t SOCIALE FACTOREN WEGEN NU EXTRA ZWAAR GERED KUMIJ IS Meer Nederlanders gaan met vakantie Frankrijk over nieuw economische orde: Het zal je lot maar wezen „NEGATIVISME VERNIELT Elke maand de f500.000,- in de Staatsloterij GEZOND BEDRIJFSLEVEN” 99 99 En de kwart-miljoen en zo’n 20 keer de ton. Daarom geeft familie deVries niet thuis. een miljoen gulden aan prijzen Scherpe daling containeroverslag haven Rotterdam Wanneer kunt u loten kopen? Hoe gaat het per postgiro? 19 WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 ECONOMIE N ?n luta’s en inkomensverdeling. Dat verklaarde de Franse president. Valery Giscard d’Estaing, gisteren in een toespraak op de Polytech nische School in Parijs. Zijn rede l, wordt gezien als een blauwdruk van het standpunt dat Frankrijk zal in nemen op de economische topcon ferentie die volgende maand in Parijs wordt gehouden en op de grondstoffenconferentie die midden december, eveneens in de Franse hoofdstad, plaatsvindt. (ADVERTENTIE) Vragen over gasvondst bij Ameland (vervolg van pag. 1) "x Soepeler eisen voor steun van overheid aan bedrijven Verder zou de ondernemingsraad ook (ADVERTENTIE) Alle informatie: 070 - 653955. 13 Een essentieel onderdeel van de die nende positie van de ondernemer is, dat hij bereid moet zijn duidelijk te maken waarom bepaalde beslissingen zijn geno men of worden overwogen. De onderne mer moet bereid zijn zijn beleid ter globaal moeten instemmen met plannen voor het ontslag van personeel voordat het gewestelijk arbeidsbureau toestem ming geeft. Minister Boersma heeft rea gerend op deze verlangens die ook in de ENKA-affaire een rol van grote be tekenis spelen gezegd dat hij hier positief tegenover staat. De verkoop begint elke eerste maandag van de maand en duurt anderhalve weck. In juli wordt geen loterij gehouden. Volgens jhr. Sickinghe is de huidige crisis wel degelijk ten dele een vertrou wenscrisis als een gevolg van onverant woord, afbreken, afkraken en tegenwer ken van het ondernemen. De taak van het ondernemen kan noch door de over heid, noch door dé vakbonden, noch door politici, noch door radicale maat schappij-hervormers worden overgeno men. Zonder het ondernemen gaan al deze groepen zelf evenzeer in de ver nieling. Dit hebben de ministers Lubbers (Eco nomische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) gistermiddag meegedeeld in een schap in deze aardgasbaten kan worden gekomen. De kamerleden vragen zich af, of door deze vondst de thans beschikbare hoe veelheid aardgas zodanig is toegenomen, dat aardgas langer beschikbaar kan blij ven voor gezinnen, industrie en elektri sche centrales. Zij gaan er daarbij van Te winnen In de National» PuzzelakUe tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. 3 lem M31 2,70 5,63 6,77 104,00 37,25 8,25 2,60 62,25 101,50 61,75 49,50 45,50 14,70 4,49 8,25 70,25 15,00 n- lie id -n at >r- de of ie- m ie n- n- ef w 2,60 5,33 6,47 101,00 33,75 6,25 2,50 59,25 98,50 58,75 46,50 42,50 14,40 4.19 7,00 67,25 12,50 tenlandse aandeel daarin was 10 per cent tegen 13 percent in 1969. Onge veer 56 percent van alle staanplaat sen voor tent of caravan is het gehele jaar of seizoen verhuurd. Het insti tuut verwacht hierin geen verdere stijging. Volgens het onderzoek zijn de ho tels in Nederland zo slecht bezet, dat er sprake is van overcapaciteit. Vorig jaar bedrpeg het aantal hotelover nachtingen zes tot zeven miljoen. Het rapport concludeert dat aan de toegenomen voorkeur voor een bui tenlandse vakantie moeilijk iets ver anderd kan worden. Wel ziet het mogelijkheden om een tweede vakan tie, en dan wel in eigen land, te stimuleren. Het rapport pleit ervoor in ons land een aantal gebieden aan te wijzen, die geschikt zijn voor acti viteiten buiten het hoogseizoen. discussie en ter beïnvloeding open te stellen. Dit geldt ook ten opzichte van de werknemers. Een verplichting die volgens de topman van VMF-Stork de basis vormt voor het overleg. Voor dit jaar en 1976 verwacht het instituut een verdere stijging tot res pectievelijk 52,5 en 54 percent. Het toerisme naar het buiténland zal de komende jaren sterker stijgen dan het toerisme in eigen land, aldus het instituut. In 1980 zal zestig percent van de Nederlandse bevolking met vakantie gaan. Het aantal overnachtingen van Ne derlanders en buitenlanders in kam peer- en bungalowbedrijven bedroeg vorig