Als U eens een wilde tuin wilt maken Spelen is een ernstige zaak T 0 Spelen met licht op de minirail ■1 E I KROUWELS B.V. I 1 AIRCONDITIONING E I I i I I I I I I I I I I I I PARIAN MEUBELEN PIJPENMAAND Jan van der Pigge VAN DER POL B.V. ff Jï J| illiii fpARIANMFuBErEN] Dralon bankstel zeer fraai uitgevoerd in diverse kleuren Ml Q’^i ■F HEW'1 ■fr'. DINSDAG 2 8 OKTOBER 19 75 31 WONEN £W>— IA bij M Meubelmakerij De Eik - - I „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 VOOR DE ELEKTRISCHE INSTALLATIE VAN UW WONING -OKTOBER 5 M ^0-5 Vfo I Hoekbankstellen (1-2-3 zits) v.a. f 695, Massief eiken bank- stellen v.a. f 1095,- fOO 30 in opmars a voor (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) DIEN- heidesoorlen ADVERTENTIES Zevenbergen N.Br. I I (ADVERTENTIE) 1! ^néér dan waar voor je geld Hn-HgHHaum 11 Besteding van vrije tijd - zi.iAi uur. maanaag gesloten linsti- van ■sage lessen. week. week. ivrage. 18 95. Uit een onderzoek is gebleken, dat 80 procent van de ondervraagde gezinnen niet tevreden is over de verlichting in hun huis. Vaak koopt men een lamp, omdat die zo mooi is van vorm, of van kleur, of dat de prijs u wel ligt, maar over de functie van de lamp is nog niet al te stevig nagedacht. En daar gaat het in eerste instantie om Welke functie vervult de lamp, waar toe koopt men die? Om bij tafel handen arbeid te doen, om in een gemakkelijke stoel een boek te lezen, om te knutselen, om een donker deel van hall of gang wat duidelijker te markeren, zo maar om een aardig hoekje met planten wat lichteffecten te geven? Er zijn duizend- en-één zaken, waarvoor licht nodig is eneen goede keuze van de orna menten. Bij de keuze van een lamp is de doel matigheid een belangrijke overweging, Wij leveren exclusieve massief eiken tafels. In alle maten en modellen. Eventueel eigen ontwerp wordt ook vervaardigd. Verkoopkantoor: Texelhof 329, Haarlem, tel. 023 - 339335. ENv. srt u de ider- Iriks, Tel. ncie- i alle jlweg *507, uders /IILIE, bontje 023- IVER- j. Tel □eken 2d n- 10 sstr.). Koninginneweg 6 - Haarlem Telefoon 023 - 31 54 60 - 31 51 63 Privé 023 - 31 42 07. con- Don- EVE- Tel. i BIJ- ed ni- >1. MAN. vanaf ts ge- ijn uw u wel ndag- terdag ns. ft een Markt) :ht te onnen jutten Vijker- c. Tel. ^613 ont- ielijk rein, eek- 1 65, 20. dis- Finse 12-24 r. 14 fijne 10, 023- Keus uit meer dan 1000 modellen, alléén bij ons de allerbeste merken. Grote Houtstraat 81, Haarlem Elektro-technisch bedrijf IAAR- n, ge- 023- Bloemendaalseweg 275 Overveen - telefoon 023 - 259491 cal nii M kan nede- 023- avond- 25,— okt. 1975. :rd? n uw iroen i ze ilder. >gg maken; artikelen voor opschik of zomaar een warm en praktisch kledingstuk. Er zijn ideeën bij voor schitterende verjaar dagstaarten maar ook voor verse baby voeding. Wie de Japanse kunst van het bloemschikken wil leren komt even goed aan zijn trekken als wie Japanse dwerg - bomen bonsai”, het succesnummer van de Amsterdamse Floriade in 1974) wil leren kweken. Figuren van draad, het maken van Indiaanse mocassins, hout snijden, mozaïekwerk, juwelen, plastiek en weven, pottenbakken, trucs met kaar ten, glas in lood, kortom te veel om in extensö op te noemen. De samenstellers hebben rijkelijk kun nen putten uit een internationaal arse naal van ideeën. Daarbij is elk idee uit gewerkt door een expert op zijn gebied, die precies voordoet hoe het moet om succes te hebben. Om alles nog duide lijker te maken is elke uiteenzetting ge ïllustreerd met diagrammen en met van dichtbij genomen, haarscherpe „zo doet u het goed