Den Uyl: „Regering Arron herwint nu meerderheid Marine protesteert 1 Radicalen weren uit overheidsdiensten L Sadat heeft hoge verwachting van VS Aantjes vindt politiek klimaat verslechterd „Huize Vo!I”h ■a Den Uyl licht Luns in over bezuinigingen Wetsontwerp in Duitsland: EGYPTISCHE PRESIDENT OP BEZOEK IN AMERIKA BINNEN- EN BUITENLAND 1975 ZATERDAG OKTOBER 2 5 Uitlevering Steun Mest k Vrouwen Schieten I (Van onze redacteur in Beiroet, Everhart Differs) Geelzucht - S’ Staking BEIROET. De Egyptische president Anwar Sadat gaat beginnen aan een tiendaagse trip naar de Verenigde Staten. Het is voor het eerst dat een van de progressieve Arabische leiders naar Washington gaat. Een opmer kelijk feit, want het markeert een keerpunt in de Amerikaans-Arabische betrekkingen. Terecht o/ onterecht wordt Amerika geïdentificeerd met Israel, terwijl Rusland in verband met het Arabische-Israelische conflict zonder de minste aarzeling in het Arabische kamp wordt ondergebracht. Deze opsplitsing in een Amerikaans-Israelisch en een Arabisch-Russisch blok is wat te grof geworden. Er dienen nuanceringen aangebracht te wor den want sinds de oktober-oorlog van ’73 zijn de kaarten in het Midden oosten opnieuw geschud. Pornografie Zomertijd Uitspraak Kreisky Surinaamse Staten en LEE KONG FONG (Van onze parlementsredactie) en WEERRAPPORTBN een 7.23 uur Lee Kong Fong uit Tijdens de algemene beschouwingen diende de KVP’er Andriessen een motie in, waarin van minister Duisenberg (Fi nanciën) werd gevraagd te onderzoeken in ■.hoeverre de collectieve uitgaven be perkt kunnen worden. Deze motie werd aangenomen. Maar de PvdA is van me ning dat volgend jaar op de collectieve voorzieningen niet beknibbeld mag wor den. Den Uyl hoopt dat de Surinaamse regering een zodanige behandeling van de wet ontwerpt dat ook de VHP-combina- tie tot aanvaarding kan komen. Fong een ander lid van de coalitiepartij NPK wordt benoemd, heeft de regering weer een meerderheid in de Staten. (Van onze redacteur in Bonn, Jan Kuiper) uur zal de klok één uur worden vooruit gezet. o o o o o 0 o o o o o 4 o o o o o o o o o o o o o 8 o o o 0.1 o o o o o o o o o 60 stl vr an en mi on ge te] w< d b t( P o d k ir C( k1 w R b x fe ai d( op n< sc bi d. D Vi bi la al m; tri he ve vr nr ra be pli vlak aan 1 Ve hei klc nu, dai gai zal 7 c boe vw, nei om de nu. die nei C M APELDOORN. Sedert enige weken wonen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven in een nieuw huis bin nen de grenzen van het oude domein „het Loo”. Dit nieuwe huis heeft ook de naam „het Loo” gekregen, waarmee prinses Margriet de nauwe verbonden heid met het vroegere paleis tot uitdruk king heeft willen brengen, zo heeft de rijksvoorlichtingsdienst gisteren meege deeld. gisteren van in kennis gesteld, dat de Nederlandse regering de 13 voor Navota- ken bestemde Neptune maritieme vlieg tuigen niet in januari uit dienst stelt en dat de kruiser „De Zeven Provinciën” in reserve blijft tot medio volgend jaar. De minister-president heeft daarmee geant-' woord op een brief van de secretaris generaal waarin deze de opvatting ver tolkte van het Defensie Planning Comité van de Navo over de gewijzigde Marine- plannen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Las Palmas Tel Aviv Tunis Lee Kong Fong kwam donderdag uit Frans-Guyana in Paramaribo aan. Pre mier Arron noemde gisteren in een fladio-uitzending de beslissing van Lee Kong Fong een verstandige beslissing die weer rust zou brengen in de Suri naamse gemeenschap. Premier Den Uyl sprak gisteren tij dens zijn wekelijkse persconferentie de verwachting uit, dat, nu Lee Kong Fong zich uit de Staten heeft teruggetrokken, de