TRAINING VOOR MEXICO VOORNAMELIJK OP DE WEG Polen met Lazio nu wel naar Spanje TENNISBOND STUURT „TERUGGEKOMEN” TALENT OP TOURNEE Peys voor drie duels geschorst Toto/lotto ongewijzigde selectie n Achujtens z u Uurrec° ju i v.. V R IJ D A G 24 OKTOBER 1975 SPORT door Theo Klein krtfgt Wintercircuit AMSTERDAM Helm of geen helm, de brommer heeft in huize Gorter ruim een jaar geleden alle goodwill verspeeld. De tennisgekke familie pa, ma en de zoons Theo en René heeft aan het kleinste gemotoriseerde vervoermiddel sinds 6 juni 1974 geen boodschap meer. Een afkeer die er voor altijd inge beiteld zit omdat oudste zoon Theo op die dag met zijn bromfiets in de avonduren tegen een onverlichte container op reed. De klap tegen het onwrikbare staal kwam hard aan. Gorters hoofd en bovenlichaam mochten dan schadevrij blijven, zijn linkerscheenbeen was gebroken en de middenvoetsbeentjes aan de rechterzijde waren zelfs verbrijzeld. Dat gebeurde twaalf uur voordat Theo Gorter voor de tweede maal zou deelnemen aan de strijd om de juniorentitel op Wimbledon. ,7 31 4 ar ROY SCHUITEN 918.64S. Theo Gorter vecht nog voor doorbraak het kampioenschap Theo Gorter: „Ik wil het zeker twee seizoenen in het internationale tennis proberen”. PIETER MUL ROTTERDAM Roy Schuiten blijft voorzichtig. „Over mjjn voorbereiding op Mexico ben ik tot nog toe zeer tevreden”, vertelde hij donderdag in het Ahoy-Sport- paleis in Rotterdam, waar hij voor de tweede maal met zijn „wonderfiets” de baan op ging, „maar nu volgt de moeilijkste periode. Het gaat er nu om dat ik de dagen tot vrijdag goed overbrug. Er zijn geen wedstrijden meer, ik zal door moeten blijven gaan met krachtige training om mjjn huidige vorm te behouden”. Een voordeel voor de 24-jarige Zandvoorter is ongetwijfeld het uitstekende weer. Gistermorgen vertoonde hij zich nog wel voor korte tijd op de piste van het Ahoy- complex, maar ’s middags gaf hij toch alweer de voorkeur aan de wegtraining. Schuiten prefereert een voorbereiding met het accent op de weg. Zijn ploegleider Peter Post: „Aan het wereldkampioenschap begon hij zonder een meter op de baan getraind te hebben. Voor deze dagen hadden we eigenlijk wel baantrainingen in Ahoy gepland, maar wanneer het weer zo blijft fietst Roy liever zo’n 100, 125 km per dag op de weg. Wat mij betreft: Ik vind dat uitstekend. Hjj moet de zware versnelling in zijn benen houden en wanneer hij lang op de baan rijdt, zouden die al snel te soepel kunnen worden”. Nederland Polen Italië Finland 5 5 4 6 4 3 1 0 0 1 2 1 1 1 1 5 8 7 4 1 van voor Gorter behaalde eenmaal de nationale titel (indoor) tot en met zestien jaar en ook een keer in de groep tot en met achttien. Buiten pakte hij een keer het nationale kampioenschap in die laatste Gorter beet zich door alle problemen heen. Zelfs aan de competitie nam hij deel (in het tweede van Popeye Gold Star) hoewel hij niet verwacht had daar verandering tracten aangeboden waarin aparte be dragen worden genoemd wanneer hij als werelduurrecordhouder zou komen, of wanneer zijn poging mislukt zou zijn. In plaats van in het Engelse tennis- mekka belandde de 18-jarige Amster dammer toen in het Lucas-ziekenhuis. De dreun was zo hard aangekomen dat een arts tegenover vader en moeder Gorter de mogelijkheid openhield dat hun oudste zoon nooit meer normaal zou kunnen lopen, laat staan tennissen. Veertien maanden later is Theo Gorter hard op weg zijn ideaal te verwerkelij ken. De tennisbond heeft er weer zoveel vertrouwen in dat Gorter zich na Okker, Hordijk en Thung de vierde man mag noemen in wie stevig geïnvesteerd wordt. Tot en met juni volgend jaar stuurt de KNLTB hem op pad, uiteraard in de hoop dat Gorter een internationale toptennisser zal worden. NIETS TE VERLIEZEN” categorie. Een verrichting die broer Re né een paar maanden terug op zijn naam bracht. Twee jaar geleden behaal de Gorter zijn mavodiploma en in de Ole Ritter gaf de