Ambassadeur van Nederland zit vast ONTWAPENEND Ondergrondse kernproef De Zeeuw met m DAC STAATSBEZOEK VAN DEENS KONINGSPAAR Nieuwe actie Veilig Verkeer Unilever heeft VOORZITTER VAN BEDRIJFSCHAP: vertrouwen in economisch herstel Staking CVV opgeschort Af ds. Commissarissen Akzo akkoord met sanering K Kritiek op paalwoningen van Piet Blom Groep rond In Argentinië staking tegen Mercedes „Consul vond feestjes belangrijker” bij de Keurslager Door gevechten in Beiroet: schadevergoeding HAT Oliemaatschappijen in Venezuela gaan akkoord met „Blij u te zien” wees kieskeurig- kies de Keurslager Het Beste r KOOKBOEK f de Keurslager! F wordt gekeurd door een jury o.l.v. het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO te Zeist. Uit Saarljesl Keukenla 4 W 2 9 OKTOBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 1 Ontvangst door koningin Juliana en prins Bernhard I K F morgen gezegd op de bestuursver gadering van dit schap in Den Haag. (V; BE twijft woon plege bedrt van van zal d sii:’ j met ouderwets-lekkere gerechten uit Oma's tijd, o.a. Hete Bliksem, Boerehachee,Blote Billetjes in het groene gras etc. Prijs 50 ct., doch gratis voor u bij aankoop van 300 gr. worst of vleeswaren. Ur Bij de Keurslager wees kieskeurig- L kies de Keurslager 1 k ook om z’n echte d k SLAGERSROOKWORST. wees kieskeurig- kies de Keurslager t ook om z'n echte 1 k SLAGERSROOKWORST. J (ADVERTENTIE) Chauffeur zat ruim vier maanden in Turkse cel (ADVERTENTIE) FRANKFORT (ANP). „Hoewel (ADVERTENTIE) iiiaiiiiii dam. Het koninklijk paar brengt een be zoek van vier dagen aan ons land. Hij herinnerde eraan dat op 24 sep tember een grote distillateur het dage lijks bestuur van de Verenigde Neder landse Slijters telefonisch berichtte dat hij met onmidellijke ingang zijn ver koopprijzen tot adviesprijzen zou maken. Daarmee werd de individuele verticale prijsbinding losgelaten. Sindsdien is er „een enorme prijsaf- braak” geweest. De heer Hooij zei aan- de wor- Ds. Evangi weest. heidstc Waaroi besluit van Piet Blom gemaakt aan de n VEL Centra neemt ber af: Tussen domim de har ve ge mt tot ge he be mi bij na W( ni< in Do sti zij ge hii Ri ra ee m; ve Ze is. tij - 1 zij (Van onze redactie binnenland) De Limburgse gouverneur mr. dr. Ch. van Rooy heeft gisteren in de aula van de medische faculteit in Maasticht het startsein gegeven voor een landelijke zichtbaarheidsactie” van Veilig Verkeer onder het motto „Blij u te zien”. Het DAC heeft zaterdag in Rotterdam zijn eerste congres gehouden. De bewe- ging-De Zeeuw had hiervoor een uitno diging van het DAC ontvangen, maar ervan afgezien een spreker naar het congres te sturen. n AMSTERDAM (ANP). Bij het eerste schot van een reeks van 21 saluutschoten is vanmorgen om tien over half elf het Deens koninklijk paar, koningin Mar grethe en prins Henrik, gearriveerd in het koninklijk rijtuig op het tweede per ron van het centraal station te Amster- zegd dat de afgelopen 24 uur ongeveer 100 mensen het leven hebben verloren en zo’n 115 anderen verwondingen heb ben opgelopen. In verscheidene wijken was het aantal slachtoffers nog niet geteld. UTRECHT (ANP). De ongeveer 50 cursisten van het Centrum voor Vakop leiding Volwassenen in Utrecht, die sinds vorige week maandag in staking waren, hebben hun staking vandaag op geschort tot vrijdagmiddag. Dan hebben ze een gesprek op het ministerie van sociale zaken met onder meer de heer J L. Bax, hoofd van de afdeling vakoplei ding van het ministerie, en driecteur F. J. Marinus van het CVV. Volgens één van de cursisten, de