Rijkswet in de Surinaamse Staten zal worden aangenomen. Als voor Lee Kong onbew. onbew. licht bew. ZONDAG 26 OKTOBER op 7.23 uur onder 17.25 uur onder 13.06 uur ozo verand. o zzo windst. zw windst. ozo zw o z nno windst. windst. ono w o w windst. zw ono windst. windst. z windst. windst. ono n nnw zzw zo nno n zw wnw wnw n n windst. w zijn verbonden. De vormgeving, laag onregelmatig, is aangepast aan de om- WMT W» «n buttentond licht bew. onbew. mist mist mist licht bew. mist mist mist onbew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. licht bew. geh. bew. licht bew. onbew. zw. bew. half bew. onbew. zw. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. licht bew. onbew. onbew. regen geh. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. een functie in de overheidssector gewei gerd. Het is overigens nog de vraag of de door de Bondsdag aangenomen wet rechtskracht krijgt. In de Bondsraad, een soort Eerste Kamer waarin de regerin gen van de deelstaten zijn vertegen woordigd, heeft de CDU-CSU de meer derheid met één stem, en in Bonn wordt er rekening mee gehouden dat het wets ontwerp door dit parlementaire lichaam zal worden verworpen. geving. Men heeft ruimtewerking ge schapen door 4iet binnen- en buitenge deelte in elkaar te laten overlopen. Het geheel is een ontwerp van de Amster damse architect Maarten P. Eyelein. Nog niet alles is klaar. De bouw van het overdekte zwembad imoest halver wege worden gestaakt omdat de kosten te hoog zouden oplopen. Ook de voltooi ing van de kelder, die ook als Schuil kelder kan worden gebruikt, moet nog even wachten. Hoeveel het nieuwe huis van het prinselijk paar heeft gekost, wil men liever niet prijsgeven. Sinds in 1972 een provisorische rege ling van kracht werd zijn in West-Duits- land een half piiljoen sollicitanten voor een overheidsfunctie op hun antecen- denten onderzocht. Daarbij werd één promille (dus ongeveer 500 personen) Op 16 man na zijn alle 598 politie mannen van Oklahoma-stad in de Vere nigde Staten in staking. De staking is al enige dagen gaande. Aanleiding ertoe is het besluit van het gemeentebestuur een loonsverhoging van slechts zeven per cent toe te staan, terwijl de politie 10 percent had geëist. Thans zijn er in de stad met zijn 500.000 inwoners politiea genten uit andere steden werkzaam. Het is wat simplistisch om te zeggen dat Egypte van pro-Russisch omgeslagen is naar pro-Amerikaans. De vorige pre- sidnet van Egypte, Gama Abdoel Nasser, keerde zich naar diegene van wie hij wat te verwachten had. President Sadat volgt dezelfde politiek, H“ët enige ver schil is dat Nasser leefde in de koude oorlogsperiode tussen Washington en Moskou, terwijl Sadat het ontspannings- tijdperk meemaakt tussen deze twee supermachten. De Egyptische president heeft hoge verwachtingen van Amerika. Hij gelooft dat Washington betere kaar ten heeft dan het Kremlin om vrede te brengen in het Midden-Oosten- Hij is er ook van overtuigd dat Amerika en het Westen de economische troeven in han den hebben om Egypte weer op de been te helpen. De eerste drie oorlogen tegen Israel liepen uit op politieke, militaire Het Franse parlement heeft besloten pornografische films en tijdschriften ex tra te belasten. De belasting. 