Revolutionaire brigades duiken onder Wereldrecordhouder gr af liggen is een bedrieger VEERPONTEN GEKAAPT Venuscapsule Bomaanslag in Londen: kanker-specialist slachtoffer Caroline Kennedy ontsnapt aan dood Uitspraak hoogste Duitse rechtbank: VERDER ZONDER VERDACHTEN FNLA-offensief om Loeanda „BAADER-MEINHOFPROCES KAN werkt nog verwacht lp» 1 REVES Pakistan in de veiligheidsraad Libanon voor economische chaos SODOMIE HERMANS door nico scheepmaker fi 3 VRIJDAG 24 OKTOBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND ories entie ipten Vrij enien :tnam Alarmbrief Israel ■goed j Theorieën - 99 Prijs Paar uur Sectie Opgeheld i' (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuipers) LISSABON (UPI, Reuter) Duizenden linkse demonstranten hebben gisteren door het centrum van Lissabon gemarcheerd als hoogtepunt van een campagne tegen de regering door communisten en uiterst linkse mili tairen en burgers. Er gingen geruchten dat deze mars een staatsgreep moest markeren. De revolutionaire raad kwam in spoedzitting bijeen en plaatste een elite-eenheid commandotroepen onder vol alarm in de bui tenwijken van de stad. BEIROET (UPI, DPA) De Li banese autoriteiten heben gisteren voor sommige delen van Beiroet een uitgaansverbod ingesteld dat dag en nacht van kracht is. BONN Het Baader-Meinhof- proces in Stuttgart kan nu defini tief zonder de vier verdachten, Ul- rike Meinhof, Gudrun Ensslin, An dreas Baader en Jan Carl Raspe worden voortgezet. Het Bundes Ge richtshof in Karlsruhe, de hoogste rechterlijke instantie in West- Duitsland, verwierp gisteren de be zwaren van de verdediging. De ver dedigers hadden om uitstel van het proces gevraagd tot hun cliënten lichamelijk weer in staat zouden zijn het proces bij te wonen. LONDEN (Reuter, UPI) Caro line Kennedy, de 17-jarige dochter van wijlen de Amerikaanse presi dent, en haar Londense gastheer, het conservatieve Lagerhuislid Hugh Fraser, zijn gisterochtend ter nauwernood aan de dood ontsnapt toen de auto waarmee zij enkele minuten later hadden willen ver trekken bij een bomaanslag werd opgeblazen. De Jagüar werd circa 15 meter weggeslingerd en brandde volledig uit. Ontvoeringen rheid 1 Protestmars in Lissabon 30 ilat i« De brandende Jaguar voor hef huis van het Britse Lagerhuislid Hugh Fraser in Londen. ra; CAROLINE KENNEDY Voor het eerst heeft de hoogste recht- 1 briga- iaanse j hem r vrij geven of er ionnen ütenaf m be- Zuid- onder gevolg heeft id ge- ng ge- Het parlement was bijeengeroepen om de verslechterende situatie te bespreken, doch van de bijna honderd afgevaardig den verschenen er slechts twintig. De meesten hadden het parlementsgebouw niet kunnen bereiken. De politie heeft twee theorieën over het motief van de daders: óf het was een represaille wegens de levenslange gevangenisstraffen die drie jonge Ieren waren van de „voorlopige” vleugel van het Ierse republikeinse leger IRA. Ibra- en de nd li- radden m zit- Waar- enkort louden lie de title in cht op de dag :enhuis rerd in sn Eg- is niet ideren lanus- mbaar is het elf die naar r van lomon le. Hij lanus- oordi- 100.000 Et een lar. nd. De it ver‘>- >1 st rij»’ »n met Rome :onfe- emen- n ge- anzien soci- 7 no- ropese verleg EEG- ;r, die „Dai- at de r hun rgaret dan er nu orden tieven n dan ia een ie so- lagen cerfeef >en de prijs in zijn iikatie, >en de i alge- pecten Uitgaans verbod in Beiroet Na de maandenlange gevechten tussen christenen en moslems staat Libanon thans voor de economische chaos. Het verbond van Libanese werkgevers ver klaarde gisteren in een „alarmbrief” dat talrijke industrieën het land verlaten en dat in de meeste fabrieken de grondstof fen nagenoeg op zijn. n ont- - (Van onze redacteur in Brussel, Henk Kolb) werking bij het medisch onderzoek heb ben verleend. Ten slotte meende het hof dat de wijze van opsluiting, die volgens de medische rapporten tot een „sociale isolatie” heeft geleid, te wijten is aan de gevaarlijkheid