V G Veel stropers op Veluwe krachten Fl r or ve AVNM-protest tegen wijziging van het gewetensbezwaarden DAC wil de bundeling van alle vrijzinnig democratische „Arbeidsplicht Hogere wegenbelasting voor Kamer moeilijk acceptabel nit Ifflof in Suriname” Met 106 stemmen voor en 5 tegen Illegale kerstverkoop komt op gang Pal vei Gesproken Dagblad Lib; houdt op te bestaan Morgen oprichting van Democratisch Aktie Centrum VR V R IJ D A G BINNEN- EN BUITENLAND OKTOBER 19 75 Tories Conferentie Manuscripten Vrij Noord-Jemen Zuid-Vietnam Israel Speelgoed Arbeid Prijs Sectie Parlement keurt zonder wijziging Rijkswet goed (Van onze redactie Binnenland) I (Van onze parlementsredactie) WEERRAPFORTEN a. - u> j, u. fit SS SE VCV Ei sr (Van onze parlemeritsredactiè) DEN HAAG In Rotterdam wordt morgen een bijeenkomst gehouden waarop de basis gelegd moet worden voor een nieuwe politieke beweging in Nederland. Geen nieuwe splinterpartij, maar juist een samenbundeling van een aantal kleinere be staande politieke partijen. Een samenbundeling die gezien de positieve reacties van diverse kanten een goede kans lijkt te maken. Dit „Demokratisch Aktie Centrum” (DAC) wil alle .vrijzinnig democratische krachten” in ons land samenbrengen in één partij. onbew. onbew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. mist onbew. mist 19 16 19 19 7 12 7 23 21 24 26 21 0 0 0 o o o o o o o tochtelijk pleidooi om in ieder geval vóór de onafhankelijkheid de grondwet te behandelen. Bij voorbaat verklaarde hij echter dat deze in de huidige vorm Ten aanzien van de eenzijdige onaf- hankelijkheid zei Den Uyl, dat Suriname en Nederland besloten hebben de parle mentaire weg te volgen en er is, zo zei de premier, geen enkele aanleiding te vrezen dat de Surinaamse regering zich niet aan die afspraak zou willen houden. z nnw nno zo w.stil no w.stil w w.stil z' nnw w.stil z o w.stil w.stil w.stil wzw nnw o nno nnw w zw w.stil zw n no w 12 22 19 11 23 14 12 5 14 12 21 16 13 26 22 23 13 13 14 13 14 13 13 14 14 14 2 1 0 0 0 0 0 2 0 0,1 0,3 0 0 0 0 5 0 0 0 o o o 3 0 0 0 44 0 0 0,2 Na chrisi th ark verbc klaai talrij dat h fen r L gist een tail moi pla: ten’ B ban< vooi uitg; naci NE giste: vei lij per 1 ven trokl Aziai land perm verst Mj duits van heef: De 1 Kopi nada gen De scha] Zwe< wooi naar bescl geld. 4 De evan aansJ voert vijfti LO goles van 1 beric getro hooft wach Ango word links, en r< „volk Woer gevo< strati zuivt staan zo zo ozo zo zo zo zzo zo zzo zzo z. bew. z. bew. z. bew. geh. bew. mist onbew. geh. bew. geh. bew. mist 10 14 15 9 12 2 4 3 -2 9 15 1 8 2 8 15 10 1 11 4 10 13 7 8 5 13 14 19 15 14 5 .5 6 2 4 5 6 3 8 1 w c< c He: de v< doch den mees niet DEN HAAG. Het regeringsvoorstel voor een sterke verhoging van de motor rijtuigenbelasting, zal in de Tweede Ka mer in de huidige vorm waarschijnlijk niet worden geaccepteerd. Vrijwel alle fracties hebben hun bedenkingen tegen het voorstel, vooral omdat men er maar weinig effect van verwacht. Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Parijs Home Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Itanboel Las Ralmas Tel Aviv Tunis De staat Israel tracht te verhinderen dat een aantal zeldzame joodse manus cripten in Zwitserland in het openbaar wordt verkocht en probeert thans het nodige geld bijeen te krijgen om zelf die handschriften aan te konen en naar Jeruzalem te brengen. De eigenaar van de manuscripten is de rabbijn Salomon Sassoon, die ze van zijn vader erfde. Hij wil in december 38 van de 1200 manus cripten verkopen. Deze vertegenwoordi gen een waarde van ongeveer 300.000 dollar. De hele verzameling heeft een waarde van wellicht 6 miljoen dollar. Slechts een forse uitbreiding van het politietoezicht kan volgens jachtopzie ners voorkomen