Ongeveer 25 pet. kopers Bouwfonds-woning verdiende minder dan f 23.000 Doe alles eens anders en zuiniger 1 1 i Jl I ni DINSDAG 28 OKTOBER 1975 WONEN 25 I 1 f I 3 r f si p-’’ L- I fetf? - te Beestenboel: dieren onder dak voor Woningen te Schiedam (boven) en terras flats te Ede (onder). Hoofdvorm 1 en 2 kennen dus rente en aflossing, hoofdvorm 3 kent rente en pre mie plus eventueel vrijwillige aflossing. De bruikbare vergelijking Een vergelijking tussen deze drie hoofd vormen kan men zo moeilijk of gemak kelijk maken als men wil. Waarschijnlijk zijn de moeilljkste ook het meest zuiver omdat met een groot aantal factoren rekening kan worden ge houden zoals: gevende faktor zal zijn. Maar ook ele menten als een laag inkomen nu, met een sterkte carrièreverwachting of andersom een hoog inkomen nu, maar een spoedige pensionering met de vrijwel onvermij delijke teruggang in inkomen, dienen in het advies verwerkt te worden. Hoe financier ik mijn huis als ik over eigen geld beschik? - verandering van het rentepercentage gedurende de looptijd; - de inflatie die onderscheid maakt tus sen guldens van nu en guldens van straks - de invloed van de konkomstenbelasting bij gelijkblijvend tarief; - de invloed van de inkomstenbelasting - reële inkomstenstijging van de cliënt; afsluitprovisie; - de aard van de winstbijschrijving bij hoofdvorm 3. de bedrijfsresultaten van die verzeke raar. De bedrijfsresultaten worden be ïnvloed o.a. door de kosten en die kun nen het winstresultaat alleen maar druk ken. Wij vragen voor onze cliënten een winstdeling van een zodanige struktuur, dat het gehele kostenapparaat van ver zekeraar daarin geen rol speelt. U zult dat merken in de slotuitkering van uw levensverzekering En een hogere slotuitkering zal beteke nen, dat uw hypotheek éérder is afgelost dan dn de oorspronkelijke gedachte ter mijn. O.a. zal daar uw kapitaalwlnst kunnen liggen! Voor de lezer die de methoden van vergelijking diepgaander wil betuderen, verwijs ik gaarne naar de volgende ar tikelen: Prof. dr. R. Bannink en drs. J. van der Hilst, Intermediair 14 december 1973. Hypothecair crediet - Ec. Stat. Berich ten, 10-4-1974. In samenwerking met de Consumentenbond. Voor de visliefhebbers om te kij ken stonden er een paar voorbeelden van zoet- en zoutwateraquaria, compleet ingericht met vis en al. Dankzij de tegenwoordige siliconenlijmen is het mo gelijk zelf een aquarium te lijmen. En dat schildpadden in veel te kleine bakjes met een plastic boompje een schande is, zal iedereen langzamerhand wel weten. De riante bak, die in Rotter dam voor waterschildpad) es was inge richt, inclusief filter, zal wel niet voor iedereen zo groot hoeven te zijn, maar toonde wel aan hoe het eigenlijk zou moeten. Niet iedereen zal er op gebrand zijn Natuurlijk hoeft niet direct iedereen voor zijn hond een elektrisch verwarmde betontegel te kopen voor 180 gulden, zodat Fikkie de winter behaaglijk in zijn buitenhok kan doorbrengen. Maar wel stond er een model voor een prachtig buitenhok, dat zelf te bouwen is (ook geschikt voor een dwerggeitje). Een hok dat aan alle eisen voldoet, voorzien van ’StT-" Naarmate de natuur steeds verder van onze flats en eentonige nieuwbouwwij ken verwijderd raakt en de welvaart stijgt, hebben meer mensen behoefte om een brokje natuur in huis te nemen. Vandaar dat de toevlucht wordt gezocht in weelderige plantenbakken en allerlei soorten dieren, die in onze kamers zijn terug te vinden. Al heeft het soms meer van een aardige decoratie dan een stukje natuur dat met toewijding moet worden verzorgd. Met planten hebben de meeste mensen