Cuba: Amerikaans Zege voor Haritz en pendant van DDR René Pijnen BAANDIRECTEUR: REGENACHTIG WELKOM VOOR ROY SCHUITEN IN MEXICO Van der Mije is er bijna (ojamrobarik Aanpassing erg soepel verlopen Meer toekomst voor 750 cc ISPOKWIBW „EEN INCIDENTEEL BUITJE” ‘J V I I Bommel-puzzelvoor nieuwe Amro-spaarders. KOERSEN sfü;. «I Uurrec©1 In Frankfurt G,chuitens>- HANS REE HANDHAAFDE ZICH IN KOPGROEP 1 De heer Olivier B. Bommel heeft enkele hoogtepunten uit zijn bewogen leven in fraaie kleuren laten vastleggen op een serie kinderpuzzels van de Amro Bank. Elke Amro-spaarder kan zo’n puzzel vóór 14 november kopen voor de kleine som van f2,50. Wie verstandig is, opent dus snel een spaarrekening fbij de Amro Bank, want zo’n nieuwe spaarder x krijgt bovendien van de Amro als y welkom f2,50 op z’n nieuwe rekening bijgeschreven (als die eerste inleg o. tenminste een maand blijft staan, maar dat kunnen yC^we wel afspreken, nietwaar?). „’n Mooi gebaar, al zeg ik het zelf it WOENSDAG 2 9 OKTOBER 1975 23 SPORT 22 door Theo Klein Beperkt ar Details Wi S' IS ~r ..t I Roy Schuiten na de eerste kennismaking met de Mexicaanse baan: ..Formidabel" 2. (Van onze sportredactie) (ADVERTENTIE) )ER Hans Ree: weer remise. Hoewel alles via de KNWC tot in de puntjes geregeld werd (Post: „We hebben .alles op papier”), nam de ploegleider van Raleigh het zekere voor het onzekere en voegde Jos Fabri, een Belgische UCI- commissaris en alom erkend als een uit muntend reglementenspecialist, aan zijn equipe toe. Fabri nam gisteren direct con tact op met de Mexicaanse officials en arrangeerde later op de dag een bijeen komst om alles nog eens tot in details door te nemen. Bu - Dat d£ Nederlander Roy Schuiten naar Mexico is gekomen om hier het wereld uurrecord te verbeteren, baart dan ook nauwelijks opzien, een enkele plaatselijke sportjournalist, vergezeld van een tweetal fotografen, vormde bij aankomst de to tale vertegenwoordiging van de plaatse lijke pers. De aandacht die er in dc Me xicaanse bladen aan Schuiten wordt ge geven, is dan ook minimaal. Slechts één sportblad wijdde gisteren een artikel aan Schuiten, de overige bladen gaven soms zelfs de voorkeur aan Tom Okkers over winning pp Pannata in Parijs. De eindstand is: 1. René Pijnen/ Günther Haritz (Ned-W-Dld) 534 pnt.; 2. Patrick Sercu/Dieter Thurau (Bel- W-Dld) 454; 3. op één ronde: Dieter Kemper/Udo Hempel (W-Dld) 384; 4. Peffgen/Fritz (W-Dld) 330; 5. Bugdahl/ Tschan (W-Dld) 111; op vijf ronden: 6. Schütz/Herrmann (W-DId) 278; op ze ven ronden: 1. Cees Stam/Bal (Ned) 155; op negen ronden: 8. Puschel/Sa- vary (W-Dld/Zwits) 90; op 32 ronden: 9. Küster/Gerry Fens (W-DId/Ned) 97. Belle de gedevalueerde strijd om het Ne derlands kampioenschap op haar naam bracht, bezet de derde plaats met elf punten, één punt minder dan de Bul gaarse Lemachko, met wie zjj in de voor laatste ronde remise overeen kwam. FRANKFURT (SID). De Zesdaag se van Frankfurt is gisteren geëin digd in een overwinning voor het Ne- derlands/Duitse koppel René Pijnen en Günther Haritz. De favorieten Ser- cu/Thurau moesten genoegen nemen met de tweede plaats. Het winnende duo heeft in het begin van dit seizoen reeds de Londense Zesdaagse op zijn naam gebracht. WEST-BERLIJN (SID) De kans dat het accent in de motorraces op de weg meer en meer naar de 750 cc-categorie wordt verschoven is niet denkbeeldig. De 750 cc-races met machines die op een geschikt circuit topsnelheden van meer dan 300 kilometer per uur kunnen bereiken zouden in de toekomst de klas sieke wedstrijden om de wereldtitels in de klassen 