'te Schipholspoorlijn langs Kagertocht nur^poofbank wart nadadand Rechtse „bunker” contra „gematigden” DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN c Profiteer van onze u onafhankelijke adviezen I TRACE SCHIPHOUI/ff A c Het woord is aan Slmfterdam Ceiatn Waar blijft Kenou? HAARLEMMERMEER TEVREDEN DEN UYL OVER ZAAK-HERREMA Mistvelden gemakkelijk, één adres voor al uw geldzaken AGENDA pagina 6 Q Vandaag in 0 Rustig in Portugal t Wisenten awn I (Van onze redacteur in Barcelona R. Bosschart) Juan Carlos Deze krant bestaat uit Plezierboten Kritiek 12, 13 Sport 79 BROODSOORTEN VAN DER VOOREN BAKT ZE! ZATERDAG 25 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 300 BERENDSEN B.V. Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Fa. HARTOG Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden l Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Supertankers MADRID De strijd op leven en dood in Madrid geldt niet alleen het 83-jarige, verzwakte lichaam van generaal Franco, maar ook de pogingen van de uiterst rechtse vleugel van het regime om uitstel van executie te krijgen; en dat verklaart ongetwijfeld waarom gisteravond de macht nog altijd niet overgedragen was aan prins Juan Carlos de Bourbon. IJmuider Courant August Strindberg: Revolutie is onwettig, behalve wanneer zij slaagt. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - F 12,35 p. tnnd., F 35,45 p. kwartaal (p. post F 42.—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. ADVERTENTIES be- achtentwintig pagina’s, waarin opgenomen „Erbij 2 Weerrapporten 3 Binnen- en buitenland 2, 9 6 Kerkdiensten Radio en televisie 11 11 Strips 10 Economie (Zie verder pagina 3) E. H. C. O. b.v. 1 y-r-. W Uit geen van de stukken aan de Tweede Kamer is gebleken dat het kabinet van plan is belasting op pleziervaartuigen te heffen. Dit zei premier Den Uyl gisteren tijdens zijn wekelijkse persconfe rentie op de vraag of het nog technisch mogelijk zou zijn voor komend jaar zo’n belasting in het leven te roepen. Avonturiers in een rijk verleden. Frans Slaafs en het uurrecord. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 In de nacht en ochtend plaatselijk mistvelden. Zodra deze zijn op getrokken fraai herfstweer met temperaturen van 12 tot 14 gra den. Het is veel waarschijnlijker en voor hem ook veel wenselijker dat prins Juan Carlos langs de normale constitu tionele weg koning wordt, ofwel doordat Franco sterft ofwel doordat men hem ertoe beweegt zelf afstand te doen. Ove rigens zou ook een meerderheid van ge matigde top-militairen er nu voorstan der van zijn om de machtsoverdracht zo spoedig mogelijk te laten plaatsvinden. De oppositie gedraagt zich uiterst voor zichtig. De leider van de sociaal-demo- craten, Antonio Garcia Lopez, zei gister avond dat de Westeuropese democratieën goed moeten begrijpen dat dit niet het ogenblik is om aan te dringen op acties van Spanje’s linkse oppositie. Voor dit tracé heeft de minister het advies opgevolgd van de Commissie tra- De Spaanse oppositiegroepering „De mocratische Junta” heeft in Parijs een beroep gedaan op het Spaanse volk zich voor te bereiden op „democratische actie” ter voorkoming van een nieuwe dictatuur na de dood van Franco. De junta her bergt een verscheidenheid van oppositie partijen. Een woordvoerder van de Junta vertelde dat de actie een vreedzaam ka rakter zal dragen, maar hij wilde niet in details treden. Puin- en vuilafvoer per container TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 Plaatwerkerij en Spuiterij M.L. Tectyleerstation EDISONSTRAAT 4 Telefoon 1 55 44 IJmuiden Ir. Roderkerk weg uit „zijn” duinen. VOOR VERHUIZINGEN IN HET BINNENLAND EN NAAR HET BUITENLAND vraag vrijblijvend inlichtingen bij Bcijnesweg, H'lem, tel. 32 13 14 en 32 18 01 Wij zijn gespecialiseerd in verhuizingen door geheel Europa o.a. ook Engeland. Weersverwachting van het KNMI geldig tot morgenavond: (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Westerterp heeft het verloop vastgesteld van de Schipholspoorweg tussen Schiphol en Warmond. Uit zeven onderzochte moge lijkheden heeft de bewindsman gekozen voor het traject dat van Schiphol op weinige kilometers langs de dorpen Hoofddorp en Nieuw Vennep gaat (langs de Kagertocht) en vervolgens parallel aan de rijksweg Burgerveen-Wassenaar- Den Haag (rijksweg 44). Bij Warmond wordt de lijn samengevoegd met de spoorweg vanuit Haarlem. Prins Juan