Schrikkelj ar igenre linie door geldgebrek op losse schroeven Westduitse militairen potentiële spionnen De duivel is niet alleen maar voor Oost-Duitsland een symbolische verschijning Supertreinproject half voltooid Honderden ogen bespieden vanuit de ruimte voortdurend onze aarde drukkerij schmitz nv I A een deskundig drukwerk- advies? Superspionnen van James Bond-type behoren nu tot verleden PAUS PAULUS VI: boekdruk foliedruk offse klein- ffse 13 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 1975 DINSDAG 2 8 OKTOBER (Van een speciale verslaggever) Trommel Levensduur Laboratorium Li Grote fouten Demonologie F se- rijf na iad, >rt- its- :iën :g- zan lap is, WASHINGTON. Honderden „ogen” bespieden voortdurend onze aarde vanuit de ruimte. Het zijn geen bewoners van een andere planeet, maar satellieten waarmee de mens zelf eikaars doen en laten observeert. Ondanks de conferenties voor ontspanning en de nauwere betrekkingen, bespioneren de twee grootmachten in de wereld - de VS en de Sowjet- Unie - elkaar nog als in de periode van de Koude Oorlog. V een ruimte- een speciale (ADVERTENTIE) 1 (Van onze correspondent) (Van onze correspondent) PAUS PAULUS VI (Van onze correspondent) sri- te- ran >rst telefoon 02510-232 07 wijkerslraatweg 160 velsen-noord Er mag worden aangenomen, dat de heilige Paulus, in zijn brief aan de Ro meinen, deze recente voorbeelden op het ooi had boen hij verhaalde over het op- Satelieten registreren vanuit de ruimte wat er Op de aarde gaande is. Drie zaken ontgaan echter deze „spionnen”: ondergrondse kernproeven op grote diepte, kern- onderzeeërs en proeven in laboratoria. 20 ist- ac- de le nen lus >P- ien *rn cht du- de 2k- in nu le de iei- te In aantal overtreffen de Russen de Amerikanen bij dit spel. In totaal heb ben de Russen zo’n 200 van deze stille schildwachten in de ruimte boven ons wolkendek; de Amerikanen 30. De laat ste vijf jaar lanceerde de Sovjet-Unie er middeld twee weken. De Amerikaanse 4. ix- ar- ese oor de het ra- /an üre het tap, af lat eid te 9e- tng jke als zij niet reageren op de signalen vanaf de aarde. Om deze reden dragen alle Russische satellieten een zelfvernie tigende lading. Vorig jaar nog eindigde de Cosmos 554 zijn reis in duizende stukjes nadat zij niet gereageerd had op de landingsinstuctues. Al vele malen in het verleden, aldus het Vaticaan, is getracht het optreden van de duivel en zijn kwade werken voor te stellen als een zeer abstracte zaak, als een slechte invloed op het werk van de mensen. Men moet evenwel teruggaan tot de oudste bronnen om de juistheid van een gepersonifieerde duivel te kun nen onderkennen. Die oudste bron is de schriftuur, het Nieuwe Testament. Men dient derhalve afstand te nemen van twee categorieën theologen: de ene die van meet af aan de wezenlijke verschij ning van de duivel heeft ontkend (ook als die in de heilige schrift met zoveel woorden wordt gemeld en herhaaldelijk bevestigd) en anderzijds de theologen die, eigenlijk nog incons'snuenter, wel de verschijning en het optreden van de dui- ROME Voor de tweede keer heeft dezer dagen paus Paulus VI verklaard dat de duivel niet alleen een symboli sche verschijning is, maar wel degelijk als kwade geest bestaat en zijn invloed uitoefent. Al eerder heeft paus Paulus dit standpunt gepubliceerd. Tijdens een redevoering in 1972, die sterk is bekriti seerd, heeft hij voor de eerste keer het bestaan van de demon benadrukt. Dit maal is de uitspraak verschenen in de Osservatore Romano, in een vertaling uit het Frans van een artikel dat door een overigens anoniem gebleven auteur namens de paus is opgesteld. vel als waarheid in de bijbel accepteren, maar zich niet wensen neer te leggen bij het feit dat die duivel ook anno 1975 nog in staat is lijfelijk en met al zijn invloed op te treden. De belangrijkste en uiteraard volstrekt doorslaggevende getuige van de duivel en zijn werken is Christus zelf geweest. Hij verhaalt in details van de verschijning van de duivel, hij waarschuwt voor hem, hij vecht met zijn ideeën. Het is opval lend te constateren dat de ontmoetingen van Christus met de duivel steeds plaats vonden op beslissende ogenblikken in de levensloop van Christus. Marcus, Mat- theüs en Lucas zijn unaniem in hun ver haal over de duivel in de woestijn. Christus waarschuwt in de bergrede, naar aanleiding van dit incident, tegen de duivel, en stelt dan