Aanhang VVD: Inkomensverschillen handhaven BEROEPSONDERWIJS GAAT STAKEN ENORME HEROINEVANGST Vrijlating dr. Herrema op til F Minder kritiek op milieubeleid KAMER VALT BELEID HENDRIKS AAN Ondanks duidelijke wens voor ordelijke overgang naar ander regime: ft II 0 o o o o o o o Q dit c S I En V M ft ft ft Op 27 november protestactie IV M Sr n 197 5 BUITENLAND DONDERDAG 30 OKTOBER BINNEN» EN Godsdienst 9? Communisten 9 Leger Neo-nazi’s de vr er rij be WE ze; Ve mist Rhodesië (Van onze redacteur in Barcelona, R. Bosschart) Ontwikkelingshulp MADRID. Ondanks de indruk wekkende koelbloedigheid waarmee het Spaanse volk het drama in het Pardo-palei^ volgt (het volk be wijst nog duidelijker dan de rege ring dat het weet wat het wil: een ordelijke overgang van een histo rische periode naar de andere), neemt in de overspannen politieke kringen van Madrid toch de vrees voor problemen toe. Speculant Doodvonnis Analfabeet Klachten Overval (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Ka mer heeft gisteren bij het debat over de milieubegroting veel min der kritiek geleverd op minister Vorrink dan de voorafgaande ja ren. Over het algemeen waren de sprekers blij met de drie wetsont werpen die het afgelopen parle mentaire jaar aanhangig zijn ge maakt: chemische afvalstoffen, af valstoffen en geluidshinder. Na deze produktiviteit van het depar tement werden de oude bezwaren, dat de minister haar wetgevende plichten verzaakte, niet meer naar voren gebracht. Wie het eerst komt L „Werkers” Heroïne Spoedhulp bij kiespijn Spionage I mMMi (Van onze redactie binnenland) (Van onze parlementsredactie) links afde- Negenenzeventig percent van de PvdA- kiezers denkt er ook zo over. (Van onze redacteur in Ierland, Rudolf Bakker) 6 15 1 2 9 14 7 ii 7 5 7 Tot de liberale kiezers behoren ver houdingsgewijs veel mensen tussen de 35 en 50 jaar. De groep „zonder beroep” is De confessionelen bleven in de loop van dit jaar in gelijke mate voor of tegen een combinatie CDA-VVD bij het vormen van een kabinet» Ruim één der de pleit 'ervoor, een vrijwel even grote groep maakt het niets uit met wie het CDA regeert. Een kwart van de confes sionele kiezers heeft voorkeur voor een linkse regeringscombinatie. i Van vele zijden kreeg de staatssecretaris te horen dat hij meer moet doen ter stimulering van de eerstelijns gezond heidszorg- Onder andere KVP en CHU vinden UTRECHT. De forse bezuinigingen bij bet hoger en middelbaar beroepson derwijs hebben daar tot grote onrust geleid. Bij het hoger beroepsonderwijs komt (fct op donderdag 27 november tot uiting in een stakingsdag. Op vele scho len zal dan geen les worden gegeven. Oorzaak is het pakket bezuinigingen, dat in de onderwijsbegroting is opgenomen. Het komt volgens het hoger beroepson- het beleid op het gebied van de regiona lisatie in de gezondheidszorg nog zeer onduidelijk. Veel fracties menen dat de staatssecretaris zich moet bemoeien met de huisartsen: met het vestigingsbeleid, de verkleining van de praktijken (ook uit werkgelegenheidsoogpunt) en de na scholing. ben hun deel gehad van de economische voorspoed die generaal Franco Spanje bezorgde in de veertig jaren van vrede en stabiliteit na de burgeroorlog. ke nii he va de ov de 2 2 3 -0 3 3 2 0 9 4 14 10 1 12 7 3 2 8 2 2 14 11 18 15 11 1 he< At tar ha< ter 500 gel kri 1 del cor de pei rin res in gin nis fer ind 1 toe mi Ai de rae eei S de er dei oor I lop Vei vo< ma Stc afl Tw lan ooi kei F cor I dal de kri bl< 34 ser 1 om 32 dif gel 1 351 do ga ra, gri ov ov ov onbew. onbew. mist mist I. bew. onbew. J. bew. h. bew. 4. bew. 1. bew. onbew. onbew. mist mist onbew. motregen mist 1. bew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. 1. bew. z. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. Onbew. onbew. regen 1. bew. mist onbew. onbew. 