I Weer Turkse ambassadeur vermoord I belasting wordt niet verzacht Stakende vrouwen leggen Ijsland lam I Kissinger sprak met alle Japanse regeringsleiders Vredesmars gigantisch toneelstuk? MANIPULATIES IN MAROKKO Landing Venus-10 politiek e Nixon op Dr. Herrema riep uit raam om hulp oorlogspad ophanden Vennootschaps- I 1 Bomaanslagen wakkeren vrees voor staatsgreep aan Na Wenen nu Parijs NVV voelt niets voor STIP ZATERDAG 2 5 OKTOBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND 3 J ing B lest ung wen eten isky raak ucht rafie (Van onze speciale verslaggever in Marokko. Dick Franssen) AGADIR Heeft Koning Hassan van Marokko ooit werkelijk de be doeling gehad zijn volk de Spaanse woestijn in te sturen? Zo langza merhand begin ik er aan te twijfe len. Hoe langer je hier bent, hoe SITTING ROOM SPEC AL BRANCH occupying WW GROUND FLOOR INOI F ertijd meer je gaat denken dat het om een gigantisch toneelstuk gaat met 350.000 werklozen als dom gehou den figuranten. Reizend ambassadeur Portugees leger is in staat van paraatheid gebracht 'Uil naar (Van onze redacteur in Stockholm) (Van onze speciale verslaggever) (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) buitenlanders hiys dichtbij verborgen en zei van daar uit alles te welen wat er was gezegd. t van ra de rland :ld op leer- eerst ■reen- men Binnen enkele minuten was een am bulance van de politie ter plaatse, maar Erez kon niet meer worden gered. WASHINGTON. Uit het „Elba” van ex-president Richard Nixon, zijn villa in San Clemente in Californië, komen de laatste weken berichten van weder- opstandingsversdhijnselen. Het laatste betreft zijn verlangen om als een soort radio- en televisiecommentator op te treden. Misschien moeten deze berichten in verband gebracht worden met het op gang komende presidentiële verkie zingsjaar. dat allen die ooit iets met het Witte Huis te maken hebben gehad, of te maken willen hebben, als een virus aantast. Niettemin: Nixon is duidelijk weer op het politieke oorlogspad. da, die naar Wordt verwacht, binnenkort Japans nieuwe premier zal worden. Een belangrijk punt van bespreking vormde de aanstaande Parijse topconfe rentie medio-rrovember en de mogelijk heden die daaruit kunnen voortvloeien voor een nauwere samenwerking tussen Japan en de Verenigde Staten. Ook Ko rea kwam ter discussie. Dr. Kissinger en de Japanse minister van buitenlandse zaken spraken af dat Japan en de Vere nigde Staten moeten proberen de pro- Zuidkoreaane resolutie geaccepteerd te krijgen op de zitting van de Verenigde Naties. belanghebbende en dito public consumentenbe- David China van de ontvoerders in het huis. In Marakej eindigt het Marokkaanse spoorwegstelsel. Op het station stappen de vrijwilligers over in vrachtwagens, richting Agadir. Vervolgens beginnen ze de eindeloze reis naar het zuiden. Maar terwijl de weg naar de grens steeds verder verstopt raakt, neemt de vastbe radenheid van de regering af. Er wordt niet meer beweerd dat de mars hoe dan ook doorgaat. „De mars en de onderhan- delingen met Spanje zijn met elkaar in competitie”, zegt de minister van voor lichting. om ;che ven ider te vier ‘ren :hip in een ikte nog satie ,t de ticut. ig is t zij een irden eni- doen mdat chtte :ij in ?men zich wie leb- >en- te icus 3 in :rai- arin uto- sche 1968. bitie- rere- is al ?e is een per- e 10 n de tiea- het i die anier sn, is deel- erden is. In ogels iezen eeste deine af- pro- de egen ge arde r de van and- mest a de sloten ■n ex- ‘rcent. or de uit is vloed- jlopen ■al in bloed met van geheime dienst in het noorden van het land en van groepen gewape’-d*- u ners in het midden vanouds dc twee conservatiefste gebieden. Sruno moet zo >n in israe- ■eisky p het in de Peter, jd als >orlog y zou niet opvolger Juan Carlos op de knieën te krijgen, moet het spektakel natuurlijk met grote overtuiging worden gebracht. De hele wereld moet de indruk krijgen dat het ernst is en geen politiek spel. Mocht Hassan nog eens afgezet worden, dan kan hij altijd nog als regisseur van monsterprodukties aan de kost komen, want wat hij doet heeft werkelijk