Isoleren van uw woning 9 w Acht punten Subsidie op isolatie Isoleren van borstweringen 3 B i I rrt ri Hete lucht Warm water I ■Krai DINSDAG 28 OKTOBER 1975 WONEN Lil □t, A Ld ■BK*] 1 K i Denk om uw ramen L_J deuren L_J en muren De keuze van uw verwarmmg K. K x Kolomradiator >t 1 n Pllntverwarmïng a a 52 cm glasruit Ui isolatiemateriaal o fig. 3 Spouwmuurborstwering met isolatie flg. 2 Kozljnboretwarlng met Isolatie fig. 1 Kozljnborstwerlng zonder Isolatie Het getuigt van gezond verstand zich te bezinnen op onze vorm van energie- Welke warmte-isolerende voorzieningen Het vullen van spouwmuren met Vroeger (of nu nog wel?) een plaid of paardedeken aan twee koperen ringen voor de openslaande deuren. «ventilatie openingen Het aanvragen van de bedrage Bijdragen moeten door de eigenaar van de woning bij de Directie van de Volks huisvesting en de Bouwnijverheid in- de provincie worden aangevraagd. Daar be oordeelt men de aanvrage en bericht de eigenaar of een bijdrage wordt toege kend. Eerst na ontvangst van dit bericht kan met het treffen van de voorzieningen worden begonnen. De uitbetaling van de bijdrage ineens geschiedt aan de eigenaar nadat deze de voltooiing van de werkzaamheden bij de Directie heeft aangemeld. De voorzieningen mogen niet worden getroffen in strijd met het Vestigihgsbe- sluit bouwnijverheidsbedrijven 1958. Dit besluit betreft het bedrijfsmatig verrich- z ventilatie openingen isolatiemateriaal met aluminiumfolie naar buitenzijde glasruit glasal schrootjes ten van werkzaamheden. Eigenaren of huurders mogen echter wel zelf de voor zieningen treffen. In dit geval zullen bij de berekening van de bijdrage alléén de materiaalkosten in aanmerking worden genomen. Warmte-isolerende voorzieningen ver hogen het woongerief van de woning. Huurder en verhuurder kunnen dan ook zeen huurverhoging overeenkomen als de voorzieningen worden aangebracht. Deze overeenkomst moet worden ge troffen vóórdat de voorzieningen worden aangebracht. De directie van de Volkshuisvesting en de bouwnijverheid in Noordholland zetelt in Haarlem, Dreef 24, tel. 023-31 90 33. stralingsscharm multiplex spaanplaat asbestcement isolatiemateriaal (met aluminiumfolie) naar buitenzijde 'ventilatie openingen 8. Laat een deskundige eens voor U nagaan of het geen overweging verdient de muren, het dak en de kelder of de begane-grondvloer te isoleren of dubbel glas te laten aanbrengen. Natuurlijk spaart u er gas mee, maar de deskundige kan u voorrekenen of zo’n investering verantwoord is. (Uit „Comfort”, een publikatie van de Ver. van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en de Nederl. Gas Unie). flg. 4 Spouwmuurborstwsring met •pouwltolstl* ventilatie openingen stralingsscherm multiplex spaanplaat asbestcement X X L_J L_J a 52 cm b 1‘/z2 cm a 52 cm b 17;—2 cm Een muur kan een zwarte „uitslag” hebben, spikkelgewijs, plaatselijk onder het raam of boven in een hoek bij het plafond. Dit behoeft geen lekkage te zijn, doch kan het gevolg zijn van condens, neerslag van waterdamp uit de ruimte op de te koude muur. Als u zéker weet, dat dit zo is, kunt u zo'n muur toch behan delen. Vochtige, doorslaande, of in ieder ge val niet droge muren: omdat het vochtig zijn van een muur diverse oorzaken kan hebben, is het niet mogelijk in dit kader even de oplossing voor thermisch soleren van zulke muren te schetsen. Heeft u zo’n muur en wilt u er iets aan doen, bel even 010 - 11 81 81 - Algemene Voorlich ting Rotterdam. (Er is tevens lezenswaar- dige literatuur over: in de Casa-reeks is er een boekje „Een vochtig huis, wat doe je er aan?”). U zóu, indien u onder de vloer kunt komen, de onderkant van de houten vloer kunnen isoleren door tussen de balken een of ander isolatiemateriaal zorgvuldig aan te brengen. Dat is technisch gespro ken wel goed - mits de vloer aan de bovenzijde niet belegd is met linoleum of dergelijke (verstikking van het hout), maar èrg moeilk uitvoerbaar. Er is dus weinig anders mogelijk dan te zorgen, dat de ventilatie onder de vloer (die no dig is, omdat anders het hout verrot) niet groter is dan noodzakelijk (het hoeft er er niet te waaien). 