Kabinetsplan nieuwe grondpolitiek muurvast Liberaal Sam van Houten wilde slechte bedrijven onteigenen ff L, .F a n- u n I 1 door Jan Werts I i* PvdA geschrokken Kernpunten GEBRUIKSWAARDE VOORKEURSRECHT HANDELS- OF VERKEERSWAARDE Nieuwe ontwerpen liggen gereed Uiteenlopende meningen 1, 'V.--# Wanneer kan de overheid aankopen? Tegen welke prijs? 1.00 Wie krijgt het beheer van grond en panden: overheid of particulier? Begin juli bereikte men in het kabinet een akkoord over het grondbeleid. Er komt een voor keursrecht voor de gemeenten. Links wil dat ook andere organen (provincie, gewest, het rijk) dat recht krijgen. Omdat hierover geen ernstige me ningsverschillen zullen ontstaan, verder vooral aandacht voor de prijs die de overheid gaat betalen. In plaats van de handels-, wordt dat de gebruikswaarde, met uitzonderingen voor onbil lijkheden De VVD heeft op dit terrein geen andere ambitie, dan dat zij de bestaande situatie wil handhaven. Gebruikswaarde en voorkeursrecht worden dan ook van de hand gewezen. De overheid moet wel actief gronden kopen bij de herverkaveling van het platteland. Onrendabele agrarische bedrijfjes kunnen dan verdwijnen DS’70 steunt in grote lijnen de progressieve voornemens. De problematiek rond de ruimte is in een vierhoekig kader te schetsen De waardestijging van onroerend goed die het gevolg is van overheidsactiviteiten valt toe aan de gemeenschap. De waardering Jj onteigening gebeurt op de grondslag van de gebruikswaarde „De financiële en wettelijke mogelijkheden om de grond in gemeenschapsbanden te brengen worden sterk uitgebreid, allereerst in gebieden voor sanering, nieuwbouw en plattelandsrecon- structie en recreatie. Speculatie in onroerend goed (grond, oude pandjes) worden uitgebannen Zelfs wanneer de plannen van links helemaal uitgevoerd zouden worden, komen alleen de eerste twee kanten aan de orde. Over beheer en verdeling spreekt men nog niet. PvdA en PPR willen dit geleidelijk aan via erfpacht mede een zaak van de gemeenschap laten worden Merkwaardig genoeg is het een libe raal geweest, die het eerst verregaande invloed van de overheid vroeg. In 1884 De socialisten willen dat er een einde wordt gemaakt aan het verschijnsel dat eigenaren over betaald worden. Dit leidt er momenteel toe, dat zij In 1884 stelde hij voor om bij onteige ning slechts de concrete opbrengst In het ene ontwerp krijgen gemeenten het zogenaamde voorkeurs recht. Voor de betekenis van dit en andere begrippen In de Ingewlk- Dat laatste schreef oe toen nog bestaande krant De Tijd al in de vroege zomer van 1973. De minister-president werd boos en gaf de In Den Haag gaat het gerucht dat de socialis ten zo geschrokken zijn van het ontwerp van de De veel hogere waarde als „flatgrond" wordt niet vergoed, omdat die waarde stijging voortvloeit uit een beslissing van de overheid. De eigenaar heeft daar niets voor hoeven te presteren. Het is tamelijk toevallig wiens woonhuis, boerderij of stuk land bestemd wordt voor de bouw van kantoren, woonhuizen of wegenaan leg, zo is de redenering. In 1950 leek het erop, dat PvdA, con fessionelen en WD het eens zouden worden. In de staatse ommissie-Van Voortman ontkent het bovenstaande* slechts ten dele. Hij geeft toe, dat de kwestie ingewikkel- Den Bergh, ingesteld voor herziening van de woningwet, sprak men af dat de overheid voortaan de gebruikswaarde in plaats van de handelswaarde zou vergoeden bij de aankoop van grond. Dit akkoord is nooit uitgewerkt in een wettelijke regeling. Deze ARP’er heeft ook veel invloed binnen de KVP en de CHU. Namens de drie partijen werkte hij mee aan het onlangs verschenen CDA- rapport „Grondeigendom en grondbeheer, een