Italië: vijf Noordenbos kritiseert houding tienkampers wijzigingen MOTIVATIE DIT JAAR r SNEL TERUGGELOPEN Bondscoach ziet wél wat in Schutter Veel kritiek voor Krysik Voorzitter en trainer zijn verdreven Jansen kreeg twee duels JUDOKA’S KANSLOOS 1 J t I 2 ruglij 13 1975 ZATERDAG 2 5 OKTOBER SPORT .z - J 3 i - Uitdaging Heftige ruzie Ervaringen Lijst Erkenning Wintertraining Topper (Van onze sportredactie) gaan, doen.” Jaap Noordenbos: „Ik ben echt van plan veel meer aan de jeugd te PIETER MUL op Gianni Rivera: „Ik denk niet dat de spelersgroep gehandhaafd blijft.” (Van on zo sportredactie) Nico Jansen: Twee duels. (Van onze sportredactie) Machtsgreep Rivera bij Milan is geslaagd :niging 'ember estaan :s telijk toelaat letiek- 'tpark. pinstig rdekte at zou gingen vrouw dag 4 en de i ge- geno- Ton lenge ■man), twee pioen pioen ersma of 2 an de onale een Noordenbos’ visie (zelf was hij vroeger sprinter, af en toe deed hij voor zijn plezier- een tienkamp) op de vijfkamp is rnooi imen ustus e in- onze ater- lelijk eage- eper- - en erge- rands It op dan en is Hij üner zijn ver mei- iljak, gem; i het libre- kop- in de partij kende dvijf- Ook jorbij, n vijf min- tlboles rlaats. r van luiten Ex-speler Trapattoni nam de trai- nigsarbeid over. Hij verricht zjjn werk onder toeziend oog van Rocco, de man die Milaan jaren terug naar de groot ste successen voerde. Rocco: „Het is voor mjj een uitdaging en ik doe het igsfase Gees- ag. De an de astelijk er land, Delijk- ier en Vrijdag rond het middaguur werd 'de tocht naar Warschau voortgezet. Spelers en officials verblijven in het nieuwe buiten de stad gelegen Novotel-hotel. Hoewel door de late aankomst nog niet kon worden getraind en nog enige onze kerheid bestaat over de vorm van de spelers is het waarschijnlijk dat Italië zondagmiddag in de volgende opstelling zal uitkomen: Doel: Zoff; achter: Genti le. Facchetti. Bellugi en Rocca: midden: Benetti, Antognoni en Cuccureddu; voor: Causio, Anastasi en Publici. In vergelijking tot de ploeg die op 27 september 0-0 speelde tegen Finland won voor het Europese kampioenschap zou de formatie dan op vijf plaatsen zijn gewijzigd. zich gedwongen afscheid van zijn club te nemen na zijn aanvankelijk misluk te poging Butticchi uit het zadel te wippen. Rivera zou stoppen. Milaan en heel Italië „pikte” dat niet. Butticchi werd bedreigd en zijn huis en buiten verblijf werden door politie geruime tijd streng bewaakt. Tienduizenden brieven kwamen bij het Milan-secre- tariaat biiyien. „Gianni blijf” was de teneur van de verontwaardigde fans. De „affaire-Rivera” was voor de Christen-Democratische Partij aanlei ding de stervoetballer als een van haar kandidaten voor de verkiezingen voor te cjragen. Bij de halfmiddengewichten moesten de Japanners de Russen voor laten gaan en tevreden zijn met brons. De eindstrijd ging tussen Vladimir Nevzorov en Valeri Vojnikpv. Nevzorov, Europees kampioen, was de finale binnengestapt door onder meer de Japanner Kuramoto te verslaan. Het goud was voor hem, nadat hij zijn landgenoot op Nippon versloeg. De Neder landers kwamen er niet aan te pas. Èoersma, Knegjens, Baselmans en Essink verloren allen hun eerste partij. Vijf maanden geleden besloot de „golden boy” van AC Milan de voet balschoenen voorgoed op te bergen. Hij wilde vertrekken, zeker na de heftige ruzie met voorziter Butticchi die had gezegd: Rivera is niet onmisbaar. Zodra de gelegenheid daar is, zal hij een transfer krijgen”. Rivera voelde ie. 1. 