31 rrll -.strelingsscherm Wl multiplex spaanplaat asbestcement a 52 cm verbruik, vooral voor de komende tijd. Het Bouwcentrum te Rotterdam, dat vele Interessante informatiebladen uitgeeft, Het ook een aflevering verschenen „Zui nig in huis, energiebesparing in de wo ning”. Hierin een aantal tips, waarvan w(j globaal enige overnemen. Het infor matieblad in zijn geheel is voor 3,50 verkrijgbaar bij Bouwcentrum Rotter dam, giro 35 6? 96 (met 1 toeslag voor verzendkosten). Er is beslist iets te doen aan het beter isoleren van onze woningen. U moet bij een bestaande woning niet de illusie hebben „even” uw huis isoleren en in een wintertje is dat terug verdiend. Maar u moet het als een bijdrage zien voor uw eigen wèl-zjjn: geen tochtende ramen en koude muren meer. 6. Ga piet te kwistig om met warm water. Voor heel veel zaken kunt u best koud gebruiken in plaats van warm. Onder de douche nietMaar ga daar niet te lang onder. 7. Gaat u op reis, denk dan aan uw gasapparaten. Bijvoorbeeld: de knop van de boiler in de laagste stand; waakvlam men van geiser en fornuis uit. Voor het verbeteren van warmte-isola- tie vap woningen kan de overheid sub sidie verlenen. Het ministerie van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening heeft hiertoe een speciale subsidierege ling in het leven geroepen. De rijksbij- drage wordt verstrekt in de vorm van een uitkering ineens. daarvoor geschikt isolerend materiaal door bedrijven, die voor deze werkzaam heden naar het oordeel van de minister over de nodige deskundigheid beschik ken. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie. Het aanbrengen van een warmte- isolerende laag tegen de binnenkant van de buitenwand. Het aanbrengen van een warmte- isolerende laag tegen de binnenkant van een schuin dak, aan de buitenkant van een plat dak of op de vloer van de vlie ring. Al deze voorzieningen dienen te ge schieden in de kwaliteitsklasse ,.goed” volgens NEN 1068-1964. Bij bestaande huizen dient deze norm zo goed mogelijk te worden benaderd. Het aanbrengen van fabrieksmatig vervaardigde dubbele beglazing. Het aanbrengen van een tweede raam (voorzetraam), zodanig dat onder houd en reiniging van het raam moge lijk zijn. Deze beide voorzieningen dienen ten minste de met het oog op de warmte- isolatie het meest van belang zijnde ra men van de woonkamer(s) en de daar mede in open verbinding staande ver trekken te betreffen. kozijn of raamhout worden bevestigd. De lucht tussen beide ruiten de lucht spouw moet worden geventileerd aan de buitenlucht om condensvorming te voorkomen. Dat betekent vervuiling na enige tijd Minimaal moeten éénmaal per jaar de ramen worden verwijderd en de ruiten gezeemd. Vraag advies aan Bouw centrum Voorlichting of lees het informa tieblad „Dubbele ramen, dubbele ruiten”, Muren kunnen soms koud zijn, té koud. Het verschil tussen de temperatuur van de muur en die van de lucht in de kamer is dan te groot en de oorzaak van een onbehaaglijk gevoel, een gevoel van kilte, dat men tracht op te heffen door harder te stoken en de luchttemperatuur te ver hogen. Daarom is het isoleren van een muur alleszins de moeite waard in zo’n geval. Behalve