Industriebond NVV akkoord met federatie NVV/NKV WmfflBGEU) ONDERZOEK TOONDE AAN: Splitsing Nederhorst noodzaak BETOGING Boersma na gesprek met vakbonden: Denken aan de toekomst hééft z’n voordelen „Overleg tussen vakbonden en Enka moet worden hervat” Bommel-puzzel voor nieuwe Amro-spaarders. CT? II Philips 0 kleurentelevisie OW - - 4—I l \V ^Jamrobank Actie voor behoud Spaarlust kleiner werkgelegenheid Blijdenstein-Willink n: nietwaar?). ’n Goed idee, al zeg ik het zelf!” een miljoen gulden jaan prijzen De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo’n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening bij de Amro Bank, want zo’n nieuwe spaarder krijgt bovendien van de Amro als welkom f2,50 op z’n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen we wel afspreken, <5 DINSDAG 28 OKTOBER 1975 ECONOMIE 15 I (Van onze redactie economie) t f Maar u vindt ze nü al op uw gasrekening terug. ra I I Verstandig met aardgas Houdt de warmte binnen Nu meteen al. We vrag'en u eens te denken aan een paar voordelen van aardgas: veel toepassingen milieuvriendelijk onzichtbaar transport voorraden dicht bij huis We vragen u er aan mee te werken zo lang mogelijk van die voordelen te profiteren. U doet dat als u nü al op ’t verbruik bespaart. Zoveel u kunt. Door bijvoorbeeld ’s avonds de gordijnen te sluiten. Door een graadje lager te stoken. Door geen warmte door een open raam of deur te spuien. Door niet onnodig te stoken in lege kamers. Dat heeft z’n voordelen voor de toekomst. UTRECHT Het buitengewone congres van de Industriebond NVV heeft gisteren met 265 stemmen voor en 37 tegen bij 10 onthoudin gen een federatie van de vakcen trales NVV en NKV onder voor waarden goedgekeurd. De federatie zal uiteindelijk moeten leiden tot een fusie. Deze bepaling was bij amendement aan het voorstel van het bestuur en de bondsraad toe gevoegd, l l I |l I I I I l I I I l I I I L - ADVERTENTIE) aanvaard. (ADVERTENTIE) (Vervolg van pag 1) die (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) i? ii |i |i ii I i I l I I met hun collega’s in België en West- Duitsland, maar niet officieel. Op de vraag wat er moest gebeuren als de federatie een mislukking blijkt, zei Groenevelt: „Ons ja is het ja van bijna een derde deel van het NVV. Als de federatie niet goed gaat, zullen we, omgekeerd, de lange weg terug moeten gaan die tot federatie heeft geleid. We zullen dan het andere twee derde deel van het NVV via de geëigende kanalen vin ons gelijk moeten overtuigen”. stond, en dat daarnaast een opvallend verschil bestaat in bedrijfseconomische verhoudingen. Ook in de metaalgroep kan volgens OGEM een beleid worden gevoerd dat tot behoud van bedrijfson derdelen kan leiden. Bestuurder P. J. Vos van de Industrie bond NVV en onderhandelaar met Ne derhorst noemde het resultaat „niet on bevredigend”. Er is geen enkele sector van het concern die er bij voorbaat uit ligt. Daarmee suggereer ik niet, dat er niets meer dreigt”, aldus Vos, die nog niets kon zeggen over de gevolgen voor het personeelsbestand van de besluiten rond Nederhorst. „Er is nu alleen een vangnet gespannen. Het overleg met het ministerie ging erover hoeveel netten er moesten komen, en hoe wijd de mazen moesten zijn. Het overleg over de perso nele consequenties moet nog beginnen”. 2,58 5,31 6,45 101,00 33,75 6,25 2,48 59,25 98,50 58,75 46,50 42,50 14,40 4,19 7,15 67,25 12,50 2,68 5,61 6,75 104,00 37,25 8,25 2,58 62,25 101,50 61,75 49,50 45,50 14,70 4,49 8,40 70,25 15,00 DEN HAAG. (ANP) Na de sterke toevloed van spaargelden naar de ban ken in de maanden mei en juni van dit jaar zijn de besparingen ongeveer gehal veerd en daarmee tot een meer normale omvang teruggelopen. Dit blijkt uit ge gevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. 