dat het op de Veluwe komt tot een „totale uitverkoop” van wild. Maar die maatregelen moeten wel direct genomen worden, want morgen kan het al te laat zijn Eergisteren nog werden op (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond laat zoals ver wacht de Rijkswet waarbij Suriname op 25 november onafhankelijk wordt, zonder wijzigingen goedgekeurd. De historische vergadering werd door Kamervoorzitter Vondeling gesloten met het uitspreken van de eerste zin van het Surinaamse volkslied: „Sta op volk, het land heeft u nodig”, waarna de volgepakte tribunes het lied uit volle borst inzetten. Minister Boersma van Sociale Zaken zal volgende week in Tiel het eerste, rijdende arbeidsbureau openen. Het gaat dan in het Gelderse rivierengebied een wekelijkse ronde rijden. De bedoeling' W dat er begin november vier van zitlM” rijdende arbeidsbureau’s zullen zijn. Be halve in Tiel zijn zij gestationeerd in Amsterdam, Leeuwarden en Dordrecht. Weer In binnen- en buitenland Op 28 en 29 november wordt in Rome een christen-democratische wereldconfe rentie gehouden, waarbij de deelnemen de partijen zullen praten over een ge meenschappelijke opstelling ten aanzien van de mondiale crisis op politiek, soci aal en economisch terrein. Op 27 no vember voeren vooraanstaande Europese christen-democratische politici overleg inzake hun houding tegenover de EEG- topconferentie van 1 en 2 december, die eveneens in Rome wordt gehouden. verkeerd. De verhoging van de vermo gensbelasting is voor VVD en CHU on aanvaardbaar. Meer eenstemmigheid be staat er over de voorgestelde verhogin gen van de alcohol-accijnzen, de hogere assurantiebelasting en de verlaging van de kapitaalbelasting. Alle fracties zijn het er over eens dat de motorrijtuigenbelasting moet worden opgetrokken, maar dat dit zeker niet met een zo sterke verhoging ineens mag gebeuren. PvdA en DS '70 benadrukken dat belasting op het rijden effectiever is dan een belasting op het bezit. Volgens de VVD houdt een hoge belasting in dat iemand zijn auto juist meer zal gaan gebruiken, om zijn kilometerprijs te drukken. Van alle kanten wordt gesteld dat een goed parkeerbeleid meer effect zal hebben op het terugdringen van het In het Israëlische plaatsje Eilat is gisteren in een restaurant een bom ont- ploft. Zeven mensen werden gewond. De politie gelooft niet dat dit incident vef4 oorzaakt is door Palestijnse verzetstrij*^ ders, maar meent te doen to hebben met een familievete. PWO-bestuurslid M. E. Ment,' aan het woord. De dienstplicht, die zowel voor jon gens als voor meisjes moet gelden, moet bijdragen aan de oplossing van twee belangrijke problemen Waar Su riname mee kampt: de werkloosheid” en de onderontwikkeling. De jeugdige arbeidskrachten zouden wat de Suri naamse Vakbeweging betreft, tewerk gesteld moeten worden in de land bouw- Enerzijds omdat er een tekort is aan werkgelegenheid in andere sectoren, anderzijds omdat een goed ontwikkelde landbouw essentieel is voor de toekomst van Suriname, al dus „Pamflet”. UTRECHT. De Algemene Vereni ging van Nederlandse Militairen (AVNM) protesteert tegen het huidige voorstel van de regering inzake wijzi ging van de wet gewetensbezwaarden. Ze heeft dat gisteren in een verklaring gesteld. In het voorstel staat, dat elke dienst weigeraar zonder meer geaccepteerd zal worden. Een reden hoeft hij niet op te geven. Een simpel briefje naar het Mi- Nooitmeer zei de vrees te willen weg nemen bij de Hindoestanen van mr. J. Lachmon, dat zij als minderheid niet voldoende waarborgen zullen krijgen voor hun grondrechten. Nooitmeer ver klaarde, net als de oppositie, een wa terdichte grondwet voor te staan. Me vrouw Liesdek-Clarke, die met de twee andere NPS-leden het regeringskamp heeft verlaten, deed eveneens