jaar circa 63 miljoen. Het bui- PARIJS (Reuter) Er moet een nieuwe internationale economische orde komen, gebaseerd op even wicht in vier belangrijke sectoren: handel, economische produktie va- DEN HAAG. Het kabinet heeft besloten om ondernemingen die bijna aan de grond zitten met meer soepelheid tegemoet te treden. Behalve economische aspecten (rentabiliteit) gaat voortaan de sociale kant bij de beoordeling van een aanvrage om steun een extra zware rol spelen. ris van Kumij Om de Kumij, waar ongeveer honderd mensen werken, op de been te houden werd een nieuwe produktie-opzet ont wikkeld. Dit betekende een herstructu rering van het Groninger bedrijf, waar mee een investering van zo’n zeven mil joen gemoeid zou zijn. Het gaat om overschakeling van de produktie van plastic buizen op de vervaardiging van badcellen en kunststoframen. Als ondernemer zag jhr. Sickinghe niet in hoe er met een personeelsraad op dezelfde positieve manier, in het belang van de gehele onderneming, kan worden samengewerkt als met een onderne mingsraad. „Als de personeelsraad er komt”, zo zei jhr. Sickinghe, „ben ik bereid me ervoor in te spannen om dit orgaan van de grond te krijgen, maar ik ben ervan overtuigd dat er dan toch iets heel essentieels verloren zal gaan.” Wanneer het ondernemen steeds meer aan banden wordt gelegd en het zoeken naar een evenwicht tussen de verschil lende belangen steeds moeizamer en moeilijker wordt: .Laten we dan liever radicaal door de wind gaan”, aldns jhr. Sickinghe. Hij voegde hieraan toe: „Leg dan de totale verantwoordelijkheid bij de ondernemingsraad en laat de leiding verantwoording schuldig zijn aan deze ondernemingsraad. Dit zal het leven van de leiding een stuk gemakkelijker ma ken.” Als er een andere instantie is, die het beter weet, laat deze dan de verant woordelijkheid op zich nemen. Volgens jhr. Sickinghe komt een ondernemings- raad-nieuwe-stijl voor precies dezelfde moeilijkheden te staan en voor dezelfde beslissingen als de ondernemer nu. gesprek met de bij het scciaal-econo- misch beleid betrokken commissies uit de Tweede Kamer. Verder wordt de rol van de ondernemingsraad versterkt. De linkse partijen willen dat de onderne mingsraad volledig akkoord moet zijn voordat een bedrijf aan Den Haag hulp kan vragen voor herstructurering. Giscard merkte op dat het de taak is van de conferentie in december, waar energie, grondstoffen en ontwikkelings hulp aan de orde komen, om de grond slag te leggen voor de nieuwe economi sche orde die hij inzjjn toespraak beschreef. In Parijs wordt verwacht dat de president zijn nieuwe standpunt over de hervorming van het valutastelsel ook zal voorleggen aan de topconferentie in november, waaraan behalve Giscard ook staatshoofden en regeringsleiders uit de Verenigde Staten. West-Duitsland, Enge land, Japan en Italië zullen deelnemen. ALMA EC Hij zei dat de ondernemer nu echter van buitenaf een verantwoordelijkheid wordt toegedacht die niet in overeen- nemerschap. De stelling is nameljjk, zo stemming is met zjjn visie op het onder- zei hy, dat de ondernemer verantwoor delijk is voor zijn beslissingen en dat een ondernemingsraad zich geheel vrjj zou moeten opstellen om uitsluitend op grond van specifieke personeelsbelangen te reageren. Met deze stelling wordt het dienen van de ondernemingsdoelstelling uitslui tend de verantwoordelijkheid van de ondernemer en niet langer voor ieder die in de organisatie werkzaam is. „Door de ondernemingsraad te vervangen door een orgaan als een personeelsraad of hoe het in de toekomst ook mag heten, dat alleen een groepsbelang behartigt en niet meer aanspreekbaar is ten aan zien van het bereiken van de onderne mingsdoelstelling, ontstaat een situatie waarin de ondernemer zijn gezagsver houding ten opzichte van het personeel wel moet wijzigen in een machtsverhou ding, opdat ook andere belangen nog tot hun recht kunnen komen”, zo zei jhr. Sickinghe. „Ook vandaag nog zijn tal van onder nemers bereid zich volledig in te zetten. Aan politici en vakbonden de verant woordelijkheid deze mogelijkheid aan te grijpen tot positief, verantwoord tegen spel”, zo zei jhr. Sickinghe. Hij stelde dat de ondernemer niet meer of niet werk, dan wie ook in de organisatie, al leen bestrijkt zijn verantwoordelijkheid een groter en gecompliceerder terrein. Kern van alle discussies over gezag en