46.00, 128; 4. maam 204; 7. :rg 0, MILAAN 1 Hoe vreemd de situatie bij het Italiaanse voetbalbedrjjf AC Milan is wordt wel zeer duidelijk aan gegeven door de huidige trainer Gio vanni Trappatoni: „Ik moet een speler commanderen die mijn baas is. Het is even wennen met die gedachte te moe ten leven”. Die speler is Gianni Rive ra, de 32-jarige vrijgezel die thans de vaandeldrager is van een revolutie binnen een der grootste clubs van het lan-d waarin de profesisonele voetbal sport in verval is geraakt. Gesteund door geldschieters trok Rivera de macht naar zich toe. verdreef voor zitter Butticchi en trainer Giagnoni en nestelde zich als „algemeen admini strateur” in de burelen van AC Milan. Zijn functie bleek al snel de belang rijkste binnen het voetbalbedrjjf. Ri vera haalde ex-coach Nereo Rocco als technisch-directeur terug en nam, toen de rust enigszins terugkeerde, zelf de training weer op. Begin november, waarschijnlijk in de return in de UEFA-Cupstrjjd tegen het Ierse Ath- lone, wil Gianni Rivera in het Mila nese San Siro-stadion z(jn terugkeer als voetballer vieren. Terwijl duizenden supporters de club de rug toekeerden, ondernam Rivera een tweede poging de „gevestigde orde” omver te werpen. Geholpen door een groep vooraanstaande finan ciers slaagde hij erin het grootste deel van de Milan-aandelen in handen te krijgen. Het bezit van circa 70 percent van alle aandelen maakte Rivera op slag de machtigste man van de N.V. Milan. Signor Gastelfranchi, een van de grootste geldschieters, werd tot president benoemd en Rivera tot ad ministrateur. In het spoor van But ticchi verliet trainer Giagnoni AC Milan. Rivera: „Ik zal doorzetten. De vori ge trainer hield er een kerngroep van 27 spelers op na. Het elftal speelde als een derdeklasser. De trainer vond het zakelijk gedeelte vap zijn werk veel belangrijker dan. het technische ge- tijd meer om zich met de spelers bezig deelte. Op het laatst had hij bijna geen te houden. Ik denk niet dat de spelers groep gehandhaafd blijft. Mogelijk zullen enkele mensen verdwijnen. Bo logna heeft interesse voor een paar man”. De come-back van Rivera op het veld wordt door heel Italië met belangstelling tegemoet gezien. „Hc maak een moeilijke tijd door”, zegt de nu al legendarische stervoetballer. „Ik heb vijf maanden geen bal meer aan geraakt. Als het aan Rocco igt, zal ik zo snel mogelijk weer worden ingezet. Indien ik voel dat het niet gaat, zal ik niet forceren en van een terugkeer afzien. Dan heb ik liever dat het pu bliek mij in gedachten houdt zoals ik voorheen speelde”. „Het verstand van Milan” zoals Rivera nog steeds ge noemd wordt, zal in ieder geval niet langer dan een jaar actief blijven voetballen. Voor Milan zal hij in ieder geval langer behouden blijven. Gorski zorgde vrijdagmorgen voorts voor een grote teleurstelling bij zo’n 500 veelal jeugdige supporters, die naar het stadion waren gekomen om naar de training van de Polen te kijken. Uren lang hebben ze gewacht, doch Gorski, die had laten weten om elf uur te zullen komen, verscheen niet. De complete TV- trein en de persfotografen gaven er na lang wachten als eersten de brui aan. De autogrammenjagers hielden stand tot de invallende duisternis duidelijk maakte dat de spelers vrijdag