thuis geen moeilijkheden. Volgens een oude traditie is elk huis voorzien van een vensterbank (al melden sommige ar chitecten tegenwoordig, dat die overbo dig zijn) waarop een hele serie potten, potjes en vazen met planten, bloemen en stekjes goed kunnen staan. Weliswaar gaat er regelmatig wat dood vooral nu we meer vreemde planten gaan houden in plaats van de vertrouwde begonia, maar een nieuwe is zo „gestekt”. Of gekocht, al zijn er ook mensen die er geen kwaad in zien om elke week een nieuw boompje uit het bos te roven. Ook huisdieren zijn erg in trek. Na tuurlijk op de allereerste plaats honden en katten, maar konijnen, cavia’s, Verder is het belangrijk wélke maatstaf men aanlegt voor de vergelijking. Is een lage netto last in de eerste jaren voor de cliënt van belang of is de vergelijking naar rendement, m.a.w. naar de laagste totaalkosten doorslaggevend? Het ideaal, nl. een mengvorm van beide, blijkt in sommige gevallen ook nog te realiseren. Nu komen we op het terrein van de variaties op de hoofdvormen. De goede hypotheek-adviseur kent ze en weet ze toe te passen op de situatie van de cliënt. Het is duidelijk dat iemand die een ho ger inkomen heeft, veel meer op het to taal van de rente-aftrek moet létten dan iemand met een laag salaris, waar vooral de liquiditeitspositie de meest doorslag- tochtportaal en een handige schuifwand om binnen alles goed schoon te kunnen houden. Er waren voorbeelden te zien van kippen-, duiven- en konijnenhokken (in clusief de beesten) waarop menig flatbe woner bijna jaloers zou worden. Wie siereenden in zijn tuin wil houden kon ook terecht om een eendenvijver en omgeving te bekijken. Maar ook voor eenvoudige volières om een kanariepietje op het balkon te houden was de ruimte ingericht. door D. A. Doelman, In dag- en weekbladen wordt zowel redactioneel als in de advertentiekolom men veel aandacht besteed aan de vraag hoe iemand zónder eigen middelen of met erg wéinig eigen middelen aan het geld kan komen voor de aankoop van een eigen huis. Dat is in deze gevallen de vraag naar zogenaamde tophypotfaeken, 100% of meer-financleringen etc.! Aan deze vraag kan slechts door een beperkte groep geldgevers worden vol daan. De keuzemogelijkheid urt hypo- theeksystemen is hier dan ook erg be perkt. Véél interessanter wordt het, als ie mand met wél enig eigen geld de vraag stelt, op welke manier hij de hypotheek- financiering het allerbest kan regelen. Als de gevraagde fnanciering in een zo danige verfiouding tot de waarde van het huis staat, dat vrijwel iedere geldgever bereid is om de lening te verstrekken, dan wordt het pas écht interessant! Of schoon veel mensen dan de neiging heb ben de eerste de beste aanbieding te ac cepteren („als we het geld maar krij gen!”) kan juist op dat moment het af wegen van de diverse mogelijkheden pas goed beginnen! In dit artikeltje hopen wij u duidelijk te maken dat de wijze, waarop u de hy potheek regelt, u werkelijk een kapitaal kan schelen. schildpadden, hagedissen en zelfs slan gen zien we steeds meer in de huiska mers verschijnen naast de aquaria en vogelkooitjes. Maar die beesten moeten wel goed verzorgd en ook goed gehuis vest worden in onze woning, anders is de lol er voor ons, maar vooral voor hen snel af. Het was daarom een initiatief van de Stichting Bouwcentrum om in hun ex positieruimte in Rotterdam deze zomer een tentoonstelling onder de titel „Bees tenboel” te houden over de huisvesting van de huisdieren. Dieren in huis vragen speciale voorzieningen. Het bouwcen trum wilde in samenwerking met een aantal dierenclubs en leveranciers van