VAKBONDSLEDEN WILLEN MET LUBBERS PRATEN PRESIDENT FORD KOMT NEW YOK TEGEMOET Afschaffing stuntprijzen bepleit Op totaal van 25.000 9.500 ILLEGALEN ZIJN GELEGALISEERD Van Gorkum wil onderzoek naar multinationals De NMB denkt met u mee Probeert. Senaat stemt in met AAW O L ”De NMB ontwikkelde een financieringsplan gericht op onze mogelijkheden van motgen? ”Vbor ons ondernemers is 1980 gisteren al begonnen i i I 5 17 1975 DONDERDAG 30 OKTOBER ECONOMIE MM ren Met het oog op de toekomst bouwen we nu een nieuw pand, waarin wij jaren vooruit kunnen en de noodzakelijke schaalvergroting kunnen realiseren. De middelen die we nodig hebben voor onze toekomstplannen hebben wij samen met de NMB afgestemd op de te verwachten rentabiliteit. Daardoor werd het een haalbare kaart. De NMB kent onze bedrijfstak. Ze bestudeer den niet alleen onze huidige situatie maar ook de mogelijkheden van morgen. Dat is belangrijk voor de continuïteit van het bedrijf. Bij het overleg over onze lange-termijn-lening wees men ons en passant op mogelijke kostenbesparing bij de loonadministratie en het wagenpark. Kijk, dat doen ze bij de NMB. Ze begeleiden je in je ondernemerschap. Als kreatieve bankiers zijn ze echte gesprekspartners, die inbreng hebben bij het bespreken van plannen waar je mee bezig bent. Dat komt omdat ze meedenken. En dat is voor ons heel wat meer waard dan alleen geld. Praat ook eens met de NMB. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 5 I TILBURG (ANP). „Terwille van allen, die belang hebben bij een handhaving van het dienstbetoon van de melkdetailhandel” heeft drs. H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, gepleit voor een bewuste verdediging van de positie van deze tak van handel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Minister Lubbers van economische zaken acht het niet uitgesloten dat de overheidsbemoeienis met het bouwconcern Nederhorst een kleine 100 miljoen gaat kosten. De minister is bovendien bang dat in de staalsector van het concern dat wil zeggen met name in Gorkum en omgeving nog een reeks ontslagen nodig zal zijn. Die positie kan naar zijn mening zowel door politieke middelen als door grotere economische samen werking versterkt worden. Drs. Schelhaas sprak in Tilburg op de jaarvergadering van de Algemene Vereniging voor Melkvoorziening in Zuid-Nederland, een organisatie waarin veehouders, consumptie melkindustrie en melkdetailhandel samenwerken. II 1 M Nederhorst kost staat f 100 mln (Van onze Haagse redactie) Positie van melkboer moet worden beschermd t (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) t- v.' vr sten Lubbers bezorgd over textiel weging felle kritiek los op het besluit van de regering om Nederhorst te ont mantelen en te splitsen. Zoals gemeld, zal de bouwsector worden overgenomen door een nieuwe onderneming, waarin Hij riep de consumptiemelkfabrieken op tot een „gentlemen’s agreement” om niet beneden een minimum-prljsniveau aan levensmiddelenwinkels, supermark ten, filiaalbedrijven en dergelijke te le veren. Het Produktschap voor Zuivel wil hierbij desgewenst bemiddeling en hulp verlenen. larlem. 