oppositie: Voorman Spaanse democratische Radicalisering tegengaan om bloedbad te voorkomen nieuw blok vormen e maat van De NMB denkt met u mee. Probeer ’t Neem liever de WA-Extra. Twee resoluties inzake Rhodesië aanvaard „Benelux wil geen Openbaar vooroverleg lonen nadelig voor vakbeweging Onderzoek naar brand bij Esso gevraagd De NMB zorgt voor een hypotheek op d uw portemonnee. Als u alleen WA verzekerd bent, zult u zo’n schade zelf moeten betalen. Een passende hypotheek voor uw woning of bedrijf is een kwestie van een goed advies. Voorzitter Bouw- en Houtbond NKV: 99 D DINSDAG VARIA 12 OKTOBER 1975 28 Ruitbreuk In Nederland gebeurt’t 250.000 maal per jaar. Naar links Geweld van STAATSSECRETARIS BRINKHORST: (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) MADRID Antonio Garcia Lopez, een van de voormannen van de de mocratische oppositie in Spanje, is zojuist teruggekeerd van een reis door Noord-Europa voor besprekingen met Europese collega’s, waarbij hij o.a. ook Nederland bezocht. De Socialistische Internationale, die wel iets heeft opgestoken van de ontwikkelingen in Portugal, wil namelijk voorkomen dat de hulp aan Spaanse socialisten te zeer verspreid en daardoor ondoel treffend wordt. Nationale-Nederlanden Daarom komt Nationale-Nederlanden nu met een nieuwe autoverzekering. De WA- Extra. Die biedt veel meer dan uw verplichte WA, en kost maar weinig extra, ’t Verschil: bijvoorbeeld voor een Opel Kadett van oktober’72 f42,50 per jaar (met aftrek van 40% no-claimkorting f25,50 per jaar). Of voor een Fiat 127 van oktober’72 welgeteld f37,50 per jaar (met aftrek van 40% no-claimkorting f22,50 per jaar).Geen eigen risico. Geen verlies van no-claim bij schade door een van de „extra” dekkingspunten. Uw assurantiekantoor kan elke gewone WA-verzekering zonder meer omzetten in de nieuwe WA-Extra van Nationale-Nederlanden. Bel even. Of bel Nationale-Nederlanden: 070-7113 31. UTRECHT (ANP) „We willen langzamerhand toch wel grote vraagtekens plaatsen achter het nut voor de vakbeweging van het in het openbaar bespreken voorlopige standpunten over het arbeidsvoorwaardenbeleid, nu ook weer voor 1976. Daar is namelijk een dubbel nadeel aan verbonden. De inspraak van de leden boet aan waarde in, terwijl er grote tactische nadelen ten opzichte van het werk- geversfront ontstaan.” NEDERLANDSCHE 1 MIDDENSTANDSBANK Communisten 1 1 f21 (ADVERTENTIE) Dit is de gewone WA. Van welke doelstelling gaat u uit? (ADVERTENTIE) DEN HAAG. (ANP) „De Benelux wil geen nieuw blok vormen binnen de Dit is de nieuwe WA-Extra. Garcia Lopez: „Inderdaad. Die eenheid is niet alleen wenselijk maar zelfs on misbaar voor het democratische alterna tief in Spanje. Volgens mij vormen de democratische socialisten en de marxis- Houdt u na een eerste overgangsperio de na Franco’s heengaan een (centrum linkse) regering voor mogelijk die zelfs de PCE zou insluiten? „In een stad van bijna vier miljoen inwoners, van wie 400.000 staatsambte- „Wel, de PCE geeft een cijfer op dat tussen de 25.000 en 30.000 ligt. De PSOE sprak op haar laatste congres van eind ’74, over 4000 tot 5000 kaders in snelle groei. Wij zelf, de sociaal-democraten, evenals de linkse christen-democraten, zijn nog niet zo strak georganiseerd dat men over cijfers van militante leden zou kunnen praten”. Gelooft u dat de huidige toename van het geweld een wezenlijk risico van een nieuwe burgeroorlog inhoudt? Wettelijke aansprakelijkheid. Schade Service Nederland. De gewone WA. En extra: Ruitbreuk en glasschade daardoor. Diefstal/Braak. Joy-riding. •Verduistering