het mindere warteverlies, is het oók „voelbaar” beter geworden. Spouwmuren in bestaande huizen kunt u in veel gevallen laten vullen met een isolerend materiaal. Kosten liggen in de orde van grootte van 10 per m2, maar momenteel zijn er lange wachttijden. Hoe kunt u tóch een buitenmuur iso leren? Wanneer u ’t behang heeft verwijderd en warneer u de isolatie niet combineren wilt met de afwerking van de wand, kunt u natuurlijk ook ander materiaal, dat af hankelijk van dikte en samenstelling min of meer isolerend wenkt, op de muur aan brengen. Wij denken aan bijvoorbeeld platen van polystyreenschuim, kurkpla- ten enzovoorts. Dunne lagen (enkele mili- meters) van dit en ander materiaal heb ben vanzelfsprekend slechts een geringe isolerende werking. 1. Laat geen warmte ontsnappen door openstaande ramen of deuren. Temper als de kamertemperatuur te hoog wordt liever de verwarming. Bij een ander systeem, de hetelucht- verwarming, wordt de opgewarmde lucht via kanalen getransporteerd en door roosters tot de verschillende ver trekken toegelaten. De afgekoelde lucht wordt voor een belangrijk deel even tueel via roosters en retourkanalen weggezogen om daarna gefilterd en ge mengd met frisse buitenlucht weer in de luchtverwarmer te worden opgenomen. De afgekoelde lucht uit de keuken, badkamer en het toilet wordt via de ventilatievoorzieningen van deze ruimten afgevoerd. Zij mag niet door de lucht verwarmer worden afgezogen (dit om het verspreiden van luchtjes in de woning te voorkomen). Luchtverwarming eist zorgvuldige be rekening, ontwerp en uitvoering van de installatie, daar anders kans bestaat op tochtverschijnselen, hinderlijk geruis en geluidsoverdracht van het ene vertrek naar het andere. Tevens bestaat kans op .stralingsscherm multiplex spaanplaat asbestcement 2. Ramen zijn ’s winters koud. Scherm ze ’s avonds en ’s nachts af met over gordijnen. Uiteraard geldt: hoe zwaarder die gordijnen hoe beter. Als het goed is, hangen die gordijnen dicht bij het raam en niet over de verwarmingsradiator heen. Gebeurt dat wel, dan trekt de warmte tussen gordijn en raam omhoog en zal grotedeels nutteloos verdwij nen. Als het gordijn lang is en tussen radiator (achterkant) en muur of glas hangt, dan i§ dat gunstig. Wat u bij een cv-installatie geregeld moet doen, is het wijzertje van de manometer op de verwarmingsketel in de gaten houden, bijv, éénmaal per week. Als de druk lager wordt dan 1 ato (op de meter met een rood streepje aangegeven) dan moet u de installatie bijvullen. Maar.praktisch is dat nooit nodig! Als u het bjjv. één maal per maand moet doen, is er een lek. Misschien heel minimaal, maar waarschuw dan gerust uw installateur. verspreiding van geuren van koken en roken door alle vertrekken. Enkele kenmerken van dit systeem: de te verwarmen ruimte kan snel op temperatuur worden gebracht. met behulp van de installatie kan toevoer van verse voorverwarmde lucht plaatsvinden (ventilatie); in de zomermaanden kan de installa tie als ventilatiesysteem worden ge bruikt. Als er veel gerookt is of om andere redenen de atmosfeer onaange naam is, kan de lucht in huis in korte tijd worden ververst; de lucht kan van stof worden ont daan. Er wordt een stoffilter in de luchtverwarmer gemonteerd. Het filter moet geregeld worden gereinigd, hetgeen op een eenvoudige wijze door de bewo ner zelf kan worden gedaan; geen kans op bevriezing. Voor welke woningen De rijksbijdrage kan worden toegekend ten behoeve van de warmte-isolatie van de volgende woningen: in aanbouw zijnde of te nemen wo ningwetwoningen en premiecorporatie- woningen, gesubsidieerde particuliere woningen en gesubsidieerde