over doet nog levering reactorvaten aan Z.-Afrika geen Fel Israëlisch antwoord op toespraak in VN Nieuw Westers initiatief inzake Namibië SCHONDEN uit Beiroets hotel gaat in elk ■■«■IB Leger bevrijdt gasten r i ULTIMATUM” „Vredesmars „LUCHTMACHT PORTUGAL uitspraak „TROEPEN geval door” Straatsburg’ AAN ZIJDE REGERING” „Regering beslist voorlopig niet 3 Krijgstuchtproces MINISTER VAN DER STOEL TOT TWEEDE-KAMERCOMMISSIE: 99 Getuige in Athene: Weer Chinese aanval op Sovjet-Unie Marokkaanse minister: Libanese parlement kan weer niet bijeenkomen s Doodvonnissen tegen Nederlander en Brit door nico scheepmaker zouden bevestigd zijn MOND-OP-MOND ADERLATEN Palestijn omgekomen in Oeganda DRENKELING DONDERDAG 30 OKTOBER 1975 BINNEN- EN BUITENLAND Alle Nederlanders I 6 ehten erval >nnis lant mage t azi’s espijn lesië roïnc Schending „Op de voet»’ A Sadat wil vredesconferentie in Genève spoedig doen hervatten „De beste middelen tot het herstellen van een drenkeling zijn: „Men behoort ook, zo het mogelijk zij, zonder uitstel, alle Drenkelingen ta doen Aderlaaten, en best tapt men als dan het Bloed uit een groote Ader op den Arm, of uit de Strotaderen zelve af”. it jaar ruim romen zeg de aldus steren ft gis- i siga- trecht. s ver- zorige ver- taxi- dood- ovjet- liulp j het zoor- ■mste ■ntice gezet >nde, het nen- serse straf isen. het hou- Dat n op serse MARRAKESJ, Marokko. (AP) De 350.000 burgers die deelnemen aan de door koning Hassan van Marokko geor ganiseerde mars naar de Spaanse Saha ra, zullen tussen 4 en 6 november de grens met het gebied oversteken, of een overeenkomst met Spanje wordt bereikt over de overdracht van de soirvereiniteit over het land of niet. „Wij volgen het Amerikaanse bezoek van president Sadat op de voet”, aldus Allon. „Ongelukkig genoeg zou het ons moeilijk vallen te zeggen dat we moed putten uit wat de Egyptische president tot dusver aan denkbeelden heeft ont vouwd.” Intussen duurt de strijd tussen linkse moslems en rechtse christelijke falangis- ten onverminderd voort. Op verscheide ne plaatsen in Beiroet zijn branden uit gebroken, maar vanwege de gevechten kan de brandweer niet blussen. In de afgelopen 24 uur zouden zeker 75 doden en 150 gewonden zijn gevallen. Eenderde van de hoofdstad zit zonder elektriciteit omdat 250 verdeelstations door de strijd onklaar zijn geworden. Twee commando’s werden gedood en vijf gevangen genomen. Volgens het Is raëlische opperbevel ging het om leden van El Fatah, die in Syrië waren opge leid. Zionisme en zei dat Israel teleurgesteld is door de uitspraken die de Egyptische president zich tijdens zijn Amerikaanse reis veroorlooft. De Nederlandse ambassadeur in Beiroet, H. C. Jorissen. te de de en LISSABON. (AP) De commandant van de Portugese luchtmacht, generaal Jose da Silva, heeft gisteren verklaard dat zijn eenheden op elke poging, van wie ook, de regering omver te werpen, met geweld zullen reageren. Hij ontken de beschuldigingen dat zijn eenheden zich aan het voorbereiden waren om een staatsgreep van rechtse zijde te steunen. NEW YORK. (Reuter) De Verenig de Staten, Engeland en Frankrijk heb ben opnieuw stappen ondernomen bij de regering van Zuid-Afrika inzake de toe komst van Namibië. ALGIERS. (Reuter) Het Algerijnse hooggerechtshof heeft de wegens drug smokkel tegen een Nederlander en een Brit uitgesproken doodvonnissen in ho ger beroep bekrachtigd, zo is gisteren in juridische kringen te Algiers vernomen. Ge- isteren nssum üeder- jaar k van :ert, de vijs zor- ier- iten nité eeft 1976 iten eps- >p de erlijn door ;se is. ig die ■n via cht is geko- uet het niet Eers rdi- gen ?ps- is en- vijs U zult zich nu afvragen of men zo’n twee eeuwen geleden werkelijk nog geen flauwe notie had van de mond-op-mond- beademing? Toch wel. Want als alle zo juist geciteerde raadgevingen zijn opge- volgd, zegt de bekendmaking nog: Je ziet het voor je: twee gezonde warme mensen nemen de drijfnatte drenkeling tussen zich in naar bed, terwijl een vierde probeert