rtocfevishal Minister zal situatie IJmuidense Velsen vissershaven gaan bestuderen Haven Auto contra NZH-bus nog van de zomer een grote opknapbeurt Gevonden Wens van woonwagenbewoners door B en W ingewilligd t n Openstelling winkels in De IJmuider Courant Wat je noemt een toffe krant Nog weinig animo voor z: o d „65plus-pas” PEN-centrale krijgt Ongeval in hal van „Edivo” voorwerpen i te I iBife WO 5 NIET MEER AF VAN ZATERDAGS SLUITEN Kosten bedragen ruim een ton MEER GROND VOOR NIEUW SUB-CENTRUM 1 V NIEUWS UIT STAD EN STREEK 197 5 DONDERDAG 3 0 OKTOBER te IIJ S. F Verbouwing BURGERLIJKE STAND VELSEN z j te wte? te/ ft I te. -te /W (Van een onzer verslaggevers) ie v- n- de (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) /en Naam Adres (aankruisen wat u wenst) 1 1 1 •ties, en Arthur Guinness Verwierf in 1759 een kleine brouwerij bij de Sint James poort aan de westwal van het oude gedeelte van Dublin. Hij was een man met zelfvertrouwen want hij tekende toen een erfpacht van maar liefst 9000 jaar. Sedert geruimte tijd beschouwen de diamantzoekers in Sierra Leone Guinness als een essentieel onderdeel van hun uitrusting. Mocht er twijfel bestaan of een bepaald gesteente al of niet een diamant is. laat men deze in een glas Guinness vallen: schittert het gesteente door de drank heen, dan is het beslist een onver valste diamant. In 1961 hebben enkele duikers in Melbourne Australië Guinness opgehaald uit het wrak van de „Victoria Tower” die schipbreuk leed in 1869. De duikers vonden het 92 jaar oude bier volkomen drinkbaar en het had zelfs nog steeds het beroemde Guinness manchet. Dit markante bier drinkt u in Degenen, die straks, als het centrum klaar is, toch hun wagen buiten de poort VELSEN. De gemeente Velsen wil nog voor de feestelijkheden rond het 100- jarig Noordzeekanaai volop draaien de oude PEN-centrale aan de Kanaalstraat een „face-lifting” geven. De PEN-centrale zal gebruikt worden als onderkomen voor een grootse expositie over 100 jaar Noordzeekanaai in mei, juni en juli en zal daarom aan de buitenzijde aanzienlijk opgeknapt worden. Die opknapbeurt was toch al nodig, omdat de gemeente plannen aan het voorbereiden is om de PEN-centrale weer als trefpunt en onderkomen voor jeugdwerk en verenigingsleven een plaats in IJmuiden te geven. Bent hier ook pas komen wonen, maar komt de IJmuider Courant nog niet bij u thuis? Maak die fout dan snel goed. Vul nu deze bon in en U krijgt de IJmuider Courant 14 dagen lang gratis thuis! café „DE HALVE MAAN” Hagelingerweg 36 Santpoort ni- tee rd. ran en- id- *en ne- ian den yi” n- >r- te ie- ?n. iet we it- ïen :an Wat er inwendig aan het gebouw ver timmerd moet worden, hangt voor een groot deel af van de wensen en verlan gens van de verschillende groepen, die er hun onderkomen hebben of kunnen krijgen. Daarom 'zal op 18 november een vergadering met alle betrokkenen en kandidaten gehouden worden, zoals Wit te Têjater, Hauser Orkater, aquarium- vereniging, filmhuis, enzovoort. De ge meente speelt met de gedachte om in de grote kelder een botenberging te maken voor zeeverkenners, reddingsbrigade en visserij school. Een groot deel van de interne verbouwing zal echter moeten wachten tot na de tentoonstelling over 100-jaar Noordzeekanaai. overige bewoners de achterban zoals men dat heden ten dage noemt wa ren van oordeel, dat het nieuwe centrum één lange straat moest worden met vol doende ruimte voor de grote wagens met daarbij een schuurtje en een toilet met doucheruimte. En daarvoor zouden dan 11.400 vierkante meter grond be schikbaar moeten zijn- VELSEN. —’Bevallen: J. C. de