Eerste paal is de grond in 9 R ir- DINSDAG 2 8 OKTOBER 1975 WONEN 23 1 ALMERE, nu nog een door woelde zandvlakte aan de zuid rand van Zuidelijk Flevoland, over een jaar bewoond door de eerste Almeerders. Straks de grootste stad van het voormalige Z uiderzeege bied De woningbouw - een week of wat vertraagd - is begonnen. Dat is dan de eerste werkelijke aan zet voor een stad, waarvan doel en functie volgens goed vader lands gebruik door een groep cri tici betwijfeld en ontkend wor den, maar die in ieder geval door zijn ontwerpers bedoeld is als oplossing voor woonproblemen van Amsterdam en ’t Gooi. Centrale en café Erbij zijn van de meest in mensen, die ei Woningwethuren Centrum öL 1 ELYSTADj - I jbU -- Beschutte route voor fietsers. Centrum-straat in Almere Haven. Almere: stad voor iedereen Smalle straatjes zonder auto's. niet alleen voor pioniers Wandelniveau, gezien van de djjk al. de <1 de de en provincie Utrecht de voornaamste ver binding met Almere en de rest van de zuidelijke IJsselmeerpolders gaat worden. Op de foto’s: Boven: in deze hoek van Zuide lijk Flevoland komt Almere. Op de achtergrond de Hollandsebrug bij Muiderberg met naar rechts de weg Lelystad. Links het Gooi meer. Industrievestiging wordt aantrekkelijk gemaakt met grondprijzen vanaf 25,- per vierkante meter. Reeds is er een Amsterdams bedrijf, dat al heeft aange- kondigd met werknemers naar Almere te trekken. In het jaar 2000 moet deze stad tussen de 125.000 en 250.000 inwoners hebben. En over een 5 jaar zullen er een 10.000 mensen wonen in Almere-Haven, geen massale opeenhoping van steen, maar een handvol steden en stadjes, gesitueerd in een uitgestrekt parklandschap. Voor de bouw hebben de oude IJsselmeerstad- jes model gestaan. Dus niet één grote stad, maar een plaats van kleinere en grotere stadjes, vol contrasten dus. Uit vijftienhonderd aanmerking komende reeds wilden wonen, had de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders honderd ge gadigden uitgezocht die in ieder geva) binnen het nog in bespreking zijnde nor menstelsel vallen en de voor het meren deel al in de beginperiode in de nieuwe stad gevestigd moeten zijn. Die honderd waren uitgenodigd het slaan van de eer ste paal bij te komen wonen. „De toekomstige bewoners moeten ei bij zijn op zo'n belangrijk moment, vond de RIJP. Maar critici van de ambtelijke werk wijze van de dienst die de IJsselmeer polders inricht, vonden dat maar een loos gebaar. Want de werkelijke belang rijke momenten voor de ontwikkeling van Almere zijn voorbij, of moeten nog komen, maar liggen op een ander vlak dan het heien van een paal. Verbindingen naar buiten een spoor wegverbinding met Amsterdam en Het Gooi kan op zijn vroegst gerealiseerd zijn in 1985. Tot dan zullen busdiensten uitkomst bieden. Aan de bouw van ver- keersbruggen wordt binnenkort begon nen. Voor een woning in Almere zal iemand uit de laagste inkomensgroepen een huur van maximaal 200,- moeten betalen. Een AOW’er betaalt voor een bejaarden woning 125,- per maand. Voor mensen met een hoger inkomen kan de huur tot f 300,- oplopen voor een huis met vier tot zes kamers. De eerste paal voor de woningbouw in Almere de nieuwe stad aan het Gooi meer is geslagen op 30 september. Aan sluitend begint de bouw van een kleuter- basisschool en een supermarkt, het on derhoud van een manifestatieterrein, de aanleg van een volkstuincomplex en het bouwrijp maken van een bedrijventer rein. Almere is niet meer een vaag idee. Het is nu een stad in aanbouw met de mid deleeuwse naam van de voormalige Zui derzee. De ligging van Almere wijst ook in die richting: tegenover Naarden en Huizen, ongeveer zes kilometer