J Lammers prijst regionale bladen Gruijters hekelt pers opnieuw T-Ford opgedoken Nettowinst van KLM VN-commissie aanvaardt anti-apartheidresohities i Benzineprijs 0,6 cent Twente dreigt met boycot Oranje-elf HalitranA+D „Maximaal twaalf jaar alimentatie” Franco sliep rustig omhoog f 34,2 mln DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN N 9 Het woord is aan UIT PROTEST TEGEN INHAAL-DATUM Kleine schoonmaak SOGM: DE SCHOENENHAL Na geschil met Smith RHODESISCHE MINISTER AFGETREDEN IEL Meer bewolking AGENDA pagina 6 Bont-Mode Weer spionagegeval in W.-Duitsland haal nu de voordelige gezinsverpakking en blijf fit, de hele winter door! Kw ■M EN wf/wmfrmmrrnm/f/rrf/rmwm 2 Vlak bij de Grote Markt Ged. Oude Gracht 124 hoek KI. Houtstraat Haarlem VRIJDAG 31 OKTOBER 1975 65e jaargang nummer 305 Deze krant bestaat uit zesendertig pagina’s SCHOENEN TEGEN FABRIEKSPRIJZEN Zijlstraat 86 - Haarlem Tel. 023 - 31 73 94 I in dit land hebben we het écht allemaal nodig... natuurlijke vitaminen O Drooggelegd Weerrapporten Binnen- en buitenland 4, 23 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wijzen de door minister De Gaay Fortman voorgestelde provincies-nieuwe-stijl met klem af. In plaats van de samensmelting van gewest en provincie tot één regio nale bestuurslaag geven ze de voorkeur aan een bestuurlijk model met vier niveaus: gemeenten, gewesten, (eventueel vergrote) provincies en rijk. 9, 13 6 15 15 19, 21 23 25 27 31, 33, 35 35 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Medische diensten Radio en tv Strips Kunst Puzzel Economie Beurs Sport Weg en wiel IJmuider Courant _1 G.S. Noord-Holland tegen mim-provincies (van onze sportredactie) KLM (Zie verder pag. economie) ADVERTENTIES (Zie verder pagina 3) t? I I van Karel J o n ckh e er e I Ik heb al veel tijd verloren met op tijd te zijn. Komt u vrijblijvend kijken, echt, u bent altijd veel voordeliger uit!! Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: door de plenaire algemene vergadering, worden alle lid-staten opgeroepen geen contact te Onderhouden met de Bantoe- stans en deze thuislanden in geen enkel opzicht te erkennen. In het forum kregen ter linkerzijde van voorzitter Herman van Run, ex- Een produkt van Mijnhard!, dus uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist. 8? Wij verkopen uitsluitend ECHT LEREN schoenen tegen prijzen VER ONDER DE WINKELPRIJS Deze foto toont geen actie voor zindelijkheid, maar is het gevolg van een misverstand. Water komt normaal uit de hoorns die dit standbeeld (dat de rivier Ganges af beeldt) aan de lippen heeft. Toen er geen water meer uitkwam dachten mensen die naar de fon tein (Bernini’s beroemde Vier Rivieren in de Piazza Navona van Rome) gingen, dat de straal naar een lager punt verplaatst was. In feite was het water af gesloten wegens reinigingswerk- zaamheden. WEST-BERLIJN. (AFP) In West- Berlijn is gisteren de 62-jarige Franz Kaun, een technicus op het gebied van de elektronica, aangehouden op verden king van spionage voor Oost-Duitsland. Dit heeft een woordvoerder van het federale parket in Karlsruhe meegedeeld. Kaun zou tot dezelfde groep behoren als luitenant-kolonel Norbert Moser die on langs eveneens wegens spionage werd gearresteerd. In de zaak-Moser zijn nu in totaal vijf mensen aangehouden. niet. „Ik ben het met Lammers in één opzicht niet eens”, aldus de minister. „De tekortkomingen die ik heb gesig naleerd treft men niet alleen aan in de randstad, zoals hij zegt, doch over het hele land. En wat dag- en week bladen aangaat, daar is ten opzichte van de onbetrouwbaarheid alleen dit verschil aan te wijzen, dat de dagbla den iedere dag en de weekbladen slechts eenmaal per week falen”. In de Flevopolder is gistermiddag het T- Fordje. vermoedelijk