Westerterp vindt actiegroepen hinderlijk worden Ontvoerders Herrema wilden SNOEKBAARS VERLOOR STRIJD nog twee personen gijzelen VVD IN SENAAT KRITISCH OVER KWESTIE-SURINAME S b Auto tegen trein VI gebotst: 2 doden Balling wil Franco opvolgen Benoeming opvolger Alfrink deze week verwacht □D0Ento dit B' ai VI M SPAANSE OPPOSITIEPARTIJEN IN BELANGSTELLING „St DINSDAG 28 OKTOBER 1975 2 BINNEN- EN BUITENLAND DIT (Van onze parlementsredactie) Oud papier (Van onze speciale verslaggever) Broedvogel Bierbrouwerij Zuid-Vietnam Vals spelen Even star als Gijsen Warm welkom Ongeluk Vermeulen DEN HAAG Minister Wester terp vindt het grote aantal actie groepen steeds grotere hinderpalen op zijn pad. De omstandigheid dat er zich altijd wel een actiegroep manifesteert om protest aan te te kenen tegen welk door het parle ment goedgekeurd project dan ook, veroorzaakt niet alleen enorme ver traging, maar is op zichzelf weinig overtuigend bovendien, zo verklaar de Westerterp gisteren in de Twee de Kamer. s Nj „Jakhals” die ontvoering de vrijlating afdwingen van Joe Cock- land, die een gevangenisstraf moet uitzitten van twaalf jaar, omdat hij een bomaanslag had beraamd. Hugh Dygan die een van de zeven bij de ontvoe ring betrokken IRA-leden zou zijn beweerde dit in een tv-uitzending van TROS-Aktua gisteravond. Gallagher, die Herrema gevangen houdt, zal volgens Dygan liever zijn gijzelaar doden dan zich overgeven. of het drietal zich inderdaad vrij op de hele etage be.woog. Orkaan Sinterklaas Fietspak MONASTEREVIN/DEN HAAG De groep IRA- leden die in Monasterevin de Nederlandse fabrieks directeur ir. Herrema heeft gegijzeld, was van plan nog twee mensen te ontvoeren. Twee leden van de Britse ambassade in Ierland zouden daar het slacht offer van moeten zijn geworden. De groep wilde met woordvoerder echter niet mee. Wel be staat het vermoeden dat er een micro foon op de zolder is aangebracht. (Van onze correspondent) DEN HAAG Het is niet onmo gelijk, dat nog deze week de benoe ming afkomt van de nieuwe aarts bisschop van Utrecht. Daar houden doorgaans goed ingelichte kringen binnen de Nederlandse katholieke kerkprovincie ernstig rekening mee. De naam van de opvolger van kardinaal Alfrink op de bisschop pelijke troon van Utrecht zou, zo zeggen zij, wellicht bekend ge maakt kunnen worden tijdens de slotzitting van het Landelijk Pas toraal Overleg II, die aanstaande zaterdag in de aula van de katho lieke universiteit te Nijmegen wordt gehouden. u - E X Het debat wordt vandaag voortgezet. terdag tot rampgebied verklaard- (V (Van onze redactie buitenland) bijdrage rekenen In Utrecht hoopt de clerus vurig, dat o nu dus als de enige vertegenwoordiger van de Spaanse legaliteit. 7 6 6 7 6 10 7 5 6 5 16 11 10 13 0 5 2 9 14 11 UTRECHT (ANP). Op de spoorlijn RoermondWeert is gistermiddag op een met automatische knipperlichen bevei ligde overweg in Baexem een auto tegen de intercitytrein MaastrichtZandvoort gebotst. De twee inzittenden van de auto, de 27-jarige mevrouw R. Vermü-Nouwen uil Baexem en haar tweejarig dochtertje, kwamen daarbij om het leven. De negenjarige H. Kapteijn uit Anna Paulowna is gistermorgen in haar woon plaats op haar fiets door een truck met oplegger aangereden. Het meisje, dat door de auto werd gegrepen toen zij plot seling naar links uitweek, is op weg naar het ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. Gisteren zijn in Oost-Duitsland zeven mensen om het leven gekomen en dertig gewond, doordat een locomotief op een onbewaakte overweg een bus ramde. Wi keur omd; die r als 1 mem spre) die steil* Israt