onderkomens en daarbij passende appa ratuur laten zien wat er zoal mogelijk is op dat gebied. Tips om de dingen eens anders (en zuiniger) te doen dan tot dusver. Sluit de gordijnen, wanneer het don ker wordt. Laat ze niet over de radiator vallen, maar bij lange gordijnen op de vensterbank. Laat de zonwering ook maar zakken, maar sluit wel de lamel len. Staat u op het punt nieuwe gordijnen te kopen? Zware gordijnen isoleren goed! Laat geen raam op een kier staan; het wordt er buiten toch niet warmer door, maar kost wel energie. Ventileer niet sterker dan nodig is om de kamer fris te houden. Ventileer woonkamer alleen overdag en slaapkamer alleen ’s nachts. Beperk het „luchten”, of laat dit geheel achterwege, laat niet urenlang een raam of deur openstaan (de verwar ming was al dicht). Houd de kamerdeur naar de gang gesloten. De temperatuur in de gang kan gerust een stuk lager zijn dan in de kamer. Denk ook aan de zolderdeur: warme lucht stijgt zo graag op! Moet u persé in uw blouse of over hemd voor het glas kunnen zitten? Ja, dan stookt u aardig door, maar er zijn van die leuke huisjasjes, vesten en trui en te koop! Ventileer en slaapkamer De keuze van financieringsinstelling. Als we op bovengenoemde wijze vast gesteld hebben wat de beste hypotheek- vorm is moeten we nog nagaan wat de beste financiële instelling is om deze vorm onder te brengen. Ook hier spelen weer allerlei faktoren een rol, zoals rentepercentage, de afsluit provisie, het doorberekenen van taxatie kosten, de mogelijkheid tot vervroegde aflossing, percentage boeterente, con tract duur etc. etc. We zullen daar in het bestek van deze korte beschouwing niet al te diep op in gaan. Niettemin willen wij één stokpaard je berijden n.l. de winstdelingssystematiek van de polis van levensverzekering, al thans indien zou blijken dat een variant van hoofdvorm 3 de voorkeur heeft. Bij een polis van levensverzekering moet gestreefd worden naar het verkrij gen bij de verzekeraar van een winst deling, die helemaal onafhankelijk is van De inspanningen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten om de eigen woning meer binnen het bereik te bren gen en te houden van mensen met een bescheiden inkomen, hebben ertoe geleid, dat circa vijfentwintig procent van de kopers van een Bouwfonds-woning in 1974 een inkomen had beneden de voor dat jaar geldende sociale loongrens van 23.000. In het jaar er voor was dat twintig procent, bij een sociale loongrens van f 20.300. Van de mensen die in 1974 via het Bouwfonds in het bezit kwamen van een eigen woning was ongeveer tachtig pro cent jonger dan 40 jaar. ïn het jaarverslag over 1974, waaraan bovenstaande gegevens zijn ontleend, zegt de Raad van Bestuur van het Bouwfonds onder meer: „Het Bouwfonds blijft streven naar afremming van de kostenstijging, door zich in te spannen voor goedkoper bouwmethoden, woning typen en verkavelingen. Het blijft ver der bereid voor mensen met een inko men beneden de sociale loongrens te werken tegen netto kosten- Ook is het streven erop gericht de voorwaarden van het Bouwfonds-hypotheken te ver beteren, teneinde een nog betere aanpas sing te verkrijgen bij wensen en behoef ten van adspirant-eigen-woningbezit- ters”. De ontwikkelingen in de maatschappij in het algemeen, en in de volkshuisves ting in het bijzonder, hebben bij het Bouwfonds geleid tot bezinning en her oriëntatie met betrekking tot zijn maat schappelijke taak. Een en ander heeft zijn neerslag gevonden in de nota „Op maat van de mens”. Kern van deze nota is de opvatting dat het Bouwfonds zich zoveel mogelijk dienstbaar moet