in het stadion niet meer in actie zouden komen. Zowel voor Polen als Italë geldt dat slechts een ruime zege werkelijke moge lijkheden biedt om de laatste acht van het toernooi om het Europese kampioen schap voor landenteams te bereiken. Gorski is zich, andere uitlatingen in het recente verleden ten spijt, zeer wel be wust dat hij zelfs bij winst allerminst mag rekenen op een plaats in de kwart finales. „De belangrijkste factor is dan”, zo verzuchtte hij, „spelen Cruijff en Neeskens op 22 november in Rome tegen Italië. Zonder Crmjff verliest het Neder landse elftal 40 procent van zijn kracht. Maar je zal zien dat de KNVB toch zijn zin krijgt en dat Barcelona zijn compe titiewedstrijd voor die dag weet te ver plaatsen. Ik ga er zonder meer van uit dat het tweetal tegen Italië zal spelen. En wat denk je dan? Zou dan een Italiaans elftal aangenomen dat wij het zondag uitschakelen nog de men tale kracht hebben die wedstrijd waarbij hert voor hen alleen nog maar om de eer gaat te winnen? Ik hoop van wel, maar mijn gezonde verstand heeft een andere mening”. Het wisselen van Krysik, die op de merkwaardigste momenten van team verandert, valt slecht bij de niet-Blok- keerspelers. Met name Johnny Groen heeft zijn bedenkingen. „Tegen Honga rije speelde ik een sterke partij. Ik was er dan ook vrijwel zeker van, dat ik er nu ook bij zou zijn. Maar nee hoor, alleen de Starliftspelers kwamen aan de bak. Die sloegen nog geen deuk in een pak boter”, aldus Groen, die de taktische zetten van Krysik niet kan volgen. „Trainen kan hij wel, maar van coa ching heeft hij kennelijk nog niet ge hoord”. Ondanks alle bezwaren kwam Nederland in de derde set tot aanvaard baar spel. De Oost-Duitsers werden knap bezig gehouden, maar de routine gaf uiteindelijk toch de doorslag: 13-15. ZEIST. Nico Jansen is door de tuchtcommissie van de KNVB voor twee wedstrijden geschorst en kan daarom morgen niet meedoen in de belangrijke wedstrijd van Amsterdam tegen Ajax. De Amsterdam-spits, die afgelopen zon dag van arbiter Keizer een gele kaart kreeg omdat hij doorliep op doelman Van der Meeren, kreeg ook hog 100 gulden boete. Dries Visser, wiens zaak eveneens mondeling werd behandeld, kreeg één wedstrijd voorwaardelijk maar ook één duel onvoorwaardelijk, vanwege de gele kaart die hij in de wedstrijd Sparta-AZ opliep. Visser kreeg bovendien een boete van 200 gulden. BELGRADO (ANP) De Nederland se herenploeg heeft vrijdag in Belgrado de goede prestatie van de afgelopen dagen niet voortgezet, ’n een éénzijdige duel was de ploeg kansloos tegen Oost- Duitsland: 0-3. De dames deden het niet beter. Joegoslavië was, eveneens, met 3-0 te sterk. De heren hebben de Oost- Duitsers in de eerste twee sets tot zes punten kunnen bijhouden. Daarna was het verhoogde tempo van de' Oosteuro- pese formatie te veel voor Nederland, dat de sets met 9-15 en 7-15 moest inleveren. In deze periode bleek, dat vooral Pim Uyterschout en Jan Warns lengte te kort kwamen om de hoog aanvallende tegenstander af te stoppen. Coach Ben Krysik zag hierin geen aan leiding te wisselen hetgeen vreemd was, omdat een nederlaag tegen Oost-Duits- land was ingecalculeerd. Het duel tegen Frankrijk, is voor Nederland van meer belang en Krysik had in feite zijn hele basis rust moeten gunnen. voor Gianni. We hebben nog niet eens over mijn salaris gesproken. Samen met Gianni wil ik