METSELAAR UIT T HARDE MAAKT VAN HUISVUIL BOUWMATERIALEN Merkwaardig Olie en gas brachten Brunei welstand Family-planning in Indonesië het verst op Bali en Oost-Java n I 1 z wij gen ff ff st Wens Vervoersbonden: fusie van NW-NKV Ijk DINSDAG 28 OKTOBER 1975 VARIA 11 Bindmiddel IR VS f f f f f E^SRI-^E, 5 Niet te vergelijken 5 5 z 10 vinding heeft gereageerd, is de jonge metselaar uit ’t Harde niet van plan (Van onze correspondent) MT3 :Stille'Ocedd)l^r=r=z I SABAH; ■Monodo; 1 caroe: dischezOceiMii 1000: o km (AUSTRALIË' steun Salarissen-jungle in Italië HOOGSTE 80.000,- 25.000,- 12.000 ,- AMBTENAAR tot tot tot ƒ120.000,- f 70.000,- f 50.000.- MIDDEN f 35.000,- 15.000,- 10.000,- I AMBTENAAR tot tot tot 80.000.- 30.000.- f 22.000.- LAAGSTE 8.000.- 22.000.- 10.000,- AMBTENAAR tot tot tot f A2.000,- 18.000,- 12.000,- T j IRIAN JA JA JAVA* polem-iX. z z CD m C O o z •Filippijnen: 75 irlem sloten werk- ijk een ia niet dmini- tifika- andig- :afde- s Uit- „U mag me nooit bij naam noemen”, vertelt ons een aangestelde in de cor rupte, overgebureaucratiseerde Tweede- Kamerkantoren, „maar de gedeputeerde Het grootste probleem was het vinden van het juiste bindmiddel. Op primitieve wijze ging hij aan het werk. Voor het malen van het vuil maakte hij zelfs gebruik van een simpele gehaktmolen. Het geheim van he’ bindmiddel dat hij De uitvinder zelf: „Het liep eerst een beetje mis, maar uiteindeijjk vond ik wat ik nodig had. Alles gaat erin: glas, plastic en ook ijzer, als men maar een mogelijkheid vindt ook ijzer te verma len. Het bijzondere van deze vondst is dat er niet behoeft te worden gesorteerd. uiteindelijk vond (normale Duitse han delsmerken) zit in de meercomponentige binder van de materialen. „Niet als een materiaal dat ik zou willen vergelijken met spaanderplaat. Het is niet te vergelijken. Het is zelfs beter. Deze geperste platen van huisvuil zijn bacterievrij, waterbestendig, sterk en onverwoestbaar. Het kan worden ge zaagd en er gaan makkelijk spijkers en schroeven in”. Een zwager van de uitvinder, de heer P. Delea uit Sneek, die octrooi op deze vinding heeft aangevraagd, vindt het maar een vrertnde zaak dat 3 z <z> -H m 75 rpopons OD <Z 73 m c: m o m z m 73 CD CD m o 73 o o 73 5 z o o 73 Lzaam- rricht. iV f sis UTRECHT. (ANP) De vervoersbon den van NW en NKV, die 1 januari 1976 een „zware” federatie aangaan, me nen dat hun twee vakcentrales op den duur zullen moeten fuseren. Dit blijkt uit een ontwerp-beleidsplan, dat eerst in de twee bonden en daarna in de federa- tieraad zal worden besproken. De vervoersfederatie wil verder stre ven naar aansluiting van bonden, die nu niet bij NW of NKV zijn aangesloten, bij de federatie van deze twee vakcen trales. tMOLUKKENi?! ROME Volgens de officiële en openbare cijfers verdienen ambtena ren in dienst van Eerste en Tweede Kamer in Italië twee- tot tienmaal zoveel als personeel in vergelijkbare functies in andere diensten van staat, provincie of gemeente. Het lijkt eenvoudig zich op de hoogte te stellen van zulke openbare cijfers, maar in werkelijkheid moet er van al les aan gedaan worden om ze boven water te krijgen: deze geheimen, die geen geheimen mogen zijn, worden goed bewaard. Het grootste probleem is bovendien dat deze officiële cijfers alleen het basisgedeelte te zien ge ven van wat er eigenlijk verdiend wordt. Naar schatting 40 tot 50 percent extra aan „begunstigingen” siert het salaris van een aangestelde bij Eer ste of Tweede Kamer op; bij andere