Heksenjacht ontbrand in Bondsrepubliek. O gezichtsveld. En Agnew komt met meer terug. Een gelukkige speling van de. geschiedenis zorgde ervoor dat Spiro Agnew opkraste, voordat het Watergate- schandaal zijn climax bereikte. Toen president Nixon tien maanden later een briefje met ongeveer dezelfde inhoud aan Kissinger liet overhandigen (de Amerikaanse wet schrijft deze procedure voor), stond er allang iemand anders klaar om hem op te volgen: Gerald Ford. Daardoor bleven de Verenigde Staten en de wereld bespaard voor - een presidentschap van de man, die door zijn rechters binnenskamers een „schurk” werd genoemd. Als het al zover zou zijn gekomen trouwens, want het is een publiek geheim, dat veel Amerikaanse politici lang niet zo enthou siast aan de val van Nixon zouden hebben meegewerkt, als Agnew nog in functie zou zijn geweest. De christen-democraten, omdat ze vinden dat het lidmaat schap van een partij, die doeleinden nastreeft die in strijd zijn met de grondwet, voldoende is om een overheidsfunctie te weigeren. De sociaal-democraten en liberalen, die samen de regering vormen, omdat ze menen dat het oordeel dusda nig geïnterpreteerd moet worden dat niet het partijlidmaat- schap doorslaggevend is, maar het resultaat van het indivi duele antecedentenonderzoek. Wat de Verenigde Staten in de jaren vijftig teisterde, een anti-communistische heksenjacht, geïnspireerd door senator McCarthy, bedreigt nu de Bondsrepubliek. Het Westduitse constitutionele hof heeft dezer dagen een uitspraak gedaan in de vraag wie wel en wie niet in aanmerking komt een overheidsfunctie te bekleden. Alle partijen zijn tevreden over het doordeel van West-Duitslands hoogste rechtbank. ZAKENDOEN W II EEN SOORT BOEF GEEN MEMOIRES VERGETEN MAN SCHAAPJES Voor de tweede maal in enkele jaren tijd heeft de Westduitse minister van binnenlandse zaken gewei gerd toestemming te verle nen aan de Belgische trotz- kist Ernest Mandei om een wetenschappelijk congres bij te wonen. In 1972 werd Mandei verboden de Bondsrepubliek te bezoe ken omdat hij door zijn lid maatschap van de Vierde Internationale, die trotzkis- tisch is georiënteerd, een gevaar voor de openbare veiligheid en orde zou bete kenen. Een rechtbank in het Westduitse Saarlois be vestigde dit oordeel. De huidige minister van bin nenlandse zaken heeft zich opnieuw op dit oordeel be roepen. Onze correspon dent in Bonn, Jan Kuiper, schrijft dat dit niet een op zichzelf staand geval is. Hij stelt de vraag: „Is de Bondsrepubliek op weg de vrijheid van haar burgers te beperken?” ZELFVERZEKERD Terwijl de namen van Richard Nixon, Bob Haldeman, John Ehrlichman, John Mitchell en misschien zelfs John Dean tot ver in de toekomst genoteerd zullen staan in de Amerikaanse geschiedenisboekjes, heeft het er alle schijn van, dat één man uit de periode-Nixon die twijfelachtige eer in ieder geval niet ten deel zal vallen. Dat is Spiro Theodore Agnew, 56 jaar oud en van januari 1969 tot oktober 1973 vice-president van de Verenigde Staten. Op 10 oktober 1973 liet hij ’s middags om twee uur een briefje bezorgen bij de in allerijl opgetrommelde minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, met daarin de tekst „Hierbij deel ik u mede, dat ik met onmiddellijke ingang ontslag neem als vice-president van de Verenigde Sta ten”, op 15 oktober sprak hij het Amerikaanse volk via de televisie toe en daarna verdween hij bijna volkomen uit het BOTERHAM QÖ GRIEKS DORPJE INVESTEREN o T w i b i z 1 door Wim Meiners Spiro Agnew nu al een vergeten man in de V.S Vice-president Agnew en presi- Enig gedonder met de Chinezen zou er ook in voorkomen. Agnew nam contact met een literair agent en ze waren het erover eens, dat ze een milj oenenslag zouden slaan. Dat viel evenwel niet mee. De grote uit gevers waren met zo happig op een roman van de hand van Spiro Ag new en het duurde geruime tijd, voordat uiteindelijk Playboy Press tot de uitgave bereid werd ge vonden. totaal 1200 sollicitanten en werd het 457 sollicitanten verboden een over heidsfunctie te bekleden. De ijver van de Westduitse inquisi- teuren kent echter geen grenzen. In de deelstaat Hessen