r! VERLIESGEVEND CONCERN WORDT GESPLITST Ontvoerders boos over heropening van fabriek r! Geen verandering in Franco’s toestand HOUDING ISRAËL HANGT VAN SYRIË AF r! Ontvoering in Surinaamse Argentinië oppositie brokkelt af Aanslagen in VS werk van Portoricanen voor Sadat uw kS' Bezetting KU Nijmegen opgeheven Geen sleutel DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN feW ’J Het woord is aan Zaak Herrema: Crisis in Libanon: Confectie in nood AGENDA pagina 5 Kunsthandel Jos de Graaff 71 schrijfmappen Weinig verandering Bont-Mode Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. KoningUitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van derMije, H. P. Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct> (Van onze redactie economie) i wrrrffrnnrrmrmrrmmmmrnm een 2 T elef oonbeantwoorders Boom eigen ontwerpstudio voor nijman Haarlem it houtmarkt 21 023-319309 i perspex lichtbak en neon lichireAlan .s Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s. DINSDAG 28 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 302 I Relatiegeschenken Gierstraat 47-53 - Telefoon 31 28 01 Showrooms: Breestraat 30 en 24 «I I 'g es. reorganisaties nodig zijn. Daarover zal nader overleg worden gevoerd met de vakbonden. Inzake even tuele aantallen af te vloeien werk nemers is niets bekend. 12 7 8 8 9 14 15 16, 17 - umrr/mffmmmmmmnmmmL Wonen DEN HAAG/GOUDA. Het verliesgevende Nederhorst-concern (totaal 14.000 werknemers) zal wor den gesplitst in een bouwgroep en een metaalgroep. Overheid en OGEM-concem zullen samen een nieuwe onderneming voor de bouwd en betonactiviteiten oprichten; een halve maatschappij. Over de me taalbedrijven zijn nog geen beslis singen genomen, maar wel zullen Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Waf-gang K3 SF jf i ^Zijlstraat 86 - Haarlem ^X^Tel. 023-31 73 94 Vlak bij de Grote Markt IJmuider Courant Minister Kissinger: Staat en OGEM redden Nederhorst k ft ADVERTENTIES (Zie verder pagina 2) ADVERTENTIES Gedempte Oude Gracht 97 -103 -106 tal 32 M 50 Terwijl gisteren overleg plaatsvond tussen regering en OGEM enerzijds en het Nederhorstconcern anderzijds over het lot van dit laatste bedrijf, demonstreerden buiten de vestiging van de staaldivisie van Nederhorst in Gorinchem de werknemers voor het behoud van hun arbeidsplaatsen. KOOP vanaf 495,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, tel. 020-456456 gaan spelen in de Amerikaanse besluit vorming. Voor het moment hebben de Israëliërs de veiligste weg gekozen door de indruk te wekken dat Israel zich in principe bij de islamisering van de Libanon neerlegt, hoe vervelend dat voor Israel ook is. (zie verder pagina 3) Spanje staat altijd vooraan in het hooghouden van de menselijke waarden tegenover het commu nisme. BUENOS AIRES. (UPI en DPA) De Westduitser Franz Metz (foto), produk- tieleider van de Mercedes-Benzfabrieken in Argentinië, en de Argentijn Arturo Bullrich, lid van een grote Argentijnse onderneming die in vee handelt, zijn ontvoerd, zo heeft de Argentijnse politie gisteren bekendgemaakt. tt MONASTEREVIN. Gisteren hebben de ontvoerders, die de Nederlandse Fe- renka-directeur dr. Tiede Herrema in een huis in het Ierse plaatsje Monastere- vin gegijzeld houden, opnieuw met een politiefunctionaris gesproken. Over de inhoud van dit gesprek is niets meege deeld. Overwegend droog en nevelig weer met veel bewolking. Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimum temperatu ren rond 3 graden, maxima mor gen ongeveer 6 graden. medisch communiqué vanochtend. Franco had een rustige nacht. Gisteravond om tien uur noemde de officiële nota van de elf hartspecialisten die Franco behandelen, zijn toestand „zeer ernstig, zoals voorheen”. De maag bloedingen gaan voort, en hei hart blijft zwakteverschijnselen vertonen. Niette min verzekerde de nota dat het ritme van de hartslagen normaal was. Franco NEW YORK. Burgemeester Abra ham Beame van New York heeft gewei gerd te voldoen aan een verzoek van het „State department” om morgen president Sadat van Egypte, die een bezoek brengt aan de VS, de sleutel van de stad te overhandigen, wanneer Sadat daar de Algemene Vergadering van de VN komt toespreken. Beame zei dat het een ,.c van