de levensgeesten weer op te wekken door met zijn tabakspijp rook in het achterwerk van de ongelukkige te blazen. Je zal toch gek opkijken als dren keling, als je door een of ander toeval dan inderdaad weer bij je positieven komt! Vooral als dan ook nog een vijfde bezig is „met de Veer van een Pen in de Keel en Neus te prikkelen” (want dat is „eensgelijks zeer raadzaam”), een zesde ondertussen de ruggegraat van hoofd tot onderlijf wrijft met een warme wollen doek gedrenkt in brandewijn of bestrooid met veel droog zout, en een zevende zo juist het mes in je heeft gezet. Immers: afde- a scüs- teren eging enja- ngens toen en. heeft idarts- de het dienst w ge in Ro- ti daar portier :en af- indarts ibeet it van heeft lil j oen ktisch e vijf et in i goed :ers. Afri- iding nnen t de lillen Onze redacteur in Beiroet, E. Ditters, meldt ons dat de Nederlandse diploma tieke missie die gewongen was de am bassade te verlaten, nu vanuit haar nieuwe onderkomen in het Rivièrahotel werkt. De ambassadeleden maken overu ren om de lijsten van de in Libanon verblijvende Nederlanders na te trekken. Er bestaat een vrij sluitend systeem van werkindelingen, waarbij één contactper soon voeling houdt met landgenoten in één deel van Beiroet, adviezen verstrekt en weer verslag uitbrengt aan de am bassade. macht te grijpen moet eerst de lucht macht vernietigen”, zo zei hij. Anti-communistische arbeiders hebben gisteren het gebouw van de Portugese krant O Seculo bezet. Tot de bezetting werd besloten nadat bij een stemming onder 450 werknemers een grote meer derheid was verkregen voor het afzetten van het pro-communistische arbeiders- comité dat het bedrijf leidde. De werknemers verklaarden de ko lommen van O Seculo open te willen stellen voor alle „anti-fascistische en anti-imperialistische standpunten”. Ver der verlangen ze schorsing van de re dactionele leiding van het blad. De lei der van de bezetting, de pas aangestelde hoofd-redacteur Roby Amorim, zei dat hij en zijn verslaggevers zouden probe ren de krant vandaag op straat te krij gen, zlefs als de communisten onder het technisch personeel zich daartegen ver zetten. i Am- aange- West- >n van jn. BEIROET (AFP en AP). Het Liba nese leger heeft gisteren met pantser voertuigen enkele honderden mensen geëvacueerd uit de wfjk Kantari, in het centrum van Beiroet. Op Amerikaans verzoek zorgde het leger zo voor een veilig heenkomen voor de rond 200 gas ten en personeelsleden van het branden de „Holiday Inn”-hotel. „Maar inzonderheid kan het ook van zeer veel nut zijn, dat een der omstan- deren zijn mond tegen dien des ongeluk- kigen Drenkeling zettende, en met zijne eene Hand de Neusgaaten toehoudende, terwijl hij met de andere Hand op de linker Borst des Drenkelings steunt, des- zelfs Longen onmiddelijk tracht op te blaazen, ja wij oordelen zulks van het eerste oogenblik af aan zoo noodig te zijn als het blaazen in den Aarsdarm zelve”. NEW YORK (Renter). Tenzij de crisis in het midden-oosten op vreedzame wijze wordt opgelost, is er voor Egypte geen alternatief dan zijn bezette gebieden met geweld te bevrijden. Dit heeft president An war Sadat van Egypte gisteren ge zegd in zijn eerste toespraak tot de Verenigde Naties. Deze beschuldiging was onder meer geuit van communistische zijde en had gestaan in twee ochtendbladen die onder communistisch toezicht staan. Een van deze kranten schreef ondermeer dat er een ongewone activiteit op bepaalde luchtmachtbases was, zoals het bewape nen van gewoonlijk onbewapende vlieg tuigen en de concentratie van oorlogs- vliegtuigen, troepen en munitie op een NAVO-basis in het noorden van Portu gal. De generaal was echter zeer beslist in zijn verklaring. „Iedereen die tracht de In een ongemeen fel antwoord op de toespraak van Sadat heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Jigal Allon, gezegd dat de door Egypte gestel de voorwaarden voor een ArabiSch-Is- raelische vrede in de richting wijzen van een patstelling, „zo al niet