worden alle stu denten, die hun universitaire studie hebben beëindigd, automatisch on derworpen aan een antecedenten onderzoek. Op zichzelf is deze hele gang van zaken nauwelijks demo cratisch te noemen, maar problema tisch is in eerste linie het feit dat voortdurend ernstige uitwassen te constateren zijn. Plotseling blijkt een gift van 5 mark voor een com munistische krant „staatsgevaar lijk” te zijn, en een mogelijke reden om iemand een baan als leraar te weigeren. Niet alleen het eigen ge drag, maar ook dat van bewoners van hetzelfde huis blijkt de belang stelling van de ondervragers te hebben. proberen te zoeken door een recht bank te vragen het laatste woord in deze vormen van discriminatie te spreken (de NPD en de DKP zijn partijen die officieel niet zijn verbo den), maar veel kans op succes heeft men niet. Bijna alle rechtbanken in de Bondsrepubliek hebben zich de laatste weken beroepen op de von nissen van rechter dr. Edmund de Chapeaurouge, een ex-nazirechter die mede verantwoordelijk is voor de zogenaamde „rassenschande”- vonnissen, en zijn collega dr. Rudolf Weber-Lortsch, die o.a. SS- en poli- tie-officier in de Oekraine was. De vonnissen van beide rechters wor den als „example” beschouwd, en ze bieden geen hoop voor de eenmaal afgewezenen. Het uitstel heeft tot enige specula ties geleid. Agnew zou geen zin meer hebben, hij zou het door een „ghost writer” hebben laten schrijven, de Ondanks de ernst van de situatie was het niettemin enigszins iro nisch, dat uitgerekend Agnew als een soort boef van het toneel ver dween. Hij was het immers geweest die vier en een half jaar lang op de bres had gestaan voor „wet en orde” en gewaarschuwd had voor het ze delijk verval in het land. Uitgere- Opvallend is daarbij dat leden van de neo-nazistische NPD met fluwe len handschoenen worden aange pakt terwijl leden van de communis tische DKP bij voorbaat elke kans op een overheidsbaan hebben ver speeld. Men kan uiteraard zijn recht Alles blijft dus bij het oude. De ene deelstaat legt het oordeel re strictief uit, de andere liberaal. In de praktijk betekent dat echter dat er geen verandering te verwachten is en dat binnenkort de 500.000e sollici tant voor een overheidsfunctie „doorgelicht” zal worden. Tot nu toe zijn 450.000 Westduitsers aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. In de deelstaat Baden- Württemberg waren er sinds het na- aan de rechter kunnen dan andere, zwaardere, aanklachten vervallen worden verklaard. En zo bekende Spiro Agnew impliciet schuld aan belastingontduiking ten bedrage van 13.500 dollar. Hij kreeg 10.000 dollar boete en een proeftijd van drie jaar. Richardson en Beall beslo ten daarop om van verdere aan klachten af te zien. Indachtig het succes van vele oud- politici bij uitgevers besloot Agnew toen hij zich goed en wel gevestigd had in het plaatsje Crofton in Mary land, ook maar een boek te schrij ven. Geen memoires of zo, maar een soort roman. De titel had hij al gauw, „Een heel speciale verhou ding”, en een idee van de inhoud ook. Het boek zou gaan over een verzonnen vice-president, die een verhouding aangaat met een vrou welijke minister van volksgezond heid, onderwijs en sociale zaken. Dat was het politieke einde van Spiro Agnew. Een einde, dat hij al had zien aankomen, want enkele da gen eerder had hij tegen het blad US News and World Report gezegd: „Ik ben volledig kapotgemaakt. Mijn politieke toekomst is nul. Ik wil al leen nog maar met opgeheven hoofd terugkeren naar een privé-bestaan” Daartoe richtte hij zich op de avond van de vijftiende oktober via de tele visie tot de Amerikanen. Hij maakte het volk wijs, dat hij het slachtoffer was geworden van een intrige, opge zet om hem ten val te brengen, en dat hij als een onschuldig man Was hington verliet. Slechts weinigen ge loofden hem, zo wezen opiniepeilin gen naderhand uit. De hele gang van zaken heeft vooral bij de sociaal-democraten on rust veroorzaakt, omdat ook leden van deze partij vaak problemen heb ben bij het verkrijgen van een over heidsbaan. Fractievoorzitter Her bert Wehner heeft verklaard dat het tijd wordt te emigreren als