het Onze Vader voor als bestrijder van de kwade ver schijning. Dan zijn er de gebeurtenissen tijdens Christus’ predikingen, aan de va der des huizes in een gezin dat hij be zoekt, zijn waarschuwing aan Simon Pe trus, de beroemde uitspraak in de Hof van Gethsemane over het rijk der duis ternis, als twee soldaten hem gevangen nemen. Tot op de huidige dag heeft de kerk getracht helderheid te brengen in de in terpretatie rond de duivel en zijn ver schijningen. Daarbij is ook het fenomeen van de duivel-uitdrijvingen voortdurend aan de orde geweest. Niet geheel en al conform de geloofsvrijheden op ander ge bied waartoe het Vaticaan toestemming heeft verleend dan wel zelf is overge gaan, heeft nu paus Paulus VI op grond van bovenstaande geloofsleer laten we ten, dat de waarachtige verschijning van de duivel als bestaand en levend gevaar voor de gelovige onbestrijdbaar is. Deze „demonische realiteit” wordt gesecun- deerd door „heit mysterie van het kwaad”, maar is geenszins met abstracte theo rieën te bestrijden. Boete, berouw en strijdbaarheid vormen het devies waar mee de demon, ook anno 1975, dient te worden bestreden. hand bediende camera in schip. „stan- „over ge- van er een van onvoorwaardelijk accepteren. Daar na brokkelde de puurheid van het geloof Geen land kan ongemerkt grote leger- oefeningen houden, nieuwe raketten testen, een schip te water laten of wa pens verschepen. De satellieten van de tegenpartij zullen dit nagenoeg direct signaleren. Tijdens de Cuba-crisis in 1962 zijn deze spionage-satellieten al van onschatbare waarde gebleken en sinds dien zjjn ze geperfectioneerd. „Als er weer een reünie zou komen, zou ik het liefst weer naar Purmerend gaan, maar wanneer ze daar niet meer zouden willen, kan het van mijn part ook op Schiermonnikoog gebeuren. Ik hink eigenlijk op twee gedachten. Ener zijds vind ik het natuurlijk jammer als er volgend jaar geen feest komt, maar anderzijds kan ik niet te veel op stap gaan door mijn gezondheid”. me doeleinden registreren, de sterkte van een luchtmacht vaststellen, de baan van geleide projectielen opmeten en weerrapporten doorseinen. Ook kunnen ze van elke streek op aarde een voor spelling doen over de opbrenst van de oogst en van elk land kunnen ze de rijkdom aan natuurlijke hulpbronnen vaststellen. Ondergrondse raketbases kunnen wor den gelokaliseerd met infra-rood-appa- ratuur, welke de hogere temperatuur in deze schuilplaatsen meet. Door meting van het reflecterende licht kan men ook andere gecamoufleerde voorwerpen of activiteiten opmerken. Indiase atoomdes kundigen hebben onlangs nog ondervon den hoe moeilijk het is onder het spie dend oog van deze satellieten ongemerkt kernproeven te doen. tair die de DDR bezoekt op een of andere wijze benaderd door agenten van het ministerie van staatsveilig heid. Daarbij heeft de geheime dienst van de DDR het gemakkelijk, omdat elke bezoeker van dit land een visum moet aanvragen. Beroep en werkge ver moeten op het aanvraagformulier worden vermeld. Het ministerie van defensie in Bonn heeft de militairen die de DDR willen bezoeken aangeraden dit for mulier naar waarheid in te vullen, want als de autoriteiten in de DDR erachter komen, dat de opgave niet juist is, moet men met een bestraf fing rekening houden en is men wel licht gemakkelijker tot spionage te verleiden of te chanteren. Op zichzelf is dat niet zo verwon derlijk, want 50 percent van alle bekend geworden opdrachten, die oostelijke agenten van hun opdracht gevers kregen, betreffen het West- duitse leger of de legers van de Westduitse bondgenoten. Het risico voor agenten uit de lan den van het Warschaupact om in de Bondsrepubliek contact op te nemen met soldaten is natuurlijk aanzienlijk groter dan het benaderen van militai ren tijdens hun vakantieverblijf in een Oosteuropees land. Vooral het ministerie van staatsvei ligheid in Oost-Berlijn zou de laatste tijd in dit verband overuren maken. Volgens het ministerie van defensie in Bonn wordt elke Westduitse mili- Bij het Westduitse leger zijn voor- lichtingsacties gehouden om "de mili tairen op deze wervingspraktijken van de spionagediensten van de War- schaupact-landen te wijzen en de contraspionage van het Westduitse le ger, de MAD, heeft een speciaal tele foonnummer in bedrijf gesteld waar militairen die contact hebben gehad met spionnen uit Oost-Europa, zich dag en nacht kunnen