Brand. Kortsluiting. Ontploffing. Stormschade. Blikseminslag. Natuurrampen, zoals overstroming en lawine. Botsing met loslopende dieren en overstekend wild. Flinke schade bij transport per boot of trein. •Verlies van deel III kentekenbewijs door bovengenoemde oorzaken. Verzekert’! wel JEn goed. 3 R vlam vatte doordat ze terecht kwam op een verhit sluitingsstuk. De twee man nen, de bezig waren met laswerkzaam- heden aan de leiding, kregen ernstige brandwonden aan het gezicht en boven- 20 en 36 jaar oud, waren beiden afkom- lichaam. De slachtoffers, respectievelijk stig uit Oisterhout. Brouwer stelde vast, dat de publici teitsmedia een doorslaggevende betekenis toekennen aan de resultaten van de eerste besprekingen binnen de vakbewe ging over het arbeidsvoorwaardenbeleid. „De intussen befaamde nul-lljn is daar een duidelijk voorbeeld van. Nog vóór Europese gemeenschap, maar overi gens zeer noodzakelijke impulsen ge ven aan het proces van Europese inte gratie”, aldus de staatssecretaris van buitenlandse zaken, mr. L. Brinkhorst gisteren in het Benelux-parlement. „Ik geloof dat zij in Spanje nog duide lijker een minderheid zullen vormen dan in de rest van Europa: groepjes studenten en niet veel meer”. Dit heeft voorzitter Leo Brouwer van de Bouw- en Houtbond NKV gisteren in de besloten vergadering van de bondsraad gezegd over de concept-nota Arbeidsvoorwaardenbeleid 1976 van de drie vakcentrales. Met een aantal kant tekeningen, die aan de vakcentrales zul len worden doorgegeven, heeft de bonds raad in principe de concept-nota aan vaard. naren, is een betoging van minder dan een half miljoen personen, van wie de helft uit omliggende dorpen en stadjes werd aangevoerd, niet zo indrukwek kend. Bovendien lijkt het mij, gezien de lange Spaanse traditie van verzet tegen buitenlandse inmenging (zoals Napoleon al merkte) dat het eerder een reactie van het historische nationalisme was dan een aanhankelijkheidsbetoging aan een dictatuur die op haar laatste benen loopt”. de achterban zich daarover kon uitspre ken, is men er bijna overal van uitge gaan, dat de nullijn een praktisch al vaststaande concessie van de vakbewe ging Is”, aldus voorzitter Brouwer. Hij vindt, dat het ondernemersfront het dit jaar al heel bont maakte: „In plaats van waardering te tonen voor het in overweging nemen van de nullijn door de vakbeweging, haastten de werk gevers zich een voorstel te doen, dat daar nog beduidend onder ligt. Een on behoorlijk voorstel, gezien de schertsbe- cijfering die er vrijmoedig wordt bij ge leverd”, zo zei hij. „Het moet ook voor de harmoniepredikers nu toch langza merhand wel duidelijk worden, dat de werkgevers een ijverig aandeel nemen in de toenemende en blijkbaar toch onont- Lljkt het u, op middellange termijn gezien, mogelijk om tegen de communis ten in te regeren? Ik denk bijvoorbeeld aan een centrum-links kabinet dat op sociaal en economisch gebied een be- windslijn zal volgen die door de com munisten ook vanuit de vakbonden be streden zal worden. De Beneluxtop, de eerste sinds vijf jaar, waaraan 31 bewindslieden deelna men, heeft een „positief” verloop gehad, al was op sommige punten meer voort gang mogelijk geweest, aldus de staats secretaris. De ministers van Financiën en Economische Zaken zullen op 20 januari waarschijnlijk een datum vast stellen voor gelijktrekking van de ac cijnzen, in de drie landen. „Nee. Ik denk dat, indien de toestand zo zeer op de spits gedreven wordt dat de radicalisering ernstige risico’s zou kunnen veroorzaken, de Spaanse strijd krachten