234 f 129 299 f 173 t 352 f 240 f 418 f 355 Ook daarom willen Boersma en Lub bers weten welke perspectieven Akzo te bieden heeft., „Het gaat in deze zaak om een ingrijpend proces en dat kan zich Dat er sprake zou kunnen zijn van surséance van betaling bij Enka geloofde Boersma niet. „Ik weiger in die termen te denken”, zei hij, „dat is geen officieel standpunt van de raad van bestuur van Enka”. De ministers hebben over de problemen van Enka wel contact gehad ENSCHEDE. (ANP) Het Actiecomi té voor behoud werkgelegenheid Blij denstein-Willink heeft in een telegram aan regering en Tweede Kamer finan ciële steun geëist voor het behoud van de werkgelegenheid voor ,153 mensen. Het actiecomité heeft ruim 1800 hand tekeningen onder de Enschedese bevol king verzameld voor behoud van de werkgelegenheid bij dit textielbedrijf. Directeur Jonkers van Blijdenstein- Willink heeft een gesprek met het actie comité afgewezen. Het comité betreurt dit omdat de actie niet is gericht tegen de directie van het bedrijf, maar is bedoeld om van de regering financiële steun te krijgen. De ministers hechten groot belang aan hervatting van het overleg. Ook is men van regeringszijde zeer belangstellend naar eventuele plannen van het Akzo- concern voor vervangende werkgelegen heid in de bedreigde gebieden, zoals Emmen en Arnhem. De overheid zal daaraan steun verlenen, want zij is er bij betrokken, aldus de minister. Het lid van de raad van bestuur C. van Rijn blijft zijn functie voorlopig vervullen. Het is de bedoeling dat de onlangs gepensioneerde vice-voorzitter van de raad van bestuur van OGEM, R. F. van Heusden, samen met van Rijn de directie op zich neemt. In het kader van de wettelijke maatregelen dient voor de surséance een bewindvoerder op te tre den. Als zodanig is H. Oosterhuis, oud- directeur en nog adviseur van Hunter Douglas Holland, die al eerder voor de overheid optrad door samen met Twee- de-Kamerlid B. Roolvink een advies in zake het behoud van Gero op te stellen, bereid gevonden. Nederhorst bestaat in de huidige situ atie uit vier divisies en een groep overi ge belangen. Van de totaal ruim 14.000 DEN HAAG De regering vindt dat het internationale overleg tussen de vak bonden en tussen de besturen (Enka- Glanzstoff AKZO) over de sanerings plannen spoedig moet worden hervat. De ministers Boersma en Lubbers zinnen nu op middelen om zo’n hervatting mo gelijk te maken. Mogelijk zullen zij enige druk op de leiding van bet con cern uitoefenen. Inmiddels is te betwij felen of in de huidige situatie het ge sprek van donderdag 30 oktober van Enka met de vakbeweging zal doorgaan. Ook is aan het besluit van de bond van Arie Groenevelt de voorwaarde ge koppeld dat de op 9 september tussen NVV en NKV gemaakte afspraken zon der wijzigingen en zonder voorwaarden door het NKV aanvaard zullen worden en dat ook de Industriebond NKV zich aan deze afspraak houdt. Is aan deze voorwaarde op 17 november niet vol daan, dan zal het bestuur het voorstel tot federatie alsnog afwijzen. Op die datum zullen de verbondsraden van de vakcentrales hun definitieve advies over de vorming van de federatie opstellen. AMSTERDAM, okt. (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprUzen) voor buiten lands bankpapier geldend In Amsterdam op de volgende werkdag lulden heden: Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse lire (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) Wim