alleen het lidmaatschap van een partij vol doende is om geen overheidsbaan meer toegewezen te krijgen, en par tijvoorzitter Willy Brandt heeft al ghostwriter zou plotseling overleden zijn, hij zou een schrijvers-blackout hebben, etc. Hoogstwaarschijnlijk stuk voor stuk valse geruchten, want Agnew wordt nu en dan nog steeds gesignaleerd in zijn kantoor met het werken aan zijn manuscript, dat vervolgens door een secretares se wordt uitgetikt. Dichter bij de waarheid lijkt de bewering, dat de auteur het een tijd lang te druk heeft gehad met zakendoen. Zijn literair agent bevestigde dit een paar maan den geleden tegenover de Los Ange les Times: „Hij scharrelt wat rond om een boterham te verdienen, en dat lukt hem kennelijk goed”. van 100.000 dollar per jaar plus een derde van de winst. Omdat Agnew tijdens zijn vice-presidentschap wel enige contacten in het buitenland had gelegd, voelde hij veel voor het aanbod en hij hapte meteen toe. Op kosten van de zaak reisde hij in een paar maanden tijds af, en niet zon der succes. Dilbeck en Agnew deden samen uitstekende zaken met kapi taalkrachtige heren in Europa, het Midden-Oosten en Japan. Tegeno ver de Louisville Courier-Journal verklaarde Dilbeck in december vo rig jaar dan ook: „Het aantrekken van Agnew is de beste slag die ik ooit geslagen heb. Hij heeft meer deuren weten te openen dan nodig was. Onze overeenkomst zal ons on getwijfeld miljoenen opleveren. Sterker nog, we hebben nu al schat ten verdiend”. „Omdat het niet waar is, geloven we het niet”. Maar buiten de Pelo ponnesus geloven ze het allemaal en is Spiro Agnew tot een vergeten man gedegradeerd. Zo vergeten, dat nauwelijks iemand er aandacht aan' schonk, toen Agnews 28-jarige zoon James kort geleden in Baltimore werd gearresteerd wegens voyeuris me. Op een vroege ochtend zat een jong echtpaar in nachtkledij naar de televisie te kijken, toen de vrouw opeens een gezicht voor het raam zag. De man rende naar buiten en greep de gluurder. Hij hield hem in bedwang tot de politie kwam, en die kreeg van James aanvankelijk niet meer los dan dat hij John Johnson heette en zich in het huis had vergist, toen hij op zoek was naar een vriend. Later evenwel onthulde Ja mes zijn ware identiteit Hij zei een verzonnen naam te hebben opgege ven, ,omdat hij een reusachtige rel vreesde. De rel bleef uit Spiro Ag new, de strijder voor wet en orde, de strijder tegen het morele verval, is nu al vergeten. Hayntc 1073 The Courier-Journal Septembermorgen huis, waar vader Agnew ter wereld kwam, is een stuk marmer aange bracht met daarin de tekst gegra veerd: „Aan mijn voorvaderen al hier, uit eerbied voor mijn Griekse afkomst”. Een verslaggever van de Washington Post peilde een tijdje geleden de gevoelens over de geval len held. In omkoping bleken de inwoners niet te geloven. Het was een gemene truc van de pers, zeiden ze. Lang duurde dat schatten verdie nen echter niet, wat Agnew betrof. Dilbeck maakte in datzelfde inter view namelijk gewag van de hoogte van Agnews salaris en dat zinde de deuren-opener volstrekt niet. Aan vankelijk kwam hij nog met Dilbeck overeen, dat deze zich in het vervolg op de vlakte zou houden, als Agnews verdiensten ter sprake zouden wor den gebracht, maar dat ging niet lang goed. Bovendien meende de werknemer dat hij veel meer in spanningen verrichtte dan zijn werkgever en dat dus een herziening van de overeenkomst op zijn plaats was. Dilbeck, die zijn schaapjes al hoog en breed op het droge had, was Acht maanden geleden had het boek af moeten zijn, maar tot dusver heeft Agnew pas de helft van het manuscript ingeleverd. Bijgevolg heeft het vrouwenblad Ladies Home Journal, dat uittreksels mocht publi ceren, zich moeten beperken tot één aflevering. Een groot succes is die aflevering overigens niet gebleken. Tegenover de 100.000 dollar, die het blad ervoor betaalde, stond een doorsnee verhaal, met vice- president Porter Canfield als stra lende hoofdpersoon. Agnew noem de hem in die eerste en enige afleve ring „rijk, knap en zelfverzekerd” en laat de lezers van Ladies Home Journal al meer dan een jaar in het ongewisse, óf zijn held de „prachtige Meredith Lord met de amberkleuri ge ogen” al dan niet zal kussen. Ze zullen hoogstwaarschijnlijk wel in het ongewisse blijven, want de di rectie van het blad heeft inmiddels laten weten niet meer zo geïnteres seerd te zijn in aflevering twee. gaderingen, zoals die keer, dat hij over Rhodesië begon te praten, ter wijl alle andere aanwezigen van me ning waren, dat zij het over Zuid- Afrika hadden. Kortom, de man die model moet hebben gestaan voor de vice-president in Robert Serlings bestseller „The Presidents Plane Is- Missing”. En dat alles omdat de openbare aanklager in de staat Ma ryland, George Beall, er geen been in zag om een aantal corruptie schandalen tot op de bodem uit te zoeken, ook toen bleek, dat de vice- president erbij betrokken was. kend hij had een loopje met de wet genomen en niet tegen enige cor ruptheid opgezien, zoals hij ook tij dens de verkiezingscampagne van 1972 door zijn medewerkers betrapt was op het uitwisselen van obsceni teiten met acteur Bob Hope. Spiro Agnew, de strijder tegen het morele verval. Hij kon het hoongelach van zijn tegenstanders al horen, net als in dat reclamespotje van de Demo craten in 1968, waarin 30 seconden lang alleen maar de naam „Agnew” in beeld werd gebracht, met op de achtergrond niets anders dan een hysterisch gelach. Daarom keerde Agnew Washington èn de politiek de rug toe. Het feit dat de Westduitse politie als een andere wet van kracht wordt in de toekomst sneller ge richt mag schieten op een op heter daad betrapte misdadiger, die het leven van een medemens in gevaar brengt; het feit dat de Westduitse oppositie het demonstratierecht wil beperken, en alleen al het aanwezig zijn bij een demonstratie die een gewelddadig karakter heeft straf baar wil stellen, en nog een aantal andere feiten, die recent in het ka der van de Baader-Meinhof- wetgeving zijn te signaleren, wijzen in een richting die met een goed Engels spreekwoord kan worden ge karakteriseerd: „Liberty dies by in ches” (De vrijheid sterft centimeter- gewijs). Een vraag die in dit verband dan ook steeds klemmender wordt, luidt: hoe reageert de Bondsrepu bliek op de volgende terreurdaad? In vergelijking met wat de Water- gate-affaire heeft opgeleverd, Is de Agnew-zaak niet veel bijzonders ge weest. George Beall ontdekte op een gegeven moment, dat er geknoeid was met bouwvergunningen en der gelijke, en dat dit gebeurd was rond de tijd, dat Agnew gouverneur van Maryland was geweest. Toen hij ver volgens enkele verdachten onder druk zette, kwam al gauw boven water, dat Agnew steekpenningen had aangenomen. Een nog dieper in de zaak duiken leerde, dac de vice- president ook nog belastingfraude had gepleegd en dat hij zich waar schijnlijk zelfs nog in zijn vice- presidentiële ambtskantoor had la ten omkopen voor het een of ander. Het ging allemaal niet om zo ver schrikkelijk hoge bedragen, maar het was toch genoeg om het ministe rie van justitie in Washington in te lichten. Daar zetelde toen nog de uitermate onkreukbare Elliot Ri chardson nu ambassadeur in Londen en die was het al gauw met Beall eens dat de vice-president vervolgd moest worden. Vanaf dat moment was het snel met Agnew gedaan. Binnen de kort ste keren hadden de aanklagers de zaak volkomen rond en hoewel de vice-president aanvankelijk heftig van zich af beet en in alle toonaarden ontkende, bond hij van de ene dag op de andere in en trad hij af. Zijn eigen advocaten hadden hem in de nacht van 9 op 10 oktober duidelijk gemaakt, dat hij in de gevangenis zou belanden, als hij niet met de justitie zou meewerken. Voor dat vooruitzicht zwichtte Agnew. Hij be sloot het met rechter Hoffman in Baltimore op een akkoordje te gooi en en bood aan zich niet te verzetten tegen een vrij onbelangrijke aan klacht. „Plea bargaining” heet dat in Amerika. In ruil voor medewerking Voor de Engelse krant The Guar dian was dit alles aanleiding on langs een artikel te schrijven over „een toenemende onderdrukking van het vrije politieke denken in de Bondsrepubliek”. In wezen wordt op deze wijfce de vrijheid van me ningsuiting repressief uitgelegd. Want een eenmaal gedane uitspraak kan