Boos college schreef nooit terug Madrid: Franco’s gezondheidstoestand verslechterd snel Tsjoe En-Lai ernstig ziek Enka dreigt met uitstel betaling DDpfü iz Mannaert-wonen 5 tsp I hubo L DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Tocht de woestijn naar LAATSTE NIEUWS is I* f Het woord is aan Franco in coma - Spaans kabinet niet bijeen Franco’s ander© kant Ontvoerders Herrema zouden naar Libië willen ONDERNEMINGSRAAD DRAAIT BIJ Plaatselijk mist AGENDA pagina 6 F See a morns before you buy K l'‘-T 'W imHnwm/mwmrwmmmmf/n Fooi Schildpadsoep Wfffmmf/w/m/mmmr/Hi suède, nappa, en lamsvacht- jassen Eigen servicedienst geen voorrijkosten. voor alle zekerheid Hi-Fi KLEUREN T.V. WASAUTOMATEN - KOEL KASTEN - RIJWIELEN - BROMFIETSEN KENNEMERLAAN 76-78 IJMUIDEN Tel.02550-15726 -ALLEEN BIJ HUBO Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 muider Courant Molière: De taal is de mens gegeven om ójn gedachten te verbergen. I Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. Amsterdam deed Haarlemmerliede voorstel tot grenswijziging (Van een onzer verslaggevers) (Zie verder pagina 13) „We hebben die brief' zonder meer Juan Carlos neemt mogelijk al vandaag macht over (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) Het Spaanse leger heeft zijn logische (Zie verder pagina 4 ADVERTENTIES Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s 2 Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 23, 25 23 Puzzel 6 Medische diensten 15 Radio en tv 15 Strips 19, 21 Kunst 26 Beurs 27 Economie 31, 33, 35 I* i-w» - (ook grote maten) VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 299 De gehele kollektie. In de nacht en ochtend plaatse lijk mist en minimumtemperatu ren van 9 tot 4 graden. Overdag droog weer met zonnige perioden en maximumtemperaturen circa 14 graden. Zwakke tot matige zuidelijke wind. Dr. Herrema zou de politie aan het verstand hebben gebracht dat zij beter niet tussenbeide kan komen omdat hij vrijwel geen kans zou zien snel te ont snappen. De Ierse autoriteiten zouden nog steeds weigeren op welke eis van de ontvoerders ook in te gaan. Sport Weersverwachting van het KNMI tot zaterdagavond: Prins Don Juan Carlos van Spanje in zijn werkkamer. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort; 32 43 41. Deze „technische herziening” van de gemeentegrenzen zou als gevolg hebben gehad, dat het gebied van Haarlemrherliede waar Amsterdam haven- en industrieterrein wilde heb ben, bij Amsterdam zou zijn gevoegd. Amsterdam motiveert het voorstel met de stelling dat het bestuur en het ambtelijk apparaat van de ge meente Haarlemmerliede niet in staat zou zijn een doelmatig beheer over het haven- en industrieterrein te voe ren. De brief is in de openbaarheid gebracht in een rapport dat het geo- grafisch instituut van de Rijksuniver siteit te Utrecht in opdracht van de Rijks Planologische Dienst heeft ge maakt over het Middengebied van de Randstad. De brief wordt in zijn geheel weergegeven in dit rapport, omdat deze duidelijk maakt hoe sterk de expansiedrang van Amsterdam is. Burgemeester en wethouders van Haarlemmerliede vonden het schrij ven van Amsterdam dermate onbe hoorlijk en de voorstellen zo oneer baar, dat zij er niet op wensten te reageren. Een enorme schildpad van een bijna uitgestorven soort die naar schatting 200 jaar oud was, is voor de kust van Brazilië ge vangen en tenslotte in de soep gegaan. Het 500 kilo wegende dier werd door een visser in zijn net gevangen. Visserij bureaus delibereerden vijf uur lang alvo rens toestemming te geven het dier te doden. Het leverde 200 kilo soepvlees op. HALFWEG. Meteen na de in stallatie van drs. F. IJsselmuiden als burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude (3 februari 1973) heeft de gemeente Amsterdam een poging gedaan om een groot stuk van Haarlemmerliede bij Amsterdam in te lijven.- Amsterdam deed dat in een, tot op heden niet aan de openbaar heid prijs gegeven, brief aan B. en W. van Haarlemmerliede (12 februari 1973). In de brief stelt Amsterdam een „technische herziening” van de gemeentegrenzen voor. DUBLIN (AFP). De ontvoerders van dr. Herrema. die al drie dagen worden belegerd in het huis in Monaste- revin, hebben gisteren hun voorwaarden gewijzigd en eisen nu een vrije door tocht naar Libië in ruil voor het leven van hun gijzelaar. Dit is gisteravond van de zijde van de politie vernomen, zo meldt het persbureau AFP. MADRID Politieke kringen in Madrid verwachten dat prins Juan Carlos vandaag de macht in Spanje zal overnemen ten gevolge van de nieuwe inzinking die de bijna 83-jarige en zwaar