Begrafenis van Franco reeds in alle details geregeld Moord op Turkse ambassadeurs mogelijk werk van Armeniërs Spanje in onmogelijke positie OPLOSSING SAHARA-KWESTIE LIJKT NABIJ TE KOMEN Stadhuis van Portugese stad bezet DUYS Begrafenis DWERGEN BEIROET PRAKTISCH GEÏSOLEERD Zwitserse socialisten STUKJE ZEEP door nico scheepmaker Ongelukkig weekeinde voor prins Charles en prinses Anne mogelijk winnaar van verkiezingen 3 2 7 OKTOBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND e o ;n m els sië rijk ten oos gen lasd I MAANDAG 1 Elke Fleurop bestelling is ’gegarandeerd’ goed. rf-c Spanje object van speculatie id Sadat wil meer Franse Mirages (Van onze redactie buitenland) Na een vergadering waaraan door alle De (ADVERTENTIE) i Escalatie van burgeroorlog in Libanon ondanks nieuw bestand (Van onze speciale verslaggever in Marokko, Dick Franssen) ten zij alleen op elkaar via goed afgebakende scheidslijnen. i is >ja- op ibt- hij ter- het ken teer ver- :hte Bij de kiosken stortte de bevolking zich gretig op de avondbladen om het laatste nieuws over Franco’s gezondheids toestand te lezen. De krantekoppen va- Miljoenen Spaanse kerkgangers heb ben gisteren voor het staatshoofd gebe den. Zelfs in de roerige Baskische pro vincies vestigden de priesters in hun preken de aandacht van het kerkvolk op Franco’s „christelijke deugden”. BEIROET (ANP, Reuter, UPI, AFP) De Libanese burgeroorlog begint geleidelijk op een echte oor log te lijken. Gisterochtend begon nen de strijdende partijen voor de eerste maal sinds het begin van de gevechten met pogingen grondge bied te veroveren. Tot nu toe scho- rieerden van „uiterst ernstig” tot „Fran co stervend”. ISTANBOEL. Er komen steeds meer aanwijzingen dat de moorden op twee Turkse ambassadeurs vorige week het werk zijn geweest van Ar meniërs, „zonen van de 600.000 volks genoten die zestig jaar geleden door de Turken zijn afgeslacht”, zoals een Armeense organisatie in de Verenigde Staten zegt. (Van onze redacteur in Athene, Frans van Hasselt) 27 september, samen met vier andere stadsguerrilla’s, werd doodgeschoten op beschuldiging van moord op politieman nen. Een oude Spanjaard in een rolstoel wrijft de tranen uit zijn ogen terwijl hij bui ten het Pardo-paleis bij Madrid wacht op nieuws over de toestand van generaal Franco. Zaterdag kwam het dan ook weer eens tot een rechts georiënteerde be toging rondom de Aya Sofia in Istan- is in ce n- van lar- het Vol keer it in de end. Cr et de De rd en ize m, en Po land te lisje een iade i de tand INTtRFlORH1 k» :m- in nse en- itie ies, tels be- Nij- iveer g de iden, rha- don- gden 'ere loon, t uit lures dit ad. or en et >n. n- id- >r- 11e iet rm in ;en hi- in M. m- ten 1U- en. ko- er- ocia- dat rwijs r de at in iring. n de sub- idaag i be- ge- aldus door, maar stil MARAKESJ Kurt Waldheim, secretaris-generaal van de Verenig de Naties, was gisteren in Marokko om te bemiddelen in het conflict rond de Spaanse Sahara. De oplos sing schijnt dichterbij te komen. Dat mag ook wel, want de tijd be gint te dringen. De ongewapende Marokkaanse massa die deze week de Sahara wil binnenmarcheren, is bezig posities aan de grens in te nemen. Achter dit onbewapende volksleger is, zo geeft het ministerie van Voorlichting in Marokko toe, het eigenlijke Marokkaanse leger in stelling gebracht. „Want als ze gaan schieten op onze vrijwilligers, dan schieten we terug”. In de nacht van zaterdag op zondag echter werd het duidelijk dat beide par tijen trachtten de centrale wijk Kantari van Beiroet te veroveren. Deze wijk ligt op een heuvel en is tot dusver be schouwd als niemandsland. De linksen na Franco’s dood voort te zetten. De huidige Spaanse premier, Carlos Arias Navarro, noch Cortès-president Alejan dro Rodriguez de Valcarcel, is volgens de Morning Star voorbestemd naaste medewerker van Juan Carlos te worden. (Vervolg van pagina 1.) LONDEN (AFP, Reuter, ANP) De Times in Londen publiceerde vandaag een lijst met vijf namen van de mannen die in het Spanje na Franco een leidinggevende rol zouden kunnen spelen. De vijf zijn oud-minister