van de groep. De honger staking van de vier zou mede hun slechte gezondheid hebben veroorzaakt. Het proces tegen de vier kernleden van de Baader-Meinhofgroep zal op 28 oktober worden voortgezet in Stuttgart. De vier mogen het proces wel bijwonen als zij dat uitdrukkelijk verlangen. Zij moeten dus als het ware zelf uitmaken of ze lichamelijk in staat zijn het proces te volgen of niet. De verdedigers, die het vertrouwen van de verdachten genieten, hebben reeds in een eerder stadium laten weten dat zij waarschijnlijk ook wel zullen blijven als het hof in Karls ruhe geen notitie neemt van hun bezwa ren. De goedbewapende militie van uiterst links in Portugal heeft gisteren bekend gemaakt dat zij haar activiteit onder gronds zal voortzetten. De revolutionaire brigades, onderdeel van de proletarische party-revolutionaire brigades (PRP-BR), verwachten namelijk moeilijkheden met de overheid nu de regering het bezit van wapens voor onbevoegden heeft verbo den. onder- nu de Hoewel de verantwoordelijkheid voor de aanslag nog door niemand is opgeëist, past ze in het patroon van een serie terreurdaden die Londen de afgelopen maanden heeft geteisterd. De politie is er zeker van dat deze eerdere explosies, waarbij dertien dagen geleden nog een dode en 20 gewonden vielen, het werk bank in West-Duitsland nu een uit spraak gedaan over artikel 231a van het Westduitse wetboek van strafrecht. Dit artikel, dat op 1 januari van dit jaar van kracht werd, maakt het mogelijk dat een proces zonder de verdachten wordt voortgezet, indien de verdachten zelf hun uitsluiting hebben veroorzaakt. Woensdag was aangenomen dat het landingsdeel was vernield door de inten se hitte en druk op de planeet, zoals met twee voorgaande Russische Venussondes was gebeurd. Het persbureau Tass had gemeld dat de capsule 53 minuten na de landing gegevens had doorgeseind, maar gaf geen aanwijzing dat de uitzendingen daarna door zouden gaan. Geleerden in het westen vermoedden dat de instru menten waren bezweken onder de tem peratuur van 500 graden celsius en de druk van 90 atmosfeer. en een Engelse, woensdag tegen zich hoorden uitspreken wegens soortgelijke aanslagen op een aantal Britse pubs, óf hij was op Fraser persoonlijk gemunt vanwege diens onverzoenlijke stellingna- me tegen het terrorisme van de IRA. Fraser’s vriendschappelijke relatie met de familie Kennedy dateert reeds van voor de oorlog. De aanslag, naar men vermoedt het werk van Noordierse terroristen, eiste één dode: een evenals de Frasers aan het sjieke Campden Hill-plein woonach tige arts die zijn hond uitliet. Het slacht offer is professor Gordon Hamilton Fairley, een van de bekendste kanker- specialisten in Groot-Brittannië. Hij was gespecialiseerd in de behandeling van kanker met medicijnen. De hele dag is in verscheidene delen evan de stad geschoten en weiden bom aanslagen gepleegd en mensen ont voerd. Er vielen zeker elf doden en vijftien gewonden. macht, die zou samenvallen met de on afhankelijkheid van Angola op 11 no vember. NEW YORK (Reuter). Pakistan is gisteren verzekerd van een zetel in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties per 1 januari doordat de enig overgeble ven kandidaat India zich heeft terugge trokken. India neemt de zetel voor een Aziatisch land over van Irak, van welk land de termijn van twee jaar voor niet permanente leden eind van dit jaar verstrijkt. Generaal Otelho de Carvalho zei dat de regering van de geruchten op de hoogte was, maar vond dat rechts nog steeds de grootste bedreiging voor Por tugal vormde. De mars was tevens een protest tegen de campagne van premier De Azevedo tegen de anarchie en vóór, herstel van de discipline in het leger en tegen ordeverstoringen. Een lid van de revolutionaire raad, kapitein Vasco Lou- renpo, zei dat er geen reden was om de geruchten te geloven. Als belangrijke reden voor inwilliging van zijn verzoek, noemde Gerard Reve dat hij „een voorbeeldig Nederlander was. die altijd een vroom en oppassend leven had geleid”. Ik zal dat niet bestrij den. maar zoals u weet is hij een „belijdend homoseksueel”, jets wat men vroeger een sodomiet noemde. In het gisteren gepresenteerde boek „Leonard de Vries' Amsterdam” staat afgedrukt hoe men in 1730 (toen we onze bloeipe riode van de Gouden Eeuw al ruim schoots achter de rug hadden) nog met homofielen omsprong. Ik citeer: „de Naamen der geëxecuteerde Persoonen Gedaan binnen Amsterdam, den 24. Ju- ny 1730, over Verfoeyelyke Crimen van Sodomie. 