Kok zei tenslotte, evenals Groe nevelt, dat alles nu afhangt van de Industriebond NKV, die op 5 november een beslissing neemt over de federatie. Pas dan zal duidelijk zijn of „deze historische stap in de geschiedenis van de vakbeweging” zoals hij het noemde, gezet kan worden. De federatie zal een miljoen leden tellen. Kok riep op tot een krachtenbundeling „om een antwoord te geven op de uitdagingen van het kapi taal en de multinationale ondernemin gen". de tweede fase van het proces niet als afgesloten worden beschouwd. beter voltrekken in gezamenlijke aan pak”, zei Boersma. „Als Enka eenzijdig zou doorzetten en tot ontslagen zou overgaan, wordt de situatie moeilijk, maar staat de overheid niet geheel machteloos, omdat zij tenslotte ontslag- vergunningen moet verlenen”. Uit dit onderzoek bleek in september .dat splitsing van het concern waar schijnlijk niet te vermijden zou zijn, en onafhankelijke voortzetting onmogelijk. Omdat het OGEM-concern de meest posi tieve belangstelling toonde, kreeg dit van minister Lubbers de vraag de moge lijkheden te bestuderen. In de eerste helft van deze maand bleek de financië le situatie zodanig, dat op korte termijn sq^séance van betaling voor het gehele concern zou moeten worden gevraagd. Het totaal van de spaaroverschotten schommelde bij de spaarbanken en de landbouwkredietinstellingen in het derde kwartaal rond een half miljard gulden per maand, tegenover overschotten van bijna een miljard gulden in de maanden mei en juni- In totaal vloeide in de eerste drie kwartalen ruim vier miljard gulden naar hun spaarrekeningen (in dezelfde periode van 1974: 218 miljoen gulden). De handelsbanken, waarvan de gege vens over september nog niet bekend zijn, zagen de spaartegoeden in juli en augustus met rond 350 en 200 miljoen gulden aangroeien, tegenover rond 650 en 700 miljoen in de maanden mei en juni. In bovengenoemde bedragen is d« bijgeschreven rente niet meegerekend. Van vakbewegingszijde werd de me ning van de ministers onderstreept. „Wij willen graag het gesprek hervatten”, al dus woordvoerder Jan de Jong, „maar we willen niet steeds voor voldongen feiten worden geplaatst. De plannen moeten voor ons beïnvloedbaar zijn”. Verder lieten de meeste bonden weten in deze omstandigheden de uitnodiging van Enka voor een gesprek over de uit te voeren saneringsplannen niet te zul len aannemen. Volgens de bonden mag Het congres werd gekenmerkt door twijfel: twijfel aan de financiële draag kracht van het NKV en aan de houding van de NKV-broeders tegenover het so cialisme. Daardoor zou fusie wel eens onmogelijk kunnen zijn. „De eenwording van de vakbeweging mag geen schijn- eenheid zijn”, aldus Groenevelt. GORCUM (ANP) Werknemers van de vier in Gorcum en Arkel gevestigde Nederhorst-bedrijven heb ben gistermiddag met inwoners van deze plaatsen gedemonstreerd tegen het uitblijven '‘an een beslissing over de toekomst van het Nederhorstcon- cern. Hierbij zijn 8.000 arbeidsplaat sen in het geding in de vier regionale bedrijven Nederhorst Staal, Drent a Radiatoren, De Vries Robbé Ramen en Betonbak Arkel. V de gelukkige v - u winnaar bent deze fantastische Philips kleuren- ontvanger U geniet ootbeeld.de natuurgetrouwe kleuren, de uiterst comfortabele bediening I xe Philins aH-tramcictor heeft een 1 van van het royale 66 cm gro het kristalheldere geluid en c Dit.is pas écht TV Deze luxe Philips all-iransistor heeft een winkelwaarde van 2 545 - Tegelijkertijd bevesigde OGEM dat splitsing tussen bouw en metaal nodig zou zijn. Als argument hiervoor werd aangevoerd dat tussen