Carlos hield zich donder dag en gisteren afzijdig van het poli tieke gekonkel en het heen en weer ge loop van ontelbare persoonlijkheden en persoonlijkheidjes van het regime: maar wel ontving hij drie sleutelfiguren. Mi nister Solis, persoonlijke vertrouweling van Franco; ex-minister Fernandez Mi randa, gematigd staatspartijleider; en de Amerikaanse ambassadeur in Madrid; vooral dit laatste bezoek is veelzeggend. LISSABON (Reuter). In Portugal hebben zich de afgelopen nacht ergens incidenten voorgedaan. Een woordvoer der van de Copcon, de veiligheidspolitie, deelde mee dat het in het gehele land rustig was. Gisteren werden de Portugese strijd krachten in staat van paraatheid ge bracht. de uitslag even onzeker bleef als voor heen. Een gisteravond uitgegeven derde me disch bulletin berichtte dat Franco op nieuw een lichte hartaanval had gehad, maar die weer te boven kwam. Het bul letin meldde verder dat Franco’s pols, ademhaling, bloeddruk en temperatuur normaal waren. In de Scandinavische pers wordt de toekenning van de No belprijs voor literatuur aan de Italiaan Eugenio Montale vrijwel algemeen veroordeeld. Diverse kranten wezen de Zweedse let terkundige academie op het be staan van China met schrijvers als Ba Kin en Mao Dun. Afton bladet, een dagblad dat be schouwd kan worden als spreek buis van de Zweedse regering, schreef gisteren: „Als Zweden met zijn 18 miljoen inwoners tientallen jaren achter elkaar bij voorbeeld een land als China met 800 miljoen inwoners op literair gebied volkomen negeert, is dat zeker niet de schuld van de Chi nezen. De bioloog Harm van der Veen heeft een plan geopperd om de Hoge Veluwe tot een echt natuurgebied te maken. Hij wil af van de boscultu res, want zo groot is de houtop- brengst nu ook weer niet. Een bos moet juist oude en afgestorven bo men hebben Van der Veen wil ook een natuurlijke regeling van het wildbestand. Hij wil weer wolven en wisents op de Hoge Veluwe. Natuur lijk heeft dit nogal wat opschudding opgeleverd in kringen van houtves ters en jagers. De olietankers worden steeds gro- I ter. Een mammoettanker is altijd I nog veel goedkoper dan een vloot kleinere schepen. Dus groeit de ton- I nage per schip. Er wordt in Frank- I rijk momenteel zelfs een kolos van I 500.000 ton gebouwd. Die tankers I vormen een enorm gevaar voor 'het I milieu. Ze zijn bijna niet meer in de I hand te houden en de vaarwegen I worden zo langzamerhand ondiep I (en dan hebben we het over de I Noordzee). Er gebeuren meer onge- I lukken met tankers dan we horen. Anderhalve week lang is Franco nu al zwaar ziek en vroegen 35 miljoen Span jaarden zich af waarom er geen medisch bulletin, gegarandeerd door de handte kening van artsen uitgegeven werd. Daarna kwamen er opeens in een tijd spanne van zeventien uur twee medi sche bulletins achter elkaar die, de handtekeningen van elf beroemde hart specialisten ten spijt, elkaar praktisch tegenspraken. Een hardnekkig gerucht doet de ronde in Madrid dat het kabinet met een meer derheid van tweederde besloten zou heb ben om de ingewikkelde procedure in werking te zetten om Franco wegens „incapaciteit” af te zetten (voorstel van het kabinet aan de kroonraad, die het na goedkeuring voorlegt aan het parle ment), iets wat in welingelichte kringen als „je reinste waanzin” wordt beschre ven (wat zou Franco’s reactie immers zijn als hij ook de huidige inzinking overleeft?). De rechter „bunker” wil dat Franco tenminste officieel in staat is om de macht te behouden; de gematigden, on der wie minister-president Arias Navar ro, willen dat de ernst van de toestand bekendgemaakt of zelfs overdreven wordt en dat prins Juan Carlos de macht definitief overneemt. Verzekeringen Toen het eerste medische bulletin donderdagnacht verzekerde dat Franco’s toestand ernstig verslechterde en er een nieuwe crisis wegens het falen van de hartslagader in het zicht was, kon men ujt goede bron te horen krijgen dat Franco al stervende was; toen het twee de medische bulletin gistermiddag om half drie verzekerde dat het ziektebeeld „normaal voortgang vindt” maar dat de kansen op het falen van de hartfuncties „gedeeltelijk verminderen”, kon men uit diezelfde bronnen te horen krijgen dat Politieke touwtrekkerij rond Franco’s gezondheidstoestand (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Nederlandse re gering heeft gisteren tijdens het kabi netsberaad over de affaire-Herrema ge