opdracht voor individu en gemeenschap”. Deze titel zegt het al. Prof. De Haan staat niet zonder meer afwijzend tegenover de plannen van het kabinet. Hij ziet het wat anders. Verwijst naar een lang artikel dat onlangs verscheen in de kaderbladen van de KVP, de ARP en de CHU. Schrijver is de Amsterdamse hoogleraar in het administratieve recht en het grondgebruik, prof. mr. P. de Haan. belangrijkste bezwaar tegen de gebruikswaarde is. dat er een fundamentele rechtsongelijkheid ontstaat tussen eigenaren die verplicht aan de overheid verkopen (voorkeursrecht) en zij die ook in de toekomst aan beleggers en speculanten mogen leveren. Een deel van de eigenaren moet dan goedkoop, de rest mag duurder blijven verkopen. Rechtsongelijkheid dus. Dit bezwaar blijkt de afgelopen maanden ook in de kring van links groeiende aanhang te krijgen „Dit alles voor het twijfelachtige voordeel van hooguit enkele guldens per m2, een paar procent, van de prijs van bouwrijpe grond en nog geen half procent van de prijs van een woning". De Haan wil aankopen op basis van „vrije keuze tussen gebruikswaarde en exploitatie- waarde". Onder de laatstgenoemde verstaat hij, hoewel dat niet duidelijk uitgewerkt is, een com promis tussen de handels- en de gebruikswaar de. Maar kunnen de prog.essieven het accepte ren dat zij een zaak waarvoor zij zich zo sterk hebben gemaakt laten verwateren tot een slap aftreksel? 2. De linkse drie erkennen, dat ze de grondpo litiek al bij de formatie van het kabinet uit hun handen hebben laten glippen. Ze letten de vol gende keer beter op. Dit alternatief is eveneens politiek onhaalbaar. Verder wijst De Haan op de rechtsonzekerheid waarin eigenaren soms vele jaren moeten verke ren, omdat ze niet weten wat hun boven het hoofd hangt en ook ondoelmatigheid aangezien de procedures nog ingewikkelder zullen worden Minister-president Den Uyl staat voor een moeilijke keuze, hoewel 0,00 9,50 3,50 5,00 7,50 2,50 2,50 11,50 5,00 0,00 3,50 4,00 9,50 8,00 8,50 7,50 7,50 5,00 7,50 5,00 0,00 9,50 7,50 6,50 Wie maakt uit wat er daarna met de goederen gebeurt? •r ontwerpen van wet gereed lagen. Niettemin Is de kans groot, dat ook 1975 zal verlopen zonder dat we meer te weten komen. Schuift het kabinet Mn van de moest fundamentele progressieve plannen op de lange baan? Waar hh|f1 hot gevecht om de grond van Nederland9 De plannen voor een andere grondpolitiek van he’ kabinet Don Uyl worden steeds w»*-" i»itg»‘sh«id Hi j” grondspeculatie onder een linkse regering rnogeli|k9 Deze en andere vragen komen aan de <»rd» hiig.i.uic artikel Er is aanleiding voor de belichting van enige achtergronden want het plan van de linkse drie voor rrn .nuii- bi| de verdeling van onze schaarse ruimte zit muurvast Een moeilijk te definiëren begrip. Het is de waarde die zowel bij onteigening als bij toepassing van het voorkeursrecht wordt berekend op basis van het bestaande gebruik. Een akkerbouwer wiens grond bestemd is voor de bouw van flats, krijgt d° waarde als akkergrond vergoed. Bovendien worden ook bij de gebruikswaarde de bedrijfs- en inkomensschade vergoed. Recht van de overheid om bij voorrang grond en ander onroerend goed (huizen, bedrijfsgebouwen) nodig voor nieuwe (stedelijke) bestemmingen aan te kopen. Aan de eigenaren wordt dus de verplichting opgelegd om hun bezit, zodra ze dat kwijt willen, eerst bij de overheid ter verkoop aan te bieden. Het voorkeursrecht kan gelden overal waar de overheid plannen heeft, dus zowel in de bebouwde gebieden (stadsvernieuwing) als op grote deleh van het platteland. Het hoeft geen nadere uitleg dat hier forse veranderingen worden bepleit. Veel minder ver gaan de drie