1. bew. 0,4 0 0,1 0 0,5 0 0 0 In tegenstelling tot het Portugese le ger, dat vorig jaar een eind maakte aan een dictatuur van 50 jaar, heeft het Spaanse leger geen afmattende en ver deeldheid zaaiende koloniale oorlogen gekend. Officieren en manschappen heb- Het is ongetwijfeld een feit dat op dit ogenblik de uiterst-rechtse vleugel van het regime het meest te verliezen heeft. Dit wil niet zeggen dat de communisten of de uiterst-Iinkse terroristen iets te winnen hebben of veel kans maken in een democratisch Spanje hun huidige invloed sterk te vergroten. De fractie Moezorewa van de Afri kaanse Nationale Raad onder leiding van bisschop Moezorewa heeft te kennen gegeven de onderhandelingen met de regering-Smith onmiddellijk te willen heropenen. Overigens, wat men in geen geval uit het oog mag verliezen is dat Spanje ondanks alles nog, zelfs voor de beste kenners, een groot vraagteken is. De politieke wil van het volk blijft onbe kend omdat zowel de fascisten als de marxisten hun eigen interpretatie daar van altijd belangrijker hebben gevonden dan een stemuitslag; en het centrum en de gematigde oppositie hebben al 40 jaar lang niet meer gedaan kunnen krijgen Mevrouw Groensmit lanceerde namens de drie christen-demoeratische partijen het idee voor een ontwerp voor een milieuraamwet, naar het voorbeeld van de raamwet ruimtelijke ordening. In de ze kaderwet zouden onder andere de inspraak- en uitvoeringsprocedures, be roepstermijnen en regels van openbaar heid en beschikbaarheid van gegevens e.d. kunnen worden opgenomen, die voor alle milieuwetten moeten gaan gelden. Spanje vreest wanhoopsdaden van extreem rechts en Ondanks het bestaan van confessionele partijen vormt de VVD in godsdienstig opzicht een gave afspiegeling van de Nederlandse bevolking. De PvdA telt relatief meer kiezers zonder godsdienst. derwijs neer op ontslag voor 620 docen ten. Bij he< middelbaar beroepsonderwijs zou het nog om meer gaan. Het hoger beroepsonderwijs' moet met ongeveer tien percent bezuinigen, het middelbaar beroepsonderwijs met niet minder dan 16 a 17 percent. Deze cijfers werden genoemd door vertegenwoordi gers van het landelijk actiecomité tegen de bezuinigingen bij het hoger beroeps onderwijs, dat gisteren in Utrecht is opgericht. Het landelijk actiecomité protesteert, omdat het onder meer vreest dat de studentenstops bij het hoger onderwijs zo alleen nog maar erger kunnen wor den. Volgens het ministerie van onder wijs konden er in 1974 8000 studenten hier geen plaats krijgen. Het actiecomité meent dat dit cijfer te laag is. Het heeft berekend, dat voor de cursus 1975-1976 18.000 tot 20-000 aankomende studenten buiten de deuren van het hoger beroeps onderwijs werden gehouden. De enorme hoeveelheid heroïne was verpakt in ruim 1500 zakjes van ieder veertien gram, klaar voor de verkoop. De laatstgenoemde hield een pleidooi voor een wezenlijk andere richting van het milieubeleid. Volgens hem is de grote schoonmaak die door de minister is aangekondigd, nie* voldoende. 14 pet van de VVD-kiezers leverde, was in oktober daarentegen verdubbeld. Daar staat dan weer tegenover dat de groep „afdelingshoofd of bedrijfsleider” in die periode van 15 naar 7 pet terugviel. De totale aantrekkingskracht van de VVD is in de loop van dit jaar nauwe lijks gewijzigd. De laatste peilingen ge ven 21,5 pet van de kiezers aan, dat is 2,5 pet meer dan bij de laatste verkie zingen, doch liefst 7 pet meer dan bij de Kamerverkiezingen van 1972. Volgens het KVP-Kamerlid is er in het hele land grote behoefte aan zo’n raam wet. z z ozo ozo z zo z z zzw zzw nnw n wzw zzo z zzw w n w.stll w ozo ozo z w.stll wnw w.stll z nnw nnw zo w.stll wzw nw mist verand. V ono zzo n w.stll nno zzw Het Portugese voorbeeld is echter wel opgemerkt. De laatste maanden zijn ver scheidene militairen gearresteerd omdat zij zich te veel met de politiek bemoeid hadden. dat er eerlijke verkiezingen plaatsvon den. Zelfs economische statistieken zijn onbetrouwbaar vanwege de onvoorstel bare corruptie die het Franco-regime heeft