van Voorlichting en huidige ambassadeur in Londen, Manuel Fraga Iribarne, luitenant- generaal Diez Alegria, ex-stafchef van de landmacht, luitenant-gene- raal Carlos Iniesta van de politieke politie, Don Juan de Borbon y Bor- bon, vader van prins Juan Carlos en de nieuwe commandant van de Guardia Civil, luitenant-generaal Angel Campano Lopez. Het orgaan van de Britse communisti sche partij, Morning Star, noemde van daag Manuel Fraga de man die is voor bestemd om het franquistische systeem Uit welingelichte bron verluidt dat de begrafenis van Franco reeds in alle details is geregeld. Deze woordvoerders meldden dat het staatshoofd waarschijn lijk zal worden bijgezet in de „vallei der gevallenen” nabij Madrid. Franco heeft daar e enuit de bergen gehouwen basi liek gewijd aan de nagedachtenis van de slachtoffers van de burgeroorlog. Een groep Spaanse rechtse extremis ten die zich „commando des doods” noemt, heeft gisteren 17 vooraanstaande Catalanen gelast binnen 24 uur na gene raal Franco’s dood het land te verlaten of zelfs gedood te worden. Volgens wel ingelichte kringen in Barcelona zijn on der de zeventien leden van de Catalaan se afdeling van de onofficiële socialisti sche, communistische en christendemo cratische partij, fabrikanten en juristen. Onder de namen die worden genoemd zijn Marcos Palmes en zijn vrouw Mag da Oranlch, de advocaten van de Baski sche activist Juan Paredes Manot die op zaten op nog hoger terrein zuidelijker, de falangisten en hun medestrijders in het oosten. De wijken in het westen, Hamra en Ras Beiroet, waren neutraal. Wanneer de linksen erin slagen het centrum te veroveren kunnen zij de falangisten afsnijden, zodat hier harde gevechten verwacht worden. Zij doelt op het besluit van Turkije in 1915 alle Armeniërs te deporteren. In hetzelfde jaar werden zij op bar baarse wijze naar Syrië en andere landen in het Midden-Oosten gevoerd. Volgens ruwe schattingen kwamen bij deze deportatie meer dan een half miljoen mensen om het leven, door moord of door ontbering. Op het ogenblik leven in Turkije nog slechts 70.000 Armeniërs. De anderen wonen in de Sovjet-Unie (2,5 miljoen), Irak geworden. In december zal president Gis- card een tegenbezoek aan Cairo bren gen. Het lijkt niet uitgesloten dat dan daar voor de wapenindustrie spijkers met koppen geslagen zullen worden. (100.000), Syrië (140.000), een aantal Europese landen en in de Verenigde Staten. Turken worden niet graag herinnrd aan de nooit aan de kaak gestelde genocide. Dat was een van de rede nen dat de schuldigen aan de moor den op de twee ambassadeurs in eer ste instantie liever in Griekse hoek werden gezocht. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Twee leden van het Brit se vorstenhuis waren het afgelopen week einde bij ongelukken betrokken. De 26- jarigc kroonprins Charles had zaterdag een licht auto-ongeluk waarbij hij onge deerd bleef, en zijn zuster, prinses Anne, viel gisteren tijdens een „cross-eountry”- wedloop van haar paard. Prins Charles was op de terugweg van een jachtpartij met vrienden in Norfolk toen zijn wagen in botsing kwam met een andere. De prins zat achter het stuur De chauffeur van de andere auto raakte licht gewond. Prinses Anne viel van haar paard in Long Buckby, ten noorden van Londen, nadat haar paard in botsing was geko men met dat van haar echtgenoot, kapi tein Mark Phillips. Zij bleef ongedeerd. Willem Duys is met zijn column verhuisd van het weekblad Accent naar Elseviers Magazine. Hij stelt zich aan zijn nieuwe lezers voor via een opsomming van zijn werkzaamheden en noemt daarbij de kranten NRC, Algemeen Handelsblad en Algemeen Dagblad, en verder Avenue, Accent en Televizier. Hij begint de opsomming echter met de zin: „Ik begon als 21- jarige bij het toen grootste dagblad van Nederland en ben de schrijfmachi ne altijd trouw gebleven”. Voor jonge re lezers, die toen nog niet bestonden, en voor oudere lezers (waaronder blijkbaar Duys zelf) die wat vergeet achtig zijn beworden, herinner ik er even aan dat het grootste dagblad van Nederland toen nog niet De Telegraaf