foto’s”. Alle benodigde patro nen staan eveneens duidelijk afgebeeld. Het aardige van deze uitgave schuilt bovendien in het feit dat door middel van symbolen boven elk project worden aan gegeven: de tijd (in uren, dagen of zelfs weken) die een ongeschoolde volwassene nodig heeft om een werkstuk te maken, de graad van moeilijkheid, zowel voor kinderen als voor volwassenen, en het soort gereedschap dat men nodig heeft. Elk deel van dé serie bevat ongeveer Een handig boekje van Raak Licht- architectuur te Amsterdam wijst u de weg, „Wonen met licht” geheten, waarin vele pagina’s met perspectief-tekeningen van woonhuizen met daarin verschillen de lichtplannen, waaruit men kan zien waar licht nodig is, welk licht er nodig is, wat voor licht bepaalde armaturen geven en wat je allemaal met licht kunt doen. E TH Waar houdt het spelen op, waar begint het leren? Waar houdt het spel op, waar begint het werk? Wanneer wordt het spelmateriaal vervangen door „gereed schap”? Wanneer begint het spel van ieder levend wezen en wanneer eindigt het? Natuurlijk is spelen voor een kind een ernstige zaak, net zo belangrijk als eten, drinken en slapen. Het zal zich bij een onvrijwillige onderbreking van z’n spe len net zo ernstig gestoord voelen als een volwassene bij een gelijksoortige onder breking van zeer belangrijke werkzaam heden. Spelen is voor kinderen een ernstige zaak. Mag het daarom voor „grote men sen” ook een ernstige zaak zijn? Wij be- goed gespeeld v.ordt. bli.ikoï. d* Nederlandse Go-bond (die al t jaar bestaat!) zendt jaarlijks enhe.e leden naar Japan voor verbetering van de spel techniek. Het pel v.ordt gespeeld pp een speelveld mei 19 x 13 lijnen. (33! snijpun ten dus) - èn met 2 x 130 stenen (bruine en gele). Het gaat om „gebiedsverove ring” en het verover^ van stenen van de tegenstander - en in d?e opzichten toont het overeenstemming met schaken en dammen. i om- 10 jeluid 3ratis xfite” _euke 023- Enkele tips Bomen en struiken steeds in een ruim plantgat planten; net zo diep zetten als ze op de kwekerij hebben gestaan (dat is goed zichtbaar). Bij bomen, die een steun nodig hebben, eerst de steunpaal in het plantgat vast zetten, dan de boom er in en het gat op vullen met grond. Op klei maken we een grondmengsel van tuinaarde, scherpzand en klei. Rozen zo diep plant^, dat de ent (de plaats waar de poo's op een onderstam is geënt) juist onder de grond komt. De ent is een duidelijke verdikking, dus goed te zien Coniferen (naaldbomen: den, spar, la- rix, jenevrbes enzovoorts) zijn niet ge schikt voor kleigrond. Rhododendron, azalea, groeien niet op klei. Éénjarige planten worden in het voor jaar gezaaid, bloeien in de zomer en ster ven af in het najaar. Ze zijn heel geschikt voor een eerste tuinjaar. Later als u een ervaren tuinman of tuinvrouw bent, ge bruikt u ze alleen op lege plaatsen in de border. Ook voor het vullen van bloem bakken èn schalen zijn ze erg geschikt. Tweejarige zaaiplanten zijn: vinger hoedskruid, judaspenning, damastbloem, vele distels, scharlei, vergeet-mij-niet, stokroos enzovoorts. In de zomer zaaien. De planten overwinteren om in het voor jaar of in de zomer te bloeien. In de herfst sterven ze dan af, maar niet zon der voor een massa nakomelingen te heb ben gezorgd. Als u niet zo erg netjes bent, niet altijd wiedt en opruimt, dan worden de tweejarigen vaste bewoners in de tuin. In ops land neemt de belangstelling voor de kreatieve vrijetijdsbesteding elk jaar toe. Belangrijke vrijetijdsbestedin gen, die geheel op het kreatieve vlak lig gen zijn