Dr. A. A. Thiadens nam afscheid Herenhoeden van Rijks Geologische Dienst petten Politie ontdekt gestolen auto’s AaBe Opnieuw juridische zege van Beverwijk op Metro Aktuele mode-tip RGD publiceert geologische kaarten Urker vissers weer terug van reis Canadese kustwateren Pantalons GROTE MANNEN- MATEN lammerts herenmode mTss Letts DAMES! BREESTRAAT 145 Beverwijk SUEDE-, NAPPA - en VACHTKLEDING PRAGENTA 1 Kort IJmondnieuws Co 13 V R IJ D A G 3 1 OKTOBER 1975 NIEUWS UIT STAD EN STREEK Loods aan boord 369 Benoemd tot ridder in Orde van Nederlandse Leeuw Noord-kettingnet GERECHTSHOF WIJST MEUBELMARKT TERECHT (Van een onzer verslaggevers) Vóór bouw van kas was agrarische bestemming al verwezenlijkt WIELERINSTUIF KENNEMERLAND Pannebier bij de RUIJTER.... hoogtepunt in onze enorme verbouwing. BEVERWIJK. Metro Meubel- markt uit Haarlem heeft opnieuw de juridische overwinning aan de gemeente Beverwijk moeten laten. Zoals wij gisteren al meldden be krachtigde het Amsterdamse Ge rechtshof het vonnis van de Haar lemse rechtbank, dat bepaalde dat Metro Meubelmarkt werd verboden meubelen te verkopen in de voor malige bloemenkas van de firma Van Bragt aan de Bankenlaan. DE RUIJTER MARKTPLEIN naast de grote bouwschutting. Fietser door auto bij oversteken geschept Daar maken we ’n hoogtepunt van in onze VERBOUWINGS VERKOOP. Wat dat betekent? Snel gaan kijken, niet bang zijn voor wat stapels stenen, steigers en bouwschuttingen, maar snel Uw slag slaan in die allermooiste meubelen en slaapkamers voor ongelooflijke lage prijzen Joppers 89.50 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) in platte bontsoorten hebben wij slankmakers tot maat 52 men f 775,-; 975,-; 1175,- enz. vertrouwd en solide adres (sinds 1929) (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) hatters since 1896 (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) “Si (ADVERTENTIE) Dames- en herenmaten (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) HERENMODE unie KRUISWEG 72 - HAARLEM gewenst met zijn onderscheiding. Links mevrouw Thiadens. Zijlstraat 29 Tel. 310766 Raaks 34 Tel. 310685 Laat uw bontmantel nu cleanen (reinigen). Hij wordt weer glanzend nieuw! En gaat veel langer mee! U denkt aan een nieuwe bontmantel? IJmuiden - Telefoon 1 23 48 Lange Nieuwstraat hoek Marktplein bijdetijdse modellen. Kleuren: grijs-blauw-camel-groen Geen Spreekuur. In verband met het behandelen van de begroting voor 1976 zullen de leden van het Velsense college van B en W van maandag 3 tot en met vrijdag 7 november geen spreek uur houden. IJMUIDEN. Begin deze week zijn twee visserschepen uit Urk na een expe rimentele reis naar Canada in Nederland teruggekeerd. Het waren de UK 41 on der schipper P. Kramer en de UK 144 onder schipper H. van de Berg De beide schepen hebben 71 dagen gevist en heb ben daarbij aanzienlijk meer dan het vereiste quantum vis gevangen. ontstaan. Thiadens plaats in gemaakt. Dr. A. A. Thiadens wordt door commis saris der koningin Kranenburg geluk- De Haarlemse rechtbank was van me ning, dat de agrarische bestemming van de bloemenkas was gerealiseerd en dat Metro ten onrechte- meubelen in de kas showde en verkocht. Het Gerechtshof te Amsterdam ging in deze volledig met de Haarlemse recht bank mee en verwierp het hoger beroep, dat de Metro Meubelmarkt tegen het Haarlemse vonnis had ingediend. Metro Meubelmarkt stelde zich op het stand- aan een LANGE NIEUWSTRAAT 185 NOORD ARCADE-tel. 13899. Telefoon 02510 - 28075 (wij hebben geen filialen) Haarlem ook voor reparatie De grootste speciaalzaak in NAPPA en SUEDE KLEDING Speciale aanbieding LANGE NAPPA MANTELS Maar dan ook de échte! Kijk voor u koopt bij IJmuiden, Kennemerlaan 36 Tel. 02550-14453 s IJMUIDEN. Op de kruising Lange Nieuwstraat en Velserduinweg is don derdag tegen