was, maar Het Vrije Volk. Het „cultureel opinieblad” Hollands Diep, dat eens in de 14 dagen zal uitkomen en van uitgeverij Kluwer 13 nummers gegarandeerd heeft gekregen (een half jaar dus) zal vanaf 5 novem ber verkrijgbaar zijn- Dat is een paar weken later dan oorspronkelijk ge pland was. De reden daarvoor vond ik op een door redacteur Gerard Brands getypt verlanglijstje, dat nog in zijn schrijfmachine stak toen ik vorige week even de redactieburelen van Hollands Diep betrad voor spionage- werkzaamheden. NOG NODIG! stond erboven. En daaronder: PRIKBORD (gebeld met firma Ten Cate in de Gerard-Brandstraat). Twaalf kopjes en schoteltjes. Stukje zeep. Passende niet jes voor de nietmachine. Stempel met naam en adres H.D. Plaketiketten. En veloppen en briefpapier. Kopijpapier. Drie franquistische oud-strijders uit de burgeroorlog, zelf hoog bejaard, stel den hun harten ter beschikking als een transplantatie het leven van de „Caudil lo” zou kunnen redden. De vereniging van oud-strijders deelde mee dat een van hen toestemming heeft van zijn vrouw en twee kinderen. WILLIAMSBURG. President An- waar Sadat van Egypte is gisteravond in Newport News in de Amerikaanse staat Virginia aangekomen voor een bezoek van elf dagen aan de Verenigde Staten. Het Egyptische staatshoofd werd ver welkomd door minister van Buitenland se Zaken Henry Kissinger. er nauwelijks. Het duurt dagen om via de overvolle weg met een auto in de buurt van de grens te komen. Het lucht ruim boven het zuidelijkste deel van het land is gesloten voor al het niet militaire verkeer. Als het mis gaat aan de grens, dan zitten 350.000 „underdogs” uit de Marok kaanse samenleving letterlijk tussen twee vuren. Koning Hassan gebruikt de vrijwilligers als een schild, op dezelfde manier als een in het nauw gedreven bankrover eën willekeurige bezoeker voor zich uit drijft om zich een uitweg te forceren. Spanje is in een totaal onmogelijke positie gemanouvreerd. Hassan heeft zich zo langzamerhand verzekerd van de sympathie van allerlei Afrikaanse landen en van vrijwel het hele Midden-Oosten. Alleen Algerije doet niet mee. Wanneer Spanje op Marokkaanse burgers gaat schieten, krijgt het praktisch de hele Arabische wereld tegen zich, en dat is iets dat het land zich op dit moment helemaal niet kan veroorloven. De Spaanse regering heeft de Sahara- bewoners beloofd dat zij via een refe rendum zelf mogen bepalen wat zij willen: onafhankelijkheid of aansluiting bij een buurland.Om het hardst komen De Kinderboekenweek is weer voor bij. Ik heb hem benut om de identiteit van de zeven dwergen te achterhalen. Vorige week heb ik ze nog in levenden lijve gezien, althans driedimensionaal in Madame Tussaud in Kopenhagen, waar Sneeuwwitje „Snehvide” heet. Zij herinnerden me aan een leuke scène in de film „California Split”, die ’n maand je geleden te zien was in de bioscopen. Elliott Gould en George Segal zijn daarin twee goklustige vrienden, en in een aangeschoten bui wedt de een met de ander dat hij de zeven dwergen van Sneeuwwitje niet meer zou kunnen opnoemen- De ander begint goed, met Dopey en Sneezy, maar dan raakt hij al verstrikt Snoopy en weet hij heit verder niet meer... Hoewel ik bij wijze van spreken ben opgevoed met Walt Disney’s „Snow- white”, ontdekte is dat ik de zeven namen ook niet meer kende. Dopey, Sneezy, Grumpy en Bashful, die nog wel, maar Happy en Sleepy was ik vergeten, evenals Doe. Ik vond ze weer terug in een Nederlandstalig sprookjes boek, met dit verschil dat Bashfuls naam veranderd was in... Blozy. Bash ful betekent „bedeesd, schuchter, blo”, maar het is toch typisch dat alleen de naam Bashful voor Nederlandse kinde ren te onbegrijpelijk wordt gevonden en dan veranderd wordt in een pseu- do-Engelse naam! Ik ging me toen afvragen hoe het met andere vertalingen zat Tenslotte werd Snowwhite ook in Sneeuwwitje vertaald, dus waarom de namen van de dwergen niet? Het eerste wat ik ontdekte was, dat in het oorspronkelij ke sprookje, dat door de Gebroeders Grimm uit de volksmond werd opgete kend, alleen maar sprake is van zeven