Zondagavond Boeiende bedrijfsfilm over spectaculaire jeugddienst berging „Elwood Mead” bij Guernsey Jeugd Rode Kruis met feestavond gehandicapte jeugd actief voor Aktuele mode-tip Toch voldoende lammerts herenmode I OP ROEP AAN ALLE BEVERWIJKSE LAGERE-SCHOOL-KINDEREN DIE OP 7 NOVEMBER JARIG ZIJN! VAN BUREAU WIJSMULLER Verkiezing van ondernemingsraad Zeewegziekenhuis Kort IJmondnieuws „SALVAGE 849” V R IJ D A G 2 4 OKTOBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 7 6 met Bert van der Veer En omdat je jarig bent krijg je van ons natuurlijk een kado! AUTOBEDRIJVEN ZENTVELD EN VAN BREEWIEN B V. FEESTELIJKE „SERPENTINE-SHOW” Wil je en kun je en mag je op 7 november ’s middags om 2.30 uur bij ons serpentines komen slingeren en confetti komen strooien? Laat je vader of moeder dan even bij ons je naam opgeven. Dat mag ook per telefoon. Dan vertellen we gelijk wat we allemaal van plan zijn. Op jullie verjaardag openen wij ons nieuwe bedrijf. En daarvoor hebben wij jullie enthousiaste medewerking nodig! Wat wij graag willen? Een Jan de Windstraat 2 - Beverwijk telefoon 02510-39118 VOOR AL UW ELEKTRAWERK BRANDENBURG” DEN HAAG-IJMUIDEN Met de officiële première in het Haagse Congresgebouw van de film „Sal- I vage 849”, is de directie van B.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden er dan eindelijk in geslaagd een al ge ruime tijd geleden genomen besluit ten uitvoer te brengen. Het lag na melijk in de bedoeling een eigen be drijfsfilm te vervaardigen, zodat in feite nog slechts behoefde te wor den gewacht op een waarlijk spec taculaire berging, waar men de in houd van deze film op zou kunnen baseren. IJmuiden, Kcnnemerlaan 36 Tel. 02550-14453 WlbllP' alg PU-- MRk. j ‘1 Krijtstreep kostuums Kleur blauw (ADVERTENTIE) JAN VAN DAM (ADVERTENTIE) „Want de mens maakt de politiek, en het mechaniek daarvan is bekend”. De VPRO gaat vanaf 13 novembei’ een ac tueel serieprogramma maken onder de titel „Machiavelli, hoe het in de wereld toegaat”. Ter introductie maakten Hans Keiler en Daniël de Lange een portret van Niccolo Machiavelli, Italiaans histo ricus en auteur van het verhelderende standaardwerk „De Heerser”. zan >gh lur Voor het bergen van de „Elwood Mead" moesten niet alleen sleepboten, maar ook vliegtuigen en helikopters worden inge schakeld voor het vervoer van personeel en materieel. ballonnen bleek een aantrekkelijk amu sement, waarbij de elfjarige Robert, de tienjarige Ton en de even oude Astrid voor Al Preston bij zijn goocheltrucs goede assistenten bleken. De kinderen in de zaal voelden zich bij een en ander uitstekend betrokken. is bij ran Iet er- ge- uis Na een pauze waarin limonade werd geschonken, trad de Zaanse popformatie „Lucifer” op, die weliswaar met te hard gespeelde muziek en zang een overmatig geluidsvolume voortbracht maar niette min toch onder de ouderen van de jeugdige gasten en bezoekers bijzonder werd geapprecieerd. Voor de gehandicapte jeugdige gasten begon het festijn reeds in de ruime foyer van „De Schouw”, die zich uitste kend leende om op de gladde vloer met de rolstoelen en ligwagens hun manoeu- vreerkunst te demonstreren. Eenmaal in de grote zaal werd het gros van de jeugdige bezoekers boeiend en onderhou dend beziggehouden door het duo Al en Valery Preston, met vervaardigen van verschillende dierfiguren uit opgeblazen belangstellenden te mogen begroeten. Zij dankte allen die op enige wijze aan de geheel door het Jeugd Rode Kruis geor ganiseerde avond hadden bijgedragen, onder wie uiteraard de kinderen van het Sport-Speel-Festijn. Tenslotte