SCHAAKBOND ZIT Bailly II opnieuw ZONDER BESTUUR sterkste stayer Alleen judoka Bosman won Secties in KNBSB Italianen zegevieren SPORWMS in jBaracchi’ Biljarttop: basis voor samenwerking 8 i RUSSISCHE PLOEGEN GREPEN EUROPESE VOLLEYBALTITELS VAN DER MIJE: TWEE REMISES OOK AMERIKANEN-REGEL AANVAARD een miljoen gulden aan prijzen een miljoen gulden aan prijzen i SOK 4'-^ r MAANDAG 2 7 OKTOBER 1975 SPORT Kreatieve Handwerken .4 i 1 Tegenstellingen «O 4 Troebele sfeer in herenploeg Johnny Groen: te weinig gewisseld. Jammerlijke fout van Jan Timman (Van onze sportredactie) .271, ge- 1 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) k L L L L 3 7 7 7 5 5 d fers en pot) >rijs trijs Bor. ertha Van de afwezigheid van Timman, die zaterdag van de IJslander Torsteinsson won, profiteerde vooral de Noor Zwaig, die dankzij een overwinning op Van den Broeck alleen aan de kop kwam. Ribli met van De Amerikanen-regel werd met overgrote meerderheid aangenomen Het komt erop neer, dat buitenlanders die in de Nederlandse hoofd- en eersteklasse willen optreden als werper of achtervanger, al op 1 november voorafgaand in Nederland dienen te wonen. Voor andere veldposities is drie dagen voor het begin van de com- Aangezien in het seizoen 1975-1976 het wereldkampioenschap pentathlon niet zal worden verspeeld, werd in de vergadering besloten ook het Nederlands kampioen schap niet te organiseren. Tjjdens de vergadering van de bondsraad werd nog medegedeeld, dat het jaar lijkse Friese Vlag-toernooi om het kampioenschap van Nederland heeft opgehouden te bestaan. De sponsor, de Coöperatieve Condensfabriek Friesland, heeft zich terug getrokken. Het is nu zeer de vraag of het titeltoernooi in 1976 zal kunnen plaats hebben. Het afgetreden bestuur zal de lopende zaken in elk geval behartigen tot dinsdag 4 november; dan zal het bestuur vermoedelijk contact hebben met de twee woord voerders van de bondsraad. Het afgetreden bestuur heeft inmiddels medegedeeld een eventueel verzoek om terug te keren pas dan in overweging te zullen nemen, als het amendement wordt ingetrokken en zekere garanties voor continuïteit in de bestuurskoers door de bonds raad zullen worden gegeven. Het bestuur van de KNSB, dat de begroting na vele voorbesprekingen met de diverse onderbonden had opgesteld, beschouwde het aannemen van het amendement als een aantasting van die begroting en trad in zijn geheel af. De bondsraad be noemde nadien een commissie van twee personen die tot taak heeft gekregen „con tact opnemen met het oude bestuur over de vraag wat nu”. Het bestuur schorste de vergadering voor een kwartier en keerde daarna terug met de mededeling, dat er en bloc zou worden afgetreden omdat een verdere beper king van de begroting, nadat al de grootst mogelijke zuinigheid was betracht, een verantwoord bestuursbeleid niet meer mogelijk maakt. Het bestuur, dal de suggesties van de noordelijke schaakbond overigens welwillend had beoordeeld, wilde deze eventueel overnemen als daartoe door onverhoopte in komstenderving in 1976 aanleiding zou zijn. De bondsraad wenste evenwel het amendement in stemming te brengen. Hel werd aanvaard met 30 stemmen voor, 25 tegen en 15 blanco. Te winnen in de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Park 14-18, UTRECHT. De Koninklijke Nederlandse