eigen wo ningen; verzorgingstehuizen voor bejaarden, bestaande woningen. convectorkast heeft aan de onderzijde en bovenzijde openingen voor toevoer van de kamerlucht en afgifte van de ver warmde lucht. Een bijzondere vorm is de plintcon- vector: een convector van geringe hoog te, waarbij de ribbenbuizen gewoonlijk achter een metalen plint worden wegge werkt. Enkele factoren die bij het kie zen van plintconvectoren als verwar mingselementen in overweging moeten worden genomen, zijn: door de relatief geringe waterinhoud van het systeem is snel reageren op wisselende warmtebehoefte mogelijk; veelal worden hogere watertempera turen toegepast dan bij radiatorenver warming (max. 110 graden Celcius). Bij een temperatuur van 70 gr. Celsius en hoger rteedt ontleding op van het stof, dat zich op en in de verwarmingsele menten heeft afgezet. Hierbij worden hinderlijke geuren ontwikkeld. Om dit te voorkomen zal men aan het begin van het stookseizóen dit stof moeten verwij deren. Als de convectoren langs de mu ren zijn geplaatst kan vervuiling van het muuroppervlak optreden; daar de warmte-afgifte per strekken de meter bij watertemperaturen van bijv, gemiddeld 80 gr. C vrij gering is, is het niet altijd mogelijk dergelijke ver warmingselementen uitsluitend onder de ramen aan te brengen. In vele gevallen zullen dan ook plntconvectoren tegen een binnenmuur moeten worden aange bracht. Hierdoor kan de plaatsing van het meubilair in het gedrang komen, aangezien dit dan enige cm van de muur verwijderd moet blijven. Bovendien kan de achterkant van de meubelen door de opstijgende warme lucht uitdrogen; de bevestiging van de elementen dient .vakkundig te geschieden in ver band met de mogelijke geluidshinder door lengteverandering ten gevolg van temperatuurvariaties. De centrale warmwaterverwarming met de plintconvector als verwarmings element wordt wel „plintverwarming” genoemd. Bij de verwarming van de woning kan men denken aan: lokale of centrale ver warming en die weer gescheiden in warm water of hete lucht. Onder lokale verwarming wordt ver staan, dat de warmte-opwekking per vertrek plaatsvindt. Bij een centrale verwarming geschiedt de warmte-opwekking op één punt. Van dit punt uit wordt de warmte naar de verschillende vertrekken gedistribueerd. Een centraal verwarmd huis heeft de volgende voordelen ten opzichte van een huis waarin, door middel van lokale verwarming, slechts één of enkele ver lekken worden verwarmd: in de winter is het gehele huis beter bewoonbaar; men is bij de plaatsing van de ver warmingselementen niet gebonden aan de plaats van de schoorsteen. De ver warmingselementen zullen bij voorkeur op plaatsen waar de koude lucht „bin nenvalt” dus onder de ramen worden geïnstalleerd. Het ter plaatse en toch ook effectieve oplossing is het warmteschild. Zo’n warmteschild schermt de warmtestraling van buiten af, evenals de koudestraling van buiten naar binnen. In onderstaande figuren is aangegeven op welke wijze u zo’n stra lingsscherm tussen radiator en borstwe ring kunt aanbrengen. Brengt u bovendien tussen warmte schild en borstwering isolatiemateriaal met aluminiumfolie naar de buitenzijde aan, dan heeft u het warmteverlies door de borstwering belangrijk beperkt. Zie fig. 2 en 3. Ook kunt u de spouw van de borstwe ring met isolerend materiaal laten vul len (zie fig. 4). Dat is echter vakwerk. („Comfort”) Radiatoren worden juist daar ge plaatst waar de grootste koude-inval te verwachten is. Warmte-technisch bezien is dit zeer juist Ramen oefenen dan ook een grote aantrekkingskracht uit op ra diatoren. Daar immers is de grootste koude-inval te duchten. Zo’n