Cruyff en niet vrij HISTORIE RECORD Italië-Nederland op de televisie Nico Jansen voor zeven ton weg bij FC Amsterdam Konsekwenties voor Kreuz en de Wegerlé’s ISPORWffiB I IDEAAL VOOR ME GEWEEST” „FEYENOORD IS ALTIJD EEN „Nees” Schuiten naar Mexico 99 «^chuite^ KNVB-missie mislukte DINSDAG 28 OKTOBER 1975 SPORT 16 17 door Theo Klein Hoogtepunt n Beproeving Andere positie „Hij kan het Op totaal 1 n !t BRUSSEL Mocht Roy Schuiten er vrijdag in slagen het werelduur record van Eddy Merckx te verbeteren, dan hoeft hij niet bang te zijn voor een tegenaanval van de „Zwarte van Tervuuren”. Merckx: „Nee, dat was eens maar nooit weer. Bovendien ben ik daar nu te oud voor”. i e fc5!; EDDY MERCKX: EEN ZWARE TIJD Dat was eens maar nooit weer I I als (Van onze’ sportredactie) p: 3 punten kwamen. 35.325 Henri Desgrange (Frankrijk) 38.220 Jules Dubois (Frankrijk) 39.240 Martin van den Eynde (België) 40.781 William Hamilton (VS) 41.110 Lucien Petit-Breton (Frankrijk) 41.520 Marcel Berthet (Frankrijk) 42.360 Oscar Egg (Zwitserland) 42.741 Marcel Berthet (Frankrijk) 43.525 Oscar Egg (Zwitserland) 43.775 Marcel Berthet (Frankrijk) 44.247 Oscar Egg (Zwitserland) 44.777 Maurice Richard (Frankrijk) 45.090 Guiseppe Olmo (Italië) 45.325 Maurice Richard (Frankrijk) 45.485 Frans Slaats'(Nederland) 45.767 Maurice Archambaud (Frankrijk) 45.848 Fausto Coppi (Italië) 46.159 Jacques Anquetil (Frankrijk) 46.393 Ercole Baldini (Italië) 46.923 Roger Rivière (Frankrijk) 47.346 Roger Rivière (Frankrijk) 48.093 Ferdinand Bracke (België) 48.653 Ole Ritter (Denemarken) 49.431 Eddy Merckx (België) 11-05-1893, Parijs 31-10-1894, Parijs 30- 07-1897, Parijs 09-07-1898, Denver-Col. 24- 08-1905, Parjjs 20- 06-1907, Parijs 22- 08-1912, Parijs 07-08-1913, Parijs 21- 08-1913, Parijs 20-09-1913, Parjjs 18- 06-1914, Parijs 29-08-1933, St. Truiden 31- 10-1935, Milaan 14-10-1936, Milaan 29-09-1937, Milaan 03-11-1937, Milaan 07-11-1952, Milaan 29- 06-1956, Milaan 19- 09-1956, Milaan 18-09-1957, Milaan 23- 09-1958, Milaan 30- 10-1967, Rome 10-10-1968, Mexico-Stad 25- 11-1972, Mexico-Stad AMSTERDAM (ANP). De pogingen van Dé Stoop en Henk Zon, die namens de KNVB naar Barcelona zijn geteisd, om te trachten Cruijff en Neeskens vrij te krijgen voor de interlandwedstrijd te gen Italië op 22 november, zijn mislukt. 0 In de 6-daagse van Frankfort leiden Kemper en Hempel. Op 1 ronde volgt Pijnen met Haritz, op 4 ronden zijn Stam en Bal 7e. „Ik heb in dit langste uur van mijn leven geen enkel zwak moment gekend. Maar een zacht eitje was het daarom niet. Het is niet te vergelijken met een nor male tijdrit. Daarin komen momenten voor waarop je kunt relaxen. Je kunt dan je versnelling en je cadans veranderen. Hoe kort meestal ook, het zijn rustpozen. Het uurrecord vereist echter permanent een totale inzet, die zo intens is, dat hij elke andere krachtinspanning overtreft. Ik zal er van mijn leven niet meer aan beginnen”, aldus de ex-wereldkampioen, die nu, drie jaar later, nog steeds onver anderd die mening is toegedaan. „Mijn garage leek in die tijd wel een laboratorium”, aldus de vedette, in het boek „Meer dan een Tour in mijn mars”, waarin hij al zjjn ervaringen in Mexico neerpende. Na afloop van die speciale voorbereidingen kon professor Petit, een van de medici die Merckx begeleidde, echter verklaren: „Gezien de resultaten geef ik hem 999 op de 1000 kansen om het uurrecord te verbeteren”. Evenals Roy Schuiten bereidde Merckx zich voornamelijk op de weg voor. „Pas de laatste tien dagen voor mijn record- poging