heer M. F. Geitenbeek, zullen bij dit gesprek ook de eisen van de stakers erken ning van de cursistenraad, inzage in de beoordelingsnormen en inspraak bij het kiezen van de richting waarin men wordt omgeschoold ter tafel komen. Ook zal het ministerie bekijken of de gestaakte uren zullen worden doorbe taald. De heer Geitenbeek zei, dat de cursis ten min of meer tot opschorting van de staking zijn gedwongen omdat ze te ver staan hebben gekregen dat ze zich an ders maar weer als werkzoekende bij het arbeidsbureau moeten melden. (Van onze redactie binnenland) HEERLEN. In het ouderlijk huis aan de Heerlense Vlotstraat drinkt Rinus van den Boomgaard te midden van familie en vrienden zijn eerste Hollandse pilsje. Nog nauwelijks helemaal doordrongen van de nieuwe situatie na vier en een halve maand gedwongen oponthoud in Turkije. Eind juni belandde Rinus in het grensstadje Idirna in de cel, omdat hij als transportleider van een partij vrachtwagens voor Perzië op zijn tweede rit een stempel was misgelopen. de opleving van de wereldhandel langzamer gaat dan de meesten van ons lief is, is er reden voor optimisme op voorwaarde dat de internationale investeringen niet worden geremd door politieke onstabili teit of bureaucratie”, zo heeft de heer D. A. Orr, voorzitter van Unilever gezegd op een conferentie in Frankfort. De heer Orr was eveneens optimistisch gestemd over het herstel van de werel- economie. „Recente tekenen doen ver- gestemd over het herstel van de wereld- recessie zijn gepasseerd. We constateren een flinke opleving in de VS en aan- wakkerende activiteiten in de belangrij ke Duitse auto-industrie. Het is niet al te optimistisch te veronderstellen dat zich in de meeste belangrijke industrie landen in 1976 een economische opleving zal voordoen”, aldus de heer Orr. De wereldhandel kan hiervan profite ren met een stijging qua volume van 5 pet. volgend jaar en een grotere stijging in 1977, aldus de heer Orr die er als zijn persoonlijke mening aan toevoegde niet te verwachten dat deze opleving zal leiden tot „een herhaling van de onthut sende prijsstijgingen die we in 1973 en 1974 hebben meegemaakt”. Hij zei dat de regeringen niet moeten bezwijken voor binnenlandse pressie om importbelemmeringen in te voeren en barrières tegen handel en investeringen op te richten. „Je moet je buren niet benadelen in een poging jezelf te be schermen”, zo zei de heer Orr. Verder moeten volgens hem de regeringen het gevaar van een te snelle en te hoge reflatie vermijden. Ook moeten de in vesteringen zowel van regeringswege als van particulieren worden aange- moedigd, aldus de heer Orr. oud hollandse en viaamse streek- gerechten A Dit is in de nacht van dinsdag op woensdag in een communiqué bekendge maakt. De commissarissen zijn unaniem van oordeel dat Enka en het moederbedrijf Akzo alle pogingen moeten voortzetten om in gesprek met de Nederlandse rege ring te blijven over de mogelijkheden tot financiële hulp om de werkgelegen heid zoveel mogelijk in stand te houden. Bij de goedkeuring van het besluit tot uitvoering van de saneringsmaatregelen heeft „werknemerscommissaris” prof. I. A. C. van Haaren geadviseerd om een commissie van goede diensten in te stel len om in Nederland het overleg op nationaal niveau over de uitvoering van de maatregelen op gang te brengen en in goede banen te leiden. De overige commissarissen en de di rectie van Akzo Nederland hebben met dit advies ingestemd, aldus het commu niqué. Het corps marechaussee wordt binnen kort uitgebreid met een afdeling