huichelachtigheid” zou zijn als hij de Arabische leider zou verwelk Hij wees er op dat New York een stad is met vele bevolkingsgroepen (Zie verder pagina 3). (Van onze redacteur in Jeruzalem, Jaap van Wesel) JERUZALEM. De vraag of Syrië al of niet zal interveniëren is beslissend voor Israels houding ten aanzien van de Libanon. Als Syrië geen troepen stuurt, dan zal ook Israel niet ingrepen, daar de str(jd zelf op den duur voor de christenen als ver loren wordt beschouwd. Syrische elementen. Israel moet afwach ten hoe de Verenigde Staten cp gegeven moment zijn verlangen beoor deelt, en daarbij zullen de betrekkingen tussen Syrië en Amerika enerzijds en Egypte (dat tegen Syrië’s invloed is) anderzijds een bijrol spelen. En uiter aard kunnen ook Syrisch-Israelische on- derhandelingen over de Golan een rol De algemene indruk is dat de ontvoer ders geen duimbreed willen toege^pn, dat zij zwaar bewapend zijn, en dat zij ontstemd zijn over het besluit van de fabrieksdirectie het gesloten Ferenkabe- drijf weer te openen. Een van hun eisen was dat de fabriek gesloten moest wor den. De ontvoerders, Eddie Gallagher en Marion Coyle, hebben om water en voedsel gevraagd en dit ook in grote hoeveelheden ontvangen. De controle van de politie in de omgeving van het belegerde huis is verscherpt. (Zie verde pagina 2) NEW YORK (AFP). De bomaansla gen die gisterochtend vroeg in New York, Washington en Chicago zijn ge pleegd, zijn het werk van een groep Portoricaanse separatisten, die zich de „strijdkrachten voor de nationale bevrlj- ding” (FALNI noemt. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 11, Plaatselijk nieuws 5, 6, Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: De Nederlandse confectie-industrie be vindt zich in een noodsituatie, die aan leiding kan zijn tot ingrijpende structu rele veranderingen in deze bedrijfstak, waardoor noodgedwongen de produktie- methoden zullen moeten wordtin gewij zigd en een naar verhouding groot aan tal bedrijven zal moeten worden geslo ten. Deze operatie heeft een grimmig ka rakter, zowel voor ondernemers als ar beidskrachten. Velen in de confectie- industrie zullen werkloos worden en veel ondernemers zullen hun bedrijf ten onder zien gaan, voor zover zij althans geen kans zien over te schakelen op andere produkten of andere vestigings plaatsen. De grote moeilijkheid is, dat van overheidswege deze noodtoestand wel wordt ingezien maar dat niemand er een afdoende oplossing voor weet. De werkgevers in deze bedrijfstak hebben nu aan de regering gevraagd de stijging van het minimum-loon af te remmen, zodat de loonkosten enigszins zullen worden gedrukt. Het is de grote vraag of de regering op die suggestie kan ingaan, omdat het sociale uitgangspunt I van dit kabinet zich verzet tegen de gedachte, de laagste inkomens nog eens extra voor de slechte gang van zaken te laten opdraaien. Jonge mensen die van het wettelijk verplichte minimum-loon moeten leven, vormen nu niet direct de groep die men ongestraft kan uitsluiten van iedere compensatie voor de steeds stijgende kosten van levensonderhoud. Het is trouwens niet te verwachten dat de confectie-industrie door zo’n maatre gel kan worden gered. De veranderingen in het economische beeld in Europa tengevolge van de ontwikkelingen bin nen de EEG hebben voor de Nederland se confectie-industrie de markt grondig bedorven. Nederland, dat zich voorbeel dig houdt aan de principes en de afspra ken van de Europese economische sa menwerking, kan ervan opaan dat zijn confectie-industrie nooit meer in dezelf de gunstige situatie zal komen te verke ren als weleer, toen door beschermende maatregelen de toevloed van goedkope buitenlandse confectie kon worden te gengegaan. Sommige grote bedrijven hebben het oog gericht op buitenlandse vestiging, om daar van goedkoper ar beidskrachten te profiteren. Maar de ge hele Nederlandse confectie kan moeilijk naar Noord-Afrika of India worden ver plaatst. Het valt te verwachten dat’door samenvoegingen, mechanisatie, sanering en opheffing eerlang een grote stroom confectie-arbeidskrachten het leger der werklozen zal komen versterken, terwijl de overblijvende bedrijven wellicht door zich te specialiseren op kwaliteitsartike- len met hoog gekwalificeerd