ben ik de baan opgegaan”, al dus Merckx, die voor Roy Schuiten wel mogelijkheden ziet. „Het is een achter- volgingsspecialist. Hij moet het kunnen, mits zjjn voorbereiding perfect is en h(j met zjjn soepele tred in staat is een groot verzet te draaien. Als er ergens ter we reld echter met een groot verzet gereden kan worden, dan is dat ongetwijfeld in Mexico”. nieuw op meer winst kon gaan jagen. Na precies zestig minuten bleek hjj 49 kilometer en 431 meter te hebben afge legd, een schitterend wereldrecord. Eddy Merckx: „Een grote carrière is niet compleet zonder dit record." P n r e d- Ije zo ch Lid en ■re t uit laas#, 7—3- n aan amen van e nog gelijk 5-7, ■enee- n ir ie ie ig le P is n it ie re DEN HAAG (ANP). Het bondsbe- stuur van de KNVB heeft toestemming gegeven voor een rechtstreekse tv-uitzen- ding van de wedstrijd ItaliëNederland. Dit voor Nederland beslissende duel in groep 5 van de voorronden uit het toer nooi om het Europese kampioenschap, wordt op zaterdag 22 november (14.30 uur) in het Olympische stadion van Rome gespeeld. De man die op 25 oktober 1972 na een zwaar seizoen met overwinningen in Mi- laan-San Remo, Luik-Bastenaken-Ver- viers, de Waalse Pijl, de Ronde van Ita lië, de Tour de France, de Ronde van Lombardije en de Trofeo Baracchi op een ongeëvenaarde wijze in zestig minuten 49 km en 431 meter uit zijn gepijnigde be nen perste, nam direct na zijn record race op de Olympische baan van Mexico al het besluit dat het bij één recordpo- ging zou blijven. Het is beslist niet vanzelfsprekend, dat spits Willy Kreuz het slachtoffer zal wor den van de komst van Nico Jansen. Wel iswaar is Jansen zeker niet voor de reservebank gekocht en zal hij zeker in de formatie komen, maar dat betekent niet automatisch de verwijdering van Kreuz. Tegen Ipswich Town speelde Willy Kreuz al als aanvallende midden velder, en wellicht krijgt hij die positie weer. Dat betekent dat zelfs de plaats van een verdediger bij Feyenoord door de komst van Nico Jansen in gevaar kan ko men. Want een mogelijkheid is dan bij voorbeeld, dat Wim Jansen een verdedi gende functie bij Feyenoord krijgt. Manager Brox geeft toe: „In theorie is het inderdaad mogelijk, dat Kreuz naar ’t middenveld gaat”. Bovendien moet Fey enoord ook rekening houden met het feit dat aan het eind van dit seizoen de De nen Jörgen Kristensen en John Steen Ol sen naar hun geboorteland terugkeren. Feyenoord zal daarom misschien ook gaan experimenteren met Nico Jansen als linkerspits. Merckx: „Het lijkt mij niet waarschijn lijk dat ik het nog beter had kunnen doen. Ik had „op totaal” gereden”. Toen de nieuwe recordhouder van zijn fiets kwam kon hij nauwelijks meer lopen. Zijn benen, armen, heupen, alles deed hem pijn. „Er was tegen mij gezegd”, al dus Eddy Merckx, „dat ik om het uur record te verbeteren in Mexico moest zijn. Daar zou ik mijn pedalen niet eens voelen. Ik geef u echter de verzekering dat ik mijn pedalen wel degelijk gevoeld heb. Toch heb ik er nooit spijt van ge had dat ik mijn keus op Mexico heb laten vallen. Het lijkt, me onmogelijk het re cord nog ergens anders te verbeteren dan op grote hoogte”. Overigens zullen niet alle Feyenoorders Nico Jansen met vreugde zien arriveren in de Rotterdamse Kuip. Zo zjjn de kan sen van de gebroeders Steve en Geoffry Wegerle uit Zuid-Afrika om zich in het eerste te spelen met de komst van Jansen kleiner geworden. En ook de huidige Feyenoord-spits Willy Kreuz zal wellicht zijn positie in gevaar zien komen. Mana ger Guus Brox van Feyenoord stelt la