Hoogovens betaalt kosten van aanleg: 1 miljoen gulden Visuele hinder de hand dan tien vermindert RECEPTIE VIJFTIGJARIGE ST. JOZEFRUSTOORD Afcheid van ds. De Jong Peregrinus-Stichting wil meer inbreng in bestuur van buitenlandse werknemers R Uitbreiding haven vergt te veel geld „Beter een duin in 1 in de lucht” hi WERKGROEP RUIMTELIJKE ORDENING; - zicht op bedrijfsbebouwing - HAVENKANTOOR IN DIRECTIEWAGEN Kort IJmondnieuws 1 v WOENSDAG 29 OKTOBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 5 n Raad van Advies ,DAG VOOR DE VROUW’ VAN NOORD-HOLLAND IN AALSMEER (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De gemeente twijfelt of het momenteel verant woord is vrij grote investeringen te plegen in de haven. Gaat men grote bedragen besteden aan verlenging van de Pijpkade en het verdiepen van een gedeelte van De Pijp dan zal dat hoge jaarlijkse lasten met (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Wijk aan Zee krijgt er twee duintoppen bij. De Dorpsraad van de badplaats is met Hoogovens tot een akkoord gekomen om bij het Paasduin een 30 meter hoge en bij het Gaasterbosje (naast de Zeestraat) een 20 meter hoge duintop aan te leggen. De directie van Hoog ovens heeft zich bereid verklaard de kosten van aanleg, ongeveer 1 miljoen gulden, voor haar rekening te nemen. Wanneer met de duinverhoging wordt begonnen is afhankelijk van het tijdstip, waarop Hoogovens het „in deze economische moeilijke tijd verantwoord acht het geld hiervoor be schikbaar te stellen.” r !t li et ti Duidelijkheid zich meebrengen. „Op dit moment kan nog niet gesteld worden dat deze investeringen verantwoord zijn”, aldus het college in de be leidsnota 1976. Ontplooiing X I ,I'S I I I 1 9 9 Zli I I t DUINVERHOGING IN WIJK AAN ZEE (ADVERTENTIE) L 1 een n in »n i t vens). dat na afdekking met het afge schoven zand, zal worden beplant. de visuele hinder, veroorzaakt door de hoge installaties en hallen en in geringe mate ook de geluidshinder van Hoog ovens, zou kunnen worden verminderd. Uitvoering van dit enorme plan zou een bedrag van 5 a 6 miljoen gaan vergen. Hoewel de inwoners van Wijk aan Zee vorig jaar tijdens een informa tieavond lieten blijken wel iets in het plan te zien, deelde Hoogovens mee, dat de kosten niet in overeenstemming wa ren met het nut dat met de verhoging te bereiken zou zijn. Hoogovens was voor de Dorpsraad de enige kandidaat, waar het geld voor de verhoging van de kunstduinen vandaan zou kunnen komen. De gemeente Bever wijk liet namelijk vorig jaar weten geen geld voor het plan beschikbaar te stel len. De werkgroep Ruimtelijke Ordening van de Dorpsraad is toen in nauw over- Het kunstmatig verhogen van de dui nen was volgens de Dorpsraad noodza kelijk om een hogere natuurlijke af scheiding te krijgen tussen de woonbe bouwing van Wijk aan Zee en de be drijfsbebouwing van Hoogovens, waarbij Het huidige dulnverhoglngsplan komt in de plaats van het een jaar geleden gelanceerde plan om de complete dui nenrij ten noorden van de Zeestraat en ten zuiden van het dorp op te hogen. Een door de Dorpsraad van Wyk aan Zee gemonteerde foto, waarop by ’t Gaaster bosje (Zeestraat) de duinverhoging reeds is ingetekend. Het blokvormenmagazijn van Hoogovens is goeddeels verdwenen achter deze nieuwe duintop. naast probeert men onderwijsmogelijk heden te bevorderen zowel voor volwas senen als voor kinderen van buitenland se werknemers. Bekeuringen Op de Laan der Neder landen heeft de Beverwijkse politie vijf automobilisten en één bromfietsbestuur der bekeurd wegens overtreding van de maximum snelheidsgrens. Zes over de Zeestraat rijdende automobilisten óver kwam hetzelfde. De chauffeur van een bieten wagen werd op Rijksweg 9 be keurd daar hij zes ton overwicht ver voerde. vrouw vrouw n 1 it it n d ie ff in jf ;n ste lie li lde an m- en. sn ee zer ;en m- tig je- ;ti- het ale le n iet je- :e- ser en >e- is ijn n. ot m i. >n 1- >P in >n ak op lie n- en ■er ar ;ns de Er wordt drastisch