Anarchie breidt zich over andere delen van land uit Nieuw fonds voor hulp aan arme landen Sadats bezoek aan VS betekent bezegeling verbeterde relaties akkoord over Sahara lijkt bereikt IMPASSE IN PORTUGAL DUURT VOORT „Spaans-Marokkaans 4 l CESTODA Zwitserse verkiezingen: Geen beslissende Boliviaans vliegtuig KOMRIJ stort neer: 60 doden Madrileens blad meldt: MERKWAARDIG Demobilisatie achttien percent leger aangekondigd door mco scheepmaker „Stap” aangekondigd voor gesprek Israel-Syrië verschuivingen MEER KLEUTERS NAAR SCHOOL 1 14 DINSDAG 28 OKTOBER 1975 BINNEN** EN BUITENLAND 1 Slachtoffers ij Buitenlanders n W 99 n Jacksonville k :j A Libanon aan rand burgeroorlog (Van onze redacteur in Beiroet, E. Ditters) 1. n *1 te 5, ?e ie 11 ie de m tn i „rechtse” ik i de Westduitse grond- J t Een tweede bijzonderheid is dat Sadat de gelegenheid wordt gegeven om op 5 november het verzamelde Congres toe te spreken. Dat heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, omdat het vrij grote aantal pro-Israelische Congresleden zich daar aanvankelijk tegen verzette. heeft en er meer hoopt te kunnen ko pen. Evenals de afgelopen week zal waar schijnlijk deze week weer overleg ge voerd worden tussen Soares, zijn com munistische tegenhanger Alvaro Cunhal en de Portugese president in aanwezig heid van vertegenwoordigers van de Re volutionaire Raad. President Da Costa Gomes, die het De situatie in de hoofdstad Beiroet is nagenoeg hopeloos. In de afgelopen ze- Zondagavond explodeerden zeven ra ketten boven Amerikaanse gebouwen: de initiatief tot dit overleg nam, heeft de overtuiging uitgesproken, dat ondanks het grote meningsverschil tussen socia listen en communisten de moeilijkheden overwonnen zullen moeten worden. ambassade, de universiteit en de campus. De meeste ambassades, waaronder ook de Nederlandse, doen koortsachtige po gingen contact op te nemen met hun onderdanen, om op z’n minst naam en adres te noteren. Zij geven de buitenlan ders in Libanon het advies om het land te verlaten of minstens om naar veiliger oorden te vertrekken. Een woordvoerder van het opperbevel van het Portugese leger heeft gisteren verklaard, dat achttien percent van het Portugese leger gedemobiliseerd zal wor den tijdens de afwezigheid van generaal Fabiao. Tot de te demobiliseren militai ren behoren duizenden uit Angola terug kerende soldaten. Volgens de woordvoer der is deze demobilisatie reeds enkele maanden geleden voorgenomen. Gisteren is een bomaanslag gepleegd op de zetel van de Volksdemocraten van het Centrum (PPD), ten noorden van Lissabon. Troepen hebben voorts rege ringskantoren bezet in de zuidelijke stad Faro. j 1 is n n :e st u e en ig en t r t t s 5 D t tl n e d It a n Ie I. ag P- an LA PAZ (UPI). President Hugo Banzer van Bolivia heeft bekendgemaakt dat zestig mensen om het leven zyn ge komen toen een Boliviaans militair vlieg tuig met officieren en hun gezinnen aan boord, gisteren in de bergen ten noord oosten van La Paz neerstortte. I- e in ?n ia id nt jn m ig tt. ir it- en et ag te ie te er id ;n ?s j- sn el rrt rs ak at ie t. a- o- de id. a- >1- ari lp en u- de Van binnenuit valt niet gauw te reke nen op een oplossing voor de hoogst ernstige moeilijkheden, aangezien de Li banese politiek aan alle kanten stinkt. ROME (ANP). In Rome ztfn gisteren afgevaardigden bijeen gekomen uit bjjna 80 landen om plannen uit te werken voor de oprichting van een internationaal agrarisch ontwikkelingsfonds (IFAD) van 1,2 miljard dollar voor hulp aan de arm ste