dwergen, zonder verdere poespas van namen. Ook in de Sprookjes van Moe der de Gans van Perrault hebben de dwergen geen namen. Die zijn dus allemaal verzonnen door Walt Disney! Ik geloof dat ik als kind het sprookje inclusief dwergen met namen mooier zou vinden. En verder geloof ik dat de voorkeur zou geven aan de Ameri kaanse namen, die je als kind welis waar niet precies begrijpt, maar die daardoor juist dat aroma van buitenis sigheid krijgen waar je als kind zo van houdt. Ik herinner me althans dat een van mijn twee favoriete kwartetspellen er eentje was met allerlei Indonesische begrippen (slendang etc.), en het ande re was het spoorwegkwartet met de kinderlokomotief etc. Er is kort gele den trouwens een dik boek in het Nederlands uitgekomen met Walt-Dis- neysprookjes erin, waaronder ook Sneeuwwitje. De ongenoemde vertaler heeft zich beijverd de zeven dwergen Nederlandse namen te geven: Baze- boos, Hatsjie, Kniesoor, Grappertje. Blozertje, Gapertje en Simpeltje. Ik ben ertegen, merk ik. Al was het alleen maar, omdat Doe nu met de naam Bazeboos is opgezadeld. Zo ken ik hem niet. De verdenking ging vooral de kant van Grieken uit toen de Oostenrijkse politie rijkelijk lichtvaardig de na men van der Grieken had bekendge maakt die later in Athene konden bewijzen dat zij tijdens de moord als voetbalsupporters in Bratislava had den vertoefd. Maar hun foto’s hadden al als boeventronies in de kranten gestaan. De drie mannen die Spanje tijdelijk zullen regeren na de dood van Franco: v.l.n.r. Alejandro Rodriguez de Valcarcel y Nebrada (president van het parlement), Angel Salas Lr rrazabal (luitenant-generaal van de luchtmacht) en Pedro Cantero Cuadrado (aartsbisschop van Saragossa). Zij behouden dan de macht totdat prins Juan Carlos die formeel overneemt. GENEVE. (AFP) Als het resultaat in het kanton Neuchatel tekenend is voor heel Zwitserland, dan hebben de socialisten de zaterdag en zondag gehou den parlementsverkiezingen gewonnen. In Neuchatel, het enige kanton waar van de uitslag gisteravond laat bekend was, boekten de socialisten een winst van 8 percent. De socialisten maken deel uit van de regeringscoalitie, die in de aftredende Nationale Raad 142 van de 200 zetels bezette. Hoe groot de troepenmacht in het zuiden van Marokko is, wil niemand zeggen. En mogelijkheden om er door eigen waarneming achter te komen, zijn LISSABON. (AFP en UPI) Enkele honderden communistische betogers en sympathisanten hebben gisteravond het stadhuis van Faro, hoofdstad van de provincie Algarve in het zuiden van Portugal bezet. De betogers eisen herstel in hun func tie van uiterst linkse bestuurders die door de huidige voorlopige regering wer den vervangen door minder extreme fi guren. De Portugese radio heeft meegedeeld dat militairen naar het stadhuis zijn gestuurd. boel, de voormalige Griekse hoofd kerk, later moskee en nu museum, die religieuze fanatici weer tot islami tisch gebedshuis willen maken. Pre mier Demirel suste de gemoederen door mee te delen dat hij nog geen enkele aanwijzing aangaande de nati onaliteit van ie daders had. De Griekse pers bleef in fantasie niet bij de Turkse achter. In verschil lende Griekse bladen werd gesugge reerd dat het hier ging om provoca ties van de Turken zelf, ter torpede ring van de onderhandelingen over Cyprus. Eén Grieks dagblad signa leerde in een schreeuwerig hoofdarti kel een internationaal komplot, ge richt tegen de pas herwonnen Griekse democratie. Premier Karamanlis liet weten het weekeinde in de hoofdstad te zullen blijven en dus niet, zoals gebruikelijk, in Tessaloniki de viering van de naamdag van de schutspa troon van deze stad. Dimitrios, bij te zullen wonen. in Marakesj de staatshoofden en minis ters uit landen als Senegal en Jordanië verklaren dat zo’n referendum maar on zin is. De Sahara moet gewoon verdeeld worden. Marokko krijgt het noordelijk deel, en Mauretanië het zuiden. Er wordt gesproken over historische rech ten, maar met de historische rechten van de nomaden wordt geen enkele rekening gehouden, zoals ook niet ge beurd is in landen als Mali