gewerkt aan het plan op de Pijpkade een nieuw haven kantoor te bouwen. Het huidige kantoor van de havenmeester verkeert momen teel in een zodanig slechte staat, dat de gemeente heeft besloten het havenkan toor tijdelijk onder te brengen in een houten directiewagen. Voor de Beverwijkse haven bestaat in scheepvaartkringen veel belangstelling. Herhaaldelijk wijst Beverwijk verzoeken van scheepsagenten om gebruik te mo gen maken van de haven af Deze aan vragen om schepen met een grote diep gang naar de Beverwijkse haven te stu ren zouden wel kunnen worden behan deld als de Pijpkade wordt verlengd en de haven uitgediept. Er zou door het gebruik van deze schepen méér ruimte overblijven voor de binnenschepen, waaraan ook behoefte bestaat gelet op de steeds toenemende activiteiten in de haven als gevolg van de vestiging van industrieën, die voor de aanvoer van hun grondstoffen geheel op de scheep vaart zijn ingesteld. Financieel is de positie van de Stich ting aanzienlijk verbeterd, omdat na ja- ren van geharrewar eindelijk duidelijk heid in de subsidiëring s gekomen. Het Rijk subsidieert voor 100 percent in personeels- en bureaukosten, Provincie en acht kerngemeenten willen de niet voor subsidie in aanmerking komende apparaatskosten voor hun rekening ne men, terwijl ook het bedrijfsleven een aanzienlijke bijdrage aan het werk le vert. Een groot probleem blijft echter het feit, dat de exploitatie van de ont moetingscentra niet voor subsidie in aanmerking komen en dat juist deze exploitatiekosten ontzettend hoog zijn door lange openingstijden als gevolg van de ploegendiensten. De inkomsten uit de bar-exploitatie leveren niet voldoende op om deze kosten te dekken. De Dorpsraad vervaardigde een prach- tige maquette van het nieuwe kunst- duinenplan. Links het Gaasterbosje en de hal van het blokvormenmaga zijn. Rechts het hoge Paasduin. Directs links daarvan komt het tweede nieu we duin, dat 30 meter hoog wordt. Het Paasduin heeft een hoogte van 35 meter. Vooral de laatste tijd heeft de Stich ting zich ingezet om de buitenlandse werknemers meer bij het werk van de stichting te betrekken. Men is daarom bezig om twee afgevaardigden van deze mensen in het bestuur van de Peregri- nusstichting op te nemen en bovendien wil men komen tot een Raad van Ad vies, waarin vertegenwoordigers van de verschillende groeperingen buitenlandse werknemers zitting hebben. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het St. Jozefrustoord aan de Peperstraat recipieerde het bestuur van dit bejaardenoord woensdagmiddag in de recreatiezaal van paviljoen Lommerlust aan de Alkmaarseweg. Deze receptie is in verband met het plotseling overlijden van de voorzitter van deze instelling, mr. A. A. M. Leesberg, in de plaats gekomen van het geplande symposion, dat op 14 oktober zou worden gehouden. Binnen het werkgebied van de Stich ting vormen de Spanjaarden de grootste groep met bijna 30 percent van het totaal. De helft daarvan is te vinden in de IJmond. In de praktijk blijkt, dat ongeveer 75 percent van de Spanjaarden uit Alkmaar, Heerhugowaard en de IJ mond afhankelijk zijn van Hoogovens. Ongeveer 14 percent van de buitenlan ders in het werkgebied zijn Italianen, 20 percent Turken. Verder zijn er kleine de duinen bij het Gaasterbosje, waar de hal van het blokvormenmagazijn uit het landschap oprijst. Er komt 15 mtr duin bij, waarmee het zicht op het silhouet van het magazijn zal worden doorbro ken. Deze verhoging wordt het eerst aangelegd om ervaring op te doen met de wijze, waarop aanleg en beplanting van het tweede, en grote project bij het Paasduin het beste plaats kan vinden. Dit extra duin tussen hotel „Paasduin” en het Egbertduin zal, gezien vanuit het centrum van het dorp, het zicht op de industriebebouwing van Hoogovens door breken. De Peregrinusstichting houdt zich be zig met welzijnsbevordering, zowel door individuele hulpverlening, groepsassis- tentie, vormings- ontwikkelings- en on- derwijsassistentie, als