een oproep tot samenwerking. In hoeverre Nooitmeer slaagde in zijn verzoeningspoging, was niet geheel dui delijk, want VHP-leider Lachmon bleef hameren op meer garanties voor de minderheid. Hij verwees naar de situatie in het buurland Guyana, waar de Hin doestanen door regeringsleider Burnham voorgoed buiten het politieke spel lijken te zijn gezet. Lachmon hield een harts- Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen geh. bew. h. bew. onbew. z.'bew. onbew. h. bew. regen mist geh. bew. onbew. mist onbew. z. bew. geh. bew. z. bew. verand. geh. bew. z. bew. z. bew. 1. bew. onbew. h. bew. partijbestuur van D’66 op het komende congres in november een voorstel indie nen om de beslissing over een eventuele opheffing van de partij uit te stellen tot het najaarscongres van 1976. In het partijbestuur, en ook in de Kamerfrac tie, is een meerderheid die van mening is dat de doelstellingen van het DAC zozeer in het verlengde van die van D’66 liggen, dat de oprichting van zo’n nieu we groepering weinig zin heeft. In DS‘70 staat men er positiever tegen over. Het bestuur van deze partij heeft zijn instemming betuigd met het streven van het DAC naar een soort democra tisch platform. Men is echter ten zeerste verrast door het feit dat leidende figu ren van het DAC morgen al van hun Dat blijkt uit de gisteren uitgegeven commentaren van de fracties op de be lastingvoorstellen van minister Duisen berg. Behalve de motorrijtuigenbelasting roept ook de voorgestelde verhoging van de BTW in juli 1976 (van 16 naar 18 percent) bij veel Kamerleden bezwaren op. De verhoging van loon- en inkom stenbelasting valt vooral bij de VVD De Noordjemenitische president, Ibra- him al Hamdi, heeft dezer dagen de Raad van Advies, het wetgevend li chaam, ontbonden. In de Raad hadden door de regering aangewezen leden zit ting, voornamelijk stamhoofden. Waar nemers in Sanaa menen dat binnenkort verkiezingen zullen worden gehouden voor een nieuwe vergadering die de grondwet moet herzien. wilde zwijnen ontdekt op het landgoed Hoog Deelen. Kogels velden het wild, dat was verstopt in de bosrand. Nog voor de politie kwam waren de stropers verdwenen. Diezelfde dag sloeg het stro- persgilde toe bij Apeldoorn. In de botsen van de koninklijke houtvesterijen in Vet kroondomein werden drie grote herten afgeslacht. Twee stropers konden wor den gepakt. Daarenboven moest rekening worden gehouden met het voornemen op de zender Hilversum 4 met ingang van 28 december a.s. een dagelijkse rubriek „het gesproken woord” te starten. Deze radio- krant die ’s morgens en ’s middags zal worden uitgezonden zal derhalve dage lijks zonder kosten kunnen worden be luisterd. ARNHEM. Stropers vermoorden met de dag meer wild op de Veluwe. Tientallen reeën, herten, wilde zwijnen en moeflons worden afgeschoten en op geslagen in diepvrieskisten. Ze zijn het volgens kenners winstgevende stropersprodukt voor de op gang geko men illegale kerstverkoop. Leden van de-Italiaanse „rode briga de”, hebben, dezer dagen een Italiaanse zakenman ontvoerd en, nadat zij hem vijf uur hadden ondervraagd, weer vrij gelaten. Later zei hij tegen verslaggevers dat zijn ontvoerders wilden weten of er bij zijn maatschappij bedrijfsspionnen werkzaam zijn ën of er van buitenaf druk op hem werd uitgeoefend om be paalde mensen in dienst te nemen. Voorulzichten voor zondag: OVERWEGEND DROOG. HOGERE TEMPERATUREN, VOORAL IN DE NACHT. Aantal uren zon 0 tot 6, minimum tempera tuur omstreeks 9 graden, maximum tem peratuur omstreeks 15 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 80 percent. Den Uyl benadrukte, dat de Suri naamse regering nooit heeft gezegd dat ze van de afspraken die met Nederland zijn gemaakt af wil of daarvan zou willen afwijken. Hij