De lijk voor en S voor trok! geroi Weer in binnen- en buitenland z ozo zzo 19 7 19 7 5 7 9 17 10 23 17 16 3 20 22 21 6 19 11 7 20 23 12 16 22 13 22 11 6 5 7 8 8 0 1 13 9 18 4 3 3 3 4 4 5 3 4 3 7 11 2 6 3 3 4 5 0,6 0 0 0,1 0,4 0 0,1 0 o o o o o 4 0 o o o o o o o o o 2 0 glans aan de onafhankelijkheid van Su riname ontneemt door te suggereren dat Suriname er eigenlijk nog niet rijp voor is. Hc ring het Sada naar om spre] dighi is. J; New dats niet tisch van Sa Egyi Ame was om Vere verd met. over troe] W. Egyi de X de s relat nom van zal 1 de A pen staai zich Kissi een geha tuig zzw zzo zw w.stil n nw ozo zzo ozo w.stil nw wzw w ono ono zo zzo w.stil w.stil w.stil ozo nnw w.stil o ono wnw w Sa legei Sovj vera: ook allee Euro zijn rede: ton, hij H kleu 27,7. °P traa D) ters, schc steg R afgt 80 1 de agri 1,2 1 ste zal D dat ren Ven volg gen gev< nen D 200 hooj andi de l De politie vermoedt dat de vrouw na het passeren van een goederentrein niet bedacht is geweest op de nadering van een trein uit de andere richting. Het treinverkeer tussen Roermond en Eindhoven is geruime tijd gestremd ge weest. C GJ o o o 0,1 o o o 0,1 o o 1 II .l.H.IIH»»' 1:J|T I Ee de g nove sprei de a aanti daar De bierbrouwerij Bavaria BV in het Brabantse Lieshout is gistermiddag bijna door een brand drooggelegd. Tengevolge van laswerkzaamheden was brand uitge broken in een opslagplaats van volle en lege plastic kratten. Dwars door de brandhaard liep een bovenleidingkanaal. een vertraging van jaren”, voegde Wes terterp eraan toe. Tijdens de vele vragen van commissie leden naar de voortgang, dan wel de oorzaak van vertraging bij de aanleg van bepaalde weggedeelten, noemde de minister herhaaldelijk het verzet van actiegroepen als noodzaak; niet zelden pas wanneer rijkswaterstaat op het punt staat de uitvoerig besproken en toege lichte projecten te gaan uitvoeren. Amsterdam Be Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg geh. bew. Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück op 7.28 uur Maan op 0.40 uur IJMUIDEN Hoogwater 10.10 uur en 22.51 uur Laagwater 5.26 uur en 17.59 uur vind dat onaanvaardbaar, verantwoorde lijk als ik tevens ben voor de verkeers- leefbaarheid van woongebieden”. Zeer teleurstellend vond Westerterp het dat actiegroepen zich nu ook al verzetten tegen de aanleg van fietsrou tes. Hiervoor is dit jaar 25 miljoen op de begroting gezet, op te brengen uit het rijkswegenfonds. Twee projecten behel zen de financiering van fietsroutes door Tilburg en Den Haag, maar in het laatste geval hebben, direct na de plan nen bekend werden, winkeliers zich aan eengesmeed om te protesteren tegen de uitsluiting van alle autoverkeer ten gun ste van de fiets. se Plassen. Het exemplaar is 87 centi meter lang en weegt ruim dertien pond- Inmiddels gaat het wachten in onze kerheid voort. Vast staat dat dr Herrema het goed maakt. Geruchten als zou hij ziek geworden zijn, worden met kracht weerlegd. Geruchten in de Engelse ochtendbla den als zou mevrouw Herrema aan het eind van haar latijn gekomen zijn, wor den van ambassade-zijde krachtig tegen gesproken. weg. ..Niet minder dan 18 actiegroepen hebben hier hun mening gegeven, wat hun herkomst betreft van Scheveningen tot en met Zoetermeer afkomstig. Acht hiervan zijn tegen aanleg, tien zijn er voor. Twee groepen voorstanders van de weg hebben ter ondersteuning van hun opvatting in totaal 11.000 handtekenin gen overgelegd”, zo lichtte de heer Wes terterp toe. De tachtigjarige H. van de Berg uit Doodewaard is gisteren levenloos in een sloot gevonden. De man is volgens de po litie zondagavond met zijn fiets te water geraakt toen hij in dichte mist van de kerk naar de woning van zijn dochter reed. z. bew. z. bew. mist hagelbui onbew. z. bew. geh. bew. onbew. onbew. 