WIJK AAN ZEE IS DE KANSHEBSTER Oplichtend kenteken Winst voor heren op EK volleybal petri interieur Nederland faalt op WK judo Rouge pakte eerste titel voor Frankrijk Makkelijke zege v. Duivenvoorde ZWARE KLUS Hotel-Café Rest. VAN AKEN |<KEUR B.V.^I BOUWMARKT Oranje: kans op achtste plaats WEG i VOOR OVRA en WIEL- petri goedwonen nodigt u uit Steenkool levert vloeibare brandstof Ford met Wasbeurt achterruit g- i 141 s g- Iers gelaagd glas ie in Duel om volleybeker V R IJ D A G 2 4 OKTOBER 19 75 SPORT 33 Nieuws in 't korl 0 leur men heid, GROTE SORTERING OPEN HAARDEN GASBLOKKEN EN ACCESSOIRES. Openingstijden: dagelijks van Koudenhorn 54 Zalen voor familiediners party’s - recepties vergaderingen Telefoon 023-324365 - 324709 Bouwmaterialen P.V.C.-artikelen Wand- en vloertegels Open haarden Ijzerwaren Verfwaren Elektra art. Sanitair Tuinartikelen. zaterdags van tel. 023-321212. 8.00 - 12.30 uur 13.30 - 18.00 uur 8.30 - 16.00 uur zie o.a. de nieuwe fauteuil „cleon" van martin visser, (f 365,—) en stel vast dat eenvoud het ware kenmerkt. sdisch xjreau BAAN, hoek Houtplein HAARLEM design, betaalbaar voor u en iedereen 32 ZIJLWEG 36-38 HAARLEM TEL, 023-31 68 99 (ADVERTENTIE) iraagd (ADVERTENTIE) n on- n i.pr.st. in pr.st. ik i.pr.st. Haarlem men. ZVM blijft echter een gevaarlijke ploeg. Het zal echter veel concurrentie ondervinden van Wijk aan Zee. Trainer coach Henk Deen heeft uit zijn junio- renploeg die kampioen van Nederland werd, Hennie Vroonhof, Jacqueline Eike, Lisette v.d. Wel, Vera van Zijl en Inge Veelen naar het eerste team gehaald. Met Ria Bruins, Trudy de Bruyn, Wil Snijder, Heidi Duin en Anneke Bleeker vormen zij samen een zeer sterk geheel. naanden y I 1972 ’1 1eeig. I Taunus 4 de luxe lauw met it 128 de at 850 de el Kadett de luxe >l Kadett 971 met cht auto. 1971 1e s 17 mS ijdt prima op Cars tel. 023- i unie- 30 km. eerste 14.000, 3oupé, ’aunus 5250 5750 .0. Fita Simca >t recht auxhall luifdak stereo nieuw, essen- Coupé, Xscona Xscona Kadett t, kleur 1972. groen, 00 t.m igeruild 3, radio a 1000. 1.600 Jr goud I. Eigen ’4911 modore I bj. '69 i coupé ’lat 850 ar goed OOCkl 100, en Simca f 1650, de Luxe atjes 33 A/ester- irk. Tel. al. 023- iag, ook iet radio 2 deurs m.1970 icht auto I Rekord Admiraal chuifdak f 4575.- is vanaf faded 71 3200.’ d Taunus aunus '74 irederode g) H’feffl. 11. a@spect Ook In de vijfde en beslissende set ging Nederland door met het dicteren van het spel. Door vermoeidheid ontbrak er aan het spel wel de nodige zuiver heid, maar dit werd voldoende gecom penseerd door een enorme inzet. Deze vechtlust bleek van doorslaggevende be tekenis. Na een voorsprong van 11-9 drukte Nederland door en won van de zich nog taai verzettende Hongaren met 15-13. Een stralende coach Ben Krysik na afloop: „De spelers hebben zich van daag volledig gegeven. Ik ben erg tevre den over de getoonde mentaliteit. Zeker als men bedenkt dat we vandaag wei nig hadden aan Ad van der Velden die last heeft van zijn maag. Deze handicap werd echter volledig goedgemaakt door Johnny Groen”. ZVM werd twee jaar achtereen kam pioen, terecht, want het team was de best spellende handbalploeg in de eerste klasse. Dit jaar zullen echter Annie Trouw, Tineke v.d. Koekelt en Hedda Paap niet meer in de selectie