zouden ingrijpen. En niet vol gens het recept van Papadopoulos, maar juist om de benodigde grondwetshervor- ming mogelijk te maken en de politiek weer in normale banen te leiden. Laten wij niet vergeten dat het Spaanse offi- cierskorps in de laatste generaties een diepe omwenteling heeft doorgemaakt”. NEW YORK (AP-UPI) De beheer- schaps- en dekolonisatiecommissie van de algemene vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren twee resolu ties aanvaard, waarin het blanke min- derheidsbewind in Rhodesië scherp wordt veroordeeld en steun wordt be tuigd aan de nationale vrijheidsbewe ging in dat land. De eerste resolutie, die betrekking heeft op de politieke aspecten van Rho desië, werd met algemene stemmen aan vaard. Daarin wordt het recht van de bevolking van Rhodesië op vrijheid en onafhankelijkheid bevestigd. De onaf hankelijkheid van het gebied, dat offi cieel nog onder Brits bestuur staat, mag echter pas haar beslag krijgen als er een meerderheidsbewind is gevestigd, al dus de resolutie. De tweede resolutie waarin schendin gen van de sancties tegen Rhodesië, waartoe de veiligheidsraad heeft beslo ten, worden veroordeeld, werd aanvaard met 110 stemmen tegen nul. Zes landen onthielden zich van stemming. In deze resolutie wordt opgeroepen handelsrela- ties met Rhodesië te verbieden en emi gratie naar dat land te verbieden of te gen te werken. Bovendien zien vooral de Duitse SPD en de Britse Labourpartij in dat men bij de huidige politieke opwinding over Spanje uit het oog dreigt te verliezen dat het extremisme en in zekere mate ook het communisme een aandacht krij gen die buiten alle verhoudingen staat. „Jazeker, zonder enig probleem- Ik geloof niet dat de PCE ooit voldoende capaciteit zal kunnen opbouwen om een soort „veto-recht” over het regeringsbe leid te krijgen. Ik geloof evenmin dat de communisten in de Spaanse vakbonds- wereld meer zullen zijn dan een zeer actieve minderheid”. Mr. Brinkhorst, die verslag uitbracht over de vorige week in Brussel gehou den regeringsconferentie, meende dat de Benelux „waar mogelijk” een voortrek kersrol moet spelen bij samenwerking in ruimer internationaal verband. Zeker nu de samenwerking in de Europese Ge meenschap „dreigt te verschralen” en de grotere EEG-landen steeds meer de nei ging tonen hun problemen bilateraal te regelen. „De ene vorm van democratie, de openbaarheid, kan nu eenmaal de ande re, de inspraak van de achterban, op een hinderlijke wijze in de weg staan”, aldus de bondsvoorzitter die overigens op merkte, dat zijn uitlatingen niet gezien moeten worden als verwijt aan de pu bliciteitsmedia, maar dat het een Intern probleem voor de vakbeweging is. Hoeveel militante leden tellen de voornaamste organisaties in de opposi tie? Welke verhouding tussen de politieke krachten voorziet u in vrije verkiezingen na Franco’s heengaan, dus wanneer zo’n grondwetshervorming langs normale, niet revolutionaire weg reeds plaatsge vonden zou hebben? „In sommige opzichten mikken wij zelfs op soortgelijke bevolkingsgroepen, in landbouwstreken en onder de lagere burgerij die in de afgelopen generaties grote omwentelingen hebben doorge maakt. Wij ontvangen hele „volksstam men” die historisch gezien uit de chris- ten-democratische hoek komen. Dit wordt ten dele veroorzaakt doordat men de christen-democraten nog altijd iden tificeert met de rechtse, vooroorlogse CEDA-partij, iets wat nu natuurlijk niet helemaal rechtvaardig meer is. Als de Spaanse bisschoppen inderdaad weigeren om metterdaad in de politiek tussenbei de te komen, dan zullen