voorkeur aan die laatste mogelijkheid. Zijn record kwam op de 28e dag van zijn verblijf in Mexico tot stand. Merckx daarentegen reed al op de vierde dag na aankomst en zomer ging hij voor de eerste keer naar Wimbledon. In dat gevecht om de junio- renkroon verloor hij in de eerste ronde van Anand Amritraj, de jongere van de 14— 7 9— 5 2— 3 3— 13 De teleurstelling dat hij daarna in Amsterdam zijn plaats in de kwartfi nales niet onmiddellijk heeft gegre pen is Gorski te boven. „Daar heeft het Poolse elftal slecht gespeeld”, zei hij met veel nadruk, „maar van de fouten die in Amsterdam zijn ge maakt hebben wij geleerd. We had den toen gewoon een slechte dag”. Wanneer alles volgens plan verloopt en Roy Schuiten inderdaad vrijdag 31 oktober uitkiest voor zijn aanval op het werelduurrecord, dan zal de AVRO die dag om half zes ’s avonds (via Nederland I) Schuiten» race op het net brengen. Het betreft hier dan geen directe uitzending, omdat Schuiten om vier uur Nederlandse tijd start. Dit tijdstip was voor de televisiemakers niet aantrekkelijk genoeg. Vanavond (vrijdag) zendt AVRO's Sportpanorama van elf uur tot half twaalf een gefilmde impressie van Sehuitens voorbe reidingen uit. DEN HAAG (ANP). De uitslag van lotto en toto van de afgelopen zondag is: Lotto no. 42. Aantal deelnemers: Bruto Inleg 3.574.589,—. Prijzenbedrag 1.697.929,- Eerste prijs: geen winnaar, het bedrag van de eerste prijs gaat voor 1-5 deel naar de eerste prijs van de volgende week. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de overige prijsklassen. Tweede prijs: geen winnaar, van het bedrag gaat 1-4 deel naar de jackpot. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de 3e t.m. de 5e prijs. Derde prijs: 112 winnaars, die elk bruto 3.979,- ontvangen. Vierde prijs: 7.852 winnaars, die elk per kolom 67.- ontvangen. Vijfde prijs: 9.048 winnaars, die elk per kolom 58,- ontvangen. Jackpot voor de lotto van a.s. zondag 191.017,- Toto no. 42. Aantal deelnemers: 262.228. Bruto inleg 781.676,- Prijzenbedrag: ƒ371.296,- Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/3 naar de eerste prijs van de volgende week. Het overige deel wordt in gelijke delen verdeeld over de tweede en de derde prijs. Tweede prijs: 12 winnaars, die elk bruto 11.860.- ontvangen. Derde prijs: 248 winnaars, die elk per kolom 723,- ontvangen. Jackpot voor de toto van a.s. zondag 49.306,-. Financieel zou een recordverbetering, afgezien van het „extraatje” van de fabriek, eveneens bijzonder aantrekke lijk zijn. Post: „Roy krijgt nu al con- (Van onze sportredactie) ZEIST. Haariem-voetballer Gerrit Feys, zondag in de wedstrijd tegen Dor drecht uit het veld gestuurd, is door de tuchtcommissie van de KNVB voor drie duels onvoorwaardelijk geschorst. Bo vendien kreeg hij een boete van honderd lulden. Den-Haag aanvoerder Mansveld Doet twee ontmoetingen aan de kant Wijven vanwege de gele kaart die hij 'egen PSV opliep. Hij moet 150 gulden walen. De ontmoeting Ruch Chorzov-PSV volgde hij via de televisie. „PSV was echt niet zo slecht in de eerste helft”, was zijn waardeoordeel, „maar het zou vermoedelijk wel een heel andere wedstrijd zijn gewordten als Ruch voor rust op 2-0 was gekomen. De achttien geselecteerde spelers voor de wedstrijd tegen Italië zijn: Jan Tomaszewski, Jan Karwecki, An toni Szymanowski. Vladyslav Zmuda, Marian Ostafinski, Miroslav Bulzacki, Henryk Vavrovski, Ryszard Polak, Bronisv Bula, Zygmunt Maszczyk, Kazimierz Deyna, Leslav Cmikiewicz, Henryk Kasperczak Grzegorz Lato, Jan Domarski, Andrzej Szarmach, Robert Gadocha en Joachim Marx. Jan Peters van NEC kreeg een wed strijd voorwaardelijk (boete 250), Aja- Wed Alberts een duel onvoorwaardelijk, ’olendam-speler J. Kroon ontving de- telfde straf en Haarlem-jeugdvoetballer fessling een ontmoeting voorwaardelijk. De zaken van Nico Jansen en Dries Visser worden vanavond mondeling be- ®ndeld. „Het is nooit bij me opgekomen dat