50 tot en met 500 cc en zij spannen wel eens kunnen verdringen. Deze mogelijkheid zal zeker in de wan- 1 delgangen van het congres van de inter nationale motorsport federatie (FIM), dat in West-Berlijn is begonnen, ter sprake worden gebracht „Wat ons betreft is er geen enkel pro bleem. De baan is in een uitstekende conditie. Hij werd speciaal voor de Pan- Amerikaanse Spelen helemaal opnieuw geschuurd. Roy Schuiten kan er vanaf vandaag op trainen”, aldus de Mexicaan se bondsofficials. MEXICO-CITY. De eerste kennismaking van Roy Schuiten c.s. met Mexico ging gepaard met een schok. Staande op de vliegtuigtrap werd het Nederlands- Belgische gezelschap geconfronteerd met de gevolgen van een tropische regenbui, die op het platform grote plassen had veroorzaakt. De in de schijnwerper glimmende watermassa’s deden de leden van Schuiten’s groep, en de 40 begeleidende supporters het ergste vrezen. Regen is de grote vijand. Hemelwater maakt de open houten baan van Mexico City onbruikbaar. De dagelijks terugkerende onweersbuien maakten het verblijf voor Eddy Merckx drie jaar geleden in Mexico aanvankelijk tot een nachtmerrie. Pas na vier dagen was het hout toen voor het eerst zo ver opgedroogd, dat de Belg het onbeperkt kan gebruiken. wereldkampioenschappen voetbal vonden er in 1970 plaats en talloze Pan-Ameri- kaanse en wereldkampioenschappen, met als voorlopig sluitstuk de Pan-Ameri- kaanse Spelen. Het stoort Roy Schuiten niet. Gisteren draaide hij onder een aangename tempe ratuur (het is momenteel herfst in Mexi co, met een gemiddelde temperatuur van 21 graden) samen met ploeggenoot en oud werelduurrecordhouder Ferdinand Bracke twintig rondjes 100 km op het autocircuit Alexandra van der Mije won haar af gebroken partij tegen de Spaanse Ferrer. In de laatste ronde, die vandaag wordt gespeeld, heeft mevr, Van der Mije aan remise tegen de Israëlische Podrajans- kaja voldoende om zich verzekerd te weten van een plaats bij de vier speel sters die naar het interzonale toernooi promoveren. Haar voorsprong op de Joe goslavische Lazaevic, de Hongaarse Po- rubsky en de Roemeense Makai, die de vierde plaats delen, bedraagt een vol punt. O Corry Vreeken is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor het interzonale toernooi. In het zone-toernooi te Karlovy Vary verloor de Nederlandse ih de laat ste ronde van de Tsjechische Polanova. Zij eindigde met een totaal van vijf pun ten op de zestiende plaats. Voor het in terzonale toernooi plaatsen zich: de Joegoslavische Jovanovic, de Roemeense Baumstarken de dames Hofmann en Feustel, beiden uit de DDR. In de vijfde ronde van het zone- toernooi in Bulgarije heeft Hans Ree het punt gedeeld met de Pool Bednarski. Ree deelt de vierde plaats met de Bulgaar Radulov en de Roemeen Gheorghiu. Het trio heeft drie punten. De eerste plaats wordt gedeeld door de Bulgaar Ermen- kov en de IJslander Sigurjonsson met 3’/2 pt. De Joegoslaaf Mantanovic heeft drie punten en een afgebroken partij en bezet daarmee de derde plaats. In de elfde ronde van het Aljechin- herdenkingstoernooi in Moskou heeft Hans Böhm zijn negende nederlaag moe ten incasseren. De Nederlander verloor nu van de Amerikaanse grootmeester Rotjprt Byrne en blijft vastgenageld op de laatste plaats met twee winstpunten. De leiding in het volledig door de Rus sische deelnemers beheerste toernooi is in handen van Efim Geller met 7’/2 pt. DÜSSELDORF (SID). Wordt Cuba, sportief gezien, de DDR van het Ameri kaanse werelddeel? Het stellen van die vraag is alleszins gewettigd na de succes sen van de Cubanen