melden. Het aantal soldaten dat zich op deze wijze vrijwillig meldt is de laatste tijd aanzienlijk gestegen. Slechts drie zaken ontgaan aan de ogen van deze super-spionnen: onder grondse kernproeven op grote diepte, de aanwezigheid van kernonderzeeërs en proeven in laboratoria. Ook onderzeeërs zullen echter niet lang meer onopge merkt hun acties onder de waterspiegel kunnen verrichten. Men verwacht dat het spoedig mogelijk zal worden de waterverplaatsing van een onderzeeër met laserstralen te kunnen peilen en zelfs in de diepste diepten van de ocea nen te kunnen „kijken”. Bij de spionage vanuit de ruimte is men nu al zover dat deze satellieten worden gecontroleerd door andere satel lieten. Zij waarschuwen wanneer het wolkendek boven het doel te dik is, waarna de camera’s worden uitgescha keld om film te sparen. Ook geven zij de bevelen van de grondstations door aan de spionagesatellieten; zoals het ver anderen van de baan om bepaalde acti viteiten beter te kunnen bekijken. Men beschikt nu over satellieten die raketbases kunnen opsporen, militaire communicatie vastleggen, atoomproeven in de ruimte al of niet voor vreedza- Over de mogelijkheid van een feest in 1976 is de Hilversummer niet optimis tisch. Vooral door zijn gezondheidstoe stand (Haringman is- hartpatiënt) kan hij zich niet voor „zijn” feest inzetten op de manier die hij graag wil. Op een vreemde manier raakte hij door het fenomeen schrikkeljaar ge boeid. Haringman is al 46 jaar journa list. In 1958 wilde hij een astroloog een moeilijke opdracht geven. Hij zou deze deskundige het sterrenbeeld van iemand die op 29 februari geboren was laten analyseren. Hij vond echter niemand en kwam zo op het idee om voor deze speciale groep mensen een feest te orga niseren. Purmerend hield in 1960 stads feesten en wilde het festijn bescheiden subsidiëren, wanneer het binnen haar poorten zou plaatsvinden. (Van onze correspondent) LONDEN-DEN HAAG. Het testprogramma voor Groot- Brittannië’s nieuwe supertrein, dat drie jaar in beslag zal nemen, is nu er 13.000 km is afgelegd, voor meer dan de helft voltooid. Dezer dagen heeft een experimentele versie van de „Advanced Passenger Train” (APT) een snelheid van 240 km per uur gehaald, waarmee hij de snelste trein is geworden die ooit in Engeland heeft gereden. Deze snelheid werd over een afstand van 8 kilometer aangehouden. Bochten waarin conventionele treinen hooguit 130 km kunnen rijden, neemt APT met 160 km per uur, dank zij de elektro- hydraulische ophanging waardoor de rijtuigen in vlakke bochten gaan overhellen. Als gevolg van de bereikte resultaten is goedkeuring verleend voor drie elektrische prototypen van de APT met het doel deze over drie jaar op het 64Ó kilometer lange traject tussen Londen en Glasgow in te zetten. De APT is ontworpen voor een rijsnelheid van 250 km per uur, waardoor de reisduur op dit traject met een uur zal worden bekort. •treden van de duivel in nog veel vroeger tijden. Het is niet noodzakelijk en waar schijnlijk onjuist om de „kennis van de duivel”, de demonologie, te traceren tot voor het Nieuwe Testament. De positieve bijdrage van Paulus in zijn brief is het heldere onderscheid dat hij maakt tussen „zonde” en „duivel”, de zonde zijnde een essentieel menselijke en ook door men sen te onderdrukken handeling of zaak; de duivel daarentegen een tastbaar ge geven uit de duisternis waarmee men rekening moet houden en waartegen men moet vechten, maar waarvan de hande lingen niet zijn te beïnvloeden. Deze de finitie is een bewijs te meer dat Paulus heeft geput uit Christus’ ervaringen. Na het tijdperk van Christus’ leven en zijn eigen getuigenissen is in de algehele cultuur van de wereld van toen een grote stilte opgetreden. Maar merkwaardiger wijs heben de verwikkelingen rond het beeld van de duivel onverminderd voort gang gevonden. Met name het daardwerk” van Melitone dl Sardi, de duivel” heeft eeuwenlang vele leerden beziggehouden. De tendens die eerste euwen demonologie was Het eerste thema: God als schepper van zichtbare en onzichtbare wezens, werd gevolgd door en complete afdeling over de duivel. En hoewel de theoreti sche behandeling van de affaire toen aangewezen was, kwam naar anleiding van juist dit concilie in Noord-Italië en Zuid-Frankrijk een beweging op gang die zowel de „zichtbare en onzichtbare wezens” als de echtheid van de duivel intensief