de christen democratische partijen in Spanje waar schijnlijk erg klein blijven”- „Ik geloof dat de sociaal-decmoraten vooral in Catalonië, Oud-Castilië en Gallicië een goede kans makén om de grootste partij te worden (bijvoorbeeld in Catalonië zou een schatting van 40 percent niet overdreven zijn), omdat zij zich op het historische republicanisme kunnen enten; d.w.z. links zonder al te dogmatisch te zijn. Een groot vraagteken voor de dag van morgen is de politieke houding van streken zoals Andalusië en Aragon, waar vooral onder de dagloners het anarchisme indertijd wijd verspreid was, en waar ook nu drastische, revolu tionaire „oplossingen” erg verlokkelijk kunnen klinken”. „Wel, ik ben ervan overtuigd dat Spanje steeds meer overhelt naar links let wel, naar links: niet naar het avontuur en dat de democratische partijen (linkse christen-democraten, so ciaal-democraten en socialisten) samen tussen de 60 en 65 percent van de stemmen zouden behalen; de neo-fran- quisten, dus de conservatieven en de huidige rechtervleugel van het regime samen, tussen de 15 en 18 percent; en de communistische partij PCE, tussen de 10 en 12 percent. Er zijn al opiniepeilingen gehouden die in deze richting wijzen”. En de ultra-linkse organisaties? Dit alles in de veronderstelling van een geleidelijke overgang naar de demo cratie. Wat voor gevolgen zou een Euro pese blokkade tegen Spanje hebben? „Het zal ongetweijfeld een radicalisering uitlokken die in het nadeel van de democratie zou uitvallen. Ik vrees dat de spiraal van geweld (terrorisme en con- tra-terrorisme) zal voortgaan, hetgeen alleen ten goede van de extremisten komt. Garcia Lopez: „Op de eerste plaats willen wij een radicalisering van de Spaanse politiek tegengaan om een bloe dige botsing te voorkomen. Wij sociaal democraten willen beslist geen nieuw Portugal of erger. Wij willen een ge weldloze overgang naar de democratie. En die kunnen wij niet in gevaar bren gen door, bijvoorbeeld, een verbond aan te gaan met de PCE-communisten, waar het Spaanse leger en een groot deel van het Spaanse volk geheel tegen gekant zijn”. „Wij onderscheiden in Spanjes toe komst twee fasen: eerst moet de vrijheid komen, en pas daarna de socialistische omvorming van de maatschappij. Zolang dë vrijheid er niet is moeten wij socia listen onze wensen en ideologische over tuigingen kunnen beheersen. En dat is helaas iets wat niet alle politieke leiders in Europa inzien. Sommigen van hen willen dat wij hier een revolutie begin nen, zonder te bedenken wat dat in zo’n explosief land als Spanje zou kunnen betekenen. Dat zou erop kunnen uitlo pen dat zowel de revolutie als de vrij heid verstikt worden”. Via Eurovisie heeft heel Europa op 1 oktober honderdduizenden Madriienen Franco zien toejuichen. Welke politieke waarde kan men daar aan hechten? Daarom wil de Socialistische Interna tionale op de eerste plaats de hereniging van de verschillende socialistische bewe gingen in Spanje bewerkstelligen. De 45- jarige Antonio Garcia Lopez is een sleu telfiguur in de centrum-linSkse coalitie van verboden oppositiepartijen die afge lopen mei in Madrid aangekondigd werd onder de naam „Platform voor Demo cratische Convergentie”. Daarin werken linkse christen-democraten, carlisten, so ciaal-democraten, socialisten en enkele kleine marxistenbewegingen samen om de overgang naar een democratie na Franco te bespoedigen. Antonio Garcia Lopez is een econoom die na zijn universitaire loopbaan een tiental jaren in het buitenland werkte bij de Verenigde Naties, de ILO en de OECD. Tegelijkertijd