sprak zij de wens uit dat behalve in de gemeente Velsen, ook in Velsen-Noord de belang stelling van de jongeren voor het Jeugd Rode Kruis zou toenemen, om reeds vroeg behulpzaam voor anderen te kun nen zijn. Het Jeugd Rode Kruis, afdeling IJui- den-Velsen kon donderdagavond in het cultureel centrum „De Schouw” in Vel sen-Noord haar vierde jaarlijkse feest avond voor lichamelijk gehandicapte kin deren houden, een en ander mogelijk geworden doordat in de paasvakantie van dit voorjaar ruim driehonderd kin deren aan het Sport-Speel-Festijn heb ben deelgenomen Dan klimt de EO een trapje hoger: de introductie van het nieuwe programma Windkracht 16, het getal geeft de leef tijd aan. Het programma zal gepresen teerd worden door Thea, Jos en Henk, de post komt terecht bij Riek. „Is het leven niet meer waard dan pessimisme in het quadraat”, zongen de Lighters. Thea en Jos kondigden aan. dat het in de toekomst zal gaan over- o.a. evolutie, seksualiteit, gezag, zendingswerk, bijbel- scholen. vakantiebesteding, muziek. De andere principiële omroepen kunnen er nog wat van leren, want Windkracht 16 zal ten minste enkele thema’s gaan be handelen waarin ook de buiten-EO’ers best genoegen zullen scheppen. Een agressieve aanpak, dat zie je niet dage lijks meer. In ,De Schouw” bracht Al Preston, bij gestaan door Valery, de jeugdige licha melijk gehandicapten uit de IJmond dik wijls in vervoering by de vervaardiging van dierfiguren uit opgeblazen ballonnen, die dan aan de kinderen werden uitge reikt. Het VPRO-team moet er in Italië menige scherpe berg voor beklommen hebben. En wat meer is: diep gedoken zijn in het leven van Machiavelli en de wereld om hem heen. Een mens is het produkt van zijn omgeving, dat leidde tot zinsneden als: M. moet als jongen gehoord hebben, M. beseft, M. is op nieuw een illusie armer, het inzicht van M. groeit. Hoogovens, het Staatsvissershavenbedrijf en verzekeringsmaatschappijen. Voorts was staatssecretaris dr. M. M. van Kui ten nog aanwezig, terwijl minister Wes- terterp van verkeer en waterstaat, die wegens een kabinetszitting was verhin derd, had verzocht later op de dag de Nederlandse film voor hem te draaien. Een verzoek dat uiteraard gaarne werd ingewilligd. Veilig, door goede kwaliteit. Bedrijfszeker, door deskundig ontwerp. Snelle service. Landelijk erkend installateur Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02550—13405 VELSEN. In de kop van ons ver haal over huisartsenhulp in de gemeente Velsen is een ongelukkige fout geslopen. In de kop wordt de huisartsenhulp „niet voldoende” genoemd, terwijl het tegen deel zoals in het verhaal zelf wordt gemeld waar is. Het college van de gemeente Velsen duidt er juist op dat de huisartsenhulp in deze gemeente aleles behalve reden tot zorg geft. De levensgescheidenis van het politie ke genie werd tot een spannend verhaal, al lieten Keiler en De Lange de ster plotseling, armoedig en verstoten te San Andrea, in de steek toen „De Heerser” daar was. Dat is natuurlijk niet attent van de heren. In de komende maanden wil de VPRO aan de hand van Machia velli de wereld van vandaag gaan ver kennen. Dat is een voortreffelijke ge dachte, de televisie (en de televisie niet alleen) holt doorgaans te snel over de actualiteit heen. Het is natuurlijk even jammer dat door dergelijke en andere ongetwijfeld kostbare projecten Sjef van Oekel op non-actief is gesteld. Heeft Machiavelli niet gezegd: „Het gewone volk laat zich leiden door schijn en succes?” DIEFSTAL Vanuit een oude kolen loods op het Beverwijkse spoorwegem