staan. Ook coach V.d. Linden ontbreekt op de bank, Ton van Duijn heeft zijn plaats ingeno- HAARLEM-IJMOND. Zondag wordt een begin gemaakt met de zaal- handbalcompetitie. De landelijk spelende clubs hebben nog een week om te oefe nen, want voor hen draait volgende week het gehele competitierad pas. Wel begint komend weekeinde de plaatselijke eerste klasse, waarin ZVM vorig jaar kampioen werd maar niet promoveerde. Wijk aan Zee is duidelijk favoriet voor de titel. Onze Gezellen dat vorig jaar verras send tweede werd mist dit seizoen Linda Hoogland, Ineke Wessels en Carin Leu ven. Voor hen zijn de jeugdspeelsters Brigit Peterse, Wilma Borger en Ellen Engel opgesteld. Een versterking is de komst van Adrienne Doedens. De jeugdi ge doelvrouwe Marion Dekker zal haar met wisseldiensten geplaagde clubgenote Tineke v.d. Wiel vervangen als het nodig is. BELGRADO (ANP) Het Nederlandse volleybalteam heeft donderdag in Belgrado, in het toernooi om de Europese kampioenschappen gewonnen met 32 van Hongarije. De dames deden het minder best door van het niet zo sterke West-Duitsland te ver liezen met 13. In de eerste set begon Nederland tegen Hongarije erg sterk. Al snel prijkte op het scorebord een voorsprong van 6—1. Na dit openingsoffensief kreeg Nederland echter een terugslag te verwerken, de passes werden onzuiver wat weer een nadelige in vloed had op het spel van de spelverdedigers Chris Schmidt en Jan Warns. De Hon garen profiterden hier direct van en namen het initiatief over. Nederland had toen weinig meer in te brengen en verloor met 815. Met ingang van 20 oktober zijn in ons land de zogenaamde retroflecterende kentekenplaten verkrijgbaar. En wat meer zegt: ze mogen ook worden gebruikt. De kentekenplaten met retroflecterend materiaal kaatsen de lichtbundels terug naar de bron: kortom ze lichten op in het duister als men er met auto lichten of een zaklantaarn op schijnt. Daarom is het ook begonnen. De nieuwe kentekenplaten leveren daardoor een goede bijdrage aan de verkeersveiligheid. Ook TYBB heeft last van wisseldien sten. Mieke Houtkamp, Ineke Nagtegaal, Lucia Tol en Christel Willemse zijn daarom niet altijd beschikbaar. Uit Hei- loo kwam naar TYBB Marianne Imanse. KIC uit Velsen-Noord leed een groot verlies door het niet meedoen dit seizoen van de gevaarlijke spitsspeelster Ria Geurtsen. Verder ging Agaath van Emb den weg. Hilda Groen en Henny Schave- maker, geroutineerden in het handbal- vak, zullen de opengevallen plaatsen in nemen. Met spits Marijke Welp heeft KIC toch een gevaarlijke ploeg. eek o.a. >oier en '3 radio 75,-VW pracht dak als 4950,- jn 1200 4150,- jeot 404 :ht auto VW Bus bj 1970 uks va. f 2750.- II 1969 jebedrijf Wij zijn NAVAP 260116: STEENSEL. In de finale om het kampioenschap van Nederland libre - klein extra klasse dat in Steensel gehou den wordt (van 23 tot 26 oktober) staat na een ronde de Beverwijker Van Dui venvoorde aan kop. Zeer gemakkelijk won hij op het supersnelle materiaal van Morrees uit Hilversum. In de vijfde beurt scoorde hij een gave serie van 127 caramboles. Morrees had hierop geen antwoord en in de achtste beurt was de strijd beslist. zwaargewicht, Bert in den Berken, kreeg in de eerste ronde al te maken met Novikov en verloor op beslissing van de scheidsrechter. Bert