BOMONTPLOFFING IN LONDEN Vliegramp SCHIETPARTIJ IN BELFAST bij Praag Marion Coyle verhinderde vrijlating Deens koninklijk paar in Haarlem Negende bestand in Libanon Cftartendorp kennemerlaan EEG oneens over afvaardiging bij begrafenis van Franco y vindt u in de Barteljorisstraaf 5 etages klassieke 4 en eigentijdse meubelen DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verspilde jaren Spaans staatshoofd had rustige nacht Vrij zonnig AGENDA Het woord is aaiï 59,- I,- BAKKERIJ KLOOSTER H WHnn/mfrmmwtf/wrrmmf/m 2 Luchtdruk-pistolen pagina 7 Koeiemest 2.55 1.30 DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 304 Plaatselijk nieuws Uitwijzer Kunst Radio en tv Strips Economie Beurs Sport Het is een genot Deze krant bestaat uit achtentwintig pagina’s. Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 5, 7, (Van onze redactie buitenland) LONDEN/BELFAST. De splitsing binnen het Ierse Republikeinse leger (IRA) neemt steeds duidelijker vormen aan. In Londen is weer een bom ontploft waardoor onschuldige omstanders gewond raakten en in Belfast kwam het tot schietpartijen tussen verschillende IRA-groeperingen. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv.: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. 4 9 15 11, 15 13 13 17 21 23, 25 Vrijdag- en zaterdag REKLAME van 4,75 voor4,25 Weinig animo W - derMije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post f 42,—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 ct. Oorlog binnen IRA »n (Van onze redactie buitenland) (Zie verder pagina 2) (Zie verder pagina 2). ADVERTENTIES voor het lekkerste brood en fijn banket Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. Een twist tussen elkaar bestrijdende groeperingen van het IRA heeft gisteren in Noord-Ieriand geleid tot schietpartij en waarbij twee mensen om het leven kwamen en vijftien werden gewond. Droog en vrij zonnig. Meest ma tige zuidelijke wind. Minimum temperaturen ongeveer 6 graden, maxima morgen van 13 tot 18 graden. officiële een te PRAAG (Reuter, AP). Aan de rand van Praag is vandaag naar verluidt een vliegtuig van de Joegoslavische charter maatschappij Imex Adria verontgelukt. Het had vermoedelijk 115 passagiers aan boord. rad/o Ml drni var ter >r I- >2x mo der, xen met men nee, □hit wee wen et n- até- *AR Med. dr. B 1 n n k a e r t (17e eeuw): Cinaasappelen moeten beter met schil dan zonder worden gegeten, maar beter is het t’eenenmaal te laten. s, s <om- dan met ther- >beie ROOMBOTER AMANDELSTAVEN ROOMBOTERSPECULAAS BROKKEN bereid met geurige spe culaaskruiden, per pak Het tweede pak voor DUS NAAR IJmuider Courant rt semi 1 ruim otnnen- co Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van De Groninger politie heeft een tienjarig jongetje uit deze stad aangehouden dat in het bezit bleek van drie luchtdruk-pisto len. De jongen had de wapens gekocht met het geld dat hij via enkele diefstallen had weten te verkrijgen, ondermeer door een inbraak in een garage waar hij 400 gulden ontvreemdde om met de allerbeste grondstoffen te kunnen werken. Wij hopen dat u ook zo geniet bij het eten van on ze produkten. GEVULDE AMANDEL SPECULAAS Het toestel zou ongeveer zeven kilo meter van het Ruzyne-vliegveld van Praag zijn neergestort. Dit vliegveld heeft ai sinds vorige week vrijdag last van mist. Hoe op het moment van het ongeluk het zicht op het vliegveld was, was niet onmiddellijk bekend. Weersverwachting van het KNMI tot vrijdagavond: Osseiran die geen nadere bijzonderhe den gaf, kondigde het bestand af na een bijeenkomst waaraan werd deelgenomen door premier