christelijke partijen KVP, AR en CHU. In hun Schets van Beleid uit 1972 zeggen zij: „Een stringente grondpolitiek is onontbeerlijk om ten aanzien van de ruimtelijke ordening een goed beleid te kunnen voeren. Grondspeculatie moet worden tegengegaan. Daartoe een voor- kooprecht voor de gemeenten". Wanneer links hieraan vasthoudt zal men het verliezen. Het kabinet-Den Uyl komt dan ten val en er komen vervroegde verkiezingen met als inzet de grond van Nederland. Voor KVP en ARP zou zo'n stembusslag verkeerd uit kunnen pak ken. De (kleine en grotere) ondernemers die vaak confessioneel stemmen zullen Andriessen en Aantjes wellicht belonen. De arbeidersaanhang van deze politici zal echter niet zonder succes worden ingepeperd dat men voor betaalbare stadsvernieuwing, woningbouw en recreatiege bieden toch maar beter op links kan stemmen. 1Het in het kabinet gesloten akkoord wordt uitgevoerd. Om de rechtsongelijkheid te voor komen (twee markten) zorgt de centrale overheid ervoor dat de gemeenten over middelen gaan beschikken om overal waar onroerend goed wordt aangeboden, te kopen. Als je dus een nationaal voorkeursrecht voor de overheid creëert, komen er geen twee markten en ontvan gt iedere eigenaar de gebruikswaarde. „Maar het is een grote vraag of we KVP en ARP hiervoor meekrijgen", zo geeft Voortman toe Politiek onhaalbaar dus De prijs die het onroerend goed opbrengt bij vrije verkoop aan een nieuwe gebruiker, een belegger of speculant. wet, dat ze het maar liever nooit In werking zien treden. De bezitters zouden er geen cent slechter van worden, terwijl de administratieve chaos en het tijdverlies dat samengaat met het door de overheid aankopen voor stadsvernieuwing en uitbreiding alleen maar toe zou nemen. Binnen de fractie van de Partij van de Arbeid zou men zich zelfs al afgevraagd hebben of het wel verstandig was de grondpolitiek van het kabinet zo op te hemelen. Hoe maakt men de verwach tingen nu nog waar? 3. PvdA, D'66 en PPR gaan, geholpen door de kleine linkse partijtjes plus DS’70, het gevecht aan met de rest van het parlement. Inzet is een zo volledig mogelijke toepassing van de ge bruikswaarde. Slechts in echte uitzonderingsge vallen mag daarvan afgeweken worden. Ir. Arend Jan Voortman, landbouwdeskundige van de fractie, zegt veel begrip te krijgen wanneer hij agrariërs uitlegt wat de PvdA nu precies wil veranderen. Het gaat om een soepele toepassing van de gebruikswaarde als maatstaf, plus een volledige vergoeding van bedrijfs- en inkomens- x schade. In zeldzame uitzonderingsgevallen, bij- voorbeeld wanneer een jonge ondernemer zich I enkele jaren geleden peperduur moest vestigen. I kan er afgeweken worden van de gebruiks- I waarde. waarde van grond en goederen te ver goeden. Dat gaat nog verder dan de gebruikswaarde, waarvoor de progres sieve partijen nu pleiten. Verder zou volgens Van Houten een eigenaar die zijn bezit verwaarloost, gedwongen moeten kunnen worden het over te dra gen aan de gemeenschap. Dat laatste is de kern van de hele zaak. Bijna drie jaar heeft het kabinet geprobeerd om uit te vissen hoe men zwart op wit kan krijgen in welke gevallen wel en niet van onbillijkheden gesproken kelde «trijd om de oodem van Nederland, zie bijgaand kader. Op basis waarde goed In gedachten te houden, wil men de rest van dit verhaal van dit recht krijgt de overheid dus het wettelljke recht om binnen de kunnen volgen. bebouwde steden en dorpen en op het tand grond, huizen en andere onroerende goederen te kopen, zodra de eigenaar er vanaf wil. Nog maar enkele maanden geleden Is het dat de aanvoerder van de Partij van de Arbeid In de Tweede Kamer, Ed van Thljn, voor de radio in