er iets moois van maken”. AC Milan heeft iets goed te maken. Er werden dit seizoen maar 15.000 seizoenkaarten verkocht. Vorig seizoen waren het 6000 vaste plaatsen meer. Rivera wil trachten zjjn club ook op het veld te steunen. „De com- binatie speler-administrateur vergt veel tijd, maar ik heb het er voor over”. Kazimierz Gorski mocht dan zeggen dat het Poolse elftal wel niet veel zal afwijken van het team dat met 03 van Nederland verloor, tijdens de persconferentie die alleen toeganke lijk was voor Poolse journalisten bleven toch de nodige vraagtekens staan. In het bijzonder ten aanzien van de bezetting van het middenveld gaf hij weinig ze kerheid. Een vaststaand feit is eigenlijk alleen dat Kazimierz Deyna zondagmid dag in het uitverkochte Dziesieciolecia- stadion, dat zo’n 80.000 toeschouwers kan herbergen, op het middenveld zal staan. Maar voor die wetenschap was geen persconferentie nodig geweest. WENEN (Reuter/UPl/AFP) - Japan en de Sovjet Unie, de twee toonaange vende judonaties, hebben op de tweede dag van het toernooi om de wereldkam pioenschappen in Wenen alle beschikbare gouden en zilveren medailles ingepalmd. De finale in het halfmiddengewicht was een Russische aangelegenheid en bij de middengewichten moesten Japanners uitmaken wie het hoogst aangeslagen eremetaal in ontvangst mocht nemen. De tweevoudige triomf in het midden- gewicht vergoedde veel voor Japan, na dat een dag eerder Ishibashi in de half- zwaargewichtklasse een verrassende ne derlaag tegen de Fransman Rouge had geleden. Shozo Fuji, die vrijdag voor de derde keer in successie ’s werelds sterk ste middengewicht werd, had overigens veel moeite met zijn landgenoot Yoshimi Hara. Fuji won het duel op beslissing van de scheidsrechter. Op zijn weg naar de wereldtitel had Fuji afgerekend met de Fransman Coche, die uiteindelijk met een bronzen plak genoegen moest ne men. Ook de Rus Aleksei Volosov kon de Japanner niet stoppen. Volgens het boekje werd de Rus verslagen. De ervaringen van het voorbije sei zoen hebben Noordenbos, en bondscoach voor de vrouwelijke Montreal-kandida- ten, somber geêtemd voor de nabije toekomst. „Je moet in zo’n situatie goed oppassen dat je eigen motivatie niet ontbreekt. Dit jaar is die in elk geval snel teruggelopen. Ik heb bij de KNAU al laten doorschemeren, dat ik er na afloop van het jeugdplan (volgend jaar mei) en eventueel, de Olympische Spelen mee wil kappen. De hele manier van presentatie van deze sport, de omgang met bestuurders, met collega-trainers, is ontzettend knullig. Zoiets wekt irritatie. Na volgend seizoen komt er weer een nieuwe generatie en ik vind niet dat ik, zoals de zaken er nu voorstaan, daarmee door moet gaan”. Dat mag voor Noordenbos. - leraar lichamelijke opvoeding en dekaan op een middelbare school in Rotterdam - dan wel niet zijn, feit is, dat hij met zijn tienkampers (over de vijfkampsters later) een teleurstellend seizoen heeft doorgemaakt. Een periode die niet goed gemaakt kon worden door de toppresta tie van kampioen Eltjo Schutter een maand geleden in Amsterdam. De Nij meegse student verbeterde na 13 jaar het Nederlands record van Eef Kamer beek en zijn totaal van 7651 was zelfs één punt boven de minimumlimiet voor de Olympische Spelen van Montreal. Een prima verrichting, die voor Noor- deloos wordt overgespeelld door een zee van ellende. Narigheid, die in zijn