NOBELPRIJS LETTERKUNDE Ciocirlia laat weer goede indruk achter NAAR EUGENIO MONTALE Internationale doorbraak voor Teach In laat op zich wachten Carpenters niet naar Nederland 10' oer 99 Meubelfabriek Oisterwijk ROEMEENSE FOLKLORE TN HAARLEMS CONCERTGEBOUW Voor Hoge bezettingsgraad Amsterdams orkest KRUISWEG 47-49 HAARLEM 023-320244 Functiewisseling bij de TROS „poëzie met een moreel besef” Grote namen kleine prijzen 19 OKTOBER 19 75 KUNST VRIJDAG 24 - door Henk Boom Gouden harpoentje Gevarieerd repertoire IREN ;rs Goudmijn ENSCHEDE John Gaasbeek schrikt er zelf van als hij in een eerste reactie een overwacht sober geluid laat horen. „Het is ons eigenlijk wat tegengevallen”, flapt hij eruit, terugkijkend op een half jaar Teach In na die glorieuze overwinning op dat Eurovisie Songfestival in Stockholm. Getty kan deze constatering alleen maar bevestigen, eraan toevoegend: „We moeten nuchter en eerlijk blijven. De feiten zijn nou eenmaal niet anders”. HAARLEM Het muziek- en dansensemble Ciocirlia (de leeuwe rik) uit Roemenië, dat gisteravond in het Concertgebouw optrad, be vestigde met gemak de goede in druk, die de groep vorig jaar al bij zijn optreden maakte. Wat de mu sici betreft, bestaat het ensemble uitsluitend uit virtuosen en regel matig treedt één van de orkestleden dan ook naar voren om als solist op te treden. Platenverkoop 1922 in een tijd- Hongaarse en CONRAD VAN DE WEETERING eigenlijk tegengevallen Teach In: Duitsland en Engeland geen belangstelling. (ADVERTENTIE) ur. Alphenaar Toonzaal: Amsterdam Leidsekade 102 (naast Lido, vlak bij Leidseplein) .tel. 020-233917. Ma t/m za 9-18 uur.Ook weer op donderdagavond tot 21.30 uur. Uw kopje koffie staat klaar. prijswinnaar voor letterkunde. De eerste was Giosue’ Carducci in 1906, de recent ste Salvatore Quasimodo in 1959. Montales uitgever, Mondadori, prees de toekenning van de prijs aan Montale als een „erkenning van de onmiskenbare bijdrage van Italië aan de westerse lite ratuur.” u> r- r1 N CS ukvns om na te denken, tegenstellingen, die had verwacht. Ruud Nijhuis, die op dat moment (het is dan al middernacht) ook is komen binnenvallen, kan het alleen maar bea men. „Wij dachten met zo’n overwinning niet langer afhankelijk te hoeven zijn van hits. Maar dat blijkt niet het geval te zijn. We kunnen nu al merken dat de belangstelling aan het afnemen is. Daar om werd het ook hoog tijd dat „Good bye love” uitkwam. En dat geldt echt niet alleen voor ons. Kijk maar naar Abba. Die groep heeft onlangs nog een Duitse ternee moeten afzeggen, omdat er geen hond kwam. Echt, iedereen kan nu wel denken dat je als songfestival- winnaar binnen bent. Nou, vergeet het maar. Je komt eerder in een soort vacüm. Want wat zijn wij nou? Een popgroep? Entertainers? Of een top-40- band? Èn daarbij komt dat je tegen woordig wel Frank Sinatra moet heten om nog een volle zaal te trekken. En dat lukt in Duitsland ook nog niet eens.” Conclusies? Getty: „Ik zou het zo weer willen overdoen. Zoiets maak je nooit weer mee. We kennen alle ups en downs nu. Het lijkt mooier dan het is. Maar al die ervaring zou ik voor geen geld van de wereld willen missen.” John: „Je bent tenslotte musicus. Wat ik nu heb meegemaakt, is niet alleen mee genomen maar ook bepalend voor de toekomst. Een soort investering op lange termijn dus.” tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Eigenlijk hebben we in die korte tijd ontzettend veel meegemaakt. Die erva ring kan niemand ons afpakken. Waar andere groepen soms jaren over doen en soms nooit bereiken, hebben wij in pak weg anderhalf jaar gedaan. Zoiets kun je toch maar niet achteloos weggooien alsof er niets zou zijn gebeurd?” Getty: „Zo’n songfestival is natuurlijk het absolute hoogtepunt. Dan volgt de roes en vervolgens moet er keihard wor den gewerkt. Soms heb je het dan wel eens moeilijk. Zo gebeurde het ons dat