ik niet meer zou kunnen tennissen, ook niet toen ik onder die container lag. Ik voelde toen alleen dat mijn rechterbeen wat meer pijn deed dan het linker. Pas in het ziekenhuis zag ik dat er rechts nogal wat bloed langs droop. Na de operatie heb ik van artsen alleen ge hoord dat die rechtervoet nog een pro bleem was, dat linkerbeen was geen punt. Zelf had ik het idee dat ik twee maanden later half augustus nog wel aan de nationale kampioenschappen zou kunnen deelnemen”. Gorter grijnst wat terughoudend. Tweeëneenhalve maand bleef hij in het ziekenhuis en in die tijd „tenniste” hij al tegen een zo geheten „ballback”, een soort verend schoolbord waarop een net is afgebeeld. „IK HEB WARSCHAU (ANP). Kazimierz Gorski heeft het vertrouwen in zijn selectie volledig behouden. Ondanks de nederlaag vorige week tegen Ne derland (0-3) heeft de Poolse bonds coach voor het duel met Italië geen wijzigingen aangebracht in de groep van achttien spelers waarmee hij naar Amsterdam reisde. „Ik zal ver moedelijk zondag tegen Italië het zelfde elftal laten spelen dat tegen Nederland uitkwam”, betoogde Gorski donderdagmiddag in het kantoor van de Poolse voetbalbond. >,De vraag blijft natuurlijk of er gisteren bij de Europa Cup wedstrijden spelers bles sures hebben opgelopen. Dat weet ik pas vanavond. Dan komt de ploeg in Warschau samen. Eerder kon niet, gezien de Europa Cup wedstrijden van woensdag”. schreef met 49 km en 431 meter even eens het uurrecord op zijn naam. Het duo Post-Schuiten wenst zich echter aan geen van beide voorbeelden vast e pinnen. Post: „Waarom zouden wij net als Merckx moeten doen? Alleen omdat hij het zo gedaan heeft? En wie zegt dat dat beter zou zijn voor Roy?” De voor bereidingen van Schuiten zijn dan ook met geen andere te vergelijken. Als het goed is moeten ze hem op het lijf geschreven staan. Uitstekend passend, zoals zijn fiets, zijn speciale „kruippak” (broek en shirt uit een stuk aan elkaar) en zijn „dieet”, dat wil zeggen geen enkele verandering in zijn drink- en eetgewoonten gedurende zijn verblijf in Mexico, waar menig onvoorzichtige bui tenlander door buikloop werd geveld. Wint Lazio in Barcelona met 3 doelpun ten verschil, dan wordt na afloop van de normale speeltijd direkt verlengd en eventueel bij een gelijk doelsaldo na de verlenging met strafschoppen de wed strijd beslist. De regel dat in uitwed strijden gemaakte doelpunten dubbel tellen, geldt in dit geval dus niet. Eerder deze week werden alle moge lijke obstakels uit de weg geruimd- Schuiten kwam met Ti-Raleigh tot een Schuiten ziet dat anders. Hij vertelt: „Ik kan het nu nog doen omdat ik niets te verliezen heb”. En Post vult vol vuur aan: „Sportief gezien is dit één van de grootste uitdagingen. Al die anderen hadden het ook niet zo nodig, ze wilden het record omdat ze hun wielerloopbaan daarmee meer glans gaven. Voor Roy is echter nu al het tijdstip gekomen waar op hij zijn poging moet doen. Alle insiders zijn het daar roerend over eens. Als er op dit moment één man is die het werelduurrecord kan verbeteren, dan is dat Roy Schuiten. in april aan toe te zijn. „Het gaat nu weer goed, ik heb nergens meer last van, maar de grote doorbraak moet nog wel komen. Een paar overwinningen en dan groei je wel naar je vorm. Dat eerste toernooi van het wintercircuit be gon inderdaad niet best. Ik verloor van Kool maar die partij begon middernacht. Ik ga altijd vroeg naar bed, dat moet als je topsport wil bedrijven. Als ik dan om twaalf uur moet spelen, jaGelijk waren er mensen die zeiden dat de conditie niet in orde was als gevolg van dat ongeluk. Dat zijn dan dezelfde men sen die vinden dat je op tijd in bed moet liggen. Een aantal toernooien speel ik nog mee maar niet de indoor-titel- strijd. Begin november ben ik een week in Engeland (Torquay) en eind novem ber vertrek ik voor toernooien in Rho- desië en Zuid-Afrika.” De kans is groot dat Gorter pas volgend