VIERDUIZEND MAN OP STRAAT Nog geen serieuze onderhandelingen in zaak-Herrema Roelofsen Problemen bij machtsoverdracht Spanje Bouwbedrijf HR MS in Lelystad over de kop GOBLET WENNEKER Hogere ambtenaren tegen salarisrem Zijlstra: „CDA nu in kritieke Eindhoven krijgt er een zevende Bezetters weer in Nijmeegse universiteit dat proef je! extra zacht dingi« wethouder bij Gispen fase” p4 Morgen kijken naar keukens, badkamers, tegels, open haarden enz. 5 TURKIJE KOOPT VAN LIBIË STRAALJAGERS NU LAARZEN KOPEN Weer doden in Ulster VERZET TEGEN REGERINGSPLAN Na te zijn weggejaagd JONGE JENEVER pure/ tapijt. NedGulf stopt toch Dingier Kantoorcentrum Breestraat52 Beverwijk Tel. 02510-27741 en Gispen Het Hoofdkantoor van de Hederlandse Middenstandsbank H.V., ingericht door Dingier KANTOORCENTRUM 4 OKTOBER 19 75 2 4 BINNEN- EN BUITENLAND Verras uw interieur (Van onze redactie economie) met een exclusief DEN HAAG 'De Overzeesche Gas- en Electriciteits Maatschappij, OGEM, zal het grootste deel van de in betalingsmoeilijkheden verkerende bouw- en aannemingsmaatSChappij' Nederhorst in Gouda overnemen. Hier mee worden 10.000 van de 14.000 arbeidsplaatsen bij Nederhorst gered. Vierduizend mensen die werkzaam zijn op onrendabele afdelingen, zullen echter moeten afvloeien. u oprecht en vakkundig. Wij adviseren taxatie inkoop ruil reparatie V] »V R IJ D A G (ADVERTENTIE) OGEM is bereid tot overname Nederhorst (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De damesmantel met stijl (Vervolg pagina 1) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) overlaten. L IJ yvant die springt er uit door kwaliteit - exclu sivitéit en service. een groot leer- lees- en speelboek over allerlei onderwerpen. Tekst en tekeningen vullen elkaar op elke bladzijde aan tot een eenheid van beeld en taal. Volledig in vier kleuren gedrukt. Omvang 240 pagina’s op het royale formaat van 24,5x31 cm.,gebonden in stevige band. Een groot kantoor inrichten, zoals dat van de N.M.B. is geen eenvoudige zaak. Na maanden van voorbereiding tesamen met meubelfabrikant BARTELJORISSTRAAT 31 HAARLEM werden 1500 buro's, 1500 stoe len en 14Ó0 kasten af geleverd. Aangezien de bouwers vafiaf 7 uur 's morgens de liften nodig hadden, moesten mensen van Dingier en Gispen 's nachts om 4 uur al beginnen met het lossen van de meubelen. hoorden, wier vrijlating door de kidnap pers wordt geëist. houding. Zjj, die ervaring hebben met ontvoeringen, noemen dit niet ongewoon. in de splinternieuwe, uitgebreide showroom van HSR. Gevestigd in Bouwmatron Waarderpolder, Nijverheidsweg 27, Haarlem. Open van 10.00 -16.00 uur. Volop parkeerruimte. Als de maanden november en december 1975 voorf 19,50, daarna f29,50. isbn so 22a 22134 Verkrijgbaar in de boekhandel. DE HAAN BUSSUM Telefoon 023-319120 bduurnatran Ofschoon de politie er nog steeds bij zonder prat op gaat dat zij op eigen houtje dr. Herrema en zijn ontvoerders gevonden heeft, dringt het langzaam maar zeker tot het publiek door, dat het drama allang achter de rug zou zijn geweest bij een iets handiger politioneel optreden. De rem op de salarissen zou vooral moeten gelden voor de rangen vanaf referendaris tot en met hoofdadministra teur en directeur. Dat zijn de salaris schalen, waarover in het georganiseerde overleg wordt gesproken. Nog hogere in komens, die van directeuren-generaal, secretarissen-generaal, de burgemeesters van de grote steden en de ministers zelf vallen niet onder dit overleg. Het ziet er naar uit dat de vijf organisaties van overheidspersoneel op dit punt ëén lijn zullen