vrou wen. Gisteren is in Apeldoorn het char mante uniform aan de buitenwacht ge toond. Het wijkt overigens nauwelijks af van het uniform van de mannelijke marechaussees: alleen het koord van schouder naar borst kreeg, waarschijnlijk niet alleen uit esthetische overwegingen, een iets ander verloop. Op het perron begroetten koningin Ju liana en prins Bernhard het Deense paar. Zowel prins Henrik als prins Bernhard waren gekleed in een militair tenue met ere-onderschei dingen. Na het spelen van het Deense volks lied, door een erewacht van het in cere monieel tenue gekleed korps mariniers met vaandel en vaandelwacht, werden de Deense gasten voorgesteld aan burge meester Samkalden. Kort hierna vertrok de stoet van gasten en genodigden per koets en volgauto naar het paleis op de Dam. Op het Damrak stonden duizenden Am sterdammers langs de route, die door mi litairen van de marine, de luchtmacht en de landmacht was afgezet. Bij het ko ninklijk paleis inspecteerden de beide vorstinnen de erewacht van het garde- regiment grenadiers en de koninklijke militaire kapel, die bij aankomst het Deense volkslied had laten horen. De directeur van de stichting Veilig Verkeer Nederland de heer Polak vond, dat men het in Nederland met „het gezien worden” niet zo nauw neemt. Met de actie hoopt Veilig Verkeer de wegge bruikers ervan te overtuigen, dat een goede zichtbaarheid van levensbelang kan zijn. De tweewielerhandel, Bovag- garagebedrijven, onderdelen van Marine en Land- en Luchtmacht zullen in sa menwerking met de eigen afdelingen van WN gratis controles op de verlich ting van fietsen, bromfietsen en auto’s organiseren. DEN HAAG (ANP). De si tuatie van ongebonden prijzen voor gedistilleerde dranken kan niet te lang meer voortduren, omdat zij niet alleen bedrijven werkzaam in de detailhandel voor alcoholhou dende dranken bedreigt, maar ook de werkgelegenheid. Dit heeft de voorzitter van het bedrijfschap voor detailhandel in alcoholhoudende dranken, de heer Th. Hooij, van- UPPSALA. (Reuter)Het seismolo gisch instituut in Uppsala, Zweden, heeft melding gemaakt van een Russische on dergrondse kernproef met een kracht van 200 kiloton tot één megaton. De proef werd vanochtend in Siberië onder nomen- De VS namen gisteren een on dergrondse kernproef, waarbij de kracht van de explosie gelijk was aan die van de Russen. maanden eindelijk uit Perzië schriftelijk het bewijs kreeg dat de gewraakte vrachtwagen inderdaad was afgeleverd. Rinus: „Je vraagt je af waarom dat zo lang moet duren. Het zijn toestanden die je je niet kunt voorstellen. Als buiten lander kun je beter uit Turkije wegblij ven. De minister zei dat de compensatie- overeenkomsten met de maatschappijen binnekort zullen worden ondertekend en vervolgens aan het Venezolaanse parle ment voorgelegd ter goedkeuring. De vergoedingen zullen worden betaald in staatsobligaties met een looptijd van vijf jaar en een rente van zes percent. De installaties en andere bezittingen van de maatschappijen worden overgedragen aan de Venezolaanse nationale oliemaat schappij, Petroven. De onderhandelingen tussen de Vene zolaanse regering en Occidental zijn op geschort, nadat de maatschappij was be schuldigd van het betalen van steekpen ningen om concessies te krijgen. Zij zou Venezoalanse politici meer dan drie mil joen dollar hebben betaald. Een commis sie uit het Venezolaanse Congres is gis teren met een officieel onderzoek begon nen. „Lage drankpnjzen gevaar voor werkgelegenheid” vankelijk te hebben gedacht dat de zaak zich binnen enkele