instanties bestaat deze instelling ook, maar iets minder. Aan de industrialisatie wordt slechts langzaam gewerkt. Er zijn voorlopig nog slechts enkele houtzagerijen en steen bakkerijen. Maar de onlangs ontdekte gebieden met kiezelaarde rechtvaardigen de vestiging van glasindustrie. Japanse Over het gebruik van de zogenaamde spiraaltjes wordt vermeld dat vooral huisvrouwen hiervoor belangstelling lij ken te hebben. Indonesië streeft ernaar om (in eigen fabrieken) zo’n 2 miljoen van deze hulpmiddelen per jaar te fabri ceren. Condooms staan op Java in popu lariteit op de tweede plaats. Het is geen wonder dat de parlemen taire commissie, die zich hiermee be hoort bezig te houden, in allerijl heefj aangekondigd alles grondig te gaan on derzoeken en recht te zetten. Juist in dit ongunstige seizoen, waarin heel Italië bezig is met de verlenging van contrac ten, waarin de vakbonden altijd aan het langste eind trekken, waarin de presi dent van de republiek mistige bood schappen het land in stuurt en waarin een regeringscrisis elke dag weer voor de deur staat juist door de onrust onder de werknemers, komt dit eenvoudig lij kende „op een rijtje zetten” door een Romeinse journalist wel heel ongelegen. „Dat mag je nie+ zo maar zelf gaan doen. Bovendien kunnen we het niet. We hebben daar het geld niet voor. Ik weet nu dat er nog meer mogelijkheden in zitten. Maar daar is research voor nodig, waar we het geld ook niet voor hebben. Het wordt uiteraard een geweldig pro bleem om deze toestanden glad te strij ken. Want zelfs het constateren van de excessen heeft de ijverige redacteur van Messagero al maanden werk gekost. Hij wordt wel beloond. Want niet alleen volgde de explosieve reactie van de ka mervoorzitter, maar ook klimmen talloze lezers in de pen om hun persoonlijk onrecht als illustratie bij te dragen. Toen begin deze week dit allemaal eens op een rijtje was gezet door een actief Romeins dagblad, diende de voor zitter van de Tweede Kamer, Sandro Perini, zijn ontslag in om het 24 uur later onder zware druk weer in te trekken. „Dat ik minder verdien dan mijn jongste typiste, vind ik tot daaraan toe, maar dat van alle kanten wordt tegengehouden dat er aan de wantoe standen op het gebied van salarissen wat gedaan kan worden, is vreselijk”, aldus Perini bij zijn toen nog als afscheidsrede bedoelde brief. wie ik werk, heeft op een of oncontroleerbare declaratiepost De meeste consumptiegoederen betrekt Brunei tegenwoordig uit Hongkong, Sin gapore en Maleisië, terwijl auto’s voor namelijk uit Japan en West-Duitsland worden geïmporteerd. Ook dit jaar heeft de buitenlandse handel van Brunei zich verder gunstig ontwikkeld. Met het geld uit de aardolieproduktie zijn talrijke ontwikkelingsprojecten op gezet, waarvan alle lagen der bevolking al hebben geprofiteerd. Zo werden zie kenhuizen en scholen gebouwd, zoals ambachts- en handelsscholen. Er is met succes een anti-malariacampagne 'opge zet en niet te vergeten is voor de hele bevolking vrije dokters- en tandartsbe handeling ingevoerd een systeem dat in Azië uniek is. Het zijn cijfers die, uiteraard, moeilijk vergelijkbaar zijn met westerse statistie ken op dit terrein en in de eerste plaats moeten worden gezien tegen de achter grond van het totale inwonertal van dit uitgestrekte Zuidoostaziatische land, waar eeuwenoude tradities en vijf ver schillende godsdiensten een stuk van het levenspatroon bepalen. Bijna 140 miljoen mensen, opgedeeld in naar westerse