg van het huis waar Callagher, zijn medeplichtige en dr. Her rema in een slaapkamer op een boven verdieping opgesloten zitten, kwam in een luidkeels gedaan aanbod van Callag her aan een hooggeplaatste politiefuncti onaris op de benedenverdieping van het huis. Gallagher heeft gevraagd om een ge sprek met de Ierse minister van Justitie, Patrick Cooney, de Nederlandse ambas sadeur in Dublin, de heer Van Raai te en met een politiecommissaris, om over het vrijgeleide voor zijn medeplichtige te onderhandelen, aldus de politiekringen. (Zie verder pagina 4) ..4.98 11.95 Het enige dat van belang blijft, is zo goed mogelijk een individu te zijn. Onze gevulde speculaas is een delicatesse, u proeft de room boter. D .V. 50 41 aan Telt )23- ROOMBOTER AMANDELSTAVEN ROOMBOTERSPECULAAS BROKKEN bereid met geurige spe culaaskruiden, per pak Het tweede pak voor DUS NAAR Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, IJinuider Courant 1 fles appelsap of jus d’orange nu familiebaal Chips. zout of paprika 1 pak (6 borden) Honig groentensoep van 97 ct. voor 1 draagcarton Witte Reus nu 1-pers. flanellen laken 50 k- ■kt (Van onze redacteur in Barcelona R. Bossehart) MADRID. Volgens officiële mede delingen in Madrid is generaal Franco aan de beterende hand na zijn ernstige inzinking in de nacht van maandag op dinsdag. Een medisch bulletin is tot nu toe niet uitgegeven. Wel vermeldde een korte nota van de hofhouding van zijn Pardopaleis, dat Franco een „ernstig fa len van de kroonslagader” had overleefd. Of dit onherstelbare schade heeft toe gebracht (door de onderbreking van de bloedtoevoer aan de hartspier) aan het organisme van de bijna 83-jarige Fran co, die in juli 1974 al een ernstige inzinking vanwege een aderontsteking en trombosis in een dijbeen doormaakte, is een zorgvuldig bewaard staatsgeheim. (Zie verder pagina 4) Een resolutie in deze zin is met alge mene stemmen aangenomen. De raad bereikte overeenstemming over deze re solutie nadat drie dagen lang achter de schermen was beraadslaagd. 1974 en 1973. Er komt een lastenstij ging doordat de tarieven van de aca demische ziekenhuizen per 1976 met 30 per dag worden verhoogd. Een lastenvermindering treedt op omdat per 1976 voor de verplichte verzekering een beperking van het recht op medeverzekering van kracht wordt. Met de gevolgen van de invoe ring de algemene arbeidsongeschik theidsverzekering per oktober 1976 is nog geen rekening gehouden. Over de sterke stijging van de premie voor de vrijwillige verzekering spreekt de ZFR zijn zorg uit aan het adres van de regering. GEVULDE AMANDEL SPECULAAS Vrijdag- en zaterdag reklame heerlijk gekruide speculaasbrokken met amandelen 2 in 1 pakje NEW YORK (AFP, Reuter, UPI) De Veiligheidsraad van de VN heeft vanmorgen aUe partyen die bij de kwestie van de Westeiyke Sahara zjjn betrokken, gevraagd matiging te betrachten. Aan Waldheim, de secretaris-generaal van de VN, wordt ver zocht dadelijk met de betrokken landen overleg te plegen. deel van de Spaanse Sahara opeisen, Algerije, dat wenst dat het gebied zelf beschikkingsrecht krijgt, en Spanje, dat zelfbeschikking wil verlenen als aanloop tot onafhankelijkheid. Weersverwachting van het KNMI: Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden. Over wegend matige wind uit zuidoost tot zuid. Maximumtemperaturen omstreeks 6 graden, maxima cir ca 13 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post 1 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. hoek van de Bellamydwarstraat en de Jan Hansenstraat, is vanmorgen een fel le gasbrand uitgebroken. Twee uur later kon de brandweer het sein „brand mees ter” geven. De brand ontstond doordat een machinist van een dragline, bij graafwerkzaamheden, een gasbuis open trok. Vrijwel onmididellijk vatte het vrijgekomen gas vlam, waardoor de ma chinist enige brandwonden opliep. De gealarmeerde brandweer begon meteen de omliggende huizen nat te houden, terwijl mensen van publieke werken de straat opbraken om de gasbuis te vin den. Precies twee uur na het uitbreken van de brand werd de gasbuis gevonden en afgesloten. Morgen gaat een groot aantal marine mannen en vrouwen in de Amsterdamse RAI een demonstratieve bijeenkomst