maken aan de mensen, ais groep en als indivi duen, en in overleg met hen een optima le oplossing moet proberen te vinden voor hun algemene en specifieke woon behoeften en woonwensen. Er wordt van uitgegaan dat het Bouwfonds de mensen in staat wil stellen zoveel mogelijk zelf hun woonomgeving te bepalen, opdat deze de best denkbare basis biedt voor menselijk welzijn en menselijke ont plooiing. Het de mensen maximale ruimte ge ven tot zelf kiezen van en beslissen over hun woonsituatie kreeg dan ook in het verslagjaar bijzondere aandacht. Er werd grote keuzevrijheid in woningty- De drie hoofdvormen van hypotheek verstrekking. Het onderscheid is vooral gelegen in de wijze waarop en op welk tijdstip de af lossingen geschieden: 1. De hypotheek met elk jaar gelijke af- losing waardoor de schuld lineair daalt en de rente elk jaar evenredig minder wordt; 2. De hypotheek waarbij elk jaar het zelfde bedrag wordt betaald aan rente en aflossing. M.a.w. de aflossing wordt zodanig bepaald dat dit bedrag samen met de rente elk jaar hetzelfde bedrag is. De rente daalt hierbij jaarlijks iets meer, terwijl de aflossing met hetzelf de bedrag groter wordt; 3. De hypotheek waarbij de aflossing wordt uitgesteld tot de uikering uit een polis van levensverzekering wordt gebruikt om de lening geheel of bijna geheel af te lossen. Deze polis van le vensverzekering keert uit óf direkt bij overlijden óf bij in leven zijn na een van te voren bepaalde periode. jaar 12,2 pet.) heeft het Bouwfonds zich enige zelfbeperking opgelegd bij het aantrekken van financieringsmiddelen en, daarmee samenhangend, het aanbie den van hypothecaire leningen. Het aantal nieuwe hypotheken in 1974 (4.267) bleef daardoor enigszins achter bij dat van 1973 (4.904). Met de produk- tie van nieuwe en aanvullende hypothe caire leningen was in 1974 een bedrag gemoeid van 313 miljoen 326 miljoen in 1973). De hypotheekportefeuille nam netto toe met 211 miljoen en bedroeg eind 1974 bijna 1,5 miljard (in 1973 bijna 1,25 miljard). De totale baten bedroegen in 1974 bijna ƒ129 miljoen (in 1973 bijna 107 miljoen); de totale lasten bijna 126 miljoen 102 miljoen in 1973). Het net to bedrijfsresultaat benaderde de 1,6 miljoen (was ruim 2,5 miljoen in 1973). Het Bouwfonds is, zo blijkt uit het jaarverslag, niet ontevreden over de re sultaten in 1974 en ondanks de moeilijke situatie in de vaderlandse bouwwereld bepaald niet pessimistisch voor 1975. Volgens de Raad van Bestuur mag wor den verwacht dat het Bouwfonds in 1975 zeker evenveel, zo niet meer woningen zal helpen realiseren dan in het vooraf gaande jaar. Op het gebied van de stadsvernieu wing wordt, naast advieswerk ten be hoeve van gemeenten, gestart met de voorbereiding van een aantal proefpro- jekten, die het komend jaar aan realisa tie toe zijn. Het rentepeil voor hypotheken gedu rende de eerste drie maanden van 1975 heeft bovendien de verwachting gewekt, dat dit jaar het aantal hypothecaire leningen belangrijk hoger zal zijn dan in het verslagjaar. pen geboden en binnen de woningen een grote vrijheid in indelingsvarianten en uitvoeringsvariaties. In vrijwel alle ge reedgekomen woonbuurten zijn, zo staat in het jaarverslag, inmiddels bewoners commissies van de grond gekomen die d« gezamenlijke woonbelangen ook na de bouw krijgen te behartigen. In 1974 verleende het Bouwfonds de gunning voor de bouw van 2.635 wonin gen (in 1973 2.169). Er werden 2.412 Bouwfonds-woningen en 594 andere nieuwbouwwoningen verkocht. In verband met de hoge stand van de hypotheekrente (in juli van het verslag- Op de foto hulzen in Utrecht voor