maatstaven grote tot zeer grote gezinnen, wonen verspreid over het eilandenrijk. Vooral op het overbevolkte Java is geboortenbeperking een noodzaak van de eerste orde. De gepubliceerde (voorlopige) cijfers betref fen dan ook voornamelijk dit deel van het land. Of de houtverwerkende industrie in ons land nu zo bang moet zijn voor concurrentie betwijfelt de uitvinder. Tachtig percent van het plaatmateriaal in de bouw komt momenteel al uit het buitenland. „Daarbij dacht ik, dat je tegenwoordig genoeg geluiden hoort over houtschaarste en dat we zuinig moeten zijn met hout. Wel, dan hebben we hier een goed alternatief”. gen en laten bovendien alle ruimte voor de betaling van de beroèmde veertiende dienstmaand. Deze verschillen in salaris, die vaak tot 100 percent kunnen oplo pen, werpen een ander licht op het eeuwige staken dat een onderdeel van Rome als eeuwige stad is geworden. banken hebben een lening van 100 mil joen VS-dollars ter beschikking gesteld, waarmee een grote papierfabriek moet worden gebouwd die de in het land aanwezige grondstoffen kan verwerken. Brunei wil meer vaart zetten achter de industrialisatie en is daarom geïnteres seerd in buitenlandse investeringen, vooral wanneer deze in bedrijven worden gestopt die de in het alnd aanwezige grondstoffen verwerken. De politieke stabiliteit en daarmee ook de economische ontwikkeling kunnen ondertussen echter worden verstoord door een groep ambitieuze Bruneische politici die in Maleisië en Indonesië in ballingschap leven. De ontwikkelng van Brune zou worden bedreigd indien deze politici - die volledige onafhankelijkheid of inlijving in de Maleise Federatie eisen er in slagen onrust te stichten in het sultanaat. twee, hooguit drie kinderen ontmoet tot nu toe op het eiland Bali de meeste weerklank. In volgorde komen daarna Oost-Java, Jogjakarta, Centraal-Java en West-Java. Volgens insiders zijn de reacties op het begrip family-planning per regio nogal uiteenlopend. vaker „kleinere uitvindingen” 1 (kleine gereedschappen voor de bouw bijvoor beeld) heeft gedaan, liep al jarenlang met het plan rond iets aan het afvalpro bleem te doen. „Hij werd daartoe vooral gedreven door zijn zorg voor het mi lieu”. Al in 1973 heeft een 34-jarige met selaar uit het Gelderse plaatsje ’t Harde het procédé gevonden voor het maken van bouwplaten uit gemalen ongesorteerd huisvuil. Hoewel de overheid volledig van dit procédé op de hoogte is weet de uitvinder op dit moment nog niet of hij het „alterna tieve” bouwmateriaal in produktie kan brengen. Hij heeft daarvoor steun van de overheid gevraagd maar tot dusver niet gekregen. De Friese statencommissie voor mi lieuzaken heeft zich daar intussen al kwaad over gemaakt. In overheidsstuk ken over vuilverwerking wordt namelijk nog steeds gewezen op drie mogelijkhe den: opslaan, composteren of verbran den. Over de vierde mogelijkheid, de vondst van de metselaar uit ’t Harde, wordt met geen woord gerept. De zwager van de uitvinder, de 31- jarige vertegenwoordiger P. F. Th. Delea uit Sneek, die contact heeft gezocht met allerlei instanties om stapje voor stapje verder te komen en die ook de octrooi aanvraag heeft geregeld, vindt het ook maar een vreemde zaak. „We willen nu eindelijk wel eens verder”. Zijn zwager in ’t Harde, die wel voor andere oncontroleerbare declaratiepost én een maand extra salaris én een jaar lijkse vakantiereis voor mij, mijn vrouw en mijn kinderen ondergebracht. Zulke tegemoetkomingen hebben we hier