Tien sollicitanten reageerden op burgemeestersvacature PROFIELSCHETS VAN DE RAAD Locomotief bij Overveen ontspoord Vrijetijdscentrum blijft zitten met schuldenlast van ruim veertig mille Inbraak in de sterfiat Feestavond voor tien jaar Velsens bejaardenkoor „Man of vrouw om het even” VERKOOPSTER COATS n 152, n BEVERWIJK SCHELDT „DE SLOF” ACHTERSTALLIGE HUURPENNINGEN KWIJT ■1 9 VRU DAG 2 4 OKTOBER 19 75 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 8' (Van onze stadsredactie) (Van onze stadsredactie) Liberalen huize Intercity naar Zandvoort Welzijnswerker Geen keuze HERFST EN WINTER Geestverwant (Van onze stadsredactie) Progressief reet in Combinatie r. <e KT 1 GEBOORTE? VERLOVING HUWELIJK? BETER DRUKWERK BESTELLEN? met of zonder bontkraag en/of wintervoering vanaf BEVERWIJK Na jarenlarig bakkeleien heeft de gemeente Beverwijk nu definitief besloten, vrijetijdscentrum „De Slof” niet van haar schuldenlast te verlos sen. Hoewel in het onlangs ver schenen ambtelijke meerjaren plan nog rekening met een pro- memorie geraamd bedrag van 65.000 „ter afwikkeling van de oude Slof” werd gehouden, zal de gemeente deze som niet uitkeren. Wel wordt het vrijetijdscentrum de 20.000 aan achterstallige huur aan het gemeentelijk grond bedrijf kwijtgescholden. Verder wil het gemeentebestuur echter beslist niet gaan. Voor 20 uur per week vragen wij een Alleen haar, die een ruime erva ring heeft in dit vak, verzoeken wij, ons eerst even te willen bel len, voor het maken van een sollicitatie-afspraak in onze afd. DAMES-KONFECTIE. BEVERWIJK Mr. F. J. Kra nenburg, commissaris van de konin gin in Noord-Holland, toonde zich gisteravond in de raadszaal een te vreden mens. Hij had ruim een uur lang geluisterd naar de spre kers van de diverse fracties, die een profielschets gaven van de nieuw te benoemen burgemeester. Orde op zaken van de overgebleven uit brandverzekerings- Wegenstelsel BEVERWIJK Loco-burge- meester ir. J. Camfferman gaf, voordat de raad overging tot het schetsen van een profiel van de nieuw te benoemen burgemeester, een kort beeld van Beverwijk nu en in de toekomst. Een profilering, waarin de problemen van Beverwijk centraal stonden. Toch, zo vond hij, kon de schets geen recht doen aan het totale en boeiende beeld, i; dat Beverwijk thans biedt. VAN RIXEL zo'n drukker MB Streekgenoot Beverwijk wil welzijnswerker (ADVERTENTIE) (Van inze stadsredactie) (ADVERTENTIE) HERENMODE unie (ADVERTENTIE) a L"" Umuiden - Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat hoek Martplein twee CPN- en een PPR-stem voor deze man of vrouw. En de VVD zit, zoals vaak gebeurt, op de wip”. vijf hef Het begin vorig jaar afgebrande „Slof"- onderkomen aan het Beverwijkse Raam veld. Daar er geen vernieuwbouw wordt gepleegd, keert de verzekering niet uit. De nieuwe man/vrouw van Beverwijk dient bekend te zijn met de problemen van de grote industrie en het milieu. ,-De politieke kleur van de kandidaat is voor ons van secundair belang”, aldus de raadsfractie, „omdat de burgemeester boven de partijen dient te staan. Gezien het politieke evenwicht tussen de twee rivaliserende politieke partijen PvdA en CDA kan een burgemeester van liberalen huize het juiste midden zijn”. In sociaal opzicht zou de nieuwe func tionaris zich met alle bevolkingsgroepen moeten kunnen verstaan, waartoe een strikte scheiding tussen beroeps- en pri- véleven noodzakelijk leek. Twee ambts termijnen vond de heer Van Ruyven het maximum, dit om de bevolking ten minste éénmaal per decennium inspraak in de benoemingskwestie te garanderen. Plein 1945 No. 1 - Umuiden Tel. 10323-(02550). «rip igen Van de nieuw te benoemen burge meester verwachtte zijn partij belang stelling voor het werkloosheidsvraagstuk en interesse voor de woningbouw. Juist deze twee facetten waren in de speech van Camfferman niet of onvoldoende belicht, reden waarom de CPN-woord- voerder zich van het gesprokene distan- cieerde. De CDA-fractie drong er bij monde van K. Reimes bij de commissaris op aan zijn voordracht voor de benoeming van een nieuwe burgemeester door te nemen met een delegatie uit de gemeen teraad. politiek figuur, maar iemand die boven de partijen kan staan. De man of vrouw zal geen zetel in