Hoofdstedelijke ambtenarenapparaat zwaarder dan dat van provincie De brief van Amsterdam Industrialisatie Amsterdam meer zaak politiek prestige dan belangenafweging Carillonklanken Pieter Vermeulen winnaar van finale schoolkorfbal DE ROOM ,1 O de Vilder (■■I I dit is nu de beroemde Grundig Super Color8062 BONT S3 K O- BIB-' 13 V R IJ D A G 2 4 OKTOBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Recreatiegebied „Merkwaardig” Opspuitingen De prijzen VELSERDUINWEG 173, IJmuiden. Tel. 12346 PLEIN 1945 - 3, IJmuiden tel. 14074 eigen bontatelier IU IN HET HELE RUIMTELIJKE BELEID binnen de gemeente Haar lemmerliede en Spaarnwoude komt duidelijk de zeer grote invloed van Amsterdam naar voren, zo staat in het rapport van het geografisch insti tuut van de universiteit van Utrecht. Deze invloed is niet alleen waar te nemen op het gemeentelijk ruimtelijk beleid, maar ook op dat van Gede puteerde Staten. De opstellers van het rapport vinden het zeer de vraag, of hier nog van een werkelijke hiërarchie in drie bestuursniveaus (rijk, provincie, gemeente) kan worden gesproken. Het ambtelijk apparaat van Amsterdam blijkt vaak van een zodanig gewicht te zijn, dat het het pro vinciale overtreft. Dat komt een juiste en weloverwogen afweging van de belangen in het zuidelijke randgebied van de noordelijke randstadvleugel niet altijd ten goede, aldus het rapport. wel iets duurder... maar dat mag dan ook wel! gf*‘ BEREIKBAAR VOOR IEDERE VROUW. Medsche verzorging! (ADVERTENTIE) houden en en (ADVERTENTIE) -333; Apotheek BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Met draadloze afstandbediening n GRUDDIG verkrijgbaar in wit en noten. met of zonder matchromen voet ■bben en te van Zij kunnen zich niet aan de indruk onttrekken, dat het ruimtelijk beleid van Amsterdam (en ook dat van de provincie) in de industrieterreinenpro'blematiek over matig sterk door reeds gedane investe ringsbeslissingen wordt beïnvloed. In het rapport wordt de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude ge noemd als voorbeeld van een gemeente die een aktief ruimtelijk beleid voert, zonder dat dit grote groei van het inwo- De opstellers menen voorts dat de pro blematiek rondom de Amsterdamse in dustrieterreinen hier en daar meer een zaak van politiek prestige en juridische behendigheid aan het worden is. dan dat er sprake is van een weloverwogen belangenafwerking in de ruimtelijke or dening. Opmerkelijke kanttekeningen maakt 't rapport bij het recreatiegebied Spaarn woude. „De recreatieve waarde van het rekreatiegebied Spaarnwoude, dat op dit moment in uitvoering is, mag niet wor den overschat. Vooral de doorsnijding van dit gebied door autosnelwegen zal deze waarde sterk beperken. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrekken, dat politieke behoefte aan een tegenwicht te gen het opdringen van Amsterdamse in dustrieterreinen voor de aanleg van dit recreatiegebied van doorslaggevender be tekenis is geweest dan een behoeftenra ming van recreatieve voorzieningen hier. Dit nog afgezien van het feit, dat aan een volledige uitvoering van dit plan door de zeer sterk stijgende uitvoerings kosten getwijfeld mag worden”, aldus het rapport. In het rapport wordt ingehaakt op de stelling van het bestuursmodel van ge leide suburbanisatie (rapport Leemans), zonder dit overigens met name te noe men. Gesteld