worden bestraft met een groepsverbod. dent Nixon tijdens het gesprek op het Witte Huis naar aanleiding van het federale onderzoek naar de fi nanciën van Spiro Agnew. Er zou geen sprake zijn van een eventueel aftreden, werd na afloop bekend ge maakt. Allicht, want in het boek „Before the fall” van Richard Nixons vroe gere toespraken-schrijver William Satire zegt Agnew immers: „Mijn vader heeft mij één ding nagelaten. Hij heeft mij de overtuiging nagela ten dat, hoe slecht het ook gaat, iemand in de Verenigde Staten, die zijn boterham wil verdienen, die ook kan verdienen. Daarom ben ik be reid om risico’s te lopen in het leven. Ik ben nooit bang geweest een veili ge baan op te geven om eens wat verder te grasduinen, omdat ik wist In principe vindt men soortgelijke tendensen terug in de reeks van wet ten die de Westduitse regering heeft ingediend bij het parlement om het terrorisme beter te kunnen bestrij den. Een klein onderdeel van deze wetten is een bepaling dat geschrif ten, die geweld verheerlijken en spe ciaal oproepen tot terroristisch ge-' weid, verboden zullen worden. Ma o’s Rode Boekje en handleidingen voor het voeren van een guerrilla oorlog zullen dan waarschijnlijk- niet meer verkocht mogen worden in de Bondsrepubliek. Met een rech ter, die een dergelijke bepaling re strictief gaat uitleggen eou weleens kunnen vallen over het een of ander literair produkt, en daar begint dan de censuur. Gezien de zelf-censuur, die de Westduitse publiciteitsmedia toepassen, is een soortgelijke ont wikkeling'niet onmiddellijk te vre zen, maar de mogelijkheden worden geschapen. meerdere malen de waarschuwende vinger opgestokén, maar voorlopig kan men op geen verandering hopen. jaar van 1973: 64.800. Een speciaal bureau met vijf fors betaalde amb tenaren houdt zich de hele dag bezig met deze taak. Maar niet alleen deel staten, die door christen democraten worden geregeerd, doen mee aan de jacht op radicalen in overheidsdienst. Ook de SPD- staat Nedersaksen onderzocht de antecedenten van 72.000 sollicitan ten. Tot nu toe is eqn gerechtelijk onderzoek aangespannen tegen in die mening niet toegedaan. Het ge volg was, dat beide heren een hoog lopende ruzie kregen, die resulteer de in het verbreken van de overeen komst Agnew ging weer terug naar zijn kantoor in Crofton om zich ver der aan zijn boek te wijden. „Ik ben O.K.-Jij bent O.K.” dat als ik onderweg zou falen ik altijd mijn gezin in leven zou kun nen houden. Omdat ik nooit de geld zorgen zou hebben die mijn vader gekend heeft. En als hij het fikste, kon ik het ook”. Nu had Agnew geen baan meer om op te geven, maar veel moeite om aan de slag te komen had hij niet. Naar zijn oude stek, de advoca tuur, kon hij niet meer terug, want hij was uit de orde der advocaten gestoten. De boterham die hij wilde verdienen, vond hij evenwel spoe dig, een dik belegde nog wel. En zo is de voormalige vice- president weer teruggedoken in de anonimiteit. Hij hoopt er via zijn boek weer uit te geraken, maar veel kans daarop lijkt niet te bestaan. De literair agent heeft reeds tal van pogingen in het werk gesteld om een 'filmmaatschappij voor het geschrift te interesseren, doch zonder succes. Agnew ligt domweg niet in de markt. De enige plek ter wereld, waar men eigenlijk hem nog als een idool vereert, is het Griekse dorpje Gargaliani op de Peloponnesus waar zijn vader als Theofrastos Anagnostopoulos werd geboren. De inwoners zijn nog altijd trots op de nazaat van het geslacht, dat al 165 Een speculant in onroerende goe deren, Walter Dilbeck, beschouwde Spiro Agnew als de handige jongen, die hij nodig had. Hij nam contact, op met de ex-vice-president en bood hem een betrekking aan. Agnew moest buitenlandse investeerders aantrekken, die stukken land, grondstoffenmijnen en woningcom plexen wilden kopen en in ruil daar- O O Hoe het ook zij, de loop der ge beurtenissen heeft ervoor gezorgd, dat Agnew niet het centrum van de macht is geworden, maar is geble ven wat hij was: een tamelijk onbe langrijke man, van tijd tot tijd cor rupt, een man die op gezette tijden a>

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 19