1. bew. mist verand. mist 1. bew. mist geh. bew. onbew. onbew. h. bew. w zo n w.stil z ono nw Wanneer zij gelijk krijgen, dan is deze benoeming in tweevoudig opzicht erg opmerkelijk. Vooreerst, omdat in dat geval geen kandidaat van het aartsbis dom gekozen is. Hier wordt tot nu toe de bisschop gekozen uit priesters van het bisdom, waarvan de zetel vacant is. Dit in tegenstelling tot andere landen, waar het heel gewoon is, dat verschuivingen tussen bisdommen onderling plaatsvin den. Het hoofdkwarttier van de IRA had volgens Dygan geen toestemming aan G^lagher gegeven om Herrema te ont voeren. Hij had dit plan echter wel aan de leiding voorgelegd. Dygan zei dat de leiding de ontvoering niet direct had verboden, maar met het oog op de pu blieke opinie heeft ze later gezegd niets van de gijzeling te hebben geweten. De ontvoerders hebben van twee auto’s gebruik gemaakt, zo vertelde Dygan. „In de voorste auto zaten Galagher en Coyle. Gallagher heeft de fabrieksdirec teur vervolgens in Limerick overmees terd. „Op de vloer van de eerste auto werd hij naar een boerderij, een trai ningscentrum van de IRA, in Kennethy gebracht. Op enige afstand van de voor ste auto reden de twee broers Brian en Tommy Migowan”, aldus Dygan. Op het front rond het „Herrema-huis” in Monasterevin bleef het gisteren de ge hele dag, althans uiterlijk, rustig. De dis cussies onder de wachtende journalisten concentreerden zich rond de vraag wat de mannen van de „special branch” in de nacht van zondag op maandag op het dak hadden gedaan van het huis dat naast dat ligt waarin Herrema opgesloten zit. Officiële woordvoerders deelden mee dat een onderzoek was verricht naar de toestand op de zolder boven de ruimte waar Herrema en zijn kidnappers zich bevinden. Een woordvoerder voegde er aan toe dat het onderzoek het resultaat had opgeleverd dat de afloop van de operatie gunstig zou kunnen beïnvloeden. Wat op de zolder werd gezien, deelde de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De VVD-fractie in de Eerste Kamer heeft zich gisteravond zeer kritisch opgesteld tegenover de voorge stelde onafhankelijkheidsregeling voor Suriname. Volgens, de VVD ontbreekt het aan garanties dat de mensenrechten in Suriname ook na de onafhankelijkheid gewaarborgd blijven. Mevrouw van So- merën-Downer dreigde zelfs haar stem niet over de Rijkswet te zullen uitbren- PARIJS. De 74-jarige professor in het Spaans aan een Parijse universiteit José Maldonado heeft aanspraak ge maakt op de opvolging van generaal Franco. De professor heeft gewezen op het bestaan van een wettige, republi keinse Spaanse regering, waarvan hij eerste minister zegt te zijn. Na de over winning van Franco ging de wettige Spaanse regering in ballingschap in Frankrijk. José Maldonado, de derde premier-in-bailingschap, beschouwt zich De autoriteiten van Mazatlan, een ha venstad in Mexico, hebben laten weten dat de orkaan die de stad zaterdag teisterde, 27 mensenlevens heeft geëist. De schade wordt op 8 miljoen dollar geschat. Mazatlan en omgeving zijn za- Op 15 november van dit jaar zal Sint Nicolaas in Amsterdam aankomen. Te gen half twaalf van die zaterdag zal hij zijn schip aanleggen aan de steiger van de rederij Bergmann tegenover het Cen traal Station in Amsterdam. De route die Sinterklaas door de stad zal nemen is: Prins Hendrikkade, Damrak, Dam, Rokin, Munt, Reguliersbreestraat. Rem- brandtplein, Utrechtse 