Klein wil machtigingswet Ook Eerste Kamer stemt in met studentenstops verlengen onafhankelijkheid van Suriname Eerste fietsatlas voor Kamervoorzitter EINDE ONTVOERING HERREMA IN ZICHT? I EIS VAN ANDERHALF JAAR TEGEN t DIRECTEUR BEJAARDENTEHUIS I „Te snel besluit over oqo&lW dit Nü@g]ooo Neptunes” m nbloimhji woRJimiwr, I 5" oo Dienstenbond NKV Volgens Ierse regering en politie: Vc Vredeling in Tweede Kamer over NAVO-kritiek: Wegens verduistering van f 25.000 gaat akkoord met federatie NVV-NKV DGP naar Wegener 2 OKTOBER 1975 WOENSDAG 2 9 BINNEN» EN BUITENLAND „Kilheid” Lachmon Teleurgesteld Sarah Jane Moore in Meesterkrakerskunst Doden in Brescia Anti-slipcursus Ceausescu Achterlichten „Zware kritiek” Verziekt lepenziekte MBFR Schmidt „Jakhals” l?3 S" S3 C 4 •èf d sr S' h# s SBB HAO WH die thans gelden, meent dr. stops nog een jaar extra te handhaven. '78-’79 zijn te hanteren. Deze WEERRAPPORTEN De heer Dankert (PvdA) reageerde in Ec (Van onze parlementsrecTactië) DEN HAAG. Na de Tweede Kamer heeft ook de Eerste Kamer ingestemd met de onafhankelijk heid van Suriname op 25 november. De stemverhouding in de Senaat was 53 voor en 11 tegen. Tien van de 12 leden van de VVD-fractie, alsmede de SGP’er Meuleman stem den tegen de Rijkswet, omdat zij de waarborgen voor de mensenrechten in Suriname na de onafhankelijk heid onvoldoende achten. MONASTEREVIN (UPI, DPA). De Ierse regering heeft gisteren voorbereidingen getroffen voor de afsluiting van de ontvoeringszaak-Herrema. In politiekringen zei men erop te vertrouwen dat de zaak kan worden afgewikkeld zonder dat er geweld wordt gebruikt. De verwachting dat er spoedig een einde zou komen aan de hache lijke situatie waarin Tiede Herrema gisteren al 26 dagen verkeerde, was gebaseerd op een gedetailleerd rapport over de psychische toestand van de twee ontvoerders, de 27-jarige Eddie Galagher en de 19-jarige Marian Coyle. Volgens dit rapport was dit tweetal „ryp” voor overgave. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De in de defensie begroting aangekondigde uitdienst- stelling van de Neptune-vliegtuigen, is een te overhaaste beslissing ge weest. Minister Vredeling van De fensie gaf dit gisteren toe in de Tweede Kamer, tijdens de discus sies over het Nederlandse aandeel in de NAVO-inspanningen. Vooruitzichten voor vrijdag: TOENEMENDE KANS OP OPKLARINGEN EN STIJGING VAN TEMPERATUUR geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist geh. bew. mist geh. bew. mist onbew. 22 23 12 4 8 7 De directeur zou de bejaarden op al lerlei manieren voor 25.000 gulden heb ben gedupeerd. Hij had geld uit de ka- in een plastic mapje om zijn hals mee kan nemen. Op de foto rechts Kamer voorzitter ^Vondeling en links de direc teur van de uitgeverij, Kluwer, mr. N. Scholtens. Bij het eerste exemplaar van de atlas deed de uitgever „fietser Vonde ling” een glimmend zwart herenrijwiel cadeau. Na het verplichte proefrondje UTRECHT (ANP) De dienstenbond NKV heeft zich gisteren in Utrecht met 905 stemmen voor en 100 stemmen tegen uitgesproken voor de vorming van de Federatie Nederlandse Vakbeweging, de federatie van NW en NKV. Gratis mini- folder nü verkrijgbaar. Lang niet gezien, neef! Zet ze in de bloemen, al die lieve mensen. Kies bij uw Fleurop bloemist j uit het Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen. feite het scherpst op de hele Neptune- affaire, door te stellen dat „de regering door een klein postje van maar ruim 27 miljoen gulden aan bezuiniging, de kans heeft verziekt om zwaar geschut in stel ling te brengen bij de onderhandelingen in de NAVO over de verdeling van de taken over de diverse lidstaten”. hiervoor te advi- De