beide delen geen dwingend organisatorisch verband be- Districtsbestuurder W. Peperkamp van de Industriebond NKV neemt het OGEM en staat kwalijk, dat zij alleen de gezon de delen van Nederhorst hebben overge nomen en met name de staal-divisie in het verdomhoekje hebben laten zitten. „Als de overheid en OGEM ook had den deelgenomen in de staaldivisie, dan was misschien niet alles opgelost, maar surséance zou voorkomen zijn”, zegt hij. Peperkamp vreest, dat nu in de staal ontslagen zullen vallen„De krenten zijn uit de pap gehaald, er is een spelletje gespeeld met de werkgelegen heid als inzet. Er werken ook nog eens 500 mensen in de toeleveringsbedrijven, vergeet dat niet. We kunnen alleen ho pen op sociaal voelende bewindvoer ders”, aldus Peperkamp. In de nieuw op te richten bouwonder neming, waarin belangen van OGEM, Ne derhorst en activiteiten van enkele an dere bedrijven worden betrokken, zullen OGEM en overheid ieder 50 percent van het aandelenkapitaal leveren. OGEM te kent voor de bedrijfsvoering, en krijgt een optie van 30 percent op het aande lenpakket van het rijk. Bezien zal wor den of met die nieuwe onderneming een bijdrage kan worden geleverd voor de herstructurering van de bouwnijverheid. In dit verband zal nadrukkelijk deelne ming van DSM worden bestudeerd. Drieduizend demonstranten, die sa men ruim één derde van de manne lijke beroepsbevolking in de regio Gorcum vertegenwoordigden, trokken van één van de Nederhorstvestigingen naar de binnenstad van Gorcum waar een telegram verstuurd werd naar premier Den Uyl. Hierin onderstreep ten de ongeruste werknemers dat de sluiting van de Nederhorstbedrijven rampzalige gevolgen zal hebben voor de werkgelegenheid. Toen afgelopen vrijdag na het ka binetsberaad geen duidelijkheid over de zaak verschaft werd besloten de drie industriebonden tot een demon stratie om de regering tot snel beslis sen te brengen en garanties te geven voor het behoud van de werkgelegen heid. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken,de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie Correspondentieadres: postbus 19. Groningen Philips kleuren echte kleuren' Dat ervaart u als u straks Om het reorganisatieproces, dat op behoud van zoveel mogelijk werkgele genheid is gericht, zo goed mogelijk te laten verlopen, worden boedelkredieten ter beschikking gesteld om lopende acti viteiten voort te zetten. In het kader van de gewenste voorzieningen op het niveau van de leiding van Nederhorst stelt de voorzitter van de raad van bestuur, A. M. Schreuders, op verzoek van de overheid zijn functie per 30 november ter beschikking. Hij houdt zich als adviseur beschikbaar. Via een woordvoerder liet drs. J. van den Driest, plaatsvervangend voorzitter van de raad vain bestuur van Enka- Glanzstoff, weten dat de wens van de ministers in overweging zal worden ge nomen. Maar eerst zal worden afge wacht op grond van welke argumenten de ministers hervatting van het interna tionale overleg nodig achten. „Wij wach ten een brief of een telefoontje af. Wij kunnen pas een standpunt innemen als de ministers met nieuwe argumenten komen”, aldus Enka. Het was gistermiddag minister Boers ma (Sociale Zaken), die de wens tot hervatting van het verbroken overleg uitsprak na een gesprek dat hij en zijn collega Lubbers (Economische Zaken) hadden gevoerd met vertegenwoordigers van drie industriebonden en de Unie BLHP. Dit gesprek kwam tot stand na dat de Industriebond CNV in de ontsta ne impasse vorige week een beroep op de bewindslieden had gedaan. NVV-voorzitter Wim Kok zei met stemverheffing