1. PIETER MARTEYN, jan Zons. Gewurgt en Geblakert. 2. J. KEEP, Versierder in de Kalverstraat, Gewurgt en Geblakert. 3. MAURITS VAN EE- DEN. geweesene Lyf-knegt alhier, in de Ton gestoken. 4. CORNELIST BOEST, Knegt van J. KEEP, in de Ton gestook- en, waarvan de eerste twee zyn gewurgt en daarna met een bos stroo geblakert, de laatste twee Man voor Man in een Ton omtrent vol Water zynde met het Hooft omlaag verdronken of versmoort. T Welk geschied zynde, zyn de zelve eenige tyd soo ten toon gestaan hebben de, in een Vaartuig na buyhten gebragt en aldaar met hondert ponden gewigt aan de beenen in de Zuyder-Zee gewor pen MOSKOU (UPI). De Russische ge leerde dr. Michail Rozjdestvenski heeft gisteren in een vraaggesprek voor de televisie gezegd dat de capsule die woensdag een zachte landing heeft ge maakt op de planeet Venus, nog steeds werkt. De verbinding met de capsule wordt onderhouden via het deel dat nu als een kunstmaan rond Venus draait. Volgens enkele medische rapporten zijn de vier kernleden van de Baader- Meinhofgroep elke procesdag slechts een paar uur in staat het proces bij te wonen. Dat betekent, aldus het gerechts hof in Karlsruhe, dat er op deze wijze toch sprake kan zijn van een ordelijk en goed functionerend proces. Bovendien achtte het hof de medische rapporten niet van doorslaggevende betekenis om dat de verdachten geen optimale mpde- Volgens. het verbond hebben veel be drijven aanzienlijke schade geleden, het zij door bomexplosies en mortierbeschie- tingen of doordat een groot aantal ar beidsplaatsen onbezet blijven. Talrijke arbeiders nemen aan de gevechten deel, zijn inmiddels gesneuveld of gewond, of kunnen hun werk niet bereiken doordat hun leven op straat gevaar loopt. Een vorm van terreur die steeds gro tere vormen begint aan te nemen zijn de ontvoeringen. Nu de straten van Beiroet volledig in handen zijn van de diverse burgermilities voeren deze persoonsbe wijzencontroles uit. De ongelukkige die in handen valt van de militie van de tegenstander wordt „gearresteerd”. Zo zijn al honderden mensen verdwenen. Soms worden hun lijken buiten de stad gevonden, maar meestal hoort men niets meer van hen. De regering is eens te meer machte loos door haar verdeeldheid. Libanese kringen maken melding van groeiende meningsverschillen tussen de christelijke president Franjieh en de ismalitische premier Rasjid Karame. LOEANDA (DPA). Een van de An golese bevrijdingsbewegingen, he; FNLA van Holden Roberto, zou volgens recente berichten nu 30.000 man hebben samen getrokken ten noorden van de Angolese hoofdstad Loeanda. Vrij algemeen ver wacht men een FNLA-offensief voordat Angola op 11 november onafhankelijk wordt. Loeanda wordt verdedigd door de linkse bevrijdingsbeweging MPLA, die in en rond Loeanda 30.000 tot 40.000 man „volksmilitie” op de been zou hebben. Woensdag en gisteren werd nog steeds gevochten om Guifangondo, van groot strategisch belang omdat daar de water zuiveringsinstallaties voor de hoofdstad staan. rtreiff- n van' ligheid' us de’ ^rzoele nodel- :en op onder- ■>dkope loco- n wis--- BRUSSEL. In België bestaat een bijzondere belangstelling voor het wereldrecord grafliggen. De jongste recordhouder, de 26-jarige Mare de Mare uit Waasmunster, die op 20 september na 110 dagen uit een be trekkelijk comfortabel doch gronds graf verrees, blijkt wereld te hebben bedrogen. MALMÖ (UPI). Een groep