1140. t DEN HAAG. Op het ministerie van Justitie zijn drie ambtenaren permanent bezig met het onderhouden van contac ten met de vreemdelingendiensten van de Nederlandse politiekorpsen over de legalisering van buitenlandse werkne mers. De bedoeling hiervan is, het be oordelen van die getallen waarin tussen de buitenlanders en de vreemdelingen diensten verschil van mening ontstaat over de vraag of de betrokken buiten lander al vóór 1 november 1974 in ons land was. poging van de regering om een eind te maken aan de aanwezigheid van illega len in ons land defintief mislukt lijkt. De minimumprijs voor verpakte volle melk heeft tegen zulke praktijken wel een eerste dam opgeworpen, maar werkt toch niet bevredigend- Drs. Schelhaas acht daarom een „belangrijke structure le verhoging” van de minimumprijs no dig. problemen zijn. Ik verwacht dat wij er bepaald nog wel een periode mee zullen doorgaan”, aldus de minister, die vast hield aan zijn stelling dat er nog steeds plaats is voor de Nederlandse textielin dustrie. Ook minister Boersma (Sociale Zaken) kwam met weinig opwekkende medede lingen. „Wij moeten er wel rekening mee houden, dat er ontwikkelingen kun nen komen die nog ernstiger zijn dan het zich nu laat aanzien”, deelde hij de Kamer mee. Samenwerking tussen overheid en tex- tielipdustrie heeft tot nu toe geleid tot het afremmen van ongewenste ontwik kelingen. Lubbers zei daarover: „Wan neer wij niet in samenwerking met de branche tot een aantal programma’s voor verbetering waren gekomen, had den wij reeds nu moeten constateren, dat het aantal werklozen in met name Twente in deze sector aanzienlijk groter zou zijn geweest. Ik voeg eraan toe, dat wij nog niet aan het eind van de dat dit tot problemen zou hebben geleid. Hij noemde de mogelijkheid van con currentievervalsing en het feit dat de overheid niet beschikt over deskundigen om zo’n bedrijf te leiden- Voorts ver wierp OGEM een dergelijke structuur. De voorzitter van de Tweede Kamer commissie voor Economische Zaken, het PvdA-lid Wierenga, stelde vast dat bij de genomen beslissing de rentabiliteit niet van doorslaggevende betekenis is geweest. De regering, zo is gebleken, steunt ook als er te weinig rentabiliteit is. Tot dusver is altijd gezegd dat steun verleend zou kunnen worden als er zekerheid was dat de rentabiliteit binnen een beperkt aantal jaren zou terugkeren, aldus Wierenga. De overheid geeft de voorkeur aan participatie boven kredieten. Bij het overleg is- ook gesteld dat het sociale aspect een rol speelt. Omdat een steun aanvrage niet geweigerd wordt voor Sociale Zaken zijn fiat heeft gegeven, houdt dit departement altijd een vinger aan de pols. De grote concerns blijven overigens verantwoordelijk voor de gang van zaken bij hun dochterondernemin gen. New York City kampt al maanden met financiële moeilijkheden. Op 17 oktober kon een faillissement nog net worden voorkomen, maar de finan ciële adviseurs van de stad vrezen dat New York volgende maand niet aan al haar schulden zal kunnen voldoen als er geen financiële hulp van buiten af komt. Hoewel er van verschillen de kanten op steun van de federale regering was aangedrongen verklaar de Ford woensdag zijn veto te zullen uitspreken over alle wetsvoorstellen die er op gericht zijn de stad te redden met middelen van de centrale regering. In plaats daarvan stelde hij een wijziging van de faillissementswetge- DEN HAAG. - Minister Lubbers (E- conomische Zaken) maakt zich ernstig bezorgd over de toekomstige werkgele genheidsontwikkeling in de textiel. De bewindsman maakte dit gistermiddag aan de Tweede Kamer duidelijk tijdens zijn wekelijkse vragenuurtje. „Ik denk te moeten vaststellen, dat wij wat de werkgelegenheidsproblematiek betreft het dieptepunt nog niet hebben bereikt”, zei Lubbers. OGEM en de overheid ieder voor de helft deelnemen. De kaderleden van de Industriebonden NVV, NKV en CNV en van de Unie BLHP die bij het Nederhorstconcern werken, hebben een gesprek aange vraagd met minister Lubbers over de financiële situatie van Nederhorst. Over een sociaal niet verantwoorde sanering, die geen rekening houdt met de regiona le situatie, zullen de kaderleden het