ogen hoofdzakelijk voortkomt uit een menta liteit die niet die van Noordenbos is. „Laat ik voorop stellen dat vier man op die lijst voor mij niet had gehoeven. Schutter was in feite de enige die er wel op thuis hoorde. De andere drie (Schrijnders, Van de Ham en John de Noorlander) hadden gewoon centraal kunnen trainen met Schutter. Het enige verschil ligt in de trainingsstage in het Italiaanse Formia, in het begin van dit jaar. Nou, dat hadden we in Nederland ook wel kunnen doen. Kijk, voor die tienkamp moet je een aantal eigen schappen bezitten en een heel belangrij ke daarvan is karaktervastheid. Bij Schutter is het volgens mij zo, dat hij in, wezen met een groot brok aanleg een gebrek aan hardheid compenseert. Hard heid wil zeggen, dat je echt gaat trainen, dat is niét spelen met een individueel nummertje”. WARSCHAU (ANP) De Italiaanse ploeg zal zondagmiddag in de sleutel- wedstrijd voor groep vijf van het Euro pese voetbalkampioenschap tegen Polen in Warschau moeten aantreden zonder Capello. De aanvaller van Juventus heeft een knieblessure en moest ook woensdag al de Europacupontmoeting met Borussia Mönchengladbach missen. De Italiaanse spelers die in Europa cup- verband hebben gespeeld arriveerden pas vrijdagmiddag in Warschau. De plotse ling opgekomen dichte mist maakte het donderdagavond laat onmogelijk dat het toestel uit Rome op het vliegveld van de Poolse hoofdstad landde. Er moest wor den uitgeweken naar het 290 kilometer zuidelijker gelegen Krakau. HENDRIK IDO AMBACHT. Twee van de vier tienkampers, die het afgelopen atletiekseizoen op de voorlopige Olympische selectielijst mochten paraderen, krijgen dezer dagen eenonaangenaam bericht in de bus gestopt. De heren worden namelijk bedankt. Niet alleen zjjn ze hun plaatsjes in het ploegje bevoorrechten kwijt, nee, ook de centrale training is er'voor het duo Fred Schrijnders en John de Noorlander niet meer bjj. minder uitgesproken. „De twee toonaan gevende atletes, Mieke Sterk en Sylvia Barlag, heb ik nooit gehad. Mieke is helemaal weg van Wil Westphal en traint niet bij een ander. Sylvia heb ik verleden jaar geprobeerd op de centrale training te krijgen, maar zij was altijd verhinderd. Wel heb ik onder meer Mir jam van Laar getraind. Haar ontbreekt bijvoorbeeld algehele souplesse, dat kun je zo zien. Voor alle dames vraag ik me af of ze wel een vijfkamp trainen. In mijn ogen oefenen ze vijf aparte num mers, alhoewel ik er mijn.twijfels over heb of het er wel vijf zijn. En dan hoor je allerlei excuses, maar die heb je - uitsluitend voor jezelf, niet naar bulten toe - daar telt de prestatie. Al met al stel je door die incomplete training je zelf een limiet”. De 36-jarige Noordenbos, sinds 1969 bondscoach, is ervan overtuigd dat kam pioen Schutter met een intensievere training op de werpnummers minstens 7800 punten zou hebben gehaald. Nog altijd zo’n 700 punten onder het wereld record van de Amerikaanse Bruce Jen ner. „Lange tijd zijn het Ed de Noorlan der en Hans Smeman geweest die na Kamerbeek de dienst uitmaakten. Die hebben in rotte omstandigheden moeten werken. Eindelijk is de erkenning geko men en daarmee de faciliteiten. Daar profiteren nu de jongere tienkampers van, maar ik heb dit jaar sterk het gevoel gehad dat er geen eer viel te behalen. Men heeft zijn morele plicht verzaakt. Er zijn wel verzachtende om standigheden, zoals