vertegenwoordigde hij Spanjes klandestiene socialisten op congressen van de Socialistische Interna tionale. In die jaren leek Garcia Lopez voorbestemd voor een topfunctie in de historische socialistenpartij PSOE (Spaanse socialistische arbeiderspartij). Maar uiteindelijk kon hij het niet meer met de toenmalige dogmatische PSOE-leiders vinden die ondertussen overigens door een veel jonger en flexi beler bestuur vervangen zijn en zocht het meer in sociaal-democratische rich ting- Hij is nu de leider van de PSD (Spaanse sociaal-democratenpartij) die een jaar geleden in Madrid „in première ging”. Garcia Lopez staat bekend als een pragmatisch politicus, die ondanks zijn oppositie-activiteiten goede contacten heeft met modern denkende topmilitai- ren in Spanje. Bij zijn erugkeer na de Europese rondreis hadden wij het volgende ge sprek met Antonio Garcia Lopez: I'w reis stond in het teken van de eenheid van het Spaanse socialisme? Hij herinnerde eraan dat de Benelux- landen een „nauwer monetairslang-ar- rangement” kennen dan de Europese Gemeenschap als geheel (de marges voor de wisselkoersschommelingen zijn in de Benelux-landen nauwer dan in de EEG- slang), en dat het crisismechanisme van het Internationale Energie-agentschap voor de Benelux-landen stringenter is, dan voor de overige lidstaten van het Agentschap. De Benelux kan een bijdra ge leveren aan de totstandkoming van een Europese economische en monetaire unie en aan de goede werking van het crisismechanisme van het agentschap, aldus de staatssecretaris. koombare polarisatie, waar ze altijd af schuw over hebben getoond”, zo zei hij. De heer Brouwer beklemtoonde, dat voor wat het arbeidsvoorwaardenbeleid betreft, er gaandeweg alle reden is te overwegen de meningsvorming en be sluitvorming van de achterban voorrang te verlenen boven een onmiddellijke openbare discussie. tische socialisten nu de absolute meer derheid in Spanje, dat wil zeggen: wij zouden bij vrije verkiezingen samen wel de helft plus één van alle stemmen behalen. Daarom is het logisch dat de Socialistische Internationale voorstander is van een vereniging (bijvoorbeeld in de vorm van een federatie van de reeds bestaande socialistenbewegingen in Spanje waarvan de PSOE de grootste is) om deze federatie de best mogelijke hulp te bieden, onder meer van finan ciële aard”. „Neen. Ik geloof dat wij grotendeels in handen van de militairen zijn, die ongetwijfeld de hoeksteen zullen vormen van de eerste regeringen onder Juan Carlos. En zij voelen niets voor een communistische deelname aan de demo cratisering van het land. Wel zal de PCE een legale politieke partij zijn, net als alle andere”. ROTTERDAM (ANP). Het raadslid H. E. Mol (PvdA) heeft het dagelijks bestuur van het openbaar lichaam Rijn mond gevraagd een onderzoek in te stellen naar de brand, die op 7 oktober woud de op het terrein van Esso Chemie in Rotterdam. Bij deze brand werden twee mannen zo ernstig gewond, dat zij later in een ziekenhuis overleden. De heer Mol meent te weten, dat de redding van de twee slachtoffers 54 minuten geduurd heeft. Volgens hem, waren er op de plaats van de brand geen nooduitgangen of vluchtwegen. Het raadslid zou ook graag uitgezocht willen zien, of het nor maal is bij Esso Chemie dat personeel onder zulke omstandigheden moet wer ken. Een woordvoerder van Esso ver klaarde op 7 oktober dat de brand was ontstaan, doordat er een plug uit een van de leidingen was geschoven. Uit het gat spoot een brandbare vloeistof, die

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 12