grote klasse. vische geel- men- en in des- i ge wit de esmet loeten UTRECHT (ANP). „Minister Lub bers, trap er niet in" zegt het NVV in een commentaar in „De Vakbeweging" over het plan, een stichting informatie over produkten (STIP) in het leven te roepen. De STIP ziet zichzelf als een opvolgster van de in april 1975 opgehe ven stichting informatieve etikettering en ze verwacht volgens het NVV ook subsidie van de overheid. Deze visie, waar Nixon tot op van daag nog aan vasthoudt, kwam dezer dagen opnieuw tot uiting in een ge sprek dat de ex-president had met een televisieproducer in Californië. Deze producer, die een voor Nixon positief artikel had geschreven, werd prompt in San Clemente uitgenodigd waar Nixon 'opnieuw zei dat Water gate een „stommiteit van zijn staf” was geweest waar hijzelf niets mee te maken had gehad, dat alle presi denten zich in niet mindere of meer dere mate aan zulke affaires schuldig hadden gemaakt, en dat hij (Nixon) best wel een soort radio- of televisie commentator wilde worden. Het personeel van alle Turkse ambas sades heeft gisteren instructie gekregen dadelijk te schieten als het wordt aange vallen. Verscheidene Turkse ambassa deurs. ook die in Den Haag, hebben politiebewaking gevraagd en gekregen. uit met Nixon en vrouw Pat glimla chend op de omslag onder de titel Nixons nieuwe leven” Dat „nieuwe leven” blijkt te bestaan uit een afge- zwakte versie van het oude leven: het volgen van dezelfde predidentiële gewoonten zoals het aangekondigd worden als „mister president”, het ontvangen van gasten in strikte en stijve formaliteit, en het aanhouden van een kleine hofhouding. TOKIO. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, dr. Henry Kis- naar zijn was, Achter de vitrage verscheen gisteren een gezicht (pijl). Vermoedelijk was het dr. Herrema. Het was gisteren de laatste dag dat leden van diverse civiele miEtiegiccpe hun wapens nog straffeloos konden inle veren. Maar er zijn niet veel wepe. afgegeven en één groep militie heeft gezegd ondergronds te gaan werken. mland nergie ekein- jm 12 ooruit Een woordvoerdgi- van de binnenland se veiligheidsdienst, de Copcon, maakte melding van berichten over een plotse linge activiteit van oud-agenten van de Volgens de laatste berichten nemen nu 60.000 vrouwen deel aan deze demon stratie voor gelijke rechten voor de vrouw in het Jaar van de Vrouw. Op de ambassade in Stockholm verklaarde een enigermate verlegen ambassadeur dat men er daar ook niet in was geslaagd om contact te krijgen met Ijsland, uit gezonderd een telexbericht dat door een telexist in Ijsland werd verzonden en waarin de huidige toestand werd beves- Een van de leiders van het Russische Venus-project. M. K. Rozjdestvenski, heeft gisteren voor radio-Moskou ver klaard, dat de Venus-10 evenals de Ve- nus-9 een landingsdeel gaat afstoten en daarna in een baan om de planeet zal gaan. De snelheid van het landingsdeel zal geleidelijk worden teruggebracht tot 7 d 8 meter per seconde voordat het de bodem raakt. Beide stations zijn voorzien van zowel chemische batterijen als zon necellen, waaruit naar gelang van de omstandigheden geput wordt. De geleer de zei, dat de landinssonde van de Ve- nus-9 53 minuten gewerkt had, maar dat die van Venus-10 veel langer moet kun nen blijven werken. Nixon dacht daarbij blijkbaar aan de ex-gouveneur van Californië, Ro nald Reagan, die voor ruim 100 radio- en televisiestations zijn reactionai re visies geeft, en bovendien alle schijnbewegingen maakt om president Gerald Ford op stang te jagen en het gevoel te geven dat hij (Reagan) een Verdere wederopstandingsver- schijnselen zijn de aankondiging van de super-Nixonsupporter rabbi Ba ruch Korff, die deze week nog be kendmaakte dat de ex-president een uitnodiging had gekregen van de Chi- neese volksleider Mao Tse-toeng om een bezoek aan Peking te brengen. De Chinese leider zou Nixon boven dien „een van de grootste leiders aller tijden” hebben genoemd. LISSABON (Reuter). De Portugese strijdkrachten zijn gisteren in staat van paraatheid gebracht. Een reeks bom aanslagen door rechtse