zieke generaal Franco doormaakt. Rond half tien gisteravond terwijl er voor het eerst sinds Franco anderhalve week geleden ziek werd een medisch bulletin werd uitgegeven dat door niet minder dan elf artsen ondertekend was ver zekerde men in regeringskringen dat Franco stervende was. Er wordt echter duidelijk politiek be dreven met de berichtgeving over Fran co’s gezondheidstoestand, en de naakte waarheid is niet te achterhalen. De ui terste rechtervleugel van het regime wil dat Franco ten minste officieel in staat blijft om de macht te behouden, terwijl de gematigden „sfeer maken” om hem tot aftreden te krijgen voor het geval hij niet sterft. Maar toen zij rond middernacht het paleis verlieten, was er nog geen officieel besluit gevallen. Ook de uitzonderlijk lange vergadering van de ministers (ne gen uren) om de gebruikelijke kabinets- zitting van vandaag voor te bereiden (Franco had willen voorzitten) bracht geen uitsluitsel. I in ons archief gedeponeerd”, aldus burgemeester IJsselmuiden desge vraagd. De burgemeester onthult dat zijn collega Samkalden van Amster dam achteraf nog heeft voorgesteld hem in te trekken. Maar daar zijn we ook niet op ingegaan, aldus burge meester IJsselmuiden, in zijn com mentaar op het rapport. (De belang rijkste pasages van de brief staan elders in de krant letterlijk afge drukt. Daar wordt ook verder aan dacht besteed aan het genoemde rap port). (Van onze redactie economie) ARNHEM. Enka-Glanzstoff zal uit stel van betaling aan moeten vragen als het verdere overleg over de voorgeno men sanering te lang gaat duren. Dit dreigement heeft de directie van Akzo’s vezeldochter gisteren geuit in de onder nemingsraad. Enka kan geen maanden meer op het huidige niveau doordraaien omdat het dan niet meer aan zijn finan ciële verplichtingen kan voldoen door de enorme verliezen (thans ruim 1 mil joen per dag) die worden geleden, aldus de directie. De meerderheid van de centrale on dernemingsraad besloot hierop toch mee te werken aan de opstelling van een advies betreffende de saneringsplannen van de Enkaleiding. Verder werd beslo ten dit advies binnen de gevraagde ter mijn (28 oktober) uit te brengen. Het ministerie van Sociale Zaken heeft de vakbonden die zijn betrokken bij het overleg over de situatie bij Enka uitgenodigd voor een gesprek maandag middag met de ministers Boersma (Soci ale Zaken) en Lubbers (Economische Zaken). Nu het overlijdensbericht van genera lissimo Caudillo Franco binnen afzien baar tijdsbestek lijkt te kunnen worden I verwacht, kan men eigenlijk al over I Spanje praten alsof het zijn dictator kwijt is. Niet echter alsof het zijn dicta tuur kwijt is, want dat laatste is nog allerminst een vaststaande consequentie van Franco’s dood. Indachtig de zegswijze „van de doden niets dan goeds” lijkt het misschien beter niet te wachten tot het officiële overlijdensbericht, om de vraag te oppe ren: is er van deze Franco eigenlijk helemaal niets goeds te vertellen? Want straks verdwijnt het zondenregister van deze man in de grote stroom van de traditionele mildheid waarmee een dode staatsman meestal wordt omringd. Natuurlijk heeft de dictatuur van Franco voor Spanje en voor de rest van de wereld ook zijn goede kanten gehad. Na een uitzonderlijk wrede burgeroor log, die eigenlijk een aaneenrijging van oorlogsmisdaden was, heeft Franco afge zien van een wraakzuchtige uitroeiing van zijn politieke tegenstanders in die mate, welke uit hoofde van zijn macht mogelijk zou zijn geweest. Hij heeft in betrekelijk korte tijd de totaal ont wrichte Spaanse maatschappij weer doen functioneren en er vooral voor gezorgd dat de voorvechters en aanhan gers van zijn politieke ideeën zich niet, zoals in Duitsland, Italië en nu ook Chili, verloren in een meedogenloze terreur tegenover de rest van de bevolking. Natuurlijk is een dictatuur zonder ter reur nooit denkbaar, maar die beperkte zich in Spanje tot een gedisciplineerde en gereglementeerde onderdrukking van iedere politieke activiteit door een streng georganiseerde politie, waarvan de activiteiten zoveel mogelijk onder de oppervlakte bleven. Daarom merkten toeristen in Spanje meestal weinig of niets van de politie staat, en werd Spanjes aanzien tegenover het buitenland gaandeweg hersteld. Dat laatste was trouwens ook het geval door de houding van Franco in de Tweede Wereldoorlog. Uit welke over wegingen de generaal ook handelde, hij verleende meer handlangersdiensten aan de geallieerden dan aan zijn „vrienden” Hitler en Mussolini. Zijn persoonlijk eer betoon aan deze twee grossiers in ter rorisme was niets meer dan