onaanvaardbaar uitspreken. Voor een so ciaal verantwoorde oplossing vinden zij het een vereiste dat financiële garanties worden gegeven voor de eventuele socia le gevolgen. De kaderleden zijn teleurgesteld over het feit dat het kabinetsbesluit afwijkt van het vakbondsstandpunt. Dat ging er van uit dat de overheid het hele concern zou opvangeh. „Nu zijn met name de staaldivisie en delen van de betondivisie in een onoverzichtelijke en gevaarlijke situatie gekomen”, aldus de kaderleden. Minister Lubbers gaf toe dat Neder horst er de voorkeur aan gaf geheel door de overheid overgenomen te wor den. Zou het kabinet niet te hulp zijn gekomen, dan was het gehele concern binnen afzienbare tijd te gronde gegaan. Het eigen vermogen' was de afgelopen maanden in de afdeling bouw al geheel weggesmolten. Via de splitsing is deze kant van het concern gered, terwijl de staalafdeling wellicht ook aan de slag kan blijven, aldus drs. Lubbers. Op vragen van progressieve zijde, waarom de overheid geen meerderheids- deelneming heeft genomen, zei Lubbers WASHINGTON. In een toe spraak die de felste sinds zijn benoe ming als president werd genoemd, heeft president Ford gisteren in het perscentrum in Washington voorstel len gedaan die ervoor moeten zorgen dat de stad New York in geval van een faillissement normaal kan blijven functioneren. De president bleef ech ter bij zijn standpunt dat de federale regering geen rechtstreekse financiële hulp aan de stad moet verlenen om een bankroet te voorkomen. Staatssecretaris Zeevalking liet on langs weten niet van plan te zijn de aanmeldingstermijn te verlengen maar Dit bleek gistermiddag in de Tweede Kamer, waar de bewindsman vragen beantwoordde van zijn partijgenoten de KVP’ers Peijnenburg en Van Zeil. Tege lijk kwam er uit kringen van de vakbe- Dat is namelijk een eis waaraan de buitenlandse werknemer die illegaal in Nederland verblijft moet voldoen, wil hij voor legalisatie in aanmerking ko men. Dit antwoordt staatssecretaris Zee valking van Justitie op vragen uit de Tweede-Kamer. Volgens de bewindsman zijn inmiddels al 9500 illegaal hier ver blijvende buitenlanders gelegaliseerd. del. Van deze regering, zo meende drs. Schelhaas, mag hiervoor een gewillig oor verwacht worden. Verder richtte hij een dringend ver zoek tot de consumptiemelkindustrie de moordende concurrentie bij de levering van melk aan de levensmiddelenwinkels te beëindigen. De huidige onderlinge wed ijver tussen de consumptiemelkbedrij- ven wordt uitgevochten over de ruggen van de melkveehouders en de melkslij- ters, twee economisch zwakke groeperin gen. In een wat later stadium, aldus drs. Schelhaas, worden wellicht de werkne mers in de consumptiemelkindustrie het slachtoffer. Uitgangspunt moet volgens hem zijn, dat het in een geordende samenleving niet mag zijn toegestaan dat buiten staanders, om afzet te winnen, gaan stunten met het produkt van een specia list. Ook de vakbekwame en met zijn tijd meegaande melkdetailhandeiaar is kansloos als hij moet opboksen tegen een kapitaalkrachtig grootwinkelbedrijf, dat de melk tijdelijk beneden de kost prijs kan verkopen als het klanten wil lokken. De Industriebond NKV heaft zich geschaard in derij van organisaties die ernstige kritiek hebben op de door de Nederlandse regering uitgestippelde re- gularisatieregeling voor illegaal in ons land verblijvende buitenlandse werkne mers. De illegalen naar schatting 20.000 tot 25.000 man kunnen zich zoals bekend nog tot 1 november melden en ze hebben dan nog een maand om aan te tonen dat ze voor regularisatie in aanmerking komen. De perspectieven voor de Twentse werkgelegenheid zijn dus, mag de droe