van oorlog.” Sinds de ondertekening van het twee de Sinaï-akkoord, op 4 september, waren er in Israel niet meer zulke harde woor den tegen Egypte gebruikt. Allon ver oordeelde Sadats opmerkingen over het De regering zal, als RSV de opdracht krijgt (er zijn meer kandidaten), Zuid- Afrika voorwaarden stellen die voort vloeien uit het verdrag tegen de ver spreiding van kernwapens (non-prolife- Wegens de permanente sluiting van de bankinstellingen zijn de liquide midde len nogal beperkt. Eventuele evacuatie hoeft echter niet af te springen op een lege portemonnee. Dank zij e,en regeling met de KLM is in deze moeilijkheid voorzien. Het zakenleven ligt volledig plat en voor velen is het nogal onaantrekkelijk om te blijven wachten tot alles weer eens op gang zal komen. Via de contact personen houdt de Nederlandse ambas sade voeling met alle Nederlanders in de stad. „Mocht de nood aan de man ko men dan zijn we alvast goed georgani seerd, maar zover is het nog lang niet”, aldus een zegsman. Als gevolg van de hevige strijd was het Libanese parlement voor de tweede achtereenvolgende keer niet in staat zijn wekelijkse vergadering te houden. Ook het veiligheidscomité, dat premier Kara- mi wil instellen om de gevechten laten beëindigen, komt niet van grond. Twee leidende figuren van rechtse falangisten, Pierre Gemayel Camille Chamoen, zijn helemaal niet verschenen voor de bijeenkomst van het veiligheidscomité. De ambassadeurs van deze drie landen bij de Verenigde Naties hebben secreta- ris-generaal Kurt Waldheim gisteren op de’'hoogte gebracht van het initiatief van hun regeringen, zo is officieel in New York meegedeeld namens de drie landen. „Dit optreden duidt op het belang dat de drie regeringen hechten aan een spoedige oplossing van het probleem”, aldus de verklaring. Over de inhoud van het initiatief is niets bekendgemaakt. LONDEN. (Reuter) Een piloot van het „Palestijnse zelfmoordeskader” is gisteren om het leven gekomen toen zijn vliegtuig in Oeganda op een oefenvlucht verongelukte, zo heeft de Oegandese president Idi Amin, bekendgemaakt. Het ongeluk gebeurde tijdens een oefening met Oegandese zelfmoordpiloten. Israel heeft Syrië inmiddels beschul digd van een schending van het troepen- scheidingsakkoord, omdat het toeliet dat een Arabische guerrila-eenheid via de hoogten van Golan doordrong op Israë lisch grondgebied. De Israëliërs onder schepten het zeven man sterke comman do, toen het al tien kilometer op Israë lisch grondgebied was gevorderd. Bondskanselier Helmut Schmidt wordt in Peking begroet door vice-premier Teng Hsiao-Ping. STRAATSBURG. (ANP) Ondermij ning van de krijgstucht in woord, daad of geschrift zal niet langer door een krijgsraad maar door een burgerrechter moeten worden behandeld. Dit is de opvatting van de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens. U ziet, zo achterlijk waren ze nu ook weer niet. Ze waren er inmiddels ook achter gekomen dat het achteraf gezien geen aanbeveling verdiende de bewuste loze drenkeling op een ton te rollen of met een touw onder de armen of beide benen op te hangen! Ook hield men de lezers van de bekendmaking voor, dat van geen enkele drenkeling, behalve van hem wiens lichaam al duidelijk kenmer ken van bederf vertoonde, met zekerheid kon worden gezegd dat hij gestorven was. Als Zuid-Afrika deze toezeggingen doet, kan de regering op grond van de in- en uitvoerwet geen redenen aanvoe ren om het verlenen van een exportver gunning aan RSV te weigeren, zo wordt in Den Haag aangenomen. Het zal overigens nog geruime tijd duren alvorens Zuid-Afrika beslist aan welke bedrijven de bouw van de twee kerncentrales zal worden gegund. Vol gende maand sluit de inschrijvingster- mijn. RSV heeft op het project inge schreven in combinatie met Brown Bove- ri uit Zwitserland en het Amerikaanse General Electric Concern. Dit werd gisteren bij monde van de voorzitter van de commissie, mr. J. Fawcett, verklaard in een hoorzitting in Straatsburg voor het