Jonge- Müller, d., Santpoort, A. R. T. Dijkhui- zen-de Lang, d., IJmuiden, B. Dexel- Petty, d., Velsen-Zuid, J. Bouhof-van ’t Wout, z., IJmuiden, A. Geels-Dijkhuizen, d., IJmuiden, A. J. M. Groeneveld-van Vliet, z., Santpoort, C. M. E. Beute- Bestebeur, z., Santpoort, T. Barg-Kleij- wegt, d., IJmuiden. Overleden: A. van der Lugt, 69 jr., echtgenoot van G. Smakman, IJmuiden; A. E. van Dijk, 75 jr., weduwe van A. Planting, Driehuis. e ge- 'ember jatiën- irts op dat de t wor- giste- e wij- g Art- t Ver- neerzetten, zullen worden verwijderd. De bewoners van het huidige kamp zijn te dien aanzien dezelfde mening toege daan als het college van B. en W. Daarom dat nu is besloten gehoor te geven aan de wens van de woonwagen bewoners. Het nieuwe centrum wordt meer dan 190 meter lang, zestig meter breed en zal het aanzien krijgen van een twintig meter brede straat met aan weerszijden de woonwagens en daarach ter de schuurtjes en de toilet- en dou- cheaccommodatie. VELSEN. Krachtens de Winkelslui tingswet is het de winkeliers geoorloofd hun zaken in de perioden van 29 no vember tot en met 4 december en van 20 tot en met 23 december tot 21 uur geopend te houden. Daarbij is het de gemeenteraad ter plaatse nog mogelijk gemaakt het sluitingsuur in eerstge noemde periode tot 22 uur te verlengen. De kosten van de opknapbeurt zullen meer dan een ton bedragen. Daarvoor wordt dan schilderwerk verricht, de muur langs het kanaal en de daar staande bijgebouwen gesloopt en wordt het gebouw „aangekleed” met groen en bestrating eromheen. Ook inwendig zal het een en ander moeten gebeuren. VELSEN Burgemeester en wet houders hebben ingestemd met het ver zoek van de woonwagenbwoners om een groter terrein beschikbaar te stellen voor het nieuwe permanente subcentrum dat op de plaats van het huidige cen trum zal moeten komen. Aanvankelijk was de werkgroep uit het bestuur van het Regionaal Orgaan met daarin vier bewoners van het woonwagencentrum, akkoord gegaan met een plan dat voor zag in een nieuw centrum dat zou worden aangelegd op een terrein van negenduizend vierkante meter. Maar de heeft met de minister al deze punten doorgesproken en er onder meer op gewezen, dat de controle op de quotering in IJmuiden wel eens veel beter en dus scherper zou kunnen zijn dan elders; met alle gevolgen van dien voor de IJmuidense haven. Een andere zaak wel ke de minister onder ogen werd ge bracht is de mogelijkheid, dat men meer en meer in de Golf van Biscaye gaat vissen en de vis dan lost in Franse havens, hetgeen ook niet zo’n gelukkige zaak is voor IJmuiden. Van de kant van het rrtinisterie werd er op gewezen, dat in IJmuiden de zaak zaterdags dicht is. Het antwoord van de burgemeester was, dat andere vissers plaatsen dat ook eigenlijk zouden moe ten doen. In IJmuiden wil men niet de klok terugdraaien. Voor de huidige toe stand van zaterdags geen veiling is te lang gevochten. Hij betreurde het echter wel, dat de vakbonden in deze niet pal staan en het werken op zaterdag in andere vissersplaatsen wel toestaan. De gemeente Velsen kan niet hebben dat de visserij uit IJmuiden vertrekt. Het betekent een wezenlijk stuk werk gelegenheid hier. Daarom het verzoek aan de minister dit alles te willen bestu deren. De gemeente zat echter met het pro bleem, dat m de directe nabijheid van het centrum ook een nieuwe biologische waterzuiveringsinstallatie moest worden gebouwd. Hij heeft deze toezegging gedaan naar aanleiding van een bezoek dat hem werd gebracht door burgemeester drs. J. Reehorst, in gezelschap van wethouder H. vander Werff en de heer Koudhoofd, ambtenaar economische