bouwjaar 1925. ge licht, dat vorige week op de voormalige Zuiderzeebodem in een graanveld werd ENSCHEDE Wanneer de inhaalwedstrijd Go Ahead EaglesFC Twente, die voor woensdagavond 5 november is vastgesteld, niet naar een latere datum wordt verschoven, zal FC Twente geen spelers beschikbaar stellen voor het Nederlands elf tal en Jong Oranje voor de interlands tegen Italië op zaterdag 22 en zondag 23 nov. hem maken zij zich minder druk om voorlichting te geven, dan om propa ganda te maken voor hun beleid. „Als Gruijters klaagt over de onbetrouw baarheid van de pers, dan heeft hij dat aan zijn eigen beleid te wijten”, aldus Hoogendijk. De twee oud-journalisten Han Lammers (links) en Hans Gruijters (rechts), respectievelijk wethouder van Amsterdam en minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening schateren het uit tijdens een forum over de betrouw baarheid van de pers. king te verlenen, omdat als die datum zou worden aangehouden het competitie- beeld te lang verstoord zou zijn. Het sectiebestuur betaald voetbal zal zater dag ook over deze kwestie het beslissen de woord spreken. Mocht worden vast gehouden aan 5 november dan houdt FC Twente het been stijf. Voorzitter mr. J. Masman: „Dit is geen dreigement, maar de realiteit. Ons standpunt staat onwrik baar vast. Wij hebben ernstige bezwaren tegen 5 november omdat we de zaterdag avond daarop in Maastricht tegen MVV moeten spelen”. Geleidelijk meer bewolking, maar slechts hier en daar een bui. Meest matige wind uit zuidelijke richtingen. Minimumtemperatu ren ongeveer 6 graden, maxima morgen rond 14 graden. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107; Postbus 18 IJmuiden Tel. redactie: 15389, na kantoortijd: 10709 Tel. adm. en adv,: Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging: 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman Abonnement - bij vooruitbetaling - f 12,35 p. mnd., f 35,45 p. kwartaal (p. post I 42.—), p. jaar f 139,10 (p. post f 161,—). Losse nummers 60 et Go Ahead Eagles en FC Twente wa ren eerder overeengekomen het duel, dat zaterdag wegens dichte mist moest wor den afgelast, op woensdag 26 november te spelen. Competitielelder Jan Huij- bregts weigerde daaraan zijn medewer- een tegenwoord. Hoofdredacteur Fer ry Hoogendijk van Elseviers Magazi ne, de enige van het forum die zich dankzij zijn microfoon-routine be hoorlijk verstaanbaar wist te maken, gaf zijn voormalige collega’s een koekje van eigen deeg. Hij herinnerde eraan, dat vroeger als gevolg van serviliteit onder de journalisten be windslieden naast hun schoenen gin gen lopen en sprak in dit verband van het gevaar dat op die wijze „arrogante gezagsdragers” werden ge kweekt, „waarvan Gruijters en Lam- De gemeenten in het gewest Kenne- merland hebben zich uitgeproken voor een bestuursmodel van drie niveaus: ge meente, provincie en rijk. Overigens kunnen de gemeenten niet instemmen met de uitwerking van dat principe in de voorstellen van de minister. Gedeputeerde De Boer van Overijssel heeft gisteravond gezegd dat tijdens in terprovinciaal overleg is overeengeko men dat de elf colleges van GS dezer dagen in gelijkluidende brieven aan de minister van binnenlandse zaken tot uit drukking zullen brengen dat zij het aantal van 26 mini-provincies te groot vinden. NEW YORK (Reuter en AFP). De speciale politieke commissie van de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft gisteren twee resoluties aanvaard tegen apartheid. Met 100 tegen nul stemmen, bij acht onthoudingen waaronder Nederland, werd de instelling van Bantoestans of „thuislanden” in Zuid-Afrika veroor deeld. Over ongeveer een jaar moet Transkei als eerste Bantoestan de status van afzonderlijke staat krijgen. In de resolutie die zeker