het programma de Rooie Haan riep, dat hl) het kabinet ten val In het andere wetsplan wordt voorgesteld om de prijs die de zou brengen wanneer de nieuwe grondpolitiek er niet snel kwam. Men overheid voor dat goed betaalt voortaan anders lager te weet, voor de linkse drie PvdA, PPR en D'66 is 1975 het Jaar van de berekenen. In plaats van de handelswaarde (zie kader) gaat men over Waarheid met een hoofdletter. Er moeten nu veranderingen aange- op do gebruikswaarde van do grond en de panden. Het Is zaak de bracht worden In de grondpolitiek, de zeggenschap van werknemers, genoemde begrippen voorkeursrecht, handelswaarde en gebruiks- de vermogensaanwas en de Investeringen in het bedrijfsleven. mag worden. De jonge tuinder of winkelier die zijn bedrijf moet ruimen moet zo erkennen alle partijen zodanig betaald worden, dat hij een minstens soortgelijke onderneming elders kan kopen. Komt de bijna gepensioneerde boer, die al zijn kinderen een ander vak heeft laten leren, ook het recht toe om een (vaak in de honderddui zenden guldens lopende) extra uitkering voor de handelswaarde te ontvangen? der blijkt te zijn dan sommigen van zijn collega’s dachten. De PvdA heeft zich in een politiek kwetsbare positie laten drukken. De confessione len, die de uitzonderingsregel er bij de formatie van het kabinet door wisten te drukken, lijken het spel te gaan winnen, zo voegen wij hem toe. Hans Kombrink, Kamerlid voor de PvdA, zegt gevraagd naar een concreet voorbeeld: „Als grond werd gebruikt voor akkerbouw, dan zou men bij de vaststelling van de waarde erop kunnen (blijven) wijzen dat die grond ook ge schikt is om er tuinbouwkassen op te bouwen. Bij de waardering moet daar dan ook rekening mee worden gehouden, hetgeen de prijs flink kan opstuwen” voortman wuift die argumenten niet weg. Hij verwacht de grote voordelen ook niet bij het aankopen van agrarische grond, maar eerder bij de grote stadsvernieuwingen. Daar slaan machti ge ontwikkelingsmaatschappijen hun slag en la ten de gemeenschap onnodig miljoenen neertel len. Hij wijst er verder op dat ook De Haan het principe van de gebruikswaarde uiteindelijk niet afwijst. Daartoe voert de CDA’er een nieuw begrip in, dat het compromis zou kunnen gaan worden waarop links en de confessionelen hun nieuwe grondbeleid gaan baseren In principe is dat laatste niet het geval. Maar nu het ontwerp van wet de afgelopen weken door specialisten van de linkse partijen bestudeerd is, blijkt dat het mogelijk is om vrijwel alle aankopen van de overheid onder de uitzonderingsbepalin gen te brengen. Een deskundige zegt dat het wetsontwerp er zelfs toe zou kunnen leiden, dat de overheid in bepaalde gevallen in plaats van minder, meer geld neer moet gaan tellen De overheid heeft het voorkeursrecht bij alle verkopen van onroerend goed dat, krachtens een wettelijke regeling, bestemmingsplan of bouw plan, deel uitmaakt van een stadsvernieuwing, of -uitbreiding, plattelandsreconstructie, wegenplan of recreatiegebied. Er wordt gestreefd naar een landelijk uniform beleid voor de uitgifte van grond voor woningbouw en industrievestiging”. Ook in het buitenland heeft men de beslissing van de overheid om een be paald gebied tot bouwterrein te promo veren bij het bepalen van de grondprijs niet mee willen tellen. In België kent men bijvoorbeeld de bekende wet van 29 maart 1962. Ook de Westduitse "St&dtebauförderungsgesetz" van 27 juli 1971 gaat van die gedachte uit. Voortman: „Wij staan inderdaad voor een enorm dilemma. Ik zie drie mogelijkheden waaruit door ons een keuze gemaakt moet worden, namelijk: De landbouworganisaties verdedigen een vol ledig vrije prijspolitiek voor de grond. Ten