F alternatief fcc afe politierechter Samenwerking huishoudschool en lts Velsen kollektie onze vormkeur Dolfijnenechtpaar komt om in visnet B Haringvangst 1 iy Verdachte vindt de fiets een redelijk voor dronken automobilist verder beperkt /A n f - Bar 2995.- in Hebriden 1890.- O c t f 5 etages woonideeëfVeubelboek)bi|: LANGE NIEUWSTRAAT en MARKTPLEIN telefoon (02550) 15205 10424 s Openbare avond over RIJDEN VLIEGEN n 3 DeVormkeurspecialisten waken over kwaliteit en prijs lik „de werkende vrouw” Kom u overtuigen (of haal het gratis .r. Vormkeur 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK DINSDAG 2 8 OKTOBER 19 75 Dl EN TE nu'/i 395 F 915 I Iff,: nil| 295 IJ MUI DEN Paques met Gerard Te veel Overmacht DE IJMONDSE BOVAG-DEALERS PRESENTEREN U A.S. ZATERDAG DE JUISTE SLEUTEL OM TE IN DE VEILINGHAL TE BEVERWIJK. 395. 880 VAN DE UILENBOOM” 1 Lening Slaapkamers, eethoeken, bankstellen, vloerbedekking, gordijnstoffen, kleinmeubelen en verlichting. Enige Vormkeur-dealer in Kennemerland. De N.Z.H. bussen 70 en 75 stoppen voor de deur JSwLo (Van onze rechtbankverslaggeefster) (Van een medewerker) een (ADVERTENTIE) toppers uit l fJ jiiWUlfl Bijpassende salontafel vanaf ////■Ml d wïiiT? Komplee* Bijpassende salontafel vanaf tereen de voorpagina’s van de kranten vulde. IJMUIDEN. Twee dolfijnen zijn de verstikkingsdood gestorven, toen zij in de netten van de spanvissers IJM 29 en IJM 30 verstrikt raakten. De wat trieste buit, een mannetje en een vrouwtje, is in de IJmuider vissershoven aan wal ge bracht. Het vrouwtje is door zeevishan del Bakker gekocht, het mannetje door H. Schoorl van zeevishandel Schova. De heer Schoorl is van plan het dier op te zetten. De heer Bakker weet nog niet precies wat hij met de dolfijn zal doen. Het komt maar zelden voor, dat dolfijnen in de Nederlandse kustwateren zwem men. Dolfijnen zijn zoogdieren en moeten regelmatig naar de oppervlakte komen om lucht te halen. Daardoor waren de beide dieren, toen ze in het net kwamen reddeloos verloren. „Nou ja, ik had wat teveel van het goeie gedronken.mopperde een 26- jarige Beverwijker toen hij voor het 2 pers, ledikant 140/190 2 nachtkastjes kompleet Toiletmeubel met 3-de- lige spiegel 3- deurs kast Een 28-jarige Beverwijker stond te recht voor twee inbraken, één in Hoorn en één in Beverwijk, en heling in Hoorn, Echt leder, een duurzaam bezit dat mooi is en mooi blijft, 100%echt leer uitnodigende twee- en drie zits bank en bijpassende fauteuil. Dit is klassiek, van het gebogen oor bankstel valt bijzonder de mooie hand- gecapitonneerde rug op. De voorbewerk te zittingen geven een goed verend kom fort. Mohair bekleding leverbaar in di verse kleuren. Kompleet in een café. Aan die inbraken had hij weinig deel zei hij, hij stond erbij, en zijn metgezel die hij weer via via kende deed het belangrijkste werk. „Kijk, het was overmacht”, zei hij. Mr. Vink vond het vreemd dat je in zó’n tijdsbestek, (de ene zaak speelde in ’72, de andere in ’74) zo vaak door overmacht getroffen kunt worden. Verdachte hoorde 500 en twee maanden voorwaardelijk eisen. Mr. Vink die moeilijke betalingen in dure tijden aan zag komen (er is een baby op komst in verdachtes gezin), legde 300 en die voorwaardelijke maanden op. VI Papi dag dien: inspi werl en 1 en i derg Hoofdstraat 238, Santpoort 'Unieke gelegenheid voor recepties, diners, koude buffetten, fondue- en barbecue-parties. Uw gastheer Jan G. Westerhoven Telefoon 023-376741 Ma: pol: wai schi was Op ris, Storr geba Ir. S iïM In ris Van Daar zat hij dan bij Jan van Hillo in de stoel, kapitein Kurt Carlsen, de held van iedereen, die in 1952 de krant kon lezen. Wie dat toen niet kon, kan zich