alleenstaanden. Een deel is bestemd voor werkende jongeren. Voor hen werd ook een uitzondering gemaakt bij het ver strekken van een woonvergunning: zij hoefden geen dertig te zijn. Hoewel de gemeente wel een huisvestingsvergun- ning verleende, komen zij, als zij tegen de f IS.000 verdienen, volgens de nieuwe regeling niet voor huursubsidie in aan merking, hoewel de huur f 300 is. Houd de voordeur gesloten, laat hem niet wagenwijd openstaan, wanneer u de leverancier aan de deur heeft. Hetzelfde geldt voor een portiekdeur van een flat. Huiswerk in de woonkamer maken spaart op de verwarming. Ga weer eens sjoelen: u hebt dan maar één lamp nodig boven de tafel, de TV kan ook uitblijven. Doe tijdens TV-kijken alle lampen op één na (25 Watt) uit. Heeft u een open haard? Die kan ook warmte geven. Sluit de klep van de schoorsteen als u de open haard niet stookt. Verwarm alleen waar nodig: wellicht behoeven de slaapkamers en de gang (nog) niet verwarmd te worden, aan iedere radiator zit een knop. Stel de thermostaat wat lager in, stook bewust(20° C). Stel de thermostaat een klein uur vóór het naar bed gaan zo’n 4 a 5 graden lager (16°C), de kamer blijft lang genoeg op temperatuur (stel hem té laag; dat is verkeerde zuinigheid; de volgende morgen kost het extra energie alles weer op temperatuur te krijgen). Laat de installatie, vooral de ketel, ieder jaar nazien en schoonmaken. Draai de thermostaat terug vóórdat u de ramen openzet voor het luchten (zet in de slaapkamer de radiator dicht). Matig gebruik van warm water uit geiser, gasboiler of elektrische boiler; stel temperatuur wat lager in, dat kan heus wel1 Gebruik geen warm water als Ijet ook met koud water kan. Doe waakvlam van geiser en fornuis ’s avonds uit. Kook met verstand (kook bijvoor beeld groenten niet langer dan nodig, beter voor u en ook voor het gas en elektriciteit); heeft u een drukpan? Een hooikist? Zet nooit het kooktoeste.1 verwarming. Doe het licht uit als het niet hoeft te branden, lees bij gerichte, maar zeker niet slechte verlichting. Verlicht uw kamer bewust; licht- spreiding is aardig, maar ook zuinig? Een TL-balk heeft tegenwoordig prach tige tinten, geeft relatief véél licht voor weinig stroom en spaart 6C pet. aan elktriciteit (doe het niet onnodig aan-uit, het starten kost éxtra stroom). Wassen, drogen en strijken zijn ook handelingen, die zuinig kunnen worden uitgevoerd. Draai geen half lege was- droog-trommels of centrigues. Controleer de sluiting van koelkast of diepvriezer, ontsnappen van kou kost stroom. Steil de juiste temperatuur in, laat de deur niet openstaan. aan als een nest rode mieren te gaan houden, maar dat het wel mogelijk is, bleek op deze tentoonstelling. Een afvalbak met bosgrond, en een grote platte bak met een laagje zand, het geheel aan de bovenkant ingesmeerd met een spulletje, zodat ze er niet uit kunnen lopen, en u heeft uw eigen mierenhoop thuis. Voor de reptielen geldt in het alge meen dat voor tot aanschaf wordt over gegaan, goed moet worden overwogen, dat deze zeer veel zorg moeten hebben en hoge eisen aan de behuizing stellen. Ook het voedsel moet vaak zelf worden gekweekt. En niet iedereen houdt graag daarvoor maden in huis. Dat cavia’s en konijnen, zoals trou wens alle huisdieren, absoluut niet tegen tocht kunnen weten we wel. Maar hoe we dat het beste kunnen voorkomen leerde ons deze expositie. Of eigenlijk de catalogus. Want eerlijk gezegd was „Beestenboel” niet zo’n grote tentoon stelling. Toch wel voor herhaling vatbaar. IjL '7 Jtii.: jhffl jiMilHi B

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 25