trekken. Als de regering de plannen eenzijdig zou door zetten wordt er onrust verwacht en wellicht ontstaat er dan een vlucht naar het bedrijfsleven, voorzover althans mo gelijk. i De bonden zijn het er in grote lijnen wel mee eens dat nadere studie wordt gemaakt van het zogenaamde trendbe- leid, omdat daaraan wat uitkomsten be treft wat onevenredige kanten zitten. Daar staat echter tegenover dat de rege ring zelf, zo wordt aangevoerd, in haar Nota Inkomensbeleid zegt dat de inko mensverhoudingen bij de overheid als voorbeeld kunnen dienen voor het be drijfsleven. Dit laatste kunnen de ambtenarenbon den niet geheel rijmen met de eventuele plannen, die het kabinet nu zou hebben Het ministerie van Economische Za ken ontkende een bericht als zou de overheid financiële steun gaan verlenen aan het in moeilijkheden verkerende Nederhorstconcern. Tegenover ons werd elders bevestigd dat de OGEM bereid bleek de onrendabele gedeelten van het bedrijf over te nemen. Nederhorst leed vorig jaar een verlies van 47 miljoen gulden. Ook voor dit jaar wordt op een aanzienlijk verliescij fer gerekend. Koninklijke Nederhorst Bouw BV, een van de twee bouwgroepen van Verenig de Bedrijven Nederhorst. maakte giste ren bekend een miljoenenorder (totale waarde circa 87 miljoen) te hebben ontvangen van Nigeria. Het betreft een tweetal opdrachten, te weten een uit breiding van een eerder gesloten con tract voor-de bouw van een cementfa briek, in dit Afrikaanse land en de bouw van een haven in de hoofdstad Lagos. Met deze nieuwe opdrachten is de order- DEN HAAG. Gulf Oil Corporation heeft definitief besloten de activiteiten van Nederland Gulf Tankers BV, die vier middelgrote tankers onder Neder landse vlag exploiteert, te beëindigen. (Van onze redacteur in Londen R. Bakker) Vraag uitvoerige dokumentatie aan of kom naar de showroom van Om dit meubilair op de juiste plaatsen te krijgen, werd een kant en klaar schema gemaakt, zodat exact bekend was waar ieder meubelstuk geplaatst moest worden. De verspreiding van het meubilair over de 10 etages verliep dan ook uitstekend. Ook de inrichting van üw kantoor kunt u met een gerust hart aan Dingier WASHINGTON (AFP). Libië heeft vorige maand zeven Amerikaanse straal jagers van het type „Northrop F5a” aan Turkije geleverd, die in 1967 aan Libië waren verkocht op voorwaarde, dat zij niet aan derde landen zouden worden overgedaan, aldus de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, Ro bert McCloskey. In een brief aan het congres voegt McCloskey eraan toe, dat dit Libische initiatief Turkije in staat gesteld had het Amerikaanse embargo te ontzeilen op levering van Amerikaanse wapens. De Amerikaanse ambassade in Tripoli heeft bij de Libische regering geprotesteerd. Holborn werd twee jaar geleden ge sticht op een moment dat grote bedrij ven in de elementenbouw door allerlei oorzaken moesten sluiten. De rijksover heid zegde bij de stichting een subsidie van drie miljoen toe. Volgens de directie zijn de financiële moeilijkheden ont staan door de trage betaling van die subsidie door de overheid. Ongeveer drie weken geleden werden de drie bouwbonden op de hoogte ge steld van de moeilijkheden. Intensief overleg met het ministerie van Economi sche Zaken mocht niet baten. Aanvan kelijk was een aantal andere bedrijven bereid Holborn oxer te nemen, doch toen de accountants tot de slotsom wa ren gekomen dat er acht miljoen gulden schuld was, trokken de gegadigden zich stuk voor stuk terug. voor afremming. Daarom willen zij van minister De Gaay Fortman (binnenland se zaken) eerst wel eens horen wat de gedachten zijn. Binnen enkele weken komt de kwestie in het overleg aan de orde. NIJMEGEN (ANP). De gisteravond door de studentenvereniging „Carolus Magnus” verjaagde bezetters van de ka tholieke universiteit in Nijmegen zijn weer terug in de aula van het gebouw. EINDHOVEN (ANP). Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben hun goedkeuring verleend aan het besluit van de gemeenteraad van Eindhoven om een zevende wethouder aan te stellen. Deze zevende wethouder zou zich onder meer moeten gaan bezighouden met de invoering van de toekomstige agglomera- tiewet Eindhoven. Tijdens de vorming van het huidige college van B. en W. is de afspraak gemaakt dat een eventuele zevende wet houder afkomstig zou moeten zijn uit CDA-kringen. Het voorstel van de zevende wethou der werd destijds ingediend door de CDA-fractie. Een zevende wethouder uit CDA-kring zou betekenen dat deze par tij weer een meerderheid in het Eindho- vense college krijgt. Uit de loop van de gebeurtenissen op die bewuste dinsdagochtend blijkt dat de speciai-branch-mannen die de deur van het huis trachtten te forceren, daarin niet slaagden, omdat hei van binnen f danig was gebarricadeerd. Dit gaf Cal- lagher. die lag te slapen, de tijd om naar boven te rennen en ten minste vier of vijf schoten uit het raam te vuren. Terwijl hij naar boven ging nam hij dr. Herrema met zich mee. Hij plaatste hem voor het raam en drukte een revol ver tegen het hoofd van de Ferenka- directeur. Callagher riep daarbij de Ierse politie toe dat zij weg moest gaan. Dr. s Welnu, paragraaf drie van Hef voor laatste artikel van de „organieke wet op dë staat” van 10 januari 1967. de meest recente grondwet, zegt letterlijk: ..Het ambt van hoofd van de staatspartij be hoort Voor het ’even aan Francisco Franco, Caudillo van Spanje”.- Verder zegt paragraaf twee van dit artikel, dat Franco zijn macht om wetten uit te vaardigen zonder inspraak van regering of parlement behoudt, totdat „de wet op de opvolging van toepassing is gebracht”. In die wet, die ook tot de zeven grondwetten behoort, is er niets voorzien voor een machtsoverdracht tij dens Franco's leven. Ten slotte een Igatste probleem: het decreet van 29 september 1936, waarop Franco alle macht ontvangt uit handen van de junta van generaals die tegen de Spaanse republiek in opstand waren ge- Dit roept echter enkele constitutionele problemen op. De Spaanse grondwetten (een groep van zeven teksten, die afzon derlijk van 1938 tot 1967 uitgevaardigd werden en samen een zogenaamd „open constitutie” vormen) kunnen niet „ver anderd of afgeschaft” worden zonder voorafgaande goedkeuring door de Cor tes (het Spaanse „parlement”) en een BELFAST (Reuter). Een bejaard rooms-katholiek echtpaar is gisteren in zijn boerderij, ten zuiden van Belfast, doodgeschoten. De twee mensen, beiden in de zestig, woonden slechts enkele kilometers van de familie van Margaret McKearney, die onlangs door Scotland Yard „de meest gezochte persoon” werd genoemd in ver band met bomaanslagen in Engeland. De politie gelooft dat de slachtoffers (ten onrechte) werden aangezien voor de ou ders van Margaret. Natuurlijk is in een dictatuur niets onmogelijk en hebben wettelijke teksten alleen de waarde die Franco eraan wenst te verlenen. Maar zijn levenslange gewoonte om het protocol dat hij heeft bepaald ook nauwlettend te volgen, zou ongetwijfeld een ingewikkelde serie wet telijke en regeringsmaatregelen vergen, hetgeen een snelle kroning van Juan Carlos tegenspreekt. portefeuille van de