radiator voor een glazen borst wering doet meer dan Uw woonruimte verwarmen. Véél meer. Dacht U dat zo’n „buitenmuur” van enkel glas de warmte binnen en de kou buiten houdt? Hele maal mis. Ruimte- en heelalverwarmin- gen gaan in zo’n geval hand in hand. Trouwens, een spouwmuurborstwering Is ook een „goede” methode om veel warmte kwijt te raken. Een praktische niet te ingewikkelde De rijksbjjdrage bedraagt voor bestaande woningen: één derde deel van de kosten van warmte-isolatie. voor te bouwen woningen: één derde deel van de extra kosten van warmte- isolatie. Hieronder worden verstaan de kosten die uitgaan boven de kosten die gemaakt moeten worden om de woningen ten aanzien van warmte-isolatie te laten voldoen aan de Voorschriften en Wenken voor het ontwerpen van woningen 1965. De bijdrage wordt verstrekt als de (extra) kosten meer dan 500,- per wo ning bedragen. De bijdrage bedraagt ten hoogste 1.000,- per woning of, voor ver zorgingstehuizen, per 2 bedden. De bijdrage wordt slechts verstrekt voor woningen, die voorzien zijn van centrale verwarming of gelijktijdig met het verbeteren van de warmte-isolatie van centrale verwarming worden voor zien. Woningen, waarvan alle vertrekken thans reeds zijn voorzien van een haard of gevelkachel kunnen worden gelijkge steld met woningen, die voorzien zijn van centrale verwarming. 3. Stook een graadje lager dan u eigenlijk gewend bent. Het scheelt nau welijks in behaaglijkheid, maar u merkt het wél op uw gasrekening. Probeert u het eens een paar weken. brievenbus”. Een lichte stof aan een bevestigen aan de opvangen van de koude lucht heeft een goede warmteverdeling in het vertrek ten gevolge (men is hierdoor ook ’s winters vrij in het plaatsen van het meubilair) de bediening van de installatie is wei nig tijdrovend, doordat slechts één stookplaats moet worden verzorgd; de lucht in de te verwarmen vertrek ken wordt niet verontreinigd; de gehele woning blijft droger, de kans op vochtklachten zal verminderen; de waarde van de woning is groter als er een centrale verwarmingsinstalla- tie in aanwezig is. Hierbij dient te worden opgemerkt dat: bij een centrale warmwaterverwar ming de kans bestaat op bevriezing van het water in het systeem, bij tijdelijk niet stoken van de installatie. Om be vriezing te voorkomen dient men het systeem vorstvrij te stoken. Dat heeft het voordeel, dat ook de sanitaire instal laties niet kunnen bevriezen. Een andere mogelijkheid is het toevoegen van anti vries aan het water van de centralever- warmingsinstallatie; in centraal verwarmde vertrekken de lucht soms te droog kan worden. Door bevochtigingsapparaten toe te passen kan dit worden voorkomen. Hoe gaat warmte nu verloren behalve door open ramen en deuren? Wel, door bijna open ramen en deuren: tochtkieren en door die akelige dunne ruiten, dat ene laagje glas van pak weg 4 mm. Onze bouwwijze is wat dat betreft een hinken op twee gedachten, wellicht ver oorzaakt door ons klimaat: matige zo mers en matige winters Zouden wij al tijd hete zomers hebben, met veel felle zon, dan waren stellig de ramen in onze huizen niet zo groot geworden. Zouden wij weinig zomer en veel strenge winters hebben, dan waren óf onze ramen klein gebleven óf ze waren groot geworden om toch maar dat zonlicht binnen te laten. Maar dan zouden ze wél isolerend ge maakt zijn: dubbele ramen zouden we normaal hebben gevonden. Het is helaas anders. We willen wel de zou hebben in de zomer en och, de win ter is niet zo koud, laat de zon ook maar royaal binnen. Resultaat? Een feitelijk volkomen onvoldoende isolatie wordt nog steeds door velen als „normaal" aan vaard. Iets doen aan het