ontwikkelingslanden. De conferentie zal v[jf dagen duren. Bovendien bleven andere volksverte genwoordigers weg uit vrees voor een regeringscrisis. Kamervoorzitter Kamal El-Assad wil namelijk de vertrouwens kwestie aan de orde stellen. Als reactie hierop wil premier Rashied Karameh de politieke aanstichters van de moordpar tijen publiekelijk bekendmaken. (Van onze redacteur in Washington H. Leffelaar) WASHINGTON. Het bezoek van de Egyptische president Anwar Sadat aan de Verenigde Staten is de bezegeling van de sinds anderhalf jaar sterk verbeterde relaties tussen beide landen en de toege nomen Amerikaanse invloed in dat deel van het Arabische Midden-Oosten. Toch zal president Sadat niet op korte termijn de Amerikaanse wapens kunnen aanko pen die boven aan zijn verlanglijst staan, voornamelijk omdat het Congres zich daartegen verzet. Minister Henry Kissinger heeft het in dit verband over een termijn van ten minste een jaar gehad, voordat leveranties van wapen tuig zouden kunnen plaatsvinden. Die interventie moet wel snel komen, wil een burgeroorlog voorkomen wor den. Het probleem hierbij is, wie tussen beide zal durven treden. De Arabische wereld wacht af, en Amerika zal zich nog wel vele malen bedenken alvorens deze grootmacht de Zesde Vloot zal inzetten, zoals dat het geval was bij de vorige Libanese burgeroorlog in 1958. De duizenden bitter gestemde en ver armde vluchtelingen, die opeengehoopt zijn in de Portugese hoofdstad zullen naar verwacht wordt, de regering hoe langer hoe meer onder druk zetten voor het verkrijgen van financiële bijstand. President Sadat tijdens een toespraak op de internationale persclub in "Washington. Hij zei hier o.a. dat de stad Jeruzalem „geïnternationaliseerd’’ moet worden als onder deel van een alles-omvattende vredesregeling voor het Midden-Oosten. Niets schijnt erop te wijzen, dat de binnenlandse politieke situatie op zeer korte termijn uit het slop zou kunnen geraken. Een andere factor is de ontevreden heid die heerst onder de uit Angola gerepatrieerde Portugezen. Zij vormen een gemakkelijk te manipuleren massa. Spanje wil met het oog op de gezond heidstoestand van Franco een conflict met Marokko vermijden. Daarnaast pro beert een land als Tunesië onenigheid over de Spaanse Sahara uit de weg te ruimen. Algerije is tegen de „vredesmars” gekant, omdat deze actie in strijd zou zijn met het door de VN gehuldigde beginsel van zelfbeschikking. De Tunesische minister van buiten landse zaken, Habib Chatty, verklaarde optimistisch te zijn na besprekingen met president Boumedienne van Algerije. zijn buiten de luchtbrug om, die onder auspiciën van de regering stond. De Egyptische president heeft duide lijk gemaakt dat hij graag ook een voorlopige overeenkomst tussen Israel en Syrië zou zien over de Golan-hoogte, voordat de speciale zitting van de be trokken partijen in Genève bijeen wordt geroepen. Amper driehonderd meter van mijn flat bevindt zich de haard van de strijd. De falangisten en links-nasseristen, on der leiding van Ibrahim Koleilat, vech ten om elke trottoirtegel in het centrum van Beiroet, waar de gevechten het hevigst zijn. Aanvankelijk slaagden de falangisten er in de linksen terug te dringen. In allerlijl werd een 3 meter hoge zandwal opgeworpen. Vanachter deze barrière werden in het wilde weg met raketten aangedreven granaten en mortieren afgeschoten. Het plan voor de „vredesmars” is aanleiding geworden tot talrijke politie ke beraadslagingen. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties werd in Madrid verwacht als laatste stop plaats op zijn rondreis langs de hoofd steden van de belangrijkste belangheb benden Marokko, Mauretanië Alge rije en Spanje. Vandaag keert hij terug naar New York. Hoeveel waarde de Amerikaanse rege ring aan Sadats bezoek hecht, blijkt uit bet feit dat president Ford (met wie Sadat gisteren zijn eerste gesprek had) naar Jacksonville in Florida zal vliegen om de Egyptenaar daar enkele dagen te spreken onder minder formele omstan digheden dan in Washington het geval is. Jacksonville staat naast bezoeken aan New York, Chicago en Houston op Sa dats tiendaags programma. Misschien niet helemaal toevallig logeert de Egyp tische president in Florida in de villa van een oliebaron. LISSABON. (Reuter, AFP)— Presi dent Da Costa Gomes van Portugal, die zaterdag in Portugal terugkeerde van bezoeken aan Italië en aan Joegoslavië, heeft sinds gistermiddag een bijeenkomst van de Raad van de Revolutie gepresi deerd, die naar alle waarschijnlijkheid hoofdzakelijk gewijd is aan de binnen landse politieke situatie en aan de bur gerlijke en militaire situatie, maar ook aan de ontwikkeling in Angola. BEIROET Er dreigt een complete burgeroorlog in Libanon, nu de in de hoofdstad Beiroet bestaande anarchie zich blijkt uit te breiden over andere delen van het land. Uit tal van provincies worden steeds meer in cidenten gemeld, die grote gelijkenis vertonen met de bloedige straatge vechten in Beiroet. De situatie in heel het land is daardoor uiterst kri tiek. Het ziet ernaar uit, dat alleen door buitenlandse interventie een eind kan worden gemaakt aan de huidige broedermoord. De roffels van super-zware mitrail leurs houden minutenlang aan, maar zij vormen slechts een hoge toon in het oorlogsconcert van raketten, bazooka’s, granaatwerpers en dynamietexplosies. Daar tussendoor hoor je het knetteren van machinegeweren en andere automa tische wapens. Overdag is het een hel in Beiroet, ’s nachts is het afgrijselijk. Een moslim sluipschutter let op de straat beneden hem vanaf de 35ste ver dieping van de Murr Toren, tijdens één van de gevechten, in Beiroet gisteren. Zwitserland wordt, geregeerd door een coalitie van vier gematigde partijen, waaronder de sociaal-democraten, met een totaal aantal zetels van 169 in de 200 zetels tellende Tweede Kamer. De sociaal democraten hebben weliswaar negen nieuwe zetels gewonnen, maar de wezen lijke machtsverhoudingen blijven intact. Sadats grootste zorg is dat hij zijn leger niet kan herbewapenen, nu de Sovjet-Unie het merendeel van haar le veranties heeft stopgezet. Hij zei dan ook in een tv-vraaggesprek dat hij niet alleen in de VS, maar ook in West- Europa contacten hoopte te leggen om zijn arsenaal bij te spijkeren. Om die reden bracht hij, op weg naar Washing ton, al een bezoek aan Frankrijk, waar hij 44 Mirage-straaljagers in bestelling Onze redacteur in Lissabon, J. Ooster- getel, meldt ons: „In het district Santa- rem, 60 km. ten zuidoosten van Lissa bon, heeft zich een nieuw fenomeen voorgedaan, namelijk dat van de „week- end-revolutionairen.” Deze revolutio nairen doen in weekends overvallen op boerderijen. Afgelopen weekeinde bezet ten zij een boerderij. Voor een vrolijk weekeinde waren ze uitgerust met pisto len, jachtgeweren, munitie, drugs en een draagbare zender. Te hulp geroepen mi litairen rekenden de bezetters in, waar onder zich een Duitse medicus en een Columbiaanse student bevonden.” Generaal Carlos Fabiao, chef van de generale staf van het Portugese