zal worden aanvaard Een en ander staat in een voorlopig advies over het conceptontwerp van wet Reorganisatie Binnenlands Bestuur, waarin de plannen voor opdeling van ons land in 26 mini-provincies zijn ver werkt. Noord-Holland zou daarbij in vieren worden verdeeld- GS vinden het huidige concept-ontwerp nog niet rijp voor behandeling in het parlement. Vol- hoofdredacteur van de Tijd, drie nog actieve journalisten gelegenheid tot mers al een aantal trekken te zien beginnen te geven”. Hoogendijk sprak voorts als zijn overtuiging uit, „dat nog steeds bewindslieden zelden hun ongelijk willen bekennen”. Volgens ontdekt. De hoogbejaarde heer Visser uit Borculo was daarbij aanwezig, omdat volgens hem dit het vrachtwagentje be trof waarmee hij in de strenge winter van 1929 over het Zuiderzee-ijs van Enkhuizen naar Urk reed. Archeologen, die de opgravingen verrichtten, betwijfe len de juistheid, omdat het danig ver roeste voertuig op onverklaarbare wijze veertig kilometer van de route moet zijn afgeraakt. Volgens een voorlichtings ambtenaar hebben zich inmiddels zoveel mensen als de eigenaar van het Fordje aangemeld, dat nog zo’n 15 Fordjes in de grond moeten zitten. Bij de verdediging van haar milieuhy giënisch beleid, dat ook dit jaar weer veel kritiek ontlokte aan de Tweede Kamer ofschoon het niet zoals vorig jaar zo hoog liep dat in de wandelgan gen over aftreden van minister Vorrink werd gefluisterd heeft mevrouw Vor rink toegegeven dat zij nog steeds bezig is de achterstand in de „schoonmaak” in te lopen. Zij beloofde echter dat rond 1985 zou kunnen worden begonnen met de invoering van preventieve maatrege len, waardoor zou kunnen worden be reikt dat geen verdere vervuiling van lucht, bodem en water optreedt. Minister Vorrink heeft wel wat al te luchtig over die „schoonmaak” gespro ken, want als de balans wordt opge maakt van wat inderdaad aan reeds voltrokken vervuilingstoestanden is ver beterd, dan moet worden geconstateerd dat wel een zekere stabilisatie is bereikt maar dat de ergste vervuilers nog steeds bijna ongehinderd hun gang gaan. Die vervuiling wordt dan wel opgevangen en zoveel mogelijk geneutraliseerd door de toegenomen bouw van zuiveringsinstal laties, maar het is een bekend feit dat sommige soorten van watervervuiling bijvoorbeeld die zuiveringsinstallaties voor steeds grotere problemen stellen. Zo zijn de fosfaten in wasmiddelen al jaren onderwerp van gesprek, maar ook nu pas heeft minister Vorrink aarzelend gewag gemaakt van maatregelen daarte gen. „Er is nog steeds geen wettelijk instrument om heffingen op te leggen”, aldus de minister, die blijkbaar al het heil van heffingen verwacht inplaats van te streven naar een algeheel verbod van verwerking van fosfaten in wasmid delen. Heffingen maken deze milieuver- pestende wasmiddelen alleen maar wat duurder en daar vinden de fabrikanten wel weer wat op. Een ander punt van grote wrevel is de werkelijk verbluffende geringschatting waarmee de minister de Rijn vervuiling even aanstipt. „Ik heb begrepen dat er een oplossing in de maak is, ik weet alleen niet welke”. De Rijnvervuiling leidt tot een noodtoestand bij de drink waterbedrijven, terwijl er op internati onaal gebied nog nauwelijks enige me dewerking is verkregen. Blijkbaar valt de Rijn buiten het departement minister Vorrink, maar de smerige pap loopt wel dagelijks het Nederlandse mi lieu binnen, waarvoor zij verantwoorde lijk is. gesn hen zullen er eerst beleidsuitgangs punten moeten komen, waarin een to taalvisie tot uiting komt. Die totaalvisie ontbreekt nu. Nadat de uitgangspunten door het parlement zijn vastgesteld kun nen er wetsvoorstellen komen, die dan onderwerp van zorgvuldige inspraak moeten zijn. Daarna zou pas tot vast stelling moeten