33 percent, moet nog worden goedgekeurd door de Senaat en het Kabinet. Het besluit is een gevolg van de pornografische vloed golf op de Franse markt de afgelopen paar maanden. Deze heeft vooral in conservatieve kringen veel kwaad bloed gezet. en economische verliezen. De vierde gaf de Arabische wereld het gevoel van eigenwaarde terug, maar bracht Egypte op het randje van faillissement. Het bezoek van Sadat is een blijk van waardering voor de Amerikaanse in spanningen om vrede te brengen in het Midden-Oosten. Kissingers stap-na-stap- polïtiek heeft al geleid tot een vergaan de ontspanning tussen Egypte en Israel op het Sinai-front. Maar Sadat had nooit het jongste troepenscheidingsakkoord met Israël kunnen ondertekenen wan neer hij niet de zekerheid had dat Syrië en de Palestij nen ook aan de beurt zouden komen. De ondertekening van het Egyptisch- Israelisch akkoord begin september heeft Sadat moeilijke ogenblikken bezorgd. Hij werd clitgemaakt voor verrader van de Arabische en Palestijnse zaak. Vooral de militaire en economische verplichtingen die Amerika op zich nam om ook Israel •te haten happen in het nieuwe akkoord, versterkten de veronderstelling dat Egypte tevreden was met het veilig stellen van het Suez-kanaal en de in komsten van de Aboe Rodeis-olievelden. En terecht. Waarom moet het machtse venwicht in het Midden-Oosten opnieuw verstoord worden met de leverantie van Pershing-raketten, nieuwe jachtbom menwerpers en allerhande super-modern wapentuig, terwijl er juist gewerkt wordt aan een vreedzame oplossing van het Arabisch-Israelisch conflict. Het Israëlische argument dat de Pers hing-raketten een tegenwicht moeten vormen tegen de Russische Scud-raket- ten in handen van de Arabieren, dat de nieuwe Harpoon-raketten op moeten wegen tegen de Styx-missiles en dat het bezit van Lance-raketten het Arabisch Wrok-arsenaal neutraliseert klinkt weinig overtuigend wanneer men bedenkt dat Egypte niet in staat is om zijn Russisch georiënteerde oorlogsruitrusting aan te vullen en dat Syrië en Irak de laatste snufjes krijgen van de Russische oorlogs industrie. Er is duidelijk een verschil in benade ring gekomen van het Arabisch-Israe lisch conflict. President Sadat neemt ze ker een militair boodschappenlijstje mee naar Washington maar dit vormt slechts een onderdeel van de Egyptische politiek om de afhankelijkheid van de Russische grillen te verminderen, Sadat verwacht Een paar duizend mensen, onder wie de bekendste Franse mathematici, heb ben dezer dagen in Parijs een bijeen komst bijgewoond om de vrijlating te eisen van de Russische mathematicus Leonid Plioetch die sedert julie 1973 in een psychiatrische kliniek in de Oekraï ne zit. De Rus schreef teksten waarin hij kritiek leverde op de Russische auto riteiten en met name op de Russische interventie in Tsjecho-Slowakije in 1968. De tegenstellingen tussen de regerings partijen en de oppositie bleken gisteren tijdens het debat onoverbrugbaar. De oppositie meent dat reeds het lidmaat schap van een partij, die doeleinden nastreeft die in strijd zijn met de grond wet, voldoende is om iemand uit over heidsdienst te weren De woordvoerder van de oppositie, de als uiterst conserva tief bekend staande schaduwminister van binnenlandse zaken Alfred Dregger, meende dat alle partijen daarom de communistische DKP moesten isoleren. Panama heeft de Verenigde Staten om uitlevering verzocht van de Indonesische zeeman Goen Soepardi, die toegegeven zou hebben de officieren van zijn onder Panamese vlag varende vrachtschip te hebben vermoord. Nadat hij en vier andere mede-opvarenden de officieren hadden vermoord brachten ze het schip tot zinken. Enige tijd later werden ze. in hun reddingsboot, opgemerkt door een Westduits vrachtschip dat hen oppikte en naar Miaimi bracht, waar ze nog steeds worden vastgehouden o. E ES 14 15 15 15 15 15 15 15 14 17 14 17 20 11 16 16 9 9 16 11 22 17 15 12 21 22 22 7 20 10 14 21 21 11 12 12 21 24 29 22 „Het Marine-personeel, de Navo-bond- genoten en een deel van het Nederland se volk vinden deze plannen van. het defensie-beleid ongeloofwaardig