we in grote limousines door Londen werden gereden en dat we de volgende dag in een dancing een oud contract moesten afwerken. En dan niet voor een groot publiek. Die zaalhouders denken met de winnaars van het songfestival interessant qua vorm, maar in het alge meen kan men toch zeggen, dat het dansen slechts een decoratieve functie had bij een concert van een ensemble dat men best „De virtuozen van Boeka rest” kan noemen. Dit musiceren klinkt als eën heldere waterval van nootjes vol verrassingen en wordt zo perfect uitge voerd dat het op mij overkomt als strijdig met het karakter van de ge speelde volksmuziek. Het publiek was er erg gelukkig mee, vooral toen er ook nog een echt Hol landse Driekusman gespeeld werd, waar bij de hele zaal meeklapte en stampte. AMSTERDAM (ANP). In het afge lopen seizoen hebben ongeveer 139.000 bezoekers een uitvoering bijgewoond van het Amsterdams Philharmonisch orkest. Dit komt neer op een bezettingspercen tage van 95 percent. Vergeleken met het voorafgaande seizoen trok het orkest ruim 14.000 bezoekers meer. Het gemid delde aantal bezoekers van in het Am sterdamse Concertgebouw gegeven con certen was 2066. Dan komt het hete hangijzer ter spra ke. Het grootste ongenoegen. De enige echte teleurstelling die geïncasseerd moest worden: de teleurstellende platen verkoop in Nederland, Duitsland en En geland, ondanks het feit dat Dingedong meer dan 100.000 keer over de internati onale toonbank is gegaan. Veel voor Nederlandse maatstaven. Maar te weinig voor Duitse en Engelse begrippen. John: „Wat me ontzettend dwars zit, is dat Dingedong in Nederland niet op de eer ste plaats is gekomen. Uitgerekend in Frankrijk, waar bijna geen enkele ar tiest een poot aan de grond krijgt, lukt zoiets wel. Begrijp dat nou maar eens. Echt, dat zit ons allemaal erg hoog. Dat we nog nooit een nummer één-hit in ons eigen land hebben gehad.” En juist daarom is voor mij bewezen, dat je na zo’n songfestival-zege te veel ver wacht. Dat is het vervelende van de zaak.” Niet minder opvallend was Nicolae Pirvu op zijn kromme panfluiten, een serie naast elkaar geplakte pijpjes van verschillende lengte. Dat ef effectieve glissandi mee te maken waren wisten we al van vorig jaar, ook dat er best een aardige melodie mee te spelen was, maar ronduit verrassend was deze keer het grote aantal verschillende timbres dat er uit al die pijpjes te halen was, variërend van weke en weemoedige me lodieën tot het imiteren van leeuweriken en andere zangvogels. Het mooiste was één van de laatste nummers van het programma, waarin niet alleen een leeu werikenduet gespeeld werd tussen de flageoleterende violist en de panfluitist, maar als toegift ook een trio van dit soort vogelimitaties omdat de hierboven al genoemde fluitist Dumitru Zamfira ook mee ging doen, terwijl verder het hele orkest zich uitputte in allerlei bos geluiden. gehaald zijn om de geluiden, dus de muziek die ze teweeg brengen. In dit opzicht was de dans van de spinners, uitgevoerd door acht mannen met zwar te hoedjes op die met een kam van pauweveren versierd waren, het boei endste. Ze hadden namelijk allemaal twee stokjes in hun handen waarmee ze tegen elkaar, tegen de grond en tegen de stokjes van de anderen snelle ritmes sloegen tijdens het dansen. Ook werd er bij het dansen veel gestampt, in de handen geklapt, geschreeuwd en door de zes meisjes ook met hoge snerpende stenwnen gezongen. Alleen de dansen uit Transsylvanië, het laatste programmanummer, waren Niet vergeten mag worden de taragot- solo (taragot is een wat groot uitgeval- Uiteraard speelde hij zowel op de grote als op de kleine Roemeense fluit, maar ook kon hij uitstekend overweg met een ocarina. In zijn soli later in het programma konden we hem dan nog bewonderen op een blikken speelgoed- fluit en vooral op een speciale Roe meense dwarsfluit met slechts één enkel