West- duitsers die beweert werknemer te zijn van de scheepvaartmaatschappij Hadag heeft gisteren twee veerponten gekaapt. De boten, die varen tussen Malmö en Kopenhagen, zijn naar Hamburg gevaren nadat de bemanningen waren gedwon gen eraf te gaan. De twee veerponten zijn het gemeen schappelijke bezit van Hadag en een Zweedse en Deense maatschappij. Een woordvoerder van de Deense mede-eige- naars zei dat de Duitsers hun partners beschuldigen van het achterhouden van geld. Na vijf weken in zijn officieel door een deurwaarder verzegelde verblijf- plaats, blijkt hij via de veertig centi meter brede luchtkoker naar het bo venaardse voor een avond te zijn herrezen teneinde met een vriend een biertje te gaan drinken, wat te wan delen en een bad te nemen. Het record van De Maere. die dat van de vorige grafligger Louis Luy- paert met vier dagen wist te over treffen, is dus niet geldig. Luypaert is natuurlijk opgetogen, want, zei hij, hij had die De Maere natuurlijk nooit vertrouwd omdat hij zelf na zijn prestatie zo’n twee weken niet had kunnen lopen en De Maere blijkbaar niet door zulke ongemakken werd gehinderd toen hij als een soort La zarus weer de wereld betrad. Voor de Maere kan het allemaal nog veel kwalijker worden omdat hij zich tegen betaling van een tientje heeft laten bezichtigen en daarmee zeer goed geld heeft verdiend. Zo goed, dat hij een sportwagen kon aanschaffen, waarin hij feestelijk heeft rondgereden. Echter, wat in het café gebeurt, blijft zelden geheim en De Maeres gang naar het café werd bekend. De politie kwam er zelfs bij, want het betekent een mogelijke ver- ZakenJ eerste ?t gaat ?d een ling’ B zilllté' n. Be- erd in 'echt. Een Filippijns meisje dat bij de fami lie Fraser au pair is, liep een shock op en moest in een ziekenhuis worden be handeld. Zes andere voorbijgangers wer den slechts licht gewond en hadden geen medische hulp nodig. Caroline Kennedy volgt in Londen een cursus kunstgeschiedenis. Op het mo ment van de ontploffing bevond zij zich in haar slaapkamer. President Da Costa Gomes heeft ie dereen acht dagen tijd gegeven om de wapens die hij onwettig bezit in te leveren zonder dat hij daarvoor wordt vervolgd. De termijn zou vanavond aflo pen. „Nu méér dan ooit, is de strijd er een ‘van leven of dood. De brigades zijn klaar om te reageren op het geweld dat de bourgeoisie tegen de werkende klasse voorbereidt”, verklaarde mevrouw Isabel Do Carmo, leidster van de PRP-BR. Het pro-communistische blad O Secu- lo schreef gisteren dat president Da Costa Gomes gewaarschuwd heeft voor een contra-revolutionaire greep naar de Gisteren heeft Geert Lubberhuizen, directeur van de Bezige Bij, het laatste boek van de eerste oplage van „onder professoren” aan de schrijver Willem Frederik Hermans overhandigd. Met op dracht. Het was het 20 000e exemplaar in drie weken. Hermans en Lubberhui zen hebben nu een weddenschap aan gegaan over de uiteindelijke verkoop. Hermans zegt 37.000 exemplaren, Lub berhuizen 44.000. Er moeten dus min stens 41.000 aan het eind van het jaar verkocht zijn, wil Lubberhuizen de wed denschap (een vorstelijk diner) winnen. Hij/ heeft daarom de tweede druk op 25.000 exemplaren laten brengen. Zoals bekend is „Onder professoren” een dikke pil over het leven aan de Groningse universiteit. Lubberhuizen vertelde, dat vorige week een Groningse professor jarig was, die van zijn verjaarsvisite acht dezelfde pakjes van gelijke grootte kreeg, terwijl hij er al lang eentje stuk gelezen in zijn kast had staan Eerder, verklaarde de bevelhebber van het leger, generaal Carlos Fabiao, dat hij bang was voor een rechtse coup. Het gebrek aan discipline dat zich door de strijdkrachten vreet betekent volgens Fabiao dat zij tegenover een aanval van een goed georganiseerde rechtse groep uiteen zouden kunnen vallen. Hij geloof de niet aan een linkse staatsgreep, om dat „links er alleen maar bij zou verlie zen”. De links van het centrum staande