twaalf uur een 68-jarige fietser uit Velsen gewond geraakt, toen hij door een auto werd geschept. De man stak met zijn fiets de Lange Nieuw straat over, waar e€n juist passerende automobilist hem niet kon ontwijken. Met hoofdwonden is de man naar hett Zeewegziekenhuis overgebracht. De netten die de Nederlandse vissers gebruikten, bleken in de aanloopperiode niet de vangst op te leveren, die men ervan verwachten kon. Daarop is men overgegaan op kettingnetten en al spoe dig bleek, dat het Noord-kettingnet het meeste resultaat opleverde. Het vereiste kettingnet is speciaal uit Nederland overgevlogen evenals een kettingnetex- pert. Van de zijde van het ministerie is de subsidie, die voor deze experimentele reis verleend is voor de beide schepen wat verhoogd. Aanvankelijk zou men met vier schepen gaan, maar twee wer- Metro Meubelmarkt werd door het Ge rechtshof terecht gewezen, toen het Hof inging op de uitspraak van Metro, dat. als Beverwijk een tuinsupermarkt de Bankenlaan gedoogde, men uit Vooral de UK 144 is er financieel op deze reis bijzonder goed uitgesprongen. Na aanvankelijke aanloopmoeilijkheden had men goede visgronden gevonden en daar is men blijven vissen. De UK 41 heeft financieel wat minder resultaat opgeleverd, maar dit schip is voor het experiment van groter belang geweest, omdat men meermalen op zoek naar nieuwe visgronden langs de Canadese kust is gegaan. Op de beide schepen is uitsluitend op platvis gevist. Er was een contract afge sloten met een Canadees visfileerbedrijf voor een vaste prijs per kilogram vis, zoals dat in Canada de gewoonte is. Een visafslag kent men in Canada niet, hoe wel dit voor de vissers een aanzienlijk gunstiger systeem is. den op het laatste moment teruggetrok ken. Voor twee schepen waren de kosten echter beduidend hoger dan voor sier, vandaar de hogere subsidie. Het Gerechtshof meent, dat de wetge ver er vanuit is gegaan, dat de op 1 aug. 1965 bestaande uitbreidingsplannen hun geldigheid behouden, totdat zij met de Wet op de Ruimtelijke Ordening in over eenstemming zijn gebracht. Die bepaling betekent niet, dat het plan z’n geldigheid verliest. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben die betreffende termijn van tien jaar niet gesteld en nu kan dus in het midden blijven wat de gevolgen van het niet nakomen van de bepaling kunnen zijn, aldus het Hof die hierover dus geen uitspraak doet. De broek die je aangehad moet hebben, dan wil je (als vrouw) geen ander meer. Ga maar passen bij: Allerzielen op „Duinhof”. Ter gele genheid van Allerzielen zal zondag 2 november door de drie katholieke paro chies uit Velsen op de begraafplaats „Duinhof” een gebedsdienst worden ge houden. Medewerking verleent het ka tholiek gemengd koor uit IJmuiden, on der leiding van de heer J. van Kaam en er is verder een korte predikatie van pater Ant. Freriks msc. De dienst begint om 14 uur en na afloop kunnen graven worden bezocht. HAARLEM. Bij zijn afscheid als directeur van de Rijks Geologische Dienst is dr. A. A. Thiadens benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dit werd donderdagmiddag in het Haarlemse Concertgebouw bekend gemaakt door de commissaris van de koningin, mr. F. J. Kranenburg. Hij verzocht mevrouw Thiadens assistentie te verlenen bij het opspelden van de ver sierselen. Metro Meubelmarkt klaagde ook over het politie-optreden, toen april vorig jaar onder politie-dwang de meubelen uit de bloemenkas werden verwijderd. Het Gerechtshof stelde in het vonnis, dat het politie-optreden aan de wettelijke eisen heeft voldaan. Een volgende grief van Metro, dat de- bloemenkas nooit die constructie heeft gekregen als indertijd de tekening voorschreef, verwerpt het Hof eveneens. ..Er is een kas gebouwd, die geheel of nagenoeg dezelfde construc tie heeft