gezagsuitoefening moet volgens hem zijn dat het gaat om een dienende functie ten opzichte van elkaar. Als dit dienende element ontbreekt of niet wordt her kend, dan ontstaat een machtspositie, waaarvan wellicht terecht kan worden gesteld, dat deze alleen door het opbou wen van tegenkrachten kan worden be teugeld. ning wordt af gegeven voor een dergelijk aardgasveld. In een toelichting op hun verzoek zeggen de kamerleden dat de bedoeling van het overleg met de Kamer is de bespreking van de vraag, hoe tot een zo groot mogelijk aandeel voor de gemeen- Het PvdA-kamerlid Wierenga, voorzit ter van de Kamercommissie voor Econo mische Zaken, is tevreden met de wijzi gingen in het beleid. Hij wees er nog op dat het ministerie Van Sociale Zaken voortaan zijn fiat moet geven voordat een aanvraag om steun door het depar tement van Economische Zaken mag worden afgewezen. uit, dat de nieuwe vondst niet zal leiden tot nieuwe aardgasexportcontracten. Van minister Lubbers (Economische Zaken) willen zij weten of de beslissing over de bouw van drie kerncentrales nu kan worden uitgeseld, in ieder geval tot na de behandeling van de energienota in de Kamer. Nu Economische Zaken bereid is mee te doen Enka-Glanzstoff ziet zelf voorlopig geen kans geld in het project te steken is ook volgens eerdere verklaring de Noordelijke Ontwikke lingsmaatschappij (NOM) bereid tot deelname in de Kumij. Eerder weigerde de NOM risicodragend kapitaal in de Kumij te steken omdat het risico te groot zou zijn. Verwacht kan nu worden dat de NOM (en dus het Rijk) voor een drie miljoen gulden in de Kumij gaan participiëren. De werkgelegenheid bij de Kumij is daarmee velig gesteld; wel licht is in de toekomst zelfs uitbreiding van het personeel mogedift. De werknemers van de Kumij, die de afgelopen weken door acties aandacht voor hun situatie vroegen, hebben in totaal zo’n acht maanden i-i het onzeke re geleefd. De beide kamerleden vragen de be windslieden van Economische Zaken en Financiën overleg met de Kamer te plegen voordat een exploitatievergun- Amerikaanse dollar Engelse pond Belgische frank (100) Duitse mark (100) Italiaanse Ure (10.000) Portugese escudo (100) Canadese dollar Franse frank (100) Zwitserse frank (100) Zweedse kroon (100) Noorse kroon (100) Deense kroon (100) Oostenrijkse schilling (100) Spaanse peseta (100) Griekse drachme (100) Finse mark (100) Joegoslavische dinar (100) GRONINGEN (ANP). De Groninger Kunststoffenmaatschappij (Kumij) is ge red. Het ministerie van Economische Za ken is bereid aan Enka-Glanzstoff ten behoeve van de dochtermaatschappij Kumij een achtergestelde lening van vier miljoen gulden te verstrekken. Dit heeft het ministerie gisteravond meege deeld aan de heer A. Klapwijk, secreta- de ondernemingsraad van de Dc familie dc Vries speelde in de Staatsloterij. En won. Vader, moeder, twee zoons en dc dochter vieren dat dit weekeind in een rustiek hotel in Luxemburg. Dat kan u ook gebeuren. Tenslotte zijn in de Staatsloterij gemiddeld 4 op de 10 loten prijs. Da’s ’n kans van gemiddeld 1 op 2'/i op een van die honderdduizenden prijzen. De loten kunt u kopen bij een vAn de plaatselijke loterij- kantoren. De adressen staan in de beroepen gids. Een heel lot kost f 25,- en een „vijfje” f 5,-. Zo’n vijfje geeft recht op een 5e deel van een gewonnen pjfijs. Met elk lot speelt u maar liefst drie trekkingen mee. De trekkingen vinden plaats halverwege de maand op woensdag, de maandag daarna en twee dagen later wéér op woensdag. De uitslagen komen op de t.v. en in de kranten. De trekkingen zijn openbaar: Rolzaal, Binnenhof 8, Den Haag om 16.00 uur. Alle prijzen worden na de derde trekking uitbetaald. Als u een postgiro-rekening hebt, kunt u hele loten per giro bestellen. Dan maakt u zoveel maal f 25,- over als u loten hebben wilt. Wanneer uw overschrijving vóór 't eind van de maand binnen is, speelt u de daarop volgende maand al mee. Een paar dagen voor de eerste trekking krijgt u dan uw lotnummer(s) thuisgestuurd. Noteer het gironummer: 5151 t.n.v. Collecteur Directie Staatsloterij, Den Haag. U kunt de Staatsloterij ook machtigen voor automatische afschrijving (11 keer per jaar of 6 keer per jaar). Incassomachtigingen kunt u telefonisch aanvragen: 070 - 653955. De per giro gewonnen prijzen worden na de derde trekking automatisch op uw rekening gestort. U kunt ook bij de