personeel moeizaam een nieuw stukje markt zul len moeten proberen te veroveren. Een goede en zo plezierig moge lijke huisvesting is voor de mens altijd een belangrijk gegeven in zijn leven geweest. Dat zal het zonder meer blijven. Over de vele aspecten van dat wonen vindt u in de krant van vandaag een aparte bijlage. Inmiddels zullen de holdingmaat schappij Verenigde Bedrijven Nederhorst en drie van haar dochterondernemingen surséance van betaling aanvragen. Dat gebeurt omdat het verlies in het eerste halfjaar van 1975 met 30 miljoen veel groter is dan verwacht. Ook het tweede halfjaar zal verliesgevend zijn. Een an dere reden is, dat de regering niet bereid De bezetters, die als eisen voerden, geen voorrang voor katholieken bij be noemingen, definitieve intrekking van het memorandum van het College van Bestuur ten aanzien van katholiciteit en voor een progressief en pluriform be noemingsbeleid, kregen adhesiebetuigin gen van ondermeer de Haagse Sociale Academie, de Vakbond van de Vrije Universiteit van Amsterdam en de plaatselijke afdelingen van Dolle Mina. De bezetting van de aula heeft zes dagen geduurd. Bijna zes jaar nadat zijn moeder overleed toen haar auto op een secundaire weg tegen een boom opreed, is de 21-jarige John Simcox om het leven geko men toen zijn auto tegen dezelf de boom botste, zo heeft de poli tie van New York bekendge maakt. Anna Simcox overleed op 17 november 1969. Het fatale on geluk van haar zoon vond giste ren plaats. Israels houding ten aanzien van Liba non wordt uiteraard bepaald door de in Israel alles beheersende vraag hoe Ame rika erover denkt. En daarover zeggen de Israëliërs dat weliswaar Amerika zich zorgen maakt, maar dat ook van de Verenigde Staten de zaak de christenen tenen als verloren beschouwen. Gezien de afhankelijkheid van Israel van Amerika is het niet al te speculatief te veronderstellen dat Israel niets tegen Libanon kan en mag ondernemen zon der Amerikaanse goedkeuring. In 1958 nog grepen de Verenigde Staten recht streeks in door mariniers aan land te zetten, en redden daarmee de christenen in Libanon. Sinds 1969 werd in Israel aangenomen dat een verandering van de status quo in de Libanon niet meer tot Amerikaanse interventie zal leiden, maar dat Israëliërs dat zouden opknap pen. Maar de zaken staan er nu anders voor. Er speelt in de Libanon een groot aantal conflicten door elkaar heen: pro- Syrische elementen vechten tegen pro- Egyptische elementen. Lybië steunt de moslims met geld, Irak steunt anti- Een en ander betekent dat Staten voorzitter Wijntuin zodra hij terug is uit Nederland de Staten bijeen kan roepen zonder het risico te lopen dat het voor een vergadering vereiste quorum van 20 statenleden niet aanwezig is. Na het uittreden vorige week vrijdag van de oppositiegezinde maar uit de regerings- coalitit NPK voorkomende Lee Kong Fong was in de staten van Suriname een patstelling ontstaan: 19 zetels voor de regeringspartijen en 19 voor de oppositie. (Van onze redactie buitenland) MADRID. In de toestand van generaal Franco, het 82-jarige Spaanse staatshoofd, die in hel Pardo-palels op sterven ligt, is geen verandering gekomen, volgens een Bij de aanslagen zijn geen slachtoffers gevallen. In Washington werd schade aangericht aan het gebouw van het Amerikaanse bureau voor internationale ontwikkeling. In New York ontploften kort na elkaar bommen bij de Ameri kaanse missie bij de Verenigde Naties, twee filialen van de Chase Manhattan Bank en een bijkantoor van de First City National Bank. De Monteneros, een uiterst linkse gu- errillagroepering, hebben laten weten dat Metz in een „volksgevangenis” zal worden vastgehouden tot de directie van de autofabriek, omschreven als „monopo- lie-imperialisten”, opdracht geeft tot het weer in dienst nemen van 200 ont slagen arbeiders. Waarom Bullrich ont voerd is, is nog niet bekend. Een hond, 1 is-ie nan vna een ambassadeur, mag geen voorbijgangers in de kuiten bij ten. Dit beginsel vormt de grondslag van een controverse tussen de burgemeester van het dorpje Pelham in de Amerikaan se staat New York en de perma nente vertegenwoordiger van Barbados bij- de Verenigde Na ties, W- E. Waldronramsey. De burgemeester heeft de ambassa deur gewaarschuwd