tijdens de Pan- Amerikaanse spelen. De DDR, die slechts 17 miljoen inwoners telt, overheerste binnen twintig jaar geheel West-Europa op sportgebied. Sledhts de Sovjet-Unie toonde zich gelijkwaardig. De negen miljoen Cubanen zouden wel eens een dergelijke rol kunnen gaan spe len ten opzichte van de overige Ameri kaanse landen, met uitzondering van de Verenigde Staten. Georges Carpentier, de meest ver maarde Franse bokser aller tijden, is op 81-jarige leeftijd te Parijs aan een hart infarct overleden. Tom Okker is als tiende geplaatst voor het open internationale tennistoer nooi van Stockholm, dat van 2 tot 9 no vember wordt gehouden. De rij van ge plaatste spelers wordt aangevoerd door Wimbledon-kampioen Arthur Ashe. IJshockeyclub Heerenveen ontsloeg zijn coach Don McAdam naar aanleiding van de slechte resultaten die de club tot dusver behaalde. Speler Henk Brand is nu belast met de coaching. In een wedstrijd voor het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams onder 23 jaar hebben Tsje- choslowakije en Engeland in Tmava ge lijkgespeeld: 11. n Edinburgh won Jong Schotland met 41 van Jong Dene marken. Wereld- en Olympisch kampioene turnen Loedmilla Toeristjeva (Rusland) heeft de gouden medaille gewonnen tij dens de strijd om de wereldbeker in Lon den. Haar landgenote Olga Korboet won het zilver. k landen met medaillewinnaars. Een drietcd acties werd opgezet. De doelstellingen daarvan waren in de eer- De groep arriveerde maandagavond om half elf Mexicaanse tijd. In werkelijkheid was het voor de Nederlanders toen al half zes dinsdagmorgen. Schuiten had desondanks redelijk kunnen slapen, waardoor de nadelige gevolgen beperkt bleven. De onverwacht regenachtige en tree van Schuiten in Mexico-City, waar daags tevoren de Pan-Amerikaanse Spe len werden afgesloten, werd enigszins vergoed door de aanwezigheid van zowel baandirecteur Casola, als vertegenwoor digers van de Mexicaanse wielerbond. De inwoners van de 10 miljoen tellen de hoofdstad van Mexico zijn de laatste jaren aan sporttoppers gewend geraakt. Sinds in 1968 de Olympische Spelen in Mexico-City werden gehouden, is het een vrijwel onafgebroken komen en gaan van buitenlandse topsporters geweest. De Tijdens de Spelen in Mexico verover den Cubaanse sportlieden 57 gouden me dailles, de overige landen met uitzon dering van de USA kwamen slechts tot 42 overwinningen. De suprematie van de Verenigde Staten was overduidelijk: 117 maal ging de Stars en Stripes in de hoogste mast. Geen heerser over een land heeft de opbloei van de sport in zijn Aatie zo be vorderd als de thans 47-jarige secretaris generaal van de communistische partij en president, Fidel Castro. Hij is een be kwaam basketbal- en honkbalspeler. Zijn succes in een schaaksimultaanwedstrijd tegen Tigran Petros jan spreekt nog steeds tot de verbeelding. Anoniem nam de man met de donkere baard aan de seance deel. Hij slaagde erin de Russische groot meester te bedwingen. „Het is gemakkelijker”, zo zei hij een paar jaar geleden, „onze resultaten op sportief gebied te meten dan onze over winning op het analfabetisme. Alle Latijns-Amerikaanse landen jubelen over onze triomfen op de atleten van de Ver enigde Staten. Kortom onze sportlieden zijn de zonen en de vaandeldragers van de revolutie”. n 1973 telde Cuba 2,3 miljoen actieve sportlieden, daarvan waren er ruim een miljoen scholier of student. Volgens prognoses zal in 1980 veertig percent van de negen miljoen inwoners van het eiland .actief zijn in de sport. Vóór de revolutie ‘van 1959 deed slechts een kwart percent van