Europese Hof voor de rechten van de mens. Hij verwees daarbij naar artikel 147 van het Nederlandse wetboek van mili tair strafrecht, waarin gesteld wordt dat deze overtredingen in vredestijd bestraft kunnen worden met ten hoogste drie jaar en in oorlogstijd met ten hoogste tien jaar. Het punt kwam aan de orde tijdens de tweede dag van de hoorzitting van het Europese hof in de zaak van de vijf soldaten die Nederland ervan beschuldi gen in 1971 met hun berechting het Verdrag van de Rechten van de Mens te hebben geschonden. Het hof hield gistermiddag de moge lijkheid open, dat beide partijen nog eens gehoord zullen moeten worden al vorens men tot een uitspraak zal komen. Het is dan ook nog niet bekend wanneer de uitspraak zal volgen. Wel wilde het Hof weten of de kla gers prijs stellen op een schadevergoe ding. De Europese Commissie liet na mens de vijf soldaten weten dat zij nu niet om een schadevergoeding vragen, maar dat zij de mogelijkheid niet uit sluiten het wel tet doen, wanneer het Hof zou beslissen dat er inderdaad sprake is van een schending van het verdrag door Nederland. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. De regering zal voor lopig niet beslissen of het Rijn-Schelde- Verolme-concern (RSV) reactorvaten voor twee kerncentrales in Zuid-Afrika mag leveren. Dit zei minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) gisteren na afloop van een bijeenkomst van de vaste Tweede-Kamerconunissie voor buiten landse en economische zaken, waarbij ook minister Lubbers (Economische Za ken) aanwezig was. Het was de tweede keer dat beide commissies zich bezighielden met de mo- Dit is gisteravond in Marrakesj be kendgemaakt door de Marokkaanse mi nister van Voorlichting. De minister heeft ook gezegd, dat zijn regering niet van plan is om Algerije toe te staan aan de huidige onderhandelingen in Madrid over de toekomst van de Spaanse Sahara deel te nemen. EERSTELIJK: het BLAAZEN in het FONDAMENT (Den Aarsdarm), door middel van een Tabaks- of andere Pijp, of een Schede van een Mes, waarvan de punt is afgesneden, of van een Blaasbalg zelve, en hoe spoediger, sterker en aan houdender dit Blaazen geschiedt, hoe beter het ook althoos zal zijn. Indien men een brandende Tabakspijp of een zogenaamde TabakskHsteerpijp (bij Mon seigneur Steitz in de Runstraat te Am sterdam te bekomen) heeft, en dat men dus in plaats van enkele Lucht of Wind den warmen en prikkelenden Rook der brandende Tabak in het Ligchaam op kan blaazen, verdient zulks steeds den voor rang: Dit blaazen echter in 't algemeen, op de eene of andere der gemelde wijzen, behoort steeds het allereerste werk te zijn terwijl men inmiddels in de TWEEDE PLAATS, zoodra mogelijk, trachten moet het door en door nat, ja dikwijls reeds ijskoud en verkleumd. Ligchaam voorzichtiglijk droog en warm te maaken; ten welken einde wederom verscheidene gemakkelijke middelen meesttijds te vinden of te bekomen zijn; zooals bijvoorbeeld het warme Hembd en de Onderkleederen van een der Om standers, een of meer wolle Deekens voor ’t vuur gewarmd, warme Asch van Bak kers, Brouwers, Zout- of Zeepzieders of van andere Fabrieken, Warme Beesten vellen, vooral Schaapenvellen, ja einde lijk de warmte van een maatig vuur, of de koesterende natuurlijke warmte van twee gezonde warme Menschen, zich met den drenkeling te bed begeevende”. De Egyptische leider vroeg om onmid dellijk overleg om de Geneefse vredes conferentie voor het Midden-Oosten in de naaste toekomst weer bijeen te roe pen. Sadat vroeg de algemene vergade ring nog tijdens de huidige zitting een resolutie te aanvaarden, die zou voorzien in een gelijkwaardige vertegenwoordi ging van de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie (PLO) op de Geneefse vredescon ferentie. Egypte zal daartoe de resolutie indienen. gelijke leverantie door RSV van reactor vaten een opdracht waarmee 900 mil joen gulden is gemoeid aan Zuid- Afrika, dat twee kerncentrales wil bou wen. De linkse partijen