laatste vier jaar heeft de iepen ziekte in Europa sterk om zich heenge- grepen. Uit Parijs wordt gemeld dat daar de mooiste parken door de ziekte zijn getroffen en dat duizenden bomen ten dode zijn opgeschreven. Ook de be kende boulevards zullen door deze ziekte van aanzien veranderen: bijvoorbeeld de beroemde Place des Vosges moet geheel worden kaalgeslagen. Er is nog geen afdoende behandeling tegen deze plaag bekend. Bij een explosie, vermoedelijk veroor zaakt door een gaslek, zijn gisteren in de Italiaanse stad Brescia zeven mensen, onder wie drie jonge kinderen, in een flatgebouw om het leven gekomen. De Roemeense president Ceausescu is gisteren met zijn vrouw in Portugal aangekomen voor een tegenbezoek. Hij is het eerste staatshoofd van een com munistisch land dat Portugal na de re volutie bezoekt. De twee ondernemingen hebben ver der besloten hun samenwerking in de drukkerij sector te verbeteren opdat door een betere bezetting van de persen de produktiekosten zo laag mogelijk blij ven. normen, Klein. zw z w.stil zo zzo ozo w.stil w.stil z nnw w.stil ono w 15 19 21 4 19 5 4 10 5 17 11 24 19 11 4 21 23 23 9 22 7 17 1 5 2 11 14 7 5 15 10 1 10 1 3 3 -6 ’77-’78 en criteria kunnen met het oog op de leer lingen, die al vakkenpakketten hebben samengesteld en die dit in 1976 nog moe ten doen, niet al te zeer afwijken van de C de Ma ger de lië zit. C het zoc zitt gel: ne bei, de mo h< Si in ar Na rik ke', Sa. sid kaï kei IM DPj van hee ben opl< Spa Mai Zak mei biet V voe: lan< tani krij. se S nië. tori stad sten gen. gati dat inlij M plar Sah levt wil Een de i ra t „bir D nacl den kon peni land legii een riaa geri maa „ter orgs Fret opst gebi vere t< i; S ti d h ROTTERDAM (ANP). De officier van Justitie te Rotterdam, mr. W. Mijn- sen, heeft gisteren anderhalf jaar gevan genisstraf geëist tegen de 33-jarige di recteur van een verzorgingstehuis voor bejaarden in Ridderkerk. De directeur wordt ervan verdacht geld te hebben gestolen en verduisterd van bejaarden uil het tehuis. Ook zou hij voor ongeveer 15.000 aan goederen zoals drank, suiker en zeeppoeder hebben ont vreemd. De opbrengst van zijn praktijken gebruikte de man om het interieur van zijn woning te verfraaien. De heer De Koster diende een motie in waarin werd gesteld dat Nederland geen eenzijdige reducties in de defensie-in- spanning mag aanbrengen, zolang de be sprekingen over de evenwichtige troepen vermindering van Oost en West (de MBFR-besprekingen in Wenen) geen po sitief resultaat hebben afgeworpen. Minis ter Van der Stoel zei dat ,.van eenzijdig doorhakken van knopen geen sprake is” en hij wees de motie van De Koster van de hand. Op het Binnenhof in Den Haag is Twee- de-Kamervoorzitter Vondeling gisteren het eerste exemplaar aangeboden van de Grote Fietsatlas van Nederland. Het boek bevat 127 fietsroutes door ons land en het is uitgevoerd als losbladig kaar- tensysteem, zodat de wielrijder het ge deelte dat hij voor zijn reis nodig heeft, politieke gevangenen en een vrijgeleide uit het land, zal ingaan. In afwachting van de ontknoping van het drama kre gen de tientallen journalisten, fotografen en cameramensen die het gebeuren in Monasterevin volgen, van de politie de toezegging dat zij getuige kunnen zijn van de laatste fase van de zaak. Weliswaar werden zij van een gebied op ongeveer 200 meter van het huis waar de ontvoerders sinds vorige week dinsdag worden belegerd, overgebracht naar een verderaf gelegen punt, maar zij kregen vier vrachtauto’s tol hun be schikking om zodra dit nodig is, de zaak op de voet te kunnen volgen. Inmiddels is mevrouw Herrema, die de laatste tijd logeerde ten huize van de Nederlandse