oostelijk van Hollandse Brug, die bij Muiderberg verbinding vormt van Amsterdam Gooi enerzijds, de polder anderzijds. Als mogelijk overloopgebied voor provincie Utrecht is Almere voorlopig van geen betekenis. Utrecht heeft ooit aspiraties in die richting gehad, het rijk dacht er anders over. De ligging van de tot nu toe enige brugverbinding aan de zuidkant van de polder oriënteert Alme re ook helemaal op de regio Amsterdam en Het Gooi. Maar dat laatste gaat ver anderen. Nog dit jaar moet oostelijk van Hui zen de bouw van de brug beginnen die omstreeks 1978’79 via de doorgetrokken autosnelweg UtrechtHilversum voor de Almere is nu nog een doorwoelde zand vlakte: draglines, zandauto’s, wat sleuven in de grond met een ogenschijnlijk gril lig, willekeurig patroon en op twee plaat sen de eerste resultaten van bouwactivi teiten in beton en steen: dichtbij het randmeer een stel heipalen; wat dieper de zandvlakte in een gebouw dat al tot dakhoogte gevorderd is. Dat gebouw wordt de PTT-centrale waarmee al in een heel vroeg stadium begonnen moest worden om de eerste bewoners direct na hun vestiging in de nieuwe stad te kun nen bedienen. De heipalen dicht bij de Gooimeerdijk zijn voor het café-restaurant dat al even hard nodig is. Almere is ontworpen als een stad met drie afzonderlijke woonkernen en daar van gaat Almere-Haven de eerste wor den. Almere-Haven moet 7 a 8000 woningen gaan omvatten plus alles aan voorzie ningen en werkgelegenheid wat bij een stadje van 20 a 25.000 inwoners in het algemeen aanwezig is. Afgezien van de telefooncentrale en het café zijn er nog een paar elementen waaraan in de afgelopen maanden al is gewerkt: een (werk)haven met voorlan den en een stelsel van „stadsgrachten” die behalve voor de waterhuishouding mogelijkheden bieden voor de recreatie. Nu gaat dan binnenkort de bouw van huizen beginnen. De plannen omvatten voor de eerste twee woningbouwgebie den en het centrumgebied van de deel- stad Almere-Haven in totaal een kleine duizend woningen. Daarvan zijn er on geveer 120 boven en naast de winkels en kantoren in het centrumgebied gesi tueerd. De plannen voor de woningbouw en Voor de watersporters een teleurstel ling, want vóór 1980 zal er nog geen ple- zierhaven in Almere zijn. De naam Al mere-Haven brengt velen op het idee: Ha, ruimte voor m’n boot. Maar de ha venplannen zijn nog onderwerp van intern beraad. Óver de definitieve aanleg van het recreatiegedeelte kan nog weinig worden gezegd. Wat voor huur de eerste bewoners gaan betalen is op de dag van het slaan van de eerste paal bekend gemaakt. (Zie on der „Eerste paal de grond in”). Woning wethuren, zegt de Rijksdienst IJssel meerpolders. Op vragen over de kansen voor parti culiere woningbouw en koopwoningen moet de RIJP voorlopig nog het ant woord schuldig blijven. Ten slotte: het centrum van dit eerste deel van Almere-Haven. Honderdtwintig woningen in een gebied waarin wonen, winkelen en werken sterk vervlochten zijn. Er komt 3900 m2 winkeloppervlakte, 3200 m2 kantoorruimte. De woningen in het centrumgebied zijn voor het meren deel ruim en krijgen woonbalkons. Van de duizend woningen waarmee dit jaar een begin wordt gemaakt, worden er’ 500 a 600 opgeleverd in 1976, De eerste gezinnen zullen in de zomer van het volgend jaar hun huis kunnen betrekken. Ze vinden dan ook een supermarkt, ge reed en een busverbinding met Amster dam en Lelystad. De Flevodienst zal min stens een uurdienst onderhouden; er zijn besprekingen aan de gang om er zo snel mogelijk een halfuurdienst van te ma ken. Bij het begin van het schooljaar 1976 77 moet er ook een kleuter-basis- school gaan draaien. De voorlichtingscampagne die voor