voorjaar terug komt om meteen aansluitend in Zuid- Frankrijk een stel toernooien te spelen. Daarna gaat hij weer naar Engeland om de tennistoernee met kwalificatie voor Wimbledon af te sluiten. „De bond verwacht echt niet dat ik alles ga winnen. Het is best mogelijk dat ik in het begin flink op mijn bek krijg maar ik zal mijn best doen. Die trip wil echt niet zeggen dat ik hier niks meer kan leren maar in het buitenland heb je veel meer speelmogelijkheden- Dat is natuurlijk een stuk beter dan zes maan den trainen en een maandje in het buitenland spelen. Om weer terug te komen als de vorm begint te komen. In tegenstelling tot Hordijk heb ik geen hekel aan vliegen en ook niet aan het van huis zjjn. „Dat is altijd wel mijn ideaal geweest. M’n ouders namen René en mij al als baby’s mee naar de tennisbaan omdat ze zelf speelden. Op mijn achtste kreeg ik voor het eerst les en zo is dat gegroeid. Ik heb nog wel gevoetbald, aan judo gedaan en paard gereden maar tennis stond voorop. Ik ging altijd met tegenzin naar de middelbare school die ik wel af moest maken. Ook omdat je om tennis diploma’s te kunnen halen dat getuig schrift moest hebben.” Het verschil in de prijs is ruwweg 40 Roy Schuiten: „Ik ben me bewust van mijn verantwoording tegenover mijn werkgever” percent.” De huidige stand in groep vijf het europees landenteams is: Nog te spelen de wedstrijden: 26/10 in Warschau: Polen-Italië en 22'11 in Rome: Italië-Nederland. Voor Schuiten zou zoiets fataal zijn. Alles moet perfect kloppen, wil hij het record van Merckx aan diggelen kunnen rijden- Schuiten: „En daar concentreer ik me op. Ik ben me bewust van mijn verantwoording tegenover mijn werkge ver. Voor de rest laat alles wat er omheen gebeurt me koud. Ik ga naar Mexico om het werelduurrecord te ver beteren. Al is het maar met één meter. Doorbreek ik de 50-kilometergrens, of pak ik de 10 en 20 kilometerrecords erbij, dan is dat alleen maar meegeno men.” twee Indische broers die sindsdien grote bekendheid in de tenniswereld verwier ven. Met tweemaal 6-4 mocht de Am sterdammer aan de kant- Gorter ver denkt de Indiër er nog van met zijn leeftijd te hebben gerommeld om bij de junioren mee te kunnen doen. „Hij had al eens kwalificatie voor het hoofdtoernooi gespeeld maar je kunt na tuurlijk nooiti bewijzne dat zijn geboorte datum onjuist was”. De draaglijke nederlaag kwam in elk geval in een nog gunstiger per spectief te staan sinds de Amritraj - successen, ook al komen die goeddeels op naam van oudere broer Vijah. In het zelfde seizoen was de KNLTB ook al flink voor Gorter in de weer. De bond liet hem spelen in Zweden, Engeland en Spanje. En niet zonder succes want in de winter van ’73-’74 brak Gorter door. Een stijgende lijn die midden vorig jaar ruw werd afgebroken door de confron tatie met de onverlichte laadbak. Op een persconferentie die donderdag in Rotterdam werd gehouden, kwam er tenslotte wat meer licht in de „televisie- affaire”, die de sfeer tussen Post en Schuiten 'eek te vertroebelen. De wereld kampioen achtervolging had kenbaar ge maakt dat hij de manoeuvre om het tijdstip voor zijn recordpoging in ver band met een uitzending van AVRO’s Sportpanorama (een sponsor van de re cordrace) al lang van tevoren vast te stellen, minder gelukkig vond- Bob Bremer, de „grote baas” van Sportpanorama, die drie weken geleden al een verkenningstrip naar Mexico maakte, verduidelijkte donderdag echter: „Er is geen sprake geweest van enigerlei dwang van de AVRO. Wij dragen bij in de kosten van de onderneming en mogen daarvoor in de plaats de race uitzenden. Bij de vaststelling van de datum hebben uitsluitend sportieve overwegingen een rol gespeeld. De derde of de vierde dag van het verblijf in Mexico is uitstekend geschikt en het vroege uur (rond negen uur ’s morgens) waar men naar streeft, is aantrekkelijk omdat het dan gewoon lijk windstil is.’ „Ik wilde weer spelen. Tijd om te gaan piekeren had ik er gewoon niet omdat ik erg veel bezoek kreeg. Het ging snel en ik was er uit voor ik er erg in had. Drie weken heb ik toen thuis nog met krukken moeten lopen en een tijdlang had ik drie keer per week fysiotherapie. Dat was om te voorkomen dat m’n rechterenkel stijf werd- In no vember sloeg ik op de baan weer een balletje en oefende ik veel met mijn trainer Kees Houweling. En op 1 januari van dit jaar mocht ik opnieuw op de bondstraining komen.” Het voorbeeld van Thung schrikt me ook niet af. Rolf heeft zich na de successen in Rotterdam en Wimbledon misschien een beetje verkeken. Dat wa ren snelle banen en hij is, denk ik, in te sterke toernooien begonnen. Ik zal in elk geval de competitie missen maar van de bond moet ik me wel vrijhouden voor een paar evenementen. Onder andere moet ik aan de Nederlandse kampioen schappen deelnemen. En als de bond volgend jaar te weinig resultaat ziet wil ik het nog een seizoen op eigen gelegenheid proberen via de contacten die ik hoop op te doen. Ik hoef niet in dienst dus ik heb alle gelegenheid. Nastase vertelde laatst op tv dat zijn eerste succes ook pas kwam toen hij 23 of 24 was. Volgend jaar ben ik pas twintig.’ De ontmoeting, Polen-Italië, zon dagmiddag in Warschau, zal uitma ken welk tweede land na het kanslo ze Finland is uitgeschakeld in groep vijf van het toernooi om het Europe se kampioenschap voor deelneming aan de kwartfinales. Bij een gelijk spel zal Oranje zelf er vrijwel zeker van zijn zich bij de laatste acht te hebben geschaard. Nederland zou dan de slotwedstrijd tegen Italië op 22 no vember in Rome zelfs met drie doel punten verschil mogen verliezen. akkoord over de „premie” die een ge slaagde recordpoging op zal leveren. (Post: „Beide partijen zijn bijzonder te vreden uiteen gegaan”), terwijl de me dische kant van de zaak met bijzonder hoopgevende conclusies voorlopig werd afgerond. Dokter Rolink bevond de Zandvoorter in een perfecte conditie, een oordeel dat donderdag nogmaals werd bevestigd door dokter A. Dirix, een internist uit het Belgische St. Niklaas, die zich sinds de jaren zestig intensief bezig heeft gehouden met de wielrenne rij en de sportbeoefening op grote hoog te. Als begeleider van Ole Ritter ver bleef dokter Dirix in 1968 een maand in Mexico, waar de Deen een succesvolle aanval op het werelduurrecord deed. Gisteren onderzocht de arts Roy Schuiten en hij oordeelde: „Deze race hoeft Roy Schuiten geen moeilijkheden te geven, op geen enkel gebied. Dat Schuiten zo kort voor zijn recordpoging naar Mexico gaat, zonder zich hier op de zuurstofarme lucht van Mexico voor te bereiden (wat Eddy Merckx bijvoorbeeld wel deed door met een masker, aange sloten op flessen met „Mexicaanse lucht” te trainen, red.) hoeft niet per se nadelig te zijn. De verandering van lucht heeft invloed op de produktie van rode bloedlichaampjes. Dat proces ont trekt energie aan het lichaam. Daarom moet de aanval snel na aankomst wor den gedaan, wanneer de veranderingen nog niet plaatsvinden, of na twee, drie weken, wanneer het proces zich hele maal voltrokken heeft.’ ZURICH (SID). De UEFA heet donderdag in Zürich bekendgemaakt dat Lazio Roma op 5 november voor de return in de tweede ronde van de UEFA-beker in Barcelona zal aantreden. De Italiaanse eerste-divisieclub had de thuiswedstrijd in Rome op 22 oktober gewonnen gegeven, en werd daarvoor met een nederlaag van 0-3 bestraft. In Mexico krjjgt Roy Schuiten dé grote kans om zich in één klap in het rijtje der wereldvedetten te rijden. In tegenstelling tot illustere voorgangers als Merckx, Coppi, Anquetil of Riviére, waagt Schuiten zich namelijk niet aan een recordpoging, na eerst op de weg een grote reputatie te hebben opgebouwd. Voor zijn voorgangers was het werelduurrecord na een succesvolle carrière meestal de kroon op het werk. ,;j4.! r /fe» -1L. ■■H -■ 'jS -

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31