sproken. De ministers worden elk uur geïnformeerd over de situatie. „Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) heeft veelvuldig contact met zijn Ierse ambtgenoot. Wij maken ons enorme zorgen over het lot van de heer Her- rema”, zei premier Den Uyl na afloop van het beraad. Hij beklemtoonde dat het doorbreken van de impasse de eerste verantwoordelijkheid is van de Ierse re gering en dat het Nederlands kabinet de taakverdeling respecteert. (Zie verder pagina 3) w cé Schiphollijn. Het is het zogenaamde tracé 2 met enkele veranderingen ter hoogte van Warmond. Nagegaan zal worden of voor Hoofddorp en Nieuw Vennep stations kunnen worden ge bouwd, in afwijking van de oorspronke lijke plannen. Voorts wordt onderzocht of vanaf Schiphol een aftakking kan worden gemaakt via Amsterdam-West naar het Centraal Station. In aanleg is thans het gedeelte tussen Schiphol en de Minervalaan in Amsterdam-Zuid. Burgemeester C. van Stam van Haar lemmermeer is blij met de tracé-keuze van de minister. Deze mogelijkheid van stations bij Hoofddorp en Nieuw Vennep zou uitgesloten zijn, wanneer gekozen was voor een tracé dat dichter bij rijks weg 4 de Haarlemermeer zou doorsnij den (evenwijdig aan deze weg op een afstand van driehonderd meter of ge bundeld met de rijksweg). Vanwege de mogelijkheid voor stations sprak de raad van Haarlemmermeer zich in meerder heid uit voor het tracé langs de Kager tocht. Op 1 növember aanstaande zal de Stichting Amsterdamse Draadloze Om roep {STAD) na jaren van voorbereiding als lokale omroep gaan uitzenden op 240 meter. Voorlopig zal deze' Amsterdamse omroep nog maar 2 uur per dag in de lucht zijn met een eigen programma, terwijl de rest van de dag de uitzendin gen van Hilversum III zullen worden overgenomen. Maar er zijn grootse plan nen voor uitbreiding van de eigen Am sterdamse programma’s en dus ook van de zendtijd. De vergunning die STAD van minister Van Doorn heeft weten los te krijgen is een voorlopige experimenteervergunning, in het kader van de besluitvorming die daartoe door minister Van Doorn ten gunste van zeven gemeenten in den lande werd genomen. Maar STAD vormt in die rij toch een belangrijke uitzonde ring. De andere zes experimenten beper ken zich tot kabelcommunicatie, terwijl STAD een echte etheromroep wordt. STAD is in Amsterdam ontstaan op initiatief van enkele raadsleden, die kans zagen vele culturele en sociale groepen in de hoofdstad te interesseren zodat tenslotte (of liever aan het begin) kon worden overgegaan tot oprichting van een stichtingsraad. De Amsterdamse stichting heeft eerst nog wat moeten bakkeleien met minister Van Doorn, omdat deze er niet van wilde weten dat Amsterdamse dagbladen in de stichting zouden participeren. Tenslotte wist men gedaan te krijgen dat de minister geen bezwaar meer maakte tegen medewer king van dagbladen, als die medewer king zich zou beperken tot redactionele personen. De uitgeverijen werden door de minister onherroepelijk geweerd. En nu wat de omgeving van Amsterdam betreft. Wat doet Kennemerland aan de regionaal-lokale omroep? Nog helemaal niets, al heeft de gemeente Haarlem dan een besluit genomen tot technische ver wezenlijking van een kabelcommunicatie. Zou het geen zaak zijn dat sociale en culturele groeperingen en verenigingen in Kennemerland, binnen de grenzen van bijvoorbeeld de komende mini-pro- vincie, de koppen bij elkaar steken om alvast eens iets concreets op het gebied van de voorbereiding van de regionale omroep te doen? Haarlem biedt om te beginnen al een mooie naam voor de Kennemer Omroep aan: „KENOU”, Kennemer Omroep Unie, herinnerend aan een illustere persoonlijkheid uit de historie, die de communicatie met de vijandelijke Spanjaarden onderhield met kokende olie, maar in ieder geval de Kennemer eendracht op die wijze aardig warm hield. Voor een goed verstaander was dat ook de beste uitleg voor het lange uit blijven van de officiële medische richten. Niet omdat de artsen geen dui delijk inzicht zoiiden hebben in het ziektebeeld, maar omdat er met de of ficiële berichtgeving over Franco’s ge zondheidstoestand eens te meer politiek bedreven wordt. Om le voorkomen dal we straks in de kou staan, zouden wij eigenlijk allemaal voor de winter invalt onze banden, remmen en lichten moeten laten controleren. Kunnen wij u daar vandaag al warm voor krijgen? De politie.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1