leger, is gisteren in West-Duitsland aangekomen voor een bezoek van vier dagen aan de Bondsrepubliek, op uitnodiging van de inspectepr van strijdkrachten. koning Hassan beginnen, zodra de 350.000 vrijwilligers bijeen zijn. Dit zou over een kleine veertien dagen het geval kunnen zijn. Onder de huidige omstandigheden heeft het weinig zin om op het politieke vlak ook nog koppen te laten rollen. Daarom waren er gistermorgen onvoldoende volksvertegenwoordigers aanwezig om een rechtsgeldige parlementszitting te kunnen houden. Zaterdag was dit ook al het geval. Toen kon minder dan de helft van de afgevaardigden het parlements gebouw bereiken, omdat de wegen daar heen te gevaarlijk waren. BERN (DPA-AP). De Zwitserse par lementsverkiezingen van afgelopen zon dag werden gekenmerkt door socialisti sche winst, verlies voor rechtse anti- buitenlander-groeperingen en een geringe opkomst, zo kon worden geconcludeerd uit de voorlopige uitslagen zoals die gis teravond bekend werden gemaakt. DEN HAAG (ANP) Het aantal kleu ters, dat per 1 januari van dit jaar naar school ging, was met 7.600 tot 513.600 ge stegen in vergelijking met januari 1974. Het gemiddelde aantal leerlingen per kleuterleidster liep terug van 29 tot 27,7. Van alle vijfjarigen zat 97 percent op de kleuterschool, volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Reden waarom honderden buitenlan ders, vooral Engelsen, van elke rustpau ze in de gevechten gebruik maken om naar het vliegveld te gaan; er wordt bijna gevochten om elke beschikbare plaats. Het kan niet schelen waar het vliegtuig heengaat, als het Beiroet maar uit is. Omdat het een eenvoudige prijs is zonder veel opsmuk, besloot ik hem ook op een eenvoudige wijze, zonder veel opsmuk, te laten uitreiken. Door de postbode dus. Daartoe bracht ik het fraai ingepakte doosje, waarin het be kertje met inscriptie en de geldsom („daar kan hij toch een keer goed van eten op de hoek van de Martelaars gracht”, zei zijn uitgever Theo Sontrop) zaten opgeborgen, naar het postkantoor in Broek-in-Waterland. met het verzoek het 12 kilometer verderop in Amsterdam op de Jacob-van-Lennepkade te laten bezorgen. Dat kon, als ik er een postze gel van 2,25 op liet plakken. Toevallig had ik nog een tweede doosje, half zo klein en half zo licht, dat naar Belgrado moest. Belgrado ligt helemaal in Joego slavië, maar toch kostte het slechts een postzegel van 1,35 om dat doosje per vliegmachien naar Belgrado te laten vervoeren. Dat trof me opeens als merk waardig. Hoewel Anton Geesink bijna twee keer zo groot en zwaar is als Liesbeth List, kost het hem toch niet twee keer zoveel om zich per bus van Broek-in-Waterland naar Amsterdam te laten vervoeren als het Liesbeth kost om zich per vliegtuig van Schiphol naar Belgrado te laten vliegen. Een vreemd en opmerkelijk verschil; alleen vraag ik me nog af of de fout nu schuilt bij de posterijen of bij het personenvervoer. Sadats bezoek, het eerste van een Egyptische president als gast van de Amerikaanse regering (president Nasser was in 1960 in New York, maar alleen om de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties bij te wonen) wordt verder gezien als een bekroning van het met Israel bereikte voorlopige akkoord over de beperkte terugtrekking van troepen in de Sinaï. i Washington geeft daar ook de voor keur aan, maar koestert geen illusies, omdat Syrië tot nog toe iedere stap in die richting heeft geblokkeerd. Sadat, die als bijzonder gebaar vandaag de Alge mene Vergadering van de VN zal