worden overgegaan. Behalve Nederland onthielden ook Bel gië, Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Italië, de Verenigde Staten en West- Duitsland zich van stemming. Vierender tig delegaties waaronder die van Zuid- Afrika en verscheidene van de indienen de landen, waren niet bij de stemming aanwezig. SALISBURY. (Reuter) De Rhodesi- sche minister van Voorlichting, Immi gratie en Toerisme, Wickus de Koek, heeft gisteren in Salisbury bekendge maakt, dat hij wegens een „meningsver schil” met premier Ian Smith is afgetre den. Dit aftreden komt kort nadat Smith afwijzend beschikt had op een suggestie van De Koek om van Rhodesië een statenbond te maken naar Zwitsers mo del, met zwarte en blanke kantons. MADRID. (UPU In een regerings- communiqué dat tegen acht uur werd uitgegeven, werd gezegd dat generaal Franco de hele nacht rustig geslapen had. Zijn toestand was niet veranderd sedert het vorige medische bulletin. In dat bulletin van gisteren werd de toe stand van Franco als „ernstig” omschre ven. AMSTERDAM (ANP). Geen woord van vroegere uitlatingen te rugnemend heeft minister Hans Gruijters van Volkshuisvesting gister avond in Amsterdam opnieuw de Nederlandse pers de mantel uitge veegd. Hij deed dat in het hol van de leeuw, want deel uitmakend van een forum sprak hij in de Brakke Grond een 200-tal journalisten toe, die daar verzameld waren om het 75-jarig be staan van de vereniging „De Amster damse Pers” te vieren. DEN HAAG (ANP) De Stichting Organisatie Gescheiden Mensen (SOGM) wil de alimentatieplicht maximaal twaalf jaar laten duren. In een brief aan de minister van Justitie zegt de SOGM dat hiervoor een kleine wetswij ziging nodig is welke met voorrang tot stand moet komen. De stichting stelt dat voor de ergste misdrijven maximaal 20 jaar gevangenisstraf gegeven wordt: le venslange alimentatie staat hiertoe in geen enkele verhouding- De SOGM is van mening dat de huidi ge alimentatieregeling conflicten ver groot en tevens belastingvlucht, valse belastingopgaven en zwart verdienen tot gevolg heeft. „Echtscheidingsrecht is ju ristenrecht, geen mensenrecht. Humanis tische opvattingen worden hierbij over het hoofd gezien”, aldus de stichting in haar brief. Eerder heeft de SOGM gepleit voor een gehuwdènverzekering. De regering heeft zo’n verzekering echter van de hand gewezen omdat er geen geld voor is. De Stichting wil nu met het vaststel len van een maximum een tijdelijke oplossing scheppen. DEN HAAG. (ANP) De benzine gaat maandag 3 november in prijs om hoog, zo heeft het ministerie van Econo mische Zaken bekendgemaakt. Zowel normale als superbenzine worden met 0.6 cent per liter verhoogd tot respectie velijk 1,014 voor normaal en 1,032 voor super. Volgens de minister kan gezegd worden, dat de Nederlandse pers niet betrouwbaar is omdat er te veel journalisten zijn, die niet eens meer de intentie hebben om de feiten be trouwbaar weer te geven. Tevoren had wethouder Han Lammers van Amsterdam, evenals Gruijters een voormalig journalist, van een soort gelijk oordeel blijk gegeven. Lam mers was echter van mening, dat de kwaliteit van de regionale bladen er wel degelijk op vooruit was gegaan. Gruijters onderstreepte die mening AMSTELVEEN (ANP). De heeft in de eerste helft van het op 1 april jl. begonnen boekjaar 1975-’76 een nettowinst van 34,2 miljoen behaald vergeleken met een winst van 8,8 mil joen in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Rekening houdend met het seizoenspa- troon (de zomermaanden leveren altijd gunstigere resultaten op dan de rest van het jaar) verwacht de KLM dat het boekjaar toch met een negatief resultaat zal worden afgesloten. Over 1974-’75 leed de KLM een verlies van 65,4 miljoen.

IJmuider Courant | 1975 | | pagina 1