weken wel weer op een bepaalde prijs zou richten, maar die verwachting is niet uitgekomen. Integen deel, hij heeft de indruk dat jenever en andere alcoholhoudende dranken meer dan ooit tegen kostprijs en zelfs daar beneden worden verkocht. Dat is volgens hem een hele slechte zaak voor de gehele bedrijfstak. Iedere dag langer zonder een door het bedrijfschap in gesprekken met staatsse cretaris van Economische Zaken Haze- kamp bepleite bodemprijs, gaat het meer en meer om het bestaan van bedrijven in deze branche. Ook om het voortbe staan van goed geleide bedrijven. Het is inderdaad een zaak van zijn of niet zijn op het ogenblik. De heer Hooij drong op de meeste spoed aan bij alle betrokkenen, die trachten het produktschap voor gedistil leerde dranken nu een prij «verordenende bevoegdheid te geven op het gebied van binnenlands gedistilleerd en van geïm porteerde alcoholhoudende dranken. Binnen enkele dagen zal een vertegen woordiging van de bedrijfstak een ge sprek hebben met het produktschap over het verlangen nu een bodemprijs in een verordening vast te leggen. Iedere dag langer zonder een bodem- of minimumprijs is bijzonder ernstig voor de gehele handel, ongeacht de be- drijfsgrootte. De toestand is veel ernsti ger dan kort na het begin van het vrijlaten van de individuele verticale prijsbinding, aldus de heer Hooij. BEIROET (AP). Meer dan 100 buitenlanders, onder wie de Nederlandse ambas sadeur in Libanon, Harry Jorissen, zitten in het centrum van Beiroet min of meer opgesloten in enkele grote hotels en kunnen geen kant uit omdat rond de gebouwen hevige vuurgevechten worden geleverd tussen groepen moslims en christenen. In het Palm Beach Hotel zitten mo menteel 25 buitenlanders en in het St. George Hotel 12. Onder hen bevinden zich de Nederlandse ambassadeur Joris sen en zijn echtgenote, een andere Ne derlandse diplomaat met vrouw en drie kinderen en twee Amerikaanse journa listen. „We hebben onze spullen ingepakt en wachten nu sinds vanmorgen vroeg tot we met pantserwagens worden geëvacu eerd”, aldus Jorissen in een telefoonge sprek. Veiligheidsfunctionarissen hebben ge- óók om z’n echte SLAGERSROOKWORST er zijn 700 Keurslagers in Nederland Boekhandelprijs f. 69.95 Voor u slechts f. 39.95 als u voor 100 gulden kassabonnen hebt gespaard. HELMOND. (ANP) Negen Hel mondse architecten zijn van mening dat een project dat voorziet in de bouw van zestig zogeheten paalwoningen niet moet worden uitgevoerd. Vandaag zijn in Hel mond drie experimentele paalwoningen geopend. De paalwoning is een ontwerp van de Amsterdamse architect Piet Blom en bestaat uit een gekantelde kubus op een betonnen paal. Als het experiment met de drie woningen naar bevrediging ver loopt zullen bij het inmiddels in uitvoe ring genomen ontmoetingscentrum in de Helmondse binnenstad zestig van deze woningen worden gebouwd. In de paalwoning kan volgens de ne gen Helmondse architecten alleen maar dwangmatig worden gewoond. De paal woningen zijn, zo menen zij, helemaal ongeschikt voor gezinnen met kinderen, omdat de onderlinge privacy van C- gezinsleden niet gerealiseerd kan den. De architecten vergelijken de paal woningen met een 18de-eeuwse indus- triewoning waar het hele gezinsleven zich afspeelt in één ruimte. Volgens de architecten zal een project met meerdere paalwoningen bovendien leiden tot gettovorming, omdat contact naar buiten vrijwel onmogelijk is. Ook de brandveiligheid van de paalwoningen laat volgens de negen kritische architec ten veel te wensen over. Zij zeggen van mening