'Dwarsstraat, Fre- deriksplein, Weteringschans, Leidseplein. Verwacht wordt dat burgemeester Sam- kalden Sinterklaas, die ook beschermhei lige is van Amsterdam, op de Dam welkom zal heten. Een van de meest omstreden projecten van dit moment was voor de minister wel rijksweg 14 tussen Voorburg en Scheveningen, de zgn Landscheidings- hij door de Romeinse instanties be schouwd wordt als een góed bemidde laar tussen de hoofdstromingen binnen de katholieke kerk van Nederland. Maldonado heeft, net als alle andere linkse partijen in Spanje, de huidige opvolger van Franco, Juan Carlos, afge wezen. Juan Carlos zou de politiek van het stervend staatshoofd voortzetten, terwijl de overgrote meerderheid van het Spaanse volk terug wil keren naar een republikeins bewind. De politieke situatie in Spanje op dit moment werpt zeer nadrukkelijk het licht op de oppositie die in Spanje be staat tegen het Franco-regime. Een groot aantal groepen of groepjes van uiteenlopende linkse signatuur voe ren hun oppositie met terroristische me thoden. De bekendste zijn: Het FRAP (revolutionair anti-fascis- tisch en patriottisch front) dat de gewa pende rebellie voorstaat, herbergt orga nisaties met trotskystische, maoïstische, dissidente communistische en anarchisti sche inslag. De GARI (revolutionaire internationa listische actiegroep), een anarchistisch- syndicalistische beweging die zich ten doel stelt „de uitbanning van elke vorm van staat en macht”. De ETA (Baskenland en vrijheid), een ondergrondse nationalistische beweging die zich voorstelt door middel van terro ristische actie onafhankelijkheid te ver krijgen voor de Baskische provincies. De linkse oppositie bestaat uit twee grote formaties: De democratische junta: opgericht op 29 juli 1974 in Parijs na de staatsgreep van april in Portugal, door Santiago Carrillo, secretaris-generaal van de Spaanse communistische partij, en de liberale monarchist Calvo Serer. Ze om vat naast de communistische partij, de socialistische partij van Trerro Galvan, de „Spaanse Mario Soares”. De monar chistische carlistische partij heeft zich in februari uit de formatie teruggetrokken. Het platform van democratische over eenstemming is de rivaal van de demo cratische junta en van federaal-socialis- tische inslag. Het herbergt democratisch links, de sociaal-christelijke partij, de liberale unie, dë traditionalistische mo narchisten (carlisten) en de PSOE (de Spaanse socialistische arbeiderspartij). De gematigde oppositie heeft zich met name gegroepeerd in het verband van de democratische conferentie. Daarin zijn groepen verzameld van de sociaal-demo- cratie de christendemocraten van de lijn-Ruiz Gimenez en centrum-linkse groeperingen uit Andalusië, Catalonië en Galicië. Minister Westerterp is bereid de ont werpers van goed zittende fietspakken financieel tegemoet te komen. „Wie met een zodanig ontwerp voor fietskleding komt dat hiervan een stimulerende wer king voor het gebruik van de fiets mag worden verwacht, kan voor de ontwerp- kosten op een bijdrage rekenen van mijn departement,” aldus de minister. gen tot op dit punt zekerheid bestaat. Volgens mevrouw Van Someren had de regering er wijzer aan gedaan Suriname wat meer tijd te geven om uit de pro blemen te komen. Haar fractiegenoot Polak, oud-minister van justitie, ver klaarde dat eerst de nieuwe grondwet van Suriname van kracht moet zijn, wil er van een echte staat sprake kunnen zijn. Polak stelde voor een apart rechtscol lege in te stellen dat toezicht moet hou den op de naleving van de mensenrech ten. Zo’n college is