toe spreken, heeft aangekondigd dat hij in die rede „een specifieke stap” zal voor stellen om het gesprek tussen Syrië en Israel op gang te brengen. De Nederlandse ambassade, die on langs ontruimd werd en door onbekende schutters bezet, ligt in de gevechtszone. De Nederlandse ambassadeur en zijn staf hebben hun intrek in een hotel genomen. Verschillende branden zijn uitgebroken in het gebouwencomplex waarin tot voor kort onze ambassade was gevestigd. Brandweerlieden in dit gebied wordt het werken door sluip schutters onmogelijk gemaakt. Groot scheepse evacuaties zijn uitgesloten, om dat alle straten in de Libanese hoofdstad onveilig zijn. Meestal geven cijfers over aantallen slachtoffers een indruk van de hevigheid van beschietingen, maar dat gaat niet meer op voor Libanon. De officiële rapporten over de afgelopen 24 uur praten over 130 doden en drie maal zoveel gewonden. Dit cijfer is hoogst onnauwkeurig, want de officiële instan ties zijn de laatste 24 uur niet meer gaan kijken in de gevechtszones, die zowat de helft van de stad beslaan. Er heerst volslagen anarchie. ven weken was er overdag vaak nog iets van ontspanning te bespeuren, maar sinds kort gaan de gevechten onafgebro ken door. Het centrum van de stad, dat lange tijd gerespecteerd werd als een neutrale zone, is nu de inzet van de rechts-christelijke falangisten en de ge combineerde strijdmachten v an links- progressieven .nationalisten, de commu nistische partijen en twee Palestijnse commando-organisaties. En nu is het dan zo ver! Na kort wikken en wegen heb ik besloten de Cestodaprijs 1975 toe te kennen aan Gerrit Komrij. Dat hij de Nederlandse taal in vele genres beoefent, moge blij ken uit deze greep uit zijn recente oeuvre: de schitterende dichtbundel „Fa beldieren”, zijn venijnige, maar o zo leesbare boekbesprekingen in Vrij Ne derland (ook gebundeld in „Daar is het gat van de deur”), de bloemlezing die hij samenstelde met gedichten over moeders („Een moederhart een gouden hart”), en vertalingen in alle genres: sprookjes van Oscar Wilde, de autobiografie van Salva dor Dali, „Kunst en Maatschappij” van Ken Bayes en een boek over de schilder Gustav Klimt, en niet te vergeten zijn berijmde vertaling van „De wonderbaar lijke lotgevallen van Jubal Jubelslee” van Rodolphe Toepffer, de schrijver van Prikkebeen. Vertalingen ook uit vele talen: Engels, Frans en Duits, maar ook uit het Grieks (enkele tragedies), het Latijn (Suetonius) en het Nieuw-Grieks („Pauzin Johanna” van Roidis). Verder is hij bezig een boek te schrijven over Dutch Art Déco, wat geen vergeten jazzmusicus uit New Orleans is, maar de stijl waarin Theater Tuschinski in Am sterdam is opgetrokken. Kortom: einde lijk een waardige winnaar van de Cesto- da-prijs! Het enige waar Washington zich tot nog toe op heeft vastgelegd, is dat Egyp te kan rekenen op ongeveer 600 miljoen dollar aan economische hulp en onge veer een miljard dollar aan voedselzen- dingen, voornamelijk graan. Op 29 oktober 1974, woensdag een jaar geleden, meldde het ANP dat aan mij (ondergetekende dus) de Cestoda-prijs was toegekend voor „het moeiteloos be oefenen van de Nedgrland.se taal in al haar genres”. De prijs bedroeg 2500 gul den en ging uit van het Genootschap Onze Taal. Na enige uren van martelen de onzekerheid bleek de prijs niet te bestaan en het bericht een practical joke te zijn, waarna intensief speurwerk tot de ontmaskering van de daders leidde: K. Schippers, E. de Jong en T. de Winter, in het dagelijks leven medewer kers