aangewakkerd. Socioligische onder zoeken staan nog in de kinderschoenen. Groot-Brittannië heeft besloten bij het verlenen van ontwikkelingshulp voor taan voorrang te geven aan de armste ontwikkelingslanden. Minister Prentice heeft deze beleidsombuiging uiteengezet in een witboek. De vraag is hoe het leger zal reageren wanneer de grote leider, de Caudillo, is weggevallen. Het is een der pijlers waarop de regering Franco heeft ge steund en is wel eens zo hecht als een piramide genoemd. In die piramide zijn de laatste tijd echter haarscheurtjes ont dekt en de legerleiding vreest dat die tot echte barsten kunnen uitgroeien- s De hele voorraad (zie foto) werd in beslaggenomen. De bewoner van het perceel, een 24-jarige Hong Kong-Chi- nees, die al enkele jaren in ons land woont, werd aangehouden. De recherche deelt mee, dat hij bij zijn arrestatie probeerde een van de rechercheurs om te kopen voor een bedrag van 19.000 guldn. De speurtocht werd ingezet naar aanleiding v an adressenmateriaal, dat de recherche dinsdagochtend aantrof in Club Number One aan de Zeedijk, waar een inval werd gedaan. In de club vond men tevens 2,5 kg. heroïne. Op de overige adressen m de hoofdstad werden geen verdovende middelen aangetroffen. Er werden verder geen arrestaties ver richt AMSTERDAM. (ANP)— Bij een uit gebreide speurtocht, waaraan onder lei ding van commissaris G. Toorenaar van de centrale recherche 20 rechercheurs van de narcotica-brigade, de vuurwa- penploeg en de vreemdelingendienst deelnamen, is gisteren in een woning in Amsterdam-West 22 kg. heroïne opge spoord. De heroïne was in een kast verborgen. De waarde wordt geschat op 2,5 miljoen gulden. Het is volgens de recherche de grootste heroïne-vangst in Amsterdam en voor zover de politie bekend ook van heel Nederland. Een 22-jarige Zwitserse bankbediende, die in Lugano terecht staat wegens het vervalsen van rekeningen en documen ten en het schenden van de Zwitserse bankwetten, heeft gisteren een celstraf van twee jaar tegen zich horen eisen. Hij had zich schuldig gemaakt aan het speculeren met geld van rekeninghou ders van de bank wfcar hij werkt. Dat was zijn werkgever komen te staan op een verlies van 222 miljoen Zwitserse francs. Een rechtbank in Estland heeft vorige week een 23-jarige man ter dood ver oordeeld wegens roofmoord op een taxi chauffeur. Dit zou het achttiende dood vonnis zijn dat dit jaar in de Sovjet unie is geveld. kan in zeer dringende gevallen een af- I spraak mét de dienstdoende tandarts I worden gemaakt. (Van onze parlementsredactie) DEN.IJAAG.yier van de vijf men sen die vandaag op de VVD zouden stemmen, willen de inkomensverschillen handhaven. Bij de christen-democraten wenst bijna 40 pet kleinere verschillen. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vllssingen Z.-Limburg Athéne Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen geh. bew. Lissabon Locamo Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanboel Las Palmas Tel Aviv Tunis DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren veel kritiek geuit op het Volksgezondheidsbeleid van staatssecre taris Hendriks. Van vele zijden kreeg de bewindsman het verwijt niet genoeg tempo te betrachten bij het streven naar vernieuwing van de gezondheidszorg. Grote bezorgdheid kwam tot uiting over de steeds maar stijgende kosten, waarte gen geen enkele maatregel lijkt te zijn opgewassen. Vooral is men geschrokken van de premiestijgingen in de zieken fondsverzekeringen. Intussen doet de Spaanse communisti sche partij al het mogelijke om te laten zien dat zij heel anders is dan de Portugese. De secretaris-generaal, Santi ago Carrillo, die in Parijs woont, onder houdt slechts summiere betrekkingen met de partijen van de orthodoxe Kremlinlijn in Oost-Europa. De partij heeft zich zelfs geschaard achter de Portugese socialistenleider Mario Soares in diens conflict met communistenleider Alvaro Cunhal. Carrillo