alle maal. Ik hoop maar dat het nu niet zoveel stof zal doen opwaaien dat daar verandering in komt”. Die extra dienst- maanden zijn vergelijkbaar met de Ne derlandse vakantietoelage. Normaal, voor alle andere branches in de ambte narij ,is een dertiende maand, in een enkel geval een veertiende, de normale extra vergoeding. Maar de hooggeplaat ste ambtenaren in Eerste en Tweede Kamer krijgen 16 dienstmaanden per jaar uitbetaald, de lager geplaatsten 15. Nog steeds gaat het dan alleen nog maar om de officiële vergoedingen. De schat tingen over de onofficiële bijkomende vergoedingen liggen daarboven nog tus sen de 30 en 40 percent. Toen Rome 100 jaar hoofdstad van de republiek was, decreteerde Fanfani, toen president van de Eerste Kamer, dat alle werknemers bij Eerste en Tweede Ka mer er twee dienstjaren bij kregen. Toen Leone president werd, kwam ér nog eens een dienstjaar bij. Voeg daarbij de prestatietoeslagen die tot 50 percent van het salaris kunnen oplopen, en ook nog gunsten die zo typisch Italiaans van karakter zijn, en zoals de anonieme zegsman die vermeldde, en men kan de ergernis begrijpen van de ambtenaren die vaak op minder geregelde tijden meer werk doen voor minder geld. Niet dat de situatie bij de staatswerk- nemers buiten Eerste en Tweede Kamer helemaal in orde is. De Messagero, het Romeinse blad dat dit balletje aan het rollen bracht, weet ook voor staatsamb tenaren en werknemers bij semi-staats- bedrijven heel wat fraaie elementen te noemen die bijdragen tot de „salarissen jungle”, zpals deze toestand nu in Italië al wordt genoemd. Als basis wordt ge nomen het salaris van de werknemers bij een gemeente. Zij hebben geen extra toelagen. Maar de door de gemeente gesubsidieerde bedrijven als openbaar vervoer en energie zijn heel scheutig met herfst-, en paas- en vakantietoesla- geen aandacht aan deze uitvinding wordt'besteed en de mogelijkheden hiervan niet verder worden onder zocht, „terwijl anderzijds grote som men worden besteed aan onderzoek naar de mogelijkheden van recycling van huishoudelijk afval en het huis- vuilprobleem in Nederland een mi lieuprobleem van de eerste orde is geworden”. „Wij willen nu eindelijk wel eens handelen. Het is toch te gek dat de VAM hoge subsidies krijgt voor on derzoek naar de gebruiksmogelijkhe den van gesorteerd huisvuil, terwijl mijn zwager de oplossing al heeft gevonden”. eet- liek, one pro- son- ets” leid, king dies /oor lave iset- Ik begrijp niet waarom we nog niets hebben gehoord. Ze weten immers niet waar ze met de troep heen moeten langzamerhand. Dit is een goedkope op lossing”. Inmiddels hebben wel enige bedrijven belangstelling getoond voor de uitvin ding, „maar”, zegt de uitvinder (die van Duitse afkomst is en ongeveer negen jaar in ’t Harde woont), „je weet nooit waar dat op uitloopt. Ze kunnen wel bang zijn voor concurrentie en de vondst in de ijskast stoppen. Dat is niet de bedoeling. Uiteindelijk is dit een belangrijke bijdrage tot de oplossing van een groot milieuprobleem. Zo zie ik het ook in de eerste plaats”. :Bondo: -Atjefv f We weten bijvoorbeeld, dat er met veel overheidsgeld bij de VAM proeven zijn gedaan om van voorgesorteerd huis vuil bruikbaar materiaal te maken, wat tot nog toe niets heeft opgeleverd. Als wij die subsidie ook zouden krijgen kunnen we morgen starten. Bovendien is, zoals u weet, voor huisvuilverwerking wetteljjk toestemming van de overheid nodig”. (Port.): - in 1973 stegen tot 291 miljoen vorig