gat, waaruit toch een. groot aantal ver schillende tonen getoverd werden. len klarinet van Hongaarse en Roe meense oorsprong). Ion Milu bespeelde dit instrument prachtig, waarbij zijn melodie soms als echo beantwoord werd door de klarinet uit het orkest, die net iets dunner klinkt. Verder was er nog zang, accordeon en cymbaal. Roemenië is bijzonder rijk aan volks melodieën waarbij vooral snelle ritmes een belangrijke rol spelen. Dit blijkt ook uit de dansen. Choreografisch zijn die dansen niet zo erg boeiend, de figuren zijn nauwelijks opvallend. Heel anders is dat echter wat het ritme betreft. Het lijkt wel of die dansers, die overigens uitstekend getraind en ook echt beroeps dansers zijn, toch hoofdzakelijk erbij ROME (AP, Rtr.). Eugenio Montale, de 79-jarige prins der Italiaanse letteren, is donderdag de Nobelprijs letterkunde 1975 toegekend. Zijn beste werk heeft hij volgens kenners geschreven in de jaren 1920-30. Italië heeft hem sinds die tijd een goede kandidaat voor de Nobel prijs geacht. De stijl van Montale is kort, sober. De klanken van zijn verzen zijn die van de taal die in zijn geboorte streek de Ligurische kust wordt ge sproken. Hoewel hij zelf zijn poëzie eens heeft gekenmerkt als „afstandelijk’’, klinkt in zijn werk toch een duidelijk moreel besef door. Eertijds heeft hij in Florence een belangrijke functiein de letteren opgegeven, liever dan zich te moeten rangschikken onder de Italiaanse fascisten. DEN HAAG (ANP). —Het optreden Mn de Amerikaanse groep The Carpen ters op 6, 7, 8 en 9 november in Nederland gaat niet door. Impresario Lou van Rees, die de groep voor een tournee door Nederland had gecontrac teerd heeft dit meegedeeld. Reden van het niet komen van de taierikaanse groep is ziekte van Karin terpen ter. Broer en zus Carpenter en iun begeleidingsgroep zouden optredens erzorgen in Amsterdam, Rotterdam, ten Haag en Arnhem. een goudmijn in huis te hebben. Bela chelijk hoge entreeprijzen vragen ze dan en dat terwijl wij nog voor de oude prijs werkten. Maar dat kan toch niet? Daarmee schrik je het publiek toch af. Geen wonder dat je je zo’n moment afvraagt: wat doe je hier eigenlijk?” Ook Zweden werd voor Teach In een ervaring vol tegenstellingen. John: „We hebben doorgaans voor uitzinnige me nigtes van duizenden mensen gespeeld. Dan weet je niet wat je overkomt. Maar het is ons ook gebeurd, dat we op een regenachtige dag in een volkspark op traden voor zo’n 50 man. En allemaal stomdronken. Leuk hoor, als je „In the summernight” speelt, terwijl een agent meisjes en jongens van het podium knuppelt.” Getty: „Dat zijn nou de dingen waar je niet omheen kunt. Dat is de realiteit. En dan krijg je zomaar ineens weer een uitnodiging om Nederland volgend jaar te vertegenwoordigen op het Unicef-gala in Zwitserland. Dat betekent toch dat ze je niet zijn vergeten.” Eén ding heeft Teach In inmiddels geleerd. Er moet een zo gevarieerd mo gelijk repertoire worden gebracht om zowel het platenkopende publiek als de discotheekbezoekers te plezieren. Boven dien moet er verder worden geschaafd aan het betere showwerk. Het oog wil tenslotte ook wat. En dan nog blijft het moeilijk, want „het zegt al genoeg als iemand op je afkomt met de vraag of je ook André van Duin speelt”, zegt Rudy wat sarcastisch. John: „Als de elpee straks in de winkel ligt, zal het publiek in elk geval wel merken dat we al weer een andere richting zijn ingeslagen. En daarna moeten we weer verder Weer wat anders. En vooral: meer perfectie en meer kwaliteit.” Maar hoe perfect het ook mag zijn, hoe hoog de kwaliteit ook is, hoe groot de variatie ook moet zijn, feit is dat ook een groep als Teach In afhankelijk blijft van de grillige smaak van het publiek. Daarover zegt Ruud ten slotte: „Je blijft de winnaar van het songfestival. Maar het is wel verdomd moeilijk om dat voor iedereen waar te maken. Soms maken