coniek vast: „Er zal nu meer animo ko men om zich te handhaven in het eerste elftal. De zwakste zal zijn positie prijs moeten geven”. ry 3 ipidi- iaski/ )lym- 6—1, se ingenieur in Rotterdam gaat werken. Feyenoord is altijd al een ideaal voor me geweest, omdat ik geloof dat juist het speltype van de Rotterdamse club mij ligt. Bovendien is Feyenoord nog altijd een topclub, en daarin wil ik spelen”. Barcelona w^s ditmaal niet te vermur wen. De heren Montal eh Caraben, die de belangen van Barcelona behartigden, meenden dat de club zich steeds soepel had opgesteld, maar nu geen toestem ming kon verlenen. De belangen van Barcelona met het oog op de wedstrijd' tegen Betis, die op 23.- november wordt gespeeld, wogen zwaarder. Bij een verplaatsing van deze compe titiewedstrijd wordt het recetteverlies Op vijf ton geschat, een bedrag dat dan door de KNVB en de Spaanse voetbalbond zou moeten worden vergoed. Bovendien' achtten de Spaanse vertegenwoordigers de wedstrijd van .Nederland tegen Italië niet zo erg belangrijk méér, omdat indien oranje zelfs met 3-0 zou verliesen, toch de kwartfinales in het toernooi om het Europeese landenkampiOenschap zou be reiken. Inmiddels heeft deze opvallende trans fer opnieuw de positie van het bureau Inter Football versterkt. Bij het tekenen van het contract waren behalve Nico Jansen ook aanwezig manager Guus Brox en Fred Blankemeier (beiden lid van de beleidscommissie betaald voetbal van Feyenoord) en Cor Coster van het bureau Ihter Football. Manager Brox noemde Cor Coster echter nadrukkelijk geen ver tegenwoordiger van Inter Football, maar „de adviseur van Nico Jansen”. Cor Cos ter stelde zelfs nog: „Wij van Inter Foot ball zijn geen bemiddelaars, en zeker geen koppelaars, maar adviseurs voor voetballers en clubs. We proberen zo eer lijk en integer mogelijk de belangen van alle betrokkenen te behartigen”. Niette min blijft het feit dat de KNVB democra tisch besloten heeft dat Inter Football niet erkend is, maar dat de clubs toch zaken doen met vertegenwoordigers van dit voetbalbureau. Merckx: „Ik droomde ervan de 50-ki- lometergrens te doorbreken”. Maar zelfs de capaciteiten van Merckx zjjn be grensd. Halverwege de race zat h(j ka pot. Hij moest zich toeleggen op het sta biliseren van zjjn tjjd, voordat hij op- steeds geen probleem ontstaan rond de openingsdatum. S De Russische turner Nicolai An drianov won in Londen het wereldbeker- invitatietoernooi met 56.35 punten op twee onderdelen (paard en vrije oefe ning). Kajiyama (Japan) was tweede: 56.20. Het Schotse voetbalteam speelt woensdag tegen Denemarkefl voor de Europa Cup landenploegen en voor dat -duel tobt de Schotse trainer Willie Or mond met zorgen: er staan 6 spelers op 'de ziekenlijst. Volgens een Canadese krant is de politie een samenzwering van Arabische immigranten op het spoor gekomen. Op zet was een terroristische actie tijdens de Olympische. Spelen van 1976. Het aanbod van de KNVB om een na afloop van het duel tegen Italië een pri- vévliegtuig ter beschikking te stellen, dat de beide Johannen direct van Rome naar Sevilla zou brengen, vond geen gehoor. In ’72 leek het Merckx vrijwel onmo gelijk zijn prestatie nog eens te verbete ren. Hij zag mogelijkheden om met een nog groter verzet (hij draaide 7 meter 93) vijf of tien kilometer harder te gaan, maar een uur lang nog harder, zag hij niet zitten. Merckx: „Het zal voor ieder een een bijzonder moeilijke opgave zijn, die alleen met succes volbracht kan wor den wanneer de aanval op grote hoogte wordt gedaan en er