elementen ge pleegd heeft de vrees bij de overheid voor een staatsgreep aangewakkerd. Het bezwaar van het NVV is, dat „de consumentenorganisaties buiten de deur worden gehouden” en dat „uitgerekend financieel belanghebbende bedrijven, sa men met eveneens marktonderzoekbureaus relations-adviseurs de langen gaan verdedigen”. Rond de wagen, die tegen een pijler van de brug tot stilstand was gekomen en een groot aantal kogelgaten vertoon de. werd door de politie een cordon getrokken. In de late middaguren was de verantwoordelijkheid voor de aanslag nog door niemand opgeëist en waren de daders nog even mysterieus als die van de aanslag in Wenen, welke inmiddels zowel door Koerden, Armeniërs als de Grieks-Cyprisce ondergrondse EOKA-B is opgeëist. Nixon werkt dus duidelijk aan een come-back” in het openbare Ameri kaanse leven en het is niet zonder belang dat dit gebeurt nu de nieuwe presidentsverkiezingen voor de de deur staan. Niets zou Nixon liever willen dan op het partijcongres van de Republikeinen als de grote Water - gate-held en ex-President het woord te krijgen. Amerika staat nog vele verrassingen te wachten. STOCKHOLM.Gisteren is heel Ijs land lamgelegd door een staking van alle vrouwen die gelijke rechten als de man eisen. Fabrieksarbeidsters, telefonis tes etc, vrijwel iedereen staakte, terwijl het woord staking zoveel mogelijk werd vermeden. Iedereen heeft „een extra vrije dag” genomen of zich /ziek” ge meld. De banken zijn gesloten, de PTT, radio en televisie, de winkels en de belangrijke visindustrie liggen allemaal plat. PARIJS. (DPA, AFP, Reuter)Twee dagen nadat in Wenen de Turkse am bassadeur, Danis Tunaligil, in zijn kan toor werd vermoord, is gisteren ook zijn Parijse collega, Ismail Erez, door twee of drie onbekenden doodgeschoten. Bij de aanslag op de rechter Seine-oever kwam ook de chauffeur van Erez’ CD- wagen om het leven. De daders ontkwa men te voet. De vergadering van linkse militrircn in Oporto wordt gehouden n fe; riekazerne. Dezelfde militairen kwa nt eerder deze maand in opstarr’ te:,, commandant van het noordelijke d trict, brigade-generaal Antonio Pi-c loso. De rebellie eindigde na een weel toen generaal Carlos Fabiao. bevelh b ber van de landstrijdkrachten, beloofd: dat een door Veloso ontbonden Enk regiment in ere zou worden hersteld. De linkse militairen zeggen dat die bo’n niet is nagekomen en belegden de bij eenkomst in Oporto. Nu heeft het tijdschrift maar een oplage van 30.000 exemplaren en zijn de kansen voor een Nixon-concurren- tie met de Nobel-vredesprijs gering te nomen, maar het feit blijft dat de smadelijk afgetreden ex-president in de Verenigde Staten nog steeds over een aanhang van onverwoestbare supporters beschikt die evenals hij geloven dat Nixon het slachtoffer is geworden van zijn Witte-Huisstaf en (uiteraard) van de pers die het Wa- tergate-drama tot buiten alle werke lijke proporties” opblies. Kissingerwaarschuwde de Japanse re geringsleiders dat zij geen spectaculaire ontwikkelingen moeten verwachten van het geplande bezoek van president Ford aan Peking' dat waarschijnlijk begin de cember zal plaatsvinden. DEN HAAG (ANP). Het kabinet kan niet tegemoetkomen aan eventuele verlangens om voor 1975 nog iets in de sfeer van de vennootschapsbelasting te doen. Dit antwoordde premier Den Uyl gisteren op een hem gestelde vraag tij dens zijn wekeljjkse persconferentie. „Wij zien daar geen aanleiding toe. dat zit niet in de plannen van het kabinet.” Er ligt een christendemocratisch initi- atief-ontwerp tot verlaging van de ven nootschapsbelasting met 1 punt en ver ruiming van de tijdelijke zelfstandigen aftrek. In het kamp van de indieners zou de opvatting leven dat ook voor 1975 nog wel iets in die richting zou kunnen worden gedaan. Tijdens de alge mene beschouwingen heb ik geen motie gezien, er zijn geen uitspraken gedaan, aldus.de premier. In hoofdlijnen is het stimuleringspro gramma voor de werkgelegenheid door het kabinet-Den Uyl vastgesteld. Tijdens de kabinetsvergadering van volgende week vrijdag zal het program formeel worden vastgesteld, om binnen veertien dagen met uitgewerkte bedragen aan de Tweede Kamer te worden aangeboden. Onaangenaam verrast zei de minister president te zijn over de jongste rappor tage van de OESO. Daaruit blijkt dat wij, internationaal gesproken, nog een hard en moeilijk jaar voor de boeg hebben. Binnen het kabinet werd uitvoe rig gediscussieerd over de moeilijkhedén bij het bouwbedrijf Nederhorst in Gou da. Hieromtrent kon de premier geen mededelingen doen. „Ik neem aan dat dit binnenkort wel het geval is”. 