Schaak Bond (KNSB) heeft sinds zaterdag geen bestuur meer. Tijdens de bondsraadsvergadering te Utrecht, Irad het bestuur in zijn geheel af. ussla In—1. -Klc- •MSV lke’04 ortu- lyern racht RC ^har ren— 0-0, Loke- lalïde Wa- An- lada sr 2-1, -Her- -Real Sevil- rcelo- >ugh ted— ham 1-1, wich Ran- lew- :hes- ers— Winn 7.70 pl 2.70 2.50 3.30' kopp 37.30 trio 382.30. Townsmanprijs 1800 m (ren): 1. Pedro (F. Vandeuren), 2. Quick Nanny, 3. Vitesse. Winn. 2.30 pl 1.30 1.30 1.60 kopp 5.70. Polardachpriis 2120 m: 1. Kalief R. (W. van Dalen), 2. Loes Areta, 3. Jolige Jan. Winn. 3 pl. 1.50 2.10’ 2.30 kopp 11.30 trio 174 10. Neerlands langste ren, beleefde ook een herhaling van vorig jaar. De Ierse importhengst Townsman won ook nu met d,e Engelse jockey Kevin Davies. De KNBB stelde nog eens nadrukkelijk, dat voor elk Europees kampioenschap een tweede Nederlander zal worden ingeschreven. De bond wil dit alleen al om de nationale kampioenschappen zo lang mogelijk aantrekkelijk te houden. Naar aanleiding van het NK 47/1 in Wydhen, waar alle spelers klaagden over het materiaal, werd nog eens uitvoerig gesproken over de eisen waaraan het materiaal moet voldoen. UTRECHT (ANP). Na een aanvankelijk sceptische houding tegenover de on langs opgerichte vereniging van topspelers heeft de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond (KNBB) in een bespreking met deze vereniging nu loch een goede basis voor samenwerking gevonden. De vereniging liet er namelijk in een bespreking in de Jaarbeurshallen te Utrecht geen enkel misverstand over beslaan, dat het de bedoe ling is samen met de KNBB te komen tot de oplossing van problemefi in het belang van het geheel. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. kunnen weg was. Starlift-spelverdeler Chris Schmidt riep boos: „Ik geloof dat Kryszik met zijn vreemde opstellingen steeds geprobeerd heeft om het moreel van de Starlift-spelers te breken. Wij hebben tijdens dit toernooi nauwelijks in onze eigen vertrouwde opstelling ge speel.” REYKJAVIK (Reuter). Grootmees ter Jan Timman heeft gisteren in het zoneschaaktoernooi van Reykjavik een zeker punt prijsgegeven. De Nederlandse kampioen kwam drie uur te laat voor zijn partij tegen de zwakste deelnemer uit het veld, Laine van Guernsey. Het betekende voor hem een reglementaire nederlaag. Timman vertelde dat hij zich niet had gerealiseerd dat de wedstrijden op zondag drie uur eerder begonnen dan op de andere wedstrijddagen. „De enige die daarvoor te blameren is.” zei Tim man, „ben ik zelf. Ik heb het toernooi- programma niet goed bekeken.” Het stond dus bol van de tegenstellin gen bij deze laatste wedstrijd en de spelers keken elkaar allemaal boos aan. Bondscoach Kryszik verdedigde zich met de woorden: „Het is voor mij allemaal erg moeilijk geweest. Ik heb in de voorbereiding nauwelijks de kans gehad om enige opstelling uit te proberen. Ik moest dus wel kiezen voor de Starlift- kern, omdat ik daar tenminste van wist dat ze op elkaar ingespeeld waren.” Ondanks deze vervelende zaken kan toch gesteld worden dat Nederland over het geheel genomen een goed toernooi heeft gespeeld. De knappe overwinnin gen op België, Italië en Hongarije getui gen hiervan. Het is daarom des te meer te betreuren dat de sfeer die in het begin heerste niet tot het