buitenlandafdeling van Koninklijke Nederhorst Bouw voor 1976 ruim gevuld. (Zie verder pag economie) LELYSTAD. Het elementenbouw bedrijf Holborn NV in Lelystad, dat eind vorige week uitstel van betaling heeft aangevraagd, lijkt niet te redden. De ondergang van deze firma, die een schuldenlast heeft van acht miljoen, maakt dat de 400 personeelsleden werk loos zullen worden. Bovendien zal dit bedrijf nog ongeveer tweehonderd man personeel van onderaannemers in zijn val meeslepen. en de mooiste laarzen koopt U bij: ARNHEM (ANP). „Het Christen- Democratisch Appel (CDA) verkeert nu in een kritieke fase. In 380 Nederlandse gemeenten en tien van de elf provincies wordt in CDA-verband gewerkt. Op 30 en 31 oktober, als de CDA-top in Berg en Dal bijeenkomt, zal het uur van de waarheid klinken. Als het dan niet lukt is de“ laatste kans op een christen- democratische politiek verkeken”. Dit Tieëff"drs. R. Zijlstra, vice-voorzit- tef vaTi 'hef' CDA gisteren, gezegd op een bijëëilkómsf in de Gelderse plgitls Hum- me#6:~ Hij-zefXTrder dat het bij een eventu- eehhTiiSlttkkën van de besprekingen niet zo belangrijk is dat het CDA van de baan is, maar dat dan de kans wordt gemist met een christelijke politiek een wezenlijke Invloed uit te oefénen. „Wij zijn dicht bij een groot succes of eén grote mislukking. We werken nu op het scherp van de snede”, aldus de heer Zijlstra. Na aanvankelijke vijandigheid tussen dr. Herrema en zijn ontvoerders zou er nu een fase zijn ingetreden van een meer vriendelijke onderlinge verstand- Herrema schreeuwde onder bedreiging: „Ga weg, ga weg”. De ontvoerders en hun gevangene zijn nu 21 dagen bijeen. Ze hebben de ge bruikelijke spanningen doorgemaakt, waarvan de aard inmiddels bij de bestu- deerders van het kidnapvraagstük be kend is. Callagher vroeg aan Wrenn, die giste ren de operatie leidde, om voedsel. Een hoopvol teken, aangezien de kidnappers sinds hun ontdekking in het huis te Monasterevin, nooit om proviand hadden gevraagd. Het voedsel werd door een special-branch-man afgegeven op de overloop op de eerste verdieping, waar Herrema en zijn ontvoerders zich bevin den. Callagher haalde het later weg. De identiteit van de vrouw in het gezelschap is officieel nog niet vastge steld. Iedereen is er echter van over tuigd dat hét om de 19-jarige Marian Coyle gaat. Ze maakte deel uit van de actiegroep waartoe behalve Callagher ook Rose Dugdale en Kevin Melon be- DEN HAAG. In kringen van de ambtenarenbonden steekt fel verzet op tegen de pogingen van de regering om de ambtenarensalarissen te beperken. Van kabinetszijde is gesteld dat vooral de hogere ambtenaren wel wat afgeremd kunnen worden, omdat die de laatste tijd meer salarisverhoging hebben ont vangen dan hogere functionarissen in liet bedrijfsleven. „Dat moet de regering maar eens -bewijzen”, zeggen bondsbe- stuurders. „maar dat kan zij niet”. f Zojuist verschenen: machtsovername alleen nog een vrome wens zijn, ook al staat hij op papier. Zij bestaat uit drie delen: een uitleg van de redenen waarom prins Juan Carlos nu tot koning van Spanje uitgeroepen wordt, en twee wetsartikelen. In het eerste doet Franco afstand van zijn ambt als staatshoofd en opperbevelheb ber der strijdkrachten; in het, tweede draagt hij zijn post als hoofd van de staatspartij over. komen, benoemt hem in paragraaf twee niet alleen tot generalissimo, maar ook tot „operationeel hoofd van alle strijd krachten”. Onder koning Juan Carlos zou Franco ongetwijfeld als een soort eretitel die benaming van generalissimo kunnen be houden. Maar de grondwetten