en het betekent een voortzetting van het iiit- hollingsproces dat de defensie-nota 1974 juist wilde beëindigen”, aldus de resolu tie. In de resolutie van het ongeruste Marine-personeel wordt er dringend op aangedrongen dat voor de vervanging van schepen en vliegtuigen (zoals neer gelegd in de defensie-nota 1974) duidelij ke garanties worden geschapen en dat voor de Neptunes lange-afstands mari tieme patrouillevliegtuigen op korte ter mijn een verantwoorde vervanger dient te worden gezocht en zolang de oude maar nog bruikbare vliegtuigen operati oneel moeten blijven. Het voortijdig uit dienst gestelde vlaggeschip „De Zeven Provinciën” mag niet worden afgestoten alvorens het in aanbouw zijnde geleide- wapenfregat „De Ruyter” over circa twee jaar aan de operationele sterkte is toegevoegd. Premier Den Uyl heeft de secretaris generaal van de Navo, mr. Luns, er Over de opmerking van de DPC dat de Nederlandse voorstellen al kwamen een jaar na de uitvoerige consultatie over nieuwe Nederlandse defensieplan nen, zegt de minister-president, dat de Nederlandse regering steeds heeft ver klaard dat de definitieve beslissing over die plannen uit de defensie-nota slechts van-jaar tot jaar kan worden genomen als de begroting bij de kamer wordt ingediend. Hij wijst op het in de defensie-nota gemaakte voorbehoud nl. dat als onvoor ziene economische ontwikkelingen de re gering zouden nopen tot aanpassing van de totale rijksuitgaven, de defensie-uit- gaven' op overeenkomstige wijze worden bijgesteld. De huidige omstandigheden onderstrepen, volgens de minister-presi dent, nog eens extra de al eerder geuite opvatting van de Nederlandse regering, dat het onmogelijk zal zijn vast té hou den aan de krijgsmachtplannen als niet spoedig, tastbare voortgang wordt ge maakt met het beter op elkaar afstem men van bondgenootschappelijke defen- siebijdragen- De Amerikaanse vrouwenorganisatie heeft dezer dagen laten weten dat de gouverneur van de staat Connecticut, mevrouw Ella Grasso, zo ongevoelig is voor- de feministische beweging dat zij geweigerd heeft deel te nemen aan een staking die op 29 oktober zal worden gehouden. Mevrouw Grasso, ’s lands eni ge vrouwelijke gouverneur, heeft doen weten dat zij niet zal meestaken „omdat ik werk te doen heb” en zij verwachtte dat het vrouwelijk personeel dat zij in dienst heeft „tot de slotsom zal komen dat de staking een luxe is die het zich niet kan veroorloven”. De in het voorjaar in Griekenland voornamelijk ter besparing van energie ingestelde zomertijd zal dit weekein de worden beëindigd. Vannacht om K Tijdens een demonstratie in het noorden van Mexico, door personen die actie voeren tegen de langzame manier waarop landhervormingen geschieden, is dezer dagen door de politie op de deel nemers geschoten. Acht mensen werden hierbij gedood, aldus het Rode Kruis. In totaal werden 14 mensen door kogels getroffen. De politie heeft geen verliezen geleden. In het noorden is het meeste land nog steeds eigendom van een kleine groep landeigenaren. BONN. De Westduitse Bondsdag heeft gisteren met 242 stemmen van de coalitiepartijen SPD en FDP voor, en 196 stemmen van de CDU-CSU oppositie tegen een wetsontwerp aanvaard dat tot doel heeft zogenaamde radicalen uit overheidsdiensten te weren. c d .i h In het oosten van de Joegoslavische republiek Servië breidt zich een geel- zuchtepidemie uit, waaraan al 300 men sen ten offer zijn gevallen. Kranten in de omgeving herinneren eraan dat des kundigen al lang geleden hebben ge waarschuwd dat de bronnen waaruit de dorpelingen hun water putten, besmet zijn en drinkwaterleidingen moeten worden aangelegd. Het nieuwe huis is opgetrokken in