wat gebaren. Vluchtwegen uit het bezette continent naar Engeland liepen over Spaanse pa den en dat zou bij een strenge controle van het Spaanse leger onmogelijk zijn geweest. Al doet dit alles niets af aan het feit dat Franco de democratie geen kans gaf en de Spaanse massa monddood maakte, zou men toch kunnen zeggen dat Franco, gezien ook het historische tijdperk waar in hij aan de macht kwam, het nog heel Wat erger had kunnen maken. Voor een dictator is dat eigenlijk een niet gering Compliment. Duizenden jonge mensen gingen vandaag met vrachtwagens naar de Spaanse Sahara. De wegen raakten verstopt van alle wagens die op weg waren naar de Spaanse Sa hara waar binnenkort de zogenaamde „vredesmars" zal worden gehouden onder lei ding van de Marokkaanse koning Hassan. TOKIO. De gezondheidstoestand van de Chinese premier Tsjoe En-Lai is verontrustend. Tsjoe En-Lai is zo ziek, dat het niet waarschijnlijk wordt geacht dat hij nog uit het ziekenhuis zal ko men. Daartegenover maakte de Chinese leider Mao Tse-Toeng een gezonde en frisse indruk op Kissinger, die een vijf daags bezoek aan China heeft gebracht. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken vertelde dit gisteren tijdens een persconferentie in Tokio, waar hij een officieel bezoek van twee dagen brengt. Ondanks de felle kritiek die hoogge plaatste Chinese regeringsleiders lever den op de toenemende ontspanning tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet unie, verwachtte de Amerikaanse woordvoerder een verdere toenadering tussen China en de Verenigde Staten. MADRID (Reuter, AFP). Volgens welingelichte kringen in Madrid ligt ge neraal Franco in een coma. De minister raadsvergadering die vandaag zou plaatshebben in het kabinet van de pre mier in plaats van in Franco’s Pardopa- leis, is geannuleerd. voorzorgsmaatregelen genomen: de ope ratie „Dageraadslicht” is nu in volle gang. Niet alle strijdkrachten, maar wel elite-eenheden en vooral de politieke inlichtingendiensten staan paraat, vooral om een rechtse staatsgreep onmogelijk te maken. De meest waarschijnlijke ontwikke ling is dat de macht normaal volgens de constitutie of volgens de grondwetten overgedragen wordt. Het Spaanse leger wil geen avonturen Prins Juan Carlos, en vooral de politi ci en militairen die hem terzijde willen staan in de hervorming van het regime, zijn ditmaal klaarblijkelijk tot de slot som gekomen, dat alleen een volledige overdracht van alle macht die Franco in de loop van zijn 40-jarige alleenheer schappij in zijn persoon concentreerde, zinvol is. (Zie verder pagina 4) Ongeveer 30 taxichauffeurs hebben gisteren de Warmoesstraat in Amsterdam geblokkeerd, toen daar één van hun collega’s door de politie voor verhoor werd meegenomen. Een andere taxi chauffeur had tevoren betalings moeilijkheden gekregen met twee Amerikaanse militairen over een bedragje van 40 cent, dat hij niet wilde teruggeven omdat hij dit als fooi beschouw de. Hij kreeg assistentie van een collega die de inmiddels al ver dwenen Amerikanen achterna ging om hun enkele klappen met een gummiknuppel te geven. De blokkade van de taxichauffeurs werd pas opgeheven toen de po litie had verzekerd dat de man na verhoor naar huis zou worden gestuurd, hetgeen ook gebeurde. Wel werd tegen hem een proces verbaal opgemaakt wegens mis handeling en overtreding van de wapenwet. Minister van voorlichting Esteban houdt vanavond om half zeven een pers conferentie waarop de toestand van Franco aan de orde zal worden gesteld,. Vandaar dat de officiële nota’s van Franco’s hofhouding tot gisteravond ble ven volhouden dat hij herstellende was; en dat daarentegen om half tien ’s a- vonds het kabinet ten slotte een medisch bulletin bekend liet maken waarin ge zegd werd dat Franco’s gezondheidstoe stand sinds donderdagochtend snel ver slechterde en nieuwe tekenen vertoonde van een falen van de hartslagader. Om tien uur ’s nachts kwamen de minister-president Arias Navarro, prins Juan Carlos en kroonraadvoorzitter Ro- driguez Valcarcel naar Franco’s paleis. Zij zijn de hoofdpersonen voor een eventuele machtsovername. Arias Na varro zou de wettelijke teksten voor een machtsovername reeds op zak hebben. Vuren schroten p. mtr. 0,75, per m2 f 12,-; Parana Pine BV f 1,- p. mtr., per m2 f 16,-; wandplaten 244x122 cm v.a. W-t 19,95. Bureaux v.a. f 115,-. Ladenkastjes v.a. f 95,-. Kas ten v.a. f 115,-, (leg of hang). Vouwdeuren v.a. f 34,95 J.C. v.d. BOS - ZEEWEG 220 IJMUIDEN - TELEFOON 10188 ft. A iAw3 iüt iï VOOR TIJDLOOS WONEN Winkelcentrum Schalkwijk

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1