zaken van Vel sen. Eerder al had burgemeester Reehorst een informatief gesprek gevoerd met minister Westerterp, omdat de havens vallen onder Verkeer en Waterstaat en de bemoeienissen van minister Van der Stee „op zee” liggen. Reden van deze contacten met de ministers was de situ atie van de IJmuidense haven, waarover het gemeentebestuur zich zorgen maakt. Vooral door de flinke teruggang van de vis-aanvoer. In IJmuiden zijn 3200 men sen direct of indirect betrokken bij de visserij en de haven. Daarnaast werd in 1960 veertig percent van de Nederlandse hoeveelheid vis in IJmuiden aangevoerd. Vorig jaar bedroeg dit percentage 26 percent. In 1965 waren er rond de 4000 mensen rond de visserij en de haven werkzaam. Dit aantal is door allerlei oorzaken, zoals de verminderde vis-aan voer en ook door de mechanisatie van een en ander, nu sterk teruggelopen. Afgezien van het feit, dat Hoogovens op dit moment toch geen personeel meer aanneemt zou men bij werkloosheid rond de havendeze mensen toch niet of zeer moeilijk de fabriek in krijgen. Met deze feiten gewapend is een Vel- sense deputatie van het gemeentebestuur naar de minister getogen. Eerder al was deze kwestie aangekaart met de minister van verkeer en waterstaat, „maar er kwam niet veel beweging in”, aldus burgemeester Reehorst, die daarom zelf maar eens naar het ministerie is gegaan. Ook al omdat hij niet wenst te zien, dat de IJmuidense haven het slachtoffer zou worden van de concurrentiestrijd. Hij Daarop zal dan plaats zijn voor 45 wagens. Binnenkort zullen dus 45 fami lies bericht krijgen, dat voor hen een plaats op het centrum zal worden aan gewezen. Op dit ogenblik staan er meer dan 45 wagens. De anderen zullen dus moeten verdwijnen, aldus burgemeester en wethouders. Op het nieuwe centrum zal ook geen plaats zijn voor passanten. VELSEN. In de gemeente Velsen zijn op dit moment 800 passen voor „vijfenzesitig-plussers” uitgegeven. In to taal bevinden zich in deze gemeente zevenduizend bejaarden en daarvan haalt volgens de gegevens van CRM zeventig percent zo’n „65-plus”- pas. Dat zou voor Velsen dus betekenen, dat er nog 4200 van deze „passen” afge haald zouden moeten worden. IJMUIDEN. Dinsdag gearriveerd: Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Hai, Bremen; Export Freedom, New York; Bavaria, Bremerhaven; Dart, Londen; Concordia. Soerneaess; North Shore, Ips wich; Grille, Emden; Erik, Emden; Ata- lante, New York; Jemrix, Whitby, IJ muiden; Fridel, Kingslynn, IJmuiden; Douwe-S, Leeuwarden, IJmuiden; Tor Anglia, Gothenburg. Dinsdag vertrokken: Krusevac, New York; Lady Theresa, Cont. Plat; Hami- nella, La Palice; Vita Nova, Antwerpen, Westzaan; Teutonia, Kopenhagen; Saas Grund, R.dam; Faience, Londen; Schel- deborg. Delfzijl; Irina, Delfzijl, Bever wijk; Pluto, Lerwick; Prlnsenborg, Delf zijl, Beverwijk; Gulf Fleet-7, Cont. Plat; Wega, Sharpness, IJmuiden; Impala, Ips wich; Marian Dancoast, Skoga, Bever- ,wijk; Eileen-M, Gent; Ludwig, Bremen; Atrevida, Hamburg; Styrso, Helsinki; Sea Setter, Cont. Plat; Tegelerplate, Bil bao; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Steinbuk, Bergen; Rijnborg, Delfzijl; Ex port Freedom, Felixtowe; Ochokov, Black Sen. Woensdag gearriveerd: Maria Graebe, Harmina, Zaandam; Jaco, Leeuwarden, IJmuiden; Torsten, Southampton, Zaan dam; Vaterland, Antwerpen, IJmuiden; Vestliefrikk, Noordzee, IJmuiden; Mar coni, Kingslynn, IJmuiden; Ingeren, Charleston; Albert Alario, Noordzee; Pa ris Periot, Noordzee; Alpro, Antwerpen, IJmuiden; Gulf Chellinger, Noordzee; Nai