nodig, aldus Polak, omdat een beroep op het Europese Hof in Straatsburg met de onafhankelijkheid van Suriname tot de onmogelijkheden behoort. Polak achtte zijn voorstel in ieder geval te verkiezen boven de sanctie die minis ter Pronk in de Tweede Kamer naar voren bracht: opschorting van alle Nederland se ontwikkelingshulp aan Suriname als daar de fundamentele vrijheden in het gedrang komen. Hij vroeg minister Pronk wat de juridische basis is voor deze sanctie, daar in het ontwerp-verdrag tussen Nederland en Suriname over deze mogelijkheid met geen woord wordt ge rept. IJVP, ARP en f HU verklaarden zich bij monde van- senator Elfferich eens met de inhoud van de ontwerp-overeenkomst. Ook het bedrag aan ontwikkelingshulp van bijna drie miljard heeft, zij het met enige aarzeling, de instemming van de drie fracties. Wat betreft de totstandko ming van een grondwet in Suriname zei Elfferich dat het de rust in Suriname ten goede zou komen als de grondwet op 25 november is aanvaard. Ook de andere fracties stemden in meerderheid in met de voorgestelde on- afhankelijkheidsregeling. Vrijwel alle woordvoerders beperkten zich tot enkele korte kanttekeningen aangezien, zo zei den zij, de meeste aspecten vorige week in de Tweede Kamer uitvoerig aan de orde waren gekomen. Dr. Brongersma (PvdA) benadrukte dat de beslissing om onafhankelijk te worden volledig een Surinaamse zaak is, waar aan Nederland terecht con amore heeft meegewerkt. Hij had kritiek op VVD- woordvoerder Polak, die verklaarde voor stander te zijn van vrijheid voor alle landen, maar, aldus Brongersma, alle Volgens woordvoerder van de directie zoudbn de gevolgen rampzalig zijn ge weest als dat leidingkanaal door het vuur zou zijn aangetast. „Daardoor zou de hele prodiiktie onmogelijk zijn ge worden”, zo zei de woordvoerder. Dank zij het snelle optreden van de brand weer bleef de schade beperkt tot enkele tienduizenden guldens. Minister Lubbers van economische za ken heeft subsidie toegezegd voor het bouwen van extra opslagruimte voor ongeveer 70 miljoen kilo oud papier. Het project moet mogelijk maken dat het inzamelen van oud papier doorgaat als de vraag afneemt. Het ministerie gaat 25 percent betalen van de kosten die op 20 miljoen gulden zijn geraamd, aldus heeft het ministerie gisteren bekendgemaakt. Directeuren van Italiaanse casino’s zijn gisteren in speciale vergadering bij eengekomen om te beraadslagen hoe een nieuw uit het buitenland gekomen euvel te keren: het smeren van een soort onzichtbaar lijn op bepaalde nummers van de roulette, hetgeen dan balletjes daarop kan vasthouden. Het onderzoek werd geopend nadat was vastgesteld dat in twee casino’s ineens door bepaalde bezoekers grote winsten waren gemaakt. Van de vele kandidaten, die als opvol ger van kardinaal Alfrink zijn genoemd, schijnt de bisschoppelijk vicaris van Roermond, dr. H. van der Meer s.j.( een grote kans te maken. Clericale zegslie den in het bisdom Roermond menen te weten, dat Rome pater Van der Meer zal benoemen tot aartsbisschop, aangezien „We waren eraan gewend dat een actiegroep zich verzette tegen de aanleg van vrijwel elke nieuwe verkeersweg”, aldus een geïrriteerde Westerterp tegen over de vaste Kamercommissie van Verkeer, „maar daarna kregen we ‘ook verzet tegen de aanleg van de Schiphol- spoorweg, en nu zelfs tegen de aanleg van fietsroutes. Dit alles leidt soms tot Het weer werkte gisteren niet mee in Monasterevin. Het was koud en heiig. Het vuur dat de journalisten hebben aange stoken en dat dag en nacht brandt, vond grotere aftrek dan ooit tevoren. Een aan tal