einde toe gehandhaafd kon worden, anders was het Oranje gelukt om een toernooi te spelen dat had geklonken als een klok. De Nederlandse militaire volleybal- ploeg heeft zaterdag de tweede plaats achter Griekenland niet kunnen vast houden. De Nederlanders verloren in de slotwedstrijd met 0-3 van Mexico. De uitslagen van de laatste wedstrijden van het toernooi, dat te Harderwijk werd gespeeld, zijn: FrankrijkWest-Duits- land 0-3, (7-15, 9-15, 2-15), Nederland- Mexico 0-3 (11-15, 8-15, 12-15). De eind stand is: 1. Griekenland 10 pnt., 2. West- Duitsland 6; 3. Nederland 6; 4. Mexico 6; 5. België 2; 6. Frankrijk 0. Bosman slaagde er te Wenen in iets van de geschonden Nederlandse judore- putatie te herstellen. Na drie overwin ningen in de categorie „open” werd hij gestuit door de 24-jarige Japanner Utnu- ra, die ten slotte de sterkste zou blijken in de belangrijskte van de zes kampi oenschappen. In de herkansing, die voor Bosman de weg open liet naar brons, moest hij op de mat met de Georgiër Tsjotsosjvili, de Olympische kampioen in het half-zwaargewicht. Ook tegen hem was Bosman niet opgewassen. De herenploeg van Sittardia zal In de tweede ronde van het toernooi om de Euro pese handbalbeker uitkomen tegen het Pools» Slask Wrockalw. Bij de dames lootte Swift- Roermond vrij. In het toernooi voor beker winnaars ontmoet AHC’31 (Amsterdam) Red Boys Dlfferdange (Luxemburg). Tempo Team. Nederlands tafeltennlskampl- oen bij de dames, haalde de derde ronde van het toernooi om de Europese beker door een winst van 5-3 op Nord-Harrislee (W-Dld). In die derde ronde speelt het tegen Statistlka uit Boedapest. De 2300 stakende arbeiders op het terrein van het nieuwe Olympische Stadion in Mon treal hebben het werk gedeeltelijk hervat. De langzaam-aan-aktie moet de eerste stap zijn naar een compromis. Motorcoureur Wil Hartog kreeg tijdens de laatste wedstrijd om het „Superblke-kampi- oenschap" op Brands Hatch (Eng.) een onge luk en is met ernstige verwondingen aan de borst in een ziekenhuis opgenomen. Zwemster Annnelies Maas verbeterde in Hengelo het Nederlands adspirantenrecord (25 meter baden) op de 400 meter vrije slag en bracht het op 4.23.6. Het oude record van 4.23.8 stond op naam van Ada Port. Australië heeft de wereldbeker rugby voor landenteams veroverd. De Australiërs wonnen hun voorlaatste wedstrijd van Frankrijk met 41-2 en zijn nu onbereikbaar geworden voor Engeland, dat zaterdag Australië op bezoek krijgt. De tiende editie van de Thor-cross In Roosendaal eindigde in een overwinning voor Theo Verbeek (Trias). Hij liep de 7100 meter In 21 minuten en 41,4 seconden. Tijdens zwemwedstrijden in Den Haag ves tigde Endth Brlghita met 2.02 een nieuw nationaal record op de 200 meter vrije slag (25 meterbaden) Rod Laver won in Hilton Head (VS) het Wereldlnvltatietennistoemooi. Hij zegevierde met zijn landgenote Evonne Goolagong In het gemengd dubbel over Nastase (Roem.) en Casals (VS) Laver had eerder de finale heren- enkel tegen Nastase verloren. Irisette laat dons en mo de Harmonisch samen gaan. De Nederlandse heren hebben in hun laatste wedstrijd van het toernooi een regelrechte wanprestatie geleverd. Van het toch echt niet te sterke Frankrijk werd vernederend verloren met 0-3. De setstanden: 7-15, 9-15, 7-15. In deze wed- 'strijd