boetseren, etsen, emailleren, pot tenbakken, glazuren enz. Op dit gebied ontstaan overal in den lande steeds meer vrijetijdscursussen, die druk bezocht wor den. Een goed overzicht van alle produkten in deze sector is vrij moeilijk, omdat de markt en distributie vrij ondoorzichtig zijn. De artikelen, die op de markt ge bracht worden, zijn zeer omvattend. Het omvat o.m. klei, verf, boetseermiddelen, gips, glazuren, smeltkralen. glazuurver- ven, ovens, pottenbakkersovens, draai- 12 hoofdstukken. Bovendien wordt aan gegeven waar men de benodigde mate rialen, voor zover deze afzonderlijk aan geschaft moeten worden, kan verkrijgen. Een en ander maakt deze serie tot een uiterst handzaam te gebruiken informa tiebron van ideeën voor het hele gezin. Prijs per deel van „Kreatief zijn Thuis” is 26,50. Op de plaat hierbij: het appliqueren van denim-kleding is bijzonder populair. Grote ontwerpen, zoals deze Charly Chaplin, kunnen het beste met èen ma chine gebeuren. I I» zo niet belangrijker, dan vorm, kleur en prijs. De tijd is lang voorbij, dat we in de huiskamer een lamp boven de tafel hin gen en in elke hoek, waar een stoel toe vallig stond om in te lezen, een schemer lamp neerzetten. We werken tegenwoor dig'o.a. vaak met de minirail, die in vas te lengten van 50 ,100, 150 en 200 centi meter wordt geleverd. Het is een kunst- produkt, waarin drie stroomgeleiders zijn ingebed, buiten bereik van handen of andere lichaamsdelen. De rail wordt aan het plafond beves tigd door hem in een tevoren aange bracht profiel te klemmen en daarna kunnen spots of andere armaturen aan de rail worden geklipt en aangesloten op een centrale aansluitkast. Dan kun nen we onze gehele verlichting door de kamer laten gaan zonder dat we maar een snoertje extra nodig hebben. Welke lampen moeten we er in vast klippen? Geen probleem, want de keuze is bijna onbeperkt: pendelarmaturen, kwadraatspots, vierkante spots met uit wisselbare reflectoren. En als u eens een feestverlichting wilt aanleggen? Ga uw gang. Dan kunt u een blauw filtertje op de witte spot schuiven en als u zin in groen hebt, goed, dan draait u op de plaats van de witte lamp een groene. Veel genoegen met licht. ten zijn beschermd, maar gelukkig zijn er speciale kwekers voor water- en moe rasplanten in Boskoop en Gouda. (Niet weghalen uit de slootkanten!). Onder de esdoorn zullen bodembedek kers het beter doen dan het gras. Pachy- sandra, Ajuga (Zenegroen), Corydalis lutea (gele helmbloem) én de Lamium galeobdolon (bonte dovenetel) voelen zich hier thuis. Lage wilde planten, in groepjes bij el kaar, wat zwerfstenen, enkele hoge uit schieters. in de zon toortsen, distels, flui- tekruid. In de schaduw vingerhoedskruid, hoge campanula’s, monnikskap, spring- balsemien enzovoorts. Terug naar de „gewone” tuin. Vaste planten komen elk jaar terug. De planten sterven in de winter boven de grond af; de wortels overwinteren en lopen in het voorjaar weer uit. Er zijn ook vaste planten die in de winter mooi blijven: de Bergenia, schoenlappersplant, ook irissen en lavendel zijn daar voor beelden van. Een tuin zonder vaste plan ten is geen tuin. Vaste planten zijn plan ten met karakter. Het samenspel van vele soorten vaste planten met de hun eigen vormen en kleuren maakt uw tuin tot iets heel persoonlijks. Het zijn juist de contrasten die het doen. Oktober is nog niet voorbij en het is nu juist nog tijd maar niet te lang wachten om uw gazon aan te leggen. U kunt daarbij een keuze doen uit kant- en-klare graszoden of het traditionele in inzaaien. Het