wordt dat het openhouden van het landelijk gebied geen argument meer is voor het zelfstandig blijven van de gemeente. Als zelfstandigheid nog te verwachten is in de toekomst, dan zal deze op een geheel andere taakstelling dienen te berusten, aldus het rapport. Elders in het rapport wordt gesteld dat men met de aanleg van het recreatie- Het rapport gaat uitvoerig in op de gehele voorgeschiedenis van Haarlemmer liede en de Amsterdamse aanspraken op industrie- en havengebied. Daarbij wordt onder meer gewezen op ’t feit dat Amsterdam de nautische voor waarden 'wil om wereldhaven te zijn. Maar Amsterdam kan slechts schepen ontvangen tot 80.000 ton. Rotterdam zit nu op de 350.000 ton en Shell bouwt al tot 550.000 ton. Amsterdam haalt mis schien de 180.000 als de sluizen en de Vel- sertunnel verdwijnen. De olieleiding van Rotterdam naar Amsterdam, die een ca paciteit heeft van 20 miljoen ton per jaar, wordt slechts voor een kwart gebruikt, aldus het rapport. :nwij IBM In- on- eel gebied al was begonnen voordat dit in een bestemmingsplan was geregeld. Het zelfde is te zeggen van de zandopspuitin- gen van Amsterdam Daar gold geen be stemmingsplan, maar een voorbereidings- besluit, waarin op verzoek van de boeren geen verplichting was opgenomen tot het aanvragen van aanlegvergunningen. (Wat bedoeld was om het graven van greppels niet al te zeer door administratieve rompslomp te bemoeilijken, werd door Amsterdam gebruikt om zonder toestem ming van de gemeente landbouwgrond onder het zand te spuiten). Het optreden van de kommissaris in de Kennemerraad van woensdag 10 april 1974, waarbij hij de hamer uit handen van de voorzitter griste en burgemeester IJsselmuiden hamerde, toen deze een interruptie wilde plaatsen, wordt in het rapport genoemd als voorbeeld van de „grote bestuurlijke druk” op de gemeen te Haarlemmerliede. De kommissaris had als gastspreker niet het recht in te grij pen in de orde van de vergadering, aldus het rapport. nertal en woningbouw op grote schaal met zich meebrengt. De gemeente toont ook aan dat kleinere gemeenten niet in het nadeel hoeven te zijn door gebrek aan deskundigheid op bepaalde terreinen in het eigen apparaat, indien zij die des- kundighed inhuren (Haarlemmerliede laat zich adviseren door prof Klaassen, NEI, professor Lamlbooy Universiteit van Am sterdam en prof. Crince le Roy, Universi teit van Utrecht). De opstellers tekenen er echter wel bij aan dat Haarlemmerlie de door de verkoop van industrietererin aan Amsterdam zo rijk is geworden dat het dure onderzoek ook gemakkelijk kan worden betaald. De stelling van de kommissaris van de koningin van Noord-Holland, mr F. J. Kranenburg, dat Amsterdam tot de zand- opspuitingen rondom Ruigoord gemach tigd zou zijn, omdat de grond daar pri vaatrechtelijk eigendom is van Amster dam en opspuitingen conform het streek plan, wordt in het rapport „zeer merk waardig” genoemd. Alleen een geldig bestemmingsplan is een juridische basis, zo staat er. Kruis leidsters, maandag tot 9-10 uur. wijkgeb’i.v -1 3. tel 0AV0-1393G A icu V VELSEN-IJMUIDEN Artsen. Van zaterdag tot zondag 24 uur kan men via de dokterstelefoon 19100 vernemen tot welke dienstdoen de arts men zich dient te wenden. Voor 10 uur raadplege men nog zijn eigen huisarts. Apotheek. Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80, telefoon 14229. Tandarts. W. J. Stiegelis, Velserduin- weg 15, telefoon 21363. Alleen voor spoedeisende gevallen, zaterdag en zondag tussen 17 en 18.30 uur. Wijkverpleging Groene Kruis. Zuster M. van der Meulen, Bramenvlak 32, telefoon 14378; zuster T. Schoorl, Ha- gelingerweg 146, Santpoort, telefoon BEVERWIJK Artsen. Voor de groep artsen F’erst-i. Pernot, Plantinga. Reddingius, Rolink, De Ruiter, Takken. Versélewel de Witt .amer, Visser en Vreeling or-it dc dienst waargenomen van zaterdagmor gen 10 uur tot zondagmorgen 9 out door C. L. M. Pernot, Vondellaan 34, Beverwijk, tel. 26820 Voor dezelfde groep artsen wordt dienst gedaan van zondagmorgen 9 uur tot zondagavond 24 uur door C. Versélewel de Witt Hamer, Vondellaan 69, Bever.vi lel. 23969. Voor spoedgevallen houden deze art sen spreekuren op zaterdag van 17 tot 17.30 uur en op zondag van 16 tot 16.30 uur. Voor de groep artsen Gul- demond-Swaab, Ten Harmsen van de Beek, Hommes, Kester, Vos en Zeijl- inans wordt waargenomen on m erda;’ en zondag door J. G. Zeijlmans, Hoog- oorperweg 48a. Heemske k. ILA. Tot zaterdagmorgen 10 uur in spoed gevallen de eigen huisarts waarschu wen. Apotheek. Voor avond-, nacht- en zondagdienst in de periode van vrijdag De strijd is bijzonder spannend ge weest. Aanvankelijk gingen de beide ploegen hard er tegen aan en zo werd het 1-1. De laatste minuten ging de vermoeidheid zozeer parten spelen, dat de jongens en meisjes van beide teams haast niet meer tot gooien kwamen en regelmatig stonden twee tegenstander- tjes tegenover elkaar, de een met de hal in de hand, de ander met beide armen gespreid om te blokkeren. Bij de strafworpen was de Beatrixschool de mindere. Het team maakte wel het eer ste punt, maar moest toen twee punten toestaan aan de tegenstanders. Hoewel de school nog wel gelijk kwam, was het winnende punt toch voor de Pieter Ver- meulenschool. Gratis verkrijgbaar de prachtige 4 kleuren Grundig Revue met het vol ledige Grundig assortiment 1975. I VELSEN. Het programma dat door beiaardier H. de Ligt op zaterdag 25 oktober 1975 van 16-17 uur op het stadhuiscarillon van Velsen ten gehore zal worden gebracht, luidt als volgt: 1. Concreto Allegro Largo Allegro A. Vivaldi, 2. Malle tijden Jac. van Noordt, 3. Rondeau R. Popma van Oevering, 4. A Een scheepje b. Wie gaat er mee over zee c. De drie ruitertjes J. J. Viotta. 5. Hemony-Suite Albert de Klerk, 6. a. Old King Cole b. Greenleaves c. Oh, when the Saints go marching in 7. Zes varia ties op een Fries volksliedje Piet Post, 8. Improvisatie H. de Ligt. M. van Veelen reikte tot slot de prij- ten uit. Hij vertelde, dat het toernooi voor het eerst niet buiten, maar hele maal in de sportzaal was gespeeld. Hij hoopte, dat dat een stimulans zou zijn voor andere scholen om ook aan het schoolkorfbaltoernooi mee te gaan doen. De zesde prijs ging naar de Eenhoorn- school, die na een 0-0 stand met straf- schoten verloor van de Visserschool, die 'A.NTA3OR T Artsen. A. E. Hirschfeld, Wyn. Daniëls- Jaan 14, telefoon 378510. Apotheek. Bloemendaalse Bloemendaalseweg 85, telefoon 257903. HEEMSKERK Artsen. Van vrijdagavond 20 uur tot zaterdagavond 24 uur: J. J. van Mons- jou, Rijksstraat 16, Heemskerk, tel. 32240, van zondagochtend 0 uur tot zondagavond 24 uur: J. H. Schutte, Graaf Willem II-laan 26, Heemskerk, tel. 32266. Een beeld van de afmattende strijd om de