zei dat het de Nederlandse regering getroost heeft, dat blijkens de gedachtenwisseling van de afgelopen twee dagen de parlementaire democratie ook in Suriname sterk leeft. Minister De Gaay Fortman, die speci aal met zaken betreffende de West is belast, sprak zijn vertrouwen uit in de ontwerp-grondwet, die woensdag door de Surinaamse regering bij de Staten is ■ingediend.' „Nederland heeft zich met de voorbereiding van de grondwet niet be moeid, omdat de fundamentele rechten en vrijheden er goed in zijn verankerd”, zo -zei hij. De Gaay Fortman deed een dringend beroep op dg Surinaamse poli tici hard aan het werk te gaan om de nodige Wetgeving zo spoedig mogelijk tot stand te brengen. Minister Pronk distantieerde zich van het voorstel van de KVP’er Van Zeil om de ontwikkelingshulp van tegen de drie miljard zoal niet waardevast te maken, dan toch jn zekere mate te koppelen aan de koopkracht. De Surinaamse regering had de keus tussen een wat lager, geïn dexeerd bedrag en een hoog, nominaal, bedrag. Zij koos voor het laatste en daarom is het wat voorbarig nu al met de mogelijkheid van bijstelling op de proppen te komen, aldus Pronk. Staatssecretaris Zeevalking deed na mens de Nederlandse en Surinaamse re- gérihg de toezegging, dat de Nederlan- De bedoeling van het Demokratisch Aktie Centrum is om al in februari van het komende jaar te komen tot een nieuwe politieke partij. Volgens een ver klaring van het DAC zou de oprichting van die partij gepaard moeten gaan met een gelijktijdige opheffing van partijen als D’66, DS’70, Het Democratisch Cen trum Nederland, De Liberaal Democrati sche Partij en Resoluut, de groep van de ex-KVP-voorzitter Dick de Zeeuw. Met, zoals men zelf zegt, „invloedrij ke” figuren uit deze partijen of groepe ringen is begin dit jaar overleg gepleegd. Uit D’66 zijn het vooral de Tweede- Kamerleden Erwin Nypels en Govert Nooteboom, die zich voor de vorming van het DAC inzetten. Overigens zal het Als eerste lid van de koninkrijksregering antwoordde premier Den Vyl op de be schouwingen in het Koninkrijksparle- ment over de onafhankelijkheid van Su riname. De journalisten drs. Harry Loekerfeer en dr. Jan van der. Putten krügen de Dick Scherpenzeelprijs 1974. Deze prijs is voor diegenen die er het beste in zijn geslaagd om via geschreven publikatie, film, radio- of televisieuitzendingen de ontwikkelingssamenwerking in zijn alge meenheid of in één of meer aspecten toegankelijk heeft gemaakt. Een onderzoek van de Londense „Dai ly Telegraph” heeft uitgewezen dat de Britse conservatieven (Tories) onder hun nieuwe leidster, mevrouw Margaret Thatcher, thans populairder zijn dan Wilsons partij (Labour Party). Als er nu algemene verkiezingen zouden worden gehouden, zouden de conservatieven twee percent meer stemmen krijgen dan Labour. Een maand geleden was na een dergelijk onderzoek gebleken dat de so cialisten nog met 3,5 percent voor lagen op de conservatieven. UTRECHT. De vier Surinaamse vakcentrales, Moederbond, PWO, CLO en C’47 bereiden plannen voor om na de onafhankelijkheid van Suriname een „arbeidsdienstplicht” in te voeren voor jongeren tussen 17 en 21 jaar. Dit meldt „Pamflet”, het orgaan van jiet NKV. De vakcentrale laat daarin een Surinaamse vakbondsman, Op last van de officier van Justitie in Alkmaar is gisteren sectie verricht op een lijk van een Bergenaar die de dag daarvoor in een Alkmaars ziekenhuis overleed. Deze 22-jarige jongen werd in de nacht van 11 oktober door een Eg- monder bewusteloos geslagen en is niet meer uit die toestand ontwaakt. Sommige elektrische modelspoortrein" tjes kunnen beter niet in handen van kinderen worden gegeven. De veiligheid' laat vaak te wensen over, aldus dt Stichting Vergelijkend Warenonderzoek* De stichting heeft