van de Haagse Post. Ik zal hier niet verhalen hoe ik mijn Verschrikkelijke Tegenzet voorbereidde en uitvoerde (ik liet mij de Cestoda-prijs uitreiken op het Wenceslas-plein in Praag; door daarbij ondanks de fraai gedrukte uitno diging op geschept papier niet aanwezig te zijn, maakten de initiatiefnemers zich voor de rest van hun leven onmogelijk in de cercle van practical jokers), maar wel is het dienstig eraan te herinneren dat de Praktische Drie de 2500 gulden vervingen door drie flessen champagne, zodat ik mij ook financieel benadeeld mocht voelen. Aan de oproep aan mijn toenmalige lezers in De Volkskrant om per giro een guldentje zogeheten „com- pensatiegeld” te sturen, werd door ruim 50 van hen gevolg gegeven, zodat ik in totaal een bedrag van 53,64 binnen kreeg, waarvoor ik een fraai fotoboek over Praag kocht. Toen ik vervolgens voor mijn verjaardag een bekertje met inscriptie („Cestoda-prijs 1974, Nico Scheepmaker”) van mijn vrouw kreeg, stond mijn besluit vast: ik zou de Cesto da-prijs institutionaliseren en met mij zelf als enige jurylid jaarlijks uitreiken aan een Nederlander die Onze Taal in al haar genres moeiteloos beoefende. MADRID (Reuter, AFP. UPI) Het Madrileense blad Informaciones heeft gisteravond gemeld, dat Spanje en Ma rokko tot een akkoord schjjnen te zijn gekomen betreffende de kwestie van de Westelijke Sahara. kunnen deze wanneer de vluchtelingen AI 48 uur is een smalle kuststrook, voornamelijk bebouwd met eerste klas hotels en middenklas woningen, de Inzet van verbitterde gevechten waar men in Nederland niet de flauwste notie van heeft. Honderden Libanezen en buiten landers zitten als ratten in de val. De mensen liggen plat in de gangen van de huizen. Het is een levensgevaarlijke on derneming om naar het raam te krui pen. Nieuwe moeilijkheden week worden verwacht, luchtbrug-operatie voor uit Angola ten einde is. Bijna 200.000 vluchtelingen zullen dan naar Portugal overgevlogen zijn. Daarbij komt nog dat duizenden naar Portugal teruggekeerd Volgens een bericht uit Marrakesj, waarin de chef van het kabinet van koning Hassan van Marokko wordt aan gehaald, zouden de twee landen het in beginsel erover eens zijn, dat de Weste lijke (Spaanse) Sahara gedurende ten minste zes maanden een provincie met een speciaal karakter zal worden, ver bonden met het koninkrijk Marokko, maar bestuurd door mensen uit het eigen gebied. De Spaanse militairen zouden ver scheidene maanden de tijd hebben om zich terug te trekken. Vervolgens zouden de rijke fosfaatlagen gezamenlijk door Spanje en Marokko worden geëxploi teerd, aldus „Informaciones”. Intussen gaan de voorbereidingen voor de „Vredesmars” die koning Hassan wil maken, gewoon voort. Volgens de Maro- kaanse minister van voorlichting zal de tocht onder de persoonlijke leiding van De Wereldvoedselraad in Rome hoopt dat de besprekingen zover zullen vorde ren dat de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, begin volgend jaar een vergadering kan beleg gen om het fonds een officiële status te geven en om formeel een beroep te kun nen doen op bijdragen van rijkere landen. De Verenigde Staten hebben toegezegd 200 miljoen dollar over te maken. Ge hoopt wordt dat Saoedi-Arabië en de andere olie-producerende landen samen de helft vooi hun rekening zullen nemen. Een aanwijzing hiervoor was het in brand steken op zaterdagavond van het Angola-huis door enkele honderden re patrianten, die „rechtse” leuzen schreeuwden. s

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3