Karami van Libanon, de leiders van het Palestijnse verzet en de Libanese leden van de Libanees-Pales- tijnse coördinatiecommissie. (Zie verder pagina 3) BEIROET (AFP). De Libanese mi nister van Economische Zaken, Abdel Osseiran, heeft in Beiroet bekendge maakt dat er weer een bestand is geslo ten dat vanmorgen vroeg is ingegaan. Het is het negende bestand in Libanon deze maand. In Engeland bevinden zich enkele honderden terroristen die gespecialiseerd zijn in het plaatsen van bommen. Met explosies die niet door de IRA-leiders opgedragen zijn, proberen zij deze laat- sten er toe te brengen hun pogingen om tot een politieke oplossing te komen, op te geven- Koeiemest en menselijke uit werpselen zijnuitstekend ge schikt om te dienen als energie bron voor- televisietoestellen. Tot die aanbeveling komt een com missie die in opdracht van de Indiase regering een onderzoek hiernaar heeft ingesteld. Deze grondstof is in vrijwel elk Indi aas dorp onbeperkt voor handen,, zo meent de commissie. Om de energiekosten te drukken zouden voortaan gasgeneratoren gevoed met koeie- en mensenmest de plaats kunnen innemen van de veel duurdere dieselgeneratoren. Opnieuw is een stortvloed van kritiek losgebarsten over het hoofd van minister Vorrink, die gedurende haar tot dusver afgelegde loopbaan als minister nog zel den een compliment uit de Kamer te horen heeft gekregen. Het is altijd nog een betreurenswaar- dig feit dat bij de vorming van het huidige kabinet politieke omstandighe den verhinderden om een kandidaat van D’66 tot minister van Volksgezondheid of staatssecretaris voor de Milieuhygiëne te benoemen. D’66 had namelijk in haar partijprogramma een sterk progressief milieubeleid als prioriteit opgenomen en tal van voorzieningen uitgedokterd die de beheersing van de ecologische om standigheden in ons land mogelijk moes ten maken. Milieubeheersing was op dat moment een geheel nieuw, merendeels onbekend terrein voor de politiek, of schoon de belangstelling ervoor al sinds jaren door particuliere actiegroepen en wetenschapsmensen was aangewakkerd. Een totaal verouderde en tekortschieten de wetgeving, waarin in geen enkel opzicht rekening werd gehouden met de moderne gevaren en noden op het ge bied van de vervuiling, was de erfenis die de minister voor het milieu op haar tafel kreeg. Het was eigenlijk een van de moeilijkste portefeuilles, vooral om dat praktisch alles moest worden her zien, herwaardeerd en vernieuwd. Ten minste, wanneer er serieus werk ge maakt werd van een effectieve ingreep der overheid op de misstanden die in de loop der jaren waren ontstaan door de botsing van de belangen tussen industrie en landschap, gezondheid en leefomstan digheden, afvallozing en hygiëne. Minister Vorrink heeft, dat moet ge zegd, niet stilgezeten maar gepionierd heeft zij al evenmin. Zij heeft te veel oude paden gevolgd, weinig knopen doorgehakt, te voorzichtig gemanipuleerd met oude schoenen zonder kordaat nieu we te kopen. Zij is eigenlijk nog steeds bezig die oude erfenis stukje bij beetje te sorteren, terwijl de vervuiling slechts in de randgebieden van het milieubederf werd aangepakt en niet in haar markan te hoofdoorzaken. Het is moeilijk te zeggen of mevrouw Vorrink werkelijk gefaald heeft als mi nister. Als degene die werd aangesteld om het milieu zo snel mogelijk te red den en daarbij desnoods op radicale wijze de Augiasstal te reinigen, heeft zij inderdaad ernstig teleurgesteld. Men verlangt nu van haar onmiddellijk een allesoverkoepelende kaderwet waarbin nen alle milieumaatregelen kunnen wor den uitgevoerd. Het zou eigenlijk haar eerste werkstuk als minister hebben moeten zijn. Er zijn enkele jaren onge bruikt voorbijgegaan. Intussen is het vraagstuk misschien te groot geworden voor één man. Of vrouw, in dit geval. Het toestel zou een DC-9 of een TOE- 134 van Russische makelij zijn. Het terrein is door de politie afgesloten. Deze wilde geen verdere inlichtingen geven. Een correspondent van het persbureau Reuter zei dat wrakstukken van het vliegtuig 20 meter van de weg naar het noorden van Praag zichtbaar waren. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 F Binnen de EEG bestaat geen eenstem migheid over de wijze waarop de landen zich bij de eventuele aanstaande begra- fénis van Franco zullen laten vertegen woordigen. Op Frankrijk en Ierland na willen alle landen slechts een ambassa deur sturen. De Fransen ep. Ieren daar entegen zouden wel degelijk leden van hun regering willen afvaardigen. MONASTEREVIN. (AFP en UPI) Doordat de 19-jarige Marion Coyle haar medeplichtige, Eddie Gallagher, onthaalde op een stortvloed van ver wensingen en hem uitschold voor „lafaard" kon de vrijlating van dr. Tiede Herrema dinsdagmiddag op het laatste nippertje geen doorgang vin den. Deze lezing gaf een Ierse politie man gisteren, de negende dag van de belegering rond het huis in Monaste- revin, aan een verslaggever van het Franse persbureau AFP. Het verhaal klinkt geloofwaardig, gezien het feit dat de Ierse autoritei ten gisteren aankondigden dat Herre- ma’s vrijlating (toen) elk moment kon worden verwacht. De agent ver telde AFP verder dat Marian Coyle de 27-jarige Gallagher niet alleen heeft uitgescholden, maar ook gesla gen toen hij aanstalten maakte zich over te geven. Koningin Margrethe en prins Hen rik van Denemarken hebben tijdens het staatsbezoek aan ons land vanmorgen een bezoek gebracht aan de Fokkerfa brieken op Schiphol-Oost. Daarna kwam het Deense koninklijke paar naar Haar lem, waar de lunch werd gebruikt in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum. Deze maaltijd werd aangeboden door het provinciaal bestuur van Noord- Holland. Burgemeester De Gou van Haarlem bood de Deense gasten namens het gemeentebestuur een Oudhollandse zilveren koektrommel, gevuld met Haar lemmer Halletjes, aan. Koningin Julia na, prinses Beatrix en prins Claus ver gezelden het Deense vorstenpaar, dat veel belangstelling toonde voor de col lectie van het Frans Halsmuseum. Het college van gedeputeerde staten en bur gemeester en wethouders van Haarlem en hun echtgenoten gebruikten de lunch met de koninklijke gasten. Het gezel schap vertrok omstreeks twee uur in de richting van Leiden. SLAGROOM BANANENCAKE rijk gegarneerd met schijven ba naan. ROOMBORSTPLAAT eigen fa brikaat per 100 gram1,30 Lange Nieuwstraat 779 IJmuiden - tel. 15189 De EEG-ministers van buitenlandse zaken hebben het afgelopen weekeinde tijdens informeel beraad in het Italiaan se plaatsje Lucca de kwestie van een diplomatieke afvaardiging naar Franco’s begrafenis diepgaand besproken. Naar het schijnt zouden zij toen tot overeen stemming zijn geraakt over vertegen woordiging op ambassadeursniveau: dat wil zeggen op het absolute protocollaire minimum dat voor de begrafenis van ..een bevriend staatshoofd” is voorge schreven. En „een bevriend staatshoofd” is het staatshoofd van elk land waarmee een ander land diplomatieke betrekkin gen onderhoudt. In kringen van de Europese Gemeen schap wordt verwacht dat de medestan ders van de stervende Caudillo voor zijn teraardebestelling zullen pogen zoveel mogelijk autoriteiten van betekenis naar' Madrid te krijgen. Een