baksteen en hout. Het is verdeeld in drie afdelingen een privé-, een officieel en een kantoorgedeelte die onderling AMSTERDAM (ANP). - Tijdens een massale gezamenlijke buitengewone le denvergadering van bijna 7.000 Marine mensen van de Vereniging van Marine officieren (VMO) en de Vereniging voor Belangenbehartiging van schepelingen en oud-schepelingen bij de Zeemacht (VBZ) is gisteren in de RAI te Amsterdam een resolutie aangenomen inzake de besnoei ingen in de materiële plannen van het Nederlands defensiebeleid. Belgenmoppen: „Alvorens in Nederland iets nieuws in te voeren (bijvoorbeeld op het gebied van onderwijssysteem, leer plan, schoolboeken, verkeer) ga men eerst na, of in België al eerder iets overeen komstigs is uitgeprobeerd en lere men van de aldaar opgedane ervaringen”. VOORUITZICHTEN VOOR MAANDAG: Overwegend droog met middagtemperaturen omstreeks vijftien graden, maar in mistge- bieden lager. Aantal uren zon: 0 tot 6. Minimum temperatuur: omstreeks 10 graden; maximum temperatuur: omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van ten minste 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 70 percent. Maurice Strong, die binnenkort af treedt als hoofduitvoerder van het pro gramma der Verenigde Naties voor de bescherming van het milieu, heeft tegen journalisten gezegd dat het grootste ge vaar dat de ozon-laag om de aarde bedreigt niet wordt veroorzaakt door de spuitbussen, maar door het gebruik van stikstofhoudende kunstmest in land bouw. Behalve spuitbussen en kunstmest zouden ook supersonische vliegtuigen de ozon-laag bedreigen. Zon Maan op 22.11 uur IJMUIDEN Hoogwater 7.51 uur en 19.19 uur Laagwater 2.42 uur en 14.59 uur MAANDAG 27 OKTOBER Zon op 7.25 uur onder 17.23 uur Maan op 23.23 uur onder 13.41 uur IJMTJIDEN Hoogwater 7.51 uur en 20.14 uur Laagwater 3.20 uur en 15.43 uur Premier Den Uyl zei dit gisteravond tijdens zijn wekelijkse persconferentie. De aanvaarding van de wet opent uit zicht op onafhankelijkheid van Surina me en wellicht is tussen de Surinaamse gedelegeerden de zo gehoopte vonk over gesprongen die tot betere politieke ver houdingen kan leiden. Het kabinet den Uyl is nogal tevreden over het koninkrijksdebat inzake de on afhankelijkheid van Suriname, dat de afgelopen week in de Tweede Kamer plaatsvond. DEN HAAG. ..De samenwerking tussen progressieven en christen-demo- craten is nog steeds de beste en de aangewezen mogelijkheid om politieke instabiliteit en onregeerbaarheid te voor komen en in positieve zin iets tot stand te brengen”. Da schrijft AR-fractielei- der Aantjes in het AR-partijblad Neder landse Gedachten. Maar volgens Aantjes is tijdens de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer ook gebleken dat het politieke klimaat is" verslechterd en dat sprake was van een negatieve sfeer tussen KVP-AR en PvdA. Volgens Aantjes lag de schuld daarvoor bij de regering die te weinig aangaf dat de problemen geza menlijk opgelost dienen te worden. Een verwijt richtte Aantjes aan het adres van de PvdA, die volgens hem de AR en KVP er te veel de schuld van geeft, dat Keerpunt ’72 niet volledig kan worden uitgevoerd. Volgens Aantjes heeft de PvdA in Keerpunt veel te hoge verwachtingen gewekt. Aantjes ontkent dat de oorzaak ligt in de „confessionele behoudzucht’’. De AR-leider bekritiseert ook de VVD. die naar zijn mening toenaderingspogin gen tot de confessionelen onderneemt, niet op grond van een politieke overeen stemming tussen VVD en AR-KVP, maar op de negatieve grond van een verwijdering tussen PvdA en de confes sionelen. De PvdA-fractieleider Ed van Thijn is van mening dat de KVP aan haar eisen voor het terugschroeven van de