we er wel eens een geintje van. Dan zitten we ’s nachts in de bus en dan gaat het van: „Tjee. wat hebben we toch ook al weer gewonnen? Oh ja, het songfestival.” Dat was een half jaar geleden. Enkele weken geleden stonden 61 hoofdzakelijk jonge bezoekers zich te vergapen aan dat zelfde fenomeen Teach In, dat met een haast frustrerende spontaniteit maakte wat er van te maken viel op een leeg voetbalveld in Bathmen, een aller aardigst forensendorpje onder de rook van Deventer. Het publiek bleef weg. Oorzaak: onbekend. Reden voor Getty om te zeggen: „In welk straatje we nu zitten, weet ik ook niet meer. Maar het is in elk .geval een straatje met veel hobbels en kuilen.” Pessimisme? Excuses voor een ver meend falen? Welnee, gewoon een stuk je realiteit, waarvoor niemand de ogen kan sluiten. Een kwestie van gecompli ceerde showbusiness-krachten in een in ternationaal spanningsveld, waarin Teach In als magneet fungeert. Een span ningsveld waarin met groot gemak suc cessen en teleurstellingen worden aange trokken en afgestoten. Tegenover de tegenvallers staan de meevallers. „Want”, zo memoreert John- „optreden voor 15.000 mensen maak je ook niet elke dag mee. En voor zo’n massaal publiek hebben we toch meer keren opgetreden in Zweden en Turkije. Nu een aanbieding als nooit tevoren L.P.'s van Concertgebouworkest Nana Mouskouri, Sonneveld en vele anderen, van 17,90 voor 5.90 zolang de voorraad strekt. De verkoop begint zaterdag 9 uur. Eerst even een round-up van al die gebeurtenissen. Want wat leverde het Eurovisie Songfestival Teach In op? Veel. Een toernee van drie weken door Zweden en Noorwegen, een toernee van tien dagen door Turkije, een optreden in de arena van Palma de Majorca (een misser overigens, want er kwam slechts 800 man publiek die je niet terugvond in die arena), tv-optredens in Duitsland (driemaal), België en Nederland (talloze keren) reeksen van succesvolle optre dens, interviews bij de vleet, de eerste roddels (want uiteraard moeten John en Getty zo hoog nodig hun verloving ver breken), enkele STER-filmpjes, een niet te verwaarlozen platenomzet, inclusief goud en platina, een onverwacht succes in het doorgaans moeilijke Frankrijk (Dingedong op de eerste plaats, hetgeen overigens ook gebeurde in Denemarken, Zwitserland, Turkije, Noorwegen en Zweden) en de niet weg te cijferen teleurstelling dat het winnende liedje in eigen land niet verder kwam dan een derde plaats (net goed voor een gouden harpoentje) en dat de landen die zo belangrijk zijn voor een internationale carrière (Duitsland en Engeland) Teach In in de steek lieten. Er zijn nog meer memorabele feiten te melden, die het publiek maar al te gauw vergeet of gewoon niet weet (of niet wil weten). Er moest worden geïnvesteerd: f 110.000 in een nieuwe installatie (PA- systeem), plus bus (John: „Je moet tens lotte de internationale concurrentie het hoofd kunnen bieden, ook in technisch opzicht”) en f 30.000 in nieuwe kleding (Getty: „Men denkt aan zulke dingen ooit. Zoiets gaat altijd vanzelf, krijg je te horen. Maar je moet wel telkens wat nieuws aantrekken en dat kost kapita len”). Wie intussen nog mocht denken dat de leden van Teach In op gelijke financiële voet leven met Johan Cruijff slaat de plank mooi mis. Er kwamen ook spanningen. Uiter aard, want zoiets is onvermijdelijk als je van hot naar her moet rennen. Zo kreeg Getty kort voor de toernee naar Zweden een afknapper tijdens de opnamen voor de nieuwe elpee. „De druk werd me ineens te groot”, zegt ze. „Voordat we naar Zweden gingen, moesten die opna men nog worden ingezongen. En dat kon ik plotseling niet meer opbrengen. Och, het was een kleine inzinking. Iedereen zegt nu dat ik m’n stem kwijt was. Onzin! Door de spanning had ik gewoon geen kracht meer in m’n strot op dat moment. Tijdens het eerste concert in Zweden ging alles weer prima.” HILVERSUM (ANP). De directie van de TROS heeft regisseur-producer Ralph Inbar met ingang van 1 november voorlopig belast met de leiding van de afdeling amusement-televisie. Tot plaatsvervangend hoofd van deze afde ling is benoemd producer mr. Hans Pohl. „Succes is ons De meest opvallende figuur daarbij was de fluitist Dumitru Zamfira. Hij begon op de doedelzak waarop hij ver genoegd demonstreerde, dat hij niet al leen er briljant op kon spelen, maar ook dat het mogelijk was dat spel nog tame lijk lang vol te houden zonder het luchtpijpje in de mond te houden. (ADVERTENTIE) Sommige feiten liegen er inderdaad niet om. Begin april zagen miljoenen tv- kijkers de wervelende en vooral sponta ne „act” van die zes mensen uit Twente. Teach In wist waar de klepel hing, publiek en jury hoorden de klok luiden en Dingedong won. De weg naar het grote internationale succes hoefde vanaf dat moment niet eens meer met goede voornemens te worden geplaveid. De lo per was al uitgelegd. Het zou immers toch een nonstop-rit worden? Eugenio Montale is op 12 oktober 1896 in Genua geboren. Hij publiceerde zijn eerste gedichten in 1922 in een tijd schrift in Turijn. In 1925 verscheen Montales eerste bundel: „Ossi di Seppia”. Montale werd in 1938 als medewerker van een uitgeve rij en bibliotheek in Florence ontslagen- omdat hij geen lid van de fascistische partij was of wilde worden. Montale heeft vertalingen in het Itali aans op zijn naam staan van Marlowe en Shakespeare, Cervantes Saavedra. Faulkner en Eliot. Zijn werk is veel met dat van laatstgenoemde Amerikaans- Britse dichter vergeleken. Montales wereldbeeld is pessimistisch, wat spreekt uit zijn als „hermetisch” omschreven poëzie. Met Giuseppe Unga retti, Salvatore Quasimodo en Umberto Saba is Montale gerekend tot de grootste literati van zijn tijd. De Zweedse Academie deelde mee dat Montale de prijs was toegekend voor zijn „geheel eigen poëzie die met grote artistieke gevoeligheid menselijke waar den heeft vertolkt in het kader van een levensbeschouwing die geen illusies koestert.” Aan de Nobelprijs voor letterkunde is een som geld van 630.000 Zweedse kro nen verbonden. De prijs zal Montale op 10 december plechtig in Stockholm wor den overhandigd door koning Karei Gustaaf. Verslaggevers vroegen Montale wat voor „boodschap” hij met zijn ontoegan kelijke poëzie wilde uitdragen. „Mijn poë zie is geen boodschap. Zij is een uitnodi ging tot hoop”, antwoordde hij. Montale is de vijfde Italiaanse Nobel- Het was evenwel een teken aan de wand. De concerten, toernees en tv- optredens drukten op de tijd voor de opnamen voor de nieuwe elpee. De wei nige tijd manifesteerde zich in een groot ongenoegen. Getty: „We hebben ons voorgenomen dat zoiets nooit weer mag gebeuren. We reserveren nu al data voor volgend jaar als we aan de derde elpee beginnen.” De grote vakantie brak voor Teach In na de toernee door Scandinavië aan. John en Getty zochten de rust op het eiland Corfu, Ard Weeink slofte zich met zijn vrouw het woestijnzand uit de sloffen om alle pyramides en tempels in Egypte te bezichtigen, drummer Ruud Nijhuis vergezelde zijn vrouw op een avontuurlijke reis naar Brazilië, gitarist Chris de Wolde maakte met z’n gezin gebruik van een aanbieding voor een vakantiehuisje in eigen land en organist Koos Versteeg was te laat voor de prikken, waardoor zijn safari-reis naar Kenia niet doorging. Hij bleef thuis om te componeren en te arrangeren. En nu? De nieuwe single Goodbye Love (ook een compositie van Koos) is uit en wordt overal uitstekend ontvan gen. De elpee volgt volgende maand. Het is weer tijd voor radio en tv, maar ook voor repetities thuis. Tenslotte moet het repertoire hoognodig worden aangepast en vernieuwd. Er is zelfs voor het eerst even tijd om ’s avonds uit te rusten. Ook Over de enorme eigenlijk niemand

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19