vige constatering zijn, weinig gunstig. Maar er is, aldus Lubbers, alles aan gelegen om te trachten zoveel mogelijk werkgelegenheid te behouden. Zo is er op dit moment nauw overleg met Blij- denstein Willink om te bezien hoe dit bedrijf kan worden voortgezet. „Ik treed niet in details”, reageerde de be windsman op nieuwsgierige vragen van uit de Kamer. DEN HAAG (ANP) Het vroegere PPR-Kamer! ld Pier van Gorkum heeft de Tweede Kamercommissie voor Eco nomische Zaken gevraagd initiatieven te ontwikkelen voor de vorming van een bijzondere commissie van onderzoek naar de activiteiten van multinationals met een Nederlandse oorsprong. Deze commissie zou tevens met andere Euro pese parlementen in Europa contacten moeten onderhouden om het onderzoek naar multinationale ondernemingen te stimuleren. Op de overheid deed hij een beroep de minimumprijs-politiek principieel te veranderen en meer bewust te richten op bescherming van de melkdetailhan- DEN HAAG Een overgrote meer derheid van de Eerste Kamer stemt in met het ontwerp van wet voor een algemene verzekering tegen arbeidsonge schiktheid (AAW). Hoewel de leden van de Eerste Kamer de AAW liever per 1 juli 1976 in werking zagen treden, stem men zij in met het plan de wet op 1 oktober volgend jaar te doen ingaan. Tijdgebrek leidde destijds tot het besluit van de regering om de inwerkingtreding drie maanden uit te stellen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de vaste Eerste-Kamer commissie voor Sociale Zaken. De AAW maakt het mogelijk dat niet-werknemers (voorna melijk de sinds hun jeugd gehandicap ten, middenstanders en agrariërs) recht krijgen op een uitkering Wanneer zij langer dan één jaar voor 25 percent of meer arbeidsongeschiktheid zijn. Vanaf uiterlijk 1 januari 1979 zullen ook de (voornamelijk in het bedrijf van hun man) werkende gehuwde vrouwen voor een uitkering recht kunnen doen gelden op de wet. ving voor, waardoor een federale rechtbank in staat zou kunnen wor den gesteld financieel orde op zaken te stellen in New York als dat nodig zou blijken te zijn. Als de stad niet aan haar schulden kan voldoen, zou ze volgens Fords plan een faillisse mentsaanvraag moeten indienen bij een federale rechtbank, die dan het toezicht zou krijgen op de financiële aangelegenheden van de stad. Op die manier zouden de schuldeisers niet meer apart bij een rechter kunnen aankloppen en zouden de essentiële functies van de stad politie, brandweer en dergelijke niet wor den verstoord. Verandering van de faillissements- wetten zou New York tevens tijd geven om regelingen te treffen met de schuldeisers. De stad zou de recht bank die de zaak in samenwerking met de federale regering behandelt plannen moeten voorleggen om de fi nanciën te saneren. Volgens Ford voorkomen zijn voorstellen dat alle middelen waarover New York nog beschikt op gaan aan rechtszaken (te genover de schuldeisers) en stellen zij New York in staat nieuwe lenin gen aan te gaan, waardoor de stad normaal kan blijven functioneren. hij stuurde wei de vreemdelingendien sten (waar de illegalen zich moeten melden) een brief met het verzoek de regeling soepel toe te passen. Maar vol gens de Industriebond NKV zullen de illegalen weinig waarde hechten aan de beloften van de bewindsman over een soepel optreden. „Velen onder hen dur ven eenvoudig niet naar de vreemdelin gendiensten te stappen. Ze hebben, al dan niet gemotiveerd, een ingeboren wantrouwen tegenover de politie en ze zijn bang dat ze meteen over de grens worden gezet”, aldus een woordvoerder van de Industriebond. De Industriebond concludeert dat de

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 17