misschien nauwelijks voorstellen, dat er zoveel opwinding rond deze Deense zee man heeft geheerst. Want zoals hij daar gisteren zat, onbeweeglijk rechtop in zijn stoel, met vlakke stem zijn verhaal vertellend, was er weinig dat deed den ken aan de dappere zeeheld, die zijn zinkende schip niet in de steek wilde laten, en als gevolg daarvan dagen ach- Waar hij met een geheel nieuwe kijk op de zaken kwam: als je de dronken automobilist van het stuur wilt houden dan moet je hem een alternatief geven. Openbaar vervoer en taxi’s zijn niet altijd meteen bij de hand, dus moet je hem met de figuur van de fiets een „redelijk alternatief” geven. De politie rechter hiermee geconfronteerd kreeg kleine pretlichtjes in de ogen. Niet met een borrel op achter het autostuur het was te loven, vond hij. „Maar hoe zou u het vinden om nog verder dan de fiets af te dalen naar het eenvoudige niveau van de voetganger?” De student stond er wat schouderop halend bij. Oké, zei hij, oké, dat gaf hij best toe, dat je kunt lopen, dat een half half uur lopen best te doen is, maar de mentaliteit van de mensen om te gaan lopen is meestal niet zo groot, voegde hij eraan toe. Mr. Vink, die in het geheel geen wandeling pleegt te schuwen en dat ook regelmatig uitdraagt op de zit tingen, glimlachte. „Het kan zo ’s nachts een waar genoegen zijn om te lopen. Echt, er zijn mensen die dat met plezier doen”. Hij liet tenslotte verdachte met f 50 boete de zaal uitgaan. Een standpunt dat door Wibo van de Linde moeiteloos onderschreven zal kun nen worden. „The lone ranger” bestaat in Amerika als televisieserie al sinds 1952. Een suc ces dus. Wat de reden daarvan is viel uit dit eerste deel niet direct op te maken. VELSEN. De raadscommissie van bijstand voor onderwijszaken komt he denavond in vergadering bijeen. Het be langrijkste agendapunt is de samenwer king tussen de lagere technische school en de gemeentelijke huishoudschool. De meeste tijd ging wat mij betreft zitten in „De tijd stond even stil”, een NCRV-produktie, die gewijd was aan de ondergang van het legendarische schip „The Flying Enterprise”, in januari 1952. Vorig jaar is de NCRV begonnen met het reconstrueren van belangrijke ge beurtenissen uit een tamelijk recent ver leden (de treinramp van Harmelen, het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog in Nederland) en het succes daarvan heeft Jan van Hillo en zijn manschap pen de overtuiging gegeven dat ze daar mee moeten doorgaan. Een goede ge dachte, dat bleek ook gisteren weer. Stijlvolle eiken slaapkamer, romantisch droomledikant met knoppen en spijlen. DEN HAAG. Het Nederlandse quo tum haring, dat door de vissers in het zeegebied Hebriden in 1975 gevangen mag worden, is' door minister van dtr Stee voor landbouw en visserij terugge bracht van 12.000 ton naar 8200 ton. De minister heeft deze maatregel genomen op aanbeveling van de Noordoost Atlan tische Visserij Commissie. De Neder- landsche vissersvloot heeft tot op heden ongeveer 6000 ton haring in de Hebriden gevangen, zo blijkt uit gegevens van het Productschap van vis en visproducten. MEUBELGROEP ,'ic Vier maanden, waarvan twee voor- waardelijk vroeg de officier. De raads man mr. Van Mens vocht het nadeel uit de valse handtekening aan, en de straf baarheid van de kwestie met de auto. Zijn cliënt werd toen alles bewezen was verklaard veroordeeld tot twee maanden voorwaardelijk en 300 boete omdat mr. Vink zijn strafblad mee vond vallen. HAARLEM. Dronken rijden mag niet. Niet in de auto, niet op de brom mer en ook niet op de fiets. In de eerste twee gevallen kan het je rijbewijs kos ten in het geval van dronken fietsen niet. Maar: ook dronken op de fiets