houden, die bedoeld is als een protestbe- toging tegen de bezuinigingen van minis ter Vredeling ten aanzien van het mari- ne-materieel. Ofschoon het recht van betogen en demonstreren langzamerhand een veel gebruikt gemeengoed is geworden, waar van de praktijk kan worden gezien als een buitenparlementaire wilsuitdrukking, krijgt zo’n betoging van een krijgsmach- tonderdeel toch een geheel andere bete kenis dan wanneer er voor sociale be langen wordt betoogd. Vooral het motto, waaronder de marine deze demonstratie houdt (Uw veiligheid? Vergeet het maar!) wekt weerstand bij degenen die proberen de realiteit in het oog te hou den en de emoties buiten spel te zetten- Hier immers vertelt een essentieel on derdeel van de miljarden verslindende Nederlandse defensie aan de buitenwe reld dat die miljarden verspild worden, dat de veiligheid des lands een illusie en een farce is en dat het beleid aan de top van het defensie-apparaat er volkomen naast zit. De marine stelt zich daardoor op de plaats van degenen, die voor het totale defensiebeleid verantwoordelijk zijn en pretendeert te kunnen beoorde len of dat totale beleid wel naar vermo gen bijdraagt tot enige beveiliging van onze samenleving in militair opzicht. Er wordt niet gedemonstreerd voor hogere salarissen of betere werkomstandigheden bij de marine. Er wordt betoogd tegen het regeringsbeleid en vóór de sterkere bewapening van één krijgsmachtonder- deel. Daarbij wordt gespeculeerd op emoties en sentimenten. „Onze” marine mag niet verloren gaan. Hoe en hoeveel er bij andere krijgsmachtonderdelen wordt bezuinigd en welke veiligheidsga ranties daar door de regering in acht worden genomen, speelt bij deze mari- nebetoging geen rol. Wanneer de massa genoegzaam doordrongen kan worden van de vrees dat ons land een willoze prooi van de vijand zal zijn, indien de marine verder wordt gekortwiekt, zal deze demonstratie in den lande grote instemming verwerven. Maar noch de marinemannen, noch haar vereerders kunnen beoordelen, op welke manier een klein land als het onze zijn uitgaven voor defensie het nuttigst kan besteden, opdat een optimaal effect kan worden bereikt. Uit het oogpunt van verdediging is ieder krijgsmachtonderdeel precies even belangrijk als de marine, maar de veiligheid hangt niet van hun aanzien of traditionele faam af. Die blijft afhangen van het totaal aan verdedigingskracht, dat voor de beschikbare gelden kan Worden gekocht. WS///////////////////////////7///////// Een eerdere resolutie van Costa Rica, waarin Marokko werd verzocht de voor genomen massale intocht in de Spaanse Sahara af te gelasten, is ingetrokken. Waldheim heeft de Marokkaanse am bassadeur gisteravond laat nog voor een gesprek uitgenodigd. De seeretaris-gene- raal van de VN zei aan de pers dat het van zijn overleg in New York zal afhan gen of hij naar de bij het probleem betrokken landen toe zal gaan. De bij het conflict betrokken landen zijn Marokko en Mauretanië, die een Nieuwe Gracht 11 - Haarlem. Tel. 023 - 317609. Na 18.00 uur 023 - 262774. Bakkerij KLOOSTER LANGE NIEUWSTRAAT 779 IJMUIDEN - TEL. 15189 vandaag ernstige kritiek geuit op de voorgestelde premieverhogingen. Vol gens de voorzitter van het Gemeen schappelijk Overleg van Ziekenfonds organisaties, mr. J. J. Reyerkerk. moet er nu eindelijk maar eens ernst worden gemaakt met de kostenbe heersing. Hij noemde de premiestij ging zeer hoog, gezien de kans dat de inkomensverbetering volgend jaar voor vele categorieën vrijwel nul zal zijn. Vele verzekerden zullen gecon fronteerd worden met onaangenaam hogere kosten die moeilijk ergens an ders te compenseren zijn. Mr. Reijerkerk vindt dat deze stij- Onze speciale verslaggever in Marokko tekent hierbij aan: „Koning Hassan heeft een beweging in gang gezet die niet meer te stoppen is. Kranten, radio en televisie fungeren hier als een propa gandamachine die de bevolking op zweept tot een toestand van volstrekte opwinding. Marokko kookt van nationa listische hysterie. Voor de voortzetting van het konink- rijksdebat in de Kamer gisteren zie pagina 2. Het station meldde namens het Ethio pische ministerie van voorlichting dat de consul, Jason Taylor, werd gekidnapt in