eerste is een veel duurdere zaak dan het eenvoudiger inzaaien, maar het voordeel is natuurlijk, dat binnen de kortst mogelijke tijd het gazon kant en klaar ligt. Bij inzaaien moet u wel letten op het graszaadmengsel. Altijd overleg plegen met uw leverancier van bloemen en planten, die als hij voor zijn zaken staat, u deskundig kan voorlichten. En.elk najaar weer is het bloem- bollen-aanschaffen geblazen. Doe het nu niet altijd traditioneel, zo van gauw wat zakjes tulpen, narcissen en hyacinthen kopen en de bollen onder de grond stop pen. Overleg eens met uw tuincentrum, want er zijn heel wat kostelijke bollen te koop, die niet dat traditionele heb ben. En als u dan in het voorjaar de sneeuwklokjes, kievitseitjes, sterhyacin- then, anemonen, keizerskronen, winter- akonieten, isisjes en wat niet al op ziet komen, dan heeft u eens wat anders. Laten we een stadstuin van 6 x 10 m nemen. Grondsoort normale tuingrond. Dwars door de tuin, langs het terrasje graven we een greppel, de grond gooien we rechts in de tuin. Het water van de regenpijp loopt vla grote zwerfkeien naar de greppel: op de bodem van de greppel ook wat keien en grof grind- Een houten vlonder over de greppel naar het bakstenen zitje. Langs en in de greppel planten we moerasplan- ten: Essen, lisdodden, kattestaarten, dot terbloemen enzovoorts. De meeste soor- Ministeck (foto midden onder) heeft reeds een aantal jaren kant’--’? gestaan voor de bekroning met de 1 lel: Speel goed van het Jaar. Maar baalde het steeds nét niet. Niet omdat e i. spel min der goed zou zijn, of niet boeicud en leuk voor kinderen (van vele leeftijden), ook volwassenen. Neen. Integendeel, maar omdat steeds een ander goed produkt de voorrang moest hebben. palen immers voor een belangrijk deel waarmee onze kinderen gaan spelen, waarmee zij dus voor een belangrijk deei hun ontwikkeling starten. Moeten we ons uit onverschilligheid maar blijven beper ken tot de aankoop van „zoethoudertjes”. Is inmiddels niet overduidelijk bewe zen dat agressie en vandalisme het meest voorkomen bij „niet spelende” kinderen, kinderen die bovendien vaak onverschil lig zijn begeleid? Moeten we dan onze kinderen maar blijven „verwennen” met alle soorten speelgoed? Of moeten we meer bewust leren kiezen? Het heeft geen zin om aan te hollen achter artikelen, alleen maar omdat zij in de reklames aangeprezen worden. Zeker niet wanneer we niet eerst nagaan of die produkten goed zijn voor ons kind. De Stichting Goed Speelgoed wil onder meer proberen ouders en opvoeders te laten beseffen wat ze aan het doen zijn. Men zou moeten weten wat er gebeurt met een spelend en een niet spelend kind. In 1975 werd dat speelgoed bekroond, dat in 1974 in de markt verkrijgbaar was. Dat kan niet anders. Want bij de vast stelling van de keuze was over het jaar 1975 nog weinig te zeggen. De Stichting Goed Speelgoed geeft hier haar keuze, ingedeeld in speelgoed voor kleuters, gezelschapsspellen, hobby- en kreatief speelgoed, overig speelgoed. Bij het kleuterspeelgoed wil de jury voor de Lego Duplo blokken de aandacht vragen. De bekroning met het predikaat „Speelgoed van het Jaar” geldt de grote Duplo blokken (in frisse kleuren: groen, geel, rood en blauw) die voor kleuters uitmuntend geschikt zijn. Een fantastisch bouwmiddel, vindt de commissie. De bij de blokken beschik bare - op wieltjes gemonteerde - grond- platen vormen een extra attraktie. Het is bruikbaar voor de „normale”, zowel als de gehandicapte kinderen, waardoor aan de integratie van het gehandicapte kind in de