verslaggevers heeft een verhuurder van caravans opgeduikeld, met als ge volg dat de ene caravan na de andere nu op het vochtige terrein verschijnt en daarvoor beter onderdak biedt dan de verslaggevers die dag en nacht rond het huis de wacht houden. Onzekerheid bleef bestaan rond de vraag die in de algemene atmosfeer van onwetendheid groot opzien heeft gebaard In hoeverre er in de nacht van zondag op maandag een schot is gelost op de Herrema-Verdieping. De woordvoerder van de operatie verklaarde dat het niet duidelijk was geworden wat de aard van de knal geweest kan zijn. Deze verklaring van de woordvoerders zet de theorie weer op losse schroeven, dat Scotland Yard inderdaad gevoelige afluisterapparatuur rond de verdieping heeft opgesteld. Wanneer dit het geval zou zijn geweest, moet het toch ook een eenvoudige zaak zijn om vast te stellen wat de aard van de knal geweest kan zijn. Op vragen van journalisten of de kidnappers en dr Herrema inderdaad een gat in de muur hadden getikt tussen de voor- en de achterkamer op hun verdie ping, kon ook niet worden beantwoord. De woordvoerder wilde ook niet zeggen „Bovendien dient men wel te beden ken dat, .wanneer men uitstel of hele maal geen aanleg van een weg bepleit, men toelaat dat het verkeer via allerlei sluipwegen door woongebieden rijdt. Ik De Zuidvietnamese regering heeft in het kader van haar campagne tegen een „reactionaire cultuur’ recentelijk bijna 500 boeken verboden, aldus het dagblad Giai Phong gisteren. Volgens de krant stonden de gewraakte titels, van 56 ver schillende auteurs, ,,in dienst van de anti-communistische psychologische oor logsvoering” of waren ze op seksuele gronden onaanvaardbaar. Onder de ver boden boeken zijn geen werken van buitenlandse auteurs. De Sovjet-Unie heeft de Noordvietna- mese leider Le Xuan, die een internatio nale rondreis ter gelegenheid van de overwinning in Zuid-Vietnam in Rus land afsluit, gisteren warm verwelkomd. Vrijwel alle hoge Russische leiders wa ren bij de verwelkoming aanwezig. Vol gens Westerse diplomaten komt Le Xuari praten over uitgebreide Russische hulp voor de wederopbouw van zijn land en tegelijk bedanken voor de steun gedu rende de strijd in het door de Verenigde Staten gesteunde Zuid-Vietnam. Rome geen figuur a la mgr. Gijsen zal benoemen, maar een van de kandidaten, die het kapittel van het aartsbisdom ter benoeming heeft voorgedragen. Hoe wel deze voordracht geheim is, wordt algemeen aangenomen, dat hierop de naam voorkomt van mgr. dr. A. J. Vermeulen (50), vicaris-generaal van kardinaal Alfrink en proost (voorzitter) van het Kathedrale kapittel van het aartsbisdom Utrecht. Hij wordt door de meerderheid van de geestelijkheid gezien als een werkelijk bruggebouwer. Aanvaardbaar zou ook zijn de vicaris- generaal van kardinaal Alfrink, mgr. dr. H. A. Munster (50). Hij is Franciscaan. Verder prof, dr. J. Lescrauwaet, missio naris van het H. Hart, die dogmatiek doceert in Tilburg en lid is van de Vaticaanse, internationale theologencom missie. Prof Lescrauwaet is 52 jaar en zeer gezien in oecumenische kringen. Met de benoeming van bisschop A- Simonis uit Rotterdam wordt veel min der rekening gehouden dan enige tijd geleden. Hetzelfde is het geval met een magelijke promotie van mgr. Gijsen van Roermond naar Utrecht of met de be noeming van diens in Rome verblijvende vriend, mgr. Karei Kasteel, die verbon den is aan de Vaticaanse Congegratie voor de evangelisatie. Vooraanstaande priesters in het bis dom Roermond delen deze mening niet. Op grond van de ervaringen, die zij sinds 7 december 1972 met