'iuix waarin dr. Herrema gegijzeld i, in Het NVV is voor een goed opgezet systeem van informatieve etikettering. Het sluit zich wat dat betreft aan bij de nota die het Konsumenten Kontakt in maart naar minister Lubbers van Eco nomische Zaken heeft gestuurd en waarin het aandrong op een wettelijk geregeld systeem dat een mengvorm is van zakelijke informatie en een kwali teitsgarantie. Een vondst was het bijvoorbeeld om journalisten uit te nodigen tot uit alle uithoeken van de wereld. Dat kost na tuurlijk wel wat, maar het geld komt er dubbel en dwars weer uit. Jammer voor Hassan is het alleen, dat zijn ambtena ren hem niet kunnen bijbenen. Zij blij ven zich gedragen als volstrekt fantasie loze onwelwillende bureaucraten. Zij maken het de verslaggevers zo moeilijk om hun werk goed te doen, dat er een heleboel goed de smoor in hebben en het liefst meteen weer naar huis gaan. Onze redacteur in Londen meldt dat de Ierse daghladfotograaf Burn van de Irish Press gisteren in zijn blad vertelde, hoe hij 30 uur lang de gesprek ken tussen de kidnappers en dr. Herre ma had afgeluisterd. Hij had zich in een Volgens ooggetuigen zouden er drie daders zijn, maar zeker is dit nog niet. De aanslag was kennelijk zorgvuldig voorbereid en vond volgens de thans beschikbare gegevens als volgt plaats: Om 13.26 uur stak Erez’ zwarte Mer cedes de Bir Hakeim brug over. Hij kwam van een diplomatieke receptie en was op weg naar zijn ambassade in de Rue D’Ankara. Aan het eind van de brug op de Rive Droite, moest de chauf- feur afremmen om in te voegen in het andere verkeer. Op dat moment namen de-daders eerst hem onder vuur. Hij was op slag dood. Daarop rukten de moorde naars het linker achterportier open en schoten hun machinepistolen van dicht bij op de ambassadeur leeg. MONASTEREVIN (Reuter, UPl). Dr. Tiede Herrema, de 54-jarige ont voerde Nèderlandse 1'abrieKsdirec.eur, heeft gisteren vanuit het huis in Monas- tercvin waarin hij vastgehouden wordt, rog om hulp geroepen. „Laat de politie alstublieft mijn leven redden”, riep Her rema vanuit een venster op de verdie ping waarop hij opgesloten zat. Hij richtte zich tot de journalisten die onge veer honderd meter van het huis op nieuws wachtten. „Ze houden een revol ver tegen mijn hoofd", voegde hij eraau toe. In de'huitenwijken van Oporto, in het noorden van het land, staan pantserwa gens klaar om in te grijpen als zich ongeregeldheden voordoen in de stad, waar linkse militairen uit het hele land gisteren een bijeenkomst hielden. In Lissabon ontploften gisteren vrij wel* gelijktijdig bommen onder de auto’s van vijf prominente linkse functionaris sen. In Nogueira Da Maia en Alcacer Do Sal zijn ook bomaanslagen op linkse personen gepleegd. Voor zover bekend, zijn er geen slachtoffers als gevolg van de aanslagen. tijd. Thuridur Magnusdottir, de voorzit- ser van de.IJslandse zogenaamde Dolle Mina’s, verklaarde donderdag dat de sta king een demonstratie zou worden die niet alleen economische sporen zou achterlaten. Een kennis van Nixon zei: „Hij speelt de rol van een ex-president, niet die van een afgezette president”. En blijkbaar is het zijn droom dat de Amerikanen hem ook zo zullen gaan zien. Hij is bezig aan een boek waar voor hij vijf en een half miljoen gulden zou kunnen krijgen (maar dat hangt vooral af van wat hij in alle eerlijkheid over Watergate te zeggen heeft en dat zal niet veel zijn', en op stapel staat een reeks televisiege sprekken met de Engelse prater David Frost. niet eerder Peking gaan dan nadat zijn ;r Jzlic cn haar man T' aan zoals minister Kissinger de aanstaan de