zeggen duidelijk daj’ de koning het opperbevel over alle strijdkrachten heeft. Zou Franco als generalissimo dan de onder geschikte van Juan Carlos moeten wor den in “zijn kwaliteit van „operationeel hoofd van dë strijdkrachten”? nationaal referendum. Dat wil zeggen dat men niet als een donderslag bij heldere hemel ‘prins Juan Carlos als koning kan installeren, indien daartoe veranderingen in de grondwetten nodig zijn. De krant „Irish Press” kreeg vanoch tend vroeg een anoniem telefoontje van het „Irish Liberation Army” tot welke beweging Eddy Callagher zou behoren, waarin werd gezegd dat „twee Ierse politiemannen gegijzeld waren”. Ver klaard werd dat de twee nieuwe gijze laars „zullen worden gedood als niet een vrijgeleide voor Eddy Callagher wordt verzekerd". Gisteravond werden de bezetters met geweld door leden van de studentenver eniging op straat gezet. Bij het gevecht vielen geen 'gewonden. De politie is er niet aan te pas gekomen. De bezetters1 zijn gekant tegen het voorstel van het college van bestuur waarin, aldus de bezetters, voorrang wordt verleend aan katholieken bij be noemingen. Een ander punt is de vertra ging van de benoeming van een „mar xist’,’ aan de centrale interfaculteit. Gisteren kregen de bezetters steun van het LOG (Landelijke overleg van stu- dentengrondraden). Het LOG heeft aan- gekondigd dat in alle universiteits- en hogeschoolraden de kwestie van de ka tholiciteit en het benoemingenbeleid in Nijmegen aan de orde gesteld zal wor den indien het college van de Nijmeegse universiteit niet op zeer korte termijn zijn voorstel over de kwestie intrekt. Callagher om half acht ’s morgens via een gebroken ruit tot de buitenwacht de geschreeuwde boodschap richtte, dat hij de chief-superintendant Larry Wrenn, hoofd van de afdeling subversieve acti viteiten van de Ierse politie, wilde spre ken. De Ierse politie gelooft dat Callagher in het bezit is van een revolver en misschien ook van een geweer met daar bij behorende munitie. De speciai- branch-mannen zijn in het bezit van Uzi-machinegeweren. die tot de snelste wapenen ter wereld worden gerekend. Het is voor het eerst dat deze in Israel ontwórpen machinegeweren openlijk door ‘de speciai-branch-mannen worden gebruikt. MONASTEREVIN. De nu reeds drie dagen durende belegering van het huis in Monasterevin waar Ierse kidnap pers dr. Herrema gevangen houden, heeft nog niet tot serieuze onderhande lingen geleid. Even was er hoop, toen Tot Franco’s laatste inzinking was het plan hem ertoe te bewegen zijn ver schillende ambten (staatshoofd, opperbe velhebber der strijdkrachten, hoofd van de staatspartij, en wetgevende macht zonder tussenkomst van regering of par lement) geleidelijk aan de prins over te dragen. De benodigde teksten zouden al sinds het voorjaar klaar liggen: de toe spraak van Franco tot het Spaanse volk om deze besluiten mee te delen, en de wetten waarin de overdracht vhn de verschillende ambten en machten gere geld wordt. Nu zou men al deze teksten samenge- voegd hebben voor één definitieve machtsovername. Sommigen vezeketen dat Franco dit stuk al heeft onderte- kend. Anderen menen daarentegen dat hij zulks uit eigen wil niet doet of zal doen en dat er geen betrouwbare aan- - wijzingen voorhanden zijn om aan te nemen dat men voldoende druk op Franco heeft kunnen uitoefenen om hem zover te krijgen. In dat geval zou de tekst voor de Haarlem, Grootwinkelcentium Schalkwijk; tel. 023 - 330109 Amsterdam Hilversum Utrecht Den Haag Rotterdam Eindhoven

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4