verliezen van warmte via ramen en buitendeuren (ruim twee maal zoveel per m2 als door het dak) is een eerste stap. Helaas ook een van de duurste. Thermisch gesproken is een twee- of zelfs driedubbele ruit, die in de fabriek op maat vervaardigd is, het allerbeste, óók het duurste en absoluut niet zelf doen, niet op korte termijn leverbaar (le vertijden) en derhalve voor nu niet in aanmerking komend. Stapje terug: voorzetramen. Dat zijn losse ruiten in een profiel, die op het 5. Verwarm niet onnodig kamers die nauwelijks in gebruik zijn. Draai de radiator, als het tenminste niet hard vriest, dicht. Staat er een gevelkachel, zet die dan op de waakvlam. Als u CV hebt, kunt u de verwarming per vertrek regelen met een thermostatische regel- kraan. Ze kosten per stuk tussen de 50 en 65 gulden. Informeert u eens bij uw gasbedrijf of de erkende installateur. Bij de centrale warmwaterverwarming wordt de warmte in de verwarmings bron opgewekt en overgedragen aan het water. Het verwarmde water stroomt door het verschil in soortelijk gewicht van warm en koud water, dan wel door middel van een circulatiepomp door een leidingstelsel naar de verwarmings elementen. In deze verwarmingselemen ten geeft het water zijn warmte af en stroomt via retourleidingen terug naar de verwarmingsbron, waar het weer op de gewenste temperatuur wordt ge bracht. De verwarmingselementen kunnen zijn radiatoren of convectoren. Leden of kolomradiatoren zijn opgebouwd uit leden. Elk lid kan weer bestaan uit één of meer kolommen. De moderne leden radiatoren zijn door hun compacte bouw niet gemakkelijk te reinigen. Er zijn speciale borstels voor het onderhoud van radiatoren in de handel. Een bijzondere Uitvoering van de ledenradiator is de zogenaamde ziekenhuis- of doorkijkradi- ator. Hierbij is de afstand tussen de leden groter. Voor toepassing in een ruimte met een tot op de vloer doorlo pend glasoppervlak, kunnen deze radia toren esthetisch een goede oplossing bie den. Voorts zijn er paneel- of plaatradiato- ren. Deze kunnen bestaan uit één tot vier platen. De één-plaats-paneelradiator geeft vrij veel straling. Door de plaat sing van meer panelen achter elkaar neemt, ten opzichte van de totale war- me-afgifte, het convectie-aandeel toe en kan dan gelijk zijn aan dat van de ledenradiatoren. De één- en twee-plaats- radiatoren hebben het voordeel, dat ze vrij smal zijn; hetgeen belangrijk is bij plaatsing in smalle gangen en dergelijke. Convectoren bestaan uit ommantelde ribbenbuizen (buizen waarop enkele millimeters uit elkaar dunne metalen plaatjes, de zgn. lamellen, zijn aange bracht). Het warme water stroomt door de buizen en verwarmt zodoende ook de lamellen. De kamerlucht, die in aanra king komt met de lamellen, wordt ver warmd en stijgt op. De ommanteling of Géén lagere jaarlijkse bijdrage Voor alle in aanbouw zijnde of te nemen woningen, waarvoor geldelijke steun is toegezegd, geldt dat de extra- kosten tot een bedrag van ten hoogste 3.000,- bij het vaststellen van de jaar lijkse bijdrage (waarvan de hoogte af hankelijk is van het bedrag van de stich- tingskosten) buiten beschouwing worden gelaten. Met andere woorden: de extra kosten zullen niet leiden tot een lagere jaarlijkse bijdrage. De leningen uit ’s rijks kas voor de bouwkosten van woningwetwoningen zullen worden verhoogd met het bedrag van de extra kosten. 4. Laat de zon in uw huis schijnen. Zonnewarmte is gratis: sluit dus niet de zonwering, maar temper wel de verwar ming. De „tochtende doekje van niet te spanveertje ervoor binnenkant is ook een oplossing. i( X X Lr~ ,f. -,.y

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 33