de Staten-Generaal of Provinciale Staten moeten ambiëren. „Een kandidaat uit onze eigen gemeente lijkt ons ongewenst. Liever iemand, die onbevangen tegenover Beverwijk staat.” i Inmiddels waren in Beverwijk al stemmen opgegaan, om de nieuw- bouwplannen van het vrijetijdscen trum te combineren met de al langer bestaande plannen voor de bouw van een cultureel centrum. -Burg^meestei' J. G. S. Bruinsma bracht de fusiebe- sprekingen op gang. In september 1974 resulteerde dit in een koppeling van beide plannen tot Ontmoetings centrum „De Nieuwe Slof”, waarvoor de eerste paal zoals bekend afgelopen zomer de grond in werd geheid. Naar de mening van de heer Berghuis zou de nieuwe burgemeester goede im pulsen aan college en raad moeten kun nen geven. Hij of zij zou midden tussen de bevolking moeten staan. In dit licht bezien gaf de CPN de voorkeur aan de benoeming van een stad- of streekge noot, afkomstig uit socialistische kring. Op grond van de discussies in de raad zei de commissaris van de koningin tenslotte dat hij hoopte tot een aan vaardbare oplossing te komen. In zijn gesprekken met de sollicitanten zou hij in elk geval de door de raad gelanceerde gedachten tot uiting laten komen. Bestuurservaring en creativiteit stelde de PPR-woordvoerder op hoge prijs. Speciale belangstelling voor milieube- heersing. voorlichting en Woonwagen- werk zou het enthousiasme van zijn partij voor de sollicitanten kunnen ver groten. Ook het wegenstelsel wordt in Bever wijk slecht bedeeld, zo zei hij. „Het doorgaande verkeer moet zich dwars door het winkelcentrum en de woonwij ken, een weg zoeken en de bereikbaar heid van de basisindustrie is voor een industrie van z’n nationale betekenis zonder meer Onvoldoende.” De commissaris, die bladerend in de op schrift gestelde redevoeringen van de fracties tot een algemene profielschets kwam, wilde wel graag weten hoe de meerderheid van de raad over de poli tieke kleur van de nieuwe burgemeester dacht. „Negen van het CDA voor een CDA’er, negen stemmen van de PvdA voor een socialist en niet te vergeten De VVD-fractie stelde nadrukkelijk liever geen kandidaat aan te bevelen uit de thans zittende gemeenteraad. Volgens fractievoorzitter drs. A. Eiff zou de WD graag een burgemeester willen hebben die onbevooroordeeld en fris tegenover de problemen van het besturen van Beverwijk staat. Dat impliceert tevens, dat de persoon niet nauw betrokken moet zijn geweest bij de samenvoegings- kwestie van de drie IJmond-gemeenten enkele jaren geleden. Ook een carrière- burgemeester zag de WD-fractie niet zitten en of de nieuwe burgemeester nu een vrouw of een man zal zijn was de liberalen om het even. Aflossing schuldenlast penningen is niet mogelijk. De ge meente heeft, als eigenaresse van de noodbarakken aan het Raamveld, geen cent uitgekeerd gekregen. De verzekering betaalt alleen uit, wan neer vernieuwbouw wordt gepleegd. Bij „De Slof” is dit echter niet het geval. Vrijetijdscentrum „De Slof” werd na een turbulente start in 1967 in het voormalige Berghuis-atelier aan het Raamveld ondergebracht. Daar raakte het met onder meer subsidieproble- men kampende bestuur langzaam maar zeker in het financiële slop. In de Moenstraat, vaarin De Slof” mo menteel nog is gevestigd. .De gevolgen van de in het nabije verleden ontstane snelle groei van Be verwijk” (niet behoorlijk integreren van de van buitengekomenen met de reeds aanwezige bevolking) zijn, volgens de heer Camfferman, „nog niet opgevangen. Nu moet daarnaast ook aandacht ge schonken worden aan de consequenties van het teruglopend inwonertal. Conse quenties ten aanzien van het verzorgings- peil, onder andere het sociaal culturele, dat nog niet is afgerond, als ook ten aanzien van de financiën.” Hij noemde in dit kader ook de relatief verouderen de bevolking. De voorzieningen voor de ze groep zijn niet tot een sluitend geheel gebracht. Hij verwachtte, dat de verstoring van een evenwichtige bevolkingsopbouw in de komende jaren steeds meer de aan dacht van de bestuurders zal vragen. „U heeft en beeld gegeven van een burgemeester, die er wel heel anders uitziet, dan de burgemeester die de groei van Beverwijk heeft meegemaakt en gestimuleerd.” Mr. Kranenburg verheel