dergelijke verto ning zou dan voor het oog van de wereld de indruk moeten wekken dat Franco dan wel verdwenen is, maar dat zijn politieke gedachten nog steeds voortleven. Ierland was het enige EEG-land dat na de recente terechtstelling van vijf linkse commando’s en vier Baskische onafhankelijkheidsstrijders zijn ambas sadeur niet terugriep. De diplomatieke vertegenwoordiger van Frankrijk in Ma drid was in die tijd met vakantie. Bij de bomontploffing in een Italiaans restaurant in de Londense wijk Mayfair zijn gisteravond zeker 18 mensen gewond geraakt. De gewonden zeven van hen zijn er erg aan toe zijn allen perso neelsleden of klanten van het restau rant. De bom ontplofte op rond 400 meter van de Amerikaanse ambassade. De politie meent dat de ontploffing in het restaurant verband houdt met de reeks bomaanslagen in Londen in de afgelopen twee maanden waarbij in to taal vijf mensen omkwamen en tiental len gewond werden. Ze houdt het erop dat ook de jongste aanslag het werk is geweest van Ierse republikeinse activis ten. Het beleid van de officiële IRA-leiders is altijd geweest dat tijdens het met de Britse regering overeengekomen bestand geen burgers gewond of gedood mogen worden. Beeld van de enorme ravage, nadat voor een Italiaans restaurant in het Londense Mayfair een bom ontplofte. MADRID. De artsen die generaal Francisco Franco behandelen hebben van morgen laten weten dat in de toestand van het 82-jarige Spaanse staatshoofd geen verandering is gekomen gedurende de nacht. Om half acht heeft het kantoor van generaal Franco gemeld dat deze volgens zijn dokters een „rustige nacht” heeft gehad. In een medisch bulletin van gisteravond was gezegd dat de toestand van het Spaanse staatshoofd de voorafgaande 24 uren was verbeterd maar ernstig blijft. In Lurgan dat ten zuidwesten van Belfast ligt, werd een man die in zijn huiskamer naar de televisie zat te kijken vanuit een langs zijn huis rijdende auto doodgeschoten. De andere schietpartijen deden zich voor in katholieke wijken in Belfast. Al de overvallen waren gericht tegen leden van de zogenoemde republi keinse clubs die als politieke spreekbuis fungeren van de officiële vleugel van het IRA. De „provisionals” lieten weten dat zij verantwoordelijk zijn voor de aanvallen. De republikeinse clubs, aldus de afgescheiden provisionele vleugel van het IRA, zijn betrokken geweest bij een „moord- en intimidatiecampagne tegen katholieke arbeiders”. Een woordvoerder van het IRA verklaarde dat de aanslagen poging waren „onze activisten uit roeien”. In Londen zijn acht mensen onder wie vier vrouwen, gearresteerd in verband met de jongste golf van bomaanslagen (uitgezonderd die van gisteren) in de Britse hoofdstad, zo heeft Scotland Yard gisteren meegedeeld. De arrestaties vonden maandag en dinsdag plaats. Volgens een woordvoer der van Scotland Yard worden de ver dachten vastgehouden voor een onder zoek naar hun eventuele relaties met terroristische organisaties. De autoritei ten mogen onder de anti-terrorismewet verdachten 72 uur in hechtenis houden zonder tenlastelegging. Een tot alle Amerikaanse vrouwen gerichte oproep van de Amerikaanse vrouwenorganisatie om één dag noch thuis, noch op kantoor te werken, heeft maar weinig succes gehad. De meeste vrouwen hebben de oproep gene geerd. Betrekkelijk weinig men sen woonden de door de vrouwen organisatie, met 55.000 leden de grootste feministische beweging in de VS georganiseerde bijeen komsten bij. .=•■■■■- - ÉSSKb» - 1 Barteljonsstraat 13-17 Haarlem - 023/320850*

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1