Carolina, Itea, IJmuiden; Breehelle, Antwerpen; Autoroute, Midlesborough; Schachevbriag, Ceuta; Patricia, Hull; Talsy, Ventspils; Bothnia, Dockstra; Inge Mayh, Kolding; Weis, Bremen; Venus, Tananger; Tor Finlandia, Gothenburg; Sierre-Verde, Le Havre; Berby, Oslof- jord; Essi Kristine, Pepel, IJmuiden. Woensdag vertrokken: Krinstina, Zaandam, Stettin; Viking Sigvald, Bos ton; Lang Koeas, Bremerhaven; Altair, Rotterdam; Bulken liner, Thense; Gooi land, Recife; Lindinger Jade, Hull; Jem rix, IJmuiden, Whitby; Erik, Brake; Grille, Emden; British Merlin, Rotter dam; Hai, Bremen; Isle of Harris, IJ muiden, Gent; Tor Anglia, Gothenburg; Petrolina 1, Noordzee; Hai, Bremen; Roerdomp, IJmuiden, Poole; Fiducia 2, IJmuiden, Londonderry; Alpro,IJmui den, Noordzee; Maasborg, Delfzijl; Ligo- vo, Le Havre; Waterland, IJmuiden, Rotterdam; Sommen, Zaandam, Boston; Autoroute, Immingham; Wischahafen, Duitsland, Kopenhagen; Torsten, Zaan dam, Southampton; Libra, Boston; Con cordia, Delfzijl; Kent Shore, IJmuiden, Cont Plat; Dart, Londen; Douwe S, IJ muiden, IJstad; Fridel, IJmuiden, Whit by. Donderdag gearriveerd: Sirina, Ham merfell; Ribin 3, Cont Plat; Thara, Kir kenes; Arcandian Victori, Cont Plat, Mastadon, Den Helder; Wilwaa, Swansea; Shokoku Geitr, Reecife; Gulfleet 7, Cont. Plat. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bij „Edivo” aan Strandweg heeft vanmorgen tegen negen uur een ernstig bedrijfsongeval plaats gehad, als gevolg waarvan een 37-jarige medewerkster met een ernstige been wond in het Zeewegziekenhuis moest worden opgenomen. Het vrouwelijke personeelslid liep op een bepaald ogeblik achter een vorkheftruck om, op het moment dat de bestuurder achteruit schakelde en ging rijden. Hij botste tegen haar aan en reed over een van de benen. Door haar kreet van schrik en pijn raakte de heftruck bestuurder der mate overstuur, dat hij weer vooruit schakelde en voor de tweede maal over het been reed. Ernstig gewond is de dame door de Ongevallendiénst naar het Zeewegziekenhuis vervoerd. De visserij mag niet voor IJmuiden ver loren gaan. Daarom een verzoek van het gemeentebestuur om de situatie hier te bestuderen en maatregelen te willen nemen. VELSEN. In het tijdvak van 18 oktober tot en met 24 oktober 1975 werden de volgende voorwerpen als ge vonden aangegeven: etui met 2 sleutels, hockeystick, paar herenhandschoenen, gouden munt, tas met zwemgoed, paar herenhandschoenen, sporttas, sterren beeld (steenbok), herenpolshorloge, hond, tas met kinderspeelgoed, parapluihoes, sjaal, paar rolschaatsen, 2 bankbiljetten, blokfluit in foudraal, bril in koker, au toped, damesportemonnee, kinderringetje met steentje, 2 sleutels aan veter, hond je, jack, speelgoedaap, 2 Lipssleutels, pet, spijkertas inh. regenbroek, trainings) ack, plastic zak ihh. herenhandschoenen. Inlichtingen betreffende deze gevon den voorwerpen zijn te verkrijgen dage lijks aan het hoofdbureau van politie. De gedeponeerde voorwerpen zijn daar te verkrijgen elke dinsdag en’ vrijdag van 16.30 uur tot 17.30 uur. VS' tl ••En daar zat je dan als kersverse import't Was voor mijn vrouw en voor mij eerst 'echt wel even wennen. Voor de kinderen niet. Die waren hier meteen thuis. Nou moet ik toegeven dat we in het begin een domme fout hebben gemaakt. We hebben ons niet meteen geabonneerd op de IJmuider Courant. Nü pas weet ik wat er in deze streek allemaal "te koop” is. Die krant kun je hier echt niet missen, geen dag! Want in de IJmuider Courant lees je naast het wereldnieuws massa's streeknieuws, stadsnieuws, enzovoort, enzovoort. En ik ben weer aan sport gaan doen op de koop toe! Die wekelijkse 1 IJmuider Courant SPORTIEF bijlage wees mij "mijn vereniging”. 