de niet, dat Beverwijk behoefte zal heb ben aan een burgemeester, die uit de welzijnspolitieke kring vandaan zou moeten komen. Een wens ook. die door bijna alle fracties van de raad was geuit. Volgens mr. Kranenburg zijn en „stuk of tien” sollicitaties op de vacante burgemeesterspost binnengekomen. ..Beverwijk vervult sinds vele tiental len jaren een koopcentrumfunctie in Midden-Kennemerland. Was deze cen trumfunctie tot voor een tiental jaren een vanzelfsprekendheid, door het mo bieler worden van de mensen is deze functie minder geworden. Andere centra doen steeds meer hun invloed gelden. Het is mede om deze redenen, dat B. en W. met instemming van de raad, een onderzoek hebben opgedragen aan het Sociografisch Bureau Beverwijk-Heems- kerk om na te gaan hoe de toekomstver wachtingen voor het stadscentrum ten aanzien van winkelvloeroppervlak lig gen”, aldus de heer Camfferman. „Beverwijk bezit ook een centrum functie in de dienstensfeer. In Beverwijk zijn, exclusief Hoogovens, 1205 bedrijven en instellingen gevestigd, die- tezamen 12.387 arbeidsplaatsen leveren. Een kwart van het aantal arbeidsplaatsen is op ons industrieterrein te vinden," zo ging hij verder. Het bebouwbare oppervlak in Bever wijk, waar woningen kunnen worden gebouwd, is vrijwel uitgegeven. Het ver wachte bevolkingsverloop tot in de tach tiger jaren is bijzonder groot: in 1978: 36.000 inwoners, en in 1983: 33.000 inwo ners. Momenteel bezit Beverwijk 37-500 inwoners. OVERVEEN. De sneltreinen tussen Heerlen en Zandvoort reden donderdag van half twaalf tot even over half zes maar tot Amsterdam. Omdat er bij Overveen donderdagochtend een locomo tief van deze intercity met een as was ontspoord, werd van Amsterdam tot Zandvoort een pendeldienst onderhouden via het andere baanvak. „Hiermee wordt onzes inziens recht ge daan aan de betrokkenheid van onze raad bij deze voor Beverwijk zo belang rijke benoeming.” Het CDA zou graag zien, dat een geestverwant voorzitter van het college zou worden. Een CDA’er van ongeveer 45 jaar, geen uitgesproken IJMUIDEN. Er is ingebroken in een woning in de Sterfiat aan het Zee- wijkplein in Umuiden. Vijfhonderd gul den werd vermist eri ëéh hoeveelheid sieraden. De dader(s) is binnengekomen via een tochtraampje aart'dé achterzijde. Het actuele beeld van Beverwijk, zoals de raad en locoburgemeester Camffer man dit hadden geschetst, kwam voor mr. Kranenburg niet als als een verras sing, zei hij. „Beverwijk is typisch in de kentering der t ij den terecht gekomen. Het samenlevingspatroon van uw stad behoeft in deze fase een aanvulling. Er zal een welzijnspolitiek gevoerd moeten worden om die leemte op te vullen.” Ruimte om de discussies over de bur gemeesterskandidaat voort te zetten, zo als de heren Berghuis en Reimes hadden voorgesteld, was volgens mr. Kranen burg niet aanwezig. „De wet geeft mij geen bevoegdheid om iets dergelijks te doen. Vindt u het een schraal alternatief voor een gekozen burgemeester? Oke, ook hierin moeten we ons houden aan de wetgever, die nog steeds heeft be paald, dat een burgemeester door de Kroon wordt benoemd.” Hij piekerde er niet over de term „hij moet boven de politieke partijen staan” over te nemen. „Niemand staat boven de partijen,” aldus mr. Kranenburg, die de raad toezegde een spoedige beslissing te. nemen en de voordracht snel naar dc minister te zenden. Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden januari 19"3 kwam de gemeente het noodlijdende centrum te hulp. Er werd een nieuw bestuur aangesteld, de heer Schipper werd tot penning meester benoemd en in gezamenlijke inspanning werd orde op zaken ge steld. Hoewel de gemeente zich ook toen al niet bereid toonde, de in de loop der jaren aangegroeide schuldenlast van het vrijetijdscentrum over te ne men, weerhield dit er het enthousias te bestuur niet van een ambitieus nieuwbouwplan te lanceren. Dit plan, vervaardigd door de Heemsteedse ar chitect Dick Plat, zou gerekend in guldens 1973 ruim 2,2 miljoen gaan kosten. Dat de nieuwbouwplannen pure noodzaak waren, werd luttele maanden later bewezen. Na fikse re genbuien kwamen de noodbarakken aan het Raamveld volkomen blank te staan en in januari 1974 moest beslo ten worden, „De Slof” definitief te sluiten. In nauwe samenwerking met het gemeentebestuur werd een tijde lijke oplossing gezocht en gevonden in de voormalige huishoudschool aan De rijtuigen van de intercity werden met een te hulp geroepen locomotief teruggesleept naar Zandvoort. Het trein verkeer ondervond maar weinig vertra ging, omdat het via het andere spoor kon worden geleid. Nadat in de loop van de middag de vertragingen voor de pas sagiers tot ongeveer een kwartier waren opgèlopen, kon het baanvak om minuten over half zes weer voor verkeer worden vrijgegeven. Dit ruim 4,1 miljoen gulden kos tende centrum zal naar verwachting in de herfst van het komende jaar kunnen worden opgeleverd. Tot zo lang zal het vrijetijdscentrum ge bruik van de panden aan de Moens- srtaat blijven maken. Fractie-voorzitter K Vermeulen van de PvdA stelde voorop dat Zijn fractie, uiteraard unaniem, van mening was, dat de nieuwe burgemeester uit de rijen van de PvdA moet voortkomen. De taak van burgemeester kon zeer goed door een maatschappelijk ingestel de vrouw worden vervuld, zo zei hij. „Een vrouw schept een sfeer waarin het redelijk prettig leven is. Vrouwelijke burgemeesters zijn geen mensen, die zo nodig hogerop moeten”. De religieuze binding is niet bepalend voor de politieke en maatschappelijke instelling van de bevolking: vijftig pro cent van de Beverwijkse bevolking is katholiek. Het CDA behaalde in 1974 ruim 33 procent van de uitgebrachte stemmen. Het percentage dat de KVP zal hebben behaald moet, schattender- wijs benaderd, ongeveer 28 a 29 procent zijn. De heer Vermeulen concludeerde hieruit, dat een KVP burgemeester in Beverwijk niet meer verantwoord is. De nieuwe voorzitter van het college zal met een sterk coördinerende en stimulerende functie genoegen moeten nemen. „Waar we om zitten te springen is een welzijnswerker en geen bouwpas toor”. In tweede instantie liet woordvoerder Eiff van de VVD-fractie zich echter wederom niet tot een politieke keuze verlokken. Wel beval hij nogmaals de religieuze achtergrond van de te benoe men kandidaat in de aandacht van de commissaris aan. Ook fractievoorzitter Vermeulen van de PvdA stipte dit on derwerp nog even aan, toen hij meedeel de dat zijn partij „niet louter en alleen uit heidenen bestond”. Naar aanleiding van opmerkingen van CDA-er Reimes zei de commissaris, dat de Beverwijkse raad eventueel in een aan de minister van Binnenlandse Zaken gerichte brief om de benoeming van een bepaalde, met name genoemde kandidaat zou kunnen vragen. Dit recht van petitie, is, aldus de heer Kranenburg, onaantastbaar, en heeft meestal een redelijk goede kans van slagen. Daarnaast is de minister wat de burgemeestersbenoeming betreft, ver antwoording schuldig aan de Kamer. Ten overstaan van de commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F, J. Kranenburg, schetste de Beverwijkse raad gisteravond het profiel van de nieuw te benoemen burgemeester. Ook. de heer G. J- van Ruyven (PPR) pleitte voor een optimale inspraak van gemeente en bevolking in de benoeming van de nieuwe burgemeester. Hij of zij zou naar zijn smaak voort móeten komen uit de progressieve drie, die momenteel het kabinet Den Uyl steunen. De exacte partij achtte hij van secundair belang, hoewel een geavanceerde en oecumeni sche levenshouding wel gewenst zou zijn. Fractievoorzitter Cees Berghuis van de CPN kon zich niet achter het betoog van loco-burgemeester Camfferman scharen. VELSEN. Het Velsense bejaarden koor bestaat 10 jaar. Dit jubileum wordt op woensdag 5 november (de oprich tingsdatum) gevierd met een feestavond in het zaaltje van de Petrakerk. Op de ze feestavond zal het bejaardenkoor, dat bestaat uit leden van 65 tot 90 jaar, een uitvoering geven. De feestavond begint om acht uur. De schuld van het af gebrande vrije tijdscentrum aan het Raamveld was tot 1 januari 1973 opgelopen tot f 65.000. Ruim 45.000 hiervan be stond uit onbetaalde rekeningen van leveranciers. Voornaamste argument van de gemeente om deze schulden last niet over te nemen is het feit, dat men niet met reeksen crediteuren wil gaan onderhandelen. Men acht de afwikkeling van deze schulden een zaak van „De Slof” zelf.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 9