reis van president Ford aan China heeft voorbereid. Ook zou Nixon er op vlassen om metterijd een soort ..reizend ambassadeur” voor de Vere nigde Staten te worden een ver langen dat al eerder door dochter Julie werd gepropageerd, waarbij men zich kan afvragen hoe deze hoofdfiguur van het Watergate-dra- ma in het buitenland ontvangen zal worden. Het weekblad „Newsweek” bracht verleden week verder een nummer Het kan wel eens zijn dat het vanal het begin de opzet is geweest om aan de grens rechtsomkeert te laten maken. Maar intussen zou Spanje zo bang moe ten zijn geworden, dat het op alle pun ten had toegegeven. Om Franco of zijn Op zijn zachtst gezegd merkwaardig is het programma dat de regering voor de journalisten heeft bedacht. Voor volgen de week, wanneer het er aan de zuid grens om moet gaan spannen, zijn aller lei excursies naar het noorden georgani seerd. Heeft Hassan de pers liever een eindje uit de buurt met het oog op eventuele onverkwikkelijke gebeurtenis sen? Of hoopt hij dat de journalisten als tijdverdrijf overgaan tot het maken van toeristische verhalen. Een tekening van de situatie binnen egerde i wordt. Op de benedenverdieping, leden van de Ierse speciale recherche en boven slaapkamer no. 2, de ontvoerders met dr. Herrema. Volgens de rabbi had Nixon de uitnodiging al aangenomen maar zou de afgezette president naar T dochter Julie en haar Eisenhower hun bezoek Bij het belegerde huis was gisteren eert ihfraroodgevoelige detector in gebruik genomen die van Scotland Yard afkom stig was- Daarmee was vastgesteld da' dr. Herrema in eei? hoek van een boven kamer lag en dat zijn handen waren gebonden. Het instrument is speciaal ontwikkeld voor gevallen van ontvoering zoals dit. Het geeft onscherpe beelden en hun slachtoffer Volgens Burn was dr. Herrema zeer gezond en sprak hij met de helderste stem van alien.Gedurende de slapeloze nachten.' die "Burn in zijn schuilplaats doorbracht stelde hij vast welk een wantrouwen de kidnappers hadden tegen over de politie. Dit wantrouwen bracht met zich mee dat het donderdag niet minder dan drie uur duurde voordat de politie in staat was een mandje met melk en boterhammen naar de etage te krijgen, waar de kidnappers het slachtoffer gevangen zaten. Om te beginnen verscheen enige tijd geleden al het bericht dat het tijdschrift Quinto Lingo, een publika- tie voor het onderwijs, van plan was om een stichting in het leven te roepen om Nixons faam en roem als staatsman veilig te stellen. Die stich ting zou de naam dragen van de „Richard Nixon Wereld-veiligheids- stichting”, en zou Nixon jaarlijks vredesprijzen uitreiken. singer, is gisteren weer uit Tokio Washington vertrokken. Hoewel verblijf slechts van korte duur lukte het Kissinger toch om met ;ille leidende Japanse regeringsfiguren be sprekingen te voeren. De conferenties verliepen volgens Japanse en Ameri kaanse woordvoerders in zeer collegiale en vriendelijke sfeer. Sommige buitenlanders maken zich om een paar dingen wat zorgen. Bij voorbeeld om de vraag of de vrijwilli gers het wel zullen stikken als er geen stap over de grens mag worden gezet. Maar kenners van de Marokkaanse volksaard maken zich daar niet druk om. De hysterie kan even snel worden bedwongen als zij werd opgeroepen. Laat dat maar aan Hassan over. Hij verzint er wel wat op. Dr. Herrema zag er gisteren vermoeid en ongeschoren uit op de vierde dag van het beleg van het huis in Monasterevin. Nadat hij nog had geroepen: „Blijf als tublieft uit de buurt”, werd hij binnen getrokken. Kort tevoren had een poltlewo. i voerder verklaard dat de ontvoerders t drie nachten vrijwel niet slapen over hun toeren waren en hun frustratie botvierden op hun slachtoffer, dat zij sloegen en schopten. De eerste bespreking vond donderdag avond reeds plaats tussen Kissinger en zijn Japanse ambtgenoot Kiichi Miyaza- wa. Gisteren volgden conferenties de Japanse premier, de minister financiën en vice-premier Takeo Fuku- serieuze kandidaat is voor het Repu blikeinse kandidaatschap voor het Witte Huis. J|i yy

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3