en Tsjaad. Wie lastig is, wordt in hongerkampen bijeengedreven. Wie in opstand komt, heeft kans om het Franse Vreemdelin genlegioen op zijn tentdak te krijgen. Want dat kan door elke regering worden Ingehuurd voor het vuile werk. In de sympathiebetuigingen uit de moslimwereld is het cynisme verpakt in holle frasen over vaderlandsliefde, saamhorigheidsgevoel eer en goede trouw. Goedmoedig lezen de radio-om- roepers die verklaringen voor. De uitspraak van het Internationale Gerechtshof in Den Haag over de Saha- ra-kwestie wordt uitgelegd als een rechtvaardiging van Hassans plannen. In Den Haag begon de victorie. Het gaat nu alleen nog om het binnenhalen van de buit. Toekomstige „sterke mannen” -geschenkbonnen zijn bij alle inwisselbaar voor een fleurige surprise. partijen werd deelgenomen, zei premier Rajied Karami gisteravond dat er wéér een bestand was overeengekomen. Hij hoopte dat alle groeperingen zich aan dit bestand zouden houden. Hij zei echter niet wanneer de wapenstilstand precies zou ingaan. In Beiroet werd in ieder geval nog hevig geschoten. Het Londense dagblad Daily Telegraph bericht vandaag dat de Britse ambassade in de Libanese hoofdstad de 3000 Britten die in deze stad wonen heeft aangeraden te vertrekken. Zij zou voorts het minis terie van Buitenlandse Zaken in Londen hebben meegedeeld het grootste deel van haar 32 man personeel naar Londen terug te sturen. Radio Beiroet meldde dat in de zuide lijke wijken Sjijah en Ain-Al-Roemma- neh, gevochten werd en dat de strijd de rand van het vliegveld van Beiroet na derde, bij de buitenwijken Lajlaki en Hadeth. Volgens schatting van de politie heb ben de gevechten gisteren tenminste 25 doden en 75 gewonden geëist. Ook de voornaamste uitvalsweg in zuidelijke richting, waarlangs men voorheen van tijd tot tijd via een omweg door de bergen nog naar Damascus kon reizen, is sinds gistermiddag geblokkeerd, hoofdstad is praktisch geïsoleerd. Voor de internationale pers wordt het verslaan van de Libanese strijd steeds gevaarlijker. Het internationale perscen trum, vanwaar de telexberichten uit gaan,werd gisteren voor de derde keer binnen 24 uur door granaten getroffen. Diverse eigen bureaus van internationale persagentschappen liggen rechtstreeks in de vuurlinie. De correspondent van het Amerikaan se persbureau UPI, Michael Ross, meld de dat hij gisteren samen met tientallen andere mensen lukraak werd gekidnapt door een groep rondzwervende schutters Enkele uren later werd hij, kennelijk even willekeurig weer op vrije voeten gesteld. De strijd, van straat tot straat, van huizenblok tot huizenblok, golft zo snel op en neer dat het ondoenlijk is de successen van de verschillende partijen te taxeren. Zeker is alleen dat in Beiroet niets meer zeker is, het allerminst een mensenleven. Op doorreis naar Washington heeft de Egyptische president gisteren een lang durig gesprek gehad met de Franse pre sident Giscard d’Estaing. Sadat heeft Gis- card om technologische hulp gevraagd voor de bouw van een metro, fabrieken en centrales, waarvoor Saoedi-Arabië in de kosten bij draagt. Frankrijk is ook benaderd voor de bouw van een vliegtuigfabriek in Egyp te, waar dat land dan zelf zijn Mirages zou kunnen monteren. De luchtvloot van Egypte telt nu 40 Mirages-III, maar Sadat wil aan zijn luchtmacht de mo dernste Mirage toevoegen. Hoewel het hoogtepunt van Sadats reis in Washington ligt, stelt de Egypti sche president toch hoge prijs op ver sterking van de vriendschapsbanden met Frankrijk, dat zich sinds 1967 als de grote beschermer der Arabische volken heeft opgeworpen. Voor zijn militaire leveranties blijft Egypte nog steeds van Moskou afhankelijk, hoewel Washington de Sovjet-Unie van haar vroegere plaats als beschermer van Egypte heeft ver drongen. Welke bloften gisteren op het Elysée de ambtswoning van de Franse president zijn uitgewisseld, is nog niet duidelijk Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. Uw Fleurop- bloemist zorgt ervoor! De landelijke V.V.V.-j Fleurop-bloemisten i

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3