ambassadeur in Dublin in afwachting van de vrijlating van haar man, per vliegtuig naar Rotterdam te ruggekeerd. Zij reisde met jhr. Krayen- hoff, de voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, waartoe de Ferenka- fabriek, waarvan dr. Herrema directeur is, behoort. Hun vertrek viel samen met berichten in de plaatselijke pers dat dr. Herrema na zijn vrijlating rechtstreeks naar Nederland zou worden gevlogen. Den Uyl beet fel van zich af ten aanzien van Polaks uitlating dat Neder land met grote kilheid te werk zou zijn gegaan. „Ik ben door die bewering zeer pijnlijk getroffen”, zo zei hij. „Die uitla ting is notabene afkomstig van de VVD, die in het verleden steeds heeft gepleit voor afremming van de emigratiestroom naar Nederland, en bij dit debat nog heeft geklaagd dat ook na 25 november gezinshereniging voor Surinamers moge lijk blijft. over het Binnenhof vroeg de Kamer voorzitter de fiets te mogen omruilen voor een wit damesrijwiel. Hij wil dat damesrijwiel in gebruik stellen als par lementaire witte fiets. De atlas is tot het voorjaar bij de ANWB en de uitgever te koop> daarna bovendien in de boekhan del. Volgens Vredeling is van de zijde van de NAVO-partners „zware kritiek” geuit op het aanvoeren van economische argu menten als reden voor bezuinigingen op de Defensie. Dat Nederland voorop loopt bij de bezuiniging is volgens Vredeling overigens niet vreemd. ,.Als klein land hebben wij toch drie krijgsmachtonder- delen. Het is logisch dat wij daarvan dan ook het eerst de nadelen ondervinden’’. 1 maart over onbew. onbew. onbew. :T mist onbew. onbew. motregen mist sneeuw mist verand lènhagen motregen h. bew. onbew. mist mist 1. bew. onbew. 1. bew. mist onbew. mist mist onbew. staat als de wet verworpen wordt, nog bezwaarlijker. Premier Den Uyl merkte nog op dat de statutaire band met Suriname pas beëindigd kan worden als ook de parle menten van Suriname en de Antillen ermee ingestemd hebben. Vooral in Pa ramaribo kan dat nog de nodige moei lijkheden opleveren. De WD’er Polak loofde de moeite die de Nederlandse regering zich heeft gege ven om de zorgen over het bestaan van de mensenrechten in Suriname weg te nemen. Toch bleef hij bij zijn mening dat de nu voorgestelde onafhankelijk- heidsregeling een fout begin is ,dat op den duur in Suriname tot onderdrukking kan leiden. „Wij kunnen niet zeggen: „God zegene de greep; wij wassen onze handen in onschuld”, zo zei Polak. dienstneming. Dat verklaart wellicht een ondervertegenwoordiging in de krijgs macht, aldus Nooitmeer. gaf dat de gevolgde procedure „geen schoolvoorbeeld is van hoe het had moe ten gaan”. Daarom ook was het besluit inmiddels voorlopig teruggedraaid. De minister beantwoordde hiermee de kritiek die door diverse Kamerleden op dit besluit naar voren werd gebracht. De heer De Koster (VVD) vroeg zich af of de regering doorgaat „met het behagen van de linkse achterban, daarmee een stuk geloofwaardigheid verspelend”, terwijl AR-woordvoerster mevrouw Van Leeu wen sprak van een „zigzag-beleid”. waar het betreft de uitvoering van de in de Defensienota-1974 gestelde beleidsvoor nemen. De Nederlandse regering heeft zich in het verleden ook al vaak opgeworpen voor een vérgaande standaardisatie van het defensiematerieel in NAVO-verband. Tot voor kort waren de resultaten daar van, volgens Vredeling, niet erg positief. Mevrouw Van Leeuwen stelde daaren tegen wel dat „Nederland niet de zwarte piet aan de NAVO-partners moet door spelen” Inmiddels noemde Vredeling de resultaten van het overleg positiever. „De noodzaak daartoe wordt allerwegen er kend”. Volgende week zal in Den Haag een speciaal hieraan gewijde conferentie