Al mere is gevoerd, heeft zoveel belangstel ling opgelevrd dat de Rijksdienst van de IJsselmeerpolders voorlopig maar met zijn vooral op Amsterdam gerichte, bijna wervende voorlichtingsbijeenkomsten is gestopt. Er zijn zo’n 10.060 belangstellenden ge registreerd, goed voor een bevolking van 30.000. Dat betekent niet dat er op dit ogenblik ook dertigduizend serieus gega digden op Almere staan te wachten. Er zijn er heel wat bij die zich gewend aan jarenlang wachten maar vast opgegeven hebben met het oog op „la ter” (bijvoorbeeld na pensionering) of die precies evenveel of even weinig belangstelling hebben voer andere Am sterdamse ovcrloopgebieden, zoals Pur- merend. Al organiseert de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders geen bijeenkomsten meer in het informatiecentrum aan de polderkant van de Hollandse Brug tegen over Muiderberg, de algemene voorlich ting gaat wei door Op de beurs Koop huis bijvoorbeeld, die van 30 augustus tot en met 2 september in het Beatrixge- bouw van de Jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden, is ook de RIJP present. Daar geeft de dienst voorlichting over de ves- tigingsmogelijkheden zowel in Lelystad als in Almere. het centrumgebied zijn ontworpen door particuliere architectenbureaus. Het gebied waar straks de eerste paal de grond in gaat wordt bebouwd met 414 woningen, ontworpen door architect J. van Stigt uit Amsterdam. De woningen zijn gegroepeerd in veel hoeken. Er komen stille, gesloten hofjes met overwegend grote tuinen aan de binnenzijde, maar er komen ook publieke binnenruimten met grote oppervlakten openbaar groen. Auto's kunnen deels centraal gepar keerd worden, deels voor de deur, maar er komen ook autovrije voetgangers- ruimten. In het plan zijn tien rolstoelwoningen opgenomen en rond de pleintjes zijn ze ventig kleinere woningen ontworpen die ook voor bejaarden geschikt zijn. Almere moet namelijk niet een stad worden voor stoere pioniers of voor uitsluitend jonge gezinnen, maar voor iedereen. En omdat vooral in de begintijd zo'n stad in de pol der zeker voor rasechte Amsterdam mers maar een vreemd, vér ding is. een soort emigratiegebied, is er rekening gehouden met vestiging niet alleen in gezinsverband, maar ook in familiever band. Bijvoorbeeld: een bejaard ouder paar dat met een jong gezin meetrekt naar de nieuwe stad; zelfstandig wonen de kinderen die hun ouders vergezellen naar de nieuwe horizon. In de loop van 1975 moet ook met het tweede woningbouwproject een begin worden gemaakt. Dat tweede gebied is ontworpen door ir A. Mastenbroek uit Scheveningen en omvat 450 woningen. Het wordt een woonbuurt met lintbebou wing langs een voetgangers-fietsroute en langs een centrale autoroute, met korte bouwblokken van vier woningen als aan vulling. Ook in dat gebied is veel aan dacht besteed aan woningvariatie en aan verschillende verdelingen tussen open bare en privé-terreinen. In het dichtbij het centrum gelegen ge bied zijn „onderhuizen” geprojecteerd die als woning kunnen dienstdoen, maar ook als atelier of bedrijfsruimte. Ongeveer honderd woningen zijn be doeld voor bejaarden, kleine of onvol ledige gezinnen, alleenstaanden, werken de jongeren. I 4 „ntflMWIt Put merend Zaandam Elhurg AMSTERDAM Harderwijk Bussum Hilversum Amersfoort Utrecht Kempen Daaronder: op de dag dat de eer ste paal werd geslagen, een rond wandeling over de winderige zandvlakte. Links de landdrost dr. VV. Otto en minister Wester- terp (midden). Rechts onder: hier gaat de eer ste paal voor de nieuwe stad aan het Gooimeer. Minister Wester- terp verricht de plechtigheid wat „ongezien”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23