als de bij de vergunning beho rende tekening. Dat de kas niet is ge-' schikt voor bloemenkas anders dan na een ingrijpende en kostbare verbouwing, doet volgens het Gerechtshof aan de (agrarische) bestemming niets af. nu niet is gesteld of gebleken, dat een kas, ge bouwd volgens de tekening, ongeschikt is om als bloemenkas te worden inge richt of gebruikt. De gemeente Beverwijk was gisteren niet vertegenwoordigd, toen de president van het Hof de uitspraak van het Hof bekend maakte. De heer H. Goedhart van Metro Meubelmarkt en Max van Bragt zouden in contact treden met de Haagse advocaat Van der Plas om te bezien of men tegen het vonnis van het Amster damse Gerechtshof in cassatie zou gaan. Dr. Thiadens, die vanaf 1 juni 1946 een directeursfunctie vervulde binnen de Geologische Dienst, wordt opgevolgd door ir. B. P. Hageman. Deze was reeds waarnemend directeur van de dienst. De beide Urker visserschepen zijn door de IJmuider zeeloods eerste klas C. Blokland overgevaren. De 44-jarige loods moest op de reis als eis van de verzeke ring en omwille van de navigatie op zee. Voor deze reis moest hij bij het Loods wezen onbetaald verlof opnemen. De reis heen is voorspoedig verlopen, al moest op de Azoren van bijna alle daar gelegen vissersschepen brandstof gekocht worden, omdat men op het eiland, waar men aanliep, njiet kon bunkeren. De terugreis is met wat meer proble men gepaard gegaan. Door slecht weer De Ruyter's jeansHwsê Lange Nieuwstraat 185, IJmuiden, Noordarcade, tel. 13899 beginsel van behoorlijk bestuur ook een meubelmarkt moet toestaan. „Daarlaten de of Metro met deze uitspraak niet bui ten de door haar bij de formulering van haar appelgrieven getrokken grenzen treedt, verwerpt het Hof dit betoog. Niets belet de gemeente tegen de Metro op te treden nu het gebruik van de bloe menkas als meubelshowroom strijdig is met de bestemming. De gemeente Bever wijk heeft dat gebruik nimmer goedge keurd of gedoogd. Integendeel, men maakte altijd de bezwaren tijdig en op niet mis te verstane wijze kenbaar”, al dus het Hof. Mr. Kranenburg wees nog op de ver dienste die dr. Thiadens heeft gehad op het gebied van de historie: hij deed veel om te weten te komen hoe ons land is De commissaris zei, dat dr. een dienst achterlaat, die zijn onze samenleving heeft waar- die tegen een stootje kunnen Kindermaten 8-16 jr. vanaf 66.- „De Vuist”. In het bekende televi- sie-programma „Voor de vuist weg” van Willem Duys zullen hedenavond ook de heren H. en C. van Lieren uit Velsen- Noord op de beeldbuis verschijnen. Het zijn populaire leden van de sportvereni ging „K.I.C.” en zij komen op de buis in gezelschap van andere identieke tweelin gen. Vernieling. Van een geparkeerde auto in de Scheldestraat te IJmuiden zijn in de nacht van woensdag op donderdag de ruitewissers, de antenne en een portier raam vernield. Uit de wagen werd niets meegenomen. punt, dat de agrarische bestemming van de grond nooit is verwezenlijkt. In het gisteren door de president van het Gerechtshof, mr. Dozy, uitgesproken vonnis, meldt het Hof, dat de grond zo danig is gericht of daarop werd gebouwd, dat die grond aan de Bankenlaan over eenkomstig de daaraan gegeven bestem ming kan worden gebruikt. Voorts wijst het Hof erop, dat van 1963 tot 1968. toen Van Bragt aan de Bankenlaan de bloe menkas bouwde, op het bewuste stukje grond bloembollen zijn gekweekt. ,,Dit betekent ook, dat de door het bestem- mingplan „Westelijk Beverwijk” aan het terrein gegeven agrarische bestemming reeds vóór de oprichting van het bouw werk (de kas) was verwezenlijkt. De advocaat van Metro Meubelmarkt. mr. J. van der Plas, had een paar weken geleden voor het Hof verklaard, dat het bestemmingsplan ingevolge artikel 36. eerste lid van de Woningwet 1901, voor ten hoogste tien jaar kon wordt vast gesteld. De gemeente liet deze termijn verstrijken, zonder het plan te herzien, aldus Van der Plas. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De rennersclub Ken- nemerland gaat de komende winter ie dere zaterdagmorgen in de kantine op het sportpark een jeugdinstuif houden. De instuif duurt van half tien tot twaalf uur. Het bestuur en de jeugdleiders vinden, dat het ook z’n nut kan hebben als er af en toe met de ouders van de jonge wielrenners wordt gesproken. Deze bijeenkomst wordt gehouden op maan dag 24 november, eveneens in de kanti ne. VELSEN. Het onderzoek naar de bende autodieven m de Umond, ’ie zich voornamelijk richtte op auto’s m de prijsklasse tussen 30 en 50 mille, gaat onverminderd voort. De politie heeft donderdag twee gestolen auto’s aange troffen, een in de gemeente Velsen en een daarbuiten. Volgens de politie is het niet uitgesloten, dat er nog meer gesto len auto’s ontdekt zullen worden. en vervoersperikelen arriveerde loods Blokland ruim twee weken geleden een dag later bij de schepen dan gepland was. Bij controle van het kampas bleek dit een afwijking van 23 graden te geven. Bij de correctie werd een fout in de tabellen gemaakt, waardoor de loods er na tweeënhalve dag achter kwam, dat nog 8 graden uit de koers zat. HAARLEM. Tijdens de afscheids bijeenkomst van dr. A. A. Thiadens, directeur van de Rijks Geologische Dienst, is donderdag een atlas met geo logische overzichtskaarten van Neder land in schaal 1:600.000 gepresenteerd. Deze bestaat uit een vijftal kaarten en een uitgebreide toelichting. Nieuw is de overzichtskaart toegepaste geologie. Deze geeft informatie over het voorkomen van oppervlaktedelfstoffen en bevat gegevens over de toestand van de ondergrond in verband met funderin gen en andere civiel-technische werken. Ook het Nederlands deel van het conti nentaal plat, dus een stuk bodem van de Noordzee, is geologisch in kaart ge bracht. De andere vier kaarten zijn: een over zichtskaart, een blad met geologische overzichtsprofielen door Nederland, een kaart met glaciale verschijnselen gedu rende het Saalien en een kaart met ondiepe breuken en bovenkant van de Formatie van Maassluis. Bij de tot standkoming van de kaarten heeft men dankbaar gebruik gemaakt van de bo ringen naar gas en olie, voor zover de gegevens daarvan niet geheim waren. Hiervóór had directeur-generaal Wansink voor energievoorziening, die de verhinderde minister Lubbers ver ving, toegesproken. Hij vond dat Thiadens niet zo in het beeld past dat het grote publiek heeft van een geoloog: de man in de woestijn met een grote baard. „Thiadens”, zei hij, „je bent keu rig gekleed, een beminnelijk mens en eerr goed spreker”. De scheidend direc teur, die na het gymnasium de geolo- giestudie volgde en na een dienstverband in Indië in februari 1941 ging werken bij de steenkoolmijnen, was vooral bekend door zijn inspanningen de geologische kennis praktisch toe te passen. Hij bracht een nauwe samenwerking tussen geolo gen en ingenieurs op gang en vertegen woordigde ons land vele malen in het buitenland. Onder zijn leiding werd een groot aantal publicaties tot stand ge bracht. Uitdrukkelijk onderstreepte de heer Wansink, dat de slechte huisvesting niet de schuld was van de directeur. Deze heeft altijd geijverd voor een beter onderkomen. Bovendien begaven de tijdmeters aan boord van beide schepen het na een dag en halverwege de reis verloor men de „log” ook nog. Twee dagen voordat men bij de Azoren aankwam, kwam men in een orkaan terecht, maar daarin hebben de schepen zich prima gehouden. Dins dagochtend om vijf uur kwam men in Den Helder aan, waar men op het tij wachtte om door te gaan naar Urk. Daar kwam men ’s avonds om vijf uur aan.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 13