te zijn dat de functie van^het wonen in het ontwerp geheel ondergeschikt is vormgeving. A DEN HAAG. (ANP) De groep Re soluut een politieke groepering van oud-KVP-voorzitter De Zeeuw zal geen samenwerking aangaan met het Democratisch Actie Centrum (DAC). Dit heeft de heer De Zeeuw gisteren meege deeld. BUENOS AIRES (AP) Ongeveer 1000 arbeiders van de Mercedes Benz fabrie ken in Buenos Aires hebben gisteren een demonstratie gehouden waarbij zü her stel van dienstbetrekking eisten van 200 ontslagen collega’s. Eerder deze maand werden deze 200 werknemers ontslagen omdat ze hadden meegedaan aan een wilde staking. Vijf dagen geleden werd door een link se guerillabeweging een hoge functionaris van de fabriek ontvoerd. Een van de voorwaarden voor zijn vrijlating is ook het weer in dienst nemen van de ont slagen arbeiders. Voor de vrijlating van de functionaris, de heer Heinrich Franz Metz, werd geen losgeld gevraagd. CARACAS (Reuter). Alle oliemaat schappijen in Venezuela behalve Occi dental hebben zich akoord verklaard met de vergoeding die ze krijgen voor de komende nationalisatie van hun be zittingen op 1 januari, zo heeft de Vene zolaanse minister van mijnbouw en koolwaterstoffen, Valentin Hernandez, meegedeeld. De 22 maatschappijen is in totaal 1018 miljard dollar geboden. ARNHEM. (ANP) De raad van commissarissen van Akzo-Nederland heeft dinsdagavond een besluit van de raad van bestuur van Enka Glanzstoff tot uitvoering van de saneringsmaatrege len bij Enka met twee stemmen tegen goedgekeurd. Tegen stemden de zoge noemde „werknemerscommissarissen”, drs. A. H. van Stiphout en ir. D. de Zeeuw, die de goedkeuring van het be sluit willen uitstellen, om alsnog een afrondend internationaal gesprek moge lijk te maken met de vakorganisaties in Nederland, België en West-Duitsland. Na maandenlang verkeren tussen moordenaars en levenslang gestraften in een Turkse gevangenis, wil Rinus van de Boomgaard wel kwijt dat hij tot de conclusie gekomen is dat de Nederlander consuls in Turkije feestjes belangrijker vinden dan het welzijn van een landge noot. Het totaal ontbreken van enige menselijke interesse bij de consul en de consul-generaal in Turkije noemt hij erg krenkend. „Toen ik op borgtocht werd vrijgela ten, heb ik een kopje koffie gekregen en ook een boterham. Maar daarna telde ik niet meer mee. De hele maand heeft men zich niet meer met mij bemoeid. Een echtpaar van het consulaat, dat mij nog wel eens opving, werd door de rest met de nek aangekeken alsof ik toch minderwaardig was. Ik ben ook niet, zoals geschreven is, de gast geweest van de consul. Alle telefoontjes, alle tele grammen die zij naar Nederland over mij hebben gestuurd, moet ik nog beta len. Dat mag wel eens gezegd worden”. - Over zijn gevangenschap vertelt Ri nus: „Van die 21e juni af ben ik werke lijk door de hel gegaan. In de gevange nis was het verschrikkelijk. Het eten bestond dagelijks uit een soort aardap- pelsoepje. Je moest slapen met negentig stinker^e mensen, bedekt met schurft, in een ruimte zonder hygiënische voor zieningen. Er was geen water, men veeg de eenvoudig zijn gat aan de muur af. Ik weigerde tweemaal werk voor de overheid. De littekens van de beloning voor die weigering draag ik nu nog. Met een tafelpoot sloegen de bewakers je bewusteloos. Niemand die er iets aan kan doen”. Inmiddels is er nog geen absolute vrijspraak voor transportleider Rinus van den Boomgaard uitgesproken. Hij is vrijgelaten omdat het consulaat na vele I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 4