van Europese defensieministers worden gehouden. DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen voorziet, dat in 1977 de Machtigingswet Inschrijving Studenten ongewijzigd met een jaar moet worden verlengd. De be windsman heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. De commissie moet uiterlijk volgend jaar advies uitbrengen selectiecriteria, die voor de studiejaren ”7r7_,r7Q nn ,r7Q_,r7G -rii-n +o onf oran TAn-zo w.stil n n z zo z z wzw z o o o o o o 0,1 o 1 o “‘0,1 0 0 0 o o o o o o o o o Het proces tegen Sarah Jane Moore, de vrouw die in september een schot loste in de richting van de Amerikaanse president Ford, zal 15 december begin nen. Zij is gisteren formeel in staat van beschuldiging gesteld. Dezer dagen wordt zij psychiatrisch onderzocht om vast te stellen of zij in staat is terecht te staan. Premier Deri Uyl sprak aan het slot van het tweedaags debat de hoop uit dat de natievorming in Suriname een hoge vlucht zal nemen en dat de Surinamers een volk worden, dat zich verbonden weet door zijn gemeenschappelijk lot. Statenvoorzitter Wijntuin deelde mee dat het Surinaamse parlement maandag 3 november een begin zal maken met de behandeling van de concept-grondwet. .d £6 2 3 3 1 3 3 3* 2 -3 5 4 5 5 6 5 4 5 4 Patrick Cooney, de Ierse minister van Justitie, heeft gisteravond tijdens een interview in het NCRV-programma Hier en Nu de uitzending van TROS- Aktua, waarin maandagavond een „ont voerder” in de zaak-Herrema aan het woord was, „baarlijke nonsens” ge noemd. De Ierse bewindsman vertelde dat alle ontvoerders en hun helpers, met uitzondering van de twee in het huis, in de gevangenis zitten. „De Ierse politie weet wie het ge wraakte interview met Aktua heeft gege ven. Het betreft hier een bedrieger, die Crook heet”, aldus de minister. Aantal uren zon 0 tot 6, minimum tempera tuur omstreeks 5 graden, maximum tempe ratuur omstreeks 10 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. In de loop van dit jaar werd een ge wijzigde wet met een gewogen loting bij het toepassen van studentenstops vast gesteld met een werkingsduur van twee jaren. Op 31 augustus 1977 zal het kader van het nieuwe hoger onderwijs nog on voldoende duidelijk zijn. De toelatings regeling voor studenten tot het weten schappelijk onderwijs moet hierin een plaats krijgen. Een 74-jarige gepensioneerde Franse officier van het Vreemdelingenlegioen, die zondag om het leven kwam bij eed botsing in Argentinië, blijkt de voorma lige leider van de OAS, de Franse gehei me dienst, te zijn geweest. Deze man zou het zijn geweest die getracht heeft Charles de Gaulle te vermoorden en die model stond voor het boek „De dag van de Jakhals” (ook verfilmd) van Frede rick Forsyth. APELDOORN (ANP). De Drentse- Groningse Pers BV wordt het volledige eigendom van Wegeners Courantencon cern NV (Apeldoorn). Momenteel bezit ten de Nederlandse Dagbladunie NV (Rotterdam) en Wegener elk 50 percent van de aandelen; de NDU zal haar belang nog dit jaar aan Wegener over dragen. Dit hebben de directies van beide dagbladconcerns gisteren bekend gemaakt. Oppositieleider Lachmon bleef zich tot het laatst toe tegen de voorgestelde on afhankelijkheid verzetten. Naar zijn me ning heeft Nederland niet de bevoegd heid om de Surinamers hun Nederlandse nationaliteit, waarom ze nooit hebben gevraagd, af te nemen. Lachmon stelde ten aanzien van de nieuwe grondwet een drietal eisen: afwijking van de grond wettelijke vrijheden moet alleen bij de wet mogelijk zijn; de krijgsmacht moet een afspiegeling vormen van het hele Surinaamse volk; er moeten zo spoedig mogelijk nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. Als aan deze