elektrische model-'*' spoortreinen getest van zes merken op doelmatigheid en veiligheid. Het onder zoek betrof een aantal relatief goedkope-? beginsets. alsmede een aantal losse loco»! motieven, transformatoren, rails en wis-., seis. De noordelijke provincies van Zuid- Vietnam lijden op het ogenblik onder zware overstromingen, die een gevolg zijn van hevige regenbuien, aldus heeft de Saigonese pers gisteren bekend ge maakt. Reddingsacties zijn op gang ge komen, aldus de pers verkeer. PvdA, VVD, KVP en anderen stellen dat belasting op het gewicht van de auto de verkeersveiligheid niet ten goede komt. Immers, de vele veiligheids voorzieningen aan de tegenwoordige au to’s maken deze een stuk zwaarder. De PvdA stelt als mogelijkheid om het verkeer in de drukke gebieden in het Westen terug te dringen voor, om een zonetarief voor de benzine-accijns in te voeren. In het Westen zou de benzi ne-accijns dan hoger zijn dan in het Oosten. Alle partijen vragen om verlaging van het BTW-tarief van 16 naar 4 percent voor diverse categorieën, zoals de kap pers, -de horeca (niet alcoholhoudende dranken), de voedingsmiddelenindustrie en (speciaal D *66 en DS ’70) de woning bouw. - - - De tegenstellingen tussen de Suri naamse regeringscombinatie en de oppo sitie, die het debat voor een groot deel hebben overheerst, bleken aan het slot wat minder scherp dan in het begin. Dit kwam vooral door de verzoenende woor den van NPK-fractieleidere Nooitmeer, die een oproep deed aan de oppositie om loyaal mee te werken aan de totstand koming van de nieuwe grondwet. DAC nog „onrijp’. Hij kan en wil ook nog niet zeggen wat het standpunt van Resoluut zal zijn. „We vinden het op zich een goed streven. We juichen elke samenbundeling van gelijkgezinden toe”. De Zeeuw wil eerst kijken in hoeverre het programma van Resoluut waar aan hard wordt gewerkt en dat van het DAC bij elkaar passen. Tussen het DAC en Resoluut bestaat wel reeds een verkennend contact, maar „we hebben op het moment nog geen enkele behoef te om ons al tot die club te bekeren”, aldus De Zeeuw. Het hoofdbestuur van de Liberaal De mocratische Partij (LDP) wijst het hui dige streven van het Democratisch Ak- tiecentrum als een zinloos experiment van de hand. Dit staat in een gistera vond uitgegeven verklaring, waarin het LDP-hoofdbestuur ernstige bezwaren ontwikkelt tegen een nieuwe politieke partij. Het LDP zegt van oordeel te zijn, dat op deze manier slechts een bijdrage geleverd wordt tot politieke verwarring. Zowel de presentatie als de onzorgvul digheid van de voorbereiding vóór deze oprichting wordt door het bestuur on aanvaardbaar genoemd. congres een uitspraak willen over de definitieve oprichting van hun partij in februari 1976. „Ik hoop dat dit besluit morgen niet wordt genomen”, aldus DS’70-leider W. Drees. „Op deze manier kappen ze elke mogelijkheid voor over leg af, ik vind dit nogal onbekookt”. Over de doelstellingen van het DAC laat men zich bij DS’70 positief uit. „We moeten inderdaad komen tot een groep die het nuchtere heeft van de VVD en het idealisme van Den Uyl”, aldus Drees. Zon op 7.21 uur Maan op 21.04 uur IJMUIDEN Hoogwater 6.21 ur en 18.36 uur Laagwater 2.08 uur en 14.20 uur ZATERDAG 25 OKTOBER onder 17.27 uur onder 12.24 uur De heren Lachmon (links) en Adhin gisteren tijdens de Koninkrijksdebatten in de Tweede Kamer. De stemverhouding in de Tweede Ka mer was 106 voor en 5 tegen (SGP en GPV). De motie-Verwoerd om het Ne derlanderschap alleen te geven aan die Surinamers die vóór 1 januari 1971 in voor de Hindoestanen onaanvaardbaar is. Nederland verblijven, werd verworpen, alsmede de motie-Adhin om alle Surina mers gedurende vijf jaar een optie te geven op het Nederlanderschap. Statenvoorzitter Wijntuin hield