de bevolking aan sport. Dat was de tijd van het professionalisme. Honkbal en boksen trokken volle stadions. Op 23 fe bruari 1962 werd een wet uitgevaardigd waarbij beroepssport op Cuba verboden werd. Castro was er trots op, zo ver klaarde hij herhaaldelijk, dat „men niet langer geld kon zetten op mensen, zoals dat gedaan werd op paarden, honden en hanen”. Het casino van Havanna liet hij verbouwen tot een sportcentrum. In 1964 zorgde Enrique Figuearola door op de 100 meter tweede te worden achter de Amerikaan Bob Hayes voor de eerste Olympische medaille voor Cuba. Castro had zijn woorden direct klaar: „Er be staat geen twijfel over dat onze invloed in 1968 groter zal zijn dan in 1964. In 1972 zal de sportwereld geducht met Cu ba rekening moeten houden. De reden? Sport is dan een realiteit voor onze jeugd geworden”. Met drie gouden, een zilveren en vier bronzen medailles bezette het land tijdens de Spelen van München de veertiende plaats op de ranglijst van de van Mexico, op nog geen kilometer af stand van het velodrome. Schuiten: „Tot nog toe loopt alles pri ma. Ik ben niet erg vermoeid door de reis en de overgang naar Mexico. Alles is hier uitstekend geregeld”. Voor zijn wegtrai- ning had de Nederlander met zijn weg fiets al enige rondjes gedraaid op de pis te. Zijn eerste indruk: formidabel. Daar was iedereen het trouwens roerend over eens. Er is werkelijk niets nagelaten om de baan in Mexico tot in de perfectie af te werken. Met zijn geschuurde perfect 'aangebrachte hout, de rondom oplopende lichtblauwe tribunes (plaats voor 6000 toeschouwers) is de piste in het felle zon licht werkelijk een juweeltje. Laat in de middag waagde Schuiten zich aan de eerste training op zijn spe ciale baanfiets. Dat zal woensdag wor den voortgezet, waarna men in samen werking met de Belgische specialist René Jacobs, met de opstelling van Schuitens schema zal beginnen. Zoals alles er nu uitziet, zal dat vrijdagmorgen door Schui ten ten uitvoer gebracht moeten worden Voorlopig streefgetal: de 49.431 meter van Merckx, plus 200. ste plaats interesse wekken bij de gehele bevolking voor de sport, vervolgens de jeugd van zes tot twaalf jaar actief te betrekken bij de sportbeoefening, als mede de ojfeouw van een oi^anisatie die moet maken dat binnen zeer korte tijd 40.000 sportleiders ter beschikking staan van Cuba. Bij de wet werd bepaald, dat de toe gang bij sportwedstrijden en bij zwem baden gratis is, Cuba kent thans zijn „sportwonderen”. Eén daarvan is heit veroveren van de wereldtitel honkbal amateurs. Zestien jaar na de revolutie in dat tijdvak leerden nagenoeg alle miljoen analfa beten lezen en schrijven wonen er op het eiland welgeteld 167.717 wedstrijd- schakers. De gezichten stonden dan ook zorge lijk, toen Peter Post en Roy Schuiten de hand drukten van Luigi Casola, de Ita liaanse directeur van de Olympische wie lerbaan, die ter verwelkoming naar het vliegveld was gekomen. Casola, eens coach van de Italiaanse ploeg, heeft tij dens zijn jarenlange verblijf in Mexico echter het aangeboren optimisme van de autochtone bevolking overgenomen en deed de regen af met: „Maken jullie je geen zorgen, dit is een incidenteel buitje. Hier blijft het bij”. Een uitspraak die in de loop van de nacht al werd gelogen straft, want tot tweemaal toe gutste de regen opnieuw uit de hemel. De zon had vanmorgen echter weinig moeite om door het wolkendek heen te dringen. De Mexi canen blijven dan ook de zonzijde zien. „Morgen is het definitief voorbij”, ver zekerden ze de equipe, „de regen wordt veroorzaakt door een