zei vorige week dat-zijn partij bereid is deel te nemen aan een voorlopige regering waarin zelfs rechtse groepen zijn opgenomen, mits hij er zeker van kan zijn dat deze zich zullen neerleggen bij de uitslagen van democratische verkiezingen. De Spaanse communistische partij, tot nu toe ondergronds, stelt zich zeer onaf hankelijk op en wordt alleen door de Roemeense en de Italiaanse c.p.’s ge steund. De partij heeft destijds de inval in Tsjecho-Slowakije veroordeeld. Nu heeft zij duidelijk laten blijken' dat zij in Spanje een democratie wil invoeren en geen afspiegeling wil geven van de gang van zaken in het Portugese buur land. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Lagendijk, dat regelmatig nagaat hoe de liberale aanhang reageert op het beleid van de WD. Deze partij blijkt het afgelopen halfjaar één derde van haar aanhang aan handarbeiders en vak lieden te hebben verloren. De groep „niet-leidinggevend employé”, die in mei van de Wet Ziekenhuisvoorzieningen (van 1971) gewacht. Volgens de PvdA moet er haast wor den gemaakt met de gezondheidsvoor lichting en opvoeding. De socialist Drenth komt daarover eventueel met een motie. Hij vroeg met anderen wat Hendriks gaat doen tegen het ro ken (en de reclame daarvoor) en op het stuk van alcoholgebruik. Er moet ook meer geld komen voor de wijkgezond heidscentra, aldus de PvdA, daarmee wordt nu »maar wat „aangemodderd.” Bij een schietpartij voor een lingsbureau van de Italiaanse neo-fascis- I tische partij MSI in Rome is gisteren een 17-jarig lid van de jeugdbeweging I van de MSI omgekomen. Een vijftienja- rige jongen raakte gewond. De jongens I wilden net het gebouw binnengaan toen ze vanuit een auto werden beschoten. De meest concrete wijziging, die een Kamermeerderheid wil, betreft het lan delijk baarmoederhalskankeronderzoek. Tenslotte bestaat het gevaar dat de communisten erin zouden slagen om de socialisten te verlokken tot een specta culair „ultimatum” aan prins Juan Car los, onmiddellijk na Franco’s overlijden. Men weet dat de communisten plannen maken voor een openbare persconferen tie in Madrid om de „gezamenlijke de mocratische eisen van de oppositie” be kend te maken. Aangezien partijen nog verboden zijn en dat verbod pas enige tijd na Franco’s dood opgeheven kan worden, zou dit een duidelijke provoca tie zijn. Bovendien zal het voorstel van de communisten, indien het zo uitgevoerd wordt, het 40 jaar oude spook van het „Volksfront” doen herleven, en daarmee de rechtse extremisten (en zelfs het centrum) hun laatste greintje geduld kunnen laten verliezen. De vooruitzichten voor zaterdag: OVERWEGEND DROOG MET OPKLARINGEN IN HET ALGEMEEN IETS HOGERE TEMPERATUREN. Aantal uren zon 0 tot 6, minimum tempera turen omstreeks 7 graden, maximum tempe raturen omstreeks 12 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 percent, kans op een geheel droog etmaal 70 percent. WEERRAPPORTEN Hendriks wil dit pas over enkele jaren nadat plaatselijke proeven zijn genomen. KVP, PvdA, CHU en DS’70 verlangen bij motie dat dit onderzoek volgend jaar start. De VVD had al eerder een amen dement ingediend, waarbij door ver schuiving van posten de kosten voor dit doel op de begroting worden verdubbeld. De WD en de PPR gingen het verst in de kritiek op het handelen van Hen driks en zijn departement. Volgens de liberale mevrouw Veder is er in feite sedert het aanvaarden van de structuur nota gezondheidszorg (mei 1975) niets gebeurd. Het tempo is zeer traag, zo vond ook de radicaal Coppes. Capaci- teitsbeheersing is het middel om kosten stijging te beperken, meent de VVD, maar er wordt nog altijd op invoering Een onderzoek van de universiteit van Texas, dat vier jaar heeft geduurd, heeft uitgewezen dat meer dan 23 miljoen Amerikaanse volwassenen „praktisch analfabeet” is. Ongeveer een op de vijf Amerikaanse volwassenen is niet in staat kleine advertenties in kranten goed te lezen, zo