onrech te aldus De Haan. „Meer dan ooit is de eigen boer thans bezig het slachtoffer te worden van een vorm van liberaal kapitalisme, die men in deze tijd niet meer voor mogelijk zou houden. In een felle concurrentiestrijd met collega's en spe culerende beleggers is hij veelal genoodzaakt een prijs te betalen die meer dan tweemaal zo I hoog ligt als de agrarische gebruikswaarde van j TTi zeg tienduizend gulden per hectare. Met het ’"’SS! PvdA-Kamerlid Voortman ben ik van mening dat hier ten spoedigste iets aan gedaan moet wor- j den”, aldus prof. De Haan. Twee en een half jaar geleden bij de start van het kabinet kondigde hoofdredactie er zelfs publiekelijk van 'langs. Inmiddels heeft de tijd minister-president Den Uyl aan dat de grondpolitiek Ingrijpend her- hem ongelijk gegeven. Toch liggen er bij de Raad van State twee zien zou worden. In de Troonrede van 1973 werd dat herhaald. In 1974 wetsontwerpen klaar. Daarin is drie jaar studeren en onderhandelen met Prinsjesdag wMr beloften. Toch verder geen nieuws dat jaar. tussen veranderingsgezinde linkse en (zeker op dit terrein) behou- Afgelopen Prinsjesdag verklaarde de premier voor de vierde keer dat dende KVP-ARP-polltlcl gesublimeerd. waarde in afgezwakte vorm was opge nomen. Na de val van dit kabinet, trok het kabinet-De Jong het in 1967 in. In 1969 trokken vier socialisten op nieuw de stoute schoenen aan. Zij pu bliceerden een initiatiefvoorstel van wet. Daarin was de onteigening tegen gebruikswaarde in onverkorte vorm op genomen. Dit ontwerp is nog bij de Kamer in behandeling. Grondpolitiek is een teer onderwerp. Iedereen heeft er een (vaak emotioneel bepaalde) mening over. Dat maakt het onderwerp ook zeer geschikt om het kabinet ten val te brengen. Maar daarover later. Eerst een korte opsomming van de uiteen lopende meningen binnen het parlement. De progressieve partijen zeggen in hun regeerak koord Keerpunt uit 1972 het volgende: De strijd om een andere grondpoli tiek wordt al langer dan deze eeuw duurt, door socialisten aangevoerd. Sommige politici, waaronder de huidi ge voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Anne Vondeling, hebben er zich al ja ren mee beziggehouden. Tot nu toe met minimaal succes. over zoveel geld beschikken dat de grondprijzen extra worden opgestuwd. Agrariërs die niet het geluk hebben in een uitbreidingsplan te vallen, store zich daar nogal aan, omdat zij bij het vergroten van hun bedrijf nooit op kunnen bieden tegen de door de overheid uitgekochte collega's. „Dit verschijnsel willen wij aan banden leggen”, aldus Voortman In 1966 publiceerde het kabinet-Cals- Vondeling een ontwerp van wet waarin de kwestie onteigening tegen gebruiks- Samengevat is een flinke meerderheid van de Tweede Kamer voor de invoering van een voor keursrecht, terwijl een grote minderheid een andere waardering gebruikswaarde wenst. Vooral om het laatste zal het komende jaar de strijd dus (blijven) gaan. KVP en ARP beslissen uiteindelijk of de plannen van links het zullen halen. diende het kamerlid mr. Samuel van Houten een ontwerp van wet in dat veel verder ging dan wat links nu voor ogen heeft. Van Houten, die veel later overigens als een zeer conservatief man de Kamer verliet, deed voor de eeuw wisseling meer baanbrekend werk. Van hem is de wet op de kinderarbeid van 1874. Over de kern van de zaak, de gebruikswaarde als vervanging van de handelswaarde, is deze ARP’er het echter niet met links eens, al doet hij wel een aantal stappen in die richting. Zijn IV’. Ir. Arend Jan Voortmans Landbouwdeskundige P.v.d.A. Drs. Ed van Thijn Fractievoorzitter P.v.d.A.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 21