in den Berken kreeg later nog een mogelijkheid verder te komen via de herkansingen maar moest zijn meerdere erkennen in Simoes (Bra). Tenslotte verloor halfzwaargewicht Jan Bosman, die samen met Peter Adelaar ook zal uitkomen in alle categorieën, met een vol punt van de Rus Karsjilad- ze. De overige uitslagen linalegroep heren: Sovjet Unie-Poleu 3-0 (13-12, 15-10, 15-7), Bulga- rije-Tsjechoslawakije 3-0 (15-12, 15-8, 15-7), Joe- goslavië-Tsjechoslowakije 32 (15-6, 11-15-12-15. 15-0, 15-13), Polen-Bulgarije 3-2. Finalegroep Dames: Bulgarije-Polen 3-1 (15- 9. 12-15, 15-9, 15-4), Sovjet Unie-Oost-Duitsland 3-0 (15-6, 15-8, 15-6), Oost-Duitsland-Polen 3-2. Sovjet Unie-Hongarije 3-0, Ts'iechoslowakije- Bulgarije 3-0. Troostgroep heren: Frankrijk-België 3-2 (17- 15. 15-8, 4-15, 11-15, 15-9), Oost-Duitsland-Italië 3-0 (15-5, 15-4, 15-11). Stand: 1. Oost-Duitsland en Nederland 6 punten. 3. Frankrijk 4, 4. Italië 2 5-6. Hongarije en België 0. Het pas gepromoveerde Hoofddorp met coach Henk v.d. Goes denkt zich wel te kunnen handhaven. Van Foster- holte kwam Marian Loos over en dat is een versterking. HAARLEM-IJMOND Dc nationale volleybalkompetitie ligt ook dit weekend helemaal stil vanwege de Europese kam pioenschappen in Joegoslavië. Zaterdag wordt daarom een vervolg gegeven aan de bekercompetitie, waarin nog geen ere- divisie-ploegen z(jn ingeloot. In deze derde ronde zijn ook Haarlemse vereni gingen nog steeds in de slag. Bij de dames moet die Raeckse een verre uit wedstrijd spelen tegen Tevoko, een ver eniging die in Den Burg op Texel speelt. Ook de heren van HVS moeten voor hun wedstrijd ver weg. In Boxmeer ontmoeten zij Chicopee-AEC. Beide wedstrijden mogen alleen al vanwege het divisieverschil door de Haarlemse ploegen zeker niet verloren worden. WENEN (SID). Op de eerste dag van het toernooi om de wereldkampi oenschappen judo in Wenen zorgde de Fransman Jean-Luc Rouge voor een grote verrassing. In de finale van de halfzwaargewichtklasse won hij met een osotogari (buitenwaardse beenworp) van de Japanner Ishibashi, die als de grote favoriet gold voor de gouden plak. Rou ge is de eerste Fransman die ooit een wereldtitel bij het judo heeft veroverd. Tijdens de eerder dit jaar gehouden strijd om de Europese kampioenschap pen in Lyon won Rouge zilver. De Sovjet Unie won beide bronzen medail les. Betanov versloeg Starbrook (GB) op waza-ari (half punt). Zijn landgenoot Harsjiladse won op Ippon van Donnelly (GB). Bij de zwaargewichten veroverde wel een Japanner de wereldtitel. In de eind strijd won Sumio Endo van de Rus Sergej Novikov op beslissing van de scheidsrechter. Novikov, die werd uit gefloten door de 4000 toeschouwers, toonde geen enkel initiatief wat hem dan ook de titel kostte. De oud-wereld- kampioen, Chonosuke Tagaki, verloor in de halve finales van de latere finalist Novikov, maar won brons door te win nen op ippon van de Joegoslavier Kova- cevic. De andere bronzen plak ging naar de Noordkoreaan Gil Jong Pak. Even eens op ippon versloeg hij Berthet (Fra). De verrichtingen van de Nederlanders op deze eerste dag was weinig succesvol. Neerlands sterkste judoka, Peter Ade laar, verloor in de zwaargewichtklasse met een vol punt van Novikov. Adelaar won zijn eerste partij tegen de Brazili