de omgeving van het consulaatsgebouw. Barteljorisstraat 5, Haarlem, Telefoon 320425 Niemand praat over de risico’s van deze zogenoemde vredesmars. Geen woord over de mogelijke tegenstand die aan de grens wordt geboden. Niets over de vraag wat de 50.000 a 80.000 bewo ners van de Spaanse Sahara er eigenlijk van vinden. En het bepaald niet denk beeldige gevaar van een oorlog met Algerije wordt gebagatelliseerd. Als de Algerijnen komen, slaan we ze weg als vliegen, zegt een taxichauffeur. De radio zendt alleen maar urenlange reportages uit over groepen vrijwilligers die onder luid gejuich in zuidelijke rich ting afreizen. En de televisie slooft zich uit met lang gerekte beelden van mars liederen zingende mensen die op de fiets of in open vrachtauto’s op weg zijn naar „hun Sahara” zoals de kranten het noe men. PARAMARIBO (ANP). Dc Suri naamse regering heeft gisteren het ont werp van de Surinaamse grondwet offi cieel bij de Staten in Paramaribo inge diend. Bij het ontwerp en de memorie van toelichting zijn gevoegd het com mentaar van de VHP-oppositie en de heactie daarop van het NPK-regerings- coalitie. Die beginstelling is voor landskam pioen PSV nog gunstiger. Na een slechte eerste helft in het Poolse Chorzow, waarin thuisclub Ruch met 1-0 voorkwam, revancheerde de Rij- vers-equipe zich na rust. Drie goals leverden een 1-3 einduitslag op. De president van Oeganda, veldmaarschalk Amin, heeft een plan ontworpen om „zelfmoord- eenheden” samen te stellen voor militaire activiteiten in Israel. Het plan valt bij een aantal Arabische landen in goede aarde, aldus radio-Oeganda. Amin zou zijn voorstel hebben meegedeeld aan de leiders van Koeweit en de Verenigde Emiraten toen hij die vorige week tijdens zijn reis door het Midden-Oosten sprak. Mohammed Hassanein Hey- kal, de voormalige hoofdredac teur van het semi-officiële Egyp tische weekblad „Al-Achram” die een vertrouweling was van president Nasser, is gepensio neerd, zo is in Cairo bekendge maakt. Begin vorig jaar had pre sident Sadat hem ontheven van zijn post bij „Al-Achram” en aangewezen als zijn adviseur in perszaken. Sinds april besloot Sadat alle adviseurposten van het bureau van het staatshoofd te schrappen. Sinds de dood van Nasser is herhaaldelijk kritiek op Heykal geleverd, omdat hij met zijn blad een „staat binnen de staat” zou hebben gevormd en zich bovendien op onwettige wij ze aan hebben verrijkt. Het Engelse blad „Guardian” heeft vandaag op de voorpagina een bericht afgedrukt over een door de Sovjet-Unie gegraven kanaal van de Oostzee naar de Witte Zee. Dit 320 km lange ka naal zou groot genoeg zijn om torpedoboot jagers door te laten. Het voornaamste voordeel van het kanaal zou zijn, dat lange vaarten onder het wakend oog van de NAVO, tussen de Russi sche vlootbasis Moermansk en de belangrijke reparatiebasis in het gebied van Leningrad, niet meer nodig zijn. BERLIJN. „Ajax speelde zeer pover, zonder durf en fantasie. Maar ook Hertha kon ondanks alle ver wachtingen niet naar de internationa le top klimmen”, aldus het harde oordeel van Der Tagesspiegel over het Europa Cup-duel van gisteravond in Berlijn. Het optreden van de ver dedigend spelende Amsterdammers die door de ploeg van Georg Kessler werden overklast, ontmoet in geen enkele Duitse krant enig teken van bewondering. Een uitzondering wordt ondermeer in Die Welt gemaakt voor doelman Piel Schrijvers die Ajax voor een grotere nederlaag dan de 1- 0 behoedde. Het team van Michels verwierf zich met dat verlies toch een goed uitgangspunt voor de return op 5 november in Amsterdam. Binnen de Ziekenfondsraad werd gingen, te ver gaan en dat er maatre gelen moeten worden genomen om de kosten in de hand te houden. Binnen de Ziekenfondsraad moet men nu eindelijk tot daden komen opdat de gezondheidszorg ook in deze kosten- sector niet langer almaar duurder wordt, zei hij. De Ziekenfondsraad heeft bij de raming van de premie-ontvangsten voor de verplichte verzekering reke ning gehouden met de verminderde werkgelegenheid, die een ongunstige invloed uitoefent. Niet kan worden gerekend op een blijvende vermin derde consumptiestijging, zoals in

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1