placement is deze week een lastrafo met kabels gestolen ter waarde van ongeveer duizend gulden. GRANAAT. In het park Westehout te Beverwijk is donderdag weer een handgranaat gevonden. De politie stelde het projectiel voorlopig veilig, tot de explosievendienst komt om de granaat onschadelijk te maken. (ADVERTENTIE) VELSEN. De Stichting Medisch Centrum Velsen heeft voor haar mede werkers van het Zeewegziekenhuis, de paviljoens Velserduin 1 en 2 en Kenne- mergaarde de verkiezing van de onder nemingsraad gehouden. Van de 619 kies gerechtigden brachten er 429 hun stem uit, dus bijna 70 procent. In de nieuwe ondernemingsraad wer den gekozen: namens de verplegings dienst en dienst verpleegkundige oplei dingen: Mej. A. Havinga, J. Spierenburg, A. Verbeme, M. Sietses, mej. J. Koning en F. Beekhuis; anmens de Medische en paramedische dienst: mej. M. Bruin, mevr. A. ter Haar-Ooms en J.. Jansen; namens de civiele en technische dienst J. v.d. Zweerde, P.G. Bakkum en J. Post en tenslotte namens de administratieve en overige diensten P. Beelen. Om kwart over zeven, als iedere ande re omroep druk bezig is om met een natuurfilm, een quiz of een popshow kijkers van alle gezindten en leeftijden naar de beeddbuis te lokken, is de EO al volop principieel bezig. De kinderen krijgen in klare taal de blijde boodschap via het levensverhaal van Luther en dan de oplossing van de rebus. Het moeilijk- sle was het gaas (dat moest „gaan' worden), maar de haring was ook niet voor.de poes (dat moest „bekering” wor den). Klaverweide, voortgekomen uit Waal- drecht, is gestart vanuit een oprechte VARA-visie. Het socialisme klonk er in door. Het is allemaal de schuld van het kapitaal, zo viel af te leiden. Soms blijkt er nog iets van diepere uitgangspunten. In deel 11 van vorige week, gemaakt door Roeland Kerbosch, werd een stren ge onderwijzer, type: bovenmeester, vol strekt in het karikaturale getrokken. Klaverweide was even betogend, in de twaalfde aflevering van gisteravond over prostitutie in de nieuwbouwwijk, zege vierde het genot. Ja, het is ook nooit goed. Hannah de Leeuwe ging met de borsten bloot, Jan Blaaser speelde een kostelijk oud baasje en het verhaal van Jan Hofman was informatief Woorden als pezen en ver linken kwamen mij niet onbekend voor, al worden ze zelden gebruikt, maar c.e scbe’dwoorden bellemoer en ruigpoot kunnen r.og van pas komen. Fr zaten aardige teksten in. „Ik zal wat muziek voor d’r maken. Dat huilt wat makkelijker”, er zaten ook foute teksten in. Blinkende penosejongen mid den in een huilbui over zijn vader: „Hij bood me spontaan zijn slaapkamertje aan”. Het was hoofdzakelijk wildwest in Klaverweide, sex in de polder, en niet een dramatisch verslag over de reactie van een gevestigde omgeving op onge wone nieuwkomers. Het verhaal stond op zichzelf, het had te maken kunnen hebben met (ik noem maar wat) de 27.000 nieuw-gearriveerde Surinamers in Nederland. Groter nog dan verleden jaar was de belangstelling uit de kring van de gehan dicapte kinderen, die uit de IJmond onder meer ook van „Heliomare” in Wijk aan Zee per auto en autobus naar het feestgebeuren waren overgebracht. Bovendien hebben de deelnemers van het Sport-Speel-Festijn deze avond be zocht. Voor mevrouw M.L.A. Ninck Blok- Roos, bestuurslid van de afdeling waar van ook voorzitter W. Sepp aanwezig was betekende het een genoegen zoveel In zijn geheel dus een voortreffelijke bedrijfsfilm, waarmee in oinnen- en buitenland een goede propaganda voor Bureau Wijsmuller kan worden ge maakt. Vandaar dat ook een Engelse versie