door voorlichting en samenlevingsopbouw. Bij de individu ele hulp kan men de buitenlandse werk nemer tegemoet komen door hen iets te vertellen over mogelijkheden, voorzienin gen en regels van de Nederlandse en voor hem vreemde samenleving, door hem advies te geven, zonodig te verwij zen, hen te begeleiden en ook door te signaleren, waar hij knelpunten onder vindt. Velen hebben een dankbaar gebruik gemaakt van deze gelegenheid om het bestuur van het St. Jozefrustoord onder voorzitterschap van notaris M. A. Batenburg met dit jubileum geluk te wensen. Namens de bedrijven, die zakelijke contacten hebben met het rustoord, bood de directeur van Vtssers’s Electro Tech niek een kleuren-televisie aan, welk ge schenk door de heer Batenburg in dank werd aanvaard. De Peregrinusstichting heeft in de fi guur van drs. M. P. Knip een voorlich- tingsfunctionaris weten aan te trekken dankzij subsidie van CRM. De taak van deze medewerker zal bestaan uit het voorlichting geven aan de buitenlandse werknemer over alles, wat in onze sa menleving van belang kan zijn, maar ook voorlichting geven over het werk van de stichting aan gemeentebesturen, scholen en andere groepen uit de Neder landse bevolking. leg getreden met Hoogovens om te bezien welk aanvaardbaar alternatief plan zou kunnen worden ontwikkeld. Een dezer dagen kwam de groep met Hoogovens tot een volledig akkoord over een verhoging van de kunstduinen, die, hoewel van kleinere omvang dan het oorspronkelijke, door een uitgekiende hoogte- en plaatsbepaling toch een zo groot mogelijk effect sorteert. Het nieuwe plan van de Dorpsraad voorziet allereerst in een verhoging van dervindt zijn de Wijk aan Zeeërs in het algemeen Hoogovens gunstig ge zind”, zo schrijft de Dorpsraad in een perscommuniqué, waarmee de raad een tipje van de sluier oplicht, die er rond de resultaten van een deze zo mer in Wijk aan Zee gehouden en quête onder de toeristen hangt. „Het is prettig te weten, dat ook Hoog ovens Wqk aan Zee een goed hart toedraagt en met de uitvoering van het duinenplan wil proberen een deel van de hinder te verminderen", aldus de Dorpsraad, die voorts meent, dat Wjjk aan Zee zich nu eindelijk kan richten opde toekomst, nu een keer punt schijnt te zijn bereikt. (de werkgroep ruimtelijke ordening bestaat uit: A. Verhagen, J. Burning, J. Harberts, J. Langewisch, mevrouw Duiker, mevrouw Van Amersvoort, mevrouw Blokker en BSCR-stafme- dewerkster led Guingée). (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. De werkgroep Ruimtelijke Ordening van de Dorps raad heeft het ophogingsproject in een duidelijke maquette zichtbaar ge maakt, waarbij het effect van de verhoging vanaf ieder punt van de Zeestraat en Voorstraat t e bekijken is. De Dorpsraad wil de maquette tijdens de jaarvergadering in februari - maart tonen. Iedereen kan dan het zijne van het duinenplan zeggen- „Als u diep in onze harten kijkt verwachten we niet, dat iemand te gen het nieuwe duinenplan zal stem men”, vertelde de heer Langewisch, toen het project aan de pers werd getoond. „Bijna een derde deel van het oorspronkelijke plan in 1974 heb ben we in het nieuwe plan opgeno men. De verhoging concentreert zich bij het Paasduin en het Gaasterbosje nabij de Zeestraat. Natuurlijk hebben we met iets minder genoegen geno men, maar we hebben liever een duin in de hand dan tien in de lucht”. Tijdens de jaarvergadering gaat de Dorpsraad tevens informatie ver strekken over het in voorbereiding zijnde nieuwe bestemmingsplan voor geheel Wijk aan Zee. „Ondanks de hinder, die men van Hoogovens on- CT. F. IJMOND. De Peregrinus Stichting meldt in haar verslag over opvang en bege leiding van buitenlandse werknemers en hun gezinnen over de afgelopen twee jaar, dat men druk bezig is met de uitbouw van de stichting tot een stuk samenlevings opbouw voor de buitenlandse werknemer. In het werkgebied van de Stichting, dat heel Noord-Holland, uitgezonderd Amsterdam, Haarlem en het Gooi, omvat, wonen