bestudeerde. Helaas was de we tenschap te weinig gevorderd om) grote fouten, nodeloze abstraheringen en in consequente interpretaties te verhinde ren. in de wezenlijke geesten af en ontstond, volgens normen die ook op andere gebie den in de wereld golden, een beeld van abstractie waar het betrof kwade geniën. Het was het vierde Concilie van Latera- nen dat paal en perk stelde aan de vrij postige interpretaties van godsbeeld en andere interpretaties. EnT vooral de Dia bolus nam bij die besprekingen een be langrijke plaats in. De meeste Amerikaanse satellieten zijn daarentegen ontworpen om bij te rugkeer in de dampkring te verbranden. Tijdens hun actieve periode in de ruimte laten zij op bepaalde tijden pakketten met informatie per parachute los. Er zijn in de VS vijf typen van deze „vogels”. Zij opereren in banen rond de aarde die variëren van 160 tot 350.000 kilometer. HILVERSUM De Hilversummer M. G. Haringma (67 jaar) heeft een bij zondere hobby. Hij interesseert zich voor alles wat met het schrikkeljaar te ma ken heeft. Het jaar 1976 zal weer zo’n jaar zijn met 366 dagen en op de enige 29e februari van de komende vier jaar zullen in Nederland weer honderden schrikkelkinderen ter wereld komen. BONN. Westduitse militairen blijken voor de geheime diensten van het Warschaupact buitengewoon inte ressant te zijn. Sinds in 1973 de reisbeperkende maatregelen voor mi litairen van de Bundeswehr zijn op- geheven en de soldaten alleen nog maar hun meerderen moeten melden dat ze naar een Oosteuropees land op vakantie of bezoek willen, blijkt de wervingswoede van de geheime dien sten zeer te zijn toegenomen. Een vlucht verloopt als volgt: een satelliet voor „algeheel overzicht” be spiedt de hele wereld eenmaal per 24 uur. Als deze iets ongebruikelijks op merkt bijvoorbeeld grote bouwactivi teit of een buitengewone concentratie van vliegtuigen of schepen dan zendt hij foto’s ervan naar een van de zeven Amerikaanse grondstations. Als de foto’s tot een nader onderzoek noodzaken, worden een of meer satellieten met speciale camera’s naar het punt gediri geerd. Van 160 km hoogte kunnen zij nog voorwerpen van 60 cm doorsnee fotograferen. Deze foto’s zijn duizend maal scherper dan die van een met de Deze close-ups gaan in trommel die door de satelliet wordt afgestoten boven Alaska en na een lange baan komt deze boven Hawai in de dampkring. Op 15 km hoogte opent zich door de toenemende luchtdruk een para chute en de trommel daalt dan langzaam. Van een nabijgelegen vliegbasis stijgt een vliegtuig met speciale „lucht haken” op die de trommel onderschept. Als dit niet lukt, dan kan de speciaal ontworpen trommel nog 24 uur blijven drijven om door getrainde zwemmers te worden opgehaald. Als dit niet lukt, dan explodeert het pak film en zinkt. Haringman zelf geen schrikkelkind organiseerde in i960, 1964 en 1968 in Purmerend een schrikkelj aren-reünie. Een evenement dat hij graag iedere vier jaar zou willen helpen organiseren, maar dat door gebrek aan financiële middelen (Haringman zoekt een sponsor, die voor enkele duizenden guldens wil bijspringen, maar heeft deze tot op he den niet gevonden) niet herhaald kon worden. Het is zeer waarschinlijk dat de SALT-besprekingen tot beperking van het s en de topconferenties van oud-president Nixon en president Ford met de Russische partijleider Brezjnjev mogelijk zijn ge worden door het bestaan van deze spio nage-satellieten. De besprekingen verlie pen vlotter dan ooit tevoren, omdat beide partijen beschikten over exacte gegevens omtrent eikaars militaire kracht. Of het werk van deze satellieten een bijdrage vormt voor de vrede, blijft de vraag. Door deze uiterst geperfectioneer de ruimtespionnen behoren de superspi onnen van het James Bond-type echter tot het verleden. De Russische satellieten hebben echter een aanzienlijk kortere levensduur: ge- middeled twee weken. De Amerikanse satellieten kunnen daarentegen wel twee jaar blijven functioneren en zijn uitge rust met betere apparatuur. Hoewel de satellieten van beide landen hetzelfde doel hebben, is de werkwijze verschil lend. Een Russische satelliet keert na twee weken ongehavend terug op aarde, waarna de buit aan foto’s en gegevens wordt verwerkt. Het risico is echter dat zij buiten de grenzen kunnen neerkomen gebruik van strategische wapens president Ford O

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13