aan Da Silva. De andere Nederlandse Reeds in 1969 publiceerde de Stich- ting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid een rapport over de retroflecterende kentekenplaat. Duidelijk kwam toen uit dit rapport naar voren dat retroflecterende pla ten de zichtbaarheid van motorvoer tuigen verhogen, ook als de verlich ting volkomen in orde is. Het voor deel van de nieuwe platen spreekt nog meer bij geparkeerde auto’s in donkere straten. De weerkaatsende kentekenplaat is biet nieuw. In Amerika zijn dit soort platen al in 48 staten ingevoerd. Voorts is het gebruik van deze plaat verplicht in een groot aantal Europe se landen, zoals Finland, Spanje, Bel gië, Zweden en Engeland. Met ingang van volgend jaar zal het gebruik van deze platen zijn toegestaan in West- Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk,. Ier land en uiteraard ook Nederland. Engeland kent de retroflecterende plaat al jaren. Sinds 1967 mochten Engelse automobilisten deze platen op hun wagen monteren. In 1973 werd de retroflecterende plaat in Engeland verplicht gesteld op alle nieuwe au to’s. De platen die in ons land wor den gebruikt zijn geel van kleur, met daarop zwarte cijfers en letters. Ze zijn groter dan de bestaande platen. Ook letters en cijfers zijn grotèr. De platen moeterf tenminste zeven jaar hun retroflecterende waarde behou den. De voordelen van een weerkaatsen de kentekenplaat spreken voor zich' een onverlicht voertuig langs de weg wordt in het duister reeds op 240 meter afstand zichtbaar. Bovendien maakt het oplichten van de nieuwe kentekenplaat, bijvoorbeeld van uw voorganger, het gemakkelijker om de afstand te schatten. Tenslotte ver minderen de nieuwe platen het ge vaar van een kop-staart botsing. - Volkswagen heeft van 1945 tot eind juli 1975 in totaal ongeveer dertig miljoen wagens geproduceerd. Het meest succesvolle model was natuur lijk de kever, waarvan er tot nu toe ruim 18.465.000 exemplaren van de band kwamen. Van de bedrijfswagens en bussen, die sinds 1950 worden geproduceerd, kwamen er tot nu toe j ruim vier miljoen van de band. Vauxhall, een dochter van General Motors, heeft zijn modellenreeks op de Engelse markt uitgebreid. Onder de naam Cavalier kwamen er drie sedans en een coupé bij. Ze hebben motoren van respectievelijk 1584 cc en 1897 cc. Hun uiterlijk heeft over eenkomst met dat van de Chevette. Groen hier zelf over: „Toen ik inge wisseld werd voelde ik dat ik het van daag zou gaan maken. Temeer daar ik me voor het eerst sinds vele maanden weer krachtig genoeg voelde om meer dere sets te spelen. Door deze overwin ning heeft Nederland nu een heel goede kans om achter Oost-Duitsland op de achtste plaats te eindigen. Een resultaat dat nog niet eerder behaald werd. Er moet dan echter nog wel zaterdag van Frankrijk worden gewonnen. Nog duidelijk vermoeid van de wed strijd tegen Italië kon het Nederlandse damesteam tegen West-Duitsland geen vuist maken. De eerste set ging al gauw verloren met 10-15. In de tweede vlamde Nederland weer als vanouds (15-10), maar zakte daarna ver terug. Zonder tegenstand won West-Duitsland tenslotte de twee laatste sets met de cijfers 15-7, 15-5. Na de spoelinrichting voor koplam pen, is er nu ook een was- en spoel inrichting voor de achterruit van de