ontdekten de onderzoekers. In de eerste tien maanden van dit jaar zijn bij de geneeskundige inspectie ruim vierhonderd klachten binnengekomen over medische handelingen. Verreweg de meeste klachten blijken gegrond, aldus heeft staatssecretaris Hendriks gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld. Een ongeveer 22-jarige man heeft gis- I Er kwam nog wel kritiek op de coör dinatie van het milieubeleid, maar over dat onderwerp zal bij een andere gele genheid een uitgebreidere discussie wor den gehouden. Dat zal gebeuren als de brief van minister-president Den Uyl over de ministeriele coördinatie in mi- leuzaken aan de orde is. Maar nu al constateerden diverse sprekers dat bij voorbeeld Economische Zaken wat be treft het milieu een heel ander stand punt inneemt dan het departement van minister Vorrink. Een groot deel van de Kamer vroeg aan Vorrink dé fosfaathoudende was middelen aan te pakken door middel van een heffingenstelsel. Deze suggestie werd naar voren gebracht door PvdA- woordvoerster mevrouw Epema en door de heer Van Houwelingen (AR) namens de drie christen-democratische partijen. in de partij met 15 pet ondervertegen woordigd ten opzichte van alle onder vraagden. Bij de PvdA is zelfs 30 pet zonder beroep. „De VVD is momenteel de partij van de werkers”, aldus conclu deert secretaris dr. R. W. de Korte in een toelichting. De lager-betaalden (tot 20.000) lopen bij de WD terug van 34 naar 26 pet, terwijl de hoogste salarisgroep (boven de 40.000) iets stijgt. Verdient van alle ondervraagden 10 pet zo’n hoger salaris, van de 'VVD’ers hoort bijna één kwart tot die categorie. Liberalen verdienen gemiddeld tussen de 25.000 en 30.000. christen-democraten zitten tussen de 20.000 en 25.000 en socialisten komen gemiddeld op 20.000 inkomen per jaar. Degeen die door een ongeluk op de grenslijn tussen Oost- en West-Berlijn te water raakt, mag worden gered door de instantie die het eerst ter plaatse is. Dit is de essentie van een regeling die gisteren, na twee jaar onderhandelen via een uitwisseling van nota’s van kracht is geworden. Het overleg is op gang geko men na enige verdrinkingsgevallen. 0 o o o o o 0,1 o 3 0 0,1 o o o o o o o o o o o Hoe dan ook, de rechtse extremisten hebben verreweg de meeste redenen en de meeste mogelijkheden om in de korte dagen tussen Franco’s dood en het ogen blik dat Juan Carlos daadwerkelijk de politiek van het land controleert, te proberen hun voornaamste tegenstanders uit de weg te ruimen. Daarom zijn op dit ogenblik ook juist de rechtse terro risten actief. In de afgelopen dagen wer den in Barcelona meer dan veertig poli tici van de oppositie plus een twintigtal intellectuelen en journalisten telefonisch met de dood bedreigd als zij niet „bin nen 24 uur na Franco’s dood” Spanje zouden verlaten. MONASTEREVIN De kans dat de Nederlandse fabrieksdirecteur dr. Herre ma vandaag door zijn ontvoerders wordt vrijgelaten is groot. De verwachtingen over een goede afloop van het gijzeldra- ma in het Ierse dorpje Monasterevin werden gevoed door een reeks korte gesprekken die superintendant Wrenn van de Ierse politie gisteravond met de twee kidnappers van Herrema, Eddie Gallagher en Marian Coyle voerde. Over de inhoud van die gesprekken werd officieel niets bekendgemaakt. Er werd gisteravond laat zelfs gesproken over een door dr. Herrema te geven perscon ferentie na zijn vrijlating of op de dag erna. De gezondheidstoestand van de Ne derlander schijnt zeer goed te zijn. De politie hult zich in een mysterieus stilzwijgen over wat de komende uren rond en in de zwaarbewaakte woning staat te gebeuren. De geheimzinnigheid rond het politieoptreden doet overigens soms onbegrijpelijk en dilettanterig aan. Zo weigerde de politiewoordvoerder gis teren te vertellen wat voor soort kleding in de nacht van dinsdag op woensdag het huis is binnengebracht (het ging waarschijnlijk om regenkleding voor de drie hoofdrolspelers