collec tieve uitgaven, zoals die tijdens de alge mene beschouwingen zijn gedaan, niet kan vasthouden. Voor de PvdA is dat onaanvaardbaar Van Thijn zegt dit in een interview in het weekblad De Tijd. Houdt de KVP toch aan haar eisen vast, ,.dan zonder dit kabinet”, aldus Van Thijn. wat zou kunnen betekenen dat de PvdA het kabinet tot inzet van de discussie over de collectieve bestedein- gen wil maken. bepaald niet dat Amerika zo gek is de rol van militair hofleverancier van Rus land over te nemen. Maar wat verwacht Sadat dan wel? Sadat zal er in Amerika op aandrin gen om de vredesinitiatieven op 't Syri- sch-Israelisch raakvlak te verdubbelen. Het Egyptisch-Israelisch akkoord is zin loos zonder een spoedig vervolg op net Golan-front. Sadat zal alle aandacht vragen voor het kernprobleem in het Midden-Oosten: de Palestijnse kwestie. De Egyptische president verwacht zonder meer belangrijke ontwikkelingen op het Palestijnse front- Niet voor niets heeft hij 1976 uitgeroepen tot het Palestijnen- jaar. De Amerikaanse trip betekent ook verantwoording van de Egyptische politiek die nu vijf jaar in handen is van president Sadat. Op het nationale vlak heeft Sadat nauwelijks behoefte aan een nieuwe rechtvaardiging van zijn politiek, maar hij zou zelf zo graag zijn beloften voor een betere toekomst aan het Egyptische volk willen inlossen. Sadats bezoek aan Amerika betekent niet dat het Arabisch- Israelisch conflict nu even in de ijskast gezet kan worden. Dat zal allereerst het einde betekenen van Sadats politieke carrière. Het zal ook de weg bereiden van een vijfde Arabisch-Israelische oor log. Het Midden-Oosten, Israel daarbij inbegrepen, heeft er alle belang bij dat de Egyptische president gelijk krijgt in zijn politieke visie. De volle medewer king van Amerika in deze is onmisbaar. Een uitspraak in het proefschrift van promovendus Arie Dirkzwager contra de „.De Oostenrijkse kanselier dr. Bruno Kreisky heeft nooit geleerd hoe hij moet leven met zijn joodse complex”, zo schreef de Jeruzalem Post gisteren in een commentaar op klachten van Israë liërs op de Oostenrijkse leider. Kreisky had zich pas in Israel de kritiek op het lijf gehaald bij zijn verdediging van de Oostenrijkse politicus Friedrich Peter, die er kortgeleden van is beschuldigd als SS-officier in de Tweede Wereldoorlog joden te hebben vermoord. Kreisky zou ondermeer hebben gezegd „dat er niet zoiets bestaat als een joods volk” PARAMARIBO (ANP) Het Surinaamse statenlid Lee Kong Fong heeft zijn statenlidmaatschap opgegeven. Hij heeft dit 22 oktober na een onderhoud met premier Arron aan gouverneur Ferrier meegedeeld. Lee Kong Fong was statenlid voor de NPS (Nationale Partij Suriname) in de regeringscoalitie NPK, maai* scheidde zich enige tijd geleden af en vorm de met mevrouw Liesdek-Clarke en de heer Somohardjo een eigen NPS-fractie. De wet gaat ervan uit dat iedere burger van de Bondsrepubliek trouw is aan de grondwet en dat in elk afzonder lijk geval moet worden nagegaan of men (net een tegenstander van de demo cratische structuur van de staat te doen heeft of niet. Alleen feiten, die juridisch kunnen worden gecontroleerd, zijn doorslaggevend in dit verband. Over de opvolging van Lee Kong Fong, die om gezondheidsredenen zou zijn afgetreden, bestaat overigens nog onduidelijkheid. Zijn opvolger moet tij dens een openbare statenvergadering zijn geloofsbrieven aanbieden aan gou verneur Ferrier. Voor bijeenroeping van die vergadering heeft de NPK-coalitie geen statenleden genoeg. Om het vereis te quorum te bereiken zou een lid van de oppositie bereid dienen te zijn mee te werken.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2