mag niet. Een slingerende fiets kan ook aar dig gevaarlijk zijn op de weg, merkte de Haarlemse officier van justitie, mr. Schilder, gisteren op tegen een 23-jarige student uit Velsen-zuid. die in verband met dronken fietsen terecht stond. Hij had na cafébezoek in Santpoort troubles gehad met de politie, weigerde toen ook een bloedproef en moest daarom voor mr. Vink verschijnen. i11 rii De wet op het voortgezet onderwijs (Mammoetwet), in 1968 ingevoerd, heeft allerlei veranderingen in het lager be roepsonderwijs met zich meegebracht. Het lager beroepsonderwijs is nu vierja rig geworden. In de eerste twee leerja ren is het onderwijs meer algemeen geworden en dus niet meer vakgericht. Om die redenen is een scheiding tussen het beroepsonderwijs voor jongens (L.T.S.) en voor meisjes (huishoudschool) niet meer noodzakelijk. De directies van de beide scholen zijn vóór samenwer king. In welke vorm die samenwerking gegoten moet worden is een vraag, waar de commissie zich nu over gaat uitspre ken. Verder wordt gesproken over de kos ten van de pas gestarte gemeentelijke opleiding voor handelsdiploma’s en over de bouw van een tweeklassige Marnix- kleuterschool aan de Torricellistraat in IJmuiden.. De vergadering in het stadhuis begint om 17.30 uur en is voor iedere belang stellende toegankelijk. VELSEN De Vrouwenbond NVV af deling IJmuiden houdt dinsdag 4 no vember 's avonds om adht uur in gebouw „Velserduin” een openbare avond. De heer J. C. Buis, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Beverwijk, houdt deze avond een inleiding over: De mogelijkheden en herscholingskansen van dé gehuwde vrouw die buitenshuis wil gaan werken. Om een zo groot moge lijk aantal dames te bereiken is deze avond voor iedereen toegankelijk. Op 18 december ’s middags van twee tot vier uur kunnen de dames van de Vrouwenbond kerststukjes maken. ’s Avonds om acht uur vieren de leden van de bond dan hun kerstavond, waar op na de pauze dia’s van mevrouw Groot over de uitstapjes en de feestavond wor den vertoond. En tot slot dus Wibo, met zijn TROS- Aktua. Er werd nog wat gezeurd over de sterke man, die dit land nodig zou hebben („vindt u dat het parlement uitgeschakeld moet worden?” vroeg de interviewer aan ex-werkgeversvoorzitter Bosma), maar belangwekkender was het interview dat verslaggever Horvers in Noord-Ierland had weten te maken. Met een deken over zijn hoofd (om herken ning te voorkomen) vertelde ene Hugh Dygan hoe de kidnapping van dr. Herre- ma in zijn werk was gegaan. Dygan beweerde een van de zeven ontvoerders te zijn, maar hij vond dat zijn collega’s nu te ver gingen. Het verhaaltje had weinig tot niets om het lijf, en was met een minimum aan fantasie in elkaar gegooid. De serie is bedoeld voor de jeugd, en daarom zal „The lone ranger” nooit met opzet ie mand doden. Bovendien zal hij volgens mijn programmablad altijd „vrouw, huis en huwelijk eerbiedigen” Desondanks vielen er dit keer al enkele zeer rake klappen; maar die zaken kunnen na tuurlijk ook best samengaan. De autori teit zegevierde hardhandig, en terecht, want waar blijf je als er geen orde en gezag meer is? Kurt Carlsen bleek anno 1975 een dikke, bedaarde man, die voor de zoveel ste keer moest vertellen wat er toen gebeurd was. Hij vond het allemaal niet zo bijzonder, dat was wel duidelijk. Hij leefde alleen een beetje op, toen de Engelse stuurman Dancy, die vanaf een sleepboot naar de Flying Enterprise was overgesprongen, vertelde dat Carlsen tot aan het einde precies had genoteerd, hoeveel flessen bier en blikken zuurkool er werden genuttigd. „Alles was normaal en onder controle”, zei Carlsen, „en tenslotte was ik daar verantwoordelijk