een perfecte voor bereiding aan vooraf gaat. Achteraf ben ik nog gesterkt in mijn mening dat mijn voorbereiding, vooral de trainingen on der Mexicaanse omstandigheden, de door slag hebben gegeven”. zaterdag in de wedstrijd tegen Ajax zon- der hem doen. De KNVB verleent weliswaar toestem ming tot overschrijving als de twee clubs tot overeenstemming zijn gekomen, maar de betrokken voetballer is pas speelge rechtigd voor zijn nieuwe club als zijn schorsing voor zijnu oude vereniging vol tooid is. Nico Jansen ziet het overigens bepaald niet als verraad aan Amsterdam dat hij nu voor Feyenoord gaat spelen: „Ik ben een profvoetballer, en dan ga je toch daar spelen waar je je vak op het hoog ste niveau kunt beoefenen, en waar je ook het meest kunt verdienen. De mensen zeuren toch ook niet als een Amsterdam- Achteraf bleek de dokter er niet ver naast te zitten. Merckx vlook inderdaad 778 meter verder dan Ole Ritter over het Kameroense hout van Mexico, Voor het zover was, maakte de Belgische cou- reur echter letterlijk en figuurlijk nog donkere tijden door. Na zijn aankomst in Mexico maakten hevige onweersbuien de baan onbruik baar. Nadat de piste op dinsdag voor de derde maal nat is geregend, tekent Merckx aan: „Als ik aan al diegenen denk die op mij zitten te wachten, aan al die journalisten die tegen grote kosten uit Europa zijn gekomen om mij hier aan het werk te zien, aan wat dit avontuur voor Molteni betekent, en de financiële offers die eraan zijn besteed, dan slaat de angst mij om het hart. Mijn moraal is helemaal niet zo best. Hier zitten we, tienduizend kilometers van huis. Stel je eens voor, dat ik het niet haal De volgende morgen keren echter de kansen. Als Eddy Merckx ’s morgens om vijf uur opstaat blijkt het weer opge klaard. Hij kondigt veiligheidshalve aan slechts een aanval op het tien- en twin- tigkilometerrecord van zins te zijn. Om precies vier minuten voor negen gaat hij van start. In de eerste ronde wint hij al een seconde op het schema en in de vol gende tour zelfs 2,4. Merckx’ schema, ontworpen door René Jacobs (die dit ook voor Schuiten zal doen) en ploegleider Giorgio Albani, was afgestemd op 49 ki lometer en 200 meter. Merckx bleef er steeds o_nder. Hij pakte het tienkilometer- rekord In 11.05 en de twintig kilometer in 24.06. zeker dat ik wel geaccepteerd zal worden h de groep van Feyenoord. Bovendien gelöof ik, dat de Rotterdamse club me niet alleen voetbaltechnisch goed ligt, maar ook wat sfeer betreft. Ik pas ook wel in de Rotterdamse humor”. Door een schorsing moet Feyenoord het „Een grote wielercarrière is niet com pleet zonder het werelduurrecord”, aldus Merckx. „Toen mijn aanval in Mexico lukte had ik sterk het gevoel dat ik mjjn hoogtepunt in mijn carrière had bereikt en dat gevoel heb ik nu nog steeds”. Voordat de grote Belgische vedette de daad bij het woord voegde en aan de voorbereidingen op „Mexico” begon, had hij al jarenlang met het idee gespeeld eens het record van Ole Ritter (48.653 km) aan te vallen. Toen het eenmaal zover was liet de vijfvoudige Tour de France- winnaar, zoals men van hem gewend is, niets aan het toeval over. Allereerst kwam de keuze van de baan ter sprake. Merckx was van mening dat er in Euro pa eventueel drie banen in aanmerking zouden kunnen komen: München, Rome en Milaan, waar tussen ’35 en ’67 alle ge slaagde recordpogingen waren verreden. De beroemde Vigonelli piste viel echter af omdat> hij volgens Merckx sterk ver ouderd was en omdat het in de herfst De staking in Olympische stad Montreal