kwamen eerst goed de tegenstel lingen binnen de selectiegroep aan het licht. Enerzijds waren daar de Starlift- spelers, die de overigen niet of nauwe lijks meer accepteerden en anderzijds werd de houding van deze Starliftkern door de overige ook niet langer meer aanvaard. Bondscoach Kryszik had helaas niet de macht om hier tegen adequaat op te treden. Hierdoor was er tijdens de wed strijd nauwelijks sprake van enige inzet en lieten de mannen die in het veld stonden, de ballen links en rechts om hun oren slaan. Ook wissels hielpen niet meer, omdat het vertrouwen in eikaars Bij de bond heerste in het begin de vrees, dat ageren tegen beslissingen de drijf veer voor de oprichting was geweest. Nu beide partijen de zaak in een goede sfeer hebben kunnen uitpraten, is het volgens de bond zelfs niet ondenkbaar dat er te zijner tijd een commissie topsport wordt opgericht, waarin de drie partijen (dage lijks bestuur, technische commissie en vereniging van topspelers) evenredig zijn vertegenwoordigd. BRESCIA (ANP). De Trofeo Barac- chi, tijdrit voor koppels, blijft een ty pisch Italiaans evenement. Hoewel voor de rit over 109 kilometer grote sterren als Schuiten, Merckx en De Vlaeminck ontbraken, stonden de „tifosi” toch met tienduizenden langs de route van Berga mo naar Brescia. Zij zagen hun favorie ten, Francesco Moser en Giambattista Baronchelli, vertegenwoordiger van de nieuwe generatie Italiaanse wielersterren winnen. Moser behaalde trouwens voor de tweede keer in successie de overwin ning, vorig jaar triomfeerde hij met Roy Schuiten voor Martin Rodriguez en Gösta Petterson. Voor ƒ1,- per week te win nen in onze puzzelactie o.a. een Irisette-pakket, bestaande uit een eerste klas donsdeken (goedge- speelde remise met Olafsson. De uitsla gen van de partijen van gisteren (vijfde ronde) zijn: Zwaig (Noo)Van den Broeck (Belg) 1-0, Laine (Guernsey) Timman (Ned) 1-0 (reglementair), Olafs son (IJsl)Ribli (Hong) rem. De andere partijen' werden afgebroken. Zwaig heeft vier punten, Ribli 3V2, Olafsson en Tim man 3. In de derde ronde van het zone-toer- nooi te Vratsa (Buig.) heeft Hans Ree zijn partij tegen de Oostenrijker Strobel afgebroken. Ree bezet met één punt en twee afgebroken partijen de achtste plaats. De eerste plaats wordt gedeeld door de Joegoslaaf Matanovic en de IJs lander Sigurjonsson met 2'11 pt. Erika Belle is Nederlands schaak kampioene geworden. De negentienjarige speelster uit Velp won zaterdag in de negende en laatste ronde van mevr. mr. De Klerck. Erika Belle veroverde 5'/t punt, een half punt meer dan Ada van der Giessen en Carla Bruinenberg. Alexandra van der Mije heeft in het zonetoernooi in Pula in haar afgebroken partijen tegen de Joegoslavische Kalch- brenner en de Engelse Hartston remise gespeeld, waardoor ze nog steeds de enige ongeslagen speelster van het toer nooi is. Vandaag speelt ze haar afgebro ken partij tegen de Spaanse Ferrer uit. Na vijftien ronden staat Van der Mije met 9,5 punt en een afgebroken partij samen met de Hongaarse Porubsky op een gedeelde vierde plaats. De Bulgaarse Lemackko leidt met 11,5 punt. Met nog twee ronden voor de boeg heeft Van der Mije nog uitzicht op een van de vier plaatsen die recht geven op deelname aan het interzonale toernooi. WASSENAAR. Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de combinatie Jan van Dooyeweerd - Bailly II gisteren op Duindigt het Stayerskampioenschap van Nederland gewonnen. Met zijn tijd van 5.12,3 bleef Bailly II slechts vijftiende se conde boven het boonrecord van Duindigt over 3800 meter. Hennie Kuiper en Gerrie Knetemann eindigden op de derde plaats met een achterstand van iets meer dan drie mi nuten. Wereldkampioen Kuiper toonde in Noord-Itallë opnieuw aan dat hij pas na een langdurige inspanning zijn beste vorm bereikt. Kuiper en de als tijdrijder meer gelauwerde Knetemann reden an derhalf uur te midden van de „naamlo zen”, maar in het laatste gedeelte had het Nederlandse koppel nog voldoende reserves over om van de zesde plaats op te rukken naar de derde De uitslag is: 1. Moser-Gianbattista Baronchelli (Ita), 109 kilometer in 2 uur 18 minuten en 8 seconden (gemiddelde snelheid 48.041 km-uur); 2. Maertens- Pollentier (Bel) op 51,4 sec.; 3. Kuiper- Knetemann (Ned) op 3 minuten 1,2 se conden. petitie voldoende. Alle hoofdklassers stemden vóór, behalve Lottgering Schoten. Gevolg van het voorstel is, dat de afgelopen weken met name Aktie'68 en Schoten zich hebben ingedekt door Amerikanen te laten overkomen. ”396 Zareska prijzen: 198 kruissteekkussenpakketten met een winkelwaarde van ca. 19,- en 198 kruis- steekloperpakketten een winkelwaarde 35,60 per stuk. Kom pleet met stramien, wol, naald en werkbeschrijving. Geschonken door Hageo Hengelo (O)”. Sinds de fusie van honkballers en softballers(-sters) heeft de laatste groep zich altijd wat tekort gedaan gevoeld. In het structuurrapport werd daaraan tegemoet ge komen door onafhankelijke secties in het leven te willen roepen. Na wat discussie ging de vergadering daarmee akkoord. Tegen de zin van het bestuur in beslisten de afgevaardigden dat ook de nationale vertegenwoordigenden teams onder de zeggen schap van de verschillende secties zullen vallen. De nieuwe structuur gaat op zijn vroegst over ruim een jaar in. Inleiding tot de niet verwachte stap van het bestuur tijdens de gebruikelijke najaarsvergadering was een argument van de noordelijke schaakbond bij de behan deling van de begroting. De KNSB heeft een begroting van rond 700.000 gulden na een zo „krap” mogelijke samenstelling in verband met een schuldenlast van ongeveer 100.000 gulden. Tijdens de behandeling van de begroting kwam de Haagse schaak bond met een tegenbegroting, die met een grote meerderheid werd afgewezen. De vergadering aanvaardde echter een amendement van de noordelijke schaakbond, waarin gevraagd werd om een besnoeiing van nog eens 25.000 gulden. Nadat de organisatie van de top teamcommissie. waaraan acht teams zullen mee doen, was rondgekomen, werd van de zijde van de spelers nog de automatische plaatsing van 47/2-spelers voor het 47/1 en/of 71/2 aan de orde gesteld. Het dagelijks bestuur, dat zelf ook zijn twijfels over deze gang van zaken heeft, zal dit probleem nog nader bekijken. keurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen) en een lakenovertrek ter waarde van 295,-. Beschikbaar gesteld door Irisette Ne derland B.V. te Voorthui zen. Jan Bosman: winst. BELGRADO (ANP). Rusland is zowel bij de dames als bij de heren met grote overmacht Europees volleybalkampioen geworden. De Russische heren werden ge volgd door