samenleving een bijdrage wordt geleverd. De Simplex houten speelplanken - van Nederlands fabrikaat - hebben al ruim twintig jaar goede diensten bewezen. Geen nieuw produkt dus. Maar wel goed speelgoed voor kinderen tussen 2 en 6 jaar: Iedere doos bevat een legpuzzel met (als totale elementen) eenvoudig gete kende dingen, dieren en mensen. Fraai basismateriaal tevens voor herkennen, tekenen en kleuren van deze zaken uit de „wereld rondom”. De houten figuurtjes kunnen los staan ook. Daardoor worden zij de ,,bouw-stukken” van een door het kind te bepalen tafereel: een boerderij, de brandweer, de schoolklas, de eerste hulp bij ongelukkenen wat niet al. In fleurige kleurige dozen verpakt. Van goed, stevig hout vervaardigd. Mastermind is overal op de wereld populair. Oók in Nederland. Het spel verwierf eerder het Engelse predikaat: „Game of the Year”. Nu de onderschei ding van de Stichting Goed Speelgoed. Voor kinderen van niet al te jonge leef tijd. En voor volwassenen. Een nadeel van Mastermind is - zo zegt men - dat het velen te lang wakker houdt. Het naar bed gaan wordt er soms uren door ver traagd. Eén aantekening: De in de Ne derlandse taal gegeven spelregels zijn zo slecht van vertaling (en zo vol zetfouten) dat dit de begrijpelijkheid wel aantast. Kan de Nederlandse distributeur daar wat aan doen? Go is vermoedelijk in China uitge vonden. Zo’n goede 4000 jaar geleden. Vandaar‘werd het naar Japan overge bracht. Waar het nog populair is. En tafels, literatuur, ovenonderdelen, ge reedschap, penselen, kwasten, borstels, draad, houten en plastic kralen, mozaïek- stenen, kunstschildermateriaal, raffia, vilt, pitriet, fournituren etc. Slechts wei nig artikelen worden in ons land gepro duceerd. Het overgrote deel van deze produkten wordt geïmporteerd vanuit West-Duitsland, Frankrijk en in mindere mate vanuit Engeland. Aangezien de markt voor creatieve produkten niet gauw begrensd is, kan men moeilijk een vaststaande waarde voor alle bestedingen bepalen. Op grond van onderzoekingen bij de handel kan men echter globaal stellen dat 2 jaar geleden reeds tenminste 60 miljoen aan dit soort specifieke produkten werden uitgegeven. De voornaamste aankoop- plaatsen zijn: de speciaalzaken voor te kenaars, ontwerpers etc. de kantoorboek handel, de hobbyzaken, doe-het-zelfzaken en gespecialiseerde afdelingen in waren huizen. Veel mensen zitten met de moeilijkheid dat zij zichzelf niet als creatief beschou wen. Een oplossing biedt een nieuwe boe kenserie, getiteld „Kreatief Zijn Thuis”, welk door Time-Life Boeken wordt aan bevolen. Deze boeken beogen vooral idee- en te brengen voor het hele gezin. In to taal bevatten zij meer dan 900 onder werpen, geschikt voor jong en oud, man en vrouw, arm en rijk, handig of „links”. Er zijn ideeën bij om zomaar wat te spelen, maar toch ook om mooie bruik bare voorwerpen te vervaardigen; om nieuw van oud of antiek van nieuw te *'^*11,, O.” van f 1.300,— voor f 695,- 7 showrooms in Nederland met een grootse sortering - bank-stellen, salontafels etc. I in diverse kleuren tegen kei- harde prijzen. 5 jaar garantie op constructie en binnen- werk Service-dienst door geheel I Nederland AMSTERDAM, Boete laan 12 2 min. vanaf de nieuwe RAI, tegen- I over de ingang van het Crest-Hotel, voorheen Esso Motor Hotel. geopend van 10.17.00 uur. donderdag koopavond tot 21.00 uur I maandag gesloten BADHOEVEDORP Nieuwe Meerdijk 17. geopend van 10-17.00 uur. vrijdag koopavond tot 21.00 uur. maandag gesloten

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 31