in deze gijzelingsaf- faire). Vast stond gisteren al dat de relatie tussen de ontvoerders en de politie ver beterd was. Eddie Callagher had zijn voordurende scheldpartijen aan het adres van zijn geuniformde belegeraars op de begane grond gestaakt. Ook gooide hij geen afval meer in de tuin. De veiligheidsmeatregelen zijn sinds dinsdag- In een hotel aan het Singel in Am sterdam is gistermiddag het lijk aange troffen van een 29-jarige man uit West- Duitsland. Hij was na het nemen van een te grote dosis heroïne overleden. Met ingang van a.s. zaterdag heeft I Den Haag e.o- een centrale tandarts- I dienst voor spoedgevallen gedurende het 1 weekeinde en op feestdagen. De dienst 1 wordt verleend vanuit een nieuw ge- bouw van het psychiatrisch centrum Ro- I senburg in Den Haag. Er worden daar I spreekuren gehouden en via de portier 1 De uiterst-Iinkse oppositie zou natuur lijk een crisis kunnen uitlokken door in deze gespannen toestand opnieuw tot terreuracties over te gaan, hoewel tot nu toe zowel de baskische ETA als de maoïstische FRAP zich sinds het begin van Franco’s ziekte op de achtergrond heeft gehouden. Ook oproepen tot sta kingen, zoals die van 1 november die in het Baskenland is voorzien, zouden uit de hand kunnen lopen; maar bijna alle waarnemers zijn het erover eens dat dergelijke politieke stakingen op dit ogenblik weinig deelnemers zouden vin den. Dit berust voor een klein deel op de angst dat de uiterst-Iinkse oppositie zich niet zal weten te beheersen, voor een veel groter gedeelte op de angst voor wanhoopsdaden van de uiterst-rechtse vleugel van het regime. Zon op 7.32 uur Maan op 3.20 uur Veel kritiek is er op' de vele tandart sen, die geen ziekenfondspatiënten (meer) helpen. Samen met hun organisa tie moet de staatssecretaris iets tegen dit bedenkelijke verschijnsel ondernemen, meent men. De PvdA vindt dat er over heidssubsidie moet komen voor de Rut- gershuizen en de Prot. Stichting Verant woorde Gezinsvorming voor het geven van anti-conceptieadviezen. e 8 9 11 5 14 5 11 10 12 15 21 21 4 21 15 5 9 9 18 7 21 18 9 22 22 22 11 20 10 16 21 22 11 9 8 26 16 23 25 22 VRIJDAG 31 OKTOBER onder 17.15 uur onder 15.289 uur IJMUIDEN Hoogwater 0.13 uur en 12.46 uur Laagwater 8.24 uur en 20.41 uur teren een overval gepleegd op een siga- I renzaak annex postkantoor in Utrecht. I Hij is met enige duizenden guldens ver- I dwenen. De advocaat-generaal bij het Ge rechtshof te Den Bosch heeft gisteren tegen een 33-jarige man uit Brunssum wegens spionage voor de DDR in Neder land en in het buitenland drie jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest. avond verscherpt: de pers heeft geen zicht meer op het huis en dient eventuele gebeurtenissen vanaf daarvoor gereed staande vrachtwagens te volgen. De Ier se autoriteiten hadden al eerder van optimisme laten blijken, door te verkla ren dat er belangrijke ontwikkelingen voor de deur stonden. Er gingen gisteren in Monasterevin ook geruchten dat familieleden van de ontvoerders in de nacht van dinsdag op woensdag met Callagher en Coyle zou den hebben gesproken. Buurtbewoners hadden gezien dat een man en een vrouw het huis waren binnengegaan. Mocht dr. Herrema vandaag inderdaad worden vrijgelaten, dan is dat waar schijnlijk vooral te danken aan het feit dat Callagher op den duur niet opge wassen bleek tegen de uitputtingstactiek van de Ierse politie. VVD-woordvoerster mevrouw Veder merkte over dit onderwerp op dat het milieubeleid zeer versnipperd is.' Zij weet dat onder meer aan het feit dat allerlei publiekrechtelijke lichamen een milieubeleid zijn gaan voeren buiten de milieuwetgeving om. Als voorbeeld haal de zij aan de boete die het gemeentebe stuur van Rotterdam oplegde aan het bedrijf Oxirane op grond van een erf pachtcontract. De boete was een veel voud van het bedrag dat op grond van de milieuwetten kan worden opgelegd.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 2