1 Wx te'W V Inmiddels ontving het Velsense college van B. en W. van het contactorgaan „Detailhandel Velsen” het verzoek om de winkels in deze gemeente van 29 no vember tot en met 4 december tot 21.30 uur geopend te mogen houden. Zoals gebruikelijk zullen de zaken op deze dagen van 18 tot 19 uur voor het publiek zijn gesloten. Aan een avond openstelling op de zaterdagen 29 novem ber en 20 december bestaat volgens het contactorgaan geen behoefte, zodat in plaats daarvan wordt verzocht de ope ningstijden op vrijdag 28 november en vrijdag 19 december te verlengen tot respectievelijk 21.30 en 21 uur. B. en W. hebben geen bezwaar dit verzoek van het contactorgaan in te willigen, zodat de gemeenteraad van Velsen wordt voorgesteld het sluitings- tijdstip voor de winkels 'en Straathandel van 1 tot en met 4 december te bepalen op 21.30 uur. Maar daarnaast beseften burgemeester en wethouders, dat wanneer iets voor langere tijd moet worden aangelegd, zo als in dit geval het woonwagencentrum men dat ook moet doen volgens de huidige te stellen eisen voor ruimte en voorzieningen. Bovendien waren zij van oordeel, dat gezien de huidige technische mogelijkheden het bouwen van een zui veringsinstallatie op een kleiner terrein dan was voorzien, óók moet kunnen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdag- markt werd aangevoerd: 470 kg. tong; 18 kisten tarbot en griet; 779 kisten kabel jauw; 3 kisten schelvis; 299 kisten wij ting; 236 kisten schol; 79 kisten schar; 16 kisten makreel; 11 kisten pilchards en 31 kisten diversen. Prijsen in guldens. Per 1 kg.: Grote tong 11,80-110,78; grootmiddel tongl3,30; kleinmiddel tong 10,60-10,23; tong één 8,99-8,19; tong twee 7,80-7,11; tarbot 18,71-10,59. Per 40 kg.: Kabeljauw één 116-94; kabeljauw twee 134-100; kabeljauw drie 114-92; kabeljauw vier 116-86; kabel jauw vijf 62-44; schelvis vier 96; schol één 92-62 ;schol twee 90-67; schol drie 92-64; scholvier 78-54; wijting drie 50- 35; makreel één 57; makreel twee 50-42; tarbot 350-144; griet 143-104; schar 60- 26; pilchards 23. De besommingen waren: KW 24 ƒ15.900, VD 19 7.600,VD 25 ƒ1.000, UK 208 en UK 236 21.000, UK 17 en UK 56 ƒ14.700, UK 107 en UK 200 f2.000, UK 135 en UK 145 ƒ5.500, KW33 en KW 180 ƒ5.300. als maandabonnee a 12,35 als kwartaalabonnee a ƒ35,45 Deze bon in een open envelop, zonder postzegel, sturen naar Damiate Pers B.V.. Antwoordnummer 416, Haarlem IJMUIDEN. Minister A. P. J. M. M. van der Stee van Landbouw en Visserij Treeft de toezegging gedaan samen met zijn collega van Verkeer en Waterstaat, minister T. Westerterp een inventari- sedende studie te zullen maken over de voorwaarden welke gelden in de visse- rijhavens, ook al bezien tegen de achter grond van de concurrentie, met daarbij de vraag of een staatsbedrijf moet rea geren in bepaalde gevallen. In die studie dient dan ook te worden opgenomen een onderzoek naar een eventuele stabilise ring van de prijssituatie. Dit laatste om de visserij in staat te stellen de huidige (waarschijnlijk tijdelijke) periode te overbruggen. IJMUIDEN. Omstreeks acht uur woensdagavond had op de hoek van de Rondweg en de Strandweg een aanrij ding plaats tussen een Volkswagen, be stuurd door een 33-jarige inwoonster van Velsen en een autobus van de NZH. De dame had een wond aan een knie opgelopen, haar mede-inzittende, een 44- jarige Velsenaar kwam er met een hechtwond aan het voorhoofd af. Woonplaats: 11$ wil de IJmuider Courant graag 14 dagen gratis thuis ontvangen. Daarna kunt u H mij noteren -- -■

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 5