hierover aan het slot van de vergadering: „Het NKV, de aangeslo ten NKV-bonden en de NKV-leden moeten goed verstaan dat het vanuit onze uitgangspunten niet anders kan zijn dan dat deze federatie tot fusie moet leiden”. Mede namens Lubbers verklaarde Boersma uit de verstrekte informatie te hebben geconcludeerd dat de bonden bereid zijn tot verder praten. Om be middeling hebben zij niet gevraagd. Zij willen betrokken zijn bij het maken van de saneringsplannen, in de tweede fase en niet over de uitvoering van die plan nen (de derde fase) praten. Er moet worden gesproken met Enka voor de korte termijn en met Akzo (moedercon cern) op langere termijn. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fond» Sport Gehandicapten. De betonelementendivisie blijft voor lopig deel uitmaken van de Nederhorst- hoiding. Oveengekomen is dat OGEM en DSM zich verplichten zo spoedig moge lijk de levensvatbare bedrijven samen met de OGEM-belangen onder te bren gen in een nieuwe vennootschap, waarin deze concerns gelijkelijk participeren. Op deze manier kan de surséance van betaling worden beperkt tot de holding maatschappij, de metaaldivisie en de in de holding achterblijvende betonbedrij ven. De centrale ondernemingsraad van Enka vindt het ook van belang dat het internationaal overleg met de vakbonden wordt hervat. Maar de COB meent dat nu ook orde op zaken moet worden gesteld, dat er over een sociaal plan moet worden gesproken. Bij de uitvoe ring van de maatregelen, die tot eind 1976 reiken, mag geen tijdverlies ont staan, aldus een delegatie van de COR van Enka die eveneens een gesprek had met de beide ministers. De noodzaak om tot fusie te konen, werd nog eens extra onderstreept met een motie van het district Amsterdam, die door het congres werd Daarin staat dat de federatie weliswaar een goede stap in de richting is naar meer eenheid in de vakbeweging, maar ook dat de voorgesteide federatie slechts aanvaardbaar is als deze binnen afzien bare tijd zal leiden tot een volledige fusie. In de motie wordt verder gesteld dat de Industriebond zich uit de federa tie moet terugtrekken zodra duidelijk vzordt dat de federatie niet binnen af zienbare tijd tot een volledige fusie leidt. Nadere bepaling van het tijdstip waarop dit beoordeeld moest worden wees Groe nevelt af, omdat dit het bestuur te veel zou binden. werknemers werken er ongeveer 9000 in Nederland, de overigen bij vele van de tientallen maatschappijen die o.a. in Afrika en Zuid-Amerika opereren. Van belang is in dit verband dat bij de nieuwe bouwonderneming ook activitei ten in de Antillen kunnen worden be trokken. In de staaldivisie werken 6500 mensen. De dochtermaatschappijen waarvoor surséance van betaling wordt aange- vraagd, zijn: Nederhorst Staal BV, Mon- tinex-Holvrieka BV en Nebig BV. Hoe wel dus over de metaalbedrijven niets is beslist, moeten reorganisaties worden doorgevoerd in Nederhorst Staal en Montinex-Holvrieka. Over de aard en om vang wordt (ook plaatselijk) overleg gevoerd met de vakbeweging. De proble men zullen per bedrijf of groep van bedrijven worden bezien. Al met al is het niet zeker of de vorige week geuite vermoedens, dat 4000 van de 14.000 Nederhorst-werknemers zullen moeten afvloeien, uiteindelijk kloppen. Voor belangrijke delen van de metaaldivisies en de niet naar OGEM en DSM overgaande betonbedrijven zullen oplossingen moeten worden gezocht in het kader van de lopende structuuron derzoeken. Voorzover problemen in het Noorden en Zuid-Limburg spelen, wordt samengewerkt met NOM en LIOF.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 15