is over. Na een week van non- activiteit' beginnen de bouwers weer aan hun werk dat wereldbelangstelling ge niet. Er zal, aldus de organisatie, nog AMSTERDAM/ROTTERDAM. Met ingang van woensdag aanstaande heeft Feyenoord er een nieuwe werknemer bij: 4e 22-jarige spitsspeler Nico Jansen van <ie FC Amsterdam. Maandag tekende Jansen in Rotterdam een contract, dat ’n looptijd heeft tot 1 juli 1978. Jansen zal dus ten minste bjjna drie seizoenen voor de Rotterdamse club spelen. Vanzelfspre kend wenste geen van de betrokken par tijen openlijk bekend le maken welk be drag er met deze transfer gemoeid is, maar wel lekte uit dat de club uit Rot- terdam-Zuid zeven ton aan de FC Am sterdam moet overmaken, terwijl er ver der nog een ruiip handgeld voor Nico Jansen op tafel moest komen. De in Amsterdam geboren Nico Jansen ziet in het geheel niet tegen zijn Rotter damse werkomgeving op: „Ik heb onder meer al contact gehad met Willem van Hanegem en Theo de Jong, en ik weet S Tom Okker versloeg in nauwelijks 40 minuten de Italiaan Adriano Panatta tijdens de eerste ronde van het indoor- toemooi van Parijs. Hij won met 61, 6-1. Hans Ree speelde 'zich in het zone- schaaktoernooi te Vratsa via remises tear een derde plaats met 21/2 punt uit vier ronden. Op kop gaan Mantanovic, Sigurjonsson en Bednarski die allen tot van ’72 in Lombardije zoveel had gere gend dat de baan te vochtig was. Rome kwam uiteindelijk niet in aanmerking omdat de baan te dicht bij de zee ligt en daardoor het gevaar voor te harde wind te groot is, en München achtte de Belgi sche kampioen voor hem te kort. Dus werd het Mexico, waar Ole Ritter vier jaar tevoren al bewezen had hoe snel de baan is. Het grote nadeel, het hoogtever schil, werd daarbij op de koop toe ge nomen. Om te weten te komen hoe Merckx zich het best bij de Mexicaanse omstandigheden zou kunnen aanpassen vonden vanaf eind september een serie medische proeven plaats, die uiteinde lijk resulteerden in een -trainingsschema. Niet minder dan zesmaal per dag moest Merckx daarvoor een half uur „op de rol len”. Dit huiswerk deed de Belg onder Mexicaanse omstandigheden, hetgeen in- hield dat hij een masker ophad, dat was aangesloten op flessen lucht met dezelfde zuurstof-stikstof-samenstelling als de Mexicaanse lucht, en dat hij op zijn rug een vrachtje droeg met een soort zend station om zijn hartslag te’ controleren. Om de hevig transpirerende vedette nog enig uitzicht te geven, was op het mas ker een paar ruitenwissers aangebracht. Trainer Antony Brzezanczyk van Feyenoord was niet bij het tekenen van het contract aanwezig. Guus Brox daar over: „Onze trainer is voldoende op de hoogte van de kwaliteiten van Jansen en is alleen maar blij dat hij er zo’n talent bij heeft”. Nico Jansen: zaterdag (de wedstrijd tegen Ajax) nog op de tribune wegens een schorsing van twee duels. Vanaf morgen zijn reportages uit Mexico op onze sportpagina. Vandaag een artikel met de houder van het re cord als onderwerp: Eddy Merckx. daar een aanval te gaan wagen op het werelduurrecord van Eddy Merckx. Tot degenen die op de luchthaven Roy Schuiten uitgeleide deden behoor den o.a. oud-r,enner Jan Derksen, op de foto in gesprek met ploegleider Post en Roy Schuiten, en in het gezel schap dat met de renner naar Mexico reisde, bevond .zich onze sportredac teur THEO KLEIN. De slogan is praktijk geworden: Roy Schuiten naar Mexico. Maandag ver trok de Zandvoortse profwielrenner vanaf Schiphol naar Mexico City om 5 W

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17