voor”. Hij was ook nooit ingegaan op verzoeken van uitgevers om een boek te schrijven. „Daar had ik 2,5 miljoen dol lar mee kunnen verdienen”, zei Carlsen, „maar mijn zelfrespect was groter”. Toch een held aus. th Eind 1972 sloot een 41-jarige Bever wijker een lening af bij een Duitse bank te Düren waaronder hij een valse hand tekening zette: van zijn vrouw, waar hij nu van gescheiden is. Hij dacht dat ze daar wel mee akkoord ging, maar dat was niet zo. Voor dit feit stond hij nu terecht, hoewel het niet als het zwaarste hem werd aangerekend. Belangrijker vond men dat hij een auto in huurkoop kocht, maar die wagen zich toeëigende zonder hem af te betalen. Dat kwam: hij voelde zich door de handelaar getild, verkocht de wagen voor f 6000 maar kwam in die verontwaardiging over het bedrog van de handelaar ook niet op het diee die zes mille ondertussen maar wel aan de financiëringsbank terug te beta len. Integendeel „u hebt gewoon zes mille opgemaakt”, schamperde mr. Schilder. De man, niet beseffend blijk baar dat het daar om ging: „maar hoor nou, ik ben er toch in gelopen. En ik heb ook nog f 1800 invoerrechten moe ten betalen”. Zowel het begin als het qinde stond gisteren bij de TROS een fervent verdediger van orde en gezag centraal. Als dagsluiter fungeerde Wibo van de Linde, alom in het land bekend. Maar geheel nieuw was om vijf over zeven de verschijning van „The lone ranger”, hoofdpersoon van een gelijknamige Ame rikaanse serie. Hij is een fors gebouwde cowboy, permanent op de bres voor handhaving van „Law and order”. Hij gaf meteen zijn visitekaartje af: „Fat soen en eer, daar moet je voor vechten”. hekje stond omdat hij op 13 juli inbrak in de tijdschrifitenkiosk aan het Stations plein in Beverwijk en daar geld en een sigarettenaansteker meenam. Mr. Vink: „En wat noemt u „het goeie?” Dat kwam natuurlijk op het edele gerstenat uit, 20 glazen pils zo ongeveer. Met die hoeveelheid drank in zijn body besloot hij tot inbreken. Door de politie op heterdaad betrapt zette hij het op een lopen. Mr. Vink: „Dat begrijp ik nou niet. Dat iemand veel drinkt, dat kan ik begrijpen. Dat hij gewoon hardloopt ook. Maar die combinatie zie ik niet zo.Verdachte: „Nou ja, er zijn toch ook mensen die met bier op gaan autorijden of fietsen of gewoon lopen”. Mr. Vink: „Jawel, maar dat hard lopen, hoe kan dat nou, er moet toch wel wat bier in de weg zitten”. Verdachte weer: „Nou, vorige keer stond ik in de krant als een wandelend biervat „voor de politierech ter”. Nou, toen kon ik óók hard lopen hoor”. Het was dus inmiddels een ren nend biervat geworden. Hij vertelde de politierechter dat hij er de laatste twee jaar op los had geleefd.maar dat hij nu een wat vastere basis had, met „een beetje verkering, een beetje minder stappen, een beetje sport”. Hoewel hij in een proeftijd loopt, wilde mr. Schilder hem een kans geven met 300 boete, waar mr. Vink 200 van maakte, „omdat hij nou toch wel wat meer gesetteld is”. Dygan omschreef Callagher als .„een gevaarlijke maniak, die liever Herrema zal doden dan de cel ingaan”. Het duo dat de Nederlander gevangen houdt, be schikt ook over enkele staven springstof, die ze niet zullen schromen te gebrui ken, aldus Dygan. Wibo meldde dat Horvers intussen bezig was om in aller ijl Ierland te verlaten, want zowel de Ierse politie als de IRA zouden nu wel overmatig in de TROS-verslaggever geïnteresseerd zijn. En Wibo kan Ard voorlopig nog niet missen, want op de Amsterdamse Zeedijk is intussen oorlog tussen Surinamers en Chinezen uitgebroken. Daarover misschien de vol gende week wel weer meer in TROS- Aktua. (ADVERTENTIE)

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 6