auto. Vooral nu de achterruiten van de auto’s belangrijk groter zjjn dan vroeger, is dit een uitkomst. De wasinstallatie bestaat uit 'n rui- tensproeier in combinatie met ’n wis ser. Voorts komen er een waterreser voir, een elektrisch pompje en de nodige verbindingsslangen bij. De ge hele installatie wordt geleverd als een compleet inbouwpakket. Een handig man kan het geheel zonder moeite monteren. De installatie past op onder meer enkele modellen van Volkswagen, Opel, Renault en Fiat. In de dertiende ronde van het Westeurope- se zoneschaaktoemooi in Pula brak Neder lands kampioene Alexandra van der Mije- Nicolau haar partij tegen de Joegoslavische Kahibrener af. In het toernooi in Karlovy Vary speelde Corrie Vreeken remise tegen de Bulgaarse Asenova en de Hongaarse Karakas. Jan Timman deelde in de derde ronde van het zoneschaaktoemooi in Reykjavik het punt met de Joegoslaaf Parma. Vijf man gaan nu met twee punten aan de leiding onder wie dc Nederlander, In het tennistoernooi van Teheran verloor de Chileen Fillol in de derde ronde van de Colombiaan Velasco. Proisy versloeg Panatta en Vilas klopte Higueras. In de strijd om de Nederlandse schaaktitel voor dames in Oosterbeek leidt Carla Brui nenberg met zeven punten uit 5 partijen. Ze wordt gevolgd door Ada van der Giessen met 5 uit 8 en Erica Belle met 4)4 uit 7. Zaterdag spelen de schaaksters de achtste en laatste ronde. tn het Amerikaanse Hilton Head bereikte Nastase de finale van een tennistoernooi door winst op de Zweed Borg (6-3, 5-7 en 6-4). Tegenstander van de Roemeen is nu Rod Laver. De organisatoren van de Tour de France houden volgend jaar een speciale wielerwed strijd voor beroepsrenners (drie etappes) tus sen New York en Washington. Dit in verband met het tweede eeuwfeest van de Amerikaan se onafhankelijkheid. Met ingang van volgend jaar zullen de automodellen van Ford Keulen worden voorzien van voorruiten met gelaagd glas. Hiermee komt Ford als eerste van de drie grootste autocon cerns in West-Duitsland tegemoet aan de wensen van veiligheidsdeskundi gen. Ford heeft intussen onder meer met de aangekondigde verdubbeling van de garantietermijn zijn marktpo sitie met veertig percent verbeterd. Nu Ford Duitsland gelaagd glas gaat gebruiken voor de voorruit, voldoet het bedrijf aan de wettelijke voor schriften die op dit gebied reeds be staan in onder meer Italië, Zweden en Noorwegen. De tweede set gaf aanvankelijk het zelfde beeld te zien als de eerste: een naar zichzelf zoekend Nederland en een knap profiterend Hongarije. Pas nadat Pim Uyterschout was gewisseld voor Chris Schmidt en Johnny Groen de plaats had ingenomen van de zwak spe lende Loek Willemstein kon Nederland aan het net weer gevaarlijk worden. Het was echter niet genoeg om de set te winnen. Die ging met 15-13 naar de Hongaren. Op dat moment was echter al duidelijk geworden dat de Hongaren niet over de bekende Oosteuropese conditie beschikten. Het Nederlandse blok, onder aanvoering van Frank Constandse en Johnny Groen kreeg meer vat op het spel van Hongarije. Via goed volleybal kreeg de tegenstander geen kans meer het spel te bepalen. Dit resulteerde in twee setoverwinningen, 15-8, 15-7, waardoor de stand weer gelijk was (2-2). Steenkool kan de meest economi sche oplossing vormen