volksdemocraten denken daar anders over. De partij gelooft dat linkse totali taire krachten geruchten in de wereld brengen over een eventuele rechtse staatsgreep als voorwendsel om de macht „ter verdediging van de revolutie” over te nemen. volging wegens misbruik van ver trouwen, het afleggen van een valse verklaring tegenover de deurwaarder en ander bedrog. De dag waarop De Maere zich uit pure levenslust door een smalle ko ker naar boven wrong kan hem duur komen te staan. Maar wat wil je in een graf, als je nog geen wéét hebt van het feit dat je bezig bent een half miljoen gulden aan verdiensten te verspelen vanwege een pilsje. België behoeft echter niet bij de pakken neer te zitten. In Geraards- bergen (waar wielrenners altijd langs komen om er de beroemde „muur van” te nemen) heeft zich een 18- jarige gemeld die in de kist van eerdergenoemde Luypaert maar liefst 2800 dagen onder de grond wil blij ven. Dat wil zeggen, zeven jaar en acht maanden. En wel omdat tijdens de Tweede Wereldoorlog twee Polen zich 2737 dagen hebben moeten schuilhouden in een ondergrondse verblijfplaats. De dwaas die deze poging op 15 november wil beginnen heet Freddie van Wijmeersch. De feestelijkheden hebben hun introductie al gehad: de Oostendse geweldenaar John Massis heeft met zijn tanden een knaap van vijftig kilo uit een kist van een meter diep getild. Massis acht dit een peule- schilletje want tenslotte heeft hij al eens een wagonlading van tachtig ton aan zijn tanden voortgetrokken. En werd wereldrecordhouder. Want daar is het allemaal om begonnen. België telt mee. Boven de grond en onder de grond. Kortom: een fier volk, dat wel. Gerard Kornelis van het Reve, eertijds bekend als Simon van het Reve en laatstelijk als Gerard Reve, heeft een poging gedaan zijn naam officieel als Gerard Reve te laten boekstaven. Op de vraag van staatsraad mr. S. J. Baron van Tuyll van Serooskerken hoe zijn familie er eigenlijk over dacht, ant woordde Reve, dat hij geen ouders meer had, niet meer getrouwd was en ook geen kinderen had. En zijn broer vond het prachtig, want die leed eronder dat hij altijd als de broer van Gerard werd beschouwd. Die naamsverandering zou hem zeer welkom zijn, meende Gerard, en wat de verdere familieleden betreft: „Dat zijn heel eenvoudige mensen, die eigenlijk nauwelijks lezen en schrijven kunnen”. Omdat het een goed journalistiek ge bruik is ook de andere partij te horen, heb ik prof. dr. Karei van het Reve (wiens zoon en dochter dus eigenlijk nauwelijks kunnen lezen en schrijven) opgebeld om hem zijn mening te vragen. Hij zei: „Als mij om advies werd ge vraagd, zou ik zeggen: doe het niet, want Gerardje verandert om de zoveel jaar zijn naam en over een paar jaar heeft hij weer spijt. Maar voor het overige heb ik er geen bezwaar tegen als er weer een andere variatie op onze naam in omloop komt - er zijn er nog wel een paar. Bovendien: die verbaste ring sterft tegelijk met hem toch weer uit. dus dat is gewoon een kwestie van afwachten”. ..Een zwaarwegend argument om hem die naamsverandering wel toe te staan, vind ik, dat het aantal familienamen schrikbarend afneemt. Ik heb daar geen cijfers van, maar het kan haast niet anders. Er komen geen nieuwe familie namen bij .behalve dus als iemand zijn naam officieel laat veranderen, zoals Gerard nu wil, en als er mensen met een nieuwe naam immigreren. Maar de afname moet groter zijn dan de toena me, terwijl het aantal mensen toch steeds meer toeneemt (in 1900 had Ne derland vijf miljoen inwoners, nu ruim 13,5 miljoen -Trijfel). Daardoor wordt de variatie aan achternamen en dientenge volge de onderlinge herkenbaarheid van de mensen steeds kleiner Fraser, die zich als Lagerhuislid „hard” opstelt inzake Noord-Ierland, vertelde dat hij onverwacht door een fractiegenoot was opgebeld en anders vrijwel zeker met Caroline in de auto had gezeten toen deze ontplofte.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3