eisen niet wordt voldaan, zullen Lachmon en de zijnen alles in, het werk stellen om aanneming van de grondwet te voorkomen. Het NPK-lid Rodgers trachtte Lach- mons ongerustheid over de krijgsmacht weg te nemen, door te wijzen op de huidige dienstplichtverordening in Suri name. De selectie naar afkomst is daarin bevredigend geregeld, en dat zou in de nieuwe situatie zo blijven, zo zei hij. NPK-fractievoorzitter Nooitmeer voegde eraan toe dat in het verleden bij de Hindoestanen om allerlei redenen weinig belangstelling heeft bestaan voor de Hij verwacht in het najaar van 1976 een voorstel selectienormen voor een termijn, die loopt tot de invoering van het nieuwe stelsel van hoger onderwijs. De bewindsman zegde de kamer een nota over dit nieuwe systeem toe. Thans schrijft hij de volksvertegenwoordigers, dat de nota op korte termijn is te ver wachten. Tijdens een rechtszaak in Den Haag heeft het hoofd van de rij technische dienst van de rijkspolitie in Bilthoven gezegd dat een anti-slipcursus voor taxi chauffeurs verplicht gesteld zou moeten worden. De taxichauffeur die terecht stond, wordt ervan beschuldigd bij een slippartij een botsing te hebben veroor-, zaakt waarbij een vrouw dodelijk werd gewond. De man die bekend staat als „de Meesterkraker” en die momenteel zijn straf uitzit in de gevangenis te Scheve- ningen, gaat, waarschijnlijk eind novem ber, samen met twee medegevangenen een tentoonstelling houden in de binnen stad van Leeuwarden van schilderwerk, dat deze drie in de gevangenis gemaakt hebben. Volgens een vriend wil de Meesterkraker zodra hij zijn straf heeft uitgezeten (augustus volgend jaar) „in de kunst gaan”. Hij zou ook overwegen een verzoek in te dienen om in aanmerking te komen voor de contraprestatierege- ling. Maar volgens de bewindsman was hij zeer plotseling overvallen door de nood zaak om in de begroting bezuinigingen aan te brengen. „We hebben geen tijd gehad om deze zaken behoorlijk op een rijtje te zetten”, aldus Vredeling. die toe- Hiertoe zouden enige gesprekken van politiefunctionarissen met Gallagher een belangrijke rol hebben gespeeld. In poli tiekringen zei men dat Gallagher duide lijk was gemaakt, dat hij wegens „on rechtmatige gevangenhouding” het misdrijf dat in het Ierse wetboek van strafrecht het dichtst bij ontvoering staat slechts tot twee jaar gevange nisstraf kan worden veroordeeld, terwijl op het doden van iemand in het kader van nastreven van de doelstellingen van illegale organisaties, zoals het Ierse re publikeinse leger (IRA), de doodstraf staat. In haar gesprekken met Gallagher heeft de politie er de nadruk op gelegd dat de ontvoerders zich bijgevolg het best kunnen overgeven. “Volgens politieke kringen handhaaft de Ierse regering haar standpunt, dat zij in geen geval op de eisen van de ont voerders, zoals de vrijlating van drie mers van de bejaarden weggenomen en hij had zak- en kleedgeld dat de sociale dienst verstrekte „verminderd met zijn aandeel”. Hij had ook nog een centje bij verdiend door het meubilair van over leden bejaarden te verkopen aan nieuw Komers in het tehuis. Mr. Mijnsen zei, dat het „zeer duidelijk moet zijn dat het Openbaar Ministerie aan deze daden veel zwaarder tilt dan aan een gewone verduistering”. Hij zei, dat de „ernst niet zat in de hoogte van het bedrag, maar in de omstandigheden waarin de verduisteringen plaatsvonden”. Hij haalde voorbeelden aan waarbij kin deren hun ouders niet geloofden wanneer deze zeiden geld te missen. Dat werd af gedaan met: „De ouwe weet het alle- Fleurop Interflora garandeert uw bestelling Koninginnegracht 135, Den Haag Premier Den Uyl had daarvoor alle verwijten van vooral WD-zijde over de haast en de kilheid waarmee Nederland de onafhankelijkheid van Suriname be geleidde, alsmede het ontbreken van ga ranties voor de menselijke vrijheden na de onafhankelijkheid, van de hand ge wezen. Het toezien op de fundamentele vrijheden is ook nu al een zaak van de Surinaamse overheid zelf. Nederland heeft alleen de plicht na te gaan of de waarborgen, vervat in het Statuut, ook in de nieuwe grondwet zijn opgenomen. Welnu, dat is volstrekt het geval, aldus Den Uyl. Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlisslngen Z;-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berl n Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Irmsbrük ICOpe -a— Lissabon”,. Locarno Londen' Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Rome Spilt maal niet zo goed meer”, aldus mr. Mijn sen. „Maar „de ouwe” die het wel goed wist voelde zich in de steek gelaten door zijn familie”. De raadsman van de directeur zei de eis van anderhalf jaar veel te hoog te vinden. Hij zei, dat de directeur ook voor veel uitstapjes uit eigen zak bijpaste, dat hij een administratief warhoofd was en dat de gemeen Ie nooit controieerae. Hij wees er op, dat zijn cliënt al bezig is alle gedupeerden schadeloos te stellen. Mr. Bosselaar vroeg een straf, die zo kort is, dat de directeur over enkele maanden als verpleger in een ander be jaardencentrum kan gaan werken, een baan die hem inmiddels is aangeboden. Uitspraak over twee weken. Dr. Klein vreest, ofschoon met grote voortvarendheid wordt gewerkt, dat de behandeling van een nieuwe regeling voor de toelating van studenten niet tij dig kan worden afgerond gezien de voor geschreven adviesprocedure. Als dat zo is, vertrouwt hij er graag op, dat de Ka mer welwillend zijn voorstel overweegt WD-woordvoerder Polak verklaarde diep teleurgesteld te zijn dan het wan trouwen tussen de Surinaamse rege ringsfracties en de oppositie ook na het debat nog levensgroot aanwezig was. Het is daarom naar zijn mening allerminst zeker dat op 25 november de nieuwe grondwet in Suriname al van kracht zal zijn. „Omdat de huidige staatsregeling op 25 november vervalt .functioneert Suri name dan zonder enige reqhtsgrond. Dat is voor ons onaanvaardbaar”, aldus Po lak. Zijn partijgenoten mevrouw Van Someren-Downer en Zoutendijk, die vóór de Rijkswet stemden, deelden deze vrees, maar achtten de situatie die ont- 0 0 0 0 0 0 0 0 o z zo z zzo z zzo zzw zzo z Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland is gisteren naar Peking vertrokken voor een vijfdaags bezoek aan China. De Tweede Kamer verlangde eerder dit jaar, dat de staatssecretaris binnen twee jaar met een selectiesysteem komt om de huidige regeling voor studenten om de toelating van studenten op bevre digende wijze te regelen. Dr. Klein deelt mee, dat hij op korte termijn een commissie instelt om hem seren. weer in binnen- en buitenland Bij een begin deze week in 37 Neder landse gemeenten gehouden straattelling is gebleken dat bij 872 (17 percent) van de 5233 gecontroleerde fietsen het ach terlicht niet brandde en bij 476 fietsen (9 percent) het voorlicht niet. Bij de bromfietsen bleek de verlichting over het algemeen aanmerkelijk beter te functioneren. Een afgevaardigde uit Delft vroeg tij dens de discussie, of het NKV wel heeft geprobeerd om niet met het NW, maar alleen met het CNV tot een federatie te komen, dit omdat het NKV volgens hem principieel veel dicher bij het CNV staat. DONDERDAG 30 OKTOBER Zon op 7.30 uur onder 17.17 uur Maan op 1.59 uur onder 15.04 uur IJMUIDEN Hoogwater 11.39 uur en uur - Laagwater 6.58 uur en 19.28 uur “IS ilf

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2