zijn hiertegen gekant. Plaatsvervangend PPR-fractie- leider Coppes dreigde aanvankelijk zelfs met een kabinetscrisis als de regering RSV toestemming zou verlenen. Het bezoek van de Egyptische presi dent gisteren aan New York, waarvoor grootscheepse veiligheidsmaatregelen waren getroffen, heeft geen joodse de monstraties veroorzaakt. New York heeft meer joodse inwoners dan Tel Aviv. New Yorks eerste joodse burgemees ter, Abraham Beame, bleef bij zijn wei gering Sadat te ontmoeten. Zijn weige ring werd door president Ford betreurd. Ook de „New York Times” vond zijn houding niet juist. De 27-jarige Arthur Pouw uit Amstel veen en de 47-jarige Londenaar Harry Calleia werden mei dit jaar door een lagere rechtbank te Algiers ter dood veroordeeld wegens drugsmokkel op een wijze die „de morele gezondheid van het Algerijnse volk schaadt”. Het beroep was gericht tegen de toe passing van een nieuwe wet die op bepaalde vergrijpen tegen de wet op verdovende middelen de doodstraf stel de, met terugwerkende kracht tot okto ber vorig jaar. Calleia werd in december 1974 gearresteerd en Pouw in januari van dit jaar. In zijn toespraak hekelde Teng, ook hier zonder man en paard te noemen, tevens de slotverklaring van de Europe se veiligheidsconferentie te Helsinki. Volgens de Chinese vice-premier gaat het hier om een papier „dat zij (de supermogendheden) elk moment dat hun uitkomt als een vodje kunnen verscheu ren”. ratieverdrag), dat Nederland wel en Zuid-Afrika niet heeft ondertekend, zo bleek gisteren. Dit houdt in dat Zuid-Afrika moet toezeggen dat het splijtbare materiaal dat in de twee kerncentrales wordt ge produceerd, alleen voor vreedzame doel einden zal worden gebruikt en dat daarop controle mogelijk zal zijn door het Internationaal Atoom Agentschap in Wenen. Zuid-Afrika zou dezelfde voor waarden moeten stellen ingeval het de nucleaire splijtstof wil exporteren naar derde landen, die evenmin het non- proliferatieverdrag hebben ondertekend. Het is natuurlijk nooit leuk om een drenkeling te zijn, maar in de 18e eeuw was het helemaal niet aan te raden om in de gracht te vallen als je niet kon zwemmen. Dat maak ik tenminste op uit een door Pieter Meijer op 16 december 1767 gedrukte bekendmaking van de Be stierders der Maatschappij ter Behoude nis van Drenkelingen, die dinsdagavond op de „Amsterdamse” kunstveiling van Sotheby Mak van Waay voor het spot prijsje van 45 werd geveild. Ik sla de beloningen in dukaten die men kon ver dienen door een drenkeling te redden maar even over, om mij te beperken tot de praktische kant van de zaak. Hoe wek je de levensgeesten van een drenkeling weer op? Ik citeer: In de overbevolkte ziekenhuizen kampt men met tekorten aan bloed plasma en medicijnen. Schutters nemen ambulances en mobiele bloedbanken on der vuur. ATHENE. (Reuter) Een student heeft gisteren voor de rechtbank in Athene getuigd dat Griekse troepen en tanks in 1973 de technische hogeschool hadden bestormd, slechts enkele minu ten nadat ermee was ingestemd dat de 500 studenten die zich daar hadden gebarricadeerd, voldoende tijd zouden krijgen om het gebouw te verlaten. De student Constantinos Laliotis, zei dat de militairen een ultimatum waarbij de studenten een kwartier tijd zouden krijgen, hadden geschonden en dat in de bloedige incidenten die daarop volgden, 34 doden vielen en meer dan 1000 men sen gewond werden. Laliotis getuigde in het proces tegen oud-president George Papadopoulos en 32 anderen. Deze worden o.m. beschul digd van moord in verband met het gebeurde op de technische hogeschool. PEKING. (AFP) Vice-premier Teng Hsiao-Ping, derde man in de Chinese partyhiërachie, heeft bjj het banket ter ere van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt opnieuw een felle aan val gericht tegen de Sovjet-Unie. Zoals hij dat eerder deed, noemde Teng Mos kou niet met naam en toenaam, maar gebruikte hij de uitdrukking „offensieve supermogendheid”.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 3