meeste verkoop kantoren loten per bank of giro bestellen. Voor ƒ1,- kunt u reeds meedoen met deze nationale puzzetaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. ROTTERDAM, (ANP). Het contai nerverkeer in de Rotterdamse haven is in augustus drastisch verminderd, aldus meldt de Scheepvaart Vereeniging Zuid. De lijnvaart liep de eerste zes maan den van dit jaar terug met 9 percent en tot en met juli zelfs met 10 percent. In juli werden 63.000 containers over geslagen; de maand daarop 54.000. In augustus 1974 bedroeg het aantal over geslagen containers nog 68.000. Ook het totale ladingpakket. dat in containers is vervoerd, vertoont een dui delijke daling. De inkomende lading over de periode januari tot en met augustus ligt 7 percent onder het niveau van vorig jaar, de uitgaande lading 17 percent Het aantal lege containers is met 83 percent toegenomen. Tot en met augustus van dit jaar werd 2,8 miljoen ton gecontaineriseerde lading gelost en 2,6 ton geladen. De overeenkomstige periode vorig jaar ver toonde 3 miljoen ton gelost en 3,2 mil joen ton geladen. De daling in net containervervoer is niet alleen een Rotterdamse aangelegen heid. De containeroverslag in Hamburg vertoont evenmin een bemoedigend beeld, ofschoon de daling in augustus daar niet zo drastisch was geweest als in Rotterdam. BREDA. (ANP) Vorig jaar is 51 percent van de Nederlandse bevol king met vakantie gegaan. Dit bete kent in vijf jaar een stijging van acht percent, aldus een onderzoek over de ontwikkeling van het toeris me in Nederland van het Nederlands Instituut voor Toerisme en Recreatie in Breda. Geen confrontatie, maar samenwerking Om de wereldhandel evenwichtiger te maken moeten er stabielere markten voor grondstoffen komen. De armere landen moeten zeker kunnen zijn van hun inkomsten uit de export van grond stoffen. Giscard stelde voor dat de in dustrielanden een fonds oprichten dat de grondstoffen producerende landen een bepaald inkomen uit de export zou ga randeren, ook wanneer de prijzen van hun produkten op de wereldmarkt grote schommelingen te zien geven. Een evenwichtiger economische pro duktie kan volgens Giscard worden be reikt door verbetering van de landbouw in de ontwikkelingslanden uitbreiding van de industrialisering door in de ont wikkelingslanden zelf grondstoffen te verwerken en door overdracht van tech nologische kennis van de industrielanden aan de ontwikkelingslanden. Een evenwichtiger valutasysteem is te verkrijgen door een terugkeer naar een stelsel van „gestabiliseerde” wisselkoer sen. Giscard liet doorschemeren dat bij daarmee een soepeler systeem bedoelt dan Frankrijk tot dusver voor ogen stond. De ervaring van de afgelopen jaren leert dat het traditionele stelsel van vaste wisselkoersen al te star was en dat een zekere mate van soepelheid noodzakelijk is, zo zei de president. Het zou een eerste stap in de richting van monetaire hervorming zijn wanneer er in de hele wereld een systeem zou komen naar het voorbeeld van de Euro pese „monetaire slang” (waarbij ver schillende Europese valuta’s binnen be paalde grenzen zweven). Met een evenwichtiger inkomensver deling bedoelde Giscard een betere ver deling van de ontwikkelingshulp. De olie producerende landen werken daar al aan door zelf hulpprogramma’s op te stellen. Hun steun had vorig jaar al eenderde van de omvang van de ontwik kelingshulp die de industrielanden ver leenden. In het nieuwe economische stelsel moeten de landen zich niet meer tegeno ver elkaar opstellen, maar met elkaar samenwerekn. De nieuwe orde zoals Gis card die voorstelt, kan bescherming bieden tegen zaken die de economie in het recente verleden hebben verstoord, zoals de vijfvoudige verhoging van de olieprijzen en de monetaire crisis die ontstond door het enorme tekort op de Amerikaanse betalingsbalans als gevolg van de oorlog in Vietnam. AMSTERDAM. (ANP) Doorgaan met negatief kritische te spreken en te schrijven over het ondernemen betekent het bewust vernielen van een nog ge zond bedrijfsleven in Nederland, met alle gevolgen van dien voor werkgele genheid, welvaart en welzijn. Dit zei de voorzitter van de raad van bestuur van VMF-Stork, jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, bij de recente installatie van de nieuwe Centrale Ondernemingsraad van VMF- Stork.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19