vicaris Van der Meer hebben opgedaan, zijn zij van oordeel, dat dr. Van der Meer beslist geen bruggebouwer is, maar een figuur „die polariserend wal werken. Zijn opvat tingen op theologisch gebied zijn min stens even star als die van bisschop Gijsen”. Een woordvoerder van Lim burgse theologiedocenten verzuchtte: „Dan nog liever mgr. Gijsen naar Utrecht. In dat geval zijn de bedoelingen van Rome met de Nederlandse kerkpro vincie tenminste heel duidelijk en weten we waar aan toe zijn”. Zij die dr. Van der Meer tipperi als toekomstige aartsbisschop ’.vijzen erop, dat hij indertijd op nadrukkelijk advies van Rome benoemd zou zijn tot bis schoppelijk vicaris van mgr. Gijsen. „Van der Meer moest de school Gijsen doorlopen als voorbereiding op zijn mo gelijke benoeming tot aartsbisschop”. Maria Ötaola Baranca, een 23-jarige serveerster, is gisteren door een Londen- se rechtbank tot één jaar gevangenis straf veroordeeld wegens het verbergen van wapens voor de internationale ter rorist Carlos Martinez, bijgenaamd de „Jakhals.” Deze man wordt ervan ver dacht in juni 1975 twee Franse politie mannen en een Libanese activist te hebben vermoord. De vrouw gaf toe in haar flat wapens voor de man te hebben verborgen, maar haar verdediger voerde aan dat Martinez misbruik had gemaakt van de intieme relatie tussen hem en de serveerster. 21 21 WOENSDAG 29 OKTOBER Zon op 7.28 uur onder 17.19 uur onder 14.39 uur De Grote Oranje Franjepoot, een Noordamerikaanse broedvogel, is de laatste dagen geregeld in Zuid-Beveland bij Goes waargenomen. De vogel wordt in Europa de zogenaamde Dwaalgast ge noemd. Kenners vermoeden dat de vogel tijdens de najaarstrek van Noord- naar Midden-Amerika door een sterke weste lijke luchtstroming naar West-Europais afgedwaald en mogelijk al een week in ons land verblijft. In Nederland zijn deze eeuw maar twee keer een Grote Oranje Franjepoot waargenomen. V O. e E ÏP E£ zzw zo In IJzendyke is de zestienjarige M. Kuyl uit die plaats, om het leven geko men toen hij met zijn brommer geen voorrang verleende aan een vrachtauto. In zijn woonplaats Den Haag is giste ren de 17-jarige W. Roeleven bij een aan rijding op een kruispunt omgekomen. Hij reed met zijn brommer door een rood licht en kwam onder een vrachtwagen Vervolgens zou deze benoeming op merkelijk zijn, aangezien het evenmin in Nederland gebruikelijk is, dat een regu lier (kloosterling) dr. Van der Meer is Jezuïet residerend bisschop wordt. Van der Meer werd op 17 juni 1926 geboren op 26 juli 1960 tot priester gewijd. Sinds 7 december 1972 is hij bisschoppelijk vicaris van mgr. Gijsen, speciaal belast met de proesteropleiding, de religieuzen en zaken betreffende de bisschoppelijke beheerscommissie. Hij is voorts regent van het door mgr. Gijsen opgerichte grootseminarie Rolduc, in het Limburgse een erg omstreden insti tuut. Na een strijd van ruim half uur haalde de Amsterdammer R. Douw gis teren deze snoekbaars uit de Vinkeveen- Voorultzichten voor donderdag RUSTIG HERFSTWEER. Aantal uren zon 0 tot 6, minimum tempera tuur omstreeks 4 graden, maximum tem peratuur omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. WEERRAPPORTEN geh. bew. geh. bew. geh. bew. verand. omtregen geh. bew. geh. bew. geh. bew. verand. motregen geh. bew. z. bew. onbew. geh. bew. mist geh. bew. motregen mist h. bew. mist Kopenhagen motregen Lissabon onbew. Locarno onbew. Londen mist Luxemburg geh. bew. Madrid Malaga München Mallorca Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv Tunis tj'gigpÖ J slag t

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2