jaar. Nieuwe aardoliegebieden zijn intussen ontdekt, in de wateren van deze staat. Vorig jaar werd voor 2388 miljoen Brunei-dollars uitgevoerd, tegenover 450 miljoen import, wat dus een exportover schot betekent van 1938 miljoen Brunei- dollars. (De Brunei-dollar staat gelijk met de Singapore- en Maleisische dol lar.) Het veruit grootste aandeel in de ex port hebben dus aardolie en aardgas, op verre afstand gevolgd door caoutchouc en peper. Groot-Brittanië was eens de belangrijkste hand elspartner van Bru nei, doch het aandeel in de import van het sultanaat is gedaald van 40 percent in 1960 tot 20 percent vorig jaar. (Van onze correspondent) ’T HARDE Bouwmaterialen maken uit gedroogd en gemalen onge sorteerd huisvuil is voor een 34-jarige metselaar uit ’t Harde (die om veiligheidsredenen anoniem wenst te blijven) allang geen probleem meer Terwijl de overheid miljoenen spendeert aan onderzoek naar recycling van afval en verwerking van huisvuil heeft hij al sinds 1973 een bruikbare oplossing in de kast liggen. Hoewel de overheid tot nog toe niet op de uit- lALMAHERAZZZ^^^^^r^ de vondst in die kast te laten liggen. Al in 1973 zijn in de Tweede Kamer vragen gesteld over het door deze Har denaar ontdekte procédé om van gema len huisvuil bruikbaar materiaal te ma ken. Milieuminister Irene Vorrink be loofde toen nadere inlichtingen te zullen vragen. Die nadere inlichtingen zijn nog nooit gegeven, ofschoon de minister vol ledig op de hoogte is. TNO in Delft heeft het materiaal getest en degelijk en bruikbaar bevonden. Verder heeft de uitvinder contact opgenomen met de NOM om via deze instantie de poduktie financieel van de grond te krijgen. Ook het Economisch Technologisch Instituut en de Rijksnijverheidsdienst zijn op de hoogte. Maar de overheid zwijgt, nu twee jaren later, nog in alle talen. Brunei kent wellicht het hoogste inko men per hoofd van de bevolking van Zuidoost-Azië. Het land kent geen werk loosheid. Rond 20.000 gastarbeiders, voor namelijk uit Hongkong, Singapore en Maleisië, werken op de olievelden bij Seria en aan enkele ontwikkelingspro jecten. BANDAR SRI BEGAWAN. —Het wellicht rijkste land in Zuidoost-Azië is het kleine sultanaat Brunei, dat in het noorden van het eiland Borneo ligt. De kleine, slechts 8590 vierkante kilometer grote staat bestaat uit twee delen, die beide door het Maleisische Sarawak worden ingesloten. Van de ongeveer 150.000 inwoners van Brunei is 55 per cent Maleisisch, 25 percent Chinees en de rest wordt gevormd door Dayakstam- men uit het binnenland, die nog leven van jagen en vissen. De uitvinder wil niet verder veel zeg gen over zijn vondst „Je moet voorzich tig zijn. Nee, zet maar geen naam en adres in de krant. Je weet nooit of je ongewenste vreemdelingen op bezoek krijgt”. De heer Delea uit Sneek en hij willen nu eindelijk wel eens handelen. „Maar het is gek, je bent particulier en je wordt als particulier behandeld als een Als het programma voor family-plan ning zich in de eerstkomende jaren vol gens het draaiboek ontwikkelt, zou het geboortencijfer op Java en Bali in het jaar 1990 met 50 percent moeten zijn af genomen, vergeleken met de cijfers van 1970 en 1971. Verwacht wordt dat vóór 1979 naar schatting 25 percent van alle echtparen in Indonesië de geboor tenbeperking zullen hebben geaccep teerd. - Het streven naar kleine gezinnen met BORNEO I KAUMANMN Brunei, dat nog tot 1971 een Brits protectoraat was, bezit tegenwoordig on der de nog jonge sultan Hassanal