dat zijn hond zal worden afgemaakt als hij het dier niet aan de riem houdt omdat het, loslopend, ge vaarlijk is. Ambassadeur Wal- dron-Ramsey heeft het hogerop gezocht en de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Kissinger en minister van Justi tie Levi gewezen op het risico dat het afmaken van zijn hond „internationale gevolgen” zou kunnen hebben. De burgemeester van Pelham is niet geïmponeerd. NIJMEGEN (ANP). De bezetting van de aula van de Katholieke Universi teit van Nijmegen is gisteravond opgehe- ven. In een laatste „protestztfenkomst” zei de voorzitter van de Unie van Stu denten Paul Scheffer dat de acties zul len doorgaan. Hij sprak zijn afkeuring uit over het hernieuwde standpunt van het College van Bestuur van KU over het benoemingsbeleid aan de universiteit in reactie tot het katholieke karakter. PARAMARIBO (ANP). Tenminste twee leden van de VHP-fractie (opposi tie) in de Staten van Suriname zijn bereid zonder voorwaarden vooraf en zonder voorafgaand fractieberaad mee te werken aan bijeenroeping van de Statenvergadering. Mogelijk sluiten zich in de loop van deze week nog andere VHP-statenleden aan bjj deze groep. Het ANP in Paramaribo heeft dit gister avond uit zeer welingelichte bron ver nomen. is de kredietverlening door middel van overheidsbankgaranties voort te zetten. In mei van dit jaar besloot de rege ring garanties tot maximaal f 100 mil joen te verstrekken voor kredieten aan het Nederhorst-concern. Het bedrijf was in liquiditeits- en solvabiliteitsmoeilijk- heden geraakt. Ernstige verliezen en grote reorganisatiekosten in de metaaldi- visies waren daarvan de oorzaak. Met een kredietverlening op grote schaal, gelet op het grote aantal werknemers, was het mede de bedoeling een sociaal onaanvaardbare ontwikkeling te voorko men. De garantie werd verleend onder voorwaarde dat een regeringswaarnemer zich over oplossingen van de problema tiek zou kunnen buigen. Als zodanig werd aangesteld dr. G. v.d. Wal, onder meer oud-presiden.t-directeur van de KLM. Bij zijn werk werd deze waarne mer gesteund door een adviesgroep, waarin het ministerie van economische zaken, de bouw- en industriebonden en de Nederlandse Herstructureringsmaat- schappij (NEHEM) waren vertegenwoor digd. ii.rnriMpiur ■1 -I u heeft in de afgelopen zes dagen ten minste vier maal een crisis doorgemaakt wegens het falen van de kransslagader, plus (zaterdag) een watergezwel in de longen en (sinds zondagavond) een bloed uitstorting in de maag. Desondanks verzekerde de nota van gisteravond dat Francq de dag rustende had doorgebracht en geheel bij bewust zijn was. Hij ontving zelfs enkele van de vele persoonlijkheden die naar het paleis kwamen in de hoop hem te zien. Als men in aanmerking neemt wat de bijna 83-jarige Franco in de afgelopen dagen en uren heeft doorgemaakt, is het geen wonder dat een Barcelonese avond krant gisteren met de volgende koptitel verscheen: „Indrukwekkende weerstand van Franco”. Een andere avondkrant had een meer pessimistische koptitel: „Bijna alle hoop is verloren”. Inderdaad Is het een feit dat bijna niemand meer gelooft dat Franco zal genezen maar ook is het een feit dat hij zich nu met dezelfde hardnekkigheid vastklampt aan het leven, waarmee hij zich 39 jaar lang heeft vastgeklampt aan de macht. Inmiddels is uit welingelichte bron vernomen dat de regering, nu Franco’s overlijden elk moment kan worden ver wacht, heeft besloten om voorlopig geen poging te doen Franco formeel afstand van de macht te laten doen en hem evenmin „onmacntig” wil verklaren, met welke laatste stap de macht automatisch op Juan Carlos zou overgaan. Volgens de informanten zou deze kwestie pas weer gaan spelen wanneer Franco’s doodsstrijd zich langer dan en kele dagen rekt. De regering zou het voorlopig verkiezen de gebeurtenissen hun loop te laten hebben. Morgen wordt in Madrid met de ge bruikelijke bijeenkomst van de nationale raad de stichtingsdag, 29 oktober 1933, van de Falange Tradicionalista, de Spaanse nationale beweging, herdacht. Bij ontstentenis van het staatshoofd zal de zitting worden gepresideerd door de vice-voorzitter van de raad, minister voor de beweging Jose Solis Ruiz.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1