meer dan 16.500 buitenlanders. De stichting houdt zich met ongeveer 12.500 ervan bezig. „We willen voor de buitenlandse werknemer en zijn gezin eigenlijk hetzelfde als een Nederlander van de samenleving verwacht”, aldus directeur A. A. J. van der Velden. groepen Marokkanen, Tunesiërs, Portu- gesen en Kaap Verdianen, Joegoslaven, Indonesiërs, vooral meisjes, die in zie kenhuizen en verpleeginrichtingen wer ken, Hongaren en een groot aantal Duit sers. Met deze laatste groep heeft de Peregrinusstichting wel' goede contacten. Er is een Duits Centrum, maar deze groep heeft verhoudingsgewijs erg wei nig problemen. Het duinterrein, waarop de verhoging plaats vindt, is voor een deel eigendom van Hoogovens en voor een deel van Beverwijk. Overleg met de gemeentelij ke instanties en met loco-burgemeester ir. J. Camlferman toonde aan, dat van de zijde van de gemeente Beverwijk alle bestuurlijke medewerking is te verwach ten. De heer J. Langewisch van de werkgroep Ruimtelijke Ordening ver wachtte, dat, wanneer er kon worden begonnen, de werkzaamheden binnen een half jaar tot een heel jaar voltooid zouden kunnen zijn. Gedurende de uit voering zal Wijk aan Zee ongetwijfeld enige stofhinder ondervinden van de ophogingswerkzaamheden. Het aantal buitenlandse werknemers in het werkgebied van de Stichting is vrij constant. Er is zelfs een kleine groei te bespeuren, doordat er zo nu en dan gezinnen overkomen, waarvan de man al in Nederland werkt. Als gevolg van de teruglopende economie zijn er dit jaar practisch geen nieuwe buitenlanders voor werk naar Nederland gekomen, hoewel dat aantal vorg jaar voor met name het IJmondgebied nog het hoogste was van Nederland. VELSEN-NOORD. In Cultureel Centrum „De Schouw” te Velsen-Noord neemt ds. M. de Jong dinsdag 25 novem ber afscheid van Evangelie en Industrie. Tussen 16 en 18 uur kan de scheidende dominee tijdens een informele receptie de hand worden gedrukt. Ds. De' Jong is ruim negen jaar bij Evangelie en Industrie werkzaam ge weest. De laatste jaren liet zijn gezond heidstoestand te wensen over, reden waarom ds. De Jong in juni moest besluiten zich geheel terug te trekken. Wat betreft vorming en onderwijs houdt de Peregrinusstichting zich bezig met cursussen voor nieuwkomers, cur sussen Nederlands voor buitenlanders en scholingscursussen en vakopleidingen ge richt op de landen van herkomst. Daar- De groepsassistentie is vooral gericht op een zo groot mogelijke ontplooiing van de buitenlandse werknemer als groep. Daarom zijn er ontmoetingscentra in enkele plaatsen voor de verschillende nationaliteiten, waarin mogelijkheden voor recreatie worden geboden. De Stichting wil daarbij de groepsvorming in eigen clubs zoveel mogelijk stimule ren en zo zijn er verschillende commis sies gekomen, zoals de Spaanse Commis sie- Voor de ophoging wordt, na afschui- ving van een deel van het aanwezige duinzand, gebruik gemaakt van nieuw zand en puin (afkomstig van Hoogo- (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Federatieve Vrou wenraad Noord-Holland heeft op 6 no vember zijn Dag voor de Vrouw in gebouw De Binding aan de Zijdstraat in Aalsmeer. Het programma zal zich tweemaal afspelen: ’s middags van twee tot vijf uur en ’s avonds van half acht tot half elf. Belangrijkste onderdeel van het pro gramma is de spreekstersmarkt met dis cussie over de volgende onderwerpen: vrouw en vorming, vrouw en kerk, vrouw en milieu en vrouw en haar economische waarde. Verder is er in Aalsmeer die dag een tentoonstelling van de werkgroepen mi lieu, maatschappelijke dienstverlening, gezondheidszorg en levenslang leren; kan er van gezonde levensmiddelen wor den geproefd; zijn er boekenstands; wordt er informatie gegeven over vrou wenorganisaties en kan men dia’s over oud Aalsmeer bekijken. De toegang tot de Dag voor de Vrouw is gratis. Uw sleutel klaar ter wijl u wacht. SWIER Sleutelbar Marktplein galerij I

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5