eerste en tweede plaats tussen de Pie ter Vermeulenschool en het helemaal in het wit geklede team van de Beatrix school. „De toekomstige status van het thans in Uw gemeente in aanleg zijnde deel van het haven- en indus triegebied op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaal is enige tijd gele den aan de orde geweest in een bespreking bij de Commissaris der Koningin in onze provincie, aan wel ke bespreking o.m. de voorzitter van Uw college en die van de onze deel nam. Na het toen besprokene nog eens rustig te hebben overwogen, menen wij er goed aan te doen langs deze weg nog eens op het onderwerp terug te komen, zulks mede naar aanleiding van enkele passages uit de door bur gemeester Van Bruggen uitgesproken afscheidsrede, die in het bijzonder onze aandacht hebben getrokken. Over het zeehavenindustriegebied in Uw gemeente is in die zin gespro ken, dat het wellicht beter zou zijn wanneer dit gebied bij de gemeente Amsterdam zou worden gevoegd, om dat de met de bestemming van het gebied samenhangende overheidstaak de schaal (naar omvang) van het bestuur en het ambtelijke apparaat van Uw gemeente feitelijk te boven gaat. Het is ongetwijfeld zo, dat met de aanleg en het in exploitatie brengen van het haven- en industriegebied en met de latere opbouw in dat' gebied verscheidene publiekrechtelijke zaken aan de orde komen van een omvang en draagwijdte, die in Uw gemeente ongebruikelijk zijn. Omdat dit gebied, dat in hoofdzaak privaat-eigendom is van de gemeente Amsterdam en ook in opdracht en voor rekening van de gemeente Am sterdam zal worden geëxploiteerd en beheerd door onze gemeentelijke dienst der Havens en Handelsinrich- tingen, die reeds jaren binnen Am sterdam soortgelijk gebied exploiteert en beheert, is het logisch, dat voor de ontwikkeling van de bedoelde gebie den in beide gemeenten een gelijke procedure wordt gevolgd en dezelfde regels in acht worden genomen. Er zijn verscheidene terreinen van overheidszorg en -toezicht aan te wij zen (planologie, bouwtoezicht, wel standstoezicht, toepassing hinderwet, politie, brandweer) waarvoor zich binnen de gemeente Amsterdam voor het betreffende gebied op grond van jarenlange ervaring een zekere (over igens steeds weer aangepaste en ver nieuwde) routine heeft ontwikkeld, bijv, ten aanzien van de wijze van behandeling of de te vervullen for- vijfde werd. De Calvijnschool werd vier de door met 2-3 te verliezen van de Betlehemschool, de bekerwinnaar van Vorig jaar. Zij moest nu met de derde Plaats genoegen nemen. De tweede prijs 8>ng naar de Beatrixschool en de aan voerder van de Pieter Vermeulenschool ®ocht de eerste prijs en de wisselbeker 'n ontvangst nemen. Interkerkelijke Stichting voor Gezins- veizorging in de IJmond. Spreekuren in „Casa Iberica” aan de Kees Delfs- weg 3 in Beverwijk van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur. Telefoonnummers: 23623 en 23180 voor hulp aan bejaarden en langdurig zieken; 23644 voor gezinsverzorging. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land Spreekuren dagelijks van 9 tot iü uur: Van der Hoopstraat 27, Bever wijk, tel. 30766; Zeestraat 149, Bever wijk, tel. 26177. 376004 en zuster M. van de Linden. Hoofdstraat 204, Santpoort, telefoon 374157. Wijkverpleging Wit-Gele Kruis, lichtingen over weekenddiensten der telefoonnummer 02550-15645. Dierenarts. J. W. Baljet, Kenaupark 13, Haarlem, telefoon 301880. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening Kennemerland. Spreekuren da gelijks van 9 tot 10 uur De Noostraat 4. IJmuiden, tel. 02550-10661. Interkerkelijke Stichting Gezinsver zorging en bejaardenhulp. Velserduin- weg 52 en dagelijks van 9 tot 10 uur. Tel. 02550-11830. Stichting Maatschappelijke Dienstver lening aan bejaarden: Abelenstraat 1. IJmuiden. Elke dag spreekuur van 9 tot 10 uur. Tel. 02550-12464. Spreek uren van het gemeentelijk sociaal ad viesbureau van IJmuiden. Elke dins dagmorgen van 9 tot 10 uur in het Cultureel Centrum, Moerbergpla ->t- soen 22. Voor Velsen-Noord elke dins dagmorgen van 11 tot 12 uur in het buurtcentrum De Mei”, Geelvinck- straat 28, Sfentmo-t. "-•» Ansdngmid- fng van 14 tot 17 uvr in hei gebouw De Haven”. Schipbroekerweg 6. Sant- noort-Noor< Voor IJmuiden-Oost elke dinsdagr'Jc ?g -■ i >17 uur in het gebouw De Abeel, Abelenstraat 1. Verder volgens afspraak met de socia le dienst. Tel. 191124 toestel 46. Gezinsverzorging en bejaardenhulp Graene Kruis IJmond. Spreekuren i met. vr'jdrg Anc-orw n- IJMUIDEN Aan een hele week schoolkorfbalwedstrijden in Sporthal Zeewijk te IJmuiden is donderdagmid dag een spectaculair einde gekomen. De finales om de zes hoogste plaatsen lever den maar liefst twee wedstrijden op, die met strafworpen moesten worden beëin digd. Daaronder zat de intens spannende strijd om de eerste en tweede plaats tussen de Beatrixschool 1 en de Pieter Vermeulenschool. Met drie rake worpen «1st de Pieter Vermeulenschool tenslotte de Beatrixschool, die tweemaal de korf vond, te versalan. 24 oktober 17.30 uur tot vrijdag 31 oktober 17.30 uur: Duin wij k-apotheek, Fopulierenlaan 44, Beverwijk, tel. 23388. Dierenarts. Tot nader order alleen voor kleine huisdieren: H. van Loe- nen. Prinsesselaan 3, Beverwijk, tel. 27775. Zie verder onder IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Medisch Maatschappelijk Consultatie bureau voor Alcoholisme. Spreekuur iedere vierde vrijdag van de maand van 19 tot 20 uur in het gebouw van de Geestelijke Volksgezondheid. Moensplein, Beverwijk. Groene Kruis. Weekenddienst: zuster M. van der Laan, Maerelaan 300, Heemskerk, tel. 35691. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: maandag tot en met 1 Jdag van 9 tot 10 uur in het wijkgebouw aan de Büllerlaan 10, Beverwijk, tel. 35215. Wit Ge’e kruis. Weekenddienstv Jer r'"'tke.. Alkmaarsewe 1.1. 34775 (van vrijdagavond 18 uur tot maandagochtend 7 uur). Verloskundige. Waarnemend: mej. A. M. Bo,. Ligusterhof 18. Beverwijk, tel. 24161 eigen praktijk: mevrouw I. A. M. Skotarczak-van der Klaauw, Plan tage 154. Beverwijk, tel. 23976; vr’j: mevrouw J. M. H. Ki tidenberg-van S< aze. Apotheek. Zie Beverwijk. Dierenarts. Zie onder Beverwijk IJmuiden. Tandarts. Zie IJmuiden. Wit Gele- en Groene Kruis. Weekend dienst: zuster M. Ruiter, Ridder Ar- noudlaan 1, Heemskerk, tel. 32644. Gezinsverzorging en bejaardenhulp. Spreekuren leidsters: dinsdag van 10 tot 10.30 uur in het wijkgébouw aan de Jan van Scorelstraat 46, Heems kerk, tel. 32247 (zie ook onder Bever wijk)1. Interkerkelijke Stichting voor Gezins verzorging in de IJmond. Spreekuren van maandag tot en met vrijdag van 9 tot 10 uur: Simon vSn Haerlemstraat 148. Heemskerk, tel. 32340 en 37452. Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in Midden-Kennemer- land. Spreekuren op dinsdag van 14 tot 15 uur en op vrijdag van 9 tot 12 uur in De Jansheeren, Kerkweg 47, Heemskerk, tel. 35083. Moeders voor moeders. Contactadres: mevrouw B. Tunteler-Siderius, Schu- mannstraat 7. Heemskerk, tei. 33534. t weekeinde houden de Heemskerkse artsen spreekuren op za terdag en zondag van 10 tot 10.30 van 17 tot 17.30 uur. Rode Kruisziekenhuis, Vondellaan, tel. 29131 (voor gesprekken met patiënten 29101). Maandag tot en met zaterdag van 18 tot 20 uur, zondag van 14.30 tot 15 en van 18 tot 20 uur. Op de bewakingsafdeling: dagelijks van 14 tot 14.30 en van 18.30 tot 19 uur. St. Jozefziekenhuis, Ingen Houszstraat, Heemskerk, tel. 39100. Dagelijks van 13.45 tot 14.30 en van 18.45 tot 19.45 uur. Zeewegziekenhuis, Zeeweg, IJmuiden, tel. 02550-19100. Verpleegafdeling als mede intensive- en coronary-care (ook Kennemergaarde in Santpoort): dage lijks van 10.30 tot 11, van 16 tot 16.30 en van 19 tot 20 uur; kinderafdeling: dagelijks van 10.30 tot 11. 14.15 tot 15 en van 18 tot 18.30 uur; paviljoen Velserduin: dagelijks van 16 tot 17 en van 19 tot 20 uur. maliteiten. Wij zijn er ons van be wust, dat de behandeling van en de zorg voor de bedoelde zaken voor wat het zeehavenindustriegebied betreft de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude voor een onevenredige taak stellen. Voor de vervulling van die taak kan weliswaar onze grotere gemeente bijstand verlenen, maar dit kan, alle goede bedoelingen ter weerszijden van de gemeentegrens ten spijt onge wild toch tot ongewenste vertragin gen leiden, die vaak onvermijdelijk zijn, omdat nu eenmaal over meer schijven moet worden gewerkt. De gemeentegrens loopt thans schuin door een strook uit te geven terreinen ten westen van de Ameri- kahaven, en men kan daar met recht van een zeer oneigenlijke situatie spreken, die vooral wanneer dwars over die grens bouwwerken moeten worden opgericht, administratief tijd rovende complicaties zou kunnen meebrengen. Aan extra beraadsla ging zal ook moeilijk zijn te ontko men in het overleg met anderen, bijvoorbeid met de provincie, het rijk of de Nederlandse Spoorwegen over verkeer en vervoer van personen en goederen en over de daarvoor te treffen voorzieningen. Voor de voorzieningen, die getrof fen moeten worden door de openbare nutsbedrijven en ovor de leveranties aan de afnemers zou stellig ook een veel eenvoudiger situatie geschapen worden, indien het gehele havenge bied binnen de gemeente Amsterdam zou kunnen worden gebracht. Samenvattend kan worden gezegd, dat toevoeging van het in Uw ge meente gelegen voor zeehavenindus trie in te richten gebied aan de gemeente Amsterdam verschillende praktische voordelen zou hebben. Over een eventuele begrenzing van het gebied zouden wij ons zonder een nadere studie nog moeilijk uit kun nen spreken. Tot zover onze voorlopige gedach ten omtrent de aangesneden grens kwesties. Gaarne zullen wij van U vernemen of Uw College met ons van mening zou kunnen zijn, dat een kleine werkgroep deze kwesties nader zou kunnen bezien, om wellicht een besluit te kunnen voorbereiden t ot het aanhangig maken in overeen stemming met de raden van onze beide gemeenten van een z.g. techni sche herziening van onze gemeente grenzen”. ii: - «WW* i O I a U I»

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13