aan het einde van de tweede termijn een indrukwekkend betoog, waarin hij de Nederlanders verzocht de Surinamers niet met de nek aan te zien. Hij ver zocht zijn landgenoten in Nederland een waardig ambassadeur te zijn van Suri name. „Het scheiden valt Suriname zwaar”, aldus Wijntuin, „maar we heb ben geen enkele behoefte in wrok om te zien.” Wat de potentiële kiezerskring betreft, richt men zich ook op een deel van de PPR-aanhang, die men de „ongeduldige vrijzinnig democraten met confessionele achtergrond” noemt. Ook de heer De Zeeuw, wiens groep Resoluut zelf in he* oprichtingsstadium verkeert, noemt de plannen van het De groep heeft ook een beginselver klaring opgesteld, een stuk waar je alle kanten mee op kan. Drees veelzeggend: „Het is een stuk waar zowel Wiegel als Den Uyl het mee eens kunnen zijn”. Er wordt gepleit voor rechtvaardigheid, verdraagzaamheid, decentralisatie en vrijheid, en tegen polarisatie. Eergisteren nog werden op klaarlichte dag twee kapitale damherten en zes ders die nu in Suriname wonen, langde dan de geplande één jaar (waarschijnlijk wordt het drie jaar) voor het Nederlan derschap kunnen kiezen. De regering wil echter geen speciaal optierecht voor de mensen afkomstig uit het voormalig Ne- derlands-Indië, die nu in Suriname wo nen. Als zij na de onafhankelijkheid het Nederlanderschap willen verwerven, zul len zij zich zoals alle buitenlanders moeten laten naturaliseren. De gevolmachtigde minister van Suri name, W. van Eer, benadrukte de be reidheid van de Surinaamse regering om met de oppositie samen te werken, iets wat door de oppositie ten felste werd tegengesproken. Volgens haar zou de NPK de uitgestoken hand van Lachmon juist steeds hebben geweigerd. Hij deelde mee dat zo spoedig mogelijk na de onafhankelijkheid nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. Verontwaardi ging ontstond bij de oppositie over de mededeling, dat de regering-Aron woensdag in Paramaribo de concept grondwet heeft ingediend. Lachmoh noemde dat een inbreuk op de gemaakte afspraken, op grond waarvan beide par tijen eerst over de grondwet overleg zouden plegen. De voorzitter van de Surinaamse Sta ten, Wijntuin, bracht de gemoederen enigszins tot bedaren door aan te kondi gen dat de ontwerp-grondwet onmiddel lijk na terugkeer van de delegatie in Suriname in de Staten behandeld zal worden. De grondwet kan dan toch goedgekeurd zijn voor de datum van onafhankelijkheid, zo zei hij. AMSTERDAM. Het Gesproken Dagblad zal op 31 oktober voor het laatst verschijnen. De belangstelling voor dit project, dat beoogde blinden, bejaarden en visueel en anderszins ge handicapten die niet in staat zijn een krant te lezen, dagelijks een krant te verschaffen- is tot dusverre beneden de verwachtingen gebleven, zo heeft de uit geefster gisteren meegedeeld. nisterie van Defensie is voldoende. Toet sing van gewetensbezwaren tegen mili taire dienst is volgens de regering alleen nodig wanneer er te veel dienstweige raars komen. De grens legt ze op plus minus achtduizend. Daarna moeten de overige dienstweigeraars hun motivatie toelichten voor de speciale commissie die momenteel al de gewetensbezwaarden toetst- De AVNM is van mening, dat dit ■wijzigingsvoorstel rechtsongelijkheid schept. Ze is het niet eens met het principe: „wie het eerst komt, het maalt”. Bovendien werkt het voorstel in de hand dat iemand die zijn dienstplicht niet wil volbrengen zonder religieuse of politieke motieven, dat ook niet hoeft te doen. Dit is volkomen in strijd met de grondwet en met de wet gewetensbe zwaarden, waarin wordt voorgeschreven dat iedere Nederlander, die daartoe in staat is zijn dienstplicht moet Vervullen, aldus de AVNM. w c •o .2 ti

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2