wereldkampioen Polen en het verrassend sterk spelende Joegoslavië. Bij de dames werd Hongarije tweede en de DDR derde. De Nederlandse teams moesten genoegen nemen met de negende plaats bij de heren en de elfde plaats bij de dames. Een gelukkige Jan van Dooyeweerd omringd door zijn kinderen na de over winning met Bailly II in het Nederlands Stayerskampioenschap. Rolandprjjs 2120 m: 1. Nichol T. (Harm sen), 2. Lestavil, 3. Noatak. Winn 2.30 pl 1.90 3.60 kopp 14.20. Totalisatoromzet 483.963. Supertrio 24.396. Supertrio: 1. nummers 13 (Laureada, J. Smith), 2. nummer 6 (High Tree, Vandeu ren), 3. nummer 4 (Jewel, R. Wetemans). Totale omzet: ƒ24.395. Uitkering: 1829,60. Hoofdrolspeler Johnny Groen was een geheel andere mening toegedaan: „Kryszik heeft naar mijn mening veel te veel met de Starlift-spelers geo pereerd. Ook als deze als oude kranten stonden te volleyballen. Neem nu Frank Constandse. Tegen de Fransen presteerde hij helemaal niets, maar wisselen ho maar.” WENEN (ANP). De laatste dag van de wereldkampioenschappen judo in Wenen, is een volledig Japanse dag ge worden. Zowel bij de lichtgewichten als in de groep alle categorieën, ging de eindstrijd tussen Japanse deelnemers. Minami prolongeerde, ten koste van Kashiwazaki zijn wereldtitel. Ninomiya raakte zijn kampioenschap kwijt aan Umura, die in de vierde ronde een eind had gemaakt aan de reeks overwinnin gen van Jan Bosman. ada (J. Smith), 2. Winn 1.80 pl 2.20 Supertrio 1.829.60. Stayers kampioenschap van Nederland 3800 m: 1. Bailly n (J. van Dooyeweerd), 2. Kees Verkerk, 3. Kinglet O. Winn 2.40 pl 1.20 1.20 1.20 kopp 5.20 trio 15.40. Cesarewitchprijs 3600 m (ren): 1. Towns man (K. Davies), 2. Woodfeet’s Hope, 3. Elder Statesman. Winn 3.70 pl 2. 2.70 1.60 kopp 33.10. Egilprijs 1600 m: 1. Jeannine D (J. Hendrikx) 2. Kamiel, 3. Lime du Bois. AMSTERDAM. Op een buitengewone vergadering van de KNBSB, mager be zocht door slechts tweederde van de afgevaardigden, heeft het bestuur haar voor stellen grotendeels aanvaard gekregen. De honkbal- en softbalbestuurders moesten hun oordeel geven over twee hoofdpunten, te weten de zg. „Amerikanen-regel” en hel structuurrapport. dat instelling van aparte secties voor honkbal en softbal be pleit. Het was een bijzonder interessante koers waarin het er lange tijd naar uitzag dat Jan Wagenaar met Kinglet O zou gaan winnen. Ofschool Bailly II de veertig meter voorgifte al snel had goedgemaakt, nam Kinglet O in de laatste bocht plotseling een paar lengten voorsprong. Op het laatste rechte eind bleek de draver van Wa genaar echter zijn reserves verspeeld te hebben. Het paard werd, zij het met klein verschil, zelfs nog gepas seerd door de oprukkende Kees Ver kerk. De Cesarewitch, met 3600 meter Koersen Duindigt: Urdy Marsprijs 2040 m: 1. Lentebode (S. Hartman) 2. Lotje van Double, 3. Louis d’Auvergne. Winn (Stal) 11.90 pl 9.40 3 3.70 kopp 72.70 trio 2862. El Hadieprijs 2040 m: 1. Nanette D (S. van Dooyeweerd). 2. Maxi H„ 3. Lady Henny. Winn 3.3o pl 1.80 2.50 5.10 kopp 21. Corsaroprijs 2040 m: 1. Luckey H (J. v.d. Loo), 2. Mia Fortuna, 3. Lldya du Bols. Winn 6.30 pl 1.90 1.50 1.70 kopp 8.60 trio 60.40. Allez Franceprjjs 2000 m (ren): 1. Laure- High Tree, 3. Jewel. 1.70 5.30 kopp 12.70 Ai, -■s i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15