wervelstorm die de ze week langs de westkust van Mexico trok”. Schuiten en Post klampen zich daar voorlopig dan maar aan vast. Gis termorgen had het onverwachte nat geen invloed op Schuitens programma. De Zandvoorter gebruikte de ochtenduren voor een trainingsrit op de weg. Hij had nauwelijks tijd nodig om bij te komen van de vermoeienissen van de veertien uur durende vliegreis en het tijdverschil van zeven uur. In het verleden is het meermalen voor gekomen dat er bij de voorbereidingen op een aanval op het uurrecord moei lijkheden ontstonden als gevolg van geru zie tussen Casola en de federatie die graag beiden een zakcentje meepikten. Vooral Eddy Merckx werd daar in 1972 de dupe van, toen de Mexicaanse bond liet weten geen hand uit te zullen ste ken, zolang de Belgen zich inlieten met de figuur Casola. Alle officiële tijdwaarnemers en andere benodigde officials van de bond zouden van de baan gehouJen worden. In twee de instantie kwamen de Mexicanen met het dubieuze voorstel dat alles geregeld kon worden wanneer Merckx 2000 dollar nger zou tellen voor een soepeler hou ding van de officials. Hetgeen geschiedde. Inmiddels heeft de internationale wie lerfederatie (UCI) nieuwe duidelijke re glementen opgesteld voor de aanvallen op het uurrecord, waardoor dergelijke prak tijken in theorie niet meer mogelijk zijn. De ontvangende wielerbond is nu ver plicht officials ter beschikking te stellen HILVERSUM. (ANP) De uitslagen van de koersen die gisteravond in Hilversum zijn gehouden, zijn: Cardona-prijs (eerste afdeling, 2000 meter): 1. Miss Renee (H. Coevoet) 2.52.8, 1.25.4 2. Norlanda, 3. Nobles Hollandia. Winn. 81,80, pl. 3,60, 1,60, 8,20, koppel 33.500, trio 3441. Manresa-prijs (1500 meter): 1. Ofram du Bois (M. C. Vergay) 2.11.8, 1.27.9; 2. Oriente, 3. Milana-prijs (2020 meter): 1. Nanneke Hano- 35,40. Ottoprise. Winn. 12.20 pl. 4-, 2.50, 6.10, koppel ver (F. Wildhaven) 2.46.4, 1-23.2 2. Nenuphar. 3. Mazurka. Winn. 2,JB. pl. 1,40. 1,», 2,-, koppel 4,90, trio 93,90. Matadoren-prijs (eerste heat. 1600 meter): 1. Henri Buitenzorg (J. Wagenaar) 2.04.7. 1.17.9: 2. Mucho Pride. 3. Kid Eemshom. Winn. 1,30, pl. 1,20, 2,-, 1,90, koppel 55.0. Mascara-prijs (2000 meter): 1. Jacob D (H. Maring) 2.44.5, 1.22.3 2. Jolanda Schans, 3. Kimberly Gregor. Winn. 11,20, pl. 3.70, 3.70, 3,30, koppel 24690, trio 3731,90. Matadoren-prijs (tweede heat): 1. Henri Bui tenzorg (J. Wagenaar) 2.03.8, 1.17.4; 2. Mucho Pride. 3. Ireland. Winn. 1,2». pl. 1,20. 1,60, 2,90, koppel 2.70. Definitieve uitslag Matadoren- prijs: 1. Henri Buitenzorg 2. Mucho Pride, 3. Jaspis Dubois. Materaprijs 2900 m: 1. Juanita (W. Blauw) 4.04.2, 1.24.2; 2. Lahti, 3. Kiry van Ursem. Winn. 12,80, pl. 2,70, 1,90, 4.20, kopp. 20.20 trio 6710. Cardonaprijs (2e afd.) 2000 m: 1. Nesstar Dear (P. Smit) 2.50.5, 1.25.3 2. Mariano. 3. Nella Hinda. Winn. 5,50, pl. 2.40, 6,40, 3,-. kopp. 71.70. Geronaprijs 2440 m: 1. Morning Star (G. van Eykelenborg) 3.28.4 1.25.4, 2. Mr. Alkestis. 3 Lord Carlos. Winn. 4,60, pl. 2,40, 2,80, 5,80; kopp. 10,90 trio 1.378.70. Ripoliprijs 2020 m: 1. Nico Bloemlust (A. Suykerbuyk) 2.51.3, 1.24.8: 2. Liverly Carless, 3. Mandigo. Winn. 6,40, pl. 1,30, 2,90, 1,90; kopp. 34,50. Totalisatoromzet: 431.349. PULA Met nog één ronde van het zonetoemooi in het Joegoslavische Pula voor de boeg heeft Alexandra van der Mije een riant uitzicht op een plaats in het interzonale toernooi. De Haarlemse, die sinds het afgelopen weekend haar nationale titel kwjjt is omdat Erica 'i" gg .j

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 23