Bolki- ah een vorm van zelfstandigheid, hoewel buitenlandse aangelegenheden en defen sie nog in Britse handen zijn. Brunei dankt zijn rijkdom aan de aardolie, met welke exploitatie de Shell reeds in de jaren dertig is begonnen. Uit de aardolieproduktie rolden vorig jaar 1970 miljoen Brunei-dollars in de staats kas, wat ten opzichte van 1973 een stijging betekent van 158 percent. Een nog grotere toeneming gaven de inkom sten uit de produktie van aardgas te zien, die van 46,5 miljoen Brunei-dollars klein mannetje. Als een bedrijf deze vondst had gedaan was er waarschijnlijk niets aan de hand en was de produktie al lang begonnen” En waarom de overheid zwijgt? „Wie weet bekleden de betrokkenen belangrij ke commissariaten in de houtindustrie. We weten het niet, maar we denken het wel eens. Kortom, we vinden dat het nu lang genoeg geduurd heeft. Als het hier dan niet lukt, dan gaan we maar naar het buitenland. Een land als Japan heeft al belangstelling getoond”, zegt de heer Delea. Maar de uitvinder voegt eraan toe: „Dat doen we natuurlijk liever niet Waarom moet dit naar het buitenland? Dat is niet de bedoeling”, zegt hij van achter zijn indrukwekkende stapel mon sters van nieuw bouwmateriaal. Het bouwmateriaal van de toekomst? Hij gelooft het stellig. De laatste tijd lijkt de betrokkenheid in Centraal- en West-Java snel te groei en. Maar in de praktijk blijkt het moei lijk na te gaan in hoeverre o<ik de economisch lager (en laagst) geplaatste klassen van deze betrokkenheid hun deel krijgen. Ook de methoden tot geboortenbeper king die worden toegepast, blijken van plaats tot plaats te variëren. Momenteel behoort de pil tot de populairste midde len, vooral in de grote steden. Samen zijn Bali en Java op het ogenblik goed voor de vraag naar 20 miljoen pil- verpakkingen per jaar: de huidige maandelijkse consumptie op beide eilan den wordt geschat op meer dan ander half miljoen van de bekende stripjes- met-pillen. De afgelopen vijf jaar hebben de vrouwen op Java en Bali in totaal meer dan 80 miljoen pakjes pillen geconsu meerd. De jaarlijkse behoefte in de eerstkomende jaren wordt voor dit deel van het land op 150 miljoen verpakkin gen geschat, aldus een recent bericht in de Indonesian Daily News- DJAKARTA. Ruim vjjf miljoen ge zinnen op de dichtbevolkte eilanden Ja va en Bali- en nog enkele honderddui zenden gezinnen in provincies buiten Java, doen op het ogenblik mee aan het in 1969 gelanceerde programma voor „family-planning” van de regering. Cij fers over deze aanloop tot wat door velen in Indonesië als „het meest urgen te programma” voor nu en de nabije toekomst wordt gezien, zijn onlangs in Djakarta bekendgemaakt. De hoofdstad Bandar Sri Begawan heeft een behoorlijke riolering en drink watervoorziening gekregen. Er werden elektrische centrales gebouwd, zodat te genwoordig reeds vele dorpen elektrisch licht hebben. Zo heeft Brunei een nieu we internationale luchthaven gekregen met een start en landingsbaan van 4200 meter, waarna dit jaar een eigen lucht vaartmaatschappij is opgericht, de Royal Brunei Airlines, die voorlopig gaat vlie gen op Hongkong, Singapore, Kuching en Kota Kinabalu. In de toekomst wil Brunei vooral meer aandacht schenken aan de land bouw teneinde de produktie en bereiding van vooral rijst en tropische vruchten te intensiveren. Een groot deel van het land bestaat uit oerwoud, dat tot nu toe nauwelijks is geëxploiteerd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 11