als bron voor vloeibare brandstof. Dit is een voor spelling van Bill Tipler, een van de wetenschappelijk gevormde onderzoe kers die bij Perkins Engines, de grootste fabrikant van dieselmotoren, in dienst is. Tipler hield onlangs een lezing over dit onderwerp voor de US Society of Automitiv Engineers. Tot het moment, dat kernenergie veilig kan worden gebruikt, zal in de wereld een algemeen aanvaarde ener- giepolitiek moeten worden gevolgd. Dit beleid komt erop neer, dat de verschillende energiebronnen uitslui tend worden gebruikt voor de taken waar zij het meest voor geschikt zijn: bijvoorbeeld aardgas voor huishoude lijke en industriële voorzieningen en vloeibare brandstoffen voor de mo biele hulpmiddelen, als auto’s, vracht wagens, trekkers enz. Tipler, hier duidelijk sprekend voor „eigen huis”, zei dat de olie-industrie niet meer de grootste aandacht moet besteden aan de eisen van de benzi nemotor. Het is, aldus Tipler, een verkwisting om de voorraden ruwe olie die er nog zijn voornamelijk om te vormen tot benzine, die in een minder efficiënte motor wordt opge brand. Veel beter zou het zijn de ruwe olie te verwerken tot dieselbrandstof. omdat de dieselmotor efficiënter ge bruik maakt van de brandstof dan de benzinemotor. Raakt de ruwe olie op, dan is het mogelijk om vloeibare brandstoffen aan steenkool te onttrekken. Deze brandstoffen zouden gebruikt kunnen worden in dieselmotoren met vonk- ondersteuning: een krachtbron dië het ontstekingssysteem van de benzi nemotor combineert met de injectie van de dieselmotor. Zowel Engeland als Duitsland heb ben in de laatste wereldoorlog steen kool gebruikt om vloeibare brandstof mee te maken. Daarna raakte de methode in onbruik, vanwege de hoge kosten. De technologie moet thans echter in staat worden geacht, om op een rendabele manier opnieuw steen kool te gebruiken als bron voor vloeibare brandstoffen. De Haarlemse kandidaat Ruitenberg had aanpassingsmoeilijkheden. Hij ver loor kansloos van Nijsten (Maastricht) in twaalf beurten. Ruitenberg kwam niet verder dan vijftien caramboles en een moyenne van 3.25. Stand: Punten, Moyenne, Serie: 1. Van Duivenvoorde 2, 43.75, 127; 2. De Heus 2, 35.00, 232; 3. Nijsten 2, 29.16, 129; 4. Van Eenennaam 2, 23.33, 96; 5. de Jong 0, 29.60, 258; 6. Scheepers 0, 22.33, 204; 7. Morrees 0, 13.26, 60; 8. Ruitenberg 0, 3.25, 15. Anders staat het met de herenploeg van Ovra. Het team ontmoet het Rotter damse Libanon’50, een ploeg die wee jaar geleden nog m de eredivisie speelde, maar zeer snel is teruggevallen. In de kompetitie tot nu toe is de Rotterdamse vereniging echter nog ongeslagen geble ven. Voor Ovra dat weer over een volledige basis kan beschikken, een enorme test-case, speciaal in het licht van de wedstrijd voor de kompetitie op 1 november wanneer het prestigeduel tegen HVS wordt uitgevochten. Trainer Hans van Beekum van Ovra: „We zullen het tegen HVS van bijzonder snel en gevarieerd spel moeten hebben en juist tegen de lengteploeg van Liba non kan dit volop uitgeprobeerd worden, waarbij echter het resultaat tegen deze Rotterdamse studentenformatie voorop staat.” De wedstrijd wordt gespeeld in de Spaarne Scholengemeenschap in Schalkwijk en begint om 16.00 uur.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 33