werd vervaardigd, waarvoor de tekst is ingesproken door Jerry Cowan van de Wereldomroep. In de Nederland se film kan de stem van Fred Emmer worden beluisterd. Voor de première in Den Haag werd donderdag gebruik gemaakt van de En gelse versie, als hommage aan het adres van de talrijke Britse gasten. Trouwens ook uit Nederlandse kringen was de belangstelling groot, met vertegenwoor digers van de marine, het loodswezen, Welnu, het geschikte onderwerp werd gevonden bij de stranding op de rotsen van het Kanaaleiland Guernsey van de onder Liberiaanse vlag varende ertstan ker „Elwood Mead”, die met een lading van 123.000 ton erts van Australië op weg was naar Rotterdam. Het kolossale schip van bijna 60.000 brt. liep op de eerste kerstnacht van 1973 bij déze ramp een enorme schade op, waarbij onder meer de dubbele bodem over ongeveer drie-kwart scheepslengte geheel werd opengereten. Men herinnert zich wellicht dat Wijs- mullers sleepboot „Willem Barendsz” reeds de volgende dag op de plaats van de schipbreuk arriveerde, waarna de di rectie in IJmuiden het contract tot ber ging werd toegewezen op basis van Lloyd’s Open Form „No cure - no pay”. Geen succes, geen cent betaling dus. In ieder geval betekende dit bét sein voor een indrukwekkende operatie, waar behalve de „Willem Barendsz” door Bu reau Wijsmuller ook de sleepboten „Cy cloop” en „Titan” en het bergingsvaar- tuig „Krab” voor werden ingezet. In totaal waren hier ongeveer tweehonderd- vijftig eigen personeelsleden bij betrok ken. Zoals bekend is deze actie toen volle dig geslaagd, ondanks de onvoorstelbare moeilijkheden zoals stormen met windkracht 12 waar de bergers mee te kampen hebben gehad. Na zorgvuldig voorbereide en uitgevoerde werkzaamhe den kon de „Elwood Mead” dan einde lijk in maart 1974 door de slepers „Ja- cob van Heemskerck”, „Willem Ba rendsz”, „Utrecht” en „Gelderland” het dok van Wilton-Feijenoord in Rotterdam worden binnengebracht. Hier was een spectaculaire en inspannende bergingsac- tie van vijfennegentig dagen aan vooraf gegaan, een en ander is ten behoeve van „Salvage 849” van het begin af op de filmband vastgelegd. Volgens de heer F. Wijsmuller, direc teur van de bergingsmaatschappij heeft men voor het verfilmen van deze activi teiten eenvoudig enkele betrokkenen een camera meegegeven, zodat de opnamen voor zeventig percent van amateurs af komstig zijn. Wijsmuller blijkt aldus niet alleen over bekwame bergers, maar ook over goede filmers te kunnen be schikken, want „Salvage 849” mag door een ieder worden gezien. Het is dan ook een uitermate boeiend filmverslag geworden, met soms bijna beangstigende beelden van het woeste stormgeweld rond het te bergen schip. Zelfs de nachtopnamen zijn opvallend duidelijk, waarbij de anonieme caniera- lieden dikwijls verrassende vondsten hebben toegepast. Zoals het ontsteken van de verlichting in het gebouw aan het Sluisplein in IJmuiden, wanneer het Personeel in de kerstnacht voor de ber- (ingsactie wordt gealarmeerd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Zondagavond wordt in de Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat de maandelijkse jeugddienst gehouden. Daaraan zal muzikale medewerking worden verleend door het jeugdkoor „E- doza” uit Overveen. Dit ongeveer veer tig leden tellende koor wordt instrumen taal ondersteund door een combo. Het staat onder leiding van Harmen J. Kla ver. Ds. Schellevis gaat voor in deze dienst, welke om zeven uur zondagavond aan vangt. Fr*-” F' KJ gil»» i I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 7