studie, maar dan moet je bedanken voor de centrale trai ning. In feite vind ik dit immoreel”. „Tijdens één van de wedstrijden dit jaar ben ik echt enorm kwaad geweest vanwege de laksheid waarmee de ploeg te werk ging. Vroeger gingen die knapen er heen om twee dagen te strijden, die hoefde je niet te motiveren. Op het moment van de wedstrijd ben ik er echter niet om die motivatie' aan te praten. Het zijn volwassen kerels. Mijn standpunt is altijd geweest, dat ik ze naar een wedstrijd toe wilde helpen, activeren, ga zo maar door. Die motiva tie moet uit de training komen, zoiets hóef je niet tijdens een wedstrijd bij te brengen”. Ik kon vroeger nog wel eens uit mijn slof schieten. Niet bij Edward, die deed zijn hele programma zonder dat je hoefde té kijken. Maar Hans Smeman moest je achter zijn broek zitten, 4ie had dat in de training nodig. Op het. ogenblik is het zo, dat als Noordenbos niet kijkt, er snel wat min der wordt gedaan. Zou k weglopen, wat ik tijden geleden wel eens gedaan heb, dan voerde men nu niets uit”. Onaangenaam nieuws maar een ver rassing kan het voor het tweetal nauwe lijks zijn. KNAU-bondscoach Jaap Noordenbos: Tegenover de groep die ik op de centrale training heb gehad heb ik mijn mening nooit onder stoelen of banken gestoken. Twee van de vier in de Olympische voorselectie hebben de kansen die hun zijn geboden duidelijk niet gegrepen. Op de centrale training hoef ik ze niet meer te zien. Tonen zij het volgend jaar aan dat zij toch tot de sterksten in Nederland horen dan ko men ze natuurlijk gewoon in de landen ploeg. Dat is voor mij geen puht”. „Nee, dat is het volgen van een heel zware wintertraining voor maar twee of drie tienkampen per jaar. Van de Rus Avilov die in München Olympisch kam pioen werd, werd gezegd dat alles hem zo makkelijk leek af te gaan. Maar men vergeet dat die man is doodgegooid met een enorm aantal uren techniektraining alle nummers. Die knul beschikte over zo’n surplus aan techniek, dat hij alles met speels gemak leek te doen. Wat Eltjo in Amsterdam presteerde, wil in niet bagatelliseren. Hij werkte daar niet onder optimale condities: er was geen tegenstand, die titelstrijd werd niet op kunststof gehouden, etc. Kortom, ik vind het knap wat hij gedaan heeft, maar toch kijk Ik er met een beetje angst tegenaan. Iedereen was zo blij dat hij 51 meter met de speer gooide, maar dat hadden er allang 60 moeten zijn. Hij wordt al jaren op die werpnummers gewezen. Hij zou zijn specialiteit het polshoogspringen, wel moeten bijhouden, maar in de training naar het tweede plan moeten verwijzen. Een vent moet zijn zwakke nummers trainen, dat is een opgave die een atleet zich moet stellen. Maar ja, dan kom je aan iets wat je tegenwoordig ook in andere sporten hoort - ze hebben het nogal makkelijk. Ze willen zich niet in één ding vastbijten”. „Neë, ik ben echt van plan veel meer aan de jeugd te doen. Naast Schutter is Van de Ham de enige .die nog in stijgende lijn door kan gaan. Het is wel erg